Minden tiszteletem ennek az igaz embernek, aki ekkora teher alatt is így helyt áll és keresi a megoldást! Oda született ott van dolga elvet vallja, és aki elhivatott az tudja, hogy egy ilyen ember számára mekkora megpróbáltatás mindaz amivel szembe kell néznie! Meg fogja oldani a helyzetet, alkalmazkodni fog, de megmarad ott és annál amit szeret, amire született!!! Példamutató ember, köszönjük !!!
Na most, a videóban szereplő urat nem megsértve, pontosan miért is van rajta nagyobb teher, mint azon aki a multinál 3 műszakban rabszolga? kisebb megpróbáltatás, mint minimál bérért csicskának lenni egy életen át? Példamutató az akinek van 50 hektárja és azon gazdálkodik? Az több mint 50 millió forint és ez csak a föld értéke minimum, mellé a géppark, ezt mindet eladná és már több pénz van a kezében, mint pl: egy átlag traktoros egész életében keres. Gondolkodjon már uram/hölgyem............
,,Szervestrágya ,, hiányban nagyon szenvedünk 🥴🥴🥴 . Ezzel minden megvan mondva . Akkor nem lehet ott , mást várni . A homok nem talaj azt tudjuk . Akkor miert ültet magasigényű kapást ,vízleadót . A száraz nyár meg várható volt. Valahogy nemértem a sírás lényegét .
Sziasztok! Végre nem csak a 30-40ak van szó! Köszönjünk a videot megkönnyeztem! Az érezelmi rész a legnehezzebb, nekem is ezért volt nehéz elengedni. A homokhátság sosem a szántóföldi növénytermésztésben volt erős ezt jó lenne belátni, a kertészetre, gyümölcs termesztésre volt kíváló eddig. akötött talaj pedig arra pont nem volt alkalmas kezeljük helyén a dolgokat. Eddig ment a terület alapú támogatás megkaptuk könnyebb volt, mint a kertészet, gépesíthető volt, ennek vége. Írom ezt úgy, hogy mi is itt élünk, termelünk, de sajnos az idei év megmutatta, hogy már arra sem lesz alkalmas jövőben és igen az öntöződobokkal való öntözés pazarlás gondolok itt a burgonyára, de a csepegtető öntözés nagy beruházás, továbbá a rengeteg szemétről (csepegtető szalag) ne is beszéljünk ami keletkezik, pedig ha így folytatódik át kell rá térni. Nehéz ezt belátni, mert ahogy a riportban is elhangzik ebbe nőttem fel, fiatal vagyok, de nem látom pozitívan a helyzetet. A területeim melett megy el a majsai csatorna, 2000-ig talán ha jól emlékszem tisztították, azóta semmi. A no till és a min till a jövő, de nem lehet úgy, mint az elektromos autós zöld lobbi, hogy erőszakkal. Azért jó ez a csatorna, mert tanít, amire nagy szükség van elmagyarázni miért kell, és mit nyer vele az ember, nem csak azt mondani, mert csak. A nagyágyúk zsenális szerintem. Azzal nem értek egyett, amikor azt mondják, hogy add el az ekét és vegyél belőle no till vagy min till eszközt ez demagóg duma, ha mindenki eladja az ekét, ki veszi meg? nah ugye, természetes ez egy fejlesztés, mint annak idején volt a burgonya rázó kézzel szedtünk, most meg van a kombájn. Szomszéd településen élünk, az egyik barátom most adta el a kombájnokat (3), visszadta a bérelt földeket és elbocsájtotta az alkalmazotját.
Már urambocsás szántás forgatás nélküli résznél bukott a dolog mikor erre gyomirtóznak és a talaj ökószisztémát elpusztitják. Lásd a hasznos gombákat melyek vízmeköjtő és tápanyag megtartó ké😊pességét azzonnal elpusztíitották.
Nekem azt mondta egy ismerősöm hogy minek siránkozzon állandóan attól nem lesz jobb. Csődbe lehet menni búvalbélelten is meg vidáman is nem oszt nem szoroz.
@@laszloendreerdelyi7000 Évek óta mondja, mutatja be Balogh Péter, hogy mit kellene csinálni. A kormány nem akarja, és ezen az MH sem fog változtatni. Csak ha más kormány lesz.
A talaj szervesanyag tartalmának, vízmegkötő képességének növelése nélkül szerintem a locsolás csak tüneti kezelés lenne. A lucerna vagy az ugaroltatás lehet megoldás, az állattartáson érdemes lenne elgondolkozni a terület méreteivel arányosan.
Emberek most fog a Duna áradat!! Hol vannak a víztározók?? Tisza is szokott áradni !!!
2 หลายเดือนก่อน +25
Kevés a szervestrágya? Pétisóval nem lehet feljavítani a talajt. Ez a terület alkalmatlán már növénytermesztésre. Tartsanak állatokat és akkor lesz szervestrágya.
A mezei szilfát ajánlom telepíteni. Első évben van vízigénye, akkor se sok, utána elvan szinte víz nélkül is. Nálam az egyetlen fa fajta a kertben, ami szép zöld és abszolut nem látszik rajta semmi károsodás.
Uraim egy picit tanulmányozzák át a Mezopotamia kifosztásának a metódusait, és magatoktól is megkapjátok a megoldásokat. A természet rendje bölcsebb az okos embernél aki csak egy szimpla pénzhajkurász formájában tettszeleg a pénzparaziták előtt.
@@FR_-ij4zz Már túl vagyunk az 50-en is. A tsz idők kezdete óta ez megy. Fasorokat kiirtani, patakokat dózerekkel betemetni, 5 különálló földet egybe szántani és műtrágya végtelen mennyiségben. Aztán csodálkozik a paraszt, hogy egy gilisztát nem talál egy hektárban.
@@FR_-ij4zz azért mondom hogy szimpla degenerált agyú emberekké váltunk ha a földjeinket mérgezük tönkretesszúk a pénz megszerzése érdekében..AZÉRT TEGYÜK FEL MAGUNKNAK AZT A KÉRDÉST HOGY A FÖLDÖN MEGTERMETT ÉLELEMBŐL ÉLÜNK VAGY A MEGKERESETT PÉNZBŐL.
Lehet, hogy érdemes lenne izraeli tanulmányútra menni, és megnézni, hogy ott hogyan használják öntözésre a tisztított szennyvizet a sivatagi mezőgazdaságban... Könnyen lehet, hogy ez a homokhátságon is működne.
Az izraeli vízügyeseket magyar szakemberek képezték ki, ott az állam meghallgatta és megtette azt amit kellett! Viszont az Ön fölvetése tévút! A homokhátság nem Izrael, tudni illik a Duna és a Tisza között terül el, azaz folyó köz! Van még kérdés, hogy akkor honnan és milyen vizet kellene itt hasznosítani? Jelenleg éppen egy nagy áradást fog ez a két folyó levezetni és kivezetni az országból! Itt a lábunk előtt a pénz, de az ország vezetői nem lehajolnak érte, hanem belerúgnak, kirúgják a vizet az országból! A másik dolog, hogy az egész alföld alatt van termikus energia, üveg és fólia házak bőven megélnének belőle! Viszont félő, hogy ha majd egyszer nekiállnak a mélyebb karsztvizeink készleteinek a feltárásához, akkor azt is esztelenül fogják kivitelezni és felhasználni is! Az öntözés csupán szintén nem lesz megoldás, mert kb. egy hektár föld elégséges víz igényének az öntözéssel való fedezetéhez alsó hangon is akár a tízszeres folyó meder felület szükséges. Az öntözött víz nagy része elsistereg a légköri szárazságnak köszönhetően. Az erdősávra vissza térve! A videóban van ugyan erdősáv, de az semmi a mai viszonylatban. Agro forestry technológiában fajlagosan a szántóföldre jutó erdősáv aránya ennél jóval magasabb. Ha így haladunk akkor lassan 1 ha szántóra 1 hektár erdő kell majd! Na és akkor ez 50% területveszteség és 50% termés csökkenés??? Nem Mivel a megmaradó szántóföld ugyan csak a fele lesz, de a terméshozam a többszöröse a jelenleginél. Arról nem is beszélve, hogy ezek a fásított területek hasznot hoznak! Ökotonokat képeznek, hasznos rovar és madarak számára élettér, amelyek biológiai növényvédelmet nyújtanak. Aztán zöld folyosók létesülnének, párologtatnak is, és hűtenek is, na és kimutatott dolog, hogy a Kárpát medencében a nyári időszak csapadék forrása nem az óceánok felől való zömében, hanem a lokális párolgásból és a lokális csapadék körforgásból, HA nincs megbontva a láncolatnak a feltétele!
tessék örülni a sok szép stadionnak, ha már erre sikerült szavazni vízgazdálkodás helyett..sőt, az orbán családban talán már a házimacska is milliárdos, szóval van azért minek örülni elsivatogosodás közben..
így van, a társadalomnak ez kell 15, sőt 30 éve. nem értem, mi ez a reklamálás? akinek nem tetszik az orbán-rendszer, az mehet a picsába, a hanyatló nyugatra ugyebár.
A gazda kitartása megbecsülendő, a gondolkodása viszont kerülendő. Értem, hogy a gazdaság a mindene, az élete és ért is hozzá, felismerte hogy baj van, viszont a válasz amit ad rá, vagy kíván rá adni, az nagyon kérdőjeles. A gyom magasabbra nő, mint a termény. Ha öntözni kíván, annak plusz költségei lesznek és a gyomirtót lehet sikerül vele bemosni illetve a termény is szárba szökken, csak épp kérdés összességében megéri-e?! Nem csak neki, hanem nemzetgazdaságilag, valamint milyen beltartalmmal. Hiszem, hogy értem őt. Nekem a bölcsesség hiányzik, hogy mi van, ha eljött az az idő, hogy ezen a területen a sok nedvességet igénylő fajták termesztését be kell fejezni és lehet minden mást is. Oké, hogy a kukorica esetében azt mondja, hogy azt befejezi. Elismerem, hogy piszkosul nehéz a helyzet, az pedig még nehezebb, hogy egy hagyományon, ami több évtizedben mérhető, azon gyökeresen változtasson nem csak ő, bárki más is.
végre van videó a homoki gazdálkodásról! Nálunk Soltvadkert-Kiskőrös környékén tritikálé és árpa tarlóba is próbáltunk takaró növényt vetni, de ki sem kelt! Kötöttebb földben a kukoricát locsoltuk és olyan 40q/ha-os átlagunk lett! lucernák is sültek! 0.6ha-on szokott lenni 8 bála, most 2-3! burgonyák sem bírták a földben, akár merre voltam szedni a géppel, minden fele már a földben megindult rohadni! idén minden veszteséges felénk
Volt egyébként két podcastom is a homoki gazdálkodásról. Az egyikben Szabó Zoltán beszélget egy békési gazdával a moderálásom mellett. A másik szőlős téma Soltvadkertről. Érdemes ezeket visszakeresni.
Sztem ezeken a teruleteken nehez a legeltetes a nyari idoszakban. Jun-Jul-Agusztus annyira szaraz es magas a homerseklet h nagyon gyenge a legelo es muszaj a kiegeszito takarmanyozas.
@@neverstopexploring7772 Én valami igénytelenebb állatra gondoltam. Kecske mondjuk. Igaz, ha nincs mit egyen gazdságosan, ledegradálja a legelőt, nem ér semmit. Kell a víz🙁
@@KisHeszuszPontosan, inkább úgy fogalmaznék hogy a jó CSAPADÉK ELOSZLÁS,. Kecske jó ötlet lenne,de gyenge legelőn nehezen fog 4 litert adni, meg reggel 10 órakor mar vezetheted be mert 40 fok van a napon...
Igazából a lucerna is anyira jó hogy egy kármentés tavaszal húvösebb van meg több csapadék így van két jó kaszálás. Én ha nem jön ösze az öntözes hagynám el tarackozódni és inkább a birka álományt növelni igy a lucerna is be építtető lenne.
Sok esetben indokolatlan a mélyművelés, jelentős anyagi vonzata van egy 20 centi alatti művelésnek, mint maximum 20 centin műveltnek, ám de egy kukorica vagy egy kalászos esetében nem is szükséges ettől mélyebb előkészítés. Hagyni kell a növényeket hogy ezeket elvégezzék helyettünk. Helyes vetésváltás ismeretében, ha ismerjük a növényt, a gyökérzetét annak, akkor hátra dőlhetünk ideális esetben!
Azt a tapasztalatot szürtem le ebböl most hogy ha költsèget szeretne csökenteni akor nem csinal semmit elindul no-till be . Tàmogatasbol meg van az önköltsèg .Ha van haszon pluszt.
Locsolni csak vizbol lehet, de az a szaraz idoszakban nincs. Lucerna (esetleg fu) megel de nincs ra szukseg mert keves a joszag. Akkor mivel kene foglalkozni ezeken a teruleteken? Na mivel?
Én nem engedném, hogy ilyen nulla termőtalajjal bíró környéken bárki is szántóföldi kultúrákkal próbálkozzon. Feleslegesen van támogatva. Csinálja a kertészetét, azt tudja öntözni, azt tudja nyereségesen üzemeltetni. Nem szabad ilyen földekre állami támogatást adni, ilyen reménytelen helyzetbe.
Hali. Dani a nevedet a videó elejèn kisbetűvel írtad 😉 Van olyan szezon, hogy szárasság van aztán túl sok az eső. Van olyan, hogy minden jó de a betakarításkor esik az eső 🤣 aztán tènyleg minden jó 🥰 DE 🤣🤣🤣 olcsón veszik át 🤣🤣🤣. Olyan is van, hogy jól kezdődik de jön egy hidegfront JÈGESŐ ès vège mindennek 😢 Aztán megint jön a szárasság ............stb.........Ezt most komolyan kèrdezem!!!!!!!!!!! VOLT MÁR VALAHA OLYAN, HOGY MINDEN JÓ VOLT? Kitartás minden gazdának. Várják a városokban őket azzonal lehet rendőr, tűzoltó tanár raktáros cipèsz eladó válakozó stb nem kell szopni ès sírni❤
Tudom nem vígasz, de van haszonállat ami lelegelné szívesen ezeket a területeket. Nem menne pocsékba a munka.. Homokon öntözni kell amikor nincs víz, az kell a talajépítéshez.
@@hektarpodcastlucerna nem fog megmaradni ha nem szerencsés időben vetik el és utana is kiszáradhat. 4 éve vetünk lucernát, nagyon ritkán sikerül fosóhomokon.. ráadásul kiéli a gyenge talajt, folyamat trágyázni kell.. Erdő veszélyes, mert ott olyan kötelezettségek jönnek, hogy a hatóság szemrebbenés nélkül simán csődbe jutattja a gazdálkodót pár éven belül.. Ezt mezőgazdász nem látja, csak amikor a félmillió/hektáros büntetéseket fizeti minden évben...
Nagyon tiszteletreméltó a gazda hozzáállása, nem akar elmenni, tudja, hogy szinte kilátástalan kuzdelem, de ide szuletett. Legalabb próbálkozik mással, fóliáz es jól látja, ez a jovo, vagyis magasabb , egyszerre többfajta kultúrák termesztése, mellette állattartás (ha valaki ott él) és a nagy szántó visszaadasa a természetnek, legelővé alakítás, külterjes állattartással.
@@hektarpodcast Homoki baltacim (Onobrychis arenaria) vetőmagot szeretnék neki ajánlani. Ez nem azonos a takarmánybaltacimmel (Onobrychis viciifolia), amely egy igényesebb növény. Kecskemét környékén gazdálkodunk és termeljük is évek óta ezt a fajt. Ugyan egyszeri kaszálásra alkalmas csak, de talajépítés szempontjából nagyon jól vizsgázik és nagy, jó minőségű tömeget ad. 7. év után kezd látványosan ritkulni, ekkor kell felülvetni. Talajuntságra nem érzékeny. Idén is jól vizsgázott meszes homokterületeken. 1-2 hektárakon szeretnénk kipróbáltatni több gazdával a térségben és visszajelzéseket kapni az állományról, tapasztalatokról.
Laikusként nem is értem, ilyen semmilyen talajon minek erőltetni az ilyen intenzív gazdálkodást? Kb. most már ilyen nyarakra kell számítani a jövőben. Nem kell erőltetni, ami nem megy, hanem belátással másfelé fordulni.
Dani! Gratulálok a videóhoz! Nagyon szomorú a téma. Engedd meg, hogy ide is becsatoljam a témába vágó podcastünk linkjét. th-cam.com/video/t2gPKqbGpk0/w-d-xo.html
Én nem vagyok mezőgazdász, bocsi ha hülyeséget mondok, de ha már van lucernás, miért kell a termés eladásán agyalni? Nem járna nagyobb hozzáadott értékkel és ezért nagyobb bevétellel, ha állatokat nevelne a lucernán a gazda, és azokat értékesítené inkább? A száraz, öntözetlen területre pedig lehetne esetleg akácfát ültetni, és méheket telepíteni.
De hülye vagy TÓTH de nem fog neki megteremni semmi az biztos mert egy átkozott homok kisül minden a homok éjszaka is ontja a hőtt a locsolás meg hallotnak a csók annyit ér
@@petertoth7237 Anno ,a szép időkben fel akasztottak sokat a létrákra is .Úgyhogy ez nem volt szépidő . A földet inkább a nagybirtokosoktól venném el .Ez a 50 hektár úgy határeset ami szépen eltarthat egy családot . Persze homokon bajosabb. De ezért volt a világ mindig szegényebb és gazdagabb. A tudás volt az ami vagy szált apáról fiára vagy belebukott a gazdaság. Ezt hívják természetes kiválasztódásnak . És miért a nagyoktól ??? Mert ők csak kizsákmányolják a földet ,tönkretették ,teszik,és szeméttel etetnek . A fentartható jövő csak a kisgazdaságokon keresztül , diverzifikált módszerrel lehet . Monokultúrák csak halált hoznak . Először a talaj felett, utánna benne , majd alatta a préseléssel és végül bennünk ,mert amit megetetnek velünk az már régóta csak ballaszt és mérgek halmaza . De mind tudjuk a jó reklámmal a szar is eladható ,hisz befogjuk az orrunkat 😡😡😡 És a szánkat - sajnos.
@@barbiebarbie2063 ez a kulák fóliázik és durván műtrágyázik, vegyszerezik.... ennek a szemetét kapod meg a multiknál magyar termék alatt...... a földhöz nem ért ez ordít róla. Van a homokhátságon olyan homokos nagyüzemi gazdaság ahol valóban mulcsolnak és az a homokos talaj tele gilisztával..... Ez a kulák féreg azt a földet sem érdemli amiben majd elfogják kaparni.....
Minden tiszteletem ennek az igaz embernek, aki ekkora teher alatt is így helyt áll és keresi a megoldást! Oda született ott van dolga elvet vallja, és aki elhivatott az tudja, hogy egy ilyen ember számára mekkora megpróbáltatás mindaz amivel szembe kell néznie! Meg fogja oldani a helyzetet, alkalmazkodni fog, de megmarad ott és annál amit szeret, amire született!!! Példamutató ember, köszönjük !!!
Na most, a videóban szereplő urat nem megsértve, pontosan miért is van rajta nagyobb teher, mint azon aki a multinál 3 műszakban rabszolga? kisebb megpróbáltatás, mint minimál bérért csicskának lenni egy életen át? Példamutató az akinek van 50 hektárja és azon gazdálkodik? Az több mint 50 millió forint és ez csak a föld értéke minimum, mellé a géppark, ezt mindet eladná és már több pénz van a kezében, mint pl: egy átlag traktoros egész életében keres. Gondolkodjon már uram/hölgyem............
,,Szervestrágya ,, hiányban nagyon szenvedünk 🥴🥴🥴 . Ezzel minden megvan mondva . Akkor nem lehet ott , mást várni . A homok nem talaj azt tudjuk . Akkor miert ültet magasigényű kapást ,vízleadót . A száraz nyár meg várható volt. Valahogy nemértem a sírás lényegét .
Sziasztok!
Végre nem csak a 30-40ak van szó! Köszönjünk a videot megkönnyeztem! Az érezelmi rész a legnehezzebb, nekem is ezért volt nehéz elengedni. A homokhátság sosem a szántóföldi növénytermésztésben volt erős ezt jó lenne belátni, a kertészetre, gyümölcs termesztésre volt kíváló eddig. akötött talaj pedig arra pont nem volt alkalmas kezeljük helyén a dolgokat. Eddig ment a terület alapú támogatás megkaptuk könnyebb volt, mint a kertészet, gépesíthető volt, ennek vége. Írom ezt úgy, hogy mi is itt élünk, termelünk, de sajnos az idei év megmutatta, hogy már arra sem lesz alkalmas jövőben és igen az öntöződobokkal való öntözés pazarlás gondolok itt a burgonyára, de a csepegtető öntözés nagy beruházás, továbbá a rengeteg szemétről (csepegtető szalag) ne is beszéljünk ami keletkezik, pedig ha így folytatódik át kell rá térni. Nehéz ezt belátni, mert ahogy a riportban is elhangzik ebbe nőttem fel, fiatal vagyok, de nem látom pozitívan a helyzetet. A területeim melett megy el a majsai csatorna, 2000-ig talán ha jól emlékszem tisztították, azóta semmi. A no till és a min till a jövő, de nem lehet úgy, mint az elektromos autós zöld lobbi, hogy erőszakkal. Azért jó ez a csatorna, mert tanít, amire nagy szükség van elmagyarázni miért kell, és mit nyer vele az ember, nem csak azt mondani, mert csak. A nagyágyúk zsenális szerintem. Azzal nem értek egyett, amikor azt mondják, hogy add el az ekét és vegyél belőle no till vagy min till eszközt ez demagóg duma, ha mindenki eladja az ekét, ki veszi meg? nah ugye, természetes ez egy fejlesztés, mint annak idején volt a burgonya rázó kézzel szedtünk, most meg van a kombájn. Szomszéd településen élünk, az egyik barátom most adta el a kombájnokat (3), visszadta a bérelt földeket és elbocsájtotta az alkalmazotját.
Kérem nézze meg a Szelídvízország című videót a youtubon, mely 11 éve készült. Ez a megoldás kézenfekvő, sajnos Széchenyi tévedett annak idején.😮😮
Régen voltak fasorok a földek között. Itt is látszik a maradványa a felvételen. Biztosan volt oka. Mindent nem old meg, több szintű megoldás kell.
Nagyon szomorú! És magàra vannak hagyva ezek a szorgalmas emberek!!
Már urambocsás szántás forgatás nélküli résznél bukott a dolog mikor erre gyomirtóznak és a talaj ökószisztémát elpusztitják. Lásd a hasznos gombákat melyek vízmeköjtő és tápanyag megtartó ké😊pességét azzonnal elpusztíitották.
Parlagfűt tetszik ismerni?
Milyen vizet kellene megkötni amikor nincs csapadék?
@@Techteetmen... mondjuk a hajnali harmatot..
@@SzucsRichard... igen!..egy csodálatos gyógyhatású növény!!
@@laszloendreerdelyi7000 Ha lenne , akkor meglehetne.......
Nagyon sajnálom ezt az embert, és köszi a videót is.
Egyetlen észrevételem, a folyamatos vigyorgás nagyon nem illett a témához.
Pontosan! Én is végig erre gondoltam. Mi ez a vigyor? Miért???!!!
Nekem azt mondta egy ismerősöm hogy minek siránkozzon állandóan attól nem lesz jobb. Csődbe lehet menni búvalbélelten is meg vidáman is nem oszt nem szoroz.
Így van, köszönjük!:)
@@hektarpodcast Szerintem temetésen nem illik vigyorogni. Ez "temetés" volt. A gazda "temette" az egész éves bevételét. Sőt...
@@juditszentesionebignobody, nem, nem temetés volt.
Mert az országos szintű vízmegtartás, csatornarendszer még mindig luxus...
Csak ígéret van meg hazugságok és totálisan fogalmatlan emberek pozíciókban. Látjuk az eredményt. Nagy segítség ez a magyar családoknak.
EU adott rá pénzt, csak a narancsos rablóhordánál kötött ki.
Hát ugye a MiHazànk pont ezért tüntetett szeptember 14.-én!
A vízgazdálkodás ügyében!!
@@laszloendreerdelyi7000 Évek óta mondja, mutatja be Balogh Péter, hogy mit kellene csinálni. A kormány nem akarja, és ezen az MH sem fog változtatni. Csak ha más kormány lesz.
A talaj szervesanyag tartalmának, vízmegkötő képességének növelése nélkül szerintem a locsolás csak tüneti kezelés lenne. A lucerna vagy az ugaroltatás lehet megoldás, az állattartáson érdemes lenne elgondolkozni a terület méreteivel arányosan.
A videó végén éppen a lucernáról van szó
@@hektarpodcast Igen láttam. Reméljük jövő ilyenkor már kicsit vidámabb körülmények között tudtok egy follow up videót forgatni.
Csak az állat egy plusz költség és macera, amire nem feltétlenül futja a keret és az idegrendszer.
2év alatt kiritkul, de sokszor ki se kell főleg a tavaszi vetés…
Tanulsàgos video. Kitartàst! Lenne mit àtgondolni az agràrpolitikàvan-pénzelosztàsban....
A szántóföldi növénytermesztést el kell felejteni... talán most kapcsolnak a gazdák...
Igen! Együnk szunyoglárvát!
Emberek most fog a Duna áradat!!
Hol vannak a víztározók?? Tisza is szokott áradni !!!
Kevés a szervestrágya? Pétisóval nem lehet feljavítani a talajt. Ez a terület alkalmatlán már növénytermesztésre. Tartsanak állatokat és akkor lesz szervestrágya.
Szerintem épp azért nincs állat, mert már a takarmány sem terem meg a homokon...
Okostolyas a szervestragya viz nelkul meginkabb kieget mindent.
@@somogyvariattila2390 Hány hektáron gazdálkodsz?
👍
Az állatoknak elég lenne az a növény ami ott megterem?
A mezei szilfát ajánlom telepíteni. Első évben van vízigénye, akkor se sok, utána elvan szinte víz nélkül is. Nálam az egyetlen fa fajta a kertben, ami szép zöld és abszolut nem látszik rajta semmi károsodás.
Csupan egy kérdés: az elvadut területek miért zödelnek sokkal tvább? (Lehet érdemesebb volna legeltetni?)
Uraim egy picit tanulmányozzák át a Mezopotamia kifosztásának a metódusait, és magatoktól is megkapjátok a megoldásokat. A természet rendje bölcsebb az okos embernél aki csak egy szimpla pénzhajkurász formájában tettszeleg a pénzparaziták előtt.
Amit ott kézi ekékkel több száz vagy több ezer év alatt tettek tönkre, azt a "modern ember" traktorral megoldja 50 év alatt is.
@@FR_-ij4zz Már túl vagyunk az 50-en is. A tsz idők kezdete óta ez megy. Fasorokat kiirtani, patakokat dózerekkel betemetni, 5 különálló földet egybe szántani és műtrágya végtelen mennyiségben. Aztán csodálkozik a paraszt, hogy egy gilisztát nem talál egy hektárban.
@@FR_-ij4zz azért mondom hogy szimpla degenerált agyú emberekké váltunk ha a földjeinket mérgezük tönkretesszúk a pénz megszerzése érdekében..AZÉRT TEGYÜK FEL MAGUNKNAK AZT A KÉRDÉST HOGY A FÖLDÖN MEGTERMETT ÉLELEMBŐL ÉLÜNK VAGY A MEGKERESETT PÉNZBŐL.
Szőlő,gyümölcsfák!
homokon gazdálkodok lucerna se éri meg főleg ha már több éves menekülünk mind annyian hamarosan
Lehet, hogy érdemes lenne izraeli tanulmányútra menni, és megnézni, hogy ott hogyan használják öntözésre a tisztított szennyvizet a sivatagi mezőgazdaságban... Könnyen lehet, hogy ez a homokhátságon is működne.
Biztosan működne, a kérdés, hogy honnan legyen a víz.
@@hektarpodcast Miért, már szennyvízből is hiány van?
Ezzel majd fogok foglalkozni, mert nem olyan egyszerű kérdés a szennyvíz. :)
Az izraeli vízügyeseket magyar szakemberek képezték ki, ott az állam meghallgatta és megtette azt amit kellett! Viszont az Ön fölvetése tévút! A homokhátság nem Izrael, tudni illik a Duna és a Tisza között terül el, azaz folyó köz! Van még kérdés, hogy akkor honnan és milyen vizet kellene itt hasznosítani? Jelenleg éppen egy nagy áradást fog ez a két folyó levezetni és kivezetni az országból! Itt a lábunk előtt a pénz, de az ország vezetői nem lehajolnak érte, hanem belerúgnak, kirúgják a vizet az országból! A másik dolog, hogy az egész alföld alatt van termikus energia, üveg és fólia házak bőven megélnének belőle! Viszont félő, hogy ha majd egyszer nekiállnak a mélyebb karsztvizeink készleteinek a feltárásához, akkor azt is esztelenül fogják kivitelezni és felhasználni is! Az öntözés csupán szintén nem lesz megoldás, mert kb. egy hektár föld elégséges víz igényének az öntözéssel való fedezetéhez alsó hangon is akár a tízszeres folyó meder felület szükséges. Az öntözött víz nagy része elsistereg a légköri szárazságnak köszönhetően. Az erdősávra vissza térve! A videóban van ugyan erdősáv, de az semmi a mai viszonylatban. Agro forestry technológiában fajlagosan a szántóföldre jutó erdősáv aránya ennél jóval magasabb. Ha így haladunk akkor lassan 1 ha szántóra 1 hektár erdő kell majd! Na és akkor ez 50% területveszteség és 50% termés csökkenés??? Nem Mivel a megmaradó szántóföld ugyan csak a fele lesz, de a terméshozam a többszöröse a jelenleginél. Arról nem is beszélve, hogy ezek a fásított területek hasznot hoznak! Ökotonokat képeznek, hasznos rovar és madarak számára élettér, amelyek biológiai növényvédelmet nyújtanak. Aztán zöld folyosók létesülnének, párologtatnak is, és hűtenek is, na és kimutatott dolog, hogy a Kárpát medencében a nyári időszak csapadék forrása nem az óceánok felől való zömében, hanem a lokális párolgásból és a lokális csapadék körforgásból, HA nincs megbontva a láncolatnak a feltétele!
Mindjárt a Gogoli sivatagba ne menjünk????
Mindeközben pár nap alatt 3 Balatonnyi víz lefolyt a Dunán...
tessék örülni a sok szép stadionnak, ha már erre sikerült szavazni vízgazdálkodás helyett..sőt, az orbán családban talán már a házimacska is milliárdos, szóval van azért minek örülni elsivatogosodás közben..
így van, a társadalomnak ez kell 15, sőt 30 éve. nem értem, mi ez a reklamálás? akinek nem tetszik az orbán-rendszer, az mehet a picsába, a hanyatló nyugatra ugyebár.
Pedig 4-5 stadion ára kellene csak.
Fizetésből élek,ha esetleg havonta küldenek egy kis pénzt talán segítene... hátha jönnek jobb idők is jövőre...
Jó látni, hogy a gazda nem adja fel a csüggedést. 😛
Legelésző állattartás!
A jövő homokbányája, ha még lesz építkezés a jövőben...
Hány méterre van a talajvízszint? Honnan lesz annyi víz, hogy fel lehessen tölteni?
Ha már lucerna... akkor miért nem legeltet a Kedves gazdálkodó??
Három év .. csapadék nélkül..már csak felébreszthette volna !!
Ezek szerint nem. És ott nem csak a 3 év zűrös.
A gazda kitartása megbecsülendő, a gondolkodása viszont kerülendő. Értem, hogy a gazdaság a mindene, az élete és ért is hozzá, felismerte hogy baj van, viszont a válasz amit ad rá, vagy kíván rá adni, az nagyon kérdőjeles. A gyom magasabbra nő, mint a termény. Ha öntözni kíván, annak plusz költségei lesznek és a gyomirtót lehet sikerül vele bemosni illetve a termény is szárba szökken, csak épp kérdés összességében megéri-e?! Nem csak neki, hanem nemzetgazdaságilag, valamint milyen beltartalmmal.
Hiszem, hogy értem őt. Nekem a bölcsesség hiányzik, hogy mi van, ha eljött az az idő, hogy ezen a területen a sok nedvességet igénylő fajták termesztését be kell fejezni és lehet minden mást is. Oké, hogy a kukorica esetében azt mondja, hogy azt befejezi. Elismerem, hogy piszkosul nehéz a helyzet, az pedig még nehezebb, hogy egy hagyományon, ami több évtizedben mérhető, azon gyökeresen változtasson nem csak ő, bárki más is.
Most de jó lenne az a sok víz, ami elfolyik a Dunán.
végre van videó a homoki gazdálkodásról! Nálunk Soltvadkert-Kiskőrös környékén tritikálé és árpa tarlóba is próbáltunk takaró növényt vetni, de ki sem kelt! Kötöttebb földben a kukoricát locsoltuk és olyan 40q/ha-os átlagunk lett! lucernák is sültek! 0.6ha-on szokott lenni 8 bála, most 2-3! burgonyák sem bírták a földben, akár merre voltam szedni a géppel, minden fele már a földben megindult rohadni! idén minden veszteséges felénk
Volt egyébként két podcastom is a homoki gazdálkodásról. Az egyikben Szabó Zoltán beszélget egy békési gazdával a moderálásom mellett. A másik szőlős téma Soltvadkertről. Érdemes ezeket visszakeresni.
@@hektarpodcast Petiékkel a szőlős podcastot hallgattam már
Látleletnek jó ez a videó.
Minden tiszteletem, de nem lenne jobb itt valami legelőváltó állattartás?
Sztem ezeken a teruleteken nehez a legeltetes a nyari idoszakban. Jun-Jul-Agusztus annyira szaraz es magas a homerseklet h nagyon gyenge a legelo es muszaj a kiegeszito takarmanyozas.
Ez az éghajlat tovább fog romlani.
@@neverstopexploring7772 Én valami igénytelenebb állatra gondoltam. Kecske mondjuk. Igaz, ha nincs mit egyen gazdságosan, ledegradálja a legelőt, nem ér semmit.
Kell a víz🙁
Igen, sajnos. Cáfolj meg, de a holocén során ez lesz az első alkalom, hogy félsivatag éghajlat lesz a Kárpát-medencében.
@@KisHeszuszPontosan, inkább úgy fogalmaznék hogy a jó CSAPADÉK ELOSZLÁS,. Kecske jó ötlet lenne,de gyenge legelőn nehezen fog 4 litert adni, meg reggel 10 órakor mar vezetheted be mert 40 fok van a napon...
Igazából a lucerna is anyira jó hogy egy kármentés tavaszal húvösebb van meg több csapadék így van két jó kaszálás. Én ha nem jön ösze az öntözes hagynám el tarackozódni és inkább a birka álományt növelni igy a lucerna is be építtető lenne.
Nagyon de nagyon szomorú😢
Ne adjátok fel! Nem rossz indulatból, de azért a forgatásos művelés és a forgatás nélküli művelésben óriási anyagi különbség van!👨🏽🌾
Ez így van. A bukásnál végképp nem mindegy, mennyit bukik az ember.
Sok esetben indokolatlan a mélyművelés, jelentős anyagi vonzata van egy 20 centi alatti művelésnek, mint maximum 20 centin műveltnek, ám de egy kukorica vagy egy kalászos esetében nem is szükséges ettől mélyebb előkészítés. Hagyni kell a növényeket hogy ezeket elvégezzék helyettünk. Helyes vetésváltás ismeretében, ha ismerjük a növényt, a gyökérzetét annak, akkor hátra dőlhetünk ideális esetben!
Regeneratív mezőgazdaság. Tönkretették a földet, vajon mire várnak?
Igen, mi is a regeneratív mezőgazdaságban hiszünk elsődlegesen, az anyaginkban is próbáljuk ezt az üzenetet hangsúlyozni. :)
Azt a tapasztalatot szürtem le ebböl most hogy ha költsèget szeretne csökenteni akor nem csinal semmit elindul no-till be . Tàmogatasbol meg van az önköltsèg .Ha van haszon pluszt.
Locsolni csak vizbol lehet, de az a szaraz idoszakban nincs. Lucerna (esetleg fu) megel de nincs ra szukseg mert keves a joszag. Akkor mivel kene foglalkozni ezeken a teruleteken? Na mivel?
Lehet par negyzetmetert visszaadni a termeszetnek ??? De meg minimum 100 euro profit marad egy Ha-on, addig biztosan lesz vetve minden fele talajba.
egyetlen megoldás lehet hogy kalászosokat termel és korai lekerülésű növényeket repce , oszi borso , esetleg mák én ezt látom ! segitségek szánom!!!
Köszönjük l! :)
Én nem engedném, hogy ilyen nulla termőtalajjal bíró környéken bárki is szántóföldi kultúrákkal próbálkozzon.
Feleslegesen van támogatva.
Csinálja a kertészetét, azt tudja öntözni, azt tudja nyereségesen üzemeltetni.
Nem szabad ilyen földekre állami támogatást adni, ilyen reménytelen helyzetbe.
Hali. Dani a nevedet a videó elejèn kisbetűvel írtad 😉 Van olyan szezon, hogy szárasság van aztán túl sok az eső. Van olyan, hogy minden jó de a betakarításkor esik az eső 🤣 aztán tènyleg minden jó 🥰 DE 🤣🤣🤣 olcsón veszik át 🤣🤣🤣. Olyan is van, hogy jól kezdődik de jön egy hidegfront JÈGESŐ ès vège mindennek 😢 Aztán megint jön a szárasság ............stb.........Ezt most komolyan kèrdezem!!!!!!!!!!! VOLT MÁR VALAHA OLYAN, HOGY MINDEN JÓ VOLT? Kitartás minden gazdának. Várják a városokban őket azzonal lehet rendőr, tűzoltó tanár raktáros cipèsz eladó válakozó stb nem kell szopni ès sírni❤
Milyen fajta cirok volt vetve?
Bevallom, hogy az nem kérdeztük most meg, mert kb. teljesen lényegtelennek tűnt ott es akkor, olyan körülmények között.
Tudom nem vígasz, de van haszonállat ami lelegelné szívesen ezeket a területeket. Nem menne pocsékba a munka..
Homokon öntözni kell amikor nincs víz, az kell a talajépítéshez.
Ha végignézed a videót, akkor az állat kérdés előjön, és a lucerna lehet az egyik megoldás.
@@hektarpodcastlucerna nem fog megmaradni ha nem szerencsés időben vetik el és utana is kiszáradhat. 4 éve vetünk lucernát, nagyon ritkán sikerül fosóhomokon.. ráadásul kiéli a gyenge talajt, folyamat trágyázni kell..
Erdő veszélyes, mert ott olyan kötelezettségek jönnek, hogy a hatóság szemrebbenés nélkül simán csődbe jutattja a gazdálkodót pár éven belül..
Ezt mezőgazdász nem látja, csak amikor a félmillió/hektáros büntetéseket fizeti minden évben...
Aszályban nincs talajélet,mit építesz?
? Aszályban pótolni kell a vizet. Minél jobb lesz a talaj, annál kevesebb víz kell.
Üdvözlöm min-till vagy no-till rencerben nem gondolkoznak ?
Az a forgatás nélküli
Dr gyulai ivánt ajánlanám követni
Iván technológiája nem alkalmas szántóföldi művelésben.
Nagyon tiszteletreméltó a gazda hozzáállása, nem akar elmenni, tudja, hogy szinte kilátástalan kuzdelem, de ide szuletett. Legalabb próbálkozik mással, fóliáz es jól látja, ez a jovo, vagyis magasabb , egyszerre többfajta kultúrák termesztése, mellette állattartás (ha valaki ott él) és a nagy szántó visszaadasa a természetnek, legelővé alakítás, külterjes állattartással.
Szia Dani!
Lehet elérhetőséget kapni a gazdához?
Mi lenne a célja az elérhetőségkérésnek? :)
@@hektarpodcast Homoki baltacim (Onobrychis arenaria) vetőmagot szeretnék neki ajánlani. Ez nem azonos a takarmánybaltacimmel (Onobrychis viciifolia), amely egy igényesebb növény. Kecskemét környékén gazdálkodunk és termeljük is évek óta ezt a fajt. Ugyan egyszeri kaszálásra alkalmas csak, de talajépítés szempontjából nagyon jól vizsgázik és nagy, jó minőségű tömeget ad. 7. év után kezd látványosan ritkulni, ekkor kell felülvetni. Talajuntságra nem érzékeny. Idén is jól vizsgázott meszes homokterületeken. 1-2 hektárakon szeretnénk kipróbáltatni több gazdával a térségben és visszajelzéseket kapni az állományról, tapasztalatokról.
Kérlek, írj nekem a gribek.szkr@gmail.com címre, és akkor összekötlek titeket. :)
Laikusként nem is értem, ilyen semmilyen talajon minek erőltetni az ilyen intenzív gazdálkodást? Kb. most már ilyen nyarakra kell számítani a jövőben. Nem kell erőltetni, ami nem megy, hanem belátással másfelé fordulni.
Dani! Gratulálok a videóhoz! Nagyon szomorú a téma. Engedd meg, hogy ide is becsatoljam a témába vágó podcastünk linkjét.
th-cam.com/video/t2gPKqbGpk0/w-d-xo.html
ELőre szólok nem értek hozzá, nem lehetne lucernát termelni, állatot tartani és a trágyát kiszórni, plusz öntözés... (tudom az sok pénz)
Vizet a tájba! Nem öntözni, hanem ott tárolni, ha kell fel kell adni egyes területeket, hogy a többit megmenthessük.
Szöllőt termeljèl az való ide
Víz nélkül?
Tarozok letesitese, a viz szetosztasa ontozessel. Ez az egyeduli megoldas. Ezt csak a kormany tudja veghezvinni.
Én nem vagyok mezőgazdász, bocsi ha hülyeséget mondok, de ha már van lucernás, miért kell a termés eladásán agyalni? Nem járna nagyobb hozzáadott értékkel és ezért nagyobb bevétellel, ha állatokat nevelne a lucernán a gazda, és azokat értékesítené inkább?
A száraz, öntözetlen területre pedig lehetne esetleg akácfát ültetni, és méheket telepíteni.
Hol vannak az erdősávok, melyek a szelet gyengítik. Az őszi mélyszántást nem véletlenül találták ki a régiek.
Amennyiben a videót végignézi erdő van a földek körül ....
A szántást, és magát az erősebb talajművelést is el kell felejteni, talán ezeknek a területeknek a szántóföldként történő hasznosítását is.
Végig ott vannak az erdősávok minden tábla körül. :)
@SzaboPisti81, ezt felvetem a videóban. De könnyű leírni vagy kimondani. El kell menni, és ezt egy homoki gazda szemébe mondani. :(
@@hektarpodcast lehet szeretni, és tisztelni a szülői örökséget, de anyagilag tönkre menni benne, felelőtlenség.
Dr. Országh József munkásságát ajánlom tanulmányozni. Az öröksége Szijjártó Csillánál, Mosolytanyán!!!
Hol van itt a szürkevíz?
Rozs? Tritikálé?
Sajnos homokon nincs más. Ezek is siralmas hozamúak ,de mindig jobb mint vergődni.
Ostoba propagandisták!
harácsoló kulák
🤡🤡🤡🤡
@@janeee0110 anno a szép időkben ezektől elvették a földet és valóban ezek annyit se érdemelnek amibe elkaparják őket !!!!
De hülye vagy TÓTH de nem fog neki megteremni semmi az biztos mert egy átkozott homok kisül minden a homok éjszaka is ontja a hőtt a locsolás meg hallotnak a csók annyit ér
@@petertoth7237 Anno ,a szép időkben fel akasztottak sokat a létrákra is .Úgyhogy ez nem volt szépidő . A földet inkább a nagybirtokosoktól venném el .Ez a 50 hektár úgy határeset ami szépen eltarthat egy családot . Persze homokon bajosabb. De ezért volt a világ mindig szegényebb és gazdagabb. A tudás volt az ami vagy szált apáról fiára vagy belebukott a gazdaság. Ezt hívják természetes kiválasztódásnak .
És miért a nagyoktól ??? Mert ők csak kizsákmányolják a földet ,tönkretették ,teszik,és szeméttel etetnek . A fentartható jövő csak a kisgazdaságokon keresztül , diverzifikált módszerrel lehet . Monokultúrák csak halált hoznak . Először a talaj felett, utánna benne , majd alatta a préseléssel és végül bennünk ,mert amit megetetnek velünk az már régóta csak ballaszt és mérgek halmaza . De mind tudjuk a jó reklámmal a szar is eladható ,hisz befogjuk az orrunkat 😡😡😡
És a szánkat - sajnos.
@@barbiebarbie2063 ez a kulák fóliázik és durván műtrágyázik, vegyszerezik.... ennek a szemetét kapod meg a multiknál magyar termék alatt...... a földhöz nem ért ez ordít róla.
Van a homokhátságon olyan homokos nagyüzemi gazdaság ahol valóban mulcsolnak és az a homokos talaj tele gilisztával.....
Ez a kulák féreg azt a földet sem érdemli amiben majd elfogják kaparni.....