Ten rower jest lepszy niż każda hulajnoga elektryczna, bo ma siodełko, a to ogromnie zwiększa komfort jazdy. Jest składany, ale mimo wszystko dla mnie i tak za ciężki, aby go samej włożyć do bagażnika. Uznałam więc, że można "wjechać" nim za tylne siedzenia (z rozłożoną ramą), jeżeli nie ma na nich pasażerów, bo też się zmieści, skoro jest krótki. Ciężar roweru zmniejszy o kilka kilogramów wyjęcie baterii i siodełka. Wyjmowana bateria to ogromna zaleta. Trzeba uważać na jej wkładanie (nie na siłę), aby się nie zakleszczyła, bo wtedy będzie problem z jej wyjęciem. Dobrze, że rower ma przednie i tylne światła, które są dobrze widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Przy krótkotrwałym zatrzymaniu się można je wyłączyć przełącznikiem przy kierownicy (ON/OFF). Aby ustawić kierownicę i siodełko, trzeba dobrze je zabezpieczyć, czyli najpierw odpowiednio dokręcić małą śrubkę (na czarno zakończoną plastikiem), która jest przy obydwu zamknięciach. Inaczej mogą opadać w trakcie jazdy. Elementy amortyzujące przy przednich kołach i pod siodełkiem dość dobrze spełniają swoją funkcję. Oczywiście, trzeba do tego odpowiednio napompować koła. Nie mogą być zbyt twarde do jazdy po nierównościach. Składane podnóżki na stopy (ped..ły) sprawiają, że rower składa się jeszcze lepiej. Co bym poprawiła? Zasięg. Przydałby się taki do 70 km, a nie ponad 30 km na jednym ładowaniu, ale trwa ono około 4 - 5 godzin, co jest korzystne. Zamiast dodatkowego siedzenia nad tylnym kołem lepszy byłby mały bagażnik. Rower jednak dobrze sprawdza się na dojazdy do pracy czy szkoły - takie po kilka kilometrów. Mogą nim jeździć nawet dzieci.
Ten rower jest lepszy niż każda hulajnoga elektryczna, bo ma siodełko, a to ogromnie zwiększa komfort jazdy. Jest składany, ale mimo wszystko dla mnie i tak za ciężki, aby go samej włożyć do bagażnika. Uznałam więc, że można "wjechać" nim za tylne siedzenia (z rozłożoną ramą), jeżeli nie ma na nich pasażerów, bo też się zmieści, skoro jest krótki. Ciężar roweru zmniejszy o kilka kilogramów wyjęcie baterii i siodełka.
Wyjmowana bateria to ogromna zaleta. Trzeba uważać na jej wkładanie (nie na siłę), aby się nie zakleszczyła, bo wtedy będzie problem z jej wyjęciem.
Dobrze, że rower ma przednie i tylne światła, które są dobrze widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Przy krótkotrwałym zatrzymaniu się można je wyłączyć przełącznikiem przy kierownicy (ON/OFF).
Aby ustawić kierownicę i siodełko, trzeba dobrze je zabezpieczyć, czyli najpierw odpowiednio dokręcić małą śrubkę (na czarno zakończoną plastikiem), która jest przy obydwu zamknięciach. Inaczej mogą opadać w trakcie jazdy.
Elementy amortyzujące przy przednich kołach i pod siodełkiem dość dobrze spełniają swoją funkcję. Oczywiście, trzeba do tego odpowiednio napompować koła. Nie mogą być zbyt twarde do jazdy po nierównościach.
Składane podnóżki na stopy (ped..ły) sprawiają, że rower składa się jeszcze lepiej.
Co bym poprawiła? Zasięg. Przydałby się taki do 70 km, a nie ponad 30 km na jednym ładowaniu, ale trwa ono około 4 - 5 godzin, co jest korzystne. Zamiast dodatkowego siedzenia nad tylnym kołem lepszy byłby mały bagażnik.
Rower jednak dobrze sprawdza się na dojazdy do pracy czy szkoły - takie po kilka kilometrów. Mogą nim jeździć nawet dzieci.
Wie Pan może jak zablokować manetkę w Dyu A5?
Całkiem dobry rower ;)
super film