MICHAŁ CETNAROWSKI ZAPRASZA #3 - Polska fantastyka po roku 2020

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 32

  • @jacekfalejczyk2962
    @jacekfalejczyk2962 หลายเดือนก่อน +2

    Oj! Wspomniałeś o Zewie Zajdla. Dziękuję w imieniu całego zespołu. :D

  • @tomaszowczarek3082
    @tomaszowczarek3082 หลายเดือนก่อน +5

    Dzięki za cały cykl.

  • @Marek_Bielecki
    @Marek_Bielecki หลายเดือนก่อน +4

    Michał przede wszystkim świetny materiał, trzebaby Tomasza i Prezesa poprosić o więcej tzn. o tej fantastyce to możesz przecież więcej powiedzieć - widzowie nalegają.

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน +1

      Odpowiem dyplomatycznie - plany są, a nawet powoli staramy się je realizować 😉 Trzymaj kciuki 😊 A w ogóle to dzięki!

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  หลายเดือนก่อน

      Tu nie ma co prosić. My już to mamy dogadane! :-)

  • @piotrgruszecki6628
    @piotrgruszecki6628 หลายเดือนก่อน +2

    Super się słucha Pana materiałów Panie Michale, dla mnie jako osoby nie śledzącej co się dzieje w szeroko pojętym fandomie to istna skarbnica wiedzy. Dziękuję!

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน

      Dzięki wielkie ❤️ Cieszę się, że te moje myśli z lekka nieuczesane okazują się dla kogoś przydatne 😊

  • @marianbaczal2
    @marianbaczal2 2 วันที่ผ่านมา

    Niech ktoś powie panu Michałowi że oni nie wycinają tego co on chciał wyciąć 😢

  • @Marek_Bielecki
    @Marek_Bielecki หลายเดือนก่อน +3

    Michał-super, że wymieniasz wielu autorów, pozycji książkowych jest bardzo dużo, pasuje powiedzieć dokładniej o tym co wg ciebie warto z tego wszystkiego czytać ale z dodaniem nieco szerzej o czym ta dana książka jest...może to być świetny cykl-zapotrzebowanie jest na takie coś duże...

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน +1

      Taki jest mniej więcej plan - troche o nowościach, trochę o "moich klasykach" z ostatnich dekad, jeśli ktoś chciałby je ponadrabiać. Obaczym, jak wyjdzie ;-)

    • @Marek_Bielecki
      @Marek_Bielecki หลายเดือนก่อน

      @@michacetnarowski8128 Super, na to widzowie czekają!

  • @PAWELM976
    @PAWELM976 29 วันที่ผ่านมา

    Świetna mini seria, choć szkoda, że przy współczesnych czasach zanadto po łebkach i za szybko - zabrakło choć paru zdań o fenomenie sprzedażowym Marcina Mortki czy Marty Kisiel. Zupełnie prawie pominięta Harda Horda. Cykl zaczął się bardzo szeroko, a na koniec skupił na niszy.

  • @marcinw7489
    @marcinw7489 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki - było bardzo ciekawe.
    Chętnie posłuchałbym więcej o utworach (powieściach/opowiadaniach) z rubieży. Tak trochę skierowanie reflektora na to wszystko, co nie pojawia się na wielkiej półce z napisem Fantastyka w pewnej dużej firmie.

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน +1

      Zanotowane :-) I cieszę się, że materiał się spodobał.

  • @LockheedRaptor
    @LockheedRaptor หลายเดือนก่อน +6

    Sądzę, że wydawane są książki "retro" na tej samej zasadzie, na jakiej powstają kolejne wersje tych samych tytułów filmów, np. jak u Disneya wersje aktorskie. Jest to znane, jest lubiane, więc finansowo bezpieczne. Wydawany jest po raz trzydziesty "Władca pierścieni", z nową okładką, a odrzucane propozycje wydawnicze debiutantów. Nowej polskiej SF wydawcy np. brać nie chcą.

    • @SheeraAlaine
      @SheeraAlaine หลายเดือนก่อน

      Ale ileż można :D

  • @piotrfranek8355
    @piotrfranek8355 หลายเดือนก่อน +4

    Dzień dobry. Niestety bardzo mało wiemy co dzieje się z polską fantastyką na jej rubieżach. Być może powstają ciekawe utwory, których nigdy nie zobaczy szersza publika, ponieważ pochodzą z segmentu vanity albo zwalczanego selfpublishingu. Reszta jest dostępna w postaci oferty dużych wydawnictw, które siłą rzeczy skupione są na słowie zysk i niestety są do siebie podobne. Drugą opcją są małe wydawnictwa, które walczą o rynek, ale mimo trudności są dostępne szerszej publiczności. Druga opcja podejmuje ryzyko i podaje na rynek ciekawe propozycje, ale nie jest to regułą i trzeba odnaleźć swój klimat.
    Zatem cykl nie nazwałbym obłędnym, ale potrzebnym.

  • @norymberga
    @norymberga หลายเดือนก่อน

    Cosy fantasy dla płatków śniegu 🤣

  • @barteke3892
    @barteke3892 หลายเดือนก่อน

    Myślę, że gości macie super, tylko brakuje moderacji. Inaczej by to wyszło jako rozmowa niż wykład. Pozdro ze Świdnicy 😅

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  หลายเดือนก่อน

      Przyjmujemy uwagę ale format Kanału to prelekcje, nie wywiady. Czy takowe się kiedyś pojawią - jeszcze nie wiemy.

  • @Inkwi
    @Inkwi หลายเดือนก่อน

    Polaryzacja autorów wynika z ich zaangażowania w tematy polityczne. W życiu bym się nie przejmował poglądami Ziemkiewicza czy Piekary gdyby tak wyraźnie się sami nie okopali po takiej, a nie innej stronie barykady.

  • @Arkady20
    @Arkady20 หลายเดือนก่อน +2

    Filmik spod znaku "chwała nam i naszym kolegom" trochę szkoda, bo jednak kilka ciekawych nazwisk w tej fantastyce jeszcze jest - nie wiem czemu są zamilczani. Oh, well

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน +1

      Podpowiesz, kogo konkretnie Ci zabrakło? Oprócz Arkadego Saulskiego, bo przecież o niego przede wszystkim chodzi, no nie? ;-) Ale czekaj, przecież on nie chce mieć z fantastyką nic wspólnego... To może spróbuję to wyjaśnić jeszcze raz (kto nie jest zainteresowany, niech tu przerwie lekturę, będzie długo ;-): ten cykl miniwykładów jest uzupełnieniem przekrojowego artykułu rocznicowego o polskiej fantastyce, który ukazał sie w NF w maju 2024. Tam akurat nazwisko Saulskiego pada, jak i wiele innych (autorów bezpośrednio związanych z PFFF także); bo i forma papierowa czyni taki "spis z natury" wygodniejszym. W podcaście starałem się zwrócić uwagę bardziej na zjawiska niż nazwiska, bo te drugie, jesli ktoś ich nie zna, i tak w takiej formie wpadną jednym uchem, a wylecą drugim. Nie twierdzę też, że wszystko zmapowałem wyczerpująco - powtórzę, co przegapiłem? Z chęcią się dokształcę. Ale starałem się to zrobić najrzetelniej, jak potrafię, i bez żadnych osobistych uprzedzeń, które tu i tam są mi dość absurdalnie zarzucane, także przez Ciebie. Czemu miałbym mieć jakieś uprzedzenia do ludzi którzy albo a) bardzo dużo znaczą w polskiej fantastyce i działają na jej korzyść, lub b) wydaje im się, że bardzo dużo znaczą, ale nawet wtedy są nieszkodliwi i też działają dla wspólnego dobra? Mogę im co najwyżej kibicować, i w jednym, i w drugim przypadku (wybierz sobie, który ma miejsce rzeczywiście). Już raczej można odnieść wrażenie, że to te osoby żywią jakąś z trudem ukrywana urazę do mnie, udają obojetność, ale aż w nich kipi. Jasne, można i tak - ale osobiście to nie moja bajka. Życzę powodzenia i pozdrawiam, trzymając kciuki zwłaszcza za finał Księgi Całości (jeśli nie pomyliłem się i rzeczywiście rozmawiam teraz z Arkadym Saulskim)!

    • @Arkady20
      @Arkady20 หลายเดือนก่อน +1

      @@michacetnarowski8128 " Oprócz Arkadego Saulskiego, bo przecież o niego przede wszystkim chodzi, no nie? ;-)" hahahaha pudło :D Ja jestem akurat chujowym autorem, gdyby mnie zawarto świadczyłoby to tylko o tym jak koszmarny redaktor ma gust :D A zawarcie mojego nazwiska w spisie NF jest kolejnym dowodem na intelektualny uwiąd tego magazynu. Co do nazwisk to mamy bardzo ciekawych: Szmatołę z kompletnie niezauważoną "Echidną", Piersę, który robi świetną fantastykę humorystyczną, Mortkę, Jadowską, Kubasiewicz, którzy rozbijają bestsellery.

    • @ukaszmarekfiema1902
      @ukaszmarekfiema1902 หลายเดือนก่อน +2

      Prawda? Ja się też zastanawiam ;)

    • @michacetnarowski8128
      @michacetnarowski8128 หลายเดือนก่อน

      @Arkady20, A to nie wiem; z tak fachową opinią krytycznoliteracką musisz się już zgłosić do swojego wydawcy, żeby wiedział, co wydaje, inaczej może być i tak, że on i czytelnicy uznają, że ich oszukujesz.
      @Łukasz Marek Fiema. Ale czekaj, zarzucasz moim materiałom "brak obiektywizmu", gdy tymczasem sam jesteś osobą, która ogłosiła "renesans SF w Polsce" po tym, jak w "Młodym Techniku", z którym współpracujesz, opublikowała tekst na zaledwie kilka tysięcy znaków, i to jeszcze, khm, swój? Gdy próbowałem Ci zresztą wytłumaczyć swoją perspektywę, z miejsca skazowałeś mój wpis u siebie na feju i poczęstowałeś mnie banem, po czym zacząłeś tam nakręcać polowanie na czarownice. Czy Ty przypadkiem nie masz do "NF" jakiegoś osobistego żalu? Jeśli to nie jest konflikt interesów, to jakbyś to nazwał? Nie odpowiadaj lepiej. Jeżeli taka jest Twoja definicja "obiektywizmu", to cóż, mówimy innymi językami.
      Poza tym, Panowie, przyznajcie się: Wyście w ogóle nie słuchali tego minicyklu, prawda? Przecież te wszystkie rzeczy, których brak mi zarzucacie - wzmożenie w polskiej SF, moda na "kobiece urban fantasy", twórczość Marcina Mortki/fantasy epicka - omawiam jak nie w tym odcinku, to poprzednim, przywołując nawet część z tych nazwisk, których rzekomo zabrakło... To o co chodzi? Zakładam, że poszło o to, że nie mówię przez godzinę o Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, i zapewne tutaj jest pies pogrzebany ;-) No cóż. Jakiś przyjaciel z Fundacji, jesli masz tam jakichś przyjaciół, powinien Cię Łukasz delikatnie wybudzić z Twoich iluzji, bo bardziej szkodzisz tej organizacji, niż jej pomagasz. Szkoda.
      W każdym razie tyle ode mnie na ten temat. Nie ma sensu kopać się z koniem, postawiliście sobie chochoła i wystarczy Wam, że "dyskutujecie" ze swoimi projekcjami. Z mojej strony EOT. Czytelnicy i słuchacze mają już perspektywę obu stron, mogą sobie samemu wyrobić zdanie, co tutaj zaszło, tyle popkornowej dramy wystarczy ;-) Pozdrawiam!

    • @KanalFantastyczny
      @KanalFantastyczny  หลายเดือนก่อน +5

      Lubimy, gdy nagrania KF skłaniają do polemik. Jednakże kilka uwag od nas:
      1. Zdecydowanie prosimy o nie stosowanie w komentarzach wulgaryzmów.
      2. Z PFFN mamy dobre relacje i uważamy, że prowadzi wiele ciekawych działań (o wielu informowaliśmy). Doceniamy naprawdę duże akcje na styku literatury fantastyczno-naukowej i samej nauki.
      3. Michał przygotował solidny i bardzo interesujący przegląd nazwisk i zjawisk współczesnej polskiej fantastyki. Oczywiście, jest to przegląd subiektywny tak, jak wszystkie materiały nagrywane przez nas dla KF. Jednak jest to spojrzenie szerokie, wręcz pierwsza duża próba podsumowania ostatnich kilkunastu lat.
      4. Nie ma obecnie żadnego znawcy polskiej fantastyki, który ogrania całość rynku i czyta całą (czy choćby większość) polską prozę. To fizycznie niemożliwe. Nie jest również możliwe wyliczenie w jednym - nawet długim, nawet trzyczęściowym materiale - wszystkich autorów, wydawnictw, zjawisk.
      5. Zawsze zachęcamy do tego, aby nasze materiały stawały się przyczynkiem do polemik, uzupełnień, wskazówek. Więc - dopisujcie, komentujcie, prostujcie.
      6. Dla przypomnienia: zdecydowanie prosimy o nie stosowanie w komentarzach wulgaryzmów.
      Pozdrawiamy serdecznie!