Ako skákať do výšky #2 - Skákanie nožničkami a príprava na flop

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ต.ค. 2024
  • Druhá hodina v našom výškarskom bloku sa venuje technike skákania do výšky nožničkami. Deti túto techniku majú radi. Je jednoduchšie a je prirodzenejšie skákať smerom vpred. Hoci cieľ hodiny sú nožničky, hlavný cieľ tohto atletického bloku ostáva skákanie flopom.
    Preto aj na tejto hodine pokračujeme v prípravných cvičeniach so zameraním na flop
    Niektoré tieto cviky sme si už predstavili v prvom diely so zameraním na odraz a odrazovú nohu.
    Padáme do flopárskeho mostíka zo stojky na lopatkách.
    Padáme do flopárskeho mostíka zo stoja.
    Skáčeme flop z miesta. Je možné, aby na doskočisko skákali naraz aj dvaja žiaci. Musia byť od seba dostatočne ďaleko. Vychádzajú každý na svoju stranu.
    Odraz flopom z dvoch nôh
    Skákať flopom z dvoch nôh je proti pravidlám. V našom prípade je to však zámer. Zablokujeme švihovú nohu, aby si deti lepšie uvedomili letovú fázu. Pohyb tela a hlavy smerom vzad a dopad na lopatky.
    Žiaci sa odrážajú z troch krokov. Ľavá noha, pravá noha, obrat o 90 stupňov (bokom k doskočisku) a nasleduje skok. Nesmú sa obracať viac ako o 90 stupňov.
    Športovec sa počas letu ťahá za jedným ramenom a vytáča tak, aby dopadal na chrbát, resp. na lopatky.
    Ten. kto má odrazovú nohu ľavú, točí sa vľavo. Ten kto pravú, vpravo.
    Pohybovky so zameraním na beh do oblúku
    Deti sa pri rozbehu musia naučiť ísť do oblúku. Pomôže tomu obyčajný šprint okolo kuželov, alebo pohybová hra akú môžete vidieť na videu.
    A ideme na nožničky
    Nožni4ky sú užitočné pre nácvik odrazu a švihovej nohy. Vrátime sa k tomu, že aj na švédsku debnu sme vyskakovali z troch krokov.
    Kto má odrazovú nohu ľavú, rozbieha sa sprava a robí 3 kroky. Ľavá, pravá, ľavá. Prvý krok je rovno. Ďalšie dva už športovec zatáča. V momente odrazu je vytočený asi o 90 stupňov. Skáčeme nožničky a po dopade na doskočisko pokračujeme ďalej po nohách. Deti by si nemali sadať alebo padať na chrbát.
    Ak žiaci zvládnu trojkrokový rytmus, môžeme predĺžiť rozbeh na 5 krokov. Je vhodné, ak je rozbeh a vytáčanie posledných dvoch krokov naznačené čiarou, klobúkmi alebo kužeľmi.
    5 krokov pre rozbeh musí stačiť
    Oveľa jednoduchšie je žiakov naučiť ísť do rozbehu (od značky) skipingom. Ak športovec frekvenčne naskipinguje k rozbehovej značke, rozbehové kroky už vykoná rýchlo. Stačí troj- alebo päťkrokový rozbeh.
    Spestrite hodinu súťažou
    Keď už to žiakom ide, spestrite hodinu súťažou. Je na telocvikárovi, po koľko cm bude zvyšovať a koľko pokusov žiakom dá. Najdôležitejšie je, aby deti doskákali, kým zazvoní.
    Bezpečnosť
    Nikdy neopierajte doskočisko o stenu. Obložte ho žinienkami. Na videu sme skákali v malej telocvični. Ak deti naučíte 3 a 5 krokový rytmus, priestoru na rozbeh je dosť.
    Vždy začínajte z krátkeho rozbehu
    Ak máte starších žiakov, ktorí už dokážu skočiť 150 a viac centimetrov, je dobré podložiť doskočisko lavičkami. Bežne si školy kupujú lacnejšie 40 cm doskočisko, čo už nemusí stačiť.
    Deti sú v strede telocvične. Na kraji sa rozbieha len jeden žiak.
    Najprv sa rozbiehajú deti z jednej strany. To znamená žiaci s pravou odrazovou nohou. Po dopade pokračujú ďalej v smere rozbehu. Keď všetci doskáču, ide druhá strana s ľavou odrazovou nohou.
    Pri nácviku skáčte cez gumu.
    Ak máte šmykľavú podlahu, použite pre namáčanie mokrú handru.

ความคิดเห็น • 5