A taky platí, že studený vzduch nad silnicí v zimě je výrazně hustší než v létě nad rozpáleným asfaltem.
4 ปีที่แล้ว +2
Vzduch je z hlediska odporu to same jako voda, jen mene husty. Predstavte si kdyz v bazenu zkousite zatleska - jakou praci vam da vykonat tyto pohyby. Vzduch je to same, jen clovek ma dostatecnou silu aby snadno prekonal odpor vzduchu, ale uz ne vody. A jelikoz mame v rukou takovou velkou silu, tak nepozname rozdil mezi studenym vzduchem a teplym vzduchem - ale on tam je. Ale mezi vzduchem a vodou jiz to pozname. Stejne je to pro letadla. Proto je cestovni hladina kolem 10km, protoze ac je tam vzduch ledovy(to je spatne), tak zaroven je tak ridky, ze je to nejekonomictejsi kompromis.
Akorát teď nevím, jestli byla zmíněna břečka a sníh. Ty se sice už v posledních letech na silnici ve většině míst ČR málo potkají, ale odpor je značný.
Tak to je jasný. Jak je sníh tak to je jako v off road režimu. To ten hustej a vlhkej vzduch vadí jen při vyšší rychlosti. Podle mě v 50km/h už ten rozdíl je zanedbatelný.
Protože elektromobil zužitkuje každý watt s vysokou účinností a vzhledem k nízké hustotě energie v bateriích si těch wattů veze málo, je každá změna odběru okamžitě patrná. Spalovací motor je naproti tomu tepelný stroj s nízkou účinností a palivo má vysokou energetickou hustotu, a tak změny jízdních odporů v tomto 'plýtvání' tvoří jen nízké procento a jsou pro řidiče prakticky neznatelné. Nebo také jinak: jízdní odpory a spotřeba energie jsou u obou typů vozidel až po agregát stejné, jen u spalovacího motoru není, díky nadvýrobě tepla, tak patrný vliv na dojezd v chladném počasí. Ale v teplém počasí počasí má zapnutí chlazení u slabších motorizací už znatelný vliv jak na spotřebu, tak na projev motoru, protože tady už je přebytek tepla k nepotřebě.
Veru, asi najhorší rozdiel v zima/leto som zaznamenal pri spaľováku maximálne možno 20%. Zvyčajne tak 10, čiže je fakt že tam ma to ani nezaujíma. Občas je to za jedno (klíma/studený motor).
@@danielgago-sk Hlavně ve spalováku vás to nezajímá , protože jen doplníte palivo a za 2 minuty jedete dál. Kdežto u elektromobilu musíte ztrávit na nabiječce o polovinu víc času vinou studené baterky a větší spotřeby.
@@danielgago-sk Hlavně ve spalováku vás to nezajímá , protože jen doplníte palivo a za 2 minuty jedete dál. Kdežto u elektromobilu musíte ztrávit na nabiječce o polovinu víc času vinou studené baterky a větší spotřeby.
@@kasy1134 áno, kombinácia zvýšená spotreba v zime (a teda kratší dojazd) + chladnejšia batéria (a teda dlhší čas na nabíjačke - toto neplatí pre všetky elektro autá, ale aj tie čo majú aktívny termomenežment tým trochu trpia) je hodne nevýhodná vec. To sa taká 400km cesta v lete versus v zime môže javiť dosť inak... Ako, so všetkým sa človek naučí rátať, ale je fakt že pri spaľováku to v kľude môžem ignorovať (aj tankovanie na takejto ceste, je tam palivo na 800-900km, aj v zime). Akurát musím počkať kým sa zahreje a začne kúriť.
Pozor, ty nejhorší negativa zde nejsou! Byl u mě doma obchoďák z Eonu se služebním Hyundai Ionic, vychvaloval stejně, jako v tomto videu a když jsme se seznámili, tak přiznal, že je to auto za trest a on sám by si jej nikdy nepořídil. A to s ním jezdí denně (musí :-) )
My pořídili BEV teď v zimě, takže si zvykáme na kratší dojezd (cca 180km) kdy dojezd v létě bude jen příjemným bonusem. Ač jej máme krátce, už se o něj pereme :) - nikdo nechce ráno škrábat a sedat si do studenýho fosila. Stání před školou se zapnutým topením bez výčitek je velmi příjemné, dříve jsem vždy vypínal motor. Ano, zimní dojezd je menší, ale hodně, opravdu hodně záleží jak je auto postavené. Pak rozdíl léto-zima bude u TM3 vs Eniaq značně odlišný což by měl kupující vědět. Cx je díky vysoké účinnosti pohonného ústrojí u BEV velmi důležitá hodnota. Ocelnil bych také video o výběru pneumatik - zda má smysl se koukat na energetický štítek.
@@thomasb691 Tyhle věty mě baví... Pár premiových spalováků mělo standardní výbavu BEV, ale musí se to zveličit :-D. Pane dnes jsem šel z práce, vše omrzlé a zasněžené! Všici stáli u nastartovaného spalováku (tu všudypřítomnou "vůni" blbě spáleného paliva studeným motorem pominu), škrábali ho a při tom hulili... Já přišel ke svému BEV, otočil klíčkem :-D, zmačknul 2 tlačítka, smetáčkem smetl peřinu ze střechy (cca minuta času) sedl do už vyhřátého auta, hejbnul stěračem a odjížděl s čistými skly... Cestou jsem míjel kolegy co furt čekali na teplo... Fak je úsměvné, když se mi někdo snaží nakecat, že realita je jiná :-D.
@@martinsmolka kdo tu něco zveličuje ? Někdo si koupí drahé BEV a pak machruje s tím, že ostatní musí škrabat svá levná a stará ICEV a přitom měl předtím např. vylítanou holo-fábii za pár korun apod. btw koukl jsem se po bazarech a ty "prémiové" ojetiny s výhřevem skla a nezávislým topením jsou stále výrazně levnější jak malé BEV s mrzkým dojezdem ;) ) >> prostě mi přijde hloupé argumentovat něčím, co je tu už pěkně dlouho a srovnávat to pak s výrazně levnějšími vozy než jeho BEV :) (i do socka auta se dá dodělat nezávislé topení a výhřev skla za pár šupů)
@@thomasb691 Můžete mi prozradit která ta ojetina má to nezávislé topení? Já jen, že bych se kouknul jestli je to fakt levnější jak to moje nové BEV za 400 tisíc? :-)
4 ปีที่แล้ว +3
@@thomasb691 ale ze to rano pekne studeny cudi nez to to okno rozmrazi ze :)
Díky tomuto videu si elektromobil dlooouho nepořídím. To, co nazýváte komfort je vlastně ztráta svobody za volantem a ceny za dobití auta (mimo eon) ani nemluvím, nabíjecích stanic málo, často obsazené, kromě Eonu Vás potrestají finančně, když tam stojíte a máte nabito a to za každou minutu, obzvláště v zimě je to nepoužitelné kvůli malému dojezdu, vozy cca o 400 tisíc dražší a ještě jezdit za draho, no to musí být blázen, nebo člen strany zelených kdo si to koupí a má rodinu s dětmi :-). Dýchat čistší vzduch prý :-) :-) :-) Se odstěhujte z Prahy a ještě ušetříte "-) Fanouškům to neberu, i blbý koníček je koníčkem. Hezký den.
Pěkné video. Jen jsem tak přemýšlela,jestli by nešlo dát na podlahu auta topnou folii co jsou na podlahy jednu náhradní baterii do kufru a přizpůsobit to,že by to zahřívalo vnitřek auta a spodek baterií. Jsem jenom laik a tak mě to napadlo.Věřím,že je buducnost v těchto autech.
@@ElectroDad Je to fakt krásně vysvětlené. Trochu doufám, že to bude dostupnější, protože ty peníze většinu lidí odradí. Nicméně do té doby zůstanu u vlaku.
Skvělé video! :) Marně se snažím přesvědčit lidi kolem mě o elektromobilech a jejich využití... avšak jejich odpovědi bývají typu ,,Auto na baterčičky, to je hračka" ,,S topením nikam nedojedu" ,,Musím to furt nabíjet a proč bych měl čekat když natankováno mám za 1 minutu" ,,Za cenu Tesly mám 3 auta" a podobně hihi :D Tak snad se mi to někdy povede vyvrátit
vysvětlete to člověku(který by tu TESLU klidně chtěl), kde je rodinný příjem max. 350-500 tisíc čistého ročně a dojíždí do práce autem, protože nejezdí hromadná doprava, tak je nucen koupit levnou "univerzální" ojetinu(někdy i dvě, tři), aby mohl pracovat a představte si, že takového člověka Stát trestá za chudobu, protože nemá na drahé moderní auto a ještě je z toho mála, co si vydělá nucený přispívat těm bohatším na elektromobilitu, kteří se pak ještě druhým "vysmívají", že jezdí levně... btw když je to tak "hihi", tak kolik se dá koupit ICEV za cenu Tesly ? (a to jsou ICEV cenově znevýhodněná)
@@thomasb691 lide maji nohy, mohou jezdit na kole, pripadne mopedu apod., daji se koupit i ojete BEV do 100k CZK (viz. mobile.de), do 300k dokonce ojeta Zoe (a to uz je IMHO velmi solidni vuz). To jsou dopravni prostredky, ktere si muze dovolit i nizkoprijmova domacnost.
@@jaroslavjandek8365 proč by si někdo kupoval malé BEV s omezenou užitnou hodnotou a baterií v pochybném stavu, když za podobný/menší peníz může koupit prostorný pohodlný ICEV ? Ti lidé nemají dost peněz na vůz, který potřebují a budou kupovat xx různých dopravních prostředku pro různé účely a roční období? (navíc pár raritních nabídek nelze považovat za nějaký standard, na jehož základu by se dalo generalizovat) Za 300k si člověk může koupit cca 5 metrů dlouhý rodinný vůz z vyšší třídy btw nízkopříjmová domácnost si určitě nemůže pořídit vůz za 300 tisíc pokud tomu nepodřídí vše ostatní a stejně by si museli vzít úvěr ..
@@thomasb691 Takze nizkoprijmova domacnost koupi ICE a da za jeho provoz o 10-20k CZK/rok vic nez za ojete elektro, ktere splni vsechny funkce (s tim ze obcasne delsi cesty se protahnou). Bezne cesty do prace i v zime dnes splnuji efektivne vsechny BEV (a hustota dobijecich stanic resi i dojezdy nejstarsich Leafu s degradaci). A podminky budou jen a jen lepsi az se do obehu dostanou moderni BEV a pokroci infrastruktura.
@@jaroslavjandek8365 a to je přesně o čem mluvím >> nemají na nákup BEV, tak koupí výrazně levnější, komfortnější, univerzálnější vůz s tím, že budou mít díky výrazně vyššímu DPH + spotřební dani na palivo větší náklady + nemají ani na řádnou údržbu >> připadá vám v takovém stavu rozumné, kdy řešíme každý gram emisí, tak ještě parazitovat na těchto nízkopříjmových skupinách ? Nebylo by pro přírodu mnohem prospěšnější "nebrat" jim ty stovky miliard na podporu OZE/elektromobility a nechat jim ty peníze, aby se svobodně rozhodli co chtějí + si udržovali vozidla v lepším technickém stavu (případně si pořídili novější ročník s nižšími emisemi) >> chcete říct, že těch "pár" BEV , které mají taky značné lokální emise toho zachrání víc než případné miliony vozidel s nižšími emisemi v lepším technickém stavu? Ano při delších trasách se sníží komfort a jistá svoboda výběru destinací, kde si "dáchnu", ale je tu ještě jeden faktor ..např. tažné zařízení >>> u rádoby levných BEV není vůbec a nebo má velmi omezenou hmotnost, protože BEV nejsou konstruovaná na dlouhodobou vysokou zátěž.. jop mohu si koupit např. Teslu X, která to má relativně ok, ale to co zvládne Tesla X za miliony, tak zvládne bazarová ICEV šunka za pár desítek tisíc ;) btw připadá vám ekologičtější vytěžit a zpracovat stovky miliard tun surovin nad běžný rámec kvůli elektromobilitě + enormně navýšit produkci elektřiny + nutné zdroje pro údržbu tak masivní infrastruktury atd. atd.?
Moc chválím toto skvělé téma a jeho shrnutí.Celkem jsem čekal už na nějaké takové povídání o topení,ohřevu v interiéru a dojezdu v zimně.Myslím si,že komfort uvniř vozu je důležitější,než dojezd,ikdyž se se zapnutým topením dojezd sníží.To že se spotřeba elektřiny v zimě zvýší je vlastně podobné vozům se spalovacím motorem.V létě se jezdí o dost úsporněji.Mně se na EV hlavně moc líbí,že vlastně okamžitě topí,což se o vozech se spalovacím motorem říct nedá.Také bych dle mého podotknul,že u EV se nehodí říkat,že vůz startuji,já osobně říkám,že elektromobil se aktivuje a v Hondě tomu říkaj ,,Připraveno k jízdě´´.Startování bych nechal opravdu spalovacím motorům,ale neberte to špatně.Dále bych souhlasil se zde komentujícími lidmi,udělat do budoucna něco s tou úrovní hlasitosti. Je to vždycky šok, když v noci v paneláku koukám na vaše videa.Sousedi si musej myslet,že jsem se zbláznil v okamžiku,kdy to začne řvát,ikdyž zatím ještě na mně nikdo nepřišel.Každopádně moc děkuji za další příspěvek a přeji vše nejlepší v novém roce 2021 a ať se vám dál daří.👍
Tepelné čerpadlo je zásadně závislé na teplotě nízkokapacitniho zdroje, v tomto případě vzduchu. V praxi to znamená, že při nižších teplotách než - 5, je efektivnější topná spirála. V zácpě se tato hranice v důsledku nedostatku proudění vzduchu zvyšuje. Můj odhad je na +5. Záleží na větru. Jinak to bylo velmi zajímavé.
Pěkné tipy pro budoucí majitele, jenom malá poznámka, BEV s jednou hnanou nápravou nemají rozložení 50:50, ale ty s předním náhonem mají 55:45 a se zadním náhonem 45:55. Bjorn Nyland to jasně ve svých recenzích ukazuje na svém kanálu na norské váze aut. Dnešní auta naopak začal trápit tvz. Coldgate, tedy podchlazení baterií a jejich velmi pomalé nabíjení v zimě, pokud je jejich teplota pod 15°C, protože to výrobci s chlazením přehnali, např. Kia Niro a Soul nebo Hyundai Kona. V zimě rovněž je problém poklesu kapacity baterie o 10-20% dle teploty, tím poklesne samozřejmě dojezd.
..... né to né :-D Přeci jsem pokračoval ve sledování. Je fajn, že děláte osvětu v elektomobilech, ale těch bludů. Pokud mám li-ion článek promrzlý třeba na - 10, tak mi dá 100% proudu? Možná v pohádce. Dále, li-ion článek se nesmí nabíjet pod nulou! Musí se nejprve temperovat. No a perlička na závěr :-D "Vlhký vzduch v zimě má větší odpor" :-D .... Normálně jsem si smíchy krupl do textilu :-D. Možná Vám to někdo zatajil ;-), ale s klesající teplotou klesá i množství vody v něm. Při nule jsou to jen 4g vody na m3 vzduchu (a ten mimojiné sám o sobě váží 1290g ;-)).
8:36 Té závislosti na třetí mocnině rychlosti u vody moc nerozumím, s tím jsem se v životě nesetkal a fyzikálně mi to nedává smysl. Pro těleso ve vodě i ve vodní páře platí pořád univerzálně druhá mocnina. Nešlo by vysvětlit, jak to bylo myšleno, potažmo uvést zdroj této informace? Aerodynamický odpor ovlivňuje hustota vzduchu a tam je závislost na relativní vlhkosti. Pro někoho možná paradoxně vyšší relativní vlhkost hustotu snižuje, protože vodní pára je méně hustá než suchý vzduch. Zároveň, v našich končinách je v zimě vlhkost vzduchu typicky nižší než v létě kvůli menšímu výparu. Naopak nižší teplota pochopitelně hustotu vzduchu zvyšuje.
Ono je to totiž trochu složitější. Univerzální vzorec pro aerodynamický odpor totiž neexistuje. Vzorce, které se učí na školách, jsou totiž pouze přibližné. Pro velmi malé rychlosti(1 cm/s) platí přibližně první mocnina. Pro vyšší rychlosti u kterých se neuplatní turbulentní proudění platí přibližně druhá mocnina. A pro rychlosti u kterých se uplatňuje turbulentní proudění platí přibližně třetí mocnina. A hranice pro vznik turbulencí je nejspíš u vody jiná než pro vzduch.
Take by me to zajimalo. Jedina vec, kde je treti mocnina vzhledem k odporu je *vykon* potrebny k prekonani odporu vzhledem k rychlosti (ale toto pravidlo je stejne pro vodu i vzduch). Jinak vyssi vlhkost vzduchu opravdu hustotu snizuje a timpadem i aerodynamicky odpor (nicmene efekt je oproti teplote minimalni). Je to asi trochu mene intuitivni pro lidi, protoze vnimaji vlhky vzduch jako hustsi kvuli fyziologickym efektum (poceni, dychani).
@@frantiseksup5524 S první mocninou souhlas. Ta platí, když je dominantní třecí odpor v laminárním proudění, a ten závisí na první mocnině rychlosti. Zajímal by mě ale zdroj té třetí mocniny.
Ono tomu porozumět ani nelze. Odpor vzduchu je součinem čelní plochy, součinitele odporu vzduchu a druhé mocniny rychlosti. Je nezávislý na druhu pohonu. Parametr, který se může měnit v závislosti na počasí je součinitel odporu vzduchu. Nemyslím si, že se bude pro běžné změny počasí a rozsah rychlostí pro běžná vozidla nějak výrazně měnit. U auta se spalovacím motorem mám rozdíl zima/ léto do 10%. Největší podíl na spotřebě má provoz se studeným motorem , když napadne sníh, tak se výrazně zvýší valivý odpor. Podobně vysvětlení s obsahem vody ve vzduchu je zavádějící. V teplém vzduchu je při stejné relativní vlhkosti podstatně více vody, než ve studeném. (klimatizace vysušují vzduch tím, že ho ochladí, voda, která zkondenzuje se odvádí. Vzduch se pak doohřeje, ale vlhkost je nižší - o tu odvedenou vodu). A v létě podmínky s vysokou relativní vlhkostí nejsou výjimečné. Jinak videa od Elektro Dad považuji za velmi dobrá, toto je snad výjimka.
děkuji pěkně za komentáře v tomto vlákně, třetím rokem se pokorně snažím rozebrat a pochopit komplexní skládačku faktorů majících (významný vliv) na zvýšení spotřeby a snížení dojezdu v zimě. Potíž je v tom, že jsem na relevantní, o vědu opřenou studii zatím nenarazil. Toto byl v dobré víře můj pokus o vysvětlení sady pravděpodobných faktorů.
Zdravím. Mě už jste přesvedčil. Koupil jsem do rodiny mitsubishi outlander phev. Ještě by jste mohl pozvat nějakého redaktora z www.autoforum.cz a vysvětlit mu, co je to vlastně elektromobil. Takových nepravd na této stránce o elektromobilech jsem nikde jinde neviděl. Děkuji za vaše příspěvky.
fake news... na tomto kanálu jejich autoři těžko dostanou prostor. Pokud bych někoho z tvůrců manipulativních nepravd a pokřivených polopravd pozval, tak bych jejich tvorbu legitimizoval.
Dakujem za zaujmavé info vo videu zaujmalo by ma či tie štvorkolky napr u t3 aleb x fungujú v terene alebo sa zapajajú len pri akceleracii a vysokých rychlostiach a či je to rovnaké pri inych značka
Zdravím, 6 a 7.1.jsem jezdil s ID3 , topení nastavené na 20st.C a ve vozidle bylo velmi příjemně, rekl bych akorát na sezení ve svetru.Ve vašich videich máte nastaveno i 24st.!! Jezdil jsem v režimu Komfort. Myslím že jste mohl mít nastaven režim Eko, vozidlo pak vytapi o poznání méně. ❄😊
Superchargery jsou privátní nabíjecí síť Tesly. Nicméně na jednu supercharger lokaci připadá v Česku >50 lokací veřejných dobíjecích stanic a lokací superrychlých s výkonem obdobným či vyšším než superchargery je dnes cca 5x více.
Jednu dobu nedávno, spíše omylem, tam šlo opravdu nabíjet auta s konektorem CCS na tzv. V3 SC. Ale to byla asi jen SW chyba nebo reklamní trik Tesly. Technicky to není žádný problém, ale jde o privátní síť a i když ji Elon Musk ostatním dinosauřím automobilkám několikrát veřejně nabízel, tak se nikdo nepřihlásil.
Dobrý den. Jezdím stejným autem jako vy, tedy TM3 LR verze 2020. Buď je mé auto vadné, nebo v některých případech docela neříkáte pravdu. U mého konkrétního auta totiž zažívám v zimě zcela jiné situace. 1) rozhodně neplatí, že v - 30 baterie a tedy motor umí podat plný výkon. Jezdím první zimu a i v teplotě kolem nuly už je dost výrazně znát omezení výkonu. Při SOC (stav nabití) 80-90% to asi opravdu jede na max, když je ale SOC kolem 50% už cítím výrazné snížení výkonu a od 30% níž to auto při teplotě kolem nuly jede skoro jako Fabie s HTP motorem. 2) DC nabíjení... Zmiňujete, se stačí jízdou baterie nahřát tak na 20-25 a bude se nabíjet rychle. Opět rozhodně neplatí (alespoň u mého auta). Tesla má naprosto pitomý management dobíjení, kdy se snaží i na docela slabé 50kW nabíječce dohřát baterie na těch 50-60 stupňů. Nechápu proč to dělá, ale dělá. A při teplotě kolem nuly se jí to podaří až skoro za hodinu. Vyedek je, že když nabíjím auto ve kterém sedím, tak z 50kW spotřebuje asi 3-4 kW topení kabiny a dalších 7kW odebírá dohřev baterie. Nabíjím tak reálně kolem 37-39 kW místo 50. Se zbytkem naprosto souhlas. Fajn. Video.
@@evRoadTripsSvk Ono je spis horsi ten predehrev (u TM3) vypnout kdyz ho nechcete. Da se zapnout nekolika zpusoby - napr. nastavenim odjezdu pres Scheduler, nastavenim navigace na SC apod. Kazdopadne manualni mod bych uvital - treba v nejakem "Expert" modu, kde by mohly byt i informace o teplote baterie a dalsi informace ktere jinak musite cist pres OBD (=> externi zarizeni + aplikace). Spotreba 3-4 kW na vytopeni kabiny je podezrela. To si TM3 neveme ani v -26°C (bere ~1.95 kW) viz. video od Bjørn Nyland. Jak jste to meril? U 30% SoC ani u nizkych teplot se mi definitivne TM3 nechova jako Fabie (ani zdaleka). -30°C tu jeste nebylo, ale pochybuji, ze i tak TM3 necha baterii promrznout tak ze bude mit vykon Fabie. Vcera jsem se dival na video a OBD ukazovalo baterii 32°C a nabijeni pres 70kW. U teploty baterie 10°C regen pres 60 kW. Tech 3x kW ukazuje Tesla nebo charger? Tesla ukazuje kolik energie jde do baterie, ne kolik si "uzerou" ostatni systemy - zahrivani baterie, vytapeni a ostatni systemy by si tech 10kW mozna vzaly a pak Tesla ukaze 40kW pri 50kW z nabijecky. Mozna by nebylo od veci napsat/zavolat do servisu? Cetl jsem ted (jen letem) zpravy o tom, ze v Canade maji TM3 nejake problemy s vyhrivanim!
@@jaroslavjandek8365 Údaje čtu stejně jako Nyland. Koupil jsem ten OBD modul a scan my Tesla aplikaci. Těch 1,95kW v -26 je ale dáno tím autem :-) On testuje model 2021 s tepleným čerpadlem. To dělá obrovský rozdíl. Já mám model 2020, který ho ještě bohužel nemá. Vezmu si do auta zápisník a schválně si ti hodnoty budu zapisovat. Jo a 70kW při teplotě 32 je stopro na superchargeru že? Realita tam bude taková, že do auta teče 80kW a z toho jde 7kW na dohřev baterie a 3kW na topení kabiny, jenže u slabé DC nabíječky je to prostě poměrově příliš znát a hlavně je to fakt zbytečné. Vidíte sám, že na SC nabíjí při teplotě baterie 30 v pohodě 70kW, ale u slabé nabíječky tam nechce pustit 50kW a vytrvale dohřívá baterie až do teploty 50+. Fakt divné...
@@vlkoun U obeda jsem si to video pustil znovu. Je fakt, ze rano kdyz mel studenou baterii a mel v kabine studeny vzduch z venku tak si TM3 brala z baterie ~3kW (pri -22°C => pri ΔT 40°C si tepelne cerpadlo ani neskrtne) + vecer tam mel izolaci, ktera take pomohla ke snizeni spotreby. Vy pisete pri teplote kolem nuly 3-4 kW (ze je to podezrele si myslim porad, urcite bych napsal do servisu). Ja TeslaSpy bohuzel nemam tak nemohu dodat lepsi data. Nabijeni bylo dokonce 126kW pri 29.6°C baterie a jejiho vyhrivani ~7kW. Bez moznosti vyuzit teplo baterie na vytapeni kabiny je samozrejme zahrivani baterie nad tech 30°C u 50kW neefektivni. Nicmene s efektivni heat pump je to v zime uzitecne, protoze to zrychli nabijeni i na pomalem chargeru a to teplo nahromadene v baterii se vyuzije na vytopeni kabiny s minimalnimi ztratami.
jak o tom mluvíte, tak mě napadá jedna věc. elektromobil má běžně spotřebu okolo 15-20kW. pokud má účinnost cca 90%, tak 10% je odpadní teplo. přepočteno na kW jsou to cca 2kW. 2kW jsou dost velké teplo na to, aby to vytopilo kabinu. Existuje nějaký elektromobil, který tuto ztrátovou energii využívá na topení?
moderní systémy (i ty co ještě nejsou na trhu) v podstatě už počítají s velmi sofistikovaným tepelným čerpadlem(různá konstrukční řešení) ... teplo/chlad se přesouvá od/k jednotlivým komponentům dle potřeby tam kde je zrovna potřeba (takže i do kabiny) .. Lepší je si vyhledat konkrétní vozy a konkrétní řešení použité pro daný model (dost se to odlišuje)
Odpadní teplo vzniká zejména při charge a discharge battery (včetně BMS), motory mají účinnost třeba přes 97% (TM3). V zimě chcete baterii udržovat teplou (nad 10°C). Na vytápění kabiny tedy zbude méně odpadního tepla, ale každý J dobrý. Využívat toto odpadní teplo umí většina BEV s tepelným čerpadlem. Nejlépe to ale zvládla TM3 se svým octovalve. Ostatní vozy co to umí jsou např. Mercedes-Benz EQC, VW ID.3, Kia e-Niro, Hyundai Kona, Audi E-Tron, ... Výjimka je např. Kia Soul, která měla heat pump, ale v jejím okruhu nebyla napojená baterie. Viz. cdn.motor1.com/images/mgl/Npw7n/s1/the-new-heat-pump-from-hyundai-and-kia-gets-even-more-efficient.jpg
@@jaroslavjandek8365 "motory mají účinnost třeba přes 97% (TM3)" >> úplně stejné jako bych napsal o ICE, že má 80% účinnost. Taky pravda, ale trochu zavádějící :)
@@thomasb691 Je obecne zname, ze elektromotory maji bezne ucinnost konverze elektricke energie na rotacni kinetickou energii nad 90%. Konkretne Tesla Model 3 ma ucinnost motoru 97%. electrek.co/2019/04/05/tesla-model-s-new-electric-motors/ (a pri rekuperaci energie brzdenim testeri vypocitali 95%) V cem je to prosim zavadejici? Pointa byla, ze nejvetsi ztraty nejsou na motorech, ale na bateriich (η~90% v r.2010, dnesni budou asi lepsi) a baterie chcete mit relativne teple, takze pro vytapeni kabiny mame k dispozici mene tepla nez uvazoval David, ale to uz se zase opakuji...
Zhlédl jsem začátek (cca minutu) a už samé nepřesnosti! Moderní spalovací motory mají účinnost okolo 40% (v článku 20 - 30) a některé přes 45. Dále tepelné čerpadlo s tepelným faktorem SCOP 3? To je zase dost málo. Běžně je 4,5 i 5. Nějak se mi nechce koukat dál....
jaká je prosím průměrná účinnost motorů 6 000 000 spalovacích vozů registrovaných v Česku? Jaká je průměrná účinnost v Česku instalovaných tepelných čerpadel?
@@ElectroDad nebyla řeč o průměru, ale o moderních ICE ;) 20-30% to je hodně dávná minulost a má to svou logiku ..stačí se zamyslet nad tím, že teď jsou těžká, velká, výkonná auta a jezdí rychleji s cca poloviční spotřebou jak před pár dekádami ..bez značné zvýšení efektivity by to opravdu nešlo Když jsem kdysi dohledával info o mém bývalém motoru od PSA(konstrukčně cca 13-15 let starý diesel), tak průměr byl cca 41% >> uznávám, že "benzíňák" by na tom tak dobře nebyl(nejen kvůli tomu, že pracuje v mnohem větším spektru otáček) >>> taky nepředpokládám, že by současná moderní vozidla s ještě menší spotřebou propadla na 20-30% + jsem si teď namátkově otevřel jednu starší práci a tam se uvádí až 36% + aktuálně má nejlepší komerčně nasazený motor co znám účinnost 54,4% a to se nejedná se o stacionární zařízení, kdy ta efektivita výrazně roste >> nemusí pracovat v celém spektru otáček/zátěže) Co sleduji "newsky", tak se pracuje na motorech pro OA, které by měli dosáhnou > benzín až 35% s dodatkem, že nafta je efektivnější a že moderní elektronicky řízené diesely i při nízkých otáčkách díky vstřikům a turbodmychadlu dosáhnout na 50% efektivitu.. a to je několik generací pohonných jednotek zpět ;)
@@thomasb691 Jak už jsme se ale bavili jinde, ty vaše hodnoty účinnosti jsou účinnost maximální v jednom konkrétním pracovním bodě. Nikoliv průměrné při nějaké běžné jízdě, jak tvrdíte. Laskavě nemaťte lidi.
@@thomasb691 Pokud uvádíte účinnost diesel motoru od PSA v osobním autě 41%, tak jde o údaj maximální účinnosti, nikoliv průměrné v jízdním cyklu. Tento motor nemá maximální účinnost 80% a nemá ji ani žádný spalovací motor na světě, byť třeba nějaký stacionární/lodní, který se s těmi v osobních autech nedá vůbec srovnávat. Píšete úplně z cesty. Měl byste si najít nějakou jinou zábavu jinde.
Dobrý den, když má odpor vzduchu v zimě tak zásadní vliv na dojezd automobilu, tak mi prosím vysvětlete proč u spalovacího motoru stoupne spotřeba v zimě asi o 5 procent oproti létu? Děkuji
na to existuje logická odpověď, protože většina BEV se primárně navrhuje s nejnižším koeficientem aerodynamického odporu, aby měli co nejnižší spotřebu ;)
@@thomasb691 Tomu rozumím, potom by to ale znamenalo, že elektromobil je na tom stejně, a změna vlhkosti a teploty vzduch snižuje dojezd asi o 5 procent, což asi není zásadní. Snížený dojezd je proto způsoben něčím jiným. BTW. Co si počít, když dojde elektřina? Třeba proto, že nabíječka na dojezdové vzdálenosti je rozbitá? Existuje nějaká služba, která by přijela a nechala Vás dobít Váš elektromobil? Další otázka. Lze připojit za elektroauto přívěsný vozík?
@@KREMENAK01 moje odpověď byla spíš ironická poznámka, ale dle mého je to i tím, že chemické procesy probíhají různě při různých teplotách s různou efektivitou a navíc se v zimě zvyšuje energetická náročnost (výhřev baterie, interiéru apod.) :) to u ICEV odpadá, protože spalováním "ropy" se uvolňuje více odpadního tepla, které se použije z počátku na prohřátí motoru a pak už jen na výhřev interiéru.. tak takové věci se dějí a pak přivezou nějaký generátor poháněný palivem a nebo "mobilní" bateriovou nabíječku(spíše rarita) >> v budoucnu bude určitě standardem V2E u každého BEV (nebo aspoň V2V, V2G) a dobije vás kolemjedoucí BEV (když bude chtít) ;) >> btw pokud bude vozidlo online, tak by měla aplikace ve vozidle upozornit na nefunkčnost nabíječky a navrhnout jinou trasu Ano některá jsou vybavená tažným zařízením, ale zatím jen málo z nich umožňuje tahat větší váhy, protože se sice v propagačních materiálech chlubí ohromnými výkony, ale jedná se čistě o krátkodobé "boosty" a dlouhodobě zaručený výkon je výrazně nižší.. (něco jako Intel CPU ..boost paráda, ale za chvilku se přehřeje a výkon spadne na základní úroveň) >> dobře je na tom v tomto směru třeba Tesla X apod. :)
@@KREMENAK01 Ak nebude nabíjačka tak v najhoršom poslúži aj zásuvka na 230V. Cca 15km (ba až 20 ak s šetrí) za hodinu sa z nej nabije. Pripájanie vozíkov je zatiaľ veľmi problémové ,skoro žiadne auto ich neumožňuje až na pár naozaj prémiových kusov (podmienka je dostatočná batéria, dojazd môže padnúť kľudne aj o 1/3).
Pěkné video. Chci se zeptat na následující modelový případ. řekněme, že auto má dojezd 500 km. Je jízdou zahřáté a na dobíječce se dobije na 80% a dojezd ukazuje 400 km. Auto se ihned zaparkuje a přes noc promrzne (-15). Ráno bude baterie prochlazená a tedy asi bude mít sníženou kapacitu a dojezd ukáže třeba 300 km (je to tak?). Co se stane, když auto vyjede a odběrem při jízdě se začne baterie ohřívat. Neprodlouží tento jev dojezd opět na 400 km, tím, že se kapacita baterie vrátí na včerejší hodnotu? Nebo se tím nočním ochlazením ta energie na 100 km někam nenávratně ztratí?
Dobrý deň. Auto nepremrzne za noc na -15. Baterka je dobre zaizolovana. Navyše na Kona/Niro ak je zapnutý Winter mode, aktivuje sa pri -5C ochrana baterky a BMS si zohreje baterku na 5C. Neevidujem, že by sa niečo strácalo. Mám bezne -2 .. 5C na baterke, pri 0C vonku 90kmh sa postupne vyhreje na 10C a celú cestu sa na okreskach 1500km drzala 9-11C, pri 120kmh cca 17C. Pre info pri tych 17C som nameral 64.7kWh ,, pri 25C bat pred zimou bolo 66.3kWh.. Velky ubytok teda nie je. Dost zavisi od auta, kazde je spravene inak.
@@evRoadTripsSvk OK, mě šlo dřív o to, že pokud nějakým způsobem přece jen dojde k ochlazení nabité baterie a ztrátě kapacity, tak co se stane, pokud se jízdou baterie znovu ohřeje, zda se jakoby obnoví původně nabitá energie a tedy se vlastně dojezd "prodlouží", nebo zůstane stejný jako u té prochlazené baterie.
@@jeffmorendi Mne to tak vychadza, ze to tak funguje. Ta kapacita tam je ... Neevidujem zatial vypadok. Ale fungujem do -5C. Velke zimy u nas nie su zatial.
Ta využitelná energie se po opětovném zahřátí vrátí na původní hodnotu (míněno pokud to zahřeji nějakým externím zdrojem, abych nespotřebovával energii přímo z té samotné baterie).
Je zajímavé sledovat jak elektrofandové propagují neekologické a technologické nesmysly až do úplně absurdních hlášek typu:: ,,máte skvělý dojezd 400 km a jezdíte ekologicky". Jasně že ano, jen se musí někde spalit hnědé uhlí a máte tu ekologickou elektřinu že? atd. Jen pro zajímavost: Můj automobil mě stál minimum peněz a koupil jsem ho za hotové, má dojezd 1200 km a naftu za pakatel a ,,nabito" mám za 3 minuty. Elektromobilista je chycen do finanční pasti a málokdy přizná kolik skutečně investoval do tohoto nesmyslu a že je vlastně otrokem svého elektrického snu. Elektromobilista vždy počítá jen ten aktuální finanční výdaj a zbytek, jako nákup vozidla, úroky, splátky, problémy s dodavatelem energií jakoby chytře ignoruje. Už to jak autor nikdy neříká žádná negativa je tak děsivé až je to zarážející.
Zaujímavé zhrnutie až na pár nepresností. Tretiu mocniu už riešili nižšie. Pohýnanie v zime je síce v BEV plynulejšie ale je to dané RJ ktorá obmedzí výkon a nie vysokým krútiacim momentom - keby nezasiahla, tak sa na ľade a snehu ľahšie pohnem s bežnou spojkou. Kombinácia automatickej prevodovky a spaľováku sa na snehu pohne rovnako dobre (rozloženie hmotnosti má BEV lepšie, ale nič s čím si RJ neporadí) stačí sa pozrieť na testy nových áut. Keď vypnem všetky asistentčné systémy, tak môžem mať problém, alebo zábavu :) Spotrebu má v zime každé vozidlo vyššiu, bez ohľadu na pohon lebo základné odpory sú rovnaké. Akurát u BEV je to viac vidieť keďže je efektívnejšie a teda viac vidieť dopad odporov: či už je to odpor vzduchu (vyššia spotreba na diaľnici), v zime stuhnuté pohonné ústrojenstvo a zase väčší odpor, mäkšia zmes zimných pneumatík (vyšší valivý odpor), zapnuté kúrenie (nemám odpadové teplo ako vedľajší produkt), potreba temperovania batérie.... Tým nechcem povedať že to je chyba, skôr vlastnosť s ktorou treba počítať. Škoda že ten vplyv je v takom veľkom rozsahu 20% - 40%. U spaľováku to až taký veľký vplyv nemá. Hlavne je naladený na spotrebu v nejakom režime a v ostatných je neefektívny. Preto v meste môže mať vyššiu spotrebu ako na diaľnici čo si ale bežný užívateľ neuvedomí. PS: Ako viacerí spomenuly, sú dosť hlasné prechody, a za mňa aj časté opakovanie tých istých záberov (vlogový pohľad by mi nevadil).
Jsem si vždycky říkal, proč na tu rekuperaci nepoužívají výrobci EL aut nějaké superkondenzátory. Ty sice neudrží hodně energie, ale zvládnou to děsně rychle. Pak by to fungovalo jako buffer a z nich by se pomalu dobíjela baterie například. Protože brždění není často potřeba na dlouho.
Cena? Inak Kona/Niro veľmi neobmedzuje, v pohode rve do 2°C baterky 100kW :-D
4 ปีที่แล้ว +2
Protoze auta bezne rekuperuji 50kW vykonem, sice treba jen 10sekund, ale z velke rychlosti treba i pul minuty. Tak by to museli byt super kapacitory, coz by bylo jednak drahe, a jednak zbytecne kdyz uz je tam baterka, ktera zvladne prijimat i treba 150kW
Me by vzdy zajimalo, proc se do ele aut neinstaluje tzv. bufik. Je to napr. zcela obvykla vec v kamionech, nic noveho. Myslim, ze nadrz treba na 5-10 l ethanolu (nechci to slovo zde ani pouzit :-) nafty) by se do auta vesla a v aute by bylo velmi komfortni teplo, navic by se takto dala i efektivne prohrat promrzla baterie a tudiz by pak zimni obdobi nemelo zadny vliv na dojezd. Ano, auto by asi produkovalo trochu CO2, ale bufik ma temer 100% ucinnost a nespotebovalo by se tolik el. energie, takze takova katastrofa by to asi nebyla. Pres leto by byla nadrz prazdna.
rozumím a první elektromobily na olověné baterky bufika také měly - jako student VŠ jsem byl na VUT členem mezinárodní studentské organizace IAESTE a její tehdejší brněnský vedoucí Vojta S. byl doktorand přes baterie a měl v rámci výzkumu upraveného elektrického Favorita s dojezdem 30-40 km v zimě a 60 km v létě. Dnes žije Vojta v Atlantě, je špičkovým expertem na baterie, pracuje pro NASA a nesmí dávat rozhovory - to on mi doporučil Dr. Kazdu.
@@jip4746 protože je jednodušší i konstrukčně levnější topit pouze elektřinou a většinou je BEV zapojené do zásuvky, takže problém s předehřevem nebývá pravidlem u běžného scénáře využití.. "bufík" v kamionech apod. je spíše z důvodu, že musí trávit mnoho hodin čekáním/odpočinkem/spánkem ve vozidle apod. a bylo by "hloupé" mít kvůli tomu nastartovaný motor.. a ano u BEV provozovaného v extrémnějších podmínkách, které jezdí i mimo "civilizaci" bych si nechal klidně "bufík" na prohřátí interiéru/baterie dodělat i mimo nabídku výrobce (např. v ICEV mám klasické Webasto)
Nechci snižovat váš strach ze zmrznutí v zácpě, ale ten spíš vyplývá z neznalosti spalovacího motoru který jste měl. Já mám například nádrž 80l, když budu mít stejně jako vy v EV polovinu (pominu rezervu která má tuším 8l), volnoběh žere cca 0,8l/h, tak na půl nádrže v topícím autě vydržím dva dny... během té doby samozřejmě můžu dojít s kanystrem pro další rezervu... to nebylo zrovna šťastné srovnání kde EV mělo excelovat :-/
Šel by prosím trošku normalizovat zvuk? Ty přepálené znělky mezi kapitolami jsou šílené, častý nešvar, ale úplně to odrazuje např. při poslouchání večer ve sluchátkách. Moc díky!
Zdravim. Vas kanal sleduju, ale docela dost mi vadi spoustu nepresnosti a dost z kontextu vytrzenych informaci, zvlast posledni dobou. V tomto videu treba tvrzeni, ze u sucheho vzduchu se odpor vozidla zvysuje s druhou mocninou rychlosti a u vlhkeho s treti mocninou rychlosti - to skutecne tak neni. Vzdy je to pouze druhou mocninou rychlosti a celkovy aerodynamicky odpor muze drobne zvysit viskozita a vyssi hustota vzduchu. A s tim souvisi i autorem deklarovane zvyseni spotreby o 20% ve vlhkem vzduchu - To bych tedy take dost rozporoval.
mluvíte o vytrhávání z kontextu... ve videu hovořím o odporu vzduchu rostoucím s druhou mocninou rychlosti a odporu vody s třetí mocninou rychlosti. Ve videu uvádím, že pokud má vzduch 100 % relativní vlhkost (a nižší teplotu), tak se jeho aerodymický odpor zvyšuje. I v létě se za deštivého počasí spotřeba elektromobilu zvýší o cca 20 % - patrně to bude kombinace onoho vlhkého vzduchu, dešťovou vodou narušené aerodanamiky vozu a zvýšením valivého odporu pneumatik na mokru.
@@ElectroDad Dobre, mozna to neni uplne jednoznacne receno a pochopil jsem to jinak. Kazdopadne v kontextu provozu jakehokoliv vozu je takove informace minimalne znacne zkreslena a s takovym podanim nesouhlasim. Ale nejsem fyzik, mohu se mylit. Vytrhavani z kontextu jsem myslel u jinych informaci ve vicero poslednich videich. Chapu, ze pro Vas jsou elektromobily srdcovka a i me jsou elektromobily sympaticke. Ale v nekterych videich uz je to az prehnane a realita se mi casto zda byt jinde (zvlast ze svych zkusenosti). Zvlast citlivy jsem treba u provoznich nakladu a celkovych nakladech za zivotnost vozu (vcetne paliva, servisu a treba i pojisteni). Prave proto pouzivame pouze LPG a CNG vozy. A verte ze se nakladum venuju velmi velmi podrobne, protoze celkove najezdy resim spise ve vyssich statisicich rocne. Mel jsem napriklad moznost testovat citigo ve vsech ctyrech dostupnych provedenich (iV, MPI (BA95), CNG i prestavene na LPG) a ani u tohoto elektromobilu to nevychazi. Elektromobily zkratka porad jeste nejsou pro vsechny a jejich propagace by mela byt asi mene nasilna a nemely by byt opomijene dalsi alternativy jako napriklad CNG, ktere je podle me aktualne nejrozumnejsim pohonem. CNG je sice nenavideny spalovak, ale porad je provozne nejlevnejsi (da se take plnit doma), pomerne ekologicky a ceny novych vozu jsou velmi priznive. Verim ze casem se elektromobily prosadi, ale v radu jednotek let se nejpis stejne masove nerozsiri.
U audi e-tron sportback 55, mám vypozorováno, že ráno pro cestě do práce cca 20km mám vyšší spotřebu než odpoledne při cestě zpět . Převýšení je minimální a stejný je režim jízdy. Ve městě mám taktéž spotřebu vyšší než na okreskách mimo město. Mate někdo stejné zkušenosti???
nemůže to být tím, že přes den v práci parkujete v místě (např. podzemní garáži) kde je vyšší teplota (baterie i auto se prohřejí), než tam kde parkujete doma (např. nevytápěná garáž)?
Doma vyjíždím s předehřátým interiérem - nezávislá klima. Auto je do odjezdu připojeno na wallbox. V práci stojí venku bez připojené nabíječky, Ale taktéž z práce odjíždím s předehřátým interiérem. Ráno spotřeba cca 31kW, odpoledne 25kW :-o Nerozumím tomu...
@@lukaskubjat5399 E-tron je znamy svou neefektivitou, ale tohle zni opravdu podezrele. Zahrivani baterie u TM3 spotrebuje ~6kW. Pokud ten E-tron nejak blbne nebo z nejakeho duvodu nahriva baterii pri ceste do prace, tak by to i odpovidalo. Kdyz pisete 31 kW tak predpokladam, ze myslite 31 kWh/100km (i kdyz to jako prumerna discharge vychazi obdobne)? Rozdil ve spotrebe 6 kWh/100km bych u teplotniho rozdilu cca 3-6°C opravdu necekal - protoze to je u E-Tronu udavany rozdil mezi letem (20°C) a zimou (-10°C). Jeden aspekt bude, ze rano je nizsi teplota => vyssi hustota vzduchu => vyssi odpor. Je to obzvlast patrne u aut s vysokym CoD (jako E-tron) a rychle jizde. Take musite vice pritapet. Ocekaval bych rozdil max. *1 kWh/100km* a to hlavne kvuli vytapeni.
Cením dramatický začátek videa. Jak jste mluvil o více jak 90% účinnosti elektromotoru, tak jsem si říkal tak proč to doprele ještě není všude, pak mi docvaklo, že to není jenom o tom, že je prostě opruz to věčné nabíjení, měl jsem možnost jezdit s autem na CNG, byla to těžká žravá mrcha a to časté plnění nádrže mě prostě sralo, tak jsem si pořídil 1,9SDI 5l/100, při ceně 1l nafty 27Kč jsem velmi spokojený. Když někde stojím a topím, tak mi to píše spotřebu 0,6l/h takže bych s plnou nádrží 45l mohl takhle stát 75h, i kdybych z nádrže projel 20%, tak se ohřeju 60hodin, to je prostě ohromný rozdíl. Kdybych nemusel koukat na peníze, tak začnu pěstovat technické konopí, protože se dá zužitkovat celá rostlina, ze semen vylisuji olej, zbytek na další zpracování. Vymyslím diesel hybrida do kterého ten olej budu cpát a přitom budu využívat výhod elektropohonu. Olej z konopí protože se snažím myslet aspoň trochu ekologicky a dieselový motor, protože má ultimátní vlastnosti při stálých nízkých otáčkách... auto by se dobíjelo i při stání.
Perfektní video, ještě jste mohl zmínit, jak ta spalovací auta v zácpě (koloně) smrdí. Dalo by se e vozidlo použít jako camper van? Myslím tím, že budu v autě chtít přespat a jen topit a nabíjet třeba tablet a ostatní palubní systémy by nic neodebíraly.
Konkretne TM3 jako camper van naprosto bez problemu i v -10 °C. Pokud navic pridate izolacni termofolii na okna a nejakou izolaci do kufru (staci deka).
@pazout1984 děkuji pěkně za komentář a za podporu. Vedle Tesel které mají tzv. camping mode mají rovněž např. elektromobily Hyundai či Kia tzv. utility mode, který má stejnou funkci - v autě je příjemná teplota, ale ostatní spotřebiče jsou vypnuté.
Ten smrad som si po pravde už dlho nevšimol. Naposledy tak staré avie, občas nejaká vykuchaná plečka v nafte, ale inak nie. Ale chápem že ako obecná pravda a spôsob ako si rýpnuť a ukázať že som lepší je to fajn. PS: Škoda že aj komenty ktoré rýpu do druhej strany sa taťkovi páčia. Motivovať ľudí tým, že podporujem nenávisť, no neviem.
@@razitko317 vykání je přežitek(obzvlášť v internetových diskuzích) a navíc vzniklo v podstatě omylem , ale to je o zvyku (někomu to vadí a někomu ne);)
@Razi Tko osobně rád neznámé lidí oslovuji křestním jménem (myslím, že je to lidské/přátelské) a vykám (projev respektu/úcty). Jane / Honzo je zn. ideál. Jakmile se poznáme osobně, tak dle situace přecházíme na tykání. Akademický titul mám, ale v soukromém ani pracovním životě jsem jej nikdy nepoužíval a na TH-cam mi rovněž nesedí.
Oslovujte ho tedy "pane Staňku", jestli vám jiné varianty nejdou přes prsty. A teď by mě docela zajímal ten dotaz, když už víte, jak ho správně oslovit :-)
15:00 docela smutný příběh :( Naštěstí se dá přikoupit nezávislé topení, takže motor nemusí být nastartován. Ale jinak zajímavý pohled na celou věc. :D
Normální spalovák má spotřebu na volnoběh okolo 1litru paliva za hodinu, tedy není zde důvod auto startovat na 5min a pak 55min klepat kosu. Teda pokud nejezdím pouze na výpary z nádrže.
@@TomH519 Přesně tak. Auto videa opět překrucuje skutečnosti. A pokud někdo v zimě jezdí po dálnici s méně jak polovinou nádrže, tak je nezodpovědný anebo ..... Se spalovákem můžu stát na dálnici s půlkou nádrže cca 2 dny při stále zapnutém motoru.
@@TomH519 Nevim co mate za auto, ale vsechna co jsem mel (mam) maji volnobehovou spotrebu okolo 0.5 l benzinu/hod. takze i s pulkou nadrze treba 25 l auto vydrzi bezet 50 hod. Nemluve o tom, ze zkuseny a zodpovedny ridic, kdyz je zimni marast nevyrazi na dalnici, do hor, ci kamkoliv dal s prazdnou nadrzi. Navic v zime udrzuji v aute i z jinych duvodu paliva vice a tankuji, jakmile je palivomer na polovine. Takze takto bych konkretne s nasim autem vydrzel na te dalnici stat pekne v teple skoro 3 dni, s plnou nadrzi skoro tyden :-) A kdyz nahodou palivo dojde, tak s kanystrem v ruce se natankuje klasicke auto kdekoliv uprostred lesa na dojezt 150 km. :-)
@Robert Matulka o jakém překrucování skutečnosti to hovoříte? Vy jste byl se mnou a dalšími třemi lidmi v lednu 2001 na 40 km D1 směr Brno celou noc ve služební Fabii 1.4 uprostřed sněhové kalamity? Ano nebo ne?
Tak je to potom podobné, len bez dýchania výfukovaných plynov. Aj keď v kolóne predo mnou elektro asi nebude :-D. Cca 3.5 dňa vydrží pri 0C eNiro s plnou baterkou. Nepoužívam to v kolónach, ale na núdzové prespatie. Na parkovisku nikto ani len netuší, že som tam.
Tak jsem přečetl diskuzi. Stejně je krásné jak si tu všichni plácají obdivně po zádech. Tím nechci a ani nesnižuji práci, kterou do výroby videa vložil autor.
4 ปีที่แล้ว +4
Ono je dobre obcas pochvalit co dobre jest, nez jen kritizovat. :)
@@ElectroDad To je takovej super web pro investory TSLA kdyz chteji vedet co se zase za nejvetsi kokotinu o Tesle na celym svete pise :D Ty zabery na 0km dojezd a dramaticka muzika ve me uplne vyvolali pocity ktery ma clovek ze cteni jejich clanku ... akorat ze oni to z nejakeho duvodu nemaji jako srandovni uvod ale jako zcela vazne na tom stoji celej clanek :D
Chybi mi informace a co jsem vypozoroval v zime, je to, ze i vykon motoru je nizsi pokud je baterie jiz napr z 3/4 vybita. V lete to neni moc znat, vice si to uvedomite prave v zime. Auto automaticky omezuje, ne tedy jen samotny dojezd. Je to pochopitelny, ale nebylo to zcela jasne receno. Skoda CityGo
@@ElectroDad Souvislost není těsná, ale elektromobily jezdí na elektřinu a je tedy dobré vědět něco o tom, jak se elektřina získává a jaké jsou s tím souvislosti. Například materiálová náročnost na instalovaný výkon atd. Neberte to jako útok na elektromobilitu, sám bych spalovací auto vyměnil, ovšem investovat tolik peněz při mém nájezdu (6-10kkm/rok) je holý nesmysl a volné peníze na to, udělat to jen z čistého nadšenectví, nemám
@@tomast7911 Tak si kupte elektro ojetinu, ve které jistě ve spalováku jezdíte. A hned to bude stát jiné peníze. Co se získávání elektřiny týče, máme obrovské rezervy v OZE, zejména miliony prázdných střech nemovitostí po celé ČR.
@@ElectroDad ono to nieje prvé video kde je nevyvážený zvuk. Keď si na to dáš pozor tvoje inak dobre videá sa zase posunu o niečo ďalej. Inak ďakujem za obsah lebo jeho tvorba určite zaberie nemalo času a námahy.
Jenom bych podotkl že jste v těch svých výpočtech výdrže topení nějak zapoměl zmínit rozdíl mezi venkovní teplotou + 5 a - 5 stupňů. Nebo snad nemá vliv?
jistý vliv to mít jistě bude. Jak u vozů s odporovým topením, a asi více s tepelným čerpadlem (kde jeho účinnost klesá s teplotou a vyšší vlhkostí). Nicméně to zásadní vliv na schopnost elektromobilu dlouho stát v mraze a topit mít nebude. Nemám přesná data, odhadem zvýšení spotřeby díky nižší teplotě stojícího auta bude o nízké stovky watt hodin.
Prave jsem se dodival na nove video Bjørn Nyland, kde testuje camping v TM3 a spotreba na vytapeni dle externi teploty je: 0°C: 0.9 kW -8°C: 1.3 kW -11°C: 1.1 kW -25°C: 1.95 kW Za jizdy je to (ciste na vytapeni) obvykle mene, protoze pri jizde se zvysi teplota kapaliny v chladicim okruhu a je mozne ji vyuzit na pritapeni + je v tom zahrnuta nejaka zakladni spotreba systemu. Pri teple baterii si to i v -25°C prvni hodinu vzalo jen 860Wh (diky tepelnemu cerpadlu). Pri soucasnych teplotach (do -8°C) by tedy TM3 mela zvladnout pres 50 hodin prijemne teploty v interieru.
Osobne v zime a na naledi dam přednost manualni spojce kde mam vzdycky cit jak na spojce tak na plynu a podrazovani abych predel smyku, nebo vyjel z namrzli silnice. V tom ma automat proste nevýhodu, EV to za me trochu mitiguje rekuperaci kdyz clovek vjizdi do zatacky a na naledi nechce na brzdu. Ale tady je manual proste lepší (muj nazor) co se tyce topeni, tak moje auto nema cerpadlo, a zrovna ted v garazich +5 stupnu mi 22,5stupne na nejnizsi výkon bere cca 1.3KW v prumeru na hodinu, vyhrata kabina. V minus deseti v noci na dalnici to bude jiny kafe, troufam si odhadnout az 3KWh na topeni. Velikost baterie je tu zasadni vyhoda, osobne mam maly EV a baterku okolo 30KWh tak jsou to vetsi nervy. Zas kdo dnes koupi EV stredni tridy tak ma dostatecne velkou baterku aby byl v klidu.
jak to tak sleduji tak oka video, ale jasně tu říkáte, že chcete X lidem říct ať přejdou na E auto :) ale na druhou stranu si protiřečíte tím, jak to video je natočeno defacto říkáte, že E auto je úplně k ničemu, stačí se na to podívat očima normálního člověka který uvažuje koupi takového auta už když koukne na to video tak raději upustí od koupě vic negativních informaci a časti kterým člověk prostě nerozumí třeba jak zmiňujete dojezd 500km na polovinu tím jasně říkáte ze třeba cesta Olomouc směr Praha se neobejde bez nabiti kolony atd to aby si člověk vzal do kufru elektro centrálu protože víme jak to na našich cestách je ja třeba když sem viděl to video tak bych do E auta vůbec nešel a raději koupil auto kde natankuji a jedu na jedno natankovaní X kilometru topím chladím zkratka jedu e auto topím chladím jedu a nevím, jestli dojedu takže bych to vice směroval plusy a minusy mezi normálním autem a E autem
Video bomba, jen je škoda že tyhle věci si může člověk odvodit sám ale je mi jasné že je to pro lidi kteří mají utvrzený názor že to nejde a v zimě s tím nikam nedojedu. Hold to bude ještě chvíli trvat než to všem docvakne😅
4 ปีที่แล้ว
Prave, ze bezny clovek co se nevyzna v kW a kWh a principu tepelneho cerpadla a podobnych zaludnostech, si to neodvodi. Protoze proste nema z ceho. Proto je dobre, kdyz jim to nekdo vysvetli.
Dobré ráno. Rád sleduji Vaše videa a jsou dobrou osvětou na elektromobilitu. Jen mi vadí, jak držíte volant jednou rukou za horní část a při jízdních záběrech z interiéru se hodně věnujete kameře, možná více než řízení. Zkuste prosím toto změnit.
Tak to je daň za natáčení. Já dělal jen psané a focené testy, a když potřebujete za jízdy vyfotit displej infoteimentu, tak bohužel je to v rozporu s pravidly.
@@radovanburkovic7085 Mně šlo o držení volantu na dvanáctce a to je špatně kvůli rozsahu otáčení volantem. Pokud se video zveřejní, tak by to mělo ukázat správný způsob řízení i když pan Staněk s vozy nedriftuje. Si připadám jak protivný učitel z autoškoly 😉 Se omlouvám, ale mrzelo mě to, protože videa jsou solidní a za tu všechnu práci s nimi 👍🏻
@@libormeister Starého psa novým kouskům nenaučíte. Do mne hustili za 10 dvě a pokud držím dle dnešní správnosti volant ve třičtvrtě na 3, tak se cítím značně nekomfortně, že nemám kontrolu nad vozidlem. A o tom to bohužel hlavně je. Jsou lidi, co jezdí namačkaní na volantu, i když je to blbě. Posunete jim sedadlo dále a jsou schopni se vybourat hned na výjezdu z parkoviště. Jiní jsou v mírném předklonu a tedy zadkem a zády zejména necítí auto pod sebou. Ale seřízení sedačky a opěradla odmítají, mají z toho špatný pocit. Postupně se to upraví, ale až po 10 letech přijdeme na něco jiného, tak prostě 5 generací bude řídit zase blbě.
Honza Staněk průběžně testuje různá auta, takže pak to vypadá, že šla Tesla z domu, pro neznalé. Když jsem hodně testoval pro hybrid.cz, tak se pořád sousedi ptali, kde na ty nová auta beru, co mi stojí před barákem každou chvíli jiné. Podobně to bylo, když u nás v podkroví byli nájemníci šéfové místního autosalonu Mercedes, ti si prostě brali nová auta k vyzkoušení a co chvíli jsem měl před barákem jiného medvěda za pár mega, jak kvitovala hospoda. No a když se nastěhoval milovník rychlých aut, který jich měl po garážích asi 7, a parkoval je střídavě u nás, tak bylo jasné, že se starostou v obci nikdy nemohu stát. :Prostě takhle vznikají nedorozumění. :-)
Zdravím, předpokládám, že již víš, že Porsche a BMV má některá poslední benzinová auta s menší uhlíkovou stopou a jsou čistší k životnímu prostředí než tvůj elektromobil. To znamená, že není nutné budovat nové nabíjecí stanice, stavět páteřní rozvody elektrické a nové elektrárny. Co tomu říkáš? Stále v tom vidíš ekonomickou výhodu?
@@radovanburkovic7085 tak ED taky šíří "ověřená" fakta, která už dlouhé roky nejsou pravdou a tam to nerozporujete ..divné :D Nevím co je pravdy na tom co napsal 22187 či jak se jmenuje, ale stačí se zamyslet nad tím, že dnes mám u většího, těžšího, výkonnějšího vozidla skoro poloviční spotřebu .. ta efektivita bude za ty roky určitě někde jinde, když cca dekádu starý PSA motor měl v průměru 41% (samozřejmě efektivita se s různou zátěží mění stejně jako u elektromotoru) ;)
@Richard Máca sedačky jsou vyhřívány u jakéhokoli vozu odporovým vodičem. Tepelné čerpadlo prohřívá vzduch kabiny (ve které pomalu prohřívá, striktně vzato, i sedačky).
@@ElectroDad V čase 16:00 uvádíte spotřebu při topení EV s tepelný. čerpadlem a zároveň říkáte, že si můžete vyhřívat sedačky. Je jasné, že sedačky jsou vyhřívané odporovým drátem (proto můj ironický komentář) a tedy zvyšují spotřebu, ale z vašeho videa vyplývá, že se o vše postará tepelné čerpadlo, což není pravda. A odpověď že tepelné čerpadlo prohřívá vzduch a tím i sedačky asi nemyslíte vážně. To by znamenalo, že každý automobil, který má topení má vyhřívané sedačky,.To by jste mohl rovnou tvrdit, že máte vyhřívaný volant, přístrojovou desku, čelní sklo..... To není seriózní. Velice kladně hodnotím, jak uvádíte zmenšování dojezdu v různých situacích, to mi přijde super a dá člověku dobrou představu o možnostech EV. Naopak nesouhlasím, že v zácpě ja EV bez problémů, kdežto u spalovánu se bojíte, aby Vám nedošel benzín.
@@martinsmolka Máte nějaké objektivní data kolik W spotřebují sedačky například v Modelu 3? 50W se mi zdá velice málo, to by znamenalo, že na výdrž to má naprosto minimální vliv. A je i otázka, zda se sedačky vyhřívá z trakční nebo z palubní baterie.
@@MacaRichard Kolik to žere v TM3 se septejte elektrotáty, ja mám v Car Scaneru u Citiga vypozorovaný, ze se odběr při zapnutí výhřevu zvedne o cca 50W...
Tady musím pochválit hodnotu informací tohoto videa i pro nás co máme spalováky. Fyzika je všude stejná. Díky tomu jsem konečně pochopil proč jsem mě plně naložený s bednou na střeše po dálnici do Chorvatska průměrnou spotřebu 5,2 litrů nafty. Ještě možná u EV objektivně používat informaci čistý vzduch a nulové emise... Moje soláry na střeše už od listopadu vyrábějí nula a elektrika v Česku pod půl kila CO2 na KWh prostě nejde a ještě dlouho nepůjde..... (dnes česko 482g a z Polska k nám proudí momentálně 653g, takže Tesla 100KWh baterka 50 Kilo CO2 na cca 300 km dojezd, to opravdu nejsou nulové emise...)
u BEV se hodně řeší lokální emise a tam už jde v podstatě o "bordel", který vzniká samotným pohybem = u ICEV/BEV je horší samotný pohyb než typ pohonu www.oecd.org/officialdocuments/publicdisplaydocumentpdf/?cote=ENV%2FEPOC%2FWPIEEP%282020%294%2FFINAL&docLanguage=En www.emissionsanalytics.com/news/pollution-tyre-wear-worse-exhaust-emissions www.emissionsanalytics.com/news/2020/1/28/tyres-not-tailpipe
To máte blbý s těmi soláry. Moje soláry, tedy solární ohřev vody, jely dnes skoro 4 hodiny v kuse a předehřívaly vodu v bojleru. Stejně tak asi 5 hodin jela fotovoltaika. Málo, ale jela. Ostrava. Severní Morava. 8.leden
@@radovanburkovic7085Jste Radovan. Fyzikální zákony v Česku nikdo neobejde. www.nazeleno.cz/kolik-elektriny-vyrobi-fotovoltaicke-panely/ Ty 4 hodiny sikmeho slunka nejsou žádný výkon, ale na vási powerbanku k mobilu asi stačí.
@@radovanburkovic7085 Jestli máte standardní 5kwh solární pole, což už je lepší průměr, zítra vám vyrobí 3,2 kwh energie, což vám ušetří cca 13 Kč. Při spotřebě Tesla 3 cca 23 kwh na 100 km na to ujedete cca 15 km. Ještě pořád si myslíte že vám to nahradí spalovací auto?
Asi tak jako byly "blbosti" drahé dotykové mobily co vydrží den nabité, když my jsme nosili v kapse tlačítkové nokie co vydržely týden nabité. Elektromobily na konci této dekády v prodejích nových aut v podstatě zcela vytěsní spalovací vozy.
@@romanskulavik3333 toto veru nieje pravda. Cez 95% ľudí by sa do doby kamennej nevrátilo. Ak budete mať možnosť tíždeň sa voziť s elektromobilom ktorý má dojazd cez 500km bude sa vám to páčiť
Další super video. Tu souvislost vzdušné vlhkosti a areodynamického odporu jsem vůbec neznal. Hodně zajímavé.
A taky platí, že studený vzduch nad silnicí v zimě je výrazně hustší než v létě nad rozpáleným asfaltem.
Vzduch je z hlediska odporu to same jako voda, jen mene husty. Predstavte si kdyz v bazenu zkousite zatleska - jakou praci vam da vykonat tyto pohyby. Vzduch je to same, jen clovek ma dostatecnou silu aby snadno prekonal odpor vzduchu, ale uz ne vody. A jelikoz mame v rukou takovou velkou silu, tak nepozname rozdil mezi studenym vzduchem a teplym vzduchem - ale on tam je. Ale mezi vzduchem a vodou jiz to pozname. Stejne je to pro letadla. Proto je cestovni hladina kolem 10km, protoze ac je tam vzduch ledovy(to je spatne), tak zaroven je tak ridky, ze je to nejekonomictejsi kompromis.
Akorát teď nevím, jestli byla zmíněna břečka a sníh. Ty se sice už v posledních letech na silnici ve většině míst ČR málo potkají, ale odpor je značný.
Tak to je jasný. Jak je sníh tak to je jako v off road režimu. To ten hustej a vlhkej vzduch vadí jen při vyšší rychlosti. Podle mě v 50km/h už ten rozdíl je zanedbatelný.
Protože elektromobil zužitkuje každý watt s vysokou účinností a vzhledem k nízké hustotě energie v bateriích si těch wattů veze málo, je každá změna odběru okamžitě patrná.
Spalovací motor je naproti tomu tepelný stroj s nízkou účinností a palivo má vysokou energetickou hustotu, a tak změny jízdních odporů v tomto 'plýtvání' tvoří jen nízké procento a jsou pro řidiče prakticky neznatelné.
Nebo také jinak: jízdní odpory a spotřeba energie jsou u obou typů vozidel až po agregát stejné, jen u spalovacího motoru není, díky nadvýrobě tepla, tak patrný vliv na dojezd v chladném počasí. Ale v teplém počasí počasí má zapnutí chlazení u slabších motorizací už znatelný vliv jak na spotřebu, tak na projev motoru, protože tady už je přebytek tepla k nepotřebě.
Veru, asi najhorší rozdiel v zima/leto som zaznamenal pri spaľováku maximálne možno 20%. Zvyčajne tak 10, čiže je fakt že tam ma to ani nezaujíma. Občas je to za jedno (klíma/studený motor).
@@danielgago-sk Hlavně ve spalováku vás to nezajímá , protože jen doplníte palivo a za 2 minuty jedete dál. Kdežto u elektromobilu musíte ztrávit na nabiječce o polovinu víc času vinou studené baterky a větší spotřeby.
@@danielgago-sk Hlavně ve spalováku vás to nezajímá , protože jen doplníte palivo a za 2 minuty jedete dál. Kdežto u elektromobilu musíte ztrávit na nabiječce o polovinu víc času vinou studené baterky a větší spotřeby.
@@kasy1134 áno, kombinácia zvýšená spotreba v zime (a teda kratší dojazd) + chladnejšia batéria (a teda dlhší čas na nabíjačke - toto neplatí pre všetky elektro autá, ale aj tie čo majú aktívny termomenežment tým trochu trpia) je hodne nevýhodná vec. To sa taká 400km cesta v lete versus v zime môže javiť dosť inak... Ako, so všetkým sa človek naučí rátať, ale je fakt že pri spaľováku to v kľude môžem ignorovať (aj tankovanie na takejto ceste, je tam palivo na 800-900km, aj v zime). Akurát musím počkať kým sa zahreje a začne kúriť.
@@kasy1134 Cože se s tou trávou u nabíječky má dělat? :-DDD
Musím pochválit velmi dynamický a zajímavý úvod, jinak děkuji za toto video spoustu lidí tohle téma dost zajímá.👍🏻
děkuji, autorem střihu, jako obvykle, je Martin Easy - je to týmová práce
Pěkné video, až na ty přechody, jsou hodně hlasité oproti hlasu. Nebo bylo potřeba upoutat pozornost na přechod/znělku?
uznávám, ty přechody jsou příliš hlučné, to musíme příště vyladit
Hezky přehledně a jasně vysvětlené
děkuji pěkně
Pozor, ty nejhorší negativa zde nejsou! Byl u mě doma obchoďák z Eonu se služebním Hyundai Ionic, vychvaloval stejně, jako v tomto videu a když jsme se seznámili, tak přiznal, že je to auto za trest a on sám by si jej nikdy nepořídil. A to s ním jezdí denně (musí :-) )
Super video, moc Vás obdivuji a děkuji za vaši práci!😊
děkuji pěkně
Díky, výborně načasované a dobře zpracované video, spousta super informací 👍
děkuji, to jsem rád
Nemôžem nič ine ako poďakovať za skvelé video👍😀
Velmi kvalitni video!
děkuji, to jsem rád
My pořídili BEV teď v zimě, takže si zvykáme na kratší dojezd (cca 180km) kdy dojezd v létě bude jen příjemným bonusem. Ač jej máme krátce, už se o něj pereme :) - nikdo nechce ráno škrábat a sedat si do studenýho fosila. Stání před školou se zapnutým topením bez výčitek je velmi příjemné, dříve jsem vždy vypínal motor. Ano, zimní dojezd je menší, ale hodně, opravdu hodně záleží jak je auto postavené. Pak rozdíl léto-zima bude u TM3 vs Eniaq značně odlišný což by měl kupující vědět. Cx je díky vysoké účinnosti pohonného ústrojí u BEV velmi důležitá hodnota. Ocelnil bych také video o výběru pneumatik - zda má smysl se koukat na energetický štítek.
nevím co jste měl dříve, ale ICEV jsem neškrábal cca dvě dekády :)
@@thomasb691 Tyhle věty mě baví... Pár premiových spalováků mělo standardní výbavu BEV, ale musí se to zveličit :-D. Pane dnes jsem šel z práce, vše omrzlé a zasněžené! Všici stáli u nastartovaného spalováku (tu všudypřítomnou "vůni" blbě spáleného paliva studeným motorem pominu), škrábali ho a při tom hulili... Já přišel ke svému BEV, otočil klíčkem :-D, zmačknul 2 tlačítka, smetáčkem smetl peřinu ze střechy (cca minuta času) sedl do už vyhřátého auta, hejbnul stěračem a odjížděl s čistými skly... Cestou jsem míjel kolegy co furt čekali na teplo... Fak je úsměvné, když se mi někdo snaží nakecat, že realita je jiná :-D.
@@martinsmolka kdo tu něco zveličuje ? Někdo si koupí drahé BEV a pak machruje s tím, že ostatní musí škrabat svá levná a stará ICEV a přitom měl předtím např. vylítanou holo-fábii za pár korun apod.
btw koukl jsem se po bazarech a ty "prémiové" ojetiny s výhřevem skla a nezávislým topením jsou stále výrazně levnější jak malé BEV s mrzkým dojezdem ;) ) >> prostě mi přijde hloupé argumentovat něčím, co je tu už pěkně dlouho a srovnávat to pak s výrazně levnějšími vozy než jeho BEV :) (i do socka auta se dá dodělat nezávislé topení a výhřev skla za pár šupů)
@@thomasb691 Můžete mi prozradit která ta ojetina má to nezávislé topení? Já jen, že bych se kouknul jestli je to fakt levnější jak to moje nové BEV za 400 tisíc? :-)
@@thomasb691 ale ze to rano pekne studeny cudi nez to to okno rozmrazi ze :)
Díky tomuto videu si elektromobil dlooouho nepořídím. To, co nazýváte komfort je vlastně ztráta svobody za volantem a ceny za dobití auta (mimo eon) ani nemluvím, nabíjecích stanic málo, často obsazené, kromě Eonu Vás potrestají finančně, když tam stojíte a máte nabito a to za každou minutu, obzvláště v zimě je to nepoužitelné kvůli malému dojezdu, vozy cca o 400 tisíc dražší a ještě jezdit za draho, no to musí být blázen, nebo člen strany zelených kdo si to koupí a má rodinu s dětmi :-). Dýchat čistší vzduch prý :-) :-) :-) Se odstěhujte z Prahy a ještě ušetříte "-) Fanouškům to neberu, i blbý koníček je koníčkem. Hezký den.
Pěkné video. Jen jsem tak přemýšlela,jestli by nešlo dát na podlahu auta topnou folii co jsou na podlahy jednu náhradní baterii do kufru a přizpůsobit to,že by to zahřívalo vnitřek auta a spodek baterií. Jsem jenom laik a tak mě to napadlo.Věřím,že je buducnost v těchto autech.
Perfektne spracovaná aktuálna téma... Super dizajn videa 😁 ďakujem p. Stanek, robíte neskutočnú prácu 👍
moc děkuji, to jsem rád
@@ElectroDad Je to fakt krásně vysvětlené. Trochu doufám, že to bude dostupnější, protože ty peníze většinu lidí odradí. Nicméně do té doby zůstanu u vlaku.
Super videjko dakujeme 👍
děkuji pěkně
Skvělé video! :) Marně se snažím přesvědčit lidi kolem mě o elektromobilech a jejich využití... avšak jejich odpovědi bývají typu ,,Auto na baterčičky, to je hračka" ,,S topením nikam nedojedu" ,,Musím to furt nabíjet a proč bych měl čekat když natankováno mám za 1 minutu" ,,Za cenu Tesly mám 3 auta" a podobně hihi :D Tak snad se mi to někdy povede vyvrátit
vysvětlete to člověku(který by tu TESLU klidně chtěl), kde je rodinný příjem max. 350-500 tisíc čistého ročně a dojíždí do práce autem, protože nejezdí hromadná doprava, tak je nucen koupit levnou "univerzální" ojetinu(někdy i dvě, tři), aby mohl pracovat a představte si, že takového člověka Stát trestá za chudobu, protože nemá na drahé moderní auto a ještě je z toho mála, co si vydělá nucený přispívat těm bohatším na elektromobilitu, kteří se pak ještě druhým "vysmívají", že jezdí levně...
btw když je to tak "hihi", tak kolik se dá koupit ICEV za cenu Tesly ? (a to jsou ICEV cenově znevýhodněná)
@@thomasb691 lide maji nohy, mohou jezdit na kole, pripadne mopedu apod., daji se koupit i ojete BEV do 100k CZK (viz. mobile.de), do 300k dokonce ojeta Zoe (a to uz je IMHO velmi solidni vuz). To jsou dopravni prostredky, ktere si muze dovolit i nizkoprijmova domacnost.
@@jaroslavjandek8365 proč by si někdo kupoval malé BEV s omezenou užitnou hodnotou a baterií v pochybném stavu, když za podobný/menší peníz může koupit prostorný pohodlný ICEV ? Ti lidé nemají dost peněz na vůz, který potřebují a budou kupovat xx různých dopravních prostředku pro různé účely a roční období? (navíc pár raritních nabídek nelze považovat za nějaký standard, na jehož základu by se dalo generalizovat)
Za 300k si člověk může koupit cca 5 metrů dlouhý rodinný vůz z vyšší třídy
btw nízkopříjmová domácnost si určitě nemůže pořídit vůz za 300 tisíc pokud tomu nepodřídí vše ostatní a stejně by si museli vzít úvěr ..
@@thomasb691 Takze nizkoprijmova domacnost koupi ICE a da za jeho provoz o 10-20k CZK/rok vic nez za ojete elektro, ktere splni vsechny funkce (s tim ze obcasne delsi cesty se protahnou). Bezne cesty do prace i v zime dnes splnuji efektivne vsechny BEV (a hustota dobijecich stanic resi i dojezdy nejstarsich Leafu s degradaci). A podminky budou jen a jen lepsi az se do obehu dostanou moderni BEV a pokroci infrastruktura.
@@jaroslavjandek8365 a to je přesně o čem mluvím >> nemají na nákup BEV, tak koupí výrazně levnější, komfortnější, univerzálnější vůz s tím, že budou mít díky výrazně vyššímu DPH + spotřební dani na palivo větší náklady + nemají ani na řádnou údržbu >> připadá vám v takovém stavu rozumné, kdy řešíme každý gram emisí, tak ještě parazitovat na těchto nízkopříjmových skupinách ?
Nebylo by pro přírodu mnohem prospěšnější "nebrat" jim ty stovky miliard na podporu OZE/elektromobility a nechat jim ty peníze, aby se svobodně rozhodli co chtějí + si udržovali vozidla v lepším technickém stavu (případně si pořídili novější ročník s nižšími emisemi) >> chcete říct, že těch "pár" BEV , které mají taky značné lokální emise toho zachrání víc než případné miliony vozidel s nižšími emisemi v lepším technickém stavu?
Ano při delších trasách se sníží komfort a jistá svoboda výběru destinací, kde si "dáchnu", ale je tu ještě jeden faktor ..např. tažné zařízení >>> u rádoby levných BEV není vůbec a nebo má velmi omezenou hmotnost, protože BEV nejsou konstruovaná na dlouhodobou vysokou zátěž.. jop mohu si koupit např. Teslu X, která to má relativně ok, ale to co zvládne Tesla X za miliony, tak zvládne bazarová ICEV šunka za pár desítek tisíc ;)
btw připadá vám ekologičtější vytěžit a zpracovat stovky miliard tun surovin nad běžný rámec kvůli elektromobilitě + enormně navýšit produkci elektřiny + nutné zdroje pro údržbu tak masivní infrastruktury atd. atd.?
Moc chválím toto skvělé téma a jeho shrnutí.Celkem jsem čekal už na nějaké takové povídání o topení,ohřevu v interiéru a dojezdu v zimně.Myslím si,že komfort uvniř vozu je důležitější,než dojezd,ikdyž se se zapnutým topením dojezd sníží.To že se spotřeba elektřiny v zimě zvýší je vlastně podobné vozům se spalovacím motorem.V létě se jezdí o dost úsporněji.Mně se na EV hlavně moc líbí,že vlastně okamžitě topí,což se o vozech se spalovacím motorem říct nedá.Také bych dle mého podotknul,že u EV se nehodí říkat,že vůz startuji,já osobně říkám,že elektromobil se aktivuje a v Hondě tomu říkaj ,,Připraveno k jízdě´´.Startování bych nechal opravdu spalovacím motorům,ale neberte to špatně.Dále bych souhlasil se zde komentujícími lidmi,udělat do budoucna něco s tou úrovní hlasitosti. Je to vždycky šok, když v noci v paneláku koukám na vaše videa.Sousedi si musej myslet,že jsem se zbláznil v okamžiku,kdy to začne řvát,ikdyž zatím ještě na mně nikdo nepřišel.Každopádně moc děkuji za další příspěvek a přeji vše nejlepší v novém roce 2021 a ať se vám dál daří.👍
Tepelné čerpadlo je zásadně závislé na teplotě nízkokapacitniho zdroje, v tomto případě vzduchu. V praxi to znamená, že při nižších teplotách než - 5, je efektivnější topná spirála. V zácpě se tato hranice v důsledku nedostatku proudění vzduchu zvyšuje. Můj odhad je na +5. Záleží na větru. Jinak to bylo velmi zajímavé.
Pěkné tipy pro budoucí majitele, jenom malá poznámka, BEV s jednou hnanou nápravou nemají rozložení 50:50, ale ty s předním náhonem mají 55:45 a se zadním náhonem 45:55. Bjorn Nyland to jasně ve svých recenzích ukazuje na svém kanálu na norské váze aut. Dnešní auta naopak začal trápit tvz. Coldgate, tedy podchlazení baterií a jejich velmi pomalé nabíjení v zimě, pokud je jejich teplota pod 15°C, protože to výrobci s chlazením přehnali, např. Kia Niro a Soul nebo Hyundai Kona. V zimě rovněž je problém poklesu kapacity baterie o 10-20% dle teploty, tím poklesne samozřejmě dojezd.
Super video 😊
..... né to né :-D Přeci jsem pokračoval ve sledování. Je fajn, že děláte osvětu v elektomobilech, ale těch bludů. Pokud mám li-ion článek promrzlý třeba na - 10, tak mi dá 100% proudu? Možná v pohádce. Dále, li-ion článek se nesmí nabíjet pod nulou! Musí se nejprve temperovat. No a perlička na závěr :-D "Vlhký vzduch v zimě má větší odpor" :-D .... Normálně jsem si smíchy krupl do textilu :-D. Možná Vám to někdo zatajil ;-), ale s klesající teplotou klesá i množství vody v něm. Při nule jsou to jen 4g vody na m3 vzduchu (a ten mimojiné sám o sobě váží 1290g ;-)).
Perfektna recenzia, uz viem preco si nemam kupovat elektromobil
8:36 Té závislosti na třetí mocnině rychlosti u vody moc nerozumím, s tím jsem se v životě nesetkal a fyzikálně mi to nedává smysl. Pro těleso ve vodě i ve vodní páře platí pořád univerzálně druhá mocnina. Nešlo by vysvětlit, jak to bylo myšleno, potažmo uvést zdroj této informace?
Aerodynamický odpor ovlivňuje hustota vzduchu a tam je závislost na relativní vlhkosti. Pro někoho možná paradoxně vyšší relativní vlhkost hustotu snižuje, protože vodní pára je méně hustá než suchý vzduch. Zároveň, v našich končinách je v zimě vlhkost vzduchu typicky nižší než v létě kvůli menšímu výparu. Naopak nižší teplota pochopitelně hustotu vzduchu zvyšuje.
Ono je to totiž trochu složitější. Univerzální vzorec pro aerodynamický odpor totiž neexistuje. Vzorce, které se učí na školách, jsou totiž pouze přibližné. Pro velmi malé rychlosti(1 cm/s) platí přibližně první mocnina. Pro vyšší rychlosti u kterých se neuplatní turbulentní proudění platí přibližně druhá mocnina. A pro rychlosti u kterých se uplatňuje turbulentní proudění platí přibližně třetí mocnina. A hranice pro vznik turbulencí je nejspíš u vody jiná než pro vzduch.
Take by me to zajimalo. Jedina vec, kde je treti mocnina vzhledem k odporu je *vykon* potrebny k prekonani odporu vzhledem k rychlosti (ale toto pravidlo je stejne pro vodu i vzduch).
Jinak vyssi vlhkost vzduchu opravdu hustotu snizuje a timpadem i aerodynamicky odpor (nicmene efekt je oproti teplote minimalni).
Je to asi trochu mene intuitivni pro lidi, protoze vnimaji vlhky vzduch jako hustsi kvuli fyziologickym efektum (poceni, dychani).
@@frantiseksup5524 S první mocninou souhlas. Ta platí, když je dominantní třecí odpor v laminárním proudění, a ten závisí na první mocnině rychlosti. Zajímal by mě ale zdroj té třetí mocniny.
Ono tomu porozumět ani nelze. Odpor vzduchu je součinem čelní plochy, součinitele odporu vzduchu a druhé mocniny rychlosti. Je nezávislý na druhu pohonu.
Parametr, který se může měnit v závislosti na počasí je součinitel odporu vzduchu. Nemyslím si, že se bude pro běžné změny počasí a rozsah rychlostí pro běžná vozidla nějak výrazně měnit. U auta se spalovacím motorem mám rozdíl zima/ léto do 10%. Největší podíl na spotřebě má provoz se studeným motorem , když napadne sníh, tak se výrazně zvýší valivý odpor.
Podobně vysvětlení s obsahem vody ve vzduchu je zavádějící. V teplém vzduchu je při stejné relativní vlhkosti podstatně více vody, než ve studeném. (klimatizace vysušují vzduch tím, že ho ochladí, voda, která zkondenzuje se odvádí. Vzduch se pak doohřeje, ale vlhkost je nižší - o tu odvedenou vodu). A v létě podmínky s vysokou relativní vlhkostí nejsou výjimečné.
Jinak videa od Elektro Dad považuji za velmi dobrá, toto je snad výjimka.
děkuji pěkně za komentáře v tomto vlákně, třetím rokem se pokorně snažím rozebrat a pochopit komplexní skládačku faktorů majících (významný vliv) na zvýšení spotřeby a snížení dojezdu v zimě. Potíž je v tom, že jsem na relevantní, o vědu opřenou studii zatím nenarazil. Toto byl v dobré víře můj pokus o vysvětlení sady pravděpodobných faktorů.
Dobré video, jenom u přechodů mezi sekcemi tak je o dost hlasitější hudba v porovnání s tvým hlasem, bylo by dobré to sjednotit.
ano, sjednotíme u dalších videí, zde už to bohužel nejde
Výborné video, jako vždy. ;-) Jen bych se přidal k dalším komentujícím s prosbou o vyladění hlasitosti mezi znělkou a mluveným slovem. ;-)
děkuji, zvuk poladíme, uznávám
Zdravím. Mě už jste přesvedčil. Koupil jsem do rodiny mitsubishi outlander phev. Ještě by jste mohl pozvat nějakého redaktora z www.autoforum.cz a vysvětlit mu, co je to vlastně elektromobil. Takových nepravd na této stránce o elektromobilech jsem nikde jinde neviděl. Děkuji za vaše příspěvky.
fake news... na tomto kanálu jejich autoři těžko dostanou prostor. Pokud bych někoho z tvůrců manipulativních nepravd a pokřivených polopravd pozval, tak bych jejich tvorbu legitimizoval.
Autoforum je v této oblasti chová jako sekta a od těch raději dál. :-)
Veru ich články som prestal čítať a už som ich tam musel verejne urážať. Ak niekto púšťa do sveta absolútnu lož tak si servítku pred ústa neberiem 😁
@@yorgTube tak je to z extrému do extrému .. v obou táborech
Dakujem za zaujmavé info vo videu zaujmalo by ma či tie štvorkolky napr u t3 aleb x fungujú v terene alebo sa zapajajú len pri akceleracii a vysokých rychlostiach a či je to rovnaké pri inych značka
Zdravím, 6 a 7.1.jsem jezdil s ID3 , topení nastavené na 20st.C a ve vozidle bylo velmi příjemně, rekl bych akorát na sezení ve svetru.Ve vašich videich máte nastaveno i 24st.!! Jezdil jsem v režimu Komfort. Myslím že jste mohl mít nastaven režim Eko, vozidlo pak vytapi o poznání méně. ❄😊
Deje sa to iba mne alebo aj vy pocujete obrovsky rozdiel v hlasitosti medzi hudbou a hovorenym slovom?
Ne, je to tam a pokud má člověk zvuk ze sluchátek, tak to docela bolí.
uznávám, zkusíme tu hudbu příště stáhnout, ať to není nepříjemné pro ty co mají sluchátka - sám to nemám rád...
i v normálních reproduktorech jsou ty úrovně hlasitosti hodně rozdílné
I za mne je tam dost rozdíl v hlasitosti, hudební předěl dobrý, jen prostě příliš hlasitý :-)
Chtelo by to vyrovnat pri stihani urovne zvuku, je to opravdu rozdíl takova malickost co zlepsit do budoucna
Dobrý den, mám jeden dotaz. Můžete na superchargerech nabíjet i jiný elektromobil? Díky
Ne, ale obvykle je hned vedle i jiná nabíječka :).
Superchargery jsou privátní nabíjecí síť Tesly. Nicméně na jednu supercharger lokaci připadá v Česku >50 lokací veřejných dobíjecích stanic a lokací superrychlých s výkonem obdobným či vyšším než superchargery je dnes cca 5x více.
Aktuálne nie no raz to vraj bude možné ak už to aj nespustili
Jednu dobu nedávno, spíše omylem, tam šlo opravdu nabíjet auta s konektorem CCS na tzv. V3 SC. Ale to byla asi jen SW chyba nebo reklamní trik Tesly. Technicky to není žádný problém, ale jde o privátní síť a i když ji Elon Musk ostatním dinosauřím automobilkám několikrát veřejně nabízel, tak se nikdo nepřihlásil.
Dobrý den.
Jezdím stejným autem jako vy, tedy TM3 LR verze 2020. Buď je mé auto vadné, nebo v některých případech docela neříkáte pravdu.
U mého konkrétního auta totiž zažívám v zimě zcela jiné situace.
1) rozhodně neplatí, že v - 30 baterie a tedy motor umí podat plný výkon. Jezdím první zimu a i v teplotě kolem nuly už je dost výrazně znát omezení výkonu. Při SOC (stav nabití) 80-90% to asi opravdu jede na max, když je ale SOC kolem 50% už cítím výrazné snížení výkonu a od 30% níž to auto při teplotě kolem nuly jede skoro jako Fabie s HTP motorem.
2) DC nabíjení... Zmiňujete, se stačí jízdou baterie nahřát tak na 20-25 a bude se nabíjet rychle. Opět rozhodně neplatí (alespoň u mého auta). Tesla má naprosto pitomý management dobíjení, kdy se snaží i na docela slabé 50kW nabíječce dohřát baterie na těch 50-60 stupňů. Nechápu proč to dělá, ale dělá. A při teplotě kolem nuly se jí to podaří až skoro za hodinu. Vyedek je, že když nabíjím auto ve kterém sedím, tak z 50kW spotřebuje asi 3-4 kW topení kabiny a dalších 7kW odebírá dohřev baterie. Nabíjím tak reálně kolem 37-39 kW místo 50.
Se zbytkem naprosto souhlas. Fajn. Video.
Nenormálne, že nikto nedokáže spraviť poriadne auto. Pritom by stačilo mať vo všetkých autách len ručnú voľbu zap/vyp. pre ohrev baterky.
@@evRoadTripsSvk Ono je spis horsi ten predehrev (u TM3) vypnout kdyz ho nechcete. Da se zapnout nekolika zpusoby - napr. nastavenim odjezdu pres Scheduler, nastavenim navigace na SC apod.
Kazdopadne manualni mod bych uvital - treba v nejakem "Expert" modu, kde by mohly byt i informace o teplote baterie a dalsi informace ktere jinak musite cist pres OBD (=> externi zarizeni + aplikace).
Spotreba 3-4 kW na vytopeni kabiny je podezrela. To si TM3 neveme ani v -26°C (bere ~1.95 kW) viz. video od Bjørn Nyland. Jak jste to meril?
U 30% SoC ani u nizkych teplot se mi definitivne TM3 nechova jako Fabie (ani zdaleka). -30°C tu jeste nebylo, ale pochybuji, ze i tak TM3 necha baterii promrznout tak ze bude mit vykon Fabie.
Vcera jsem se dival na video a OBD ukazovalo baterii 32°C a nabijeni pres 70kW. U teploty baterie 10°C regen pres 60 kW. Tech 3x kW ukazuje Tesla nebo charger? Tesla ukazuje kolik energie jde do baterie, ne kolik si "uzerou" ostatni systemy - zahrivani baterie, vytapeni a ostatni systemy by si tech 10kW mozna vzaly a pak Tesla ukaze 40kW pri 50kW z nabijecky.
Mozna by nebylo od veci napsat/zavolat do servisu? Cetl jsem ted (jen letem) zpravy o tom, ze v Canade maji TM3 nejake problemy s vyhrivanim!
@@jaroslavjandek8365 Údaje čtu stejně jako Nyland. Koupil jsem ten OBD modul a scan my Tesla aplikaci.
Těch 1,95kW v -26 je ale dáno tím autem :-) On testuje model 2021 s tepleným čerpadlem. To dělá obrovský rozdíl. Já mám model 2020, který ho ještě bohužel nemá.
Vezmu si do auta zápisník a schválně si ti hodnoty budu zapisovat.
Jo a 70kW při teplotě 32 je stopro na superchargeru že? Realita tam bude taková, že do auta teče 80kW a z toho jde 7kW na dohřev baterie a 3kW na topení kabiny, jenže u slabé DC nabíječky je to prostě poměrově příliš znát a hlavně je to fakt zbytečné. Vidíte sám, že na SC nabíjí při teplotě baterie 30 v pohodě 70kW, ale u slabé nabíječky tam nechce pustit 50kW a vytrvale dohřívá baterie až do teploty 50+. Fakt divné...
@@vlkoun U obeda jsem si to video pustil znovu. Je fakt, ze rano kdyz mel studenou baterii a mel v kabine studeny vzduch z venku tak si TM3 brala z baterie ~3kW (pri -22°C => pri ΔT 40°C si tepelne cerpadlo ani neskrtne) + vecer tam mel izolaci, ktera take pomohla ke snizeni spotreby. Vy pisete pri teplote kolem nuly 3-4 kW (ze je to podezrele si myslim porad, urcite bych napsal do servisu).
Ja TeslaSpy bohuzel nemam tak nemohu dodat lepsi data.
Nabijeni bylo dokonce 126kW pri 29.6°C baterie a jejiho vyhrivani ~7kW. Bez moznosti vyuzit teplo baterie na vytapeni kabiny je samozrejme zahrivani baterie nad tech 30°C u 50kW neefektivni. Nicmene s efektivni heat pump je to v zime uzitecne, protoze to zrychli nabijeni i na pomalem chargeru a to teplo nahromadene v baterii se vyuzije na vytopeni kabiny s minimalnimi ztratami.
jak o tom mluvíte, tak mě napadá jedna věc. elektromobil má běžně spotřebu okolo 15-20kW. pokud má účinnost cca 90%, tak 10% je odpadní teplo. přepočteno na kW jsou to cca 2kW. 2kW jsou dost velké teplo na to, aby to vytopilo kabinu. Existuje nějaký elektromobil, který tuto ztrátovou energii využívá na topení?
moderní systémy (i ty co ještě nejsou na trhu) v podstatě už počítají s velmi sofistikovaným tepelným čerpadlem(různá konstrukční řešení) ... teplo/chlad se přesouvá od/k jednotlivým komponentům dle potřeby tam kde je zrovna potřeba (takže i do kabiny) ..
Lepší je si vyhledat konkrétní vozy a konkrétní řešení použité pro daný model (dost se to odlišuje)
Odpadní teplo vzniká zejména při charge a discharge battery (včetně BMS), motory mají účinnost třeba přes 97% (TM3). V zimě chcete baterii udržovat teplou (nad 10°C). Na vytápění kabiny tedy zbude méně odpadního tepla, ale každý J dobrý.
Využívat toto odpadní teplo umí většina BEV s tepelným čerpadlem. Nejlépe to ale zvládla TM3 se svým octovalve.
Ostatní vozy co to umí jsou např. Mercedes-Benz EQC, VW ID.3, Kia e-Niro, Hyundai Kona, Audi E-Tron, ...
Výjimka je např. Kia Soul, která měla heat pump, ale v jejím okruhu nebyla napojená baterie.
Viz. cdn.motor1.com/images/mgl/Npw7n/s1/the-new-heat-pump-from-hyundai-and-kia-gets-even-more-efficient.jpg
@@jaroslavjandek8365 "motory mají účinnost třeba přes 97% (TM3)" >> úplně stejné jako bych napsal o ICE, že má 80% účinnost. Taky pravda, ale trochu zavádějící :)
@@thomasb691 Je obecne zname, ze elektromotory maji bezne ucinnost konverze elektricke energie na rotacni kinetickou energii nad 90%. Konkretne Tesla Model 3 ma ucinnost motoru 97%.
electrek.co/2019/04/05/tesla-model-s-new-electric-motors/ (a pri rekuperaci energie brzdenim testeri vypocitali 95%)
V cem je to prosim zavadejici?
Pointa byla, ze nejvetsi ztraty nejsou na motorech, ale na bateriich (η~90% v r.2010, dnesni budou asi lepsi) a baterie chcete mit relativne teple, takze pro vytapeni kabiny mame k dispozici mene tepla nez uvazoval David, ale to uz se zase opakuji...
Extrémně povedená první půlminuta!!! - pokračuju dále.... :)
děkujeme, střih je dílem Martina Easy - trochu se odvázal (resp. on by se odvazoval rád, ale krotím ho) :)
Zhlédl jsem začátek (cca minutu) a už samé nepřesnosti! Moderní spalovací motory mají účinnost okolo 40% (v článku 20 - 30) a některé přes 45. Dále tepelné čerpadlo s tepelným faktorem SCOP 3? To je zase dost málo. Běžně je 4,5 i 5. Nějak se mi nechce koukat dál....
jaká je prosím průměrná účinnost motorů 6 000 000 spalovacích vozů registrovaných v Česku? Jaká je průměrná účinnost v Česku instalovaných tepelných čerpadel?
@@ElectroDad nebyla řeč o průměru, ale o moderních ICE ;) 20-30% to je hodně dávná minulost a má to svou logiku ..stačí se zamyslet nad tím, že teď jsou těžká, velká, výkonná auta a jezdí rychleji s cca poloviční spotřebou jak před pár dekádami ..bez značné zvýšení efektivity by to opravdu nešlo
Když jsem kdysi dohledával info o mém bývalém motoru od PSA(konstrukčně cca 13-15 let starý diesel), tak průměr byl cca 41% >> uznávám, že "benzíňák" by na tom tak dobře nebyl(nejen kvůli tomu, že pracuje v mnohem větším spektru otáček) >>> taky nepředpokládám, že by současná moderní vozidla s ještě menší spotřebou propadla na 20-30% + jsem si teď namátkově otevřel jednu starší práci a tam se uvádí až 36% + aktuálně má nejlepší komerčně nasazený motor co znám účinnost 54,4% a to se nejedná se o stacionární zařízení, kdy ta efektivita výrazně roste >> nemusí pracovat v celém spektru otáček/zátěže)
Co sleduji "newsky", tak se pracuje na motorech pro OA, které by měli dosáhnou > benzín až 35% s dodatkem, že nafta je efektivnější a že moderní elektronicky řízené diesely i při nízkých otáčkách díky vstřikům a turbodmychadlu dosáhnout na 50% efektivitu.. a to je několik generací pohonných jednotek zpět ;)
@@thomasb691 Jak už jsme se ale bavili jinde, ty vaše hodnoty účinnosti jsou účinnost maximální v jednom konkrétním pracovním bodě. Nikoliv průměrné při nějaké běžné jízdě, jak tvrdíte. Laskavě nemaťte lidi.
@@MartinBrada NE ..kdybych řešil maxima. tak budu psát podobné bludy jako fandové elektromobility a nebudu se stydět uvádět hodnoty kolem 80% ;)
@@thomasb691 Pokud uvádíte účinnost diesel motoru od PSA v osobním autě 41%, tak jde o údaj maximální účinnosti, nikoliv průměrné v jízdním cyklu. Tento motor nemá maximální účinnost 80% a nemá ji ani žádný spalovací motor na světě, byť třeba nějaký stacionární/lodní, který se s těmi v osobních autech nedá vůbec srovnávat. Píšete úplně z cesty.
Měl byste si najít nějakou jinou zábavu jinde.
Dobrý den, když má odpor vzduchu v zimě tak zásadní vliv na dojezd automobilu, tak mi prosím vysvětlete proč u spalovacího motoru stoupne spotřeba v zimě asi o 5 procent oproti létu? Děkuji
na to existuje logická odpověď, protože většina BEV se primárně navrhuje s nejnižším koeficientem aerodynamického odporu, aby měli co nejnižší spotřebu ;)
@@thomasb691 Tomu rozumím, potom by to ale znamenalo, že elektromobil je na tom stejně, a změna vlhkosti a teploty vzduch snižuje dojezd asi o 5 procent, což asi není zásadní. Snížený dojezd je proto způsoben něčím jiným. BTW. Co si počít, když dojde elektřina? Třeba proto, že nabíječka na dojezdové vzdálenosti je rozbitá? Existuje nějaká služba, která by přijela a nechala Vás dobít Váš elektromobil? Další otázka. Lze připojit za elektroauto přívěsný vozík?
@@KREMENAK01 moje odpověď byla spíš ironická poznámka, ale dle mého je to i tím, že chemické procesy probíhají různě při různých teplotách s různou efektivitou a navíc se v zimě zvyšuje energetická náročnost (výhřev baterie, interiéru apod.) :) to u ICEV odpadá, protože spalováním "ropy" se uvolňuje více odpadního tepla, které se použije z počátku na prohřátí motoru a pak už jen na výhřev interiéru..
tak takové věci se dějí a pak přivezou nějaký generátor poháněný palivem a nebo "mobilní" bateriovou nabíječku(spíše rarita) >> v budoucnu bude určitě standardem V2E u každého BEV (nebo aspoň V2V, V2G) a dobije vás kolemjedoucí BEV (když bude chtít) ;) >> btw pokud bude vozidlo online, tak by měla aplikace ve vozidle upozornit na nefunkčnost nabíječky a navrhnout jinou trasu
Ano některá jsou vybavená tažným zařízením, ale zatím jen málo z nich umožňuje tahat větší váhy, protože se sice v propagačních materiálech chlubí ohromnými výkony, ale jedná se čistě o krátkodobé "boosty" a dlouhodobě zaručený výkon je výrazně nižší.. (něco jako Intel CPU ..boost paráda, ale za chvilku se přehřeje a výkon spadne na základní úroveň) >> dobře je na tom v tomto směru třeba Tesla X apod. :)
@@KREMENAK01 Ak nebude nabíjačka tak v najhoršom poslúži aj zásuvka na 230V. Cca 15km (ba až 20 ak s šetrí) za hodinu sa z nej nabije. Pripájanie vozíkov je zatiaľ veľmi problémové ,skoro žiadne auto ich neumožňuje až na pár naozaj prémiových kusov (podmienka je dostatočná batéria, dojazd môže padnúť kľudne aj o 1/3).
Pěkné video. Chci se zeptat na následující modelový případ. řekněme, že auto má dojezd 500 km. Je jízdou zahřáté a na dobíječce se dobije na 80% a dojezd ukazuje 400 km. Auto se ihned zaparkuje a přes noc promrzne (-15). Ráno bude baterie prochlazená a tedy asi bude mít sníženou kapacitu a dojezd ukáže třeba 300 km (je to tak?). Co se stane, když auto vyjede a odběrem při jízdě se začne baterie ohřívat. Neprodlouží tento jev dojezd opět na 400 km, tím, že se kapacita baterie vrátí na včerejší hodnotu? Nebo se tím nočním ochlazením ta energie na 100 km někam nenávratně ztratí?
Dobrý deň. Auto nepremrzne za noc na -15. Baterka je dobre zaizolovana. Navyše na Kona/Niro ak je zapnutý Winter mode, aktivuje sa pri -5C ochrana baterky a BMS si zohreje baterku na 5C. Neevidujem, že by sa niečo strácalo. Mám bezne -2 .. 5C na baterke, pri 0C vonku 90kmh sa postupne vyhreje na 10C a celú cestu sa na okreskach 1500km drzala 9-11C, pri 120kmh cca 17C. Pre info pri tych 17C som nameral 64.7kWh ,, pri 25C bat pred zimou bolo 66.3kWh.. Velky ubytok teda nie je. Dost zavisi od auta, kazde je spravene inak.
@@evRoadTripsSvk OK, mě šlo dřív o to, že pokud nějakým způsobem přece jen dojde k ochlazení nabité baterie a ztrátě kapacity, tak co se stane, pokud se jízdou baterie znovu ohřeje, zda se jakoby obnoví původně nabitá energie a tedy se vlastně dojezd "prodlouží", nebo zůstane stejný jako u té prochlazené baterie.
@@jeffmorendi Mne to tak vychadza, ze to tak funguje. Ta kapacita tam je ... Neevidujem zatial vypadok. Ale fungujem do -5C. Velke zimy u nas nie su zatial.
Ta využitelná energie se po opětovném zahřátí vrátí na původní hodnotu (míněno pokud to zahřeji nějakým externím zdrojem, abych nespotřebovával energii přímo z té samotné baterie).
Je zajímavé sledovat jak elektrofandové propagují neekologické a technologické nesmysly až do úplně absurdních hlášek typu:: ,,máte skvělý dojezd 400 km a jezdíte ekologicky".
Jasně že ano, jen se musí někde spalit hnědé uhlí a máte tu ekologickou elektřinu že? atd.
Jen pro zajímavost: Můj automobil mě stál minimum peněz a koupil jsem ho za hotové, má dojezd 1200 km a naftu za pakatel a ,,nabito" mám za 3 minuty.
Elektromobilista je chycen do finanční pasti a málokdy přizná kolik skutečně investoval do tohoto nesmyslu a že je vlastně otrokem svého elektrického snu.
Elektromobilista vždy počítá jen ten aktuální finanční výdaj a zbytek, jako nákup vozidla, úroky, splátky, problémy s dodavatelem energií jakoby chytře ignoruje.
Už to jak autor nikdy neříká žádná negativa je tak děsivé až je to zarážející.
Zaujímavé zhrnutie až na pár nepresností.
Tretiu mocniu už riešili nižšie.
Pohýnanie v zime je síce v BEV plynulejšie ale je to dané RJ ktorá obmedzí výkon a nie vysokým krútiacim momentom - keby nezasiahla, tak sa na ľade a snehu ľahšie pohnem s bežnou spojkou. Kombinácia automatickej prevodovky a spaľováku sa na snehu pohne rovnako dobre (rozloženie hmotnosti má BEV lepšie, ale nič s čím si RJ neporadí) stačí sa pozrieť na testy nových áut. Keď vypnem všetky asistentčné systémy, tak môžem mať problém, alebo zábavu :)
Spotrebu má v zime každé vozidlo vyššiu, bez ohľadu na pohon lebo základné odpory sú rovnaké. Akurát u BEV je to viac vidieť keďže je efektívnejšie a teda viac vidieť dopad odporov: či už je to odpor vzduchu (vyššia spotreba na diaľnici), v zime stuhnuté pohonné ústrojenstvo a zase väčší odpor, mäkšia zmes zimných pneumatík (vyšší valivý odpor), zapnuté kúrenie (nemám odpadové teplo ako vedľajší produkt), potreba temperovania batérie....
Tým nechcem povedať že to je chyba, skôr vlastnosť s ktorou treba počítať. Škoda že ten vplyv je v takom veľkom rozsahu 20% - 40%.
U spaľováku to až taký veľký vplyv nemá. Hlavne je naladený na spotrebu v nejakom režime a v ostatných je neefektívny. Preto v meste môže mať vyššiu spotrebu ako na diaľnici čo si ale bežný užívateľ neuvedomí.
PS: Ako viacerí spomenuly, sú dosť hlasné prechody, a za mňa aj časté opakovanie tých istých záberov (vlogový pohľad by mi nevadil).
Jsem si vždycky říkal, proč na tu rekuperaci nepoužívají výrobci EL aut nějaké superkondenzátory. Ty sice neudrží hodně energie, ale zvládnou to děsně rychle. Pak by to fungovalo jako buffer a z nich by se pomalu dobíjela baterie například. Protože brždění není často potřeba na dlouho.
Cena? Inak Kona/Niro veľmi neobmedzuje, v pohode rve do 2°C baterky 100kW :-D
Protoze auta bezne rekuperuji 50kW vykonem, sice treba jen 10sekund, ale z velke rychlosti treba i pul minuty. Tak by to museli byt super kapacitory, coz by bylo jednak drahe, a jednak zbytecne kdyz uz je tam baterka, ktera zvladne prijimat i treba 150kW
Me by vzdy zajimalo, proc se do ele aut neinstaluje tzv. bufik. Je to napr. zcela obvykla vec v kamionech, nic noveho. Myslim, ze nadrz treba na 5-10 l ethanolu (nechci to slovo zde ani pouzit :-) nafty) by se do auta vesla a v aute by bylo velmi komfortni teplo, navic by se takto dala i efektivne prohrat promrzla baterie a tudiz by pak zimni obdobi nemelo zadny vliv na dojezd. Ano, auto by asi produkovalo trochu CO2, ale bufik ma temer 100% ucinnost a nespotebovalo by se tolik el. energie, takze takova katastrofa by to asi nebyla. Pres leto by byla nadrz prazdna.
Je take elektrické auto ; BMW i3 Rex
rozumím a první elektromobily na olověné baterky bufika také měly - jako student VŠ jsem byl na VUT členem mezinárodní studentské organizace IAESTE a její tehdejší brněnský vedoucí Vojta S. byl doktorand přes baterie a měl v rámci výzkumu upraveného elektrického Favorita s dojezdem 30-40 km v zimě a 60 km v létě. Dnes žije Vojta v Atlantě, je špičkovým expertem na baterie, pracuje pro NASA a nesmí dávat rozhovory - to on mi doporučil Dr. Kazdu.
@@ElectroDad To je nejaky dalsi ele favorit? Vim, ze jeden ele favorit skodovka mela, nebo je to myslen tento co zminujete?
@@jip4746 protože je jednodušší i konstrukčně levnější topit pouze elektřinou a většinou je BEV zapojené do zásuvky, takže problém s předehřevem nebývá pravidlem u běžného scénáře využití..
"bufík" v kamionech apod. je spíše z důvodu, že musí trávit mnoho hodin čekáním/odpočinkem/spánkem ve vozidle apod. a bylo by "hloupé" mít kvůli tomu nastartovaný motor.. a ano u BEV provozovaného v extrémnějších podmínkách, které jezdí i mimo "civilizaci" bych si nechal klidně "bufík" na prohřátí interiéru/baterie dodělat i mimo nabídku výrobce (např. v ICEV mám klasické Webasto)
Nechci snižovat váš strach ze zmrznutí v zácpě, ale ten spíš vyplývá z neznalosti spalovacího motoru který jste měl. Já mám například nádrž 80l, když budu mít stejně jako vy v EV polovinu (pominu rezervu která má tuším 8l), volnoběh žere cca 0,8l/h, tak na půl nádrže v topícím autě vydržím dva dny... během té doby samozřejmě můžu dojít s kanystrem pro další rezervu... to nebylo zrovna šťastné srovnání kde EV mělo excelovat :-/
Už som čítal aj to že ak sa takéto kolóny stali tak tam palivo aj roznášali v kanistroch. Že by dakto pobehoval prípadne s elektrocentrálou potom?
Šel by prosím trošku normalizovat zvuk? Ty přepálené znělky mezi kapitolami jsou šílené, častý nešvar, ale úplně to odrazuje např. při poslouchání večer ve sluchátkách. Moc díky!
ano, v dalších videích stáhneme hudbu.
Zdravim. Vas kanal sleduju, ale docela dost mi vadi spoustu nepresnosti a dost z kontextu vytrzenych informaci, zvlast posledni dobou. V tomto videu treba tvrzeni, ze u sucheho vzduchu se odpor vozidla zvysuje s druhou mocninou rychlosti a u vlhkeho s treti mocninou rychlosti - to skutecne tak neni. Vzdy je to pouze druhou mocninou rychlosti a celkovy aerodynamicky odpor muze drobne zvysit viskozita a vyssi hustota vzduchu. A s tim souvisi i autorem deklarovane zvyseni spotreby o 20% ve vlhkem vzduchu - To bych tedy take dost rozporoval.
mluvíte o vytrhávání z kontextu... ve videu hovořím o odporu vzduchu rostoucím s druhou mocninou rychlosti a odporu vody s třetí mocninou rychlosti. Ve videu uvádím, že pokud má vzduch 100 % relativní vlhkost (a nižší teplotu), tak se jeho aerodymický odpor zvyšuje.
I v létě se za deštivého počasí spotřeba elektromobilu zvýší o cca 20 % - patrně to bude kombinace onoho vlhkého vzduchu, dešťovou vodou narušené aerodanamiky vozu a zvýšením valivého odporu pneumatik na mokru.
@@ElectroDad Dobre, mozna to neni uplne jednoznacne receno a pochopil jsem to jinak. Kazdopadne v kontextu provozu jakehokoliv vozu je takove informace minimalne znacne zkreslena a s takovym podanim nesouhlasim. Ale nejsem fyzik, mohu se mylit. Vytrhavani z kontextu jsem myslel u jinych informaci ve vicero poslednich videich. Chapu, ze pro Vas jsou elektromobily srdcovka a i me jsou elektromobily sympaticke. Ale v nekterych videich uz je to az prehnane a realita se mi casto zda byt jinde (zvlast ze svych zkusenosti). Zvlast citlivy jsem treba u provoznich nakladu a celkovych nakladech za zivotnost vozu (vcetne paliva, servisu a treba i pojisteni). Prave proto pouzivame pouze LPG a CNG vozy. A verte ze se nakladum venuju velmi velmi podrobne, protoze celkove najezdy resim spise ve vyssich statisicich rocne. Mel jsem napriklad moznost testovat citigo ve vsech ctyrech dostupnych provedenich (iV, MPI (BA95), CNG i prestavene na LPG) a ani u tohoto elektromobilu to nevychazi. Elektromobily zkratka porad jeste nejsou pro vsechny a jejich propagace by mela byt asi mene nasilna a nemely by byt opomijene dalsi alternativy jako napriklad CNG, ktere je podle me aktualne nejrozumnejsim pohonem. CNG je sice nenavideny spalovak, ale porad je provozne nejlevnejsi (da se take plnit doma), pomerne ekologicky a ceny novych vozu jsou velmi priznive. Verim ze casem se elektromobily prosadi, ale v radu jednotek let se nejpis stejne masove nerozsiri.
U audi e-tron sportback 55, mám vypozorováno, že ráno pro cestě do práce cca 20km mám vyšší spotřebu než odpoledne při cestě zpět . Převýšení je minimální a stejný je režim jízdy. Ve městě mám taktéž spotřebu vyšší než na okreskách mimo město. Mate někdo stejné zkušenosti???
nemůže to být tím, že přes den v práci parkujete v místě (např. podzemní garáži) kde je vyšší teplota (baterie i auto se prohřejí), než tam kde parkujete doma (např. nevytápěná garáž)?
Doma vyjíždím s předehřátým interiérem - nezávislá klima. Auto je do odjezdu připojeno na wallbox. V práci stojí venku bez připojené nabíječky, Ale taktéž z práce odjíždím s předehřátým interiérem. Ráno spotřeba cca 31kW, odpoledne 25kW :-o Nerozumím tomu...
@@lukaskubjat5399 pak to je tím, že je to z koncernu VW :-)
@@lukaskubjat5399 E-tron je znamy svou neefektivitou, ale tohle zni opravdu podezrele.
Zahrivani baterie u TM3 spotrebuje ~6kW. Pokud ten E-tron nejak blbne nebo z nejakeho duvodu nahriva baterii pri ceste do prace, tak by to i odpovidalo.
Kdyz pisete 31 kW tak predpokladam, ze myslite 31 kWh/100km (i kdyz to jako prumerna discharge vychazi obdobne)? Rozdil ve spotrebe 6 kWh/100km bych u teplotniho rozdilu cca 3-6°C opravdu necekal - protoze to je u E-Tronu udavany rozdil mezi letem (20°C) a zimou (-10°C).
Jeden aspekt bude, ze rano je nizsi teplota => vyssi hustota vzduchu => vyssi odpor. Je to obzvlast patrne u aut s vysokym CoD (jako E-tron) a rychle jizde. Take musite vice pritapet. Ocekaval bych rozdil max. *1 kWh/100km* a to hlavne kvuli vytapeni.
Cením dramatický začátek videa.
Jak jste mluvil o více jak 90% účinnosti elektromotoru, tak jsem si říkal tak proč to doprele ještě není všude, pak mi docvaklo, že to není jenom o tom, že je prostě opruz to věčné nabíjení, měl jsem možnost jezdit s autem na CNG, byla to těžká žravá mrcha a to časté plnění nádrže mě prostě sralo, tak jsem si pořídil 1,9SDI 5l/100, při ceně 1l nafty 27Kč jsem velmi spokojený.
Když někde stojím a topím, tak mi to píše spotřebu 0,6l/h takže bych s plnou nádrží 45l mohl takhle stát 75h, i kdybych z nádrže projel 20%, tak se ohřeju 60hodin, to je prostě ohromný rozdíl.
Kdybych nemusel koukat na peníze, tak začnu pěstovat technické konopí, protože se dá zužitkovat celá rostlina, ze semen vylisuji olej, zbytek na další zpracování. Vymyslím diesel hybrida do kterého ten olej budu cpát a přitom budu využívat výhod elektropohonu.
Olej z konopí protože se snažím myslet aspoň trochu ekologicky a dieselový motor, protože má ultimátní vlastnosti při stálých nízkých otáčkách... auto by se dobíjelo i při stání.
respektuji názor a prosím o slušné výrazy...
Perfektní video, ještě jste mohl zmínit, jak ta spalovací auta v zácpě (koloně) smrdí. Dalo by se e vozidlo použít jako camper van? Myslím tím, že budu v autě chtít přespat a jen topit a nabíjet třeba tablet a ostatní palubní systémy by nic neodebíraly.
Myslíš napríkpad takto: :-)
www.mojelektromobil.sk/zimny-vanlife-s-elektromobilom-po-slovensku-blog/
Konkretne TM3 jako camper van naprosto bez problemu i v -10 °C. Pokud navic pridate izolacni termofolii na okna a nejakou izolaci do kufru (staci deka).
@pazout1984 děkuji pěkně za komentář a za podporu. Vedle Tesel které mají tzv. camping mode mají rovněž např. elektromobily Hyundai či Kia tzv. utility mode, který má stejnou funkci - v autě je příjemná teplota, ale ostatní spotřebiče jsou vypnuté.
Ten smrad som si po pravde už dlho nevšimol. Naposledy tak staré avie, občas nejaká vykuchaná plečka v nafte, ale inak nie. Ale chápem že ako obecná pravda a spôsob ako si rýpnuť a ukázať že som lepší je to fajn.
PS: Škoda že aj komenty ktoré rýpu do druhej strany sa taťkovi páčia. Motivovať ľudí tým, že podporujem nenávisť, no neviem.
Podívejte se na Bjorna Nylanda, ten většinou testuje i spaní a spotřebu topení atd...
pane Elektro Dade, vy jste INg. nebo Mgr. nebo jak vás správně oslovovat ?
Zkuste normalne Pane Jene, Pane Honzo, ja myslim ze mu to vadit nebude :)
@ to by asi šlo, jenže já nemám rád oslovování jménem (křestním) a vykáním, to je takové americké, a tykat si zase netroufám, když Pana Jena neznám
@@razitko317 vykání je přežitek(obzvlášť v internetových diskuzích) a navíc vzniklo v podstatě omylem , ale to je o zvyku (někomu to vadí a někomu ne);)
@Razi Tko osobně rád neznámé lidí oslovuji křestním jménem (myslím, že je to lidské/přátelské) a vykám (projev respektu/úcty). Jane / Honzo je zn. ideál.
Jakmile se poznáme osobně, tak dle situace přecházíme na tykání. Akademický titul mám, ale v soukromém ani pracovním životě jsem jej nikdy nepoužíval a na TH-cam mi rovněž nesedí.
Oslovujte ho tedy "pane Staňku", jestli vám jiné varianty nejdou přes prsty. A teď by mě docela zajímal ten dotaz, když už víte, jak ho správně oslovit :-)
15:00 docela smutný příběh :( Naštěstí se dá přikoupit nezávislé topení, takže motor nemusí být nastartován. Ale jinak zajímavý pohled na celou věc. :D
Normální spalovák má spotřebu na volnoběh okolo 1litru paliva za hodinu, tedy není zde důvod auto startovat na 5min a pak 55min klepat kosu. Teda pokud nejezdím pouze na výpary z nádrže.
@@TomH519 Přesně tak. Auto videa opět překrucuje skutečnosti. A pokud někdo v zimě jezdí po dálnici s méně jak polovinou nádrže, tak je nezodpovědný anebo ..... Se spalovákem můžu stát na dálnici s půlkou nádrže cca 2 dny při stále zapnutém motoru.
@@TomH519 Nevim co mate za auto, ale vsechna co jsem mel (mam) maji volnobehovou spotrebu okolo 0.5 l benzinu/hod. takze i s pulkou nadrze treba 25 l auto vydrzi bezet 50 hod. Nemluve o tom, ze zkuseny a zodpovedny ridic, kdyz je zimni marast nevyrazi na dalnici, do hor, ci kamkoliv dal s prazdnou nadrzi. Navic v zime udrzuji v aute i z jinych duvodu paliva vice a tankuji, jakmile je palivomer na polovine. Takze takto bych konkretne s nasim autem vydrzel na te dalnici stat pekne v teple skoro 3 dni, s plnou nadrzi skoro tyden :-) A kdyz nahodou palivo dojde, tak s kanystrem v ruce se natankuje klasicke auto kdekoliv uprostred lesa na dojezt 150 km. :-)
@Robert Matulka o jakém překrucování skutečnosti to hovoříte? Vy jste byl se mnou a dalšími třemi lidmi v lednu 2001 na 40 km D1 směr Brno celou noc ve služební Fabii 1.4 uprostřed sněhové kalamity? Ano nebo ne?
Tak je to potom podobné, len bez dýchania výfukovaných plynov. Aj keď v kolóne predo mnou elektro asi nebude :-D. Cca 3.5 dňa vydrží pri 0C eNiro s plnou baterkou. Nepoužívam to v kolónach, ale na núdzové prespatie. Na parkovisku nikto ani len netuší, že som tam.
Tak jsem přečetl diskuzi. Stejně je krásné jak si tu všichni plácají obdivně po zádech. Tím nechci a ani nesnižuji práci, kterou do výroby videa vložil autor.
Ono je dobre obcas pochvalit co dobre jest, nez jen kritizovat. :)
-30 jsem zažil ve Frýdku-Místku a kolikrát v MSK kraji -27 až -25. Úplně běžná zima. Samozřejmě ne každý rok.
Šlo by udělat reportáž o elektrododávkách, jelikož OA mě fakt nezajímají 🤷😁
lol tech prvnich 20 sec pecka :D Uplne jak clanek z autofora :D
na zmíněném webu jsem nikdy nebyl, nemohu posoudit
@@ElectroDad To je takovej super web pro investory TSLA kdyz chteji vedet co se zase za nejvetsi kokotinu o Tesle na celym svete pise :D Ty zabery na 0km dojezd a dramaticka muzika ve me uplne vyvolali pocity ktery ma clovek ze cteni jejich clanku ... akorat ze oni to z nejakeho duvodu nemaji jako srandovni uvod ale jako zcela vazne na tom stoji celej clanek :D
Chybi mi informace a co jsem vypozoroval v zime, je to, ze i vykon motoru je nizsi pokud je baterie jiz napr z 3/4 vybita. V lete to neni moc znat, vice si to uvedomite prave v zime. Auto automaticky omezuje, ne tedy jen samotny dojezd. Je to pochopitelny, ale nebylo to zcela jasne receno. Skoda CityGo
Záleží jak který elektromobil. U Iona v 7 zimách nepozorováno.
zajímavá přednáška o energetice od paní Drábové: th-cam.com/video/9tB_WUXKIHw/w-d-xo.html
jak prosím souvisí s tématem videa?
@@ElectroDad Souvislost není těsná, ale elektromobily jezdí na elektřinu a je tedy dobré vědět něco o tom, jak se elektřina získává a jaké jsou s tím souvislosti. Například materiálová náročnost na instalovaný výkon atd.
Neberte to jako útok na elektromobilitu, sám bych spalovací auto vyměnil, ovšem investovat tolik peněz při mém nájezdu (6-10kkm/rok) je holý nesmysl a volné peníze na to, udělat to jen z čistého nadšenectví, nemám
@@tomast7911 Tak si kupte elektro ojetinu, ve které jistě ve spalováku jezdíte. A hned to bude stát jiné peníze.
Co se získávání elektřiny týče, máme obrovské rezervy v OZE, zejména miliony prázdných střech nemovitostí po celé ČR.
@@tomast7911 Jeden zdravý komentář, pod který se kdykoliv podepíšu.
Sorry páčia sa mi tvoje vide ale to fakt strihal hluchý človek ?
tu hudbu musíme ztišit, uznávám
@@ElectroDad ono to nieje prvé video kde je nevyvážený zvuk. Keď si na to dáš pozor tvoje inak dobre videá sa zase posunu o niečo ďalej. Inak ďakujem za obsah lebo jeho tvorba určite zaberie nemalo času a námahy.
Jenom bych podotkl že jste v těch svých výpočtech výdrže topení nějak zapoměl zmínit rozdíl mezi venkovní teplotou + 5 a - 5 stupňů. Nebo snad nemá vliv?
jistý vliv to mít jistě bude. Jak u vozů s odporovým topením, a asi více s tepelným čerpadlem (kde jeho účinnost klesá s teplotou a vyšší vlhkostí). Nicméně to zásadní vliv na schopnost elektromobilu dlouho stát v mraze a topit mít nebude. Nemám přesná data, odhadem zvýšení spotřeby díky nižší teplotě stojícího auta bude o nízké stovky watt hodin.
Prave jsem se dodival na nove video Bjørn Nyland, kde testuje camping v TM3 a spotreba na vytapeni dle externi teploty je:
0°C: 0.9 kW
-8°C: 1.3 kW
-11°C: 1.1 kW
-25°C: 1.95 kW
Za jizdy je to (ciste na vytapeni) obvykle mene, protoze pri jizde se zvysi teplota kapaliny v chladicim okruhu a je mozne ji vyuzit na pritapeni + je v tom zahrnuta nejaka zakladni spotreba systemu.
Pri teple baterii si to i v -25°C prvni hodinu vzalo jen 860Wh (diky tepelnemu cerpadlu).
Pri soucasnych teplotach (do -8°C) by tedy TM3 mela zvladnout pres 50 hodin prijemne teploty v interieru.
Osobne v zime a na naledi dam přednost manualni spojce kde mam vzdycky cit jak na spojce tak na plynu a podrazovani abych predel smyku, nebo vyjel z namrzli silnice. V tom ma automat proste nevýhodu, EV to za me trochu mitiguje rekuperaci kdyz clovek vjizdi do zatacky a na naledi nechce na brzdu. Ale tady je manual proste lepší (muj nazor) co se tyce topeni, tak moje auto nema cerpadlo, a zrovna ted v garazich +5 stupnu mi 22,5stupne na nejnizsi výkon bere cca 1.3KW v prumeru na hodinu, vyhrata kabina. V minus deseti v noci na dalnici to bude jiny kafe, troufam si odhadnout az 3KWh na topeni. Velikost baterie je tu zasadni vyhoda, osobne mam maly EV a baterku okolo 30KWh tak jsou to vetsi nervy. Zas kdo dnes koupi EV stredni tridy tak ma dostatecne velkou baterku aby byl v klidu.
to je dobré pro zkušené řidiče a dnes jsou auta stejně přeasistovaná, že s tím odjede skoro každé tele :D
jak to tak sleduji tak oka video, ale jasně tu říkáte, že chcete X lidem říct ať přejdou na E auto :)
ale na druhou stranu si protiřečíte tím, jak to video je natočeno defacto říkáte, že E auto je úplně k ničemu, stačí se na to podívat očima normálního člověka který uvažuje koupi takového auta už když koukne na to video tak raději upustí od koupě vic negativních informaci a časti kterým člověk prostě nerozumí
třeba jak zmiňujete dojezd 500km na polovinu tím jasně říkáte ze třeba cesta Olomouc směr Praha se neobejde bez nabiti kolony atd to aby si člověk vzal do kufru elektro centrálu protože víme jak to na našich cestách je
ja třeba když sem viděl to video tak bych do E auta vůbec nešel a raději koupil auto kde natankuji a jedu na jedno natankovaní X kilometru topím chladím zkratka jedu e auto topím chladím jedu a nevím, jestli dojedu
takže bych to vice směroval plusy a minusy mezi normálním autem a E autem
Děkuji za názor. Už 6 let jezdím jen elektromobily, tak jsou mi spalovací auta čím dál více vzdálena.
Poprosil bych vypnout to koukání do kamery za jízdy. Je mi jasné, že asistent to ošéfuje. Přesto to není moc edukativní.
respektuji názor
Video bomba, jen je škoda že tyhle věci si může člověk odvodit sám ale je mi jasné že je to pro lidi kteří mají utvrzený názor že to nejde a v zimě s tím nikam nedojedu. Hold to bude ještě chvíli trvat než to všem docvakne😅
Prave, ze bezny clovek co se nevyzna v kW a kWh a principu tepelneho cerpadla a podobnych zaludnostech, si to neodvodi. Protoze proste nema z ceho. Proto je dobre, kdyz jim to nekdo vysvetli.
Tak si kupte elektromobil. Pokud máte koule přiznat chybu, napíšete sem, jak je to drahý a nepoužitelný!
Dobré ráno. Rád sleduji Vaše videa a jsou dobrou osvětou na elektromobilitu. Jen mi vadí, jak držíte volant jednou rukou za horní část a při jízdních záběrech z interiéru se hodně věnujete kameře, možná více než řízení. Zkuste prosím toto změnit.
Tak to je daň za natáčení. Já dělal jen psané a focené testy, a když potřebujete za jízdy vyfotit displej infoteimentu, tak bohužel je to v rozporu s pravidly.
@@radovanburkovic7085 Mně šlo o držení volantu na dvanáctce a to je špatně kvůli rozsahu otáčení volantem. Pokud se video zveřejní, tak by to mělo ukázat správný způsob řízení i když pan Staněk s vozy nedriftuje. Si připadám jak protivný učitel z autoškoly 😉 Se omlouvám, ale mrzelo mě to, protože videa jsou solidní a za tu všechnu práci s nimi 👍🏻
@@libormeister Starého psa novým kouskům nenaučíte. Do mne hustili za 10 dvě a pokud držím dle dnešní správnosti volant ve třičtvrtě na 3, tak se cítím značně nekomfortně, že nemám kontrolu nad vozidlem. A o tom to bohužel hlavně je. Jsou lidi, co jezdí namačkaní na volantu, i když je to blbě. Posunete jim sedadlo dále a jsou schopni se vybourat hned na výjezdu z parkoviště. Jiní jsou v mírném předklonu a tedy zadkem a zády zejména necítí auto pod sebou. Ale seřízení sedačky a opěradla odmítají, mají z toho špatný pocit. Postupně se to upraví, ale až po 10 letech přijdeme na něco jiného, tak prostě 5 generací bude řídit zase blbě.
@@radovanburkovic7085 th-cam.com/video/0elTnXPCZgw/w-d-xo.html
th-cam.com/video/8eBcspDINBY/w-d-xo.html
kam zmizela tesla? :O Pán teslař bez tesly?
popularizuji elektromobily, nikoli Teslu (která je ve videu zmíněna rovněž).
Video jistě točeno současně s těstem Corsy...nebo má Teslu manželka :)
Honza Staněk průběžně testuje různá auta, takže pak to vypadá, že šla Tesla z domu, pro neznalé. Když jsem hodně testoval pro hybrid.cz, tak se pořád sousedi ptali, kde na ty nová auta beru, co mi stojí před barákem každou chvíli jiné. Podobně to bylo, když u nás v podkroví byli nájemníci šéfové místního autosalonu Mercedes, ti si prostě brali nová auta k vyzkoušení a co chvíli jsem měl před barákem jiného medvěda za pár mega, jak kvitovala hospoda. No a když se nastěhoval milovník rychlých aut, který jich měl po garážích asi 7, a parkoval je střídavě u nás, tak bylo jasné, že se starostou v obci nikdy nemohu stát. :Prostě takhle vznikají nedorozumění. :-)
Zdravím, předpokládám, že již víš, že Porsche a BMV má některá poslední benzinová auta s menší uhlíkovou stopou a jsou čistší k životnímu prostředí než tvůj elektromobil. To znamená, že není nutné budovat nové nabíjecí stanice, stavět páteřní rozvody elektrické a nové elektrárny. Co tomu říkáš? Stále v tom vidíš ekonomickou výhodu?
A tu hluopost jste se dozvěděl od nich, že?
@@radovanburkovic7085 tak ED taky šíří "ověřená" fakta, která už dlouhé roky nejsou pravdou a tam to nerozporujete ..divné :D
Nevím co je pravdy na tom co napsal 22187 či jak se jmenuje, ale stačí se zamyslet nad tím, že dnes mám u většího, těžšího, výkonnějšího vozidla skoro poloviční spotřebu .. ta efektivita bude za ty roky určitě někde jinde, když cca dekádu starý PSA motor měl v průměru 41% (samozřejmě efektivita se s různou zátěží mění stejně jako u elektromotoru) ;)
@@thomasb691 Váš názor.
@@radovanburkovic7085 kdyby jen můj :)
Jak jsme jen mohli přežít s auty se spalovacím motorem. Asi zázrak.
Av době kamenné dokonce lidi zázrakem přežili jen s kamením.
@@m4xp0w3r7 Protože neměli EU a ekologické aktivisty. Ty by jim ty kameny zakázali.
@@jardafik562 Tak ještě, že máme Zemana a Babiše, ti nás před EU a pokrokem ochrání.
@@m4xp0w3r7 A je skutečně EV 100% pokrok. Vy to víte na 100%?
@@jardafik562 Jasně. Vy jste nikdy nejel Teslou že?
ten zvuk...
Sedačky jsou opravdu vyhřívané tepelným čerpadlem?
Kolik si myslíte, že asi tak výhřev sedačky bere? Prozradím Vám to ~50W :-P
@Richard Máca sedačky jsou vyhřívány u jakéhokoli vozu odporovým vodičem. Tepelné čerpadlo prohřívá vzduch kabiny (ve které pomalu prohřívá, striktně vzato, i sedačky).
@@ElectroDad V čase 16:00 uvádíte spotřebu při topení EV s tepelný. čerpadlem a zároveň říkáte, že si můžete vyhřívat sedačky. Je jasné, že sedačky jsou vyhřívané odporovým drátem (proto můj ironický komentář) a tedy zvyšují spotřebu, ale z vašeho videa vyplývá, že se o vše postará tepelné čerpadlo, což není pravda. A odpověď že tepelné čerpadlo prohřívá vzduch a tím i sedačky asi nemyslíte vážně. To by znamenalo, že každý automobil, který má topení má vyhřívané sedačky,.To by jste mohl rovnou tvrdit, že máte vyhřívaný volant, přístrojovou desku, čelní sklo..... To není seriózní.
Velice kladně hodnotím, jak uvádíte zmenšování dojezdu v různých situacích, to mi přijde super a dá člověku dobrou představu o možnostech EV.
Naopak nesouhlasím, že v zácpě ja EV bez problémů, kdežto u spalovánu se bojíte, aby Vám nedošel benzín.
@@martinsmolka Máte nějaké objektivní data kolik W spotřebují sedačky například v Modelu 3? 50W se mi zdá velice málo, to by znamenalo, že na výdrž to má naprosto minimální vliv. A je i otázka, zda se sedačky vyhřívá z trakční nebo z palubní baterie.
@@MacaRichard Kolik to žere v TM3 se septejte elektrotáty, ja mám v Car Scaneru u Citiga vypozorovaný, ze se odběr při zapnutí výhřevu zvedne o cca 50W...
Některé spalovací motory mají účinnost kolem 40 %
ano
Po chvíli ma video prestalo baviť. Stišovať a pridávať hlas...
chápu, bylo to zbytečně místy ukřičené
Naivní pán.Podpora elektro mobility není správná ani racionalní.
Tady musím pochválit hodnotu informací tohoto videa i pro nás co máme spalováky. Fyzika je všude stejná. Díky tomu jsem konečně pochopil proč jsem mě plně naložený s bednou na střeše po dálnici do Chorvatska průměrnou spotřebu 5,2 litrů nafty.
Ještě možná u EV objektivně používat informaci čistý vzduch a nulové emise... Moje soláry na střeše už od listopadu vyrábějí nula a elektrika v Česku pod půl kila CO2 na KWh prostě nejde a ještě dlouho nepůjde..... (dnes česko 482g a z Polska k nám proudí momentálně 653g, takže Tesla 100KWh baterka 50 Kilo CO2 na cca 300 km dojezd, to opravdu nejsou nulové emise...)
u BEV se hodně řeší lokální emise a tam už jde v podstatě o "bordel", který vzniká samotným pohybem = u ICEV/BEV je horší samotný pohyb než typ pohonu
www.oecd.org/officialdocuments/publicdisplaydocumentpdf/?cote=ENV%2FEPOC%2FWPIEEP%282020%294%2FFINAL&docLanguage=En
www.emissionsanalytics.com/news/pollution-tyre-wear-worse-exhaust-emissions
www.emissionsanalytics.com/news/2020/1/28/tyres-not-tailpipe
To máte blbý s těmi soláry. Moje soláry, tedy solární ohřev vody, jely dnes skoro 4 hodiny v kuse a předehřívaly vodu v bojleru. Stejně tak asi 5 hodin jela fotovoltaika. Málo, ale jela. Ostrava. Severní Morava. 8.leden
@@radovanburkovic7085 jj hotový zázrak jak to jede za každého počasí ve dne v noci celý rok na 500% ;) www.electricitymap.org/zone/CZ
@@radovanburkovic7085Jste Radovan. Fyzikální zákony v Česku nikdo neobejde. www.nazeleno.cz/kolik-elektriny-vyrobi-fotovoltaicke-panely/ Ty 4 hodiny sikmeho slunka nejsou žádný výkon, ale na vási powerbanku k mobilu asi stačí.
@@radovanburkovic7085 Jestli máte standardní 5kwh solární pole, což už je lepší průměr, zítra vám vyrobí 3,2 kwh energie, což vám ušetří cca 13 Kč. Při spotřebě Tesla 3 cca 23 kwh na 100 km na to ujedete cca 15 km. Ještě pořád si myslíte že vám to nahradí spalovací auto?
Ja som vždy hovoril a tu je aj dôkaz od vás že elektro auta sú blbosť.
Asi tak jako byly "blbosti" drahé dotykové mobily co vydrží den nabité, když my jsme nosili v kapse tlačítkové nokie co vydržely týden nabité.
Elektromobily na konci této dekády v prodejích nových aut v podstatě zcela vytěsní spalovací vozy.
@@ElectroDad
Áno to súhlasím ale je to nútené Eú.ak by to bolo na dobrovoľnej báze o elektro auta by nik nezakopol.
Kopec ľudí má EV bez výhod a návrat na fosil nikto neplánuje. Nie je to pravda, že by nikto nezakopol.
@@evRoadTripsSvk áno tiež som za že cez 95% ľudí by sa do doby kamennej nevrátilo ✌️
@@romanskulavik3333 toto veru nieje pravda. Cez 95% ľudí by sa do doby kamennej nevrátilo. Ak budete mať možnosť tíždeň sa voziť s elektromobilom ktorý má dojazd cez 500km bude sa vám to páčiť