Arytmetyka w pojedynczych neuronach? Mateusz Hohol

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 มี.ค. 2022
  • Od kilku dekad psychologowie i kognitywiści postulują istnienie tzw. zmysłu numerycznego, będącego podstawą do uczenia się szkolnej matematyki. Zmysł ten ma przejawiać się na wczesnym etapie rozwoju człowieka (już w pierwszych momentach życia), być niezależny od kultury, a także mieć długi ewolucyjny rodowód, o czym świadczyć ma jego obecność u zwierząt innych niż człowiek. Mózgowym siedliskiem zmysłu numerycznego ma by płat ciemieniowy. U ludzi świadczy o tym obserwowana w badaniach neuroobrazowych aktywność struktur ciemieniowych podczas elementarnych operacji numerycznych. Co więcej, osoby z uszkodzeniami płata ciemieniowego przejawiają poważne deficyty poznania numerycznego (tzw. akalkulię).
    Czy zmysł numeryczny wyłania się jednak z całościowej aktywności płata ciemieniowego, czy raczej jego mniejszych elementów? Zarówno badania na pacjentach z uszkodzeniami mózgu, jak i badania neuroobrazowe z udziałem zdrowych ochotników są zbyt mało precyzyjne, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej precyzyjną z metod neuronaukowych jest rejestrowanie aktywności pojedynczych neuronów. Kilka lat temu przeprowadzono badania na zwierzętach, wskazujące na aktywność pojedynczych neuronów ciemieniowych podczas przetwarzania liczebności, nie było jednak okazji, by zastosować tę metodę w badaniach z udziałem ludzi. Niedawno ograniczenie to zostało przełamany - pojawił się pierwszy raport o zaangażowaniu pojedynczych neuronów człowieka w mózgowe przetwarzanie arytmetyki. Podczas wykładu Mateusz Hohol przedstawi historię odkrywania mózgowego podłoża zmysłu numerycznego.
    Mateusz Hohol jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Specjalizuje się w kognitywistyce matematyki, czyli dziedzinie, która bada, w jaki sposób umysł przetwarza liczby i inne matematyczne obiekty. Tej tematyce poświęcił książki Umysł matematyczny (napisaną wspólnie z prof. Bartoszem Brożkiem, CCPress 2015) oraz Foundations of Geometric Cognition (Routledge 2020). Autor wielu wykładów popularnonaukowych na naszym kanale i wielu kursów w Copernicus College.
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 155

  • @teresamisztal336
    @teresamisztal336 2 ปีที่แล้ว +7

    Nie 100 osób was słucha, lecz 476 Ja was panowie dwa razy słuchałam i posłucham chętnie następny raz .Bardzo ciekawe wnioski.

  • @E-LLAW
    @E-LLAW 2 ปีที่แล้ว +8

    Słuchając Was uważnie w tej chwili..,żałuje że się uczyć nie chciało, kiedy był na to czas...🥴😜choć z czasem... i to bez porównania, jest to w całości o wiele szerzej zrozumiałe.🤪

    • @immer3909
      @immer3909 2 ปีที่แล้ว

      Mam tak samo..

    • @karaluch6943
      @karaluch6943 2 ปีที่แล้ว +1

      Przecież wam się chce. Może nie chciało wam się chodzić do szkoły. Ja tak miałem, ale na wagarach zajmowałem się rzeczami, które mnie interesowały.

    • @immer3909
      @immer3909 2 ปีที่แล้ว

      @@karaluch6943 coś w tym jest😉😏

  • @lowtoneon1
    @lowtoneon1 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy temat. Przerasta mnie wielokrotnie. Niestety mogę słuchać z powodu zaciągania końcówek przez wykładowcę. Ale i tak łapka w górę.

  • @zbigniewprotas1784
    @zbigniewprotas1784 ปีที่แล้ว +4

    Kurcze. W końcu wiem czemu mam problem z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem twarzy współpracowników i spotkanych ludzi. To przez mojego bzika na punkcie matematyki. Dzięki. Już nie będę o sobie myśleć, że jestem upośledzony :-)

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      Ależ jesteś upośledzony... i ten specjalista od popełniania błędów, bardzo naukowato to tłumoczy... Mucha po wyrwaniu skrzydeł - zmienia zainteresowania behawioralne i zaczyna się interesować wędrówkami... ;) Ta, to są wnioski iście naukowate...

  • @rafals1323
    @rafals1323 ปีที่แล้ว +2

    WItam, Cos jak wbudowana SI. Mozg ma pomagac, zeby mozna bylo zajmowac sie wazniejszymi sprawami.

  • @tehdii
    @tehdii ปีที่แล้ว +3

    Czy któraś z zacofanych naukowo osób miłościwie nam panujacych ogląda w ogóle wyniki badań istytucji finansowanych przez nich z naszych kieszeni? Oglądałem kilkanaście dni temu wystąpienie pewnej małej osoby w świecie polityki. Złapałem się za głowę po usłyszeniu marnych żartów wskazujących na posiadanie przez wypowiadającego zerowej wiedzy z jakiejkolwiek nowoczesnej dziedziny: biologii, psychologii, medycyny. Brak wiedzy czy samo nieaktualizowanie jej można do jakiegoś stopnia usprawiedliwić, ale aktywne wypieranie faktów połączone z ideologią ( nie chcę poruszać czułych strun dookreślając) jest mieszanką tak dalece dzisiaj, w obecnych czasach niestosowną, że słuchanie takich ludzi budzi mój głęboki niesmak.
    Tak nielogicznie skacząc... Proszę o zmianę ordynacji wyborczej, o przestanie wspierania złodzieji pozbawionych uroków i klasy. Historia i patryjotyzm zostały zawłaszczone przez ludzi nie rozumiejących nauki, nie umiejących formułować empatycznych myśli w oparciu o badania naukowe. Świat elit cofa się w rozwoju, a pracujący na zlecenie ludzie po dwóch kierunkach, bez możliwości zamieszkania na własnym tworzą masę, którą ciemni i złośliwi interesanci mają w głębokim poważaniu.

  • @cieciurka1
    @cieciurka1 ปีที่แล้ว +1

    Maszyna porownuje za pomoca znaku =, czy liczba1=liczba2. Czlowiek(siec neuronowa) porownuje czy jablko jest wieksze czy mniejsze na samym poczatku, jablko1>jablko2 or jablko1

  • @user-po8cq5py9k
    @user-po8cq5py9k ปีที่แล้ว +2

    Reklama, która trwa 108 minut.Nie za długo trochę ?

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 ปีที่แล้ว

    ile mogą wynieś dzienne przychidy gdy w całtym kraju otworzymy Polskę na drogi ekspresowe dla podróżnych i dla Regionów?........drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''

  • @NewtonAnd
    @NewtonAnd ปีที่แล้ว +2

    Fajne, ciekawe, interesujące. Proszę tylko nie "promować " dyskalkulii. Są dzieci które mają sporo "dys" i potrzebują specjalnej opieki i uczenia podstawowych czynności w specjalnych szkołach. Nie takich, gdzie uczą się dzieci bez owych "dys". W stosunku do dzieci, które mają możliwości intelektualne do "wyższego wykształcenia", to w normalnych warunkach 90-95% dzieci jest jakoś "dys". W ostatnich 30 latach to zmieniono politycznie i obecnie "wyższe wykształcenie" nic nie znaczy, bo może mieć je każdy. Choćby miał mnóstwo "dys".

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว +1

      Zgadza się, ten chochoł jest tego dowodem...

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว +5

    "Plusony i minusony" brzmi, jak dobry temat na pracę magisterską:D

    • @peceed
      @peceed ปีที่แล้ว

      A zdradzisz kierunek?

    • @nihilistycznyateista
      @nihilistycznyateista ปีที่แล้ว

      @@peceed taki temat pracy można obrać zarówno na fizyce teoretycznej, socjologii, filologii rosyjskiej, jak i literaturoznastwie... ale najbliżej byłaby chyba jednak psychologia...

    • @peceed
      @peceed ปีที่แล้ว

      @@nihilistycznyateista W fizyce teoretycznej nie przejdzie.

    • @nihilistycznyateista
      @nihilistycznyateista ปีที่แล้ว

      @@peceed przejść, przejdzie. Gorzej będzie znaleźć promotora

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      "Plusony i minusony", to debistyczna nomenklatura z czubka głowy, głowy czubka... Gdy ci debile wymyślą jakąś pokręconą nazwę, to od razu im się wydaje że coś rozumieją

  • @adriannajuliaj.304
    @adriannajuliaj.304 2 ปีที่แล้ว +5

    Uwielbiam Pana wykłady! Jest Pan wspaniałym edukatorem ❤️

  • @michallesz2
    @michallesz2 ปีที่แล้ว

    Nasz mózg działa na podobnej zasadzie jak komputer. A tym mózgiem steruje nasza dusza. Jeżeli wiesz jak działa komputer to też będziesz wiedział jak działa nasz mózg.

  • @demaskatorr
    @demaskatorr ปีที่แล้ว

    Temac ciekawy, ale Mateusz to tak rozwleka, powtarza słowa, ... no flaki z olejem. Kto ma czas tego słuchać, całą wieczność (?).

  • @zigi8nottin
    @zigi8nottin 2 ปีที่แล้ว

    Być może zaraz się wyjaśni bo jestem w gorącej wodzie kąpany, ale na samym początku zostało stwierdzone, że zmysł numeryczny jest czymś innym niż nazewnictwo, i takich rzeczy jak np symbol "2" musimy się nauczyć. Natomiast około 30 minuty {30:00} pada stwierdzenie, że omawiane uszkodzenie mózgu uniemożliwia wykorzystanie zmysłu numerycznego bazując na teście gdzie odpytywana osoba wybierała pomiędzy np 3 i 5. Zastanawiam się czy były również przeprowadzane testy gdzie badana osoba miałaby do posortowania zbiory kulek? .

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      jeśli takie bzdety nazywacie nauka, to rzygam na taką naukę...

  • @monia8656
    @monia8656 ปีที่แล้ว

    To jest ciekawe. poznanie numeryczne to podstawa do życja

  • @adamkolany1668
    @adamkolany1668 2 ปีที่แล้ว +2

    Rewelacyjny wykład i rozmowa. Wyrazy szacunku, Panie Mateuszu !

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว +1

      A możesz się onanizować gdzieś indziej?...

  • @Ana_D
    @Ana_D 2 ปีที่แล้ว

    Może będą numeroneurony działać analogicznie do komórek aktywizujących się na widok linii o różnym kącie nachylenia w korze wzrokowej

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      Usmaż sobie swój ptasi móżdżek i sprzedaj go w restauracji dla darwinowskich małp.

    • @mascaratplaya5211
      @mascaratplaya5211 ปีที่แล้ว

      Hahaha :D

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 2 ปีที่แล้ว

    31:58 gdzie mona się zgłosić na terapię? Jako dziecko miałem stwierdzone podobne zaburzenie, mianowicie dysleksję ale nie podjęto żadnego leczenia mnie, żadnych prześwietleń, leków ani rehabilitacji. Czy w dorosłym życiu można podjąć się próby leczenia tej choroby? Można starać się o rentę? Mam mniejsze zarobki niż gdybym nie miał tej przypadłości, co jest uciążliwe w dorosłym życiu.

    • @peceed
      @peceed 2 ปีที่แล้ว +2

      Dysleksję się "leczy" dodatkowym treningiem i nie ma drogi na skróty, trzeba spiąć poślady i przeskoczyć ten problem.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 2 ปีที่แล้ว

      @@peceed do jakiego lekarza mam z tym się udać?

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 2 ปีที่แล้ว

      @@peceed do neurologa?

    • @peceed
      @peceed 2 ปีที่แล้ว

      @@andrzejwodynski Nie wiem, to jest chyba przydatny link: th-cam.com/video/gkMwuf5F1U0/w-d-xo.html

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia7092 ปีที่แล้ว

    Matematyka ma wiele zastosowań praktycznych, ale nie zastępuje poczucia sprawiedliwości i wysokich zasad moralnych. W przeciwieństwie do bardziej złożonych komputerów, mózg jest w stanie rozróżnić emocje i akcenty oraz rozpoznać poszczególne dźwięki, nawet jeśli nie słyszymy ich wszystkich lub występują pewne zakłócenia, takie jak śmiech, kaszel, jąkanie, obcy akcent, echo, hałas w tle lub zniekształcenia głosu. Nawet najlepsze oprogramowanie do rozpoznawania mowy i najnowsze oprogramowanie komputerowe nie zastąpi ludzkiego umysłu, a matematyka nie może odpowiedzieć na pytanie, kto stworzył, zaprojektował i zaprogramował ludzkie umysły i jak to zrobił?,Lubisz matematykę czy nie, dopóki matematyka nie jest uważana za królowa nauki, matematyka należy do Stwórcy i jest tylko sługą nauki, a królem wszystkich nauk prawdy jest Stwórca i nazywany jest także Bogiem,A jeśli chcesz przetestować mózg swojego nowonarodzonego dziecka, zagraj także wszystkimi zmysłami, węchem i dotykiem z polaczona z okreslona ilością dźwięków moze to ulatwi dziecia w przyszlosci nauke matematyki ;),Czegokolwiek twój umysł potrzebuje, otrzyma od Tego, który go zaprojektował i stworzył, a nie od tych umysłów, które same są uzależnione od Stwórcy.Czy noworodek może zmierzyć odległość jaka dzieli go od matki, jeśli użyjesz pieluch materiałowych nasączonych mlekiem matki, zmysły zostaną chwilowo oszukane, a dziecko, które poczuje zapach mleka matki, pomyśli, że matka jest bardzo blisko, ale rozumu nie da się oszukiwać w nieskończoność

  • @dewawisznu9957
    @dewawisznu9957 2 ปีที่แล้ว +3

    numerony numeronami ale powinien ktoś to zbadac na poziomie genomu żeby stwierdzic czy jest coś wrodzonego.

  • @maciejkulczycki3882
    @maciejkulczycki3882 ปีที่แล้ว +8

    "Zmysł numeryczny" nie jest żadnym szczególnym zmysłem. Do kolorów np. też trzeba mieć "zmysł". "Zmysł numeryczny" może być prostą obserwacją kształtu i powiązanej z nim inkluzji.

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว +1

      Ten ordynarny kłamca i spekulant jest mąci wodą. zasłaniającym rodowód ewolucyjny swojej głupoty, jełopowatą terminologią branżową.

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      Tym paranoidalnym schizofrenikom potrzebna jest pomoc medyczna. To są wariaci a nie naukowcy.

    • @Szemkel
      @Szemkel ปีที่แล้ว +1

      Prosta obserwacja kształtu i powiązanie z nim inkluzji, nie doprowadzą nikogo to aspektu porządkowego czy kardynalnego liczby, więc ten schemat nie może działać w tym przypadku.

    • @maciejkulczycki3882
      @maciejkulczycki3882 ปีที่แล้ว

      @@Szemkel Może, bo układ trzech kropek można tak zmodyfikować, aby ewidentnie był częścią układu czterech kropek itd.

    • @Szemkel
      @Szemkel ปีที่แล้ว

      @@maciejkulczycki3882 Ale układając kropki przypadkowo, nie uzyskasz tego efektu... Badania wykazują, że kropki rozmieszczone losowo nawet zwierzęta są w stanie odpowiednio przyporządkować do prawidłowej cyfry odpowiadającej ilości kropek. Do tego prawidłowa cyfra jest wybierana spośród innych przypadkowo rozmieszczonych cyfr. Doskonale obrazuje to rozumienie wymiaru kardynalnego cyfry a nie tylko wyuczone przyporządkowanie. W tym przypadku określenie "umysł numeryczny" ma jak najbardziej sens.

  • @magorzatazubel7305
    @magorzatazubel7305 ปีที่แล้ว

    ważne informacje, niestety niewiele rozumiem - ale witki sensu istnieją ...

  • @kurka33
    @kurka33 ปีที่แล้ว +2

    Temat bardzo ciekawy i przedstawiany bardzo żywo. Mnie wciąga. To co mi przeszkadza to językowe nowalijki jak np w 15 minucie mamy: 1. "setupy" - czy nie ma polskiego odpowiednika na określenie sensu, który miał być przekazany oraz 2. "zasłonioną" kukiełkę - czy dołączoną jej trąbę?. Pozdrawiam

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 ปีที่แล้ว

    👍

  • @Nosttre
    @Nosttre ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy wykład, dzięki.

  • @LoneWolf-lt7fe
    @LoneWolf-lt7fe 2 ปีที่แล้ว

    Co do dyskalkulii to wystarczy dać w łapę takowemu, żeby wystawił zaświadczenie o dyskalkulii, więc nie jest to żadna wymówka.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว

      Składnia, logika zdania - pojęcia ci zupełnie obce, jak widać. Ty nie musiałeś dawać nikomu w łapę ...

    • @LoneWolf-lt7fe
      @LoneWolf-lt7fe ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 Przejąłem się o wielki lingwisto.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว

      @@LoneWolf-lt7fe
      Hmm, trudno dyskutować z kimś, kto metodologię naukową, czy mechanikę kwantową uważa za *"wiarę",* a logikę (jak widać z powyższego komentarza) traktuje jak mydło - czyli jedni używają, inni nie.

    • @LoneWolf-lt7fe
      @LoneWolf-lt7fe ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 Nie da się prowadzić dyskusji, gdy używa się pojęć o innych definicjach. Może zaistnieć jedynie dyskurs. Metodologia naukowa i fizyka jako idee w które ludzie wierzą, nie jest to niczym odkrywczym. Mogę jedynie odesłać czytających, chcących się dokształcić do Meissnera, Hellera, Karonia.
      th-cam.com/video/291sutj35Mo/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/C8dvEEQ_vmY/w-d-xo.html
      Co do logiki, tak jedni używają, drudzy nie, trzeci nie mogą używać. Kolejni z nią walczą bo jest wrogiem postępu.

  • @szymon823
    @szymon823 2 ปีที่แล้ว +2

    jak wiele lat badałem swój mózg doświadczeniami myślowymi (amatorsko) to też mi wynikało że przetwarzanie bodźców pojęciami językowymi "słowami w głowie" ogranicza moc obliczeniową, ale za to bardzo podnosi stopień kontroli (tej świadomej). innymi słowy świadomość jest słaba w matematykę, w porównaniu do podświadomości, podświadomość po po prostu automat odruch i poszło, ale nie kontroluje czy wynik jest prawidłowy, jak się coś uszkodzi czy zmieni to wynik też się zmieni, podświadomość według mnie procesuje za pomocą mniejszych grupek neuronów, robi coś raz, i albo wyjdzie albo nie, a świadomość robi coś wiele razy i sama bada jak co i gdzie zostało zrobione, za to wnikanie świadomością do podświadomości to droga do jakiś zaburzeń, itp.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว

      To tak, jak Srinivasa Ramanujan, który najpierw "widział" swoje wzory, a dopiero potem z mozołem je udowadniał. W 1976 r. w Trinity College znaleziono pudełko ze 130-stronicowym zbiorem kartek, zwanym potem *Zaginionym notatnikiem.* Jego spuścizna matematyczna to ok. 4000 wzorów. Niektórych z jego liczbowych zależności, będących najczęściej zaczątkiem nowych teorii, nikt dotąd nie jest w stanie udowodnić.

    • @szymon823
      @szymon823 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 im bardziej świat opisuje się za pomocą zależności logicznych, a mniej za pomocą emocji i doświadczeń zmysłowych, tym lepiej intuicja porusza się w pojęciach abstrakcyjnych i matematyce, czyli jeśli się to trenuje to można się w tym doskonalić. tylko kosztem tego jest utrudniona komunikacja z wszystkimi innymi, i to że będzie się posługiwać pojęciami które są poza zasięgiem pojęć innych, więc nie będą mogły być przez nich łatwo opisane i zrozumiane
      ps. jak ktoś dojdzie do momentu że żeby opisać jakieś hasło używa się kolejnych nie zrozumianych przez nikogo (w taki sam sposób), to współczuję

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว

      @@szymon823
      Głównym powodem braku możliwości komunikacji jest nieumiejętność posługiwania się językiem, w którym ów wysiłek komunikacji jest podejmowany. Mówiąc wprost: nie wiem, czy potrafisz się komunikować w którymś z języków znanych ludzkości; w języku polskim nie potrafisz tego z pewnością.

    • @szymon823
      @szymon823 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 chodzi ci o pisownie, czy że używam słów, które zdają się nie pasować bo ciężko uzupełnić i zrozumieć trudniejszej wypowiedzi?
      wiesz prostą wypowiedź łatwo napisać, ale bardziej skomplikowanej już nie jest tak łatwo. gdyby ludzie próbowali sobie dokładnie zrozumieć co słowa oznaczają zamiast wszystko tak upraszczać nie musiał bym do każdego słowa robić przypisu a do tych przypisów kolejnych.
      jest ich za dużo a ja i tak nie wyjaśniam większości, kto próbował dokładnie zrozumieć słowa ten zrozumie kto nie, albo dopyta, albo nic na to nie poradzę.
      a ty czego nie rozumiesz z mojej wypowiedzi ?

    • @szymon823
      @szymon823 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 a i jeszcze język polski ma dużo narzędzi, i tak można się nim posługiwać lepiej, można też lepiej tłumaczyć, ale nie wydaję mi się żebym był jakoś słaby w tłumaczeniu i reszcie.
      po 1 język polski i tak jest dla mnie zbyt ograniczony
      2 zamykam w zdaniach w słowach o wiele więcej niuansów
      dlatego samo słowo pisane będzie miało mniej zrozumiałą treść główną, ale dzięki temu mogę próbować opisywać dokładnie to o co mi chodzi, a nie przybliżenie tego o co chodzi innym, które próbuję doprecyzować, i którego powiedzieć nie mam na celu.
      innymi słowy, jeśli nie zamknę dość niuansów w zdaniu, w tematyce jaka mnie interesuje, zwykle nie będę miał możliwości przekazać tego o co mi chodzi, alternatywa to litania a masą nawiasów podpunktów i wyliczaniem elementów jednego słowa

  • @34aniaj
    @34aniaj ปีที่แล้ว

    Czy te badania to z naszych podatkow?!

  • @habuelectric6959
    @habuelectric6959 ปีที่แล้ว +4

    Jak zwykle powiedzenie "nie w ciemię bity" nie jest bez podstaw ;)

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      bity w potylicę... i oto skutki... ;)

  • @lellek91
    @lellek91 2 หลายเดือนก่อน

    28:06

  • @paweldraws7800
    @paweldraws7800 2 ปีที่แล้ว +9

    Pierwszy człowiek, który zastosował zapis symboliczny był geniuszem, bo się tego nie miał od kogo nauczyć. Też ciekawe skąd np. błąd generalizacji, skoro mamy wrodzone poczucie liczebności - pewnie z lenistwa.

    • @piotrekm9030
      @piotrekm9030 2 ปีที่แล้ว +5

      ponieważ nasza uwaga i zdolności analitycznego i szczegółowego dociekania niuansów rzeczywistości jest ograniczona. nie mamy czasu, ochoty lub możliwości, aby zastanawiać się nad wszystkim co nas otacza, więc dużą jego część generalizujemy, co nam po prostu upraszcza zrozumienie rzeczywistości oraz - dla wielu - pomaga w jej zrozumieniu i okiełznaniu w ramach swojego światopoglądu.

    • @paweldraws7800
      @paweldraws7800 2 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrekm9030 Czyli rozumienie może być synonimem nierozumienia.

    • @j.3378
      @j.3378 2 ปีที่แล้ว

      😏 To nie był pierwszy człowiek zaiste nawet ... a końcowy właściwie efekt złożonego "procesu symbolizacji" (poczytaj na Wiki o nim choćby streszczenie) 👨‍🏫👁

    • @paweldraws7800
      @paweldraws7800 2 ปีที่แล้ว

      @@j.3378 No tak, oddzieliłem symbol jako znak w matematyce od rysunków, wyrażających jakieś emocjonalne przeżycie lub symbole solarne jak swatyczki w rytach skalnych. Ale jakiś prekursor musiał być, który zboczył z takiej drogi i bardziej abstrakcyjne obiekty kodował i korelował z symbolami, jak liczby naturalne (albo kilka osób w różnych miejscach o różnym czasie rozwinęli takie metody). Ale zazwyczaj jednostki mają iluminacje, a reszta się od nich uczy.

    • @j.3378
      @j.3378 2 ปีที่แล้ว

      @@paweldraws7800 no takimi geniuszami mogli być już neandertalczycy - np. ten osobnik co narysował tę niby pierwszą drabinę w jaskini - a faktycznie dwa kwadraty połączone, które wszak mają już szerszą wypowiedź symboliczną - może to tylko pierwsza "gra w klasy" 😄 (lub piekło-niebo itp.) ale już abstrakcyjna forma przedstawienia granic rzeczywistości. A wg mnie (jako badacza podziemi) drabiną być nie powinny, bo najpierw były historycznie tzw. ostrewki używane, które nijak takiego podzielonego na pół idealnego prostokąta nie przypominają wszelako. A może właśnie pierwszs zapisy takie powstały też z geometrii przestrzeni obserwacji - złotych podziałów itp. uznawane za magiczne czyli abstrakcyjne jednako. 🤗 No i weź pod uwagę tutaj też archetypy psychologiczne - trzech i czterech choćby. To były pierwsze "zapisy" w umyśle autoportretów instynktów (patrz C. G.Jung) Potem masz np. mandale, w których już multiplikują się obiekty (postacie) i wyobrażone segmenty umysłu: ilościowo i znaczeniowo w zbiory i przestrzenie - patrz np. w buddyzmie i innych kulturach. ⚛ A potem mówią, że znali atomu budowę dawno temu 😉

  • @krystynajarosawska9297
    @krystynajarosawska9297 2 ปีที่แล้ว +3

    gratulacje, Panie Mateuszu!

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      Agenda propagandy wpływu neomarksistowskich rzydowin, kwitnie... ;) I chuj jej w dupę, za to.

  • @incepcja1714
    @incepcja1714 2 ปีที่แล้ว

    👌💝💞🇵🇱

  • @aaavvv9525
    @aaavvv9525 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem te badania są bez sensu.

  • @waldemaraugustyniak580
    @waldemaraugustyniak580 2 ปีที่แล้ว +1

    Jestem w szoku , skoro jednak redaktor twierdzi że wraz z JEGO towarzystwem są MAŁPAMI
    , to SZACUNEK .

    • @Przebudzeniec
      @Przebudzeniec 2 ปีที่แล้ว

      Podobno rodzicow sie nie wybiera.Jak widac u ewolucjonistow jest inaczej.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว +1

      @@Przebudzeniec
      Twoim zdaniem naszym ojcem jest Bóg? Hmm, w takim razie wszyscy jesteśmy dziećmi *WIELKIEGO ONANISTY,* no bo niby z kim miałby nas spłodzić?
      Nic przyjemnego, ale jak wspomniałeś, rodziców się nie wybiera ...

    • @Przebudzeniec
      @Przebudzeniec ปีที่แล้ว

      @@grzegorzossowiecki1037 Powiedz Grzegorz,kto stworzyl Ferrari albo F-16?Onanista czy inzynier.A powracajac do rozmnazania.Jesli pochodzimy od malp to dlaczego nie mozemy miec z nimi potomstwa?Inna sprawa ,ze uwazasz Boga za czlowieka podobnego nam ludziom,ktory spladza istoty zywe na ziemi.On jest inzynierem ,ktory stworzyl galaktyki i caly wszechswiat.Rozmnazanie i przyjemnosc bycia z plcia przeciwna to bonus dla istot zyjacych na ziemi.Cieszenie sie prokreacja i radosc z potomstwa.Twoje obelgi go nie dosiegna a ty umrzesz za max 80 lat dalej tak glupi jak cie rodzice wychowali,ktorych nie mogles wybrac oczywiscie.Jednak Pan nie mial rodzicow i jest wieczny.Pomysl czy naprawde jestes pewny swego i wiesz wszystko?

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว +2

      @@Przebudzeniec
      Nie pochodzimy od małp; ludzie i małpy człekokształtne mają wspólnych przodków. Widzisz, nawet nie znasz podstaw teorii, którą negujesz.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว +1

      @@Przebudzeniec
      Jest wszechmocny, a nie może się rozmnażać. Jest wszechwiedzący, a na świecie jedna głupota goni drugą. Przy okazji: nie obrażam go, bo nie można obrazić czegoś, czego nie ma.

  • @siafenixa7982
    @siafenixa7982 ปีที่แล้ว

    Ludzki umysł to odbiornik częstotliwości (taki biokomputer)dzięki niemu doświadczamy złudnej rzeczywistości .

  • @JanKowalski-dj8qb
    @JanKowalski-dj8qb 2 ปีที่แล้ว +1

    Był taki krakowski poeta, który zadebiutował wierszami pisanymi cyframi.
    W chwili obecnej jest pisarzem, ale piszącym literami a nie cyframi.

    • @katharamzes2180
      @katharamzes2180 2 ปีที่แล้ว

      Czyli kto:))

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว +1

      Dadaiści próbowali udowodnić że interpunkcja jest nie potrzebna... Okazało się że byli idiotami...

    • @JanKowalski-dj8qb
      @JanKowalski-dj8qb ปีที่แล้ว +1

      @@abnegacek Nie nazwałbym człowieka idiotą, który nie wie, że przed -że- stawia się przecinek.

  • @RM-wj4mr
    @RM-wj4mr ปีที่แล้ว

    Oglądałem do stwierdzenia " człowiek też jest małpą".

  • @mariuszantczak7617
    @mariuszantczak7617 ปีที่แล้ว

    Kto placi / sponsoruje takie badziewne badania? Pytam jako inzynier pracujacy w komercyjnej firmie - czytaj: to co sie robi musi sie oplacic / zwrocic. Nie robisz czegos dla robienia po prostu.

  • @mariuszrubas4706
    @mariuszrubas4706 ปีที่แล้ว

    No nieźle. Teoria goni teorię ale odpowiedzi brak😂 A może te cechy które są widoczne juz nawet u noworodków i "prymitywnych" stworzeń ( przepraszam wyewoluowanych z niczego istot) to sprawka jakiegoś jednego projektanta? Np Jezusa. Zapraszam też do zapoznania się z tematem od strony kreacjonistów.

    • @abnegacek
      @abnegacek ปีที่แล้ว

      Jezusa niech waść nie rusa... Bo spekulacje na ten temat, to kolejna porcja judaszowatych rzydowin propanowych. Tę marketingową bzdurę wymyślił szurniety Szaweł, policyjny agent sanhedrynu, by usprawiedliwić plany NWO tamtych czasów. Teraz powtarzasz coś jak zepsuta katarynka której nie da się wyłączyć bez pierdolnięcią pałą w tubę. Szaweł zrobił ludzikom o licu kata kogle-mogle z mózgów i naszczał wam we łby teorią judasizmu dla gojów... Teraz wam się wydaje że coś wiecie o kreacji... Ale nic nie wiecie, bo ten judaszowaty cwaniak też nic nie wiedział. Zatem po co się nadymasz, skoro pusty jesteś jak nocnik chorego na prostatę?

  • @robertgawle5269
    @robertgawle5269 2 ปีที่แล้ว +3

    zasłoniona i odsłoniona - co tam te słonie robią?! :)

  • @KATARZYNA0987mmmmm
    @KATARZYNA0987mmmmm ปีที่แล้ว

    proszę mniej zaciągać

  • @franek40213
    @franek40213 2 ปีที่แล้ว

    "U zwierzat innych niz czlowiek"?

    • @gandes
      @gandes 2 ปีที่แล้ว +1

      To jest ciekawy ontologiczny problem. Biologicznie zalicza się ludzi do zwierząt, ale nam to jednak nie pasuje, bo uważamy się za coś ponad świat zwierząt, skadinąd słusznie.

    • @peceed
      @peceed 2 ปีที่แล้ว +6

      @@gandes A na czym niby ma polegać "problem"? Człowiek jest zwierzęciem a nie jest rośliną czy grzybem.

    • @gandes
      @gandes 2 ปีที่แล้ว

      @@peceed św Tomasz z Akwinu umiejscawiał byt człowieka, jego stopień doskonałości gdzieś pomiędzy zwierzętami a aniołami. Na tym założeniu opiera się nasza wielowiekowa kultura i tradycja, z czym możesz się nie zgadzać, ale wiele osób w podobny sposób myśli. Zatem porównanie człowieka do zwierzęcia wedle tego rozumowania, to deprecjacja tego pierwszego.

    • @Trance_Nation_1999
      @Trance_Nation_1999 ปีที่แล้ว

      @@gandes nie ma czegoś takiego jak anioły. Kultura i tradycja to nie są tu żadnym wyznacznikiem, podobnie zresztą, jak to co "myśli" wiele osób. Podstawą do takiej klasyfikacji jest nauka, np. genetyka, czy ewolucjonizm. Jeżeli jest to dla kogoś deprecjacją, to nie ma on podstawowej wiedzy
      na ten temat, jest wręcz ignorantem.

    • @gandes
      @gandes ปีที่แล้ว

      @@Trance_Nation_1999 Racja - to co myśli większość często nijak się ma do prawdy. Skąd wiesz, że anioły nie istnieją? Ich istnienie bądź też nie dowodzi się podobnie jak hipotezę istnienia wieloświatów. W mojej opinii samoświadomość ludzi stawia nas powyżej królestwa zwierząt nawet, jeśli biologicznie nimi jesteśmy

  • @nous_geneticus4007
    @nous_geneticus4007 2 ปีที่แล้ว

    4:14 - wysiadam. Myślałem, że Copernicus, to firma otwarta na postęp naukowy, ale się myliłem. Ewolucja jest dogmatem, który został już pozamiatany. Jest masa ku temu argumentów. Choćby publikacje En Arche (także na YT) są tego potwierdzeniem.

    • @marcinantoniuk5559
      @marcinantoniuk5559 2 ปีที่แล้ว +8

      Filmik na YT to nie jest publikacja naukowa.A z kreacjonizmem to możesz szukać szczęścia w kościele,a nie na kanale naukowym.

    • @nous_geneticus4007
      @nous_geneticus4007 2 ปีที่แล้ว

      @@marcinantoniuk5559 A weśże człeczku zapoznaj się z publikacjami EN ERCHE ( też na YT) , to może zrozumiesz, że ewolucja to gniot, który jest tym samym dogmatem, co płaska Ziemia.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว

      @@marcinantoniuk5559
      Błagam, nie dyskutujcie z tymi kretynami, bo tylko bardziej podniecacie ich niedorozwinięte mózgi!

  • @henryklew7129
    @henryklew7129 2 ปีที่แล้ว +2

    I teraz podstawmy w miejsce pojęcia liczby pojęcie Ducha i mamy gotowy dowód par excellence matematyczny na istnienie Boga. CBDO. Niezłe nieprawdaż?

    • @maciejmarekbyczkowski5033
      @maciejmarekbyczkowski5033 2 ปีที่แล้ว

      Profesor tego nie zrozumie.

    • @henryklew7129
      @henryklew7129 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejmarekbyczkowski5033 spokojnie! To jest uwaga nie tylko dla profesora, ba! przede wszystkim nie dla niego, bo po pierwsze nie jest to jego dziedzina zawodową, a po drugie wątpię by jeśli nawet czyta komentarze, to komentował kazda z nich. To jest uwaga dla tych co jej potrzebują, na wszelki wypadek, jako np. argument przydatny w jakiejś rozmowie, z kimś kto tego mógłby potrzebować. Biorąc pod uwagę losy np. św. Pawła i tak co ma nam się wydarzyć, wydarzy się, chocbyśmy tego nawet nie szukali.

    • @adrianrybarczyk7902
      @adrianrybarczyk7902 2 ปีที่แล้ว +1

      @@henryklew7129 matematyka nie ma nic wspólnego z bogiem bo zajmuje sie opisem świata realnego. Jak już coś istnieje to moze to opisać. Bóg nie istnieje, a jeśli ktoś bezdowodowo wierzy ze jednak istnieje nie może i tak mieszac do tego matmh bo ona wymaga dowodliwości eksperymentalnej, lub ew. Zgodnosci z pewnymi teoretycznymi aksjomatami jak w teorii zbiorów czy w rozwazaniu wyzszych wymiarów. Gdy nie ma dowodu eksperymentalnego wszystko wywodzinsie z ustalonych przez ludzi aksjomatów, czyli jesli istniał by matematycznie spojny dowod matematuczny na istnienie boga byl by on spojny tylko przg askjomatach na ktore sie zgodzilismy. Jak zgodzimy sie na inne to on nie zadziala i byla by sytuacja gdzie grupa od wyznaczania tego w hadze decyduje czy akurat bog istnieje xD bo cała nie eksperentalna matma to umowne ustalenia ludzi.

  • @zzzychui3899
    @zzzychui3899 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzieciak i dzieciak 🙄 nie lepiej dzidzia ? Dzidziuś 🤷🏼‍♂️

  • @axatloc6769
    @axatloc6769 2 ปีที่แล้ว +2

    Proszę poćwiczyć wyrażanie się bez przecinka w postaci "eeee". 15 minut i więcej nie dałem rady słuchać.

    • @urszulaherman6037
      @urszulaherman6037 2 ปีที่แล้ว +9

      Twoja strata, bo wykład bardzo ciekawy. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

    • @gandes
      @gandes 2 ปีที่แล้ว +3

      Dokładnie, dobry naukowiec nie musi być dobrym mówcą. Wystarczy że jest dostatecznym/znośnym. Jeśli ma coś ciekawego do powiedzenia... wykład bardzo ciekawy

    • @maciejmarekbyczkowski5033
      @maciejmarekbyczkowski5033 2 ปีที่แล้ว

      Nauczył by się profesor prawidłowo akcentować matematyką, arytmetyka, fizyka. Komentarz zbyteczny.

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว +1

      @@maciejmarekbyczkowski5033
      *Nauczyłby* - tryb przypuszczający.

  • @zbemadej5768
    @zbemadej5768 ปีที่แล้ว

    Kiedy usłyszałem frazę cyt: " w świecie zwierząt innych niż człowiek" , przestałem oglądać te głupoty! Ludzie czy naprawdą nauka nie ma lepszych i poważniejszych tematów i kwestii do wyjasnienia jak te pierdoły???

    • @grzegorzossowiecki1037
      @grzegorzossowiecki1037 ปีที่แล้ว +2

      Widzę, że twoim hobby jest odwiedzanie kanałów zajmujących się nauką i dyskredytowanie jej w komentarzach. Ciekawy jestem, jak twój mózg znosi taki paradoks: nie uznajesz tzw. oficjalnej nauki, ale by rozpowszechniać swoją opinię używasz dobrodziejstw przez tę naukę stworzonych, jak satelity, telefonia komórkowa, internet, komputer, smartfon ...