Munkaidőről pár szóban

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 23

  • @janosurban4642
    @janosurban4642 6 ปีที่แล้ว

    Szia Kocmik!
    Vezetési és pihenőidőből számolni a munkaidőt logikus lépésnek tűnik, de nem lehet. Erre, vagyis a fuvarozókra vonatkozóan vannak jogszabályi rendelkezések. A sofőrökre vonatkozó eltérő rendelkezéseket a Közúti Közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben találjuk (KKt.18/A-L.§).
    Erre vonatkozó rész:
    "A sofőrök számára a napi 8 órás munkaidő nehezen értelmezhető. Egyrészt azért, mert a munkaidőre vonatkozó rendelkezéseken túl más szabályokat is be kell tartaniuk. A vezetési és pihenőidők szabályozását nem olyan könnyű összehangolni a napi 8 órás folyamatos munkaidővel. Másrészt legtöbbször nem napi 8 órát kell dolgozniuk. Van, amikor ennél jóval többet, van, amikor lényegesen kevesebbet, mert például fél napot várnak egy rakodásra.
    A fuvarozók munkaidejét éppen ezért munkaidőkeretben kell számolni. (KKt.18/C.§) A munkaidőkeret 4 hónapos lehet. Ha van a cégnél kollektív szerződés, akkor 6 hónapos lehet a keret.
    A munkaidőkeretet úgy kell kidolgozni, hogy a heti munkaidő semmiképpen sem lehet több 60 óránál. Ezt sem szabad minden héten elérni. A 4 hónap átlagában a heti munkaidő nem lehet több 48 óránál. Ezekbe a keretekbe a túlórákat is bele kell számolni, tehát azzal együtt nem lehet több a megadott óraszámnál. (KKt.18/C.§ 4-8.)"
    Üdv,
    János

  • @olahendre2718
    @olahendre2718 7 ปีที่แล้ว +1

    Fontos tudnivalók a gépkocsivezető(k) vezetési és pihenőidejének szabályozásáról:
    Az Európai Unió Tanácsának 561/2006/EK rendelet szerint:
    1 gépkocsivezető napi 9 órát tölthet vezetéssel, mely heti két alkalommal 10 órára emelhető.
    Munkaideje maximum 15 óra lehet 24 órás perióduson belül, abban az esetben, ha a 15 órás munkaidőn belül 3 óra egybefüggő pihenőidőt tudott tartani. Ha a 3 óra folyamatos pihenőidőre nincs lehetőség, a munkaidő maximum 13 óra lehet. (A gépkocsivezető indulástól-érkezésig 13 órát tölthet úton).

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Szia!Átestem már egy-két kontrolon,és nem volt hiba a vezetési idő,és pihenőidőkel soha!!!!!Hidd el hogy nem mondok hülyeséget csak lehet hogy átlátni nehéz.

  • @user-vn3em6vd9q
    @user-vn3em6vd9q 7 ปีที่แล้ว

    Szia, ezek a videokbol elméletileg jókat lehet gyakorolni, ha esetleg megmutatnád füzetbe hogyan szoktad be írni, úgy hogy nelegyen túl sok irkálás, de érthető legyen, jó lenne még több videó a tachográf kezeléról, különböző szituáció, mikor hogyan
    kell bevinni az adatokat.lépéseket helyen tenni Köszi a választ ha lesz rá időd, sok sikert jó utat.

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Szia!Gyakorlatilag két fontos dolog amit írni szoktam kezdéskor.Az első,hogy mennyi a kétheti vezetési időm.Ez azért fontos mert menet közben sokkal egyszerűbb számolni hogy hogy is állok.Mennyit mehetek még.
      A második pedig a munka kezdési idő.Ez pedig azért fontos hogy ne felejtsem el mikor kezdtem.És ebből adódik a munkaidő vége.Akár 13 órás,akár 15 órás.Felszoktam még írni hogy aznap mit csináltam és merre jártam.Két nap múlva már nem emlékeznék vissza az egészre.Kezdő és záró km óra állást is szoktam írni,de igazán ennek csak tájékoztató szerepe van.

  • @user-vn3em6vd9q
    @user-vn3em6vd9q 7 ปีที่แล้ว

    Szia .nem tudnád néhány példát, a helyi és UTC idő ról hogyan kell követni, szamolni, ha leirnad igy és megfelelne Köszi

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Szia!Az utc idő egyezményes koordinált világidő.Így könnyű elkerülni az időpontokból adódó félreértéseket.Annyit kell tudni róla,hogy ahhoz képest a saját idő mennyivel több,ill,kevesebb.Nem kell számolni semmit.Nekünk mindíg a helyi időt kell alapul venni.A tachográf rögzíti utc ben az időt.Ma pl:4 órakor kezdtem.Ezt a tachográf úgy rögzítette hogy 2 óra.Mert most 2 óra eltérés van a két idő között.Záráskor is 2 órával korábbi időpontot rögzít a tacho.És az összes napi időt is 2 órával eltolja.Hozzáadod a 2 órát és kész.Inkább akkor van jelentősége,ha utólag kell adatot bevinni a tachográfba.Mert azt csak utc-ben lehet megtenni.-2 óra,és kész.De ez csak a nyári időszámításnál 2óra,A télinél 1 óra.

  • @danielp4355
    @danielp4355 6 ปีที่แล้ว

    Szia, lenne par kerdesem: a vezetesi ido teljesen vilagos, heti max 56 ora, de ket het alatt max 90 ora. Ez eddig oke, de mi a helyzet a heti munkaidovel? Ez - elvileg - heti 60 ora lehet, aminek a betartasa ugyanugy konnyeden visszakovetheto a tachografbol, mint a vezetesi idoe. Ugyanolyan szigoruan nezik vagy ezzel mar nem foglalkoznak? Ha haromszor 15 orazok, akkor az mar 45 ora, plusz melle egy normal 13-as, akkor ez igy mar 58 ora, tehat gyakorlatilag kifujt a munkaido-keret. De meg ha nem is tartok egyetlen csokkentett napi pihenoidot sem, akkor nem tudok 5 napot sem dolgozni (60 / 13 ora = 4,6 nap), megis gyakran hir, hogy a soforoknek allandoan menniuk kell es 2-3 ora alvas utan vezetnek. Hogy lehetseges ez? En arra tippelek, hogy az a heti 60 munkaora, az igazabol sokkal kozelebb van a 75-80-hoz, mint 60-hoz, mert dolgozni kell, csak epp a tachografot ekkor pihenore allitjak. Ez azert netto szemetseg, mert havi szinten 300 ora munkaert azert ez a penz sem valami sok. Mi az igazsag?

    • @kocmik66
      @kocmik66  6 ปีที่แล้ว

      Szia!A munkaidő az nem 13,vagy 15 óra naponta!!Ez tevékenységi idő!Ebben a munkaidő lényegesen kevesebb.Egyes ágazatokban eltérő szabályok vonatkoznak munkavállalók - sofőrök, kocsikísérők - munkaidejét meghatározni. A kivételezésre azért van szükség, mert a folyton úton levők munkájára sok fogalom egyszerűen nem értelmezhető. Egy sofőrnek nem úgy van munkahelye és munkaideje, mint annak, aki egy üzemcsarnokban, vagy raktárban dolgozik.Ahol a sofőrök vezetési és pihenőidőiről szóló jogszabály eltér a Munka Törvénykönyvétől, ott a vezetési és pihenőidőkről szóló jogszabályt kell alkalmazni.Tehát egy sofőr jogszerûen pihenhet adott napon pl. csak 9 órát.Ráadásul az 561/2006-os Ek rendelet, mely a vezetési és pihenőidőkről szól, nemzetközi jogszabály, melyet Magyarország magára nézve kötelezőnek ismert el. Az ilyen nemzetközi egyezmények felette állnak az olyan nemzeti - azaz kizárólag Magyarországon alkalmazott - jogszabályoknak, mint a Munka Törvénykönyve.Az hogy 2-3 órát alszanak azzal nem értek egyet!Hisz ott 561/2006-os Ek rendelet.Ebben kell dolgozni!!!!A fizetésben ott a ravaszság,hogy a pénzünk nem a bérünk!Mert mi magyarok napidíjért dolgozunk!Remélem érthető voltam!!:-))

    • @danielp4355
      @danielp4355 6 ปีที่แล้ว

      Tehat ez a 13 vagy 15 ora olyan ido, amikor kvazi nem szabadon rendelkezel az idoddel, igaz? Ugy ertem, hogy ez az az ido, amikor gyakorlatilag "ugyeletet" adsz es lehet, hogy epp nincs dolgod, de 2 perc mulva mar lehet, ezert mondjuk nem mehetsz el hosszabb idore a geptol. Jol ertem? Egyebkent ertem, amit irsz, kiveve ezt: "A fizetésben ott a ravaszság,hogy a pénzünk nem a bérünk!" Arra gondolsz, hogy foglalkozhatsz a szakmaval akar egy nap 15 orat, de akar csak napi 5 orat (ha mondjuk valami miatt igy jon ki), akkor is ugyanannyi a penz? Akkor ugy kerdezem, hogy atlagosan mennyi az az ido, amit egy sofornek tenylegesen a szakmajaval kell naponta foglalkoznia? Koszonom es bocs, ha ertetlen vagyok :)

    • @kocmik66
      @kocmik66  5 ปีที่แล้ว

      Szia!Bocsi hogy csak most válaszolok!A fizetéssel kapcsolatban írtam hogy napidíj.Mert az máshol nem fizetés!De a magyaroknál igen!A napi tevékenység sofőröknél:Ha csak mész akkor 9 óra vezetés és 45 perc szünet.Tehát az az napi tevékenységed 9óra 45perc.Értelem szerűen ha 10 órát vezetsz akkor ehhez még 2x45 percet hozzá kell adni.És ott lesz a napod vége!Ha rakodsz is(ezt az időt nem tudod hogy meddig)akkor,
      ez az idő hozzáadódik ehez.De arra kell hogy figyelj hogy ne lépd túl a napi 13-vagy 15 órát.Mert akkor nem teljesül,hogy az adott 24 órás intervallumon belül pihensz 11,vagy 9 órát!

  • @gaborkovacs9288
    @gaborkovacs9288 5 ปีที่แล้ว

    Szia Gábor vagyok én most kezdem a szakmát ezért érdeklődők.A csőkentet napi pihenőben mondtad, hogy 15órát lehet dolgozni ez világos de menyit vezethetsz a csőkentet napi pihenő időben órában ez érdekel . Én úgy tudom de lehet .hogy nem jól tudom, hogy csőkentet napi pihenő az 2hétre vonatkozik . A helyes válasz érdekelne segítségedet előre is köszönöm szépen .

    • @kocmik66
      @kocmik66  5 ปีที่แล้ว

      Szia!Nem jól tudod.3 csökkentett napi pihenőidőt,kettő darab heti pihenő idő között tarthatsz.Vagyis egy héten belül 3-at!És 2db 10 órás vezetést is.Arra nem tér ki a szabály hogy mennyit vezethetsz csökkentett napi pihenőnél!Tehát akár 9,akár 10 órát.Remélem érthető volt!

  • @goczolmarcell234
    @goczolmarcell234 2 ปีที่แล้ว +1

    Legjobb magyarázat

  • @janosurban4642
    @janosurban4642 6 ปีที่แล้ว

    Ez pedig a Mtv. -ből: 92. § (1) A teljes napi munkaidő napi nyolc óra (általános teljes napi munkaidő).
    (2) A teljes napi munkaidő - a felek megállapodása alapján - legfeljebb napi tizenkét órára emelhető, ha a munkavállaló
    a) készenléti jellegű munkakört lát el,
    b) a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója (hosszabb teljes napi munkaidő).
    Rátok sofőrökre ugyanúgy az Mtv. rendelkezései a mérvadóak, amit a munka speciális jellege miatt a KKt. egészít ki. A munkaidő törvényben van meghatározva. Nem úgy megy, hogy számolgatsz, meg kivonogatsz össze vissza. Ha még nem szóltak az ellenőrzéskor, annak örülj. Ott inkább a vezetési-pihenő időkre mennek rá.

    • @kocmik66
      @kocmik66  6 ปีที่แล้ว

      Szia!Köszi a hozzászólást!Ajánlanék egy videót mindenkinek akit érdekel a téma: th-cam.com/video/ncL3CFkLgtc/w-d-xo.html
      Itt a 10.50-től nézd.Ugyan azt mondja el mint én,Csak lehet hogy érthetőbben.

  • @jhgkutzr1237
    @jhgkutzr1237 7 ปีที่แล้ว +1

    Te ha lehet ne beszélj hülyeséget.

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Miért?Mi a rossz benne????

  • @olahendre2718
    @olahendre2718 7 ปีที่แล้ว +1

    ezt a munkaido dolgot azert meg nezd at mert baj lesz belole hulyesgre meg ne tanits masokat ha te sem vagy tisztaba a szabalyokkal

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Szia!Konkrétumot írj légyszi hogy mi a rossz benne.Had tudjam hogy hol hibázok.:-))

    • @olahendre2718
      @olahendre2718 7 ปีที่แล้ว +1

      a heti 3x 9 h piheno nem azt jelenti hogy lehet csinalni 15 h munkaidot 15h munkaido csak ugy van ha a 15h belul a tachograf modkapcsoloja 3h at pihenon van de ezt ugy hivjak hogy osztott piheno igy akar egy heten otszor is lehet 9h pihenot csinalni

    • @kocmik66
      @kocmik66  7 ปีที่แล้ว

      Szia!Te is beleestél a fogalmak zavarába.Bármely két heti pihenőidő között legfeljebb három csökkentett pihenőidő tartható!!!A csökkentett pihenőidő 11óránál rövidebb napi pihenőidő.Alapeset hogy egy 24 órás időtartamban 11órát pihenve a munkaidő 13 óra.(11+13=24)Mivel azonban megengedik hetente 3 szor a csökkentett pihenőidőt.Vagyis 9 órát.Ezt kivonva a 24 órából,megkapod hogy 15 órát dolgozhatsz!!!Tehát a pihenőidőből számítjuk a munkaidőt.Amit te írsz az úgy igaz hogy nem minősül csökkentett pihenőidőnek a 3 óra+9órás pihenőidő.Tehát ebből akár minden nap lehet ilyened.De ha nincs elötte 3 óra egybefüggő pihenőidőd.És 9 órát pihensz a nap végén akkor ez csökkentett pihenőidőnek számít.És ebből csak 3 lehet egy héten.Ha 9 órát pihensz egy 24 órás időtartamon belül akkor értelem szerű hogy 15 órát dolgoztál.