Tylko jak to wspomniane było w programie reszta państw wspólnoty węgla i stali zaczęła transformacje w latach 70 dotując je, a my dołączyliśmy jak zaczęli nakładać kary. Podziękuj komunistą.
Polska dołączyła do Unii w 2004. System ETS działa od 2005 roku. Nie wiem kiedy zaczął obowiązywać Polskę, ale nawet jak te 8-10 lat po naszym wejściu, to wciąż zdawaliśmy sobie z tego sprawę 7-9 lat wcześniej. Każdy następny rząd najwyraźniej uznawał to za żart zamiast traktować to tak jak poważny kraj by to robił. Ustawodawcy, jak zwykle, zamiatali to pod dywan. @@dominiktbg92
@@dominiktbg92 Smith pytany co ma robić Polska żeby się wzbogacić? Robić to co robił zachód gdy był biedny. Ale nam nie wolno, bo dla nas powstają regulacje które to ograniczają. Bo Polak ma być golony.
Przepraszam bardzo, ale ta dyskusja jest bezpłodna, nie poruszono tematu dyrektyw CSRD, RED III i dyrektywy o greenwashingu, nie poruszono tematu ogólnie ESG i polityk korporacyjnych dążących do tzw. NetZero. Jako przedstawiciel branży codziennie mierzę się z nierozumieniem nawet wśród swoich kolegów. Nie poruszono tematu europejskiego rynku energii i umów PPA, nie omówiono szeregu rzeczy. Jeżeli Pan Krzysztof Stanowski byłby zainteresowany dogrywką i porozmawiać o co chodzi w Fit for 55 w kontekście energetyki mogę przesłać listę bardzo kompetentnych osób, które mogą wystąpić w kanale zero. Niestety chociaż jestem już 8 lat na rynku i z chęcią bym się także wpowiedział to ciążą na mnie zapisy umowy, które to uniemożliwają. Bardzo proszę o debatę OZE, w której wystąpią prawdziwe figury z branży. Oczywiście z całym szacunkiem do dzisiejszego składu.
Zgadzam się w 100/ debata jednostronna, bez podstawowych pytań i zagrożeń. Np. Zielony chory ład, ile mnie zwykłego obywatela będzie kosztować i czy będzie mnie na to stać, co z bateriami które już nie będą użyteczne i turbiny wiatrowe, jak je utilizowac i co z kobaltem skąd go brać? Co z złodziejski systemem ets.
Na końcu była mowa chyba o najważniejszym: powinno się zacząć od tego żeby ludzi było na to stać, a jest robione kompletnie na odwrót... Zielony ład ponad wszystko. ...i te szybkie rozważania co można zrobić żeby ludzi było stać to jakieś luźne teoretyzowanie w stylu Fantastyki. A kropkę nad i postawił na koniec p. Naimski: skoro ma być tak super to czemu największe biznesy wynoszą się z Europy...?
Bardziej chodzi o to, że ustawodawca nadaje kierunek i tempo. Tempo jest dostosowywane, ale nie można ot tak odpuszczać w dużym stopniu bo to traciłoby sens wprowadzania zmian, a my chcemy się spieszyć by właśnie być liderem na rynku (jako Europa) bo inaczej właśnie zamiast być producentem, to będziemy tylko konsumentem. Kolejność jest dobra i możemy się spierać co do tempa, ale przy odpowiednim przepływie kapitału z sektora do sektora da się to zrobić. Ważne żeby decyzje były przemyślane i zdecydowane.
@@niebylekto4282 Załóżmy że będą ogromne bunty społeczne (co było już przewidywane w opracowaniach Rokefelera) - jak się pozbyć buntów społecznych? - Wystraszyć ludzi nową sran-demią. Może teoria spiskowa, ale jak to pięknie się wszystko zgrywa...
@@niebylekto4282 Zasrany YT tak ma ustawiony algorytm że na niektóre tematy nie można pisać, od razu komentarz znika... A pisałem że dokument fundacji Roke-fell- era ma wkalkulowane bun ty społeczne. A jak się pozbyć dużych bun tów spolecznych ? Nastraszyć ludzi nową pandą mią...
Wiele osób narzeka na to, że ta debata najgorsza bo wszyscy mówili jednym głosem, dla mnie była zwyczajnie chaotyczna, nie było konkretnych pytań i każdy snuł swoje opowieści. Jak się w pewnym momencie nawet nie zgadzali to ja z trudem wyłapywałem co jest przedmiotem sporu bo zasadniczo nie było dobrego pytania czy wątku.
Najlepszy fragment, jak gość bez żadnego zażenowania powiedział, ze jego wizja transformacji energetycznej będzie kosztować nas półtora biliona złotych. W zasadzie już taniej będzie zainwestować w armię, podbić Berlin i rozgonić towarzystwo xd
budżet na ten rok to połowa tej kwoty, więc transformacja rozłożona na 30 lat nie daje tak niewyobrażalnej kwoty żeby wyskakiwać ze śmiesznym komentarzem
@@mikemike2513 Bo tego na serio już nie można traktować. Polska wydała na armię w 2022 r. 57 miliardów. Transformacja energetyczna poważniejszy problem agresja rosyjska :)
@@Mr_Ekoo Gdybyś był odrobinę bardziej bystry, zrozumiałbyś co mam do przekazania tym komentarzem. Nie chodziło w tym wypadku o wkład unii (do której de facto dopłacamy) a czynnik ludzki. Czyli my obywatele w dużej mierze inwestując kapitał stajemy się częścią tej transformacji.
** Info do montażystów, na grafice na głównej ( okładka filmu) grafika ma czerwony pasek na samym dole co sugeruje, że film jest obejrzany. Jeśli jest szansa, białe tło na samym dole będzie dużo lepszą opcją
Niemcom kończy się węgiel: Przechodzimy na gaz. Upada interes rury gazowej z Rosji: Gaz niedobry - przechodzimy na prąd! Przypadek? Nie sądzę. ...Taka "ekologia".
@@dv-bm5qlNieprawda . Zakładali gaz mord stream 1i2 z Rosji bardzo tanio. Ale rurki się popsuły i gospodarka im się wypierdyka bo gaz z USA jest w duuużo drożej i się to biznesowo "nie spina"
To sie nazywa polityka energetyczna i wplyw na inne kraje czyli to czego my nie mamy bo tez az takiej sily nie mamy natomiast chociaz troche powinnismy o to powalczyc
Problemem w Niemczech (oprócz tego, że byli zbyt uzależnieni od Rosji) jest biurokracja (jeszcze gorsza niż w Polsce), wysokie koszty pracy i brak specjalistów. Dodatkowo sami zaorali swoje elektrownie atomowe. Takie "combo" nie wróży im nic dobrego, a czkawką odbije się również w Polsce. Ponieważ jest to nasz największy partner handlowy (czy się to komuś podoba czy nie).
@@piotrkaczor2059dokladnie - dla zwykłego mieszkańca jest masa papierologii (z doświadczenia własnego wiem) a firmy to już dopiero. Poza tym największe firmy motoryzacyjne majo mocny lobbying w rządzie i de facto decydują (np po 2014 namawiali do tego żeby się ułożyć z ruskimi odnośnie Ukrainy - mieliśmy wtedy tzw. “Pokoj” zawarty w Brześciu, bo tani gaz. Politycy nie za bardzo byli za tym)
Jesteśmy na tyle głupi, by lobby unijnych urzędników sponsorowanych przez megakoncerny mówiło n coy robić i myśleć..... tymczasem prawdziwy i wolny świat nam odjeżdża
Z całym szacunkiem dla reszty uczestników, ale kiedy usłyszałem, że w Europie nie ma zasobów gazu ziemnego to wyłączyłem ten film. Tak dla atomu. Nie dla manipulacji.
W 2021 roku za 59% kosztów produkcji energi odpowiadał podatek od emisji dwutlenku węgla, dziś jest to jeszcze więcej. Prąd powinien być ponad dwukrotnie tańszy, ale nie jest, bo nasi rządzący w konszachtach z Unią chcą aby był drogi.
W 2021 59% kosztów PRODUKCJI ENERGII. Koszt CO2 na twoim rachunku to było wtedy 20%. Koszt produkcji energii, a sprzedaży klientom to dwie bardzo różne rzeczy. Mówisz o kampanii żarówkowej. Sprawa trafiła do UOKiK w 2022 i jeszcze tam jest. I jak przedmówca zauważył, trafiło do UOKiK nie za propagandę, ale za fakt, że ta informacja szła z rachunkami co wpływało na postrzeganie klientów - a co za tym idzie kształtowanie błędnego wizerunku. Zabawne, bo billboardy robiły to samo...
Co i tak jest ogromną kwotą jak się to przeliczy na MWh energii elektrycznej. Za to, że można spekulować na prawach do emisji co2 ktoś(cale grono miłosciwie rządzących UE) powinno pójść na dożywocie za malwersacje finansowe.
Ja dołożę do tego zmieniony system rozliczania energii dla producentów w2023 którzy maja zagwarantowane rozliczanie energii 80:20, do postaci kompensacji dobowej, która jest bardzo niekorzystna i skutkuje wysokimi rachunkami za prąd . Zawsze żeby wyciągnąć kasę z kieszeni
@@MocarnyZbigniew ale kolega napisał o tym że oni prowadziliby twardo. Co to znaczy? Bo mi się wydaje że chodzi o to żeby podważali to co goście mówią a to oznaczałoby ich kompromitacje o czym dobrze wiedzą zwłaszcza mazurek który do wywiadów na nie wygodne dla niego tematy dobiera osoby słabe merytorycznie
Na pewno najgorsza debata jak dotąd. Nie było chyba żadnej interesującej wymiany poglądów. Same ogólniki typu - zimą fotowoltaika produkuje mniej prądu, etc. Pytanie, czy wchodząc do UE chcieliśmy swobody przepływu ludzi, kapitału i towarów, czy systemów ETS, EPBD, zielonego ładu i innych podobnych pomysłów?
Mieli przy okazji debaty o energetyce rozmawiać o ustaleniach z 2004 i znaleźć winnych? nono przez 20 lat troche by się ich znalazło. Naimski miał trochę racji powinni mimo wszystko wynegocjować wtedy kasę na transformację i opóźnić obowiązywanie ETSów i innych takich.
Ja wchodząc w małżeństwo chciałem mieć żonę, dzieci i założyć rodzinę a patrz Pan, jeszcze w pakiecie z żoną dostałem teściową. No kto by się spodziewał?
Ja bym chciała obejrzeć taką debatę, gdzie wyjaśnione jest od samego początku i z czego wytwarzane są te panele oraz turbiny wiatrowe, koszt ich obsługi, kto, gdzie i za jaką stawkę grzebie w ziemi przy wykopie tych wszystkich składników potrzebnych do ich budowy i jaki to ma wpływ na środowisko. Co się z tym dzieje po wyeksportowaniu? Dzieki
Takie pytania to nie tylko jak to się mówi " wsadzić kij w mrowisko " a nawet więcej " wsadzić rozżarzony pręt w odbyt eko świra " 😅😂 Nikt się nie odważy odpowiedzieć .
Sorry, nie mogę tego słuchać. Ta debata powinna się odbyć około 30 lat temu, kiedy Niemcy wpadli na głupi pomysł odchodzenia od atomu, a my tłukąc górników, dyskutując o zasadności dotowania energetyki przez państwo, zamykając kopalnie bez żadnej alternatywy, w kilka lat doprowadziliśmy do zmiany swojej pozycji z eksportera w importera energii. Teraz "mądrzy" ludzie gadają mi z pozycji wielce oświeconych, że zdaliśmy sobie sprawę jak stabilność energetyczna jest ważna. Panowie! To Wy wreszcie raczyliście zdać sobie z tego sprawę. Gdzie byliście 25 lat temu? Ja będąc w liceum (i później) łapałem się za łeb na Wasze działania. Teraz na start i bez mądrzenia, lepiej byłoby się zabrać do budowy choćby atomu, a następnie zająć fanaberiami w postaci innych źródeł. To nie rewolucja, to klaun mówiący mi, że jest mądry.
Nie mogłeś tego słuchac i potem nie wiesz o co chodzi. Nie zamykaliśmy kopalni z kaprysy, ale ze względu na koszty wydobycia. One ze względu na fakt, że fedrować trzeba było coraz głebiej ciągle rosły i nasz węgiel po prostu przestał być opłacalny w wydobyciu. W wielu miejscach na świecie jest on nadal o wiele bardziej dostępny (płycej), co powoduje, że nawet z kosztami dostawy do Polski wychodzi taniej, niż kupno go w naszych kopalniach. Sam markowski o tym wspominał ile mln. ton jego leży i nikt go nie chce.
Popkiewicz z pełną powagą mówi że jego wizja będzie kosztować 1.5 biliona😅. Plus 20 mln elektryków będzie jeździć po Polsce. Skąd on się urwał? Dramat nie debata
@@MrFast3r nawet jeśli 22 tony skały (w co wątpię, zwłaszcza biorąc pod uwagę niesamowity rozwój technologii magazynowania energii) to nie jest to bateria jednorazowego użytku. Starcza na lata, dziesiątki lat - w pierwotnej, bądź kolejnej formie. Technologia recyklingu i ponownego użycia również idzie znacząco do przodu.
Tak mógł powiedzieć tylko ktoś kto obejrzał 30min debaty, po półtorej godziny widać już wyraźny podział na OZE terrorystów po lewej i rozsądny głos po prawej
No i jeszcze taki zarzut można by podnieść przy potencjalnej debacie o satelitach polskich, że niby debata jednostronna, bo wszyscy o tych satelitach, a nikogo, że Ziemia jest płaska i satelity nie istnieją.
Rozumiem ze to miała być debata pokazująca różne spojrzenia i odmienne zdania na ten sam temat ? Jeśli tak to nie wyszło.Towarzystwo wzajemnej adoracji.
@@pandosann Nie chodzi o brak dynamiki Rożka ale o brak konkretnego tematu debaty, brak tez z jakimi przyszli goście, brak podziału na czytelne strony debaty, brak asertywności prowadzącego gdy goście robią długie dygresje, brak czytelnej kolejności wypowiedzi i zapominanie o konkretnych gościach. Rożek sam nie dźwiga, z Mazurkiem było lepiej.
@@user-dy1oy6gc3q Dokładnie o to mi chodziło. Brak czytelnej struktury programu, brak wniosków z poszczególnych segmentów, pomijanie licznych tematów niewygodnych jak np. utylizacja wiatraków czy odpadów jądrowych itd.
Panie Krzysztofie dziękuję za ten Kanał . Mam nadzieję że w przyszłości Prowadzący (nieistotne kto) będzie delikatnie bardziej stanowczy…. Rozmawiajmy, słuchajmy !!!!! Kurczę wspaniała sprawa to co się dzieje na tym Kanale !!!
Ale to nie wina prowadzacego, że gość jak Naimski jest odklejony, nie reaguje na prośby i w kolko opowiada to samo. Że wzgledu na wiek nie wypadało mu stanowczo przerywać, Rozek miał związane ręce 🙄 tak że może na papierze gość wyglądał dobrze, ale się zupełnie nie sprawdzil, tacy ludzie już powinni przechodzić do lamusa.
Czyli: 1)Potrzebujemy atomu na już 2)Warto na wszelki wypadek zostawić sobie węgiel. W razie W 3)Jeśli ceny magazynów energii jeszcze mocno spadną to może być opłacalna energetyka odnawialna - na dziś fantastyka 4)Ogólnie mamy bardzo duży problem, bo koszty przejścia na cokolwiek na już są bardzo duże. To w jakichś cenach będzie. Dopłacać można, ale te dopłaty są z podatków (zamknięte koło). Jedyna ucieczka z zamkniętego koła to opóźnienie zapisanych postanowień i wolniejsze odchodzenie od węgla
1)Potrzebujemy na już źródła, które realnie buduje się 15 lat (i jest najdroższym źródłem). Zanim powstanie pierwsza EJ to będzie OZE będzie już z 70%+ w produkcji energii elektrycznej. 3)OZE opłaca się już. Kosztuje per MWh 2 razy mniej niż atom (nawet po uwzględnieniu właściwości atomu jaką jest moc dyspozycyjna). 4)Obecnie OZE per MWh kosztuje mniej niż sam węgiel z polskich kopalni do produkcji MWh czy gaz do elektrowni gazowej do wyprodukowania 1 MWh. W 2030 OZE będzie w Polsce 45-50%, 25-30% gazu, reszta węgla. Obecnie to właśnie odejście od węgla jest spowalniane tylko by nie denerwować górników "bo wybory".
Warto zostawić węgiel i ten zostanie, ale po prostu nie będzie go tyle wydobywane w Polsce wraz z upływem czasu, jak mówił tutaj były minister. Będziemy importować.
@@Khneefer Hmm, takie liczby nie padły w debacie, że to już dziś opłacalne. Oglądałem ostatnio Tony Seba nt. rewolucji w energetyce (genialne, polecam zobaczyć, ma playlistę 5 filmów po 20 min). I kto wie, może to co nazwałem fantastyką okaże się prawdą. W takim wypadku... elektrowni jądrowej nie ma co budować. Widzę główny problem z tym podejściem taki, że potrzebujemy prąd cały czas. Skądś go trzeba brać. Jak długo można utrzymać węgiel i ... jakim kosztem. To może okazać się najrozsądniejsze, ale wiąże się z tym duże ryzyko
Polecasz jakieś opracowanie, które bardzo dobrze analizuje wzrost OZE w Polsce oraz w Europie do 2050? Jak powstanie pierwsze EJ w Polsce to OZE będzie na poziomie 70% - jak mówisz. Oznacza to, że w innych państwach też będzie bardzo duży udział OZE. Ale czy to zapewni stabilność czy tutaj też polegamy na zbudowaniu wystarczającej ilości banków energii?@@Khneefer
Jak można zrobić debatę o energetyce bez ani jednego energetyka z doświadczeniem, tego się nie da oglądać. Mniej propagandystów więcej praktyków którzy już dzisiaj walczą z problemami transformacji energetycznej
Pan Popkiewicz powinien pisać fantastykę niestety, magazyny przy pompie ciepła w zimie to mżonka. To jest tak niesamowicie odklejone podejście że aż boli, nie da się zmagazynować tak ogromnej energii. Reszta ekspertów w RIGczem, brawo dla nich.
Załóżmy że pompa zużywa w nowym budownictwie w bardzo mroźny dzień 30kWh (w gorzej docieplonym będzie to 50-60kWh).. magazyn energii 20 kWh to koszt 30-40 tys. i nie wystarczy nawet na ten jeden dzień w domu w którym przecież używa się też prądu nie tylko do ogrzewania. W lato magazyn ma sens na noc - ale jego koszt jest zbyt duży dla przeciętnego Kowalskiego. Typ niesamowicie z głową w świecie fantasy.
A kto powiedział że tyle masz zmagazynować? Dla pomp ciepła potrzebna jest tańsza specjalna taryfa i tyle. Tak żeby nie zbańczyć przez 2 tygodnie mrozów. Wtedy w podstawie powinno chodzić wszystko co się da od węgla, przez gaz aż po atom i biomasę. Magazynem byś się tylko wspomagał, a resztę musiałaby brać energetyka na klatę. Mógłbyś też nawet przegrzać budynek w południe, a izolacja zrobiłaby już swoje i ciepło zostałoby na wieczór.
Niestety. 1) Chłop zapomniał ze te 20mln aut w Polsce to stare złomy i wymiana ich na baterie może zająć dłużej niż wybudowanie 3 elektrowni atomowych. 2) Zapomniał że benzyna jest w cenie wody butelkowanej (bez podatku), my arabom wysyłamy puste dolary a oni nam energie za którą jesteśmy w top 3% najbogatszych ludzi na świecie. (całe kraje, a nie banda książąt żyjących na pustyni) 3) On chce modernizować ludziom budynki, dokładać magazyny energii, fotowoltaikę ale wiadomo że to są urządzenia które na papierze mają dużo fajnych cyferek ale przez większość czasu "nie pracuje", jak mam brać kredyt 10letni na coś co nie pracuje a za 10lat się starzeje i trzeba wymienić to ja podziękuje, nikt nie inwestuje bez dotacji póki. 4) On chyba też nie pomyślał kwestii materiałowej w skali globalnej. Czy my w ogole mamy tyle miedzi w Europie żeby wybudować te wszystkie linie przesyłowe pod OZE na osiedlach?? A w dodatku ja jako podatnik mam większe poczucie moich spraw jeżeli postawią EJ niż jakiemuś bogaczowi "postawią" auto na bateryjki pompy ciepła i fotowoltaikę nad którym państwo nie będzie miało kontroli (czyli z moich pieniędzy ktoś mnie może później odciąć). 5) Cena szczytowo pompowej jest dalej 4-5x niższa niż rekordowo tanich baterii LION a nie mają minusów w zimę nie ma spadków pojemności po paru latach nie grozi to pożarem. 6) Ceny dynamiczne wchodzą do użytku w tym roku wiec część jego pomysłu jest realizowana. Pytanie co pomyślą ludzie jak ktoś zacznie manipulować ceną energii. Patrzcie co się dzieje z gazem na giełdzie - poszedł w przeciwną stronę niż BITCOIN. Czysta spekulacja
Widząc nazwisko Wiecha i znając jego działalność z Twittera jako trolika i prowokatora, trudno mi uznać tę postać za poważnego dyskutanta. Bez gwarancji że przedstawia jakiś swój spójny zestaw poglądów, a nie sprzedaje legendy wymyślonej na takie okazje.
1) Dlaczego UE tak strasznie naciska na wygaszenie węgla i stawia wszystko na jedną kartę OZE? (zakładam że nie chodzi o pieniądze i lobbing tylko o poprawę jakości powietrza xd) Czy ktoś zastanowił się wcześniej czy można jakoś ograniczyc emisję CO2 z kopalni węglowych np poprzez jakieś filtry, skraplacze żeby to nie szło do powietrza, zamiast blokować pozyskiwanie energii z węglą kiedy nie są w pełni rozwinięte technologie OZE? 2) Fragment rozmowy o marchewce jako owocu. Czy nie wydaje się Wam absurdalne że zostało to zakwalifikowane do owoców tylko po to żeby Portugalia mogła produkować dźemy? Przecież to jest tworzenie prawa byle tworzyć prawo. Czy jakby marchew była dalej warzywem to nie mogli by z tego zrobić dżemu? Biurokraci są pasożytami żyjącymi z naszych podatków i wymyślają prawo które nie ma żadnego znaczenia dla naszego życia.
2) Widocznie znacznie prościej było im po prostu zakwalifikować marchew do owoców, niż modyfikować wiele innych przepisów robiąc wyjątki dla marchwi a w przyszłości może i dla czegoś jeszcze
Bo UE ma zieloną religię w którą ślepo wierzy, innego wytłumaczenia nie ma. Dla nich wszystkie paliwa są złe, a wiemy że tylko z odnawialnych źródeł energii nie zaspokoimy.
1)Tak zastanowił się - nie opłaca się. OZE to nie jest jednak karta, ponieważ to nie jest jedna technologia oraz oprócz OZE będą elektrownie gazowe działającego w okresach małej wietrzności i nasłonecznienia.
@@huberto8936 jakie to paliwa kopalne ma Europa żeby w 100% zaspokoić swoje potrzeby? Mamy tylko coraz droższy w wydobyciu węgiel i potencjalnie wodór, do którego produkcji potrzeba energii elektrycznej, która równie dobrze może być nadwyżką energii z wiatru i słońca
Tego nie można nazwać debatą, bardzo jednostronny przekaz. Do tego jedyna osoba z debatujacych która ma trochę odmienna przekaz brała udział w wypędzeniu Polski w problemy energetyczne
Jeżeli 99.9% społeczeństwa jest zgodna co do pewnej sytuacji, to na siłę trzeba szukać oszołomów? Nie, ta debata miała na celu uświadomić jak wygląda nasza sytuacja i co powinniśmy zrobić razem jako kraj
Uwielbiam jak ktoś rzuca argument z d.. i mówi, że to jest bezdyskusyjne. Wpływ człowieka na klimat jest absolutnie dyskusyjny. Wszystkie biliony euro, które idą na tą "rewolucję" mają znikomy wpływ na klimat. Dlaczego? Bo klimat robi swoje i ma wyje... na to co robią ludzie. Położenie marsa względem ziemi ma większy wpływ na klimat niż my. Porównywanie tej korupcji i niszczenia ludziom życia z rewolucją industrialną jest śmiechu warte. Tamta była organiczna, kierowana wynalazkami ludzi. Dzisiaj mamy zamordyzm i wymuszanie "rewolucji" kosztem przeciętnego człowieka tylko dlatego, że ludzie się boją, a politycy chcą napchać sobie kieszenie. Jeżeli będzie lepsze rozwiązanie to przedsiębiorcy - nie "eksperci" w telewizji - to odkryją i wprowadzą na rynek o ile nie zostaną najpierw zgnieceni podatkami przez kryminalistów w rządzie
Padł klasyczny argument "Pan nigdy w kopalni nie pracował". Uwielbiam go i używam często w dyskusjach, szczególnie równie niepowiązanych z tematem górnictwa samego w sobie, bo to świetny argument na wszystko.
ludzie, wspierajmy rolników, bo walczą o coś więcej, to pioerwsza grupa społeczna która nie wytrzymała już tego cyrku. Za kilkanaście lat obudzimy się z drugą ręką w nocniku, bo jedną już w nim mamy od dawna i chyba się przyzwyczailiśmy.
Brawa dla Pana Jerzego Markowskiego. Widać w wypowiedziach połączenie wiedzy teorytycznej i praktycznej. Takich ludzi potrzeba w ministerstwie, a nie teoretyków i to często marnych...
Pan po lewej to ideologiczny szaleniec Wiech to taki ekspert z chipsów poza tym gość jest definicją pojęcia pasywno-agresywny Pan Naimski widać że rzeczywiście zna się na temacie
@@Micha-fe1pn Nie doktor, a magister. Wybitny z pewnością nie. Uznany jak już to jako popularyzator nauki, a nie naukowiec. Ale poza tym to jego wykształcenie nie ma nic do rzeczy co do bycia szaleńcem lub nie.
@@serwilk9145 Obejrzyj sobie jakiś wykład Popkiewicza, bo same słowa bez prezentacji graficznej słabiej się przyswajają. Dla mnie gość jest genialny, bo w prosty sposób wyjaśnia skomplikowane procesy.
Dokładnie, ten pan jest najlepszy, nikogo nie było w studiu kto by zjadł zęby na enegetyce, Doktorek - niby zna się na wszystkim, a ja projektowałem maszyny do elektrowni.
Markowski całkowicie niezasadnie się nagrzał, bo nie zrozumiał kompletnie w jakim znaczeniu Wiech mówił o hobby w kontekście wydobycia węgla. Ale dał też sporo merytorycznych informacji. Szkoda, że nie było go w studiu.
A co w tym fragmencie było najlepszego? Facet się przegrzał, bo Wiech stwierdził, że dzisiaj górnictwo węgla w Polsce to hobby z gospodarczego punktu widzenia. Wyjątkowo drogie hobby. Rozumiem merytorykę i doświadczenie, ale jak gość zaczął mówić, że górnicy tak bardzo chcą, no nie mogą się doczekać aż w Polsce atom będzie, to mnie pusty śmiech ogarnął. Kto przez tyle lat blokuje tą transformację? W jaką branżę cała polska wali kasę od ponad 10 lat jak w próżnię? A jak trzeba było kryzys energetyczny zażegnać, to solidarności od górników nie uświadczysz. Wiech gościa wyjaśnił po tym jak się zapienił i tyle. Jak słyszę głosy branży górniczej jak to oni mają ciężko, to mnie pusty śmiech ogarnia, bo o ile prawdziwych, ciężko pracujących pod ziemią 'kopaczy' rozumiem, to najgłośniej krzyczą Ci, co siedzą na dupach i przerzucają papierki.
@@lutson8175 od 50 lat są plany budowy atomówki, gdzie ona jest ? Teraz się słyszy że chcą 7km przesuwać przecież to jest śmiech kilka lat znowu zostanie przesunięta budowa..... Jestem zwolennikiem rozwoju i wzrostu gospodarczego trzeba działać a nie dywagować całe życie, widać po rolnikach kto miał więcej sprytu i szczęścia powiększył majątek w ciągu 30 lat o 400% i więcej %
Panie prowadzący, więcej bezczelności w kontrolowaniu gości. Dobór stron też wymaga dopracowania, po co te emocje w wypowiedziach, czuć w nichi motywację ideologiczna.
Najlepiej wypadli Naimski i Kuczyńska. Popczynskiego sie ciezko sluchalo, chyba chcial jak najszybciej powiedzieć swoje zdanie i wyprowadzic z błędu pozostałych. Wiech za bardzo emocjonalnie.
Ze wszystkich debat do tej pory, ta była najgorsza. Tzw. eksperci prawie we wszystkim się zgadzali. Panie Tomaszu Rożek - nie da się rozmawiać o transformacji energetycznej nie wspominając o przyczynie tej transformacji czyli zmianie klimatu. Dlatego po godzinie słuchania stwierdziłem, że szkoda na to czasu i wyszedłem.
E tam, nie pie_dol, walnij sobie fotowoltaikę na dachu i się ogrzej z tego w zimie (bo gaz be) 😂 a i podłącz kilka milionów aut do ładowarek jednocześnie (bo paliwo złe), no i kilka milionów pkt wysyłkowych energii elektrycznej z fotowoltaiki do i tak przeciążonej już sieci 😂
Problem z konfederacją jest taki, że upodlają swoich wyborców. A co do tego "eko" bełkotu to gdzie on niby jest? Nie było nic o środowisku tylko o zerwaniu kajdan europy i uniezależnieniu się od zewnętrznych źródeł energi.
Przecież to jest oczywiste że jeżeli ktoś mówi prawdę i ma rację to trzeba go dyskredytować zresztą wielu było polskich polityków którzy musieli odejść przez celową kompromitację służb
@@pedroPedroPedroPedroPco konkretnie odbiegało od prawdy , podaj przykłady. @foggy85 oświeć publikę i wskaż błędne stwierdzenia. Rzucać słowa na wiatr każdy potrafi
Mam nadzieję że to już ostatnie stadium obłędu. Szanowni państwo mogliby zacząć tytułować się per Napoleonie, Kleopatro i dyskutować o konieczności uprawy pietruszki na Marsie. Jeżeli te postacie miały przekonać czy też uzasadnić potrzebę popełnienia gospodarczego samobójstwa to spieszę poinformować że się nie udało. Mam też taką sugestię żeby pan redaktor prowadzący raczył zapytać o źródła finansowania np. portalu Energetyka. Mogło by się okazać że taka debata trwała by znacznie krócej. Istnieje silne podejrzenie że głoszone przez gości tezy mają silny zapach pieniędzy, którymi są smarowane. Super kanał, pozdrawiam.
Rozumiem również dopłacanie do fotowoltaiki, wiatraków pseudo-fundacji ekologicznych, portalu Energetyka i ogólnie propagandy próbującej nieudolnie uzasadnić dlaczego przysłowiowy Kowalski ma płacić na kogoś innego niż on sam i jego rodzina.
@@marekolesiejuk336 ale według ciebie nie powinniśmy budować żadnej infrastruktury energetycznej na koszt podatnika? Przecież wtedy cofniemy się do średniowiecza XD inwestować w te które dają najmniejsze koszty długofalowo i mają jak najmniejsze negatywne skutki dla społeczeństwa. To że kosztują bilion. No tak ale sprawdź ile dotychczas tych bilionów kosztowała nas niewydajna infrastruktura węglowa. Są lepsze i tańsze źródła po prostu
W tym problem, że w infrastrukturę, tych inwestycji nie było i nie ma. Mam na myśli przesył i atom. Nazywanie fotowoltaiki i wiatraków stabilnymi źródłami to co najmniej nieporozumie. Słońca od października do kwietnia w zasadzie nie ma ,w międzyczasie występuje zjawisko nocy, co do wiatru to nie zastanawiałem się kiedy wieje. Każda bateria po pewnym czasie traci swoją sprawność -pojemność więc długofalowo korzyści też nie ma. Jednym zdaniem propaganda smarowana pieniędzmi beneficjentów, czytaj korporacji wciskających ten badziew. Jeżeli ktoś prywatnie za swoje pieniądze chce kupić baterie słoneczne, turbinę wiatrową czy cokolwiek innego to proszę bardzo. Ale wymuszanie tego metodami administracyjnymi jest niegodziwością.
@@marekolesiejuk336 czyli nie budować żadnej infrastruktury i korzystać z tej przestarzałej opartej głównie na węglu gdy mamy większość starych niewydajnych bloków? W razie wojny albo kryzysu możemy nie mieć za co ściągać węgla z zagranicy na którym stoimy i co wtedy? Wyłączamy prąd w kraju? Musimy mieć zróżnicowane źródła i najlepiej tańsze niż bardzo drogi obecnie węgiel. Np. Atom
Ten pan z lewej to jakiś sławny pisarz sci-fi? Ludzie o czym wy gadacie, nawet ta mityczna elektromobilnośc się zwija bo ludzie nie chcą kupować samochodów elektrycznych bez dopłat (a i z nimi średnio). A gdzie tu mowa o pompach ciepła u wszystkich. Ludzie będą zrywać podłogi i instalować podłogówki, okna, elewacje itd? Zawiodłem się na debacie, kompletnie oderwana od rzeczywistości. Tylko Pan Naimski trzeźwo myślący. Ps. Oczywiście atom TAK!
Elektromobilność zwija się tylko u "pomitowanych" (również znani jako powagowani). Udział EV w sprzedaży cały czas jest w trendzie rosnącym. Natomiast youtuberzy motoryzacyjni robią wielkie halo z tego, że ludzie wolą kupić EV w grudniu z dopłatą zamiast w styczniu/lutym bez i jest krótkoterminowy spadek sprzedaży w danym kraju, który zakończy dopłaty. Przez 20 lat nikt nie będzie nigdzie żadnego remontu nie robił co nie da się zrobić? I na koniec oczywiście "droga energia z atomu TAK!".
@@Micha-fe1pn no z tym uznaniem i wybitnością to tak średnio . To że ktoś jest ekspertem TVN to jeszcze nie nobel. Nagrody wg wikipedii też jakieś od zielonych dla zielonych
@@Kpt.TytusBomba Na pewno wybitny w dziedzinie popularyzacji nauki czyli wyjaśniania skomplikowanych procesów prostym językiem. Smutne że z każdego tematu robimy politykę, on raczej nie ma wpływu na to od kogo dostaje nagrody ani kto go zaprasza. Polecam jego potrtal naukaoklimacie czy dowolny wykład na yt, może zmienisz zdanie.
Pani Kuczyńska-ogromne propsy. Super merytoryczne wypowiedzi. Zawsze w sedno. Pan Wiech również racjonalne podejście! Czwarty gość chyba podstawiony przez Niemca xd
Fajna ta debata, taka jednostronna :) Sądziłem że kanał zero będzie tworzył poważne debaty a nie takie coś... Do tej pory debaty były ok, liczę że to tylko potknięcie
Dla osób promujących budowę baterii do magazynowania energii jest specjalne miejsce w piekle. Gdziee logika? POrzućmy powszechne pierwiastki by wydobywać te najrzadsze dla budowy baterii?!
Przypominam ,że już w przyszłym roku Turów do zamknięcia tak chcieli Niemcy i polscy ekolodzy i polskie sądy to klepnęły a miało być do 2040 roku, mimo iż po drugiej stronie Odry otwierane są kolejne odkrywki.
ZERO prawdy, sam bełkot. Przez takich ludzi będziemy mieć spory kryzys energetyczny. Cieszy mnie natomiast jedno - po rządach ekoterrorystów przyjdzie czas na zmiany. Nie wierzę, że nie ma szans na zmianę tej chorej rzeczywistości. Trzecia rzesza upadła to i czwarta też upadnie!
chiny buduja 130 GW mocy w elektrowniach węglowych. Mają zatwierdzone plany na kolejne 100 GW na węglu. Polska ma 30 GW mocy. iIndie planują podwojenie zużycia węgla do 400 mln ton rocznie. Polska wydobywa niecałe 50 mln ton rocznie. POeby robicie z Polski SKANSEN
Popkiewicz: "Może to zrobić z [bilansowaniem baterii zwykłych ludzi], możesz to zrobić bez. Dużo łatwiej jest wprowadzić taryfy dynamiczne i kierowca sobie ładuje akumulator kiedy jest dużo energii [w sieci]" 2:13:33 To elektrycznym autem można będzie jeździć jak Wielki Brak da, tak?
Jeździć może kiedy chcesz. Ładowac masz kiedy jest tanio. Czego nie rozumiesz? Gdyby na CPN miał byś w niedzielę albo w nocy paliwo było tańsze o połowę to byś tankował ?
@@fddevnull tylko tankowanie trwa 5 minut raz na dwa tygodnie. A ładowanie jak nie masz domu i wallboxa to " trochę" kłopotliwe jest . Już widzę kolejki o 3 w nocy i zapisy kto dziś będzie miał szczęście podpiąć się pod ładowarke... Zresztą o czym mówimy? Przeciętnego Polaka nie stać na elektrozłom za 200 tysi... ba jego nie stać na dach nad głową
Debata miała istotny minu czyli zbyt mało telefonów od widzów. Pan Popkiewicz chyba trochę za bardzo wierzy w bajki. Chcialbym widzieć gospodarkę w której ciepło zimą jest z pomp ciepła, a do tdgo ładujemy auta elektryczne. Magazyny energii musiałby być wielkości miasta. I drugie tyle paneli. Mowił też że tyle kasy świat na to wydaje - w porównaniu z energią jadrową - tak bo jest to szybkie ale jednocześnie mało efektowne. Chiny inwestują w OZE bo nie mają wiele surowców, jednocześnie skupują co mogą z Rosji. No i z OZE a zwłaszcza panelami i właśnie magazynami energii będzie w przyszłości problem z utylizacją to nie zaszkodzi środowisku? Osobiście uważam że powinniśmy stawiać bloki atomowe, jeden za drugim. OZE warto myślę stosować ale jako własny backup albo backup w urzędach etc. Wiatraki wydają mi się mieć zastosowanie tylko na morzu, ewentualnie w kilku miejscach. Dalszy rozwój elektryfikacji będzie bardzo skomplikowany. Niby byla rozmowa o szarych polakach - ale chyba mają eksperci inne wizje przeciętnego Polaka. Albo tego poniżej przeciętnej. Podejrzewam że większość z ekspertów mieszka w domkach, ma działkę i portfel na tyle duży że panele czy samochód elektryczny jest w relatywnym zasięgu. Co z ludźmi którzy mieszkają w kamienicach? Bedziemy ich zmuszać finansowo do tego by wyskoczyli z jeszcze wiekszej ilości gotówki i inwestowali w OZE albo kupili inne mieszkanie? Co jeśli istniejąca instalacja może nie wytrzymać kilku pomp ciepła? Co z kosztami jakie narzuca konserwator zabytków na ocieplenie budynku czy właśnie instalacje pompy? Może trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie czy piękno 100 letniej kamienicy jest ważniejsze niż zycie ludzkie? Bo z drugiek strony jak wszyscy się wyprowadzą to budynek zniszczeje, a potem się zawali. Bez zgody konserwatora. Debata o przemianach energetycznych musi odbywać się z myślą o prosym człowieku. Bo jeśli ambitne plany rządów przeroną zbyt wielu ludzi to taki rząd spadnie w końcu z rowerka a jego następcy mogą ten rozwój zastopować. A wtedy klimat na ziemi nie zyska.
Bardzo ciekawa debata tak jak i poprzednie. PS Gratuluję dobrej organizacji kanału i tematów na czasie i też osób zapraszanych. Co ważne biorą udział osoby które maja coś do powiedzenia bez względu na orientację polityczną. Abstrahując od tematu to sam format jest trafiony w 10 i cieszę się że kanał 0 się pojawił bo to nieunikniona alternatywa do telewizji której już od lat nie oglądam a nie jestem już młodą osobą. To nieunikniona przyszłość mediów o czym jestem przekonany. Telewizję oglądają już naprawdę nieliczni i to schyłkowa branża.
Z tym zadowoleniem z paneli słonecznych to nieźle pojechał lektor - dopóty było ich niewiele, było super. Ale jak co drugi dom ma panele na ulicy, to robi się dramat zbyt wysokiego napięcia w sieci, problemów z falownikami, etc. Fajnie robi się rewolucję pieniędzmi społeczeństwa, które nabija się w butelkę obietnicami spełnionymi dziś, a zmienianymi co rok
W porównaniu do debaty o rolnictwie to ta jest kompletnym mainstreamowym bełkotem z możliwością dłuższej wypowiedzi. A te porównania kilku bomb Hiroszima energii pozostającej w atmosferze dziennie to już mi wystarczy, nie da się wręcz tego słuchać. Gadajcie tak dalej, a i was karma dojedzie. Oby jak najszybciej.
Mielczarskiego nie było, bo wielki "profesur" nie przyjął zaproszenia, o czym sam napisał na swoim Twitterze. Ja naprawdę rozumiem niechęć do Wiecha, czy też Popkiewicza, ale w odróżnieniu od tego całego "antyklimatycznego" towarzystwa nie boją się bronić swoich racji, zamiast zamykać się w swoich bańkach i banować każdego, kto im wytknie jakiś błąd.
Najgorsza debata, jak do tej pory. Właściwie bez oponentów i słabo poprowadzona. Najbardziej jednak ubawiło mnie, kiedy Tomasz Rożek zapowiedział na początku, że debata nie będzie o tym, czego najbardziej chcieliby widzowie. To kto i po co miałby ją oglądać.Wyszły nudy zmiksowane z propagandą.
Jestem alpinista przemysłowym - pracuje na dużych wysokościach, na lub wewnątrz wysokich budowli. Oczywiście powinienem się cieszyć i zacierać ręce na budowę jak największej ilości wiatraków bo to prosta* robota za którą dobrze płacą… no ale właśnie koszty utrzymania w dobrym stanie takich wiatraków nie są małe. To są Ogromne koszty rok rocznie. Głosuje na Atom A prace przy wiatrakach i innych projektach będziemy mieć nadal wszędzie i tak, niech inni nam płacą ;)
Pracuje na Elektrowni weglowej i zeszy rok pokazal jak fantastyczne jest produkcja ze slonca i wiatru :D O 7 rano wylaczalismu bloki energetyczne, bo tani prad z fotowoltaiki i jakas czesc z wiatru O ok 12godz w poludnie zaczynalismy rozpalac blok energetynczy! O godz. 19 blok energetyczny juz byl w sieci, bo nie bylo fotowoltaiki! Podsumowujac :D 12 godzin pracuje blok ,odstawialismy bloki na 5h, zeby pozniej rozpalac ten bloki przez 7h (rozpala sie "ekologicznym" mazutem!) zeby byc w sieci? To gdzie tu jest logika i ekonomia? :D
1:11:50 Rogu jak zwykle rozwalił system - lepiej poczekać aż Rogu przestanie jeść (bo np umrze z przyczyn naturalnych za 50 lat) czy przestać dawać jedzenie i obserwować jak Rogu się przystosowuje do nowej sytuacji. Można by to nazwać przyspieszeniem transformacji Rogu w nawóz.
Jak dla mnie debata w porządku. Widać, po komentarzach, że jest tu spora grupa wielbicieli jednego pana redaktora, którzy jak słyszą cokolwiek o klimacie, to oczywiście twierdzą, że to spisek Niemców i lobbystów :) Jak dla mnie to sami się wyłączyli z poważnej dyskusji i wydaje się, że mało kto bierze ich już poważnie.
Ta "debata" ma tylko jeden plus - wielu zobaczy, że są więksi ignoranci od Wiecha, zwanego nie bez powodu Hałabałą. Debata o transformacji energetycznej, czyli zmianie naszego systemu energetycznego, a nawet jednego energetyka. Zresztą szkoda by go tam było, ot jeśli przekracza się pewien poziom absurdalności, to logiczne wypowiedzi mogą brzmieć dziwnie. Plus za Pana Naimskiego. To polityk, wykształcenie ścisłe, lata przepracował w energetyce z poziomu rządu. Jedyna (w tym składzie) osoba, która potrafi patrzeć na system energetyczny, jako na całość. On pchał jak mógł gazoport, rurę norweską, czy atom. Niestety, nie zawsze miał głos decydujący, był okres, kiedy więcej do powiedzenia w energetyce miała niejaka Emilewicz, poziom wiedzy w kwestii energetyki na poziomie Popkiewicza. Może bym się pokusił jeszcze o zdanie pod adresem Pana Popkiewicza. Gdy około 25 lat wstecz broniłem dyplomy z OZE, to już wtedy znane były te technologie, które są dzisiaj pokazywane jako "cuda techniki". To, że się jemu wydaje, że w ostatnich 2-3 latach nastąpiła jakaś rewolucja, wynika wyłącznie z jego niewiedzy. A jeśli on ma faktycznie wykształcenie ścisłe, to opowiadanie o tych 10 GWh pojemności, jako o czymś, co ma rozwiązać jakiś problem w skali kraju, jest wyłącznie kompromitacją. Współczuję Panu Naimskiemu, że musiał się odnosić do tego co tam słyszał. Poziom żenujący. Piszę to z poziomu inżyniera, który nieco z OZE miał do czynienia, który jest fanem OZE, ale zna jego ograniczenia.
Też popieram rozwój nowych technologii, szczególnie atomu. Lecz uważam że w tej dyskusji i podporządkowaniu się unijnym normom emisji spalin zapominamy o tym że Polska i inne kraje bloku wschodniego są w rozwoju energetycznym kilkadziesiąt lat do tyłu że względu na lata ustroju komunistycznego gdy gospodarki zachodnie bogaciły się i szły do przodu technologicznie. My wciąż dopiero gonimy kraje takie jak Niemcy, Włochy czy Francja. Drugą sprawą która mnie ciekawi to wpływ elektrowni wiatrowych na prądy powietrzne, jak to mówią "w przyrodzie nic nie ginie" i czy za kilka lat nie obudzimy się dalej ze smogiem ale spowodowanym mniejszą siłą wiatru
Miło posłuchać ludzi na poziomie! Szczególnie, że jestem lajkonikiem w temacie. Traktuję tę debatę jako początek większej dyskusji. Jak na start to było ok! Pozdro!
Przecież to nie teraz jest sytuacja kryzysowa ? Kupujmy prąd z zagranicy, a mamy się ograniczać inwestować w „nowy drogi prąd” gdy nie mamy pieniędzy na leczenie, służby itd.. 😆😆 chata się nam wali, ale ważne żeby trawa była dobrze przystrzyżona na podwórku
@@marcin_kkkwątpię że to trzeba tłumaczyć, chodzi o skojarzenie. Tak jak by podać ilość wytworzonej energii przez wiatraki w godzinach pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym. Też da się przeliczyć bez problemu. Ale wydaje się być trochę na siłę.
@@Upadek_Społeczeństwano i te 4% wystarczy aby wywoływać razem z innymi gazami efekt cieplarniany. To że to mały procent nic nie zmienia. W ilość procentowo jest ok, ale procent zatrzymywanej energii? To już nie 4%. Nie często proporcje się zgadzają tak jakbyś tego oczekiwał
dziekujemy rządom ( różnych kadencji) za doprowadzenie spoleczenistwa do "ubustwa energetycznego" tak sie wlasnie nie rozwija Polski
Tylko jak to wspomniane było w programie reszta państw wspólnoty węgla i stali zaczęła transformacje w latach 70 dotując je, a my dołączyliśmy jak zaczęli nakładać kary. Podziękuj komunistą.
@@patrykbbndpiotrowski8070system ets wszedł jakieś 8-10 lat po wejściu do uni, więc trochę czasu było na transformację.
Polska dołączyła do Unii w 2004. System ETS działa od 2005 roku.
Nie wiem kiedy zaczął obowiązywać Polskę, ale nawet jak te 8-10 lat po naszym wejściu, to wciąż zdawaliśmy sobie z tego sprawę 7-9 lat wcześniej. Każdy następny rząd najwyraźniej uznawał to za żart zamiast traktować to tak jak poważny kraj by to robił.
Ustawodawcy, jak zwykle, zamiatali to pod dywan. @@dominiktbg92
@@dominiktbg92 Smith pytany co ma robić Polska żeby się wzbogacić? Robić to co robił zachód gdy był biedny. Ale nam nie wolno, bo dla nas powstają regulacje które to ograniczają. Bo Polak ma być golony.
Oj ubogi ja, ubogi. Ubóstwa doświadczam.
Przepraszam bardzo, ale ta dyskusja jest bezpłodna, nie poruszono tematu dyrektyw CSRD, RED III i dyrektywy o greenwashingu, nie poruszono tematu ogólnie ESG i polityk korporacyjnych dążących do tzw. NetZero. Jako przedstawiciel branży codziennie mierzę się z nierozumieniem nawet wśród swoich kolegów. Nie poruszono tematu europejskiego rynku energii i umów PPA, nie omówiono szeregu rzeczy. Jeżeli Pan Krzysztof Stanowski byłby zainteresowany dogrywką i porozmawiać o co chodzi w Fit for 55 w kontekście energetyki mogę przesłać listę bardzo kompetentnych osób, które mogą wystąpić w kanale zero. Niestety chociaż jestem już 8 lat na rynku i z chęcią bym się także wpowiedział to ciążą na mnie zapisy umowy, które to uniemożliwają. Bardzo proszę o debatę OZE, w której wystąpią prawdziwe figury z branży. Oczywiście z całym szacunkiem do dzisiejszego składu.
Popieram!
Tak!
Popieram, ale pamiętaj że próg wejścia do debaty nie może być ekspercki. Myślę że ta debata była odpowiednim "podkładem" do tej którą proponujesz
Zgadzam się w 100/ debata jednostronna, bez podstawowych pytań i zagrożeń. Np. Zielony chory ład, ile mnie zwykłego obywatela będzie kosztować i czy będzie mnie na to stać, co z bateriami które już nie będą użyteczne i turbiny wiatrowe, jak je utilizowac i co z kobaltem skąd go brać? Co z złodziejski systemem ets.
Masz 100 % rację. Wydaje mi się że lepszym prowadzącym proponowanej przez ciebie debaty był by Pan Mazurek.
Na końcu była mowa chyba o najważniejszym: powinno się zacząć od tego żeby ludzi było na to stać, a jest robione kompletnie na odwrót... Zielony ład ponad wszystko. ...i te szybkie rozważania co można zrobić żeby ludzi było stać to jakieś luźne teoretyzowanie w stylu Fantastyki. A kropkę nad i postawił na koniec p. Naimski: skoro ma być tak super to czemu największe biznesy wynoszą się z Europy...?
Bardziej chodzi o to, że ustawodawca nadaje kierunek i tempo. Tempo jest dostosowywane, ale nie można ot tak odpuszczać w dużym stopniu bo to traciłoby sens wprowadzania zmian, a my chcemy się spieszyć by właśnie być liderem na rynku (jako Europa) bo inaczej właśnie zamiast być producentem, to będziemy tylko konsumentem.
Kolejność jest dobra i możemy się spierać co do tempa, ale przy odpowiednim przepływie kapitału z sektora do sektora da się to zrobić. Ważne żeby decyzje były przemyślane i zdecydowane.
@@NimbleBard48Wszystko fajnie tylko źe Niemcom i Francji jest nie w smak i robią wszystko abyśmy byli tylko ich prowincją.
Dojenie kazsy, biedne sloleczenstwo to posluszne do pewnej granicy
@@niebylekto4282 Załóżmy że będą ogromne bunty społeczne (co było już przewidywane w opracowaniach Rokefelera) - jak się pozbyć buntów społecznych? - Wystraszyć ludzi nową sran-demią. Może teoria spiskowa, ale jak to pięknie się wszystko zgrywa...
@@niebylekto4282 Zasrany YT tak ma ustawiony algorytm że na niektóre tematy nie można pisać, od razu komentarz znika... A pisałem że dokument fundacji Roke-fell- era ma wkalkulowane bun ty społeczne. A jak się pozbyć dużych bun tów spolecznych ? Nastraszyć ludzi nową pandą mią...
Wiele osób narzeka na to, że ta debata najgorsza bo wszyscy mówili jednym głosem, dla mnie była zwyczajnie chaotyczna, nie było konkretnych pytań i każdy snuł swoje opowieści. Jak się w pewnym momencie nawet nie zgadzali to ja z trudem wyłapywałem co jest przedmiotem sporu bo zasadniczo nie było dobrego pytania czy wątku.
kto by sie spodziewał, jak prowadzący jest pro zielony ład xD
Rozek to aparatczyk czego się spodziewaliscie
zgadzam się. Debata bardzo ważna ale poprowadzona bardzo chaotycznie.
Najlepszy fragment, jak gość bez żadnego zażenowania powiedział, ze jego wizja transformacji energetycznej będzie kosztować nas półtora biliona złotych. W zasadzie już taniej będzie zainwestować w armię, podbić Berlin i rozgonić towarzystwo xd
budżet na ten rok to połowa tej kwoty, więc transformacja rozłożona na 30 lat nie daje tak niewyobrażalnej kwoty żeby wyskakiwać ze śmiesznym komentarzem
Środki z budżetu państwa nie będą wyłącznym elementem finansowania rozwoju sieci, OZE itd.
@@mikemike2513 Bo tego na serio już nie można traktować. Polska wydała na armię w 2022 r. 57 miliardów. Transformacja energetyczna poważniejszy problem agresja rosyjska :)
@@F_Si UE nam da za darmo. No tak zapomniałem.
@@Mr_Ekoo Gdybyś był odrobinę bardziej bystry, zrozumiałbyś co mam do przekazania tym komentarzem. Nie chodziło w tym wypadku o wkład unii (do której de facto dopłacamy) a czynnik ludzki. Czyli my obywatele w dużej mierze inwestując kapitał stajemy się częścią tej transformacji.
** Info do montażystów, na grafice na głównej ( okładka filmu) grafika ma czerwony pasek na samym dole co sugeruje, że film jest obejrzany. Jeśli jest szansa, białe tło na samym dole będzie dużo lepszą opcją
Niemcom kończy się węgiel: Przechodzimy na gaz. Upada interes rury gazowej z Rosji: Gaz niedobry - przechodzimy na prąd! Przypadek? Nie sądzę. ...Taka "ekologia".
Nieprawda, Niemcy od razu zakładali oze + gaz z Rosji. Teraz mają gaz z usa + oze. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
@@dv-bm5qlNieprawda . Zakładali gaz mord stream 1i2 z Rosji bardzo tanio. Ale rurki się popsuły i gospodarka im się wypierdyka bo gaz z USA jest w duuużo drożej i się to biznesowo "nie spina"
Mają jeszcze wegiel. Bloków energetycznych nie "wycinają" jak w pl. W każdej chwili mogą je uruchomić
@@dv-bm5ql Prawda utkaj piz...
To sie nazywa polityka energetyczna i wplyw na inne kraje czyli to czego my nie mamy bo tez az takiej sily nie mamy natomiast chociaz troche powinnismy o to powalczyc
Naimski na koniec ładnie podsumował to co się dzieje w Unii. EKO tania energia, a firmy spierdalają( zwłaszcza z Niemiec )poza Unię.
Problemem w Niemczech (oprócz tego, że byli zbyt uzależnieni od Rosji) jest biurokracja (jeszcze gorsza niż w Polsce), wysokie koszty pracy i brak specjalistów. Dodatkowo sami zaorali swoje elektrownie atomowe. Takie "combo" nie wróży im nic dobrego, a czkawką odbije się również w Polsce. Ponieważ jest to nasz największy partner handlowy (czy się to komuś podoba czy nie).
@@piotrkaczor2059 Świetnym pomysłem było też wyłączenie elektrowni atomowych. Myśleli, że gazem z Nord Strem opanują rynek energii w Europie.
Zielone harakiri ;)
@@piotrkaczor2059dokladnie - dla zwykłego mieszkańca jest masa papierologii (z doświadczenia własnego wiem) a firmy to już dopiero. Poza tym największe firmy motoryzacyjne majo mocny lobbying w rządzie i de facto decydują (np po 2014 namawiali do tego żeby się ułożyć z ruskimi odnośnie Ukrainy - mieliśmy wtedy tzw. “Pokoj” zawarty w Brześciu, bo tani gaz. Politycy nie za bardzo byli za tym)
Jesteśmy na tyle głupi, by lobby unijnych urzędników sponsorowanych przez megakoncerny mówiło n coy robić i myśleć..... tymczasem prawdziwy i wolny świat nam odjeżdża
Z całym szacunkiem dla reszty uczestników, ale kiedy usłyszałem, że w Europie nie ma zasobów gazu ziemnego to wyłączyłem ten film. Tak dla atomu. Nie dla manipulacji.
Ktory taki mądry?
Chociaz gaz może być a nie ma technologii by go wydobywać 🤔w USA też teksas ruszył dopiero jak nauczyli się wydobywać łupki metoda pion w poziom
@@parziiich to jak gaz wydobywają Norwedzy, Brytyjczycy itd?
😂🤡
@@zlodziejbulek albo w Polsce? 😂
@@karol4715 tak i w Polsce, zapomniałem o Polsce 😂
W 2021 roku za 59% kosztów produkcji energi odpowiadał podatek od emisji dwutlenku węgla, dziś jest to jeszcze więcej. Prąd powinien być ponad dwukrotnie tańszy, ale nie jest, bo nasi rządzący w konszachtach z Unią chcą aby był drogi.
Takkk.. PGE doklejało to do rachunków za co dostali karę w sądzie, że to nieprawda.
W 2021 59% kosztów PRODUKCJI ENERGII. Koszt CO2 na twoim rachunku to było wtedy 20%. Koszt produkcji energii, a sprzedaży klientom to dwie bardzo różne rzeczy. Mówisz o kampanii żarówkowej. Sprawa trafiła do UOKiK w 2022 i jeszcze tam jest. I jak przedmówca zauważył, trafiło do UOKiK nie za propagandę, ale za fakt, że ta informacja szła z rachunkami co wpływało na postrzeganie klientów - a co za tym idzie kształtowanie błędnego wizerunku. Zabawne, bo billboardy robiły to samo...
Koszty cen uprawnień emisji spadają. W ostatnim miesiącu ceny były podobne do lata 2021r. (60€/t)
Co i tak jest ogromną kwotą jak się to przeliczy na MWh energii elektrycznej. Za to, że można spekulować na prawach do emisji co2 ktoś(cale grono miłosciwie rządzących UE) powinno pójść na dożywocie za malwersacje finansowe.
Ja dołożę do tego zmieniony system rozliczania energii dla producentów w2023 którzy maja zagwarantowane rozliczanie energii 80:20, do postaci kompensacji dobowej, która jest bardzo niekorzystna i skutkuje wysokimi rachunkami za prąd . Zawsze żeby wyciągnąć kasę z kieszeni
Tomasz Rożek jest za miły na prowadzenie solo debaty. Potrzebny jest ktoś twardy - mazurek, stanowski etc.
Ale ci goście merytorycznie zmasakrowaliby ich bo stanowski i mazurek nie mają o tym pojęcia
@@Kamilobitoni nie mają mieć pojęcia o tym tylko prowadzić debatę.
@@MocarnyZbigniew ale kolega napisał o tym że oni prowadziliby twardo. Co to znaczy? Bo mi się wydaje że chodzi o to żeby podważali to co goście mówią a to oznaczałoby ich kompromitacje o czym dobrze wiedzą zwłaszcza mazurek który do wywiadów na nie wygodne dla niego tematy dobiera osoby słabe merytorycznie
Mazurek i Stanowski są twardzi? Ha ha ha Oni nie dali sobie rady z Pereirą czy Czarnkiem, mając wszystkie asy na swojej kupce. To są miękkie buły.
😂😂
Na pewno najgorsza debata jak dotąd. Nie było chyba żadnej interesującej wymiany poglądów. Same ogólniki typu - zimą fotowoltaika produkuje mniej prądu, etc. Pytanie, czy wchodząc do UE chcieliśmy swobody przepływu ludzi, kapitału i towarów, czy systemów ETS, EPBD, zielonego ładu i innych podobnych pomysłów?
Mieli przy okazji debaty o energetyce rozmawiać o ustaleniach z 2004 i znaleźć winnych? nono przez 20 lat troche by się ich znalazło.
Naimski miał trochę racji powinni mimo wszystko wynegocjować wtedy kasę na transformację i opóźnić obowiązywanie ETSów i innych takich.
Ja wchodząc w małżeństwo chciałem mieć żonę, dzieci i założyć rodzinę a patrz Pan, jeszcze w pakiecie z żoną dostałem teściową. No kto by się spodziewał?
@@StaszekZlodziejaszek Gorzej jakby w pakiecie z żoną było jeszcze kilku jej innych partnerów, prawda?
@@arturrat prrrr! wstrzymaj konie kowboju, Twoje fantazje łóżkowe to nie ten portal xD
Świetnie sformułowane pytanie. Zachowam sobie jakby ktoś kiedyś mi też takie pytanie zadał. @@StaszekZlodziejaszek
Ja bym chciała obejrzeć taką debatę, gdzie wyjaśnione jest od samego początku i z czego wytwarzane są te panele oraz turbiny wiatrowe, koszt ich obsługi, kto, gdzie i za jaką stawkę grzebie w ziemi przy wykopie tych wszystkich składników potrzebnych do ich budowy i jaki to ma wpływ na środowisko. Co się z tym dzieje po wyeksportowaniu? Dzieki
Doskonałe pytanie! Pzdr
Takiej nigdy nie będzie
Takie pytania to nie tylko jak to się mówi " wsadzić kij w mrowisko " a nawet więcej " wsadzić rozżarzony pręt w odbyt eko świra " 😅😂 Nikt się nie odważy odpowiedzieć .
I jeszcze kto zyskuje na produkcji sprzętu zielonego i na narzucaniu polityki klimatycznej
Wiesz że sama szybciej to znajdziesz ?
Sorry, nie mogę tego słuchać. Ta debata powinna się odbyć około 30 lat temu, kiedy Niemcy wpadli na głupi pomysł odchodzenia od atomu, a my tłukąc górników, dyskutując o zasadności dotowania energetyki przez państwo, zamykając kopalnie bez żadnej alternatywy, w kilka lat doprowadziliśmy do zmiany swojej pozycji z eksportera w importera energii. Teraz "mądrzy" ludzie gadają mi z pozycji wielce oświeconych, że zdaliśmy sobie sprawę jak stabilność energetyczna jest ważna. Panowie! To Wy wreszcie raczyliście zdać sobie z tego sprawę. Gdzie byliście 25 lat temu? Ja będąc w liceum (i później) łapałem się za łeb na Wasze działania. Teraz na start i bez mądrzenia, lepiej byłoby się zabrać do budowy choćby atomu, a następnie zająć fanaberiami w postaci innych źródeł. To nie rewolucja, to klaun mówiący mi, że jest mądry.
Przecież to właśnie górnicy byli jedną z głównych przyczyn dla których zatrzymano budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu...
To nie żaden głupi pomysł tylko dil życia GERHARD schrödera 😂
Nie mogłeś tego słuchac i potem nie wiesz o co chodzi. Nie zamykaliśmy kopalni z kaprysy, ale ze względu na koszty wydobycia. One ze względu na fakt, że fedrować trzeba było coraz głebiej ciągle rosły i nasz węgiel po prostu przestał być opłacalny w wydobyciu. W wielu miejscach na świecie jest on nadal o wiele bardziej dostępny (płycej), co powoduje, że nawet z kosztami dostawy do Polski wychodzi taniej, niż kupno go w naszych kopalniach. Sam markowski o tym wspominał ile mln. ton jego leży i nikt go nie chce.
Przecież Wiech 25 lat temu był w jajach starego
@@HermanKoszarek to dlaczego w tym samym czasie Niemcy uruchomili wtedy na terenie Polski swoją kopalnię? Im się opłacało fedrować?
Dyskusja samych zwolenników polityki klimatycznej UE, bez refleksji nad kosztami. Dziękuję. Ja na przyszłość wysiadam z programu Pana Rożka
ja wysiadłem od czasu jak kazał się szczepić
@@AntoniBalcerowicz Pa pa
Świadkowie Wiechowi, zgłoście się!
Dobre😀
Ten pierwszy telefon na pewno był od twitterowicza XD
Puk, puk.
Czy chce pan porozmawiać o globalnym pierd0leniu?
Świetne💪😆
Popkiewicz z pełną powagą mówi że jego wizja będzie kosztować 1.5 biliona😅. Plus 20 mln elektryków będzie jeździć po Polsce. Skąd on się urwał? Dramat nie debata
Na jedną baterie do elektryka trzeba 22 tony skały wydobyć i przetworzyć bardzo ekologiczne ;)
@@MrFast3r nawet jeśli 22 tony skały (w co wątpię, zwłaszcza biorąc pod uwagę niesamowity rozwój technologii magazynowania energii) to nie jest to bateria jednorazowego użytku. Starcza na lata, dziesiątki lat - w pierwotnej, bądź kolejnej formie. Technologia recyklingu i ponownego użycia również idzie znacząco do przodu.
@@MrFast3rwlasnie debata nie była o ekologi tylko tego nie zalapales
@@wittywolkjakby chcieli auta ekologiczne to by były rozwijane silniki gazowe. Tu nie chodzi o ekologię.
Przygotowałeś już plastik do rozpalenia w kopciuchu?
Bardziej jednostronnej debaty nie widziałem
Tak mógł powiedzieć tylko ktoś kto obejrzał 30min debaty, po półtorej godziny widać już wyraźny podział na OZE terrorystów po lewej i rozsądny głos po prawej
No i jeszcze taki zarzut można by podnieść przy potencjalnej debacie o satelitach polskich, że niby debata jednostronna, bo wszyscy o tych satelitach, a nikogo, że Ziemia jest płaska i satelity nie istnieją.
Ciężko debatować z faktami
Ja widziałem, na swps na temat szonienia się.
Dziękuję za debatę, takie tematy są moim zdaniem kluczowe dla rozwoju gospodarki i całego kraju.
Rozumiem ze to miała być debata pokazująca różne spojrzenia i odmienne zdania na ten sam temat ? Jeśli tak to nie wyszło.Towarzystwo wzajemnej adoracji.
Nieprzejrzysta tematycznie i chaotycznie moderowana rozmowa, bo przecież nie debata
Rożek nie nadaje się do debat, nuda i brak dynamiki
@@pandosann Nie chodzi o brak dynamiki Rożka ale o brak konkretnego tematu debaty, brak tez z jakimi przyszli goście, brak podziału na czytelne strony debaty, brak asertywności prowadzącego gdy goście robią długie dygresje, brak czytelnej kolejności wypowiedzi i zapominanie o konkretnych gościach. Rożek sam nie dźwiga, z Mazurkiem było lepiej.
@@user-dy1oy6gc3q Dokładnie o to mi chodziło. Brak czytelnej struktury programu, brak wniosków z poszczególnych segmentów, pomijanie licznych tematów niewygodnych jak np. utylizacja wiatraków czy odpadów jądrowych itd.
Panie Krzysztofie dziękuję za ten Kanał . Mam nadzieję że w przyszłości Prowadzący (nieistotne kto) będzie delikatnie bardziej stanowczy…. Rozmawiajmy, słuchajmy !!!!! Kurczę wspaniała sprawa to co się dzieje na tym Kanale !!!
Ale to nie wina prowadzacego, że gość jak Naimski jest odklejony, nie reaguje na prośby i w kolko opowiada to samo. Że wzgledu na wiek nie wypadało mu stanowczo przerywać, Rozek miał związane ręce 🙄 tak że może na papierze gość wyglądał dobrze, ale się zupełnie nie sprawdzil, tacy ludzie już powinni przechodzić do lamusa.
Rożek nie nadaje się do debat
@@pandosannNie martw się, wasz Krzysio rozmawia już z Wojewódzkim i jego wodziankami - to będzie poziom.
Czyli:
1)Potrzebujemy atomu na już
2)Warto na wszelki wypadek zostawić sobie węgiel. W razie W
3)Jeśli ceny magazynów energii jeszcze mocno spadną to może być opłacalna energetyka odnawialna - na dziś fantastyka
4)Ogólnie mamy bardzo duży problem, bo koszty przejścia na cokolwiek na już są bardzo duże. To w jakichś cenach będzie. Dopłacać można, ale te dopłaty są z podatków (zamknięte koło). Jedyna ucieczka z zamkniętego koła to opóźnienie zapisanych postanowień i wolniejsze odchodzenie od węgla
bardzo dobre podsumowanie
1)Potrzebujemy na już źródła, które realnie buduje się 15 lat (i jest najdroższym źródłem). Zanim powstanie pierwsza EJ to będzie OZE będzie już z 70%+ w produkcji energii elektrycznej.
3)OZE opłaca się już. Kosztuje per MWh 2 razy mniej niż atom (nawet po uwzględnieniu właściwości atomu jaką jest moc dyspozycyjna).
4)Obecnie OZE per MWh kosztuje mniej niż sam węgiel z polskich kopalni do produkcji MWh czy gaz do elektrowni gazowej do wyprodukowania 1 MWh.
W 2030 OZE będzie w Polsce 45-50%, 25-30% gazu, reszta węgla. Obecnie to właśnie odejście od węgla jest spowalniane tylko by nie denerwować górników "bo wybory".
Warto zostawić węgiel i ten zostanie, ale po prostu nie będzie go tyle wydobywane w Polsce wraz z upływem czasu, jak mówił tutaj były minister. Będziemy importować.
@@Khneefer Hmm, takie liczby nie padły w debacie, że to już dziś opłacalne.
Oglądałem ostatnio Tony Seba nt. rewolucji w energetyce (genialne, polecam zobaczyć, ma playlistę 5 filmów po 20 min). I kto wie, może to co nazwałem fantastyką okaże się prawdą. W takim wypadku... elektrowni jądrowej nie ma co budować.
Widzę główny problem z tym podejściem taki, że potrzebujemy prąd cały czas. Skądś go trzeba brać. Jak długo można utrzymać węgiel i ... jakim kosztem. To może okazać się najrozsądniejsze, ale wiąże się z tym duże ryzyko
Polecasz jakieś opracowanie, które bardzo dobrze analizuje wzrost OZE w Polsce oraz w Europie do 2050? Jak powstanie pierwsze EJ w Polsce to OZE będzie na poziomie 70% - jak mówisz. Oznacza to, że w innych państwach też będzie bardzo duży udział OZE. Ale czy to zapewni stabilność czy tutaj też polegamy na zbudowaniu wystarczającej ilości banków energii?@@Khneefer
Dlaczego uczestnicy debat nie przedstawiają na początku swojego konfliktu interesów
Jak można zrobić debatę o energetyce bez ani jednego energetyka z doświadczeniem, tego się nie da oglądać. Mniej propagandystów więcej praktyków którzy już dzisiaj walczą z problemami transformacji energetycznej
Prawdę by powiedzieli, a do tego nie można dopuścić!!!
Mega ważny temat, dzięki że go poruszyliście na kanale.
Pan Popkiewicz powinien pisać fantastykę niestety, magazyny przy pompie ciepła w zimie to mżonka.
To jest tak niesamowicie odklejone podejście że aż boli, nie da się zmagazynować tak ogromnej energii.
Reszta ekspertów w RIGczem, brawo dla nich.
Załóżmy że pompa zużywa w nowym budownictwie w bardzo mroźny dzień 30kWh (w gorzej docieplonym będzie to 50-60kWh).. magazyn energii 20 kWh to koszt 30-40 tys. i nie wystarczy nawet na ten jeden dzień w domu w którym przecież używa się też prądu nie tylko do ogrzewania. W lato magazyn ma sens na noc - ale jego koszt jest zbyt duży dla przeciętnego Kowalskiego.
Typ niesamowicie z głową w świecie fantasy.
Wiech z RiGczem? XDDDD Przecież to jest internetowy klaun 🤡 to był najgorszy odcinek z cyklu debat
@@macieja92 bo? co takiego powiedział?
A kto powiedział że tyle masz zmagazynować? Dla pomp ciepła potrzebna jest tańsza specjalna taryfa i tyle. Tak żeby nie zbańczyć przez 2 tygodnie mrozów. Wtedy w podstawie powinno chodzić wszystko co się da od węgla, przez gaz aż po atom i biomasę. Magazynem byś się tylko wspomagał, a resztę musiałaby brać energetyka na klatę. Mógłbyś też nawet przegrzać budynek w południe, a izolacja zrobiłaby już swoje i ciepło zostałoby na wieczór.
Niestety. 1) Chłop zapomniał ze te 20mln aut w Polsce to stare złomy i wymiana ich na baterie może zająć dłużej niż wybudowanie 3 elektrowni atomowych. 2) Zapomniał że benzyna jest w cenie wody butelkowanej (bez podatku), my arabom wysyłamy puste dolary a oni nam energie za którą jesteśmy w top 3% najbogatszych ludzi na świecie. (całe kraje, a nie banda książąt żyjących na pustyni) 3) On chce modernizować ludziom budynki, dokładać magazyny energii, fotowoltaikę ale wiadomo że to są urządzenia które na papierze mają dużo fajnych cyferek ale przez większość czasu "nie pracuje", jak mam brać kredyt 10letni na coś co nie pracuje a za 10lat się starzeje i trzeba wymienić to ja podziękuje, nikt nie inwestuje bez dotacji póki.
4) On chyba też nie pomyślał kwestii materiałowej w skali globalnej. Czy my w ogole mamy tyle miedzi w Europie żeby wybudować te wszystkie linie przesyłowe pod OZE na osiedlach?? A w dodatku ja jako podatnik mam większe poczucie moich spraw jeżeli postawią EJ niż jakiemuś bogaczowi "postawią" auto na bateryjki pompy ciepła i fotowoltaikę nad którym państwo nie będzie miało kontroli (czyli z moich pieniędzy ktoś mnie może później odciąć).
5) Cena szczytowo pompowej jest dalej 4-5x niższa niż rekordowo tanich baterii LION a nie mają minusów w zimę nie ma spadków pojemności po paru latach nie grozi to pożarem.
6) Ceny dynamiczne wchodzą do użytku w tym roku wiec część jego pomysłu jest realizowana. Pytanie co pomyślą ludzie jak ktoś zacznie manipulować ceną energii. Patrzcie co się dzieje z gazem na giełdzie - poszedł w przeciwną stronę niż BITCOIN. Czysta spekulacja
Taryfy dynamiczne i inteligentne liczniki w każdym domu rozwiążą połowę problemów z transformacją.
Dzięki za merytoryczną debatę
Świetna debata! Róbcie więcej tego typu. O dużych inwestycjach i strategicznych wyzwaniach. 👍
Fajna ta debata - taka zupełnie bez głosu sprzeciwu w stosunku do szaleństwa ETS. ŻENADA!
Masz jednego po prawicy denialistę klimatycznego w debacie i Ci mało?
Kanał Zero...
@@norbertkuleszadenialisci klimatyczni? Tak nazywasz wujasów, którzy odwiedzali cię w wannie?
59:17 - takiej odświeżającej wypowiedzi brakowało mi po godzinie rozmowy, nadobne dzięki Panie Jakubie
Rożek jako zaffca? Zaproście gości co zjedli zęby na enegetyce, tak jak ten dziadek.
Ważna debata. Proszę o więcej takich spotkań.
Widząc nazwisko Wiecha i znając jego działalność z Twittera jako trolika i prowokatora, trudno mi uznać tę postać za poważnego dyskutanta. Bez gwarancji że przedstawia jakiś swój spójny zestaw poglądów, a nie sprzedaje legendy wymyślonej na takie okazje.
Panie Tomaszu dziękuję za przeprowadzenie debaty.
Proszę przemyśleć dodanie agendy do następnych debat żeby nie było skakania po różnych wątkach.
To powinno się nazywać "Dyskusja o energetyce" a nie "Debata..."
Mega słabe to bylo😊
Debata to według definicji poważna i długa dyskusja na ważny temat
ze słownika PWN:
debata «poważna i długa dyskusja na ważny temat»
Bardzo interesująca debata, dzięki
1) Dlaczego UE tak strasznie naciska na wygaszenie węgla i stawia wszystko na jedną kartę OZE? (zakładam że nie chodzi o pieniądze i lobbing tylko o poprawę jakości powietrza xd) Czy ktoś zastanowił się wcześniej czy można jakoś ograniczyc emisję CO2 z kopalni węglowych np poprzez jakieś filtry, skraplacze żeby to nie szło do powietrza, zamiast blokować pozyskiwanie energii z węglą kiedy nie są w pełni rozwinięte technologie OZE?
2) Fragment rozmowy o marchewce jako owocu. Czy nie wydaje się Wam absurdalne że zostało to zakwalifikowane do owoców tylko po to żeby Portugalia mogła produkować dźemy? Przecież to jest tworzenie prawa byle tworzyć prawo. Czy jakby marchew była dalej warzywem to nie mogli by z tego zrobić dżemu? Biurokraci są pasożytami żyjącymi z naszych podatków i wymyślają prawo które nie ma żadnego znaczenia dla naszego życia.
2) Widocznie znacznie prościej było im po prostu zakwalifikować marchew do owoców, niż modyfikować wiele innych przepisów robiąc wyjątki dla marchwi a w przyszłości może i dla czegoś jeszcze
Bo UE ma zieloną religię w którą ślepo wierzy, innego wytłumaczenia nie ma. Dla nich wszystkie paliwa są złe, a wiemy że tylko z odnawialnych źródeł energii nie zaspokoimy.
1)Tak zastanowił się - nie opłaca się. OZE to nie jest jednak karta, ponieważ to nie jest jedna technologia oraz oprócz OZE będą elektrownie gazowe działającego w okresach małej wietrzności i nasłonecznienia.
@@huberto8936 jakie to paliwa kopalne ma Europa żeby w 100% zaspokoić swoje potrzeby? Mamy tylko coraz droższy w wydobyciu węgiel i potencjalnie wodór, do którego produkcji potrzeba energii elektrycznej, która równie dobrze może być nadwyżką energii z wiatru i słońca
odpowiedzieli na Twoje 1 pytanie, bo nikt w Europie nie ma węgla.
idealny przykład, że zdrowy rozsądek to kwestia przeżytych lat
Tego nie można nazwać debatą, bardzo jednostronny przekaz. Do tego jedyna osoba z debatujacych która ma trochę odmienna przekaz brała udział w wypędzeniu Polski w problemy energetyczne
Słabo się ogląda takie debaty gdzie wszyscy goście się ze sobą zgadzają, potrzebujemy zderzenia różnych wizji świata i podglądów
To kogo niby mają zaprosić? ludzi ktorzy chcą wydobywać węgiel do konca swiata czy co?
Według mnie Popkiewicz był w opozycji do wszystkich tylko w drugą stronę :D
W tej sytuacji komentarz mogła napisać tylko osoba, która ma mózg na korbkę.
Jeżeli 99.9% społeczeństwa jest zgodna co do pewnej sytuacji, to na siłę trzeba szukać oszołomów? Nie, ta debata miała na celu uświadomić jak wygląda nasza sytuacja i co powinniśmy zrobić razem jako kraj
@@zielnyhorseman824 To musi być górnik, który całą rodzinę postawił na baczność aby mu to polajkowali.
Uwielbiam jak ktoś rzuca argument z d.. i mówi, że to jest bezdyskusyjne. Wpływ człowieka na klimat jest absolutnie dyskusyjny. Wszystkie biliony euro, które idą na tą "rewolucję" mają znikomy wpływ na klimat. Dlaczego? Bo klimat robi swoje i ma wyje... na to co robią ludzie. Położenie marsa względem ziemi ma większy wpływ na klimat niż my. Porównywanie tej korupcji i niszczenia ludziom życia z rewolucją industrialną jest śmiechu warte. Tamta była organiczna, kierowana wynalazkami ludzi. Dzisiaj mamy zamordyzm i wymuszanie "rewolucji" kosztem przeciętnego człowieka tylko dlatego, że ludzie się boją, a politycy chcą napchać sobie kieszenie. Jeżeli będzie lepsze rozwiązanie to przedsiębiorcy - nie "eksperci" w telewizji - to odkryją i wprowadzą na rynek o ile nie zostaną najpierw zgnieceni podatkami przez kryminalistów w rządzie
Padł klasyczny argument "Pan nigdy w kopalni nie pracował". Uwielbiam go i używam często w dyskusjach, szczególnie równie niepowiązanych z tematem górnictwa samego w sobie, bo to świetny argument na wszystko.
Jedynie Naimski sensowny... Jednak Pisowcy w stosunku do pozostalych to klasa sama w sobie 😂
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Problemem naszego kraju jest brak kompetencji naszej klasy politycznej.
ludzie, wspierajmy rolników, bo walczą o coś więcej, to pioerwsza grupa społeczna która nie wytrzymała już tego cyrku. Za kilkanaście lat obudzimy się z drugą ręką w nocniku, bo jedną już w nim mamy od dawna i chyba się przyzwyczailiśmy.
Brawa dla Pana Jerzego Markowskiego. Widać w wypowiedziach połączenie wiedzy teorytycznej i praktycznej. Takich ludzi potrzeba w ministerstwie, a nie teoretyków i to często marnych...
Pan po lewej to ideologiczny szaleniec
Wiech to taki ekspert z chipsów poza tym gość jest definicją pojęcia pasywno-agresywny
Pan Naimski widać że rzeczywiście zna się na temacie
Pan po lewej to doktor fizyki, wybitny i uznany naukowiec. Reszta gości to politycy, celebryci i lobbyści.
@@Micha-fe1pn Nie doktor, a magister. Wybitny z pewnością nie. Uznany jak już to jako popularyzator nauki, a nie naukowiec. Ale poza tym to jego wykształcenie nie ma nic do rzeczy co do bycia szaleńcem lub nie.
To daj za to argument na to twierdzenie że jest szaleńcem chociaż
@@marcin_kkk To tylko moje subiektywne wrażenie. Nie diagnozowałem go klinicznie pod tym kątem.
@@serwilk9145 Obejrzyj sobie jakiś wykład Popkiewicza, bo same słowa bez prezentacji graficznej słabiej się przyswajają. Dla mnie gość jest genialny, bo w prosty sposób wyjaśnia skomplikowane procesy.
Świetna debata po raz kolejny.
1:05:42 zdecydowanie najlepszy fragment debaty.
Głos rozsądku ;)
Dokładnie, ten pan jest najlepszy, nikogo nie było w studiu kto by zjadł zęby na enegetyce, Doktorek - niby zna się na wszystkim, a ja projektowałem maszyny do elektrowni.
Markowski całkowicie niezasadnie się nagrzał, bo nie zrozumiał kompletnie w jakim znaczeniu Wiech mówił o hobby w kontekście wydobycia węgla. Ale dał też sporo merytorycznych informacji. Szkoda, że nie było go w studiu.
A co w tym fragmencie było najlepszego? Facet się przegrzał, bo Wiech stwierdził, że dzisiaj górnictwo węgla w Polsce to hobby z gospodarczego punktu widzenia. Wyjątkowo drogie hobby. Rozumiem merytorykę i doświadczenie, ale jak gość zaczął mówić, że górnicy tak bardzo chcą, no nie mogą się doczekać aż w Polsce atom będzie, to mnie pusty śmiech ogarnął. Kto przez tyle lat blokuje tą transformację? W jaką branżę cała polska wali kasę od ponad 10 lat jak w próżnię? A jak trzeba było kryzys energetyczny zażegnać, to solidarności od górników nie uświadczysz. Wiech gościa wyjaśnił po tym jak się zapienił i tyle. Jak słyszę głosy branży górniczej jak to oni mają ciężko, to mnie pusty śmiech ogarnia, bo o ile prawdziwych, ciężko pracujących pod ziemią 'kopaczy' rozumiem, to najgłośniej krzyczą Ci, co siedzą na dupach i przerzucają papierki.
@@lutson8175 od 50 lat są plany budowy atomówki, gdzie ona jest ? Teraz się słyszy że chcą 7km przesuwać przecież to jest śmiech kilka lat znowu zostanie przesunięta budowa..... Jestem zwolennikiem rozwoju i wzrostu gospodarczego trzeba działać a nie dywagować całe życie, widać po rolnikach kto miał więcej sprytu i szczęścia powiększył majątek w ciągu 30 lat o 400% i więcej %
Dziękuję za ten materiał
Panie prowadzący, więcej bezczelności w kontrolowaniu gości. Dobór stron też wymaga dopracowania, po co te emocje w wypowiedziach, czuć w nichi motywację ideologiczna.
Poziom przygotowania dr Rożka do takich debat jest rewelacyjny.
Najlepiej wypadli Naimski i Kuczyńska. Popczynskiego sie ciezko sluchalo, chyba chcial jak najszybciej powiedzieć swoje zdanie i wyprowadzic z błędu pozostałych. Wiech za bardzo emocjonalnie.
To prawda, pan Popkiewicz ma na pewno dużo do przekazania, ale musi nad formą popracować, bo rzeczywiście trudno się go słucha i ciężko nadążyć
Całkiem dużo dowiedziałem się z tej debaty. Dzięki i prosze o więcej! :)
Ze wszystkich debat do tej pory, ta była najgorsza. Tzw. eksperci prawie we wszystkim się zgadzali. Panie Tomaszu Rożek - nie da się rozmawiać o transformacji energetycznej nie wspominając o przyczynie tej transformacji czyli zmianie klimatu. Dlatego po godzinie słuchania stwierdziłem, że szkoda na to czasu i wyszedłem.
Bardzo mi się podobają te dabaty na kanale zero. Super robota tego nasz kraj potrzebuje właśnie !!
Czasem słyszę że Konferencja to populiści. Ale jak słucham tego eko bełkotu to stwierdzam że jest dokładnie odwrotnie.
E tam, nie pie_dol, walnij sobie fotowoltaikę na dachu i się ogrzej z tego w zimie (bo gaz be) 😂 a i podłącz kilka milionów aut do ładowarek jednocześnie (bo paliwo złe), no i kilka milionów pkt wysyłkowych energii elektrycznej z fotowoltaiki do i tak przeciążonej już sieci 😂
Popkiewicz był dzisiaj w kosmosie xD pewnie nie tylko dzisiaj, bo jak mówił.. napisał książkę
Tytuł to pewnie - Odyseja kosmiczna :D
Problem z konfederacją jest taki, że upodlają swoich wyborców. A co do tego "eko" bełkotu to gdzie on niby jest? Nie było nic o środowisku tylko o zerwaniu kajdan europy i uniezależnieniu się od zewnętrznych źródeł energi.
Przecież to jest oczywiste że jeżeli ktoś mówi prawdę i ma rację to trzeba go dyskredytować zresztą wielu było polskich polityków którzy musieli odejść przez celową kompromitację służb
@@pedroPedroPedroPedroPco konkretnie odbiegało od prawdy , podaj przykłady. @foggy85 oświeć publikę i wskaż błędne stwierdzenia. Rzucać słowa na wiatr każdy potrafi
Świetny materiał. Brakło czasu na poruszanie obszaru efektywność energetycznej - mam nadzieję, że wrócicie z kolejną częścią!
Mam nadzieję że to już ostatnie stadium obłędu. Szanowni państwo mogliby zacząć tytułować się per Napoleonie, Kleopatro i dyskutować o konieczności uprawy pietruszki na Marsie. Jeżeli te postacie miały przekonać czy też uzasadnić potrzebę popełnienia gospodarczego samobójstwa to spieszę poinformować że się nie udało. Mam też taką sugestię żeby pan redaktor prowadzący raczył zapytać o źródła finansowania np. portalu Energetyka. Mogło by się okazać że taka debata trwała by znacznie krócej. Istnieje silne podejrzenie że głoszone przez gości tezy mają silny zapach pieniędzy, którymi są smarowane. Super kanał, pozdrawiam.
Przez samobójstwo gospodarcze rozumiesz dopłacanie rok do roku miliardów do utrzymywania nieopłacalnej ekonomicznie energetyki węglowej?
Rozumiem również dopłacanie do fotowoltaiki, wiatraków pseudo-fundacji ekologicznych, portalu Energetyka i ogólnie propagandy próbującej nieudolnie uzasadnić dlaczego przysłowiowy Kowalski ma płacić na kogoś innego niż on sam i jego rodzina.
@@marekolesiejuk336 ale według ciebie nie powinniśmy budować żadnej infrastruktury energetycznej na koszt podatnika? Przecież wtedy cofniemy się do średniowiecza XD inwestować w te które dają najmniejsze koszty długofalowo i mają jak najmniejsze negatywne skutki dla społeczeństwa. To że kosztują bilion. No tak ale sprawdź ile dotychczas tych bilionów kosztowała nas niewydajna infrastruktura węglowa. Są lepsze i tańsze źródła po prostu
W tym problem, że w infrastrukturę, tych inwestycji nie było i nie ma. Mam na myśli przesył i atom. Nazywanie fotowoltaiki i wiatraków stabilnymi źródłami to co najmniej nieporozumie. Słońca od października do kwietnia w zasadzie nie ma ,w międzyczasie występuje zjawisko nocy, co do wiatru to nie zastanawiałem się kiedy wieje. Każda bateria po pewnym czasie traci swoją sprawność -pojemność więc długofalowo korzyści też nie ma. Jednym zdaniem propaganda smarowana pieniędzmi beneficjentów, czytaj korporacji wciskających ten badziew. Jeżeli ktoś prywatnie za swoje pieniądze chce kupić baterie słoneczne, turbinę wiatrową czy cokolwiek innego to proszę bardzo. Ale wymuszanie tego metodami administracyjnymi jest niegodziwością.
@@marekolesiejuk336 czyli nie budować żadnej infrastruktury i korzystać z tej przestarzałej opartej głównie na węglu gdy mamy większość starych niewydajnych bloków? W razie wojny albo kryzysu możemy nie mieć za co ściągać węgla z zagranicy na którym stoimy i co wtedy? Wyłączamy prąd w kraju? Musimy mieć zróżnicowane źródła i najlepiej tańsze niż bardzo drogi obecnie węgiel. Np. Atom
swietna debata, dziekuje
Ten pan z lewej to jakiś sławny pisarz sci-fi? Ludzie o czym wy gadacie, nawet ta mityczna elektromobilnośc się zwija bo ludzie nie chcą kupować samochodów elektrycznych bez dopłat (a i z nimi średnio). A gdzie tu mowa o pompach ciepła u wszystkich. Ludzie będą zrywać podłogi i instalować podłogówki, okna, elewacje itd? Zawiodłem się na debacie, kompletnie oderwana od rzeczywistości. Tylko Pan Naimski trzeźwo myślący. Ps. Oczywiście atom TAK!
Elektromobilność zwija się tylko u "pomitowanych" (również znani jako powagowani). Udział EV w sprzedaży cały czas jest w trendzie rosnącym. Natomiast youtuberzy motoryzacyjni robią wielkie halo z tego, że ludzie wolą kupić EV w grudniu z dopłatą zamiast w styczniu/lutym bez i jest krótkoterminowy spadek sprzedaży w danym kraju, który zakończy dopłaty.
Przez 20 lat nikt nie będzie nigdzie żadnego remontu nie robił co nie da się zrobić?
I na koniec oczywiście "droga energia z atomu TAK!".
Nie, to doktor fizyki, wybitny i uznany w swojej dziedzinie naukowiec, pozdrawiam.
@@Micha-fe1pn no z tym uznaniem i wybitnością to tak średnio . To że ktoś jest ekspertem TVN to jeszcze nie nobel. Nagrody wg wikipedii też jakieś od zielonych dla zielonych
A ekspertów od energetyki i tak nie zaprosili. Nikogo kto by był z branży i znał się na działaniu tych technologii...
@@Kpt.TytusBomba Na pewno wybitny w dziedzinie popularyzacji nauki czyli wyjaśniania skomplikowanych procesów prostym językiem. Smutne że z każdego tematu robimy politykę, on raczej nie ma wpływu na to od kogo dostaje nagrody ani kto go zaprasza. Polecam jego potrtal naukaoklimacie czy dowolny wykład na yt, może zmienisz zdanie.
Pani Kuczyńska-ogromne propsy. Super merytoryczne wypowiedzi. Zawsze w sedno. Pan Wiech również racjonalne podejście! Czwarty gość chyba podstawiony przez Niemca xd
Rządzącym nie chodzi o to żeby zrobić, chodzi o to aby cały czas i ciągle zmieniać bo ktoś na tym zarabia zastanów się kto..
Pan Naimski jedyny kompetentny i merytoryczny gość tego programu.
Fajna ta debata, taka jednostronna :) Sądziłem że kanał zero będzie tworzył poważne debaty a nie takie coś... Do tej pory debaty były ok, liczę że to tylko potknięcie
Dla osób promujących budowę baterii do magazynowania energii jest specjalne miejsce w piekle. Gdziee logika? POrzućmy powszechne pierwiastki by wydobywać te najrzadsze dla budowy baterii?!
Wniosek z debaty: jas fasola jeszcze wiekszy odklejeniec niz hałabała
Poziom oderwania od rzeczywistości wysoki. Myślenie życzeniowe w rozkwicie. Pan Naimski głosem rozsądku
Fotowoltaika: liczba dnie słonecznych w roku - Europa Zachodnia: ok. 300 , Polska: ok.60
Przypominam ,że już w przyszłym roku Turów do zamknięcia tak chcieli Niemcy i polscy ekolodzy i polskie sądy to klepnęły a miało być do 2040 roku, mimo iż po drugiej stronie Odry otwierane są kolejne odkrywki.
ZERO prawdy, sam bełkot. Przez takich ludzi będziemy mieć spory kryzys energetyczny.
Cieszy mnie natomiast jedno - po rządach ekoterrorystów przyjdzie czas na zmiany. Nie wierzę, że nie ma szans na zmianę tej chorej rzeczywistości. Trzecia rzesza upadła to i czwarta też upadnie!
Wróć do szkoły człowieku zanim zaczniesz komentować tematy, o których nie masz pojęcia
@@dominikstasiak4247 Zastosuj się najpierw sam do swojej zasady.
chiny buduja 130 GW mocy w elektrowniach węglowych. Mają zatwierdzone plany na kolejne 100 GW na węglu. Polska ma 30 GW mocy. iIndie planują podwojenie zużycia węgla do 400 mln ton rocznie. Polska wydobywa niecałe 50 mln ton rocznie. POeby robicie z Polski SKANSEN
Popkiewicz: "Może to zrobić z [bilansowaniem baterii zwykłych ludzi], możesz to zrobić bez. Dużo łatwiej jest wprowadzić taryfy dynamiczne i kierowca sobie ładuje akumulator kiedy jest dużo energii [w sieci]" 2:13:33
To elektrycznym autem można będzie jeździć jak Wielki Brak da, tak?
Nie dla psa kiełbasa. Wielki brat i akolici będą jeździc a ty będziesz płacił
Jeździć może kiedy chcesz. Ładowac masz kiedy jest tanio. Czego nie rozumiesz?
Gdyby na CPN miał byś w niedzielę albo w nocy paliwo było tańsze o połowę to byś tankował ?
@@fddevnull tylko tankowanie trwa 5 minut raz na dwa tygodnie. A ładowanie jak nie masz domu i wallboxa to " trochę" kłopotliwe jest . Już widzę kolejki o 3 w nocy i zapisy kto dziś będzie miał szczęście podpiąć się pod ładowarke... Zresztą o czym mówimy? Przeciętnego Polaka nie stać na elektrozłom za 200 tysi... ba jego nie stać na dach nad głową
@@Kpt.TytusBomba no właśnie o to chodzi żeby ładować auto gdy stoi pod domem a nie szybkich ładowarkach
Temat ledwie nadgryziony, proponuję by debata w tym temacie odbywała się raz w miesiącu - to najważniejszy temat zaraz po obronności kraju i NFZ.
Debata miała istotny minu czyli zbyt mało telefonów od widzów.
Pan Popkiewicz chyba trochę za bardzo wierzy w bajki. Chcialbym widzieć gospodarkę w której ciepło zimą jest z pomp ciepła, a do tdgo ładujemy auta elektryczne. Magazyny energii musiałby być wielkości miasta. I drugie tyle paneli.
Mowił też że tyle kasy świat na to wydaje - w porównaniu z energią jadrową - tak bo jest to szybkie ale jednocześnie mało efektowne.
Chiny inwestują w OZE bo nie mają wiele surowców, jednocześnie skupują co mogą z Rosji.
No i z OZE a zwłaszcza panelami i właśnie magazynami energii będzie w przyszłości problem z utylizacją to nie zaszkodzi środowisku?
Osobiście uważam że powinniśmy stawiać bloki atomowe, jeden za drugim. OZE warto myślę stosować ale jako własny backup albo backup w urzędach etc. Wiatraki wydają mi się mieć zastosowanie tylko na morzu, ewentualnie w kilku miejscach.
Dalszy rozwój elektryfikacji będzie bardzo skomplikowany. Niby byla rozmowa o szarych polakach - ale chyba mają eksperci inne wizje przeciętnego Polaka. Albo tego poniżej przeciętnej. Podejrzewam że większość z ekspertów mieszka w domkach, ma działkę i portfel na tyle duży że panele czy samochód elektryczny jest w relatywnym zasięgu.
Co z ludźmi którzy mieszkają w kamienicach? Bedziemy ich zmuszać finansowo do tego by wyskoczyli z jeszcze wiekszej ilości gotówki i inwestowali w OZE albo kupili inne mieszkanie?
Co jeśli istniejąca instalacja może nie wytrzymać kilku pomp ciepła?
Co z kosztami jakie narzuca konserwator zabytków na ocieplenie budynku czy właśnie instalacje pompy? Może trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie czy piękno 100 letniej kamienicy jest ważniejsze niż zycie ludzkie?
Bo z drugiek strony jak wszyscy się wyprowadzą to budynek zniszczeje, a potem się zawali. Bez zgody konserwatora.
Debata o przemianach energetycznych musi odbywać się z myślą o prosym człowieku. Bo jeśli ambitne plany rządów przeroną zbyt wielu ludzi to taki rząd spadnie w końcu z rowerka a jego następcy mogą ten rozwój zastopować. A wtedy klimat na ziemi nie zyska.
Popkiewicz odklejony od rzeczywistości…
Bardzo ciekawa debata tak jak i poprzednie.
PS
Gratuluję dobrej organizacji kanału i tematów na czasie i też osób zapraszanych. Co ważne biorą udział osoby które maja coś do powiedzenia bez względu na orientację polityczną. Abstrahując od tematu to sam format jest trafiony w 10 i cieszę się że kanał 0 się pojawił bo to nieunikniona alternatywa do telewizji której już od lat nie oglądam a nie jestem już młodą osobą. To nieunikniona przyszłość mediów o czym jestem przekonany. Telewizję oglądają już naprawdę nieliczni i to schyłkowa branża.
I po mowie Pana Popkiewicz czas uciekać z tego wywiadu!!energetyka węglowa rozwija się na całym świecie a Polska zostanie z niczym i biedna.
Z tym zadowoleniem z paneli słonecznych to nieźle pojechał lektor - dopóty było ich niewiele, było super. Ale jak co drugi dom ma panele na ulicy, to robi się dramat zbyt wysokiego napięcia w sieci, problemów z falownikami, etc. Fajnie robi się rewolucję pieniędzmi społeczeństwa, które nabija się w butelkę obietnicami spełnionymi dziś, a zmienianymi co rok
W porównaniu do debaty o rolnictwie to ta jest kompletnym mainstreamowym bełkotem z możliwością dłuższej wypowiedzi. A te porównania kilku bomb Hiroszima energii pozostającej w atmosferze dziennie to już mi wystarczy, nie da się wręcz tego słuchać. Gadajcie tak dalej, a i was karma dojedzie. Oby jak najszybciej.
Dziękuję ❤
Debata wśród zwolenników Energiewende? Jedynie pan Piotr Naimski trochę po innej linii. Dlaczego nie ma np. prof. Mielczarskiego?
Mielczarskiego nie było, bo wielki "profesur" nie przyjął zaproszenia, o czym sam napisał na swoim Twitterze. Ja naprawdę rozumiem niechęć do Wiecha, czy też Popkiewicza, ale w odróżnieniu od tego całego "antyklimatycznego" towarzystwa nie boją się bronić swoich racji, zamiast zamykać się w swoich bańkach i banować każdego, kto im wytknie jakiś błąd.
Pan Jerzy Markowski - mistrz. Pigułka wiedzy i zwarta wypowiedź.
Najgorsza debata, jak do tej pory. Właściwie bez oponentów i słabo poprowadzona. Najbardziej jednak ubawiło mnie, kiedy Tomasz Rożek zapowiedział na początku, że debata nie będzie o tym, czego najbardziej chcieliby widzowie. To kto i po co miałby ją oglądać.Wyszły nudy zmiksowane z propagandą.
Jestem alpinista przemysłowym - pracuje na dużych wysokościach, na lub wewnątrz wysokich budowli.
Oczywiście powinienem się cieszyć i zacierać ręce na budowę jak największej ilości wiatraków bo to prosta* robota za którą dobrze płacą… no ale właśnie koszty utrzymania w dobrym stanie takich wiatraków nie są małe. To są Ogromne koszty rok rocznie.
Głosuje na Atom
A prace przy wiatrakach i innych projektach będziemy mieć nadal wszędzie i tak, niech inni nam płacą ;)
nikt z obecnego rządu lub otoczenia sie nie pojawił w debacie? przypadek? Boją się trudnych tematów
Pewnie ciężko pracują :)
Ważniejsze są igrzyska organizowane przez Jońskiego i Szczerbę
Bk mają wygrane wybory, więc na kolejne 3 lata mogą się zamknąć w swoich gabinetach, aż do wyborow:)
muszą chodzić do każdego kanału na yt bo Ty tak chcesz?
@@ak8685hfvTak. Niech stawią się przed suwerenem.
Pracuje na Elektrowni weglowej i zeszy rok pokazal jak fantastyczne jest produkcja ze slonca i wiatru :D
O 7 rano wylaczalismu bloki energetyczne, bo tani prad z fotowoltaiki i jakas czesc z wiatru
O ok 12godz w poludnie zaczynalismy rozpalac blok energetynczy!
O godz. 19 blok energetyczny juz byl w sieci, bo nie bylo fotowoltaiki!
Podsumowujac :D 12 godzin pracuje blok ,odstawialismy bloki na 5h, zeby pozniej rozpalac ten bloki przez 7h (rozpala sie "ekologicznym" mazutem!) zeby byc w sieci? To gdzie tu jest logika i ekonomia? :D
Trzeba to zwyczajnie zamknąć i wybudować gazówkę która tego problemu nie ma.
1:11:50 Rogu jak zwykle rozwalił system - lepiej poczekać aż Rogu przestanie jeść (bo np umrze z przyczyn naturalnych za 50 lat) czy przestać dawać jedzenie i obserwować jak Rogu się przystosowuje do nowej sytuacji. Można by to nazwać przyspieszeniem transformacji Rogu w nawóz.
Jak dla mnie debata w porządku. Widać, po komentarzach, że jest tu spora grupa wielbicieli jednego pana redaktora, którzy jak słyszą cokolwiek o klimacie, to oczywiście twierdzą, że to spisek Niemców i lobbystów :) Jak dla mnie to sami się wyłączyli z poważnej dyskusji i wydaje się, że mało kto bierze ich już poważnie.
Całkiem dobra debata👍
Ta "debata" ma tylko jeden plus - wielu zobaczy, że są więksi ignoranci od Wiecha, zwanego nie bez powodu Hałabałą. Debata o transformacji energetycznej, czyli zmianie naszego systemu energetycznego, a nawet jednego energetyka. Zresztą szkoda by go tam było, ot jeśli przekracza się pewien poziom absurdalności, to logiczne wypowiedzi mogą brzmieć dziwnie.
Plus za Pana Naimskiego. To polityk, wykształcenie ścisłe, lata przepracował w energetyce z poziomu rządu. Jedyna (w tym składzie) osoba, która potrafi patrzeć na system energetyczny, jako na całość. On pchał jak mógł gazoport, rurę norweską, czy atom. Niestety, nie zawsze miał głos decydujący, był okres, kiedy więcej do powiedzenia w energetyce miała niejaka Emilewicz, poziom wiedzy w kwestii energetyki na poziomie Popkiewicza.
Może bym się pokusił jeszcze o zdanie pod adresem Pana Popkiewicza. Gdy około 25 lat wstecz broniłem dyplomy z OZE, to już wtedy znane były te technologie, które są dzisiaj pokazywane jako "cuda techniki". To, że się jemu wydaje, że w ostatnich 2-3 latach nastąpiła jakaś rewolucja, wynika wyłącznie z jego niewiedzy. A jeśli on ma faktycznie wykształcenie ścisłe, to opowiadanie o tych 10 GWh pojemności, jako o czymś, co ma rozwiązać jakiś problem w skali kraju, jest wyłącznie kompromitacją.
Współczuję Panu Naimskiemu, że musiał się odnosić do tego co tam słyszał. Poziom żenujący. Piszę to z poziomu inżyniera, który nieco z OZE miał do czynienia, który jest fanem OZE, ale zna jego ograniczenia.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę znaczne ograniczenie zużycia energii
Też popieram rozwój nowych technologii, szczególnie atomu. Lecz uważam że w tej dyskusji i podporządkowaniu się unijnym normom emisji spalin zapominamy o tym że Polska i inne kraje bloku wschodniego są w rozwoju energetycznym kilkadziesiąt lat do tyłu że względu na lata ustroju komunistycznego gdy gospodarki zachodnie bogaciły się i szły do przodu technologicznie. My wciąż dopiero gonimy kraje takie jak Niemcy, Włochy czy Francja.
Drugą sprawą która mnie ciekawi to wpływ elektrowni wiatrowych na prądy powietrzne, jak to mówią "w przyrodzie nic nie ginie" i czy za kilka lat nie obudzimy się dalej ze smogiem ale spowodowanym mniejszą siłą wiatru
Co to za frajer, który mówi że górnictwo to hobby? Ładnie go Pan doktor z Zabrza podsumował. 👏
Też tak prostych rzeczy z tej wypowiedzi nie zrozumiałeś, jak dr Markowski?
"wydobywanie węgla w Polsce to jest hobby" łaaaaał no no no lecimy dalej
CORAZ GORZEJ KANAŁ ZERO PRZYGOTOWUJE DEBATY I DOBIERA GOŚCI
ZACZYNA BYĆ KIEPSKO
Pan Piotr Naimski zaorał wszystkich 2:37:37
Prawda, zaorał jak prawdziwy rolnik
@@F_Sina wysoką skibę
Dobrze powiedział
Miło posłuchać ludzi na poziomie! Szczególnie, że jestem lajkonikiem w temacie. Traktuję tę debatę jako początek większej dyskusji. Jak na start to było ok! Pozdro!
Naimski jest super, dziękuję!
Przecież to nie teraz jest sytuacja kryzysowa ? Kupujmy prąd z zagranicy, a mamy się ograniczać inwestować w „nowy drogi prąd” gdy nie mamy pieniędzy na leczenie, służby itd.. 😆😆 chata się nam wali, ale ważne żeby trawa była dobrze przystrzyżona na podwórku
Bardzo dobra debata!
Jedynie pan Naimski nie mija się z logiką, pieniądze, pieniądze...itd. Jakieś bomby atomowe co wy mówicie, tragedia
Przykład z bomba atomową to po prostu przeliczenie energii. Dla zobrazowania. Wszystko możesz przeliczyć na energię.
@@marcin_kkkwątpię że to trzeba tłumaczyć, chodzi o skojarzenie. Tak jak by podać ilość wytworzonej energii przez wiatraki w godzinach pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym. Też da się przeliczyć bez problemu. Ale wydaje się być trochę na siłę.
Była mowa o energii emitowanej do oceanów, a jednostką wyrażającą to zjawisko jest: [(liczba bomb atomowych)/(baseny olimpijskie)]
Dodajmy do tego fakt, że ludzkość produkuje jedynie 5% CO2 w skali świata, a sam dwutlenek węgla stanowi jedynie 4‰ składu atmosfery
@@Upadek_Społeczeństwano i te 4% wystarczy aby wywoływać razem z innymi gazami efekt cieplarniany. To że to mały procent nic nie zmienia. W ilość procentowo jest ok, ale procent zatrzymywanej energii? To już nie 4%. Nie często proporcje się zgadzają tak jakbyś tego oczekiwał