@@KacperSieradziński Teraz to tak raz dziennie, ale w czerwcu mam deadline w projekcie dla pierwszego wydania produkcyjnego więc tak od maja wstawiaj raz na 6 godzin proszę :P
Cześć Kacper. To już drugi raz kiedy piszę ten komentarz, poprzedni zniknął (i nie, ja go nie usunąłem :P). Otóż mam pewien pomysł na projekt, który mógłbyś stworzyć na kanał. To jest oczywiście jedynie propozycja, którą chętnie zobaczyłbym w Twoim wykonaniu. Otóż zbliżają się święta i jak to w zwyczaju mamy ze znajomymi robimy sobie prezenty. W tym roku stwierdziliśmy, że nie chcemy robić prezentów wszyscy wszystkim tylko dla każdej osoby chcemy wylosować jedną inną, której ten prezent robić będziemy . Stwierdziłem, że napisanie takiego programu to super projekt do poćwiczenia ("programuje" od niedawna więc było to dla mnie małe wyzwanie). Udało mi się większość tego programu napisać bez większych problemów i składał się on z trzech funkcji: 1. dodawanie ludzi do listy 2. łączenie ich w pary (to dla ćwiczenia). 3. Losowanie na zasadzie losu z kapelusza (główny cel). Założenia były nieco bardziej skomplikowane bo: a) Nie możemy wylosować siebie b) Mężczyźni nie mogą wylosować kobiet (jako dodatkowe założenie) c) Finalnie ma to się odbywać z wykorzystaniem biblioteki tkinter( zawsze to lepiej wygląda jak jest to interfejs graficzny i tego założenia jeszcze nie próbowałem wdrożyć) Udało mi się wszystko to zrealizować, jednak z dużym ALE. Ze względu na moje podejście, niekiedy otrzymywałem ValueError lub IndexError. Kopiowałem sobie listę ludzi dwa razy (all_people -> people_to_choose - lista z której usuwałem już przypisane osoby, people_to_choose -> x_list - kopiowałem pozostałe do wylosowania osoby i z tej listy usuwałem osobę dla której iterowałem (nie wiem czy poprawnie użyłem tego wyrazu) pętle) Błąd pojawiał się ponieważ w niektórych przypadkach osoby losowały się w taki sposób, że dla ostatniej osoby do wyboru pozostawała ona sama. Swój problem rozwiązałem za pomocą try i except jednak wydaję mi się, że jest to mało eleganckie rozwiązanie. Po prostu funkcja wykonywała się jeszcze raz jak występował błąd. Na koniec przepraszam za ten esej. Jakoś tak wyszło. Podejrzewam, że mój problem jest błahy, ale jak wspomniałem, dopiero raczkuje w pythonie i programowaniu w ogóle. Fajnie byłoby zobaczyć Twoje podejście do takiego problemu w filmie. Dodam, że śledzę Twój kanał na bieżąco i bardzo go lubię. Pozdrawiam serdecznie :)
a i b to nie są argumenty to są parametry funkcji, nawet Pycharm Ci to podpowiada. Argumenty to 10 i 20. Należy odróżniać takie pojęcia jak argument i parametr funkcji.
🐍Zapisz się do newsletter'a i zacznij programować!
podstawypythona.pl
Strasznie polubiłem Twój kanał, słucham go do porannej kawy. :) Kibicuję na przyszłość!
TO bardzo mi miło :-) Dużo pijesz kawy? Bo nie wiem jak dużo musze nagrywać bym Ci wystarczał :P
@@KacperSieradziński Teraz to tak raz dziennie, ale w czerwcu mam deadline w projekcie dla pierwszego wydania produkcyjnego więc tak od maja wstawiaj raz na 6 godzin proszę :P
@@najmys raz dziennie? Powariowali :D Taki kalendarz adwentowy? :P
@@KacperSieradziński państwowy software house, więc nasze oczekiwania nie mogą być zbyt wysokie :p
@@najmys dobrze! Zobaczę co da się zrobić :-)
Super. Jestem początkujący i widzę po tym filmiku, że zostanę :D Zaczynam w wolnej chwili oglądać pozostały materiał :) Leci Sub
Dziękuję Marku :-) na kanale jest też sporo materiałów łatwiejszych. Myślę, że coś jeszcze dla osób zaczynających w tym miesiącu przygotuje :-)
Dawno Cię w komentarzach nie widziałem, jesteś jeszcze? :-)
Cześć Kacper. To już drugi raz kiedy piszę ten komentarz, poprzedni zniknął (i nie, ja go nie usunąłem :P). Otóż mam pewien pomysł na projekt, który mógłbyś stworzyć na kanał. To jest oczywiście jedynie propozycja, którą chętnie zobaczyłbym w Twoim wykonaniu. Otóż zbliżają się święta i jak to w zwyczaju mamy ze znajomymi robimy sobie prezenty. W tym roku stwierdziliśmy, że nie chcemy robić prezentów wszyscy wszystkim tylko dla każdej osoby chcemy wylosować jedną inną, której ten prezent robić będziemy . Stwierdziłem, że napisanie takiego programu to super projekt do poćwiczenia ("programuje" od niedawna więc było to dla mnie małe wyzwanie). Udało mi się większość tego programu napisać bez większych problemów i składał się on z trzech funkcji: 1. dodawanie ludzi do listy 2. łączenie ich w pary (to dla ćwiczenia). 3. Losowanie na zasadzie losu z kapelusza (główny cel). Założenia były nieco bardziej skomplikowane bo:
a) Nie możemy wylosować siebie
b) Mężczyźni nie mogą wylosować kobiet (jako dodatkowe założenie)
c) Finalnie ma to się odbywać z wykorzystaniem biblioteki tkinter( zawsze to lepiej wygląda jak jest to interfejs graficzny i tego założenia jeszcze nie próbowałem wdrożyć)
Udało mi się wszystko to zrealizować, jednak z dużym ALE. Ze względu na moje podejście, niekiedy otrzymywałem ValueError lub IndexError. Kopiowałem sobie listę ludzi dwa razy
(all_people -> people_to_choose - lista z której usuwałem już przypisane osoby,
people_to_choose -> x_list - kopiowałem pozostałe do wylosowania osoby i z tej listy usuwałem osobę dla której iterowałem (nie wiem czy poprawnie użyłem tego wyrazu) pętle)
Błąd pojawiał się ponieważ w niektórych przypadkach osoby losowały się w taki sposób, że dla ostatniej osoby do wyboru pozostawała ona sama.
Swój problem rozwiązałem za pomocą try i except jednak wydaję mi się, że jest to mało eleganckie rozwiązanie. Po prostu funkcja wykonywała się jeszcze raz jak występował błąd.
Na koniec przepraszam za ten esej. Jakoś tak wyszło. Podejrzewam, że mój problem jest błahy, ale jak wspomniałem, dopiero raczkuje w pythonie i programowaniu w ogóle. Fajnie byłoby zobaczyć Twoje podejście do takiego problemu w filmie.
Dodam, że śledzę Twój kanał na bieżąco i bardzo go lubię. Pozdrawiam serdecznie :)
Przemyślę, dziękuje za pomysł :-) Myślę, że można by popatrzeć na random i choice.. ale może uda się prościej :-)
Fajny film!
Dzięki :)
Kurde, po miniaturce na 100% byłem przekonany, że to Figurski 😂😂😂
Dziś bez brata nagrywam :P
Kiedy ciąg dalszy? :D
Czekałem na taki komentarz.. teraz wiem, że warto nagrać kontynuację ;-) Niedługo!
Po pyStarcie funkcje już nie mają tajmenic :P. Widzę, że się rozpędziliście z materiałami :D
Niestety nie każdy subsrybent lub widz jest Pystartowiczem :-) trochę trzeba też przekazać wiedzy na zewnątrz :-)
@@KacperSieradziński Wiadomiks - kanał musi się rozwiajć!
P.S. Tak chcemy serię!
@@mariuszdrabik7119 ok! Zobaczę co uda się zrobić :-)
a i b to nie są argumenty to są parametry funkcji, nawet Pycharm Ci to podpowiada. Argumenty to 10 i 20. Należy odróżniać takie pojęcia jak argument i parametr funkcji.
Bardzo dziękuje, dołoże starań by to zapamiętać :-)
A czy czasami nie mówiłeś, że odchodzi się od programowania funkcyjnego na rzecz obiektowego?
od strukturalnego na rzecz obiektowego tak, natomiast programowanie funkcyjne to coś innego :-)
Strukturalne i python to chyba tylko NoSQL
@@MrKor4k nie widzę związku :-)
Trochę skomplikowane na start...
Na start nie bardzo :-) na start jest inny film o funkcjach :-)
nie rozumiem
Czego nie rozumiesz Alu? :-) pomożemy :-)