Silnik zdobył czwarty tytuł Engine of the Year 2018 w kategorii od 1.0 do 1.4L!! Został skrócony czas żywotności paska - na 12.2018 to 6lat lub 105 000km.
Jechałem Crosslandem z tym silnikiem. Bardzo przyjemne wrażenia pod każdym względem. Cichy, dobra dynamika, elastyczność w każdym zakresie, nie szarpie przy ruszaniu (w przeciwieństwie do 1.0 TSI). Jeśli wierzyć danym z komputera pokładowego, to spalanie miał niemal dokładnie takie jak deklarowane przez producenta (między 5 a 6 l/100).
Tak jak mówiłem w materiale - najlepsi są Ci którzy nie jechali a się wypowiadają, że jest zupełnie odwrotnie niż ty piszesz. Dzięki za Twoje spostrzeżenia i komentarz 😃
i teraz po latach ten silnik jak dzwon potrzebuje respiratora bo to genialne wspaniałe rozwiązanie mokrego paska okazało się luszczace które go zacieralo 😂
Gratulacje. Zadałeś klina wszystkim narzekającym na ten silnik. Każdy oczywiście ma prawo mieć swoje zdanie. Ale jednak ludzie go kupują i jeżdżą z tym silnikiem w różnych modelach. Podobnie jak TSI co to żłopią olej itd. itd. Pełna zgoda także co do skrzyni biegów. Różnicę zauważą tylko ci , którzy mieli krótkie szybkie przełożenia. Jak zwykle najlepszą metodą jest pójść i przejechać się tym samochodem. Oceny sąsiadów i znawców pozostawmy tylko dla nich.
Pewnie, że tak. Ale niestety wygląda na to, że wszystko zmierza w kierunku elektryczności. Ktoś gdzieś na forum śmiał się, że czeka na siniki poniżej 1 litra podwójnie czy potrójnie doładowane. Pół żartem pół serio oczywiście. Bo w temacie silników trwalszych wolnossących to chyba jednym z niewielu mazda się nie poddała. Za kilka lat będzie duży problem z kupnem używki. Bo kupić sobie taki 1.0 czy 1,2 powyżej 100 000 km będzie moim zdaniem sporym ryzykiem. Teraz jeszcze możesz wybrać wśród większych jednostek.
Jak najdalej od tego syfu czyli silnika 1.2 (130 km) w naszym modelu Peg 3008 przebieg 46 tys silnik się zatarł powód : pasek rorzadu pływający w oleju ,pasek się łuszczy i zatyka kominy olejowe. Auto w 90 % tryb miejski. W serwisie dowiedziałem się że olej maksymalnie co 10 tys a rorzad maks 50 tys . Jak najdalej od tego gówna!!!!!!!!!!!
Nowy pasek też się rozpuszcza ale już nie rozpada. W silnikach turbo może dojść do zatarcia popyt podciśnienia i utraty hamulców. Spalanie stylowe występuje często że względu na bardzo czuły sterownik itp...
Dostałem ten samochód jako zastępczy na kilka dni (w wersji z automatem) - normalnie mam Peugeota 5008 z silnikiem 1,6 165km, więc mam ciekawe porównanie. Samo przyspieszenie wydaje się OK, o ile ktoś się nie chce ścigać. Silnik nawet brzmi przyjemnie na wyższych obrotach. Kłopoty zaczynają się, gdy jedzie się całą rodziną - dynamika wyraźnie spada. Do normalnej jazdy po mieście jest w porządku - ma znakomitą skrzynię biegów, która ładnie dostosowuje bieg do prędkości. Duży minus w porównaniu z 4-cylindrową jednostką 1,6 to hałas. Silnik jest wyraźnie głośniejszy, a na niższych obrotach "klekocze". Tak czy siak, polecam Peugeota - jest dużo ładniejszy ;) - dodaję emoticonę, bo wiem, że o gustach się itd.
Ciekawi mnie jak tak mały motor zachowa sie gdy 4 osobowa rodzina spakuje sie i pojedzie nad morze :) testy przeprowadzane są jedną osobę w aucie... Inna sprawa że nic o wadach tego modelu...?
Silnik koszmar i postrach warsztatów. Lista wad jest wyjątkowo długa. Chyba jedyny równie skopany motor to ecoboost 1.0 Forda. Cytat z jednego z serwisów motoryzacyjnych: "Silnik 1.2 PureTech jest niefortunny i nigdy nie będzie zasługiwał na miano długodystansowego maratończyka. Obserwujac batalię czytelników w komentarzach i mojej skrzynce mailowej stanowczo odradzam zakup aut z tym silnikiem, zarówno używanych oraz nowych.Tyle w temacie 😀"
Przy bezpośrednim wtrysku są dwie przeszkody - cena instalacji (ok 10 000zł) oraz dotrysk paliwa. th-cam.com/video/ZMWvX7sxuLA/w-d-xo.html W filmie powyżej dla przykładu kosztuje 12500zł. Z pewnością @Energy Gaz Polska odpowie Ci na to pytanie lepiej, ale z pewnością montaż nie jest taki prosty i tani jak w przypadku samochodu z silnikiem wolnossącym :)
O przeszkodach to wiem. A czy to jest ta sama jednostka co jest w fabrycznej wersji z LPG (ponoć odporniejsze gniazda zaworowe?). Pytam, bo od urodzenia Fiaciarz, od paru lat Daciarz z LPG. I próbuje coś znaleźć ciekawego do LPG. VAG nie wchodzi w grę... PS. Co do montażu instalacji BRC, to wyłącznie Czakram w Tarnowie. Energy miało parę wpadek z BRC i jeździli do nich serwisanci mobilni poprawiać instalacje.
Nie, ta jednostka nie występuje z fabrycznym LPG. W crosslandzie jest dostępne 1.2 82KM, ale jeżeli chodzi o technologię to zupełnie inna bajka - ta jednostka nie ma turbo i posiada wtrysk z listwą czyli pośredni. Zupełne przeciwieństwo silnika omawianego w filmie.
@@wyzszybieg Dotrysk paliwa stosuje się również w wolnossakach MPI powyżej 3-3,5k RPM celem chłodzenia zaworów ciekłym paliwem. Można tego uniknąć stosując lubryfikację gniazd zaworowych, ale nie wszystkie silniki tego potrzebują (te z pancernymi zaworami i głowicą nie potrzebują jednego i drugiego). Sam dotrysk nie jest zły, dawka mniejsza niż 10% paliwa całościowo, a mało kto jeździ często powyżej 3,5k RPM (pomijając trasy).
24 tys km silnik 110 KM pasek wymieniony rozrządu bo pękał, wypadanie zapłonu na jednym cylindrze wymienione świece ale po miesiącu znowu to samo, jest już po gwarancji będę wymieniał cewkę zobaczę co dalej.... Nie POLECAM tego silnika. Serwis opla umywa ręce
To powinna być podstawowa jednostka w tym aucie, a jest jedynym silnikiem benzynowym. Nie mam nic do 3 cylindrów, niech auto ma nawet 1 cylinder. Szkoda, że często fajne auta nie posiadają nic mocniejszego. Wybór jest taki albo trzy cylindry albo wcale a ty się dziwisz dlaczego sprzedano ich aż 850 tys.
Faktycznie jest tak, że w wielu modelach występuje tylko ten silnik benzynowy więc niejako klienci są zmuszeni go wybrać jeżeli chcą konkretny model. Z drugiej strony patrząc jeżeli silnik byłby awaryjny czy nie radził sobie z samochodami, w których pracuje to klienci wybieraliby inne modele - na rynku jest spora konkurencja i akurat PSA nie ma samochodu w jakimś segmencie, w którym konkurencja nie ma modelu. Na rynku wtórnym raczej jest to silnik dobrze oceniany, a w 2019r ma ruszyć jego produkcja jeszcze w Tychach w zakładach Opla.
Wyższy Bieg Niestety, nie mogę się z panem zgodzić. 11,1s do setki, czyli w praktyce ok 12s to nie jest radzenie sobie z z autem. To jest po prostu możliwość przemieszczania się. Ok, niektórym to wystarczy, ale mnie skutecznie zniechęca do brania pod uwagę tego, poza tym całkiem fajnego samochodu.
@@panjaca5697 11.1 to bardziej 11 niż 12. Ale nawet gdyby było 15, to ważniejsze jest jak samochód się zbiera między prędkościami 60-120 km/h. No chyba, że ktoś go rozważa do ścigania się spod świateł.
@@rjamorski Ależ, oczywiście, że w normalnym życiu 60 - 120, czy częściej nawet 80 - 120 jest najważniejsze, tylko że to jest pochodna 0 - 100, dlatego ludzie tak bardzo zwracają na to uwagę. Ja, w sumie też.
Dla wielu osób jest ono wystarczające, ale jak do tej pory jeździłeś czymś mocniejszym to faktycznie mocy może Ci brakować - wtedy 1.6 180KM powinno Ci wystarczyć chociaż jestem pewny, że dla niektórych to i tak będzie mało 😃 dzięki za komentarz
@@wyzszybieg moim zdaniem montowa takich silników w tak dużych aurach to głupota ekologiczna.silniki są wyżyłowane normami a spalanie przy pięcioosobowej rodzinie z jakimiś zakupami w bagażniku będzie na poziomie 8-9 litrów a silnik przeżyje może 5 lat
Nie będę tutaj dyskutował na temat norm spalin, ale pewnie zbilibysmy piątkę w tej kwestii.. Nie spotkałem jeszcze osoby, która byłaby z tego powodu zadowolona, ale jeżeli już mamy taką, a nie inną rzeczywistość warto zwrocić uwagę na ten silnik, bo odnajduje się w niej doskonale i jest wart uwagi spośród innych, podobnych.
Jak najdalej od tego syfu czyli silnika 1.2 (130 km) w naszym modelu Peg 3008 przebieg 46 tys silnik się zatarł powód : pasek rorzadu pływający w oleju ,pasek się łuszczy i zatyka kominy olejowe. Auto w 90 % tryb miejski. W serwisie dowiedziałem się że olej maksymalnie co 10 tys a rorzad maks 50 tys . Jak najdalej od tego gówna!!!!!!!!!!!
Silnik zdobył czwarty tytuł Engine of the Year 2018 w kategorii od 1.0 do 1.4L!!
Został skrócony czas żywotności paska - na 12.2018 to 6lat lub 105 000km.
i co z tym paskiem w samochodach z 21 r poprawili cos czy nadal to samo?
Jechałem Crosslandem z tym silnikiem. Bardzo przyjemne wrażenia pod każdym względem. Cichy, dobra dynamika, elastyczność w każdym zakresie, nie szarpie przy ruszaniu (w przeciwieństwie do 1.0 TSI). Jeśli wierzyć danym z komputera pokładowego, to spalanie miał niemal dokładnie takie jak deklarowane przez producenta (między 5 a 6 l/100).
Tak jak mówiłem w materiale - najlepsi są Ci którzy nie jechali a się wypowiadają, że jest zupełnie odwrotnie niż ty piszesz.
Dzięki za Twoje spostrzeżenia i komentarz 😃
@@wyzszybiegna twoim miejscu bym usunął ten film bo bluźnisz fakt nie wiedziałeś co to za shit
i teraz po latach ten silnik jak dzwon potrzebuje respiratora bo to genialne wspaniałe rozwiązanie mokrego paska okazało się luszczace które go zacieralo 😂
Wlasnie kupilem nowke z salonu 1.2 w automacie! Kozacko sobie radzi a hejtom mowie elooo latajcie starymi bmw co wygladaja jak kupa :)
Gratulacje.
Zadałeś klina wszystkim narzekającym na ten silnik. Każdy oczywiście ma prawo mieć swoje zdanie. Ale jednak ludzie go kupują i jeżdżą z tym silnikiem w różnych modelach. Podobnie jak TSI co to żłopią olej itd. itd.
Pełna zgoda także co do skrzyni biegów. Różnicę zauważą tylko ci , którzy mieli krótkie szybkie przełożenia.
Jak zwykle najlepszą metodą jest pójść i przejechać się tym samochodem. Oceny sąsiadów i znawców pozostawmy tylko dla nich.
Dzięki za pozytywny komentarz :-)
Wszystko spoko, tylko 3 cylindrówkom brak kultury pracy i tyle. Nie lepiej zostać przy 4 cylindrowych małych jednostkach?
Pewnie, że tak. Ale niestety wygląda na to, że wszystko zmierza w kierunku elektryczności. Ktoś gdzieś na forum śmiał się, że czeka na siniki poniżej 1 litra podwójnie czy potrójnie doładowane. Pół żartem pół serio oczywiście. Bo w temacie silników trwalszych wolnossących to chyba jednym z niewielu mazda się nie poddała. Za kilka lat będzie duży problem z kupnem używki. Bo kupić sobie taki 1.0 czy 1,2 powyżej 100 000 km będzie moim zdaniem sporym ryzykiem. Teraz jeszcze możesz wybrać wśród większych jednostek.
@@piotrs8965 jak będziesz zmieniał olej co 15tyś km a nie co 30tyś km, to ten silnik bez problemu zrobi ponad 300tyś km...
Jak najdalej od tego syfu czyli silnika 1.2 (130 km) w naszym modelu Peg 3008 przebieg 46 tys silnik się zatarł powód : pasek rorzadu pływający w oleju ,pasek się łuszczy i zatyka kominy olejowe. Auto w 90 % tryb miejski. W serwisie dowiedziałem się że olej maksymalnie co 10 tys a rorzad maks 50 tys . Jak najdalej od tego gówna!!!!!!!!!!!
Dobry materiał, widać u Was ciągły progres!
dzięki!
Czesc. Mam ten silnik w peugoet 208 . Po 140 tys km spala mi 1,5 litra oleju na 1000.km może to wyjątek.
Nie te silniki po 5 latach się sypie
Na forach PSA chłopaki też chwalą ten silnik, mówią, że nie są póki co znane, żadne typowe przypadłości
Nowy pasek też się rozpuszcza ale już nie rozpada. W silnikach turbo może dojść do zatarcia popyt podciśnienia i utraty hamulców. Spalanie stylowe występuje często że względu na bardzo czuły sterownik itp...
Fajny film tylko jak ten motor będzie sprawował się z obciążeniem powyżej 1700kg
Świetna informacja o pasku rozrządu nigdzie nie mogłem tego znaleźć. Może jeszcze wiesz co ile wymienia się olej w automacie AT8 do tego silnika?
Niestety nie mam takich informacji. Co do paska musisz zweryfikować tą informację, bo to w zależności od roku produkcji samochodu się zmieniało.
Witam
Mam
Od ,4 lat,
I nie jedna
X5 ,X6
Zaskoczylem😅😅😅😊😊😊
Dostałem ten samochód jako zastępczy na kilka dni (w wersji z automatem) - normalnie mam Peugeota 5008 z silnikiem 1,6 165km, więc mam ciekawe porównanie. Samo przyspieszenie wydaje się OK, o ile ktoś się nie chce ścigać. Silnik nawet brzmi przyjemnie na wyższych obrotach. Kłopoty zaczynają się, gdy jedzie się całą rodziną - dynamika wyraźnie spada. Do normalnej jazdy po mieście jest w porządku - ma znakomitą skrzynię biegów, która ładnie dostosowuje bieg do prędkości. Duży minus w porównaniu z 4-cylindrową jednostką 1,6 to hałas. Silnik jest wyraźnie głośniejszy, a na niższych obrotach "klekocze". Tak czy siak, polecam Peugeota - jest dużo ładniejszy ;) - dodaję emoticonę, bo wiem, że o gustach się itd.
Dzięki za opinię!
Ciekawe na jaki przebieg jest przewidziany ten silnik.
Nareszcie konkrety. Jezdzilem tym oplem z tym silnikiem w automacie. Rewelacja rewelacja ma odejscie i na trasie tez super i super spalanie 7.5l
to chyba przy mocno autostradowej prędkości? Bo zazwyczaj spada poniżej 7 litrów
Ciekawi mnie jak tak mały motor zachowa sie gdy 4 osobowa rodzina spakuje sie i pojedzie nad morze :) testy przeprowadzane są jedną osobę w aucie...
Inna sprawa że nic o wadach tego modelu...?
Dobry materiał! Pozdro :)
Dziękujemy i również pozdrawiamy :)
Silnik koszmar i postrach warsztatów. Lista wad jest wyjątkowo długa. Chyba jedyny równie skopany motor to ecoboost 1.0 Forda. Cytat z jednego z serwisów motoryzacyjnych: "Silnik 1.2 PureTech jest niefortunny i nigdy nie będzie zasługiwał na miano długodystansowego maratończyka. Obserwujac batalię czytelników w komentarzach i mojej skrzynce mailowej stanowczo odradzam zakup aut z tym silnikiem, zarówno używanych oraz nowych.Tyle w temacie 😀"
Niestety w tym plebiscycie ocenia się tylko nowoczesność silnika, a nie jego wytrzymałość, bo pod tym względem zdecydowanie nie są to silniki roku.
54 tyś i wymiana łuszczącego się paska. 😂
Czy nadaje sie do LPG?
Przy bezpośrednim wtrysku są dwie przeszkody - cena instalacji (ok 10 000zł) oraz dotrysk paliwa.
th-cam.com/video/ZMWvX7sxuLA/w-d-xo.html
W filmie powyżej dla przykładu kosztuje 12500zł. Z pewnością @Energy Gaz Polska odpowie Ci na to pytanie lepiej, ale z pewnością montaż nie jest taki prosty i tani jak w przypadku samochodu z silnikiem wolnossącym :)
O przeszkodach to wiem. A czy to jest ta sama jednostka co jest w fabrycznej wersji z LPG (ponoć odporniejsze gniazda zaworowe?). Pytam, bo od urodzenia Fiaciarz, od paru lat Daciarz z LPG. I próbuje coś znaleźć ciekawego do LPG. VAG nie wchodzi w grę...
PS. Co do montażu instalacji BRC, to wyłącznie Czakram w Tarnowie. Energy miało parę wpadek z BRC i jeździli do nich serwisanci mobilni poprawiać instalacje.
Nie, ta jednostka nie występuje z fabrycznym LPG. W crosslandzie jest dostępne 1.2 82KM, ale jeżeli chodzi o technologię to zupełnie inna bajka - ta jednostka nie ma turbo i posiada wtrysk z listwą czyli pośredni. Zupełne przeciwieństwo silnika omawianego w filmie.
@@wyzszybieg Dotrysk paliwa stosuje się również w wolnossakach MPI powyżej 3-3,5k RPM celem chłodzenia zaworów ciekłym paliwem. Można tego uniknąć stosując lubryfikację gniazd zaworowych, ale nie wszystkie silniki tego potrzebują (te z pancernymi zaworami i głowicą nie potrzebują jednego i drugiego). Sam dotrysk nie jest zły, dawka mniejsza niż 10% paliwa całościowo, a mało kto jeździ często powyżej 3,5k RPM (pomijając trasy).
24 tys km silnik 110 KM pasek wymieniony rozrządu bo pękał, wypadanie zapłonu na jednym cylindrze wymienione świece ale po miesiącu znowu to samo, jest już po gwarancji będę wymieniał cewkę zobaczę co dalej.... Nie POLECAM tego silnika. Serwis opla umywa ręce
Dobrze, że peugeot przejął opla. Miałem auta obu marek. Peugeoty lepsze. Silniki, blacha itp.
Ładne autko ale nie z tym silnikiem. Min. powinno być 4 cylindry, pojemność. min. 1,6, I te 130 KM i wtedy bym go kupił.
Dźwięk tego silnika to tragedia. Bez urazy ale trzy cylindry 1.2 to to jakiś żart. Minimum cztery cylindry i jakieś 2.0 na tak duże auto.
wyjedź na trase i zmierz poziom chalasu w kabinie przy 140 km/H i mów prawdę że w USA stosują te silniki do kosiarek
Co ty pierdolisz? Wziąłeś leki? Chciałbym mieć kosiarkę o mocy 110-150KM. Poziom hałasu zależy od wyciszenia grodzi za silnikiem.
To powinna być podstawowa jednostka w tym aucie, a jest jedynym silnikiem benzynowym. Nie mam nic do 3 cylindrów, niech auto ma nawet 1 cylinder. Szkoda, że często fajne auta nie posiadają nic mocniejszego. Wybór jest taki albo trzy cylindry albo wcale a ty się dziwisz dlaczego sprzedano ich aż 850 tys.
Faktycznie jest tak, że w wielu modelach występuje tylko ten silnik benzynowy więc niejako klienci są zmuszeni go wybrać jeżeli chcą konkretny model. Z drugiej strony patrząc jeżeli silnik byłby awaryjny czy nie radził sobie z samochodami, w których pracuje to klienci wybieraliby inne modele - na rynku jest spora konkurencja i akurat PSA nie ma samochodu w jakimś segmencie, w którym konkurencja nie ma modelu.
Na rynku wtórnym raczej jest to silnik dobrze oceniany, a w 2019r ma ruszyć jego produkcja jeszcze w Tychach w zakładach Opla.
Wyższy Bieg Niestety, nie mogę się z panem zgodzić. 11,1s do setki, czyli w praktyce ok 12s to nie jest radzenie sobie z z autem. To jest po prostu możliwość przemieszczania się. Ok, niektórym to wystarczy, ale mnie skutecznie zniechęca do brania pod uwagę tego, poza tym całkiem fajnego samochodu.
@@panjaca5697 11.1 to bardziej 11 niż 12. Ale nawet gdyby było 15, to ważniejsze jest jak samochód się zbiera między prędkościami 60-120 km/h. No chyba, że ktoś go rozważa do ścigania się spod świateł.
@@rjamorski Ależ, oczywiście, że w normalnym życiu 60 - 120, czy częściej nawet 80 - 120 jest najważniejsze, tylko że to jest pochodna 0 - 100, dlatego ludzie tak bardzo zwracają na to uwagę. Ja, w sumie też.
Ani samochod ani silnik
Brak 4x4 to jest argument
co to jest 100tys 20 lat temu silniki robiły 500tys wolę 10.razy wole wolnossace bezproblemowe widać dużo płacą za taki komentarz
Super auto dla emeryta albo szachisty. Bo przyspieszenie ma jak riksza
Dla wielu osób jest ono wystarczające, ale jak do tej pory jeździłeś czymś mocniejszym to faktycznie mocy może Ci brakować - wtedy 1.6 180KM powinno Ci wystarczyć chociaż jestem pewny, że dla niektórych to i tak będzie mało 😃 dzięki za komentarz
@@wyzszybieg moim zdaniem montowa takich silników w tak dużych aurach to głupota ekologiczna.silniki są wyżyłowane normami a spalanie przy pięcioosobowej rodzinie z jakimiś zakupami w bagażniku będzie na poziomie 8-9 litrów a silnik przeżyje może 5 lat
Nie będę tutaj dyskutował na temat norm spalin, ale pewnie zbilibysmy piątkę w tej kwestii.. Nie spotkałem jeszcze osoby, która byłaby z tego powodu zadowolona, ale jeżeli już mamy taką, a nie inną rzeczywistość warto zwrocić uwagę na ten silnik, bo odnajduje się w niej doskonale i jest wart uwagi spośród innych, podobnych.
Samochody z 1.2 puretech po 100.000 nadają się na złom albo wymianę silnika. Dramat żenada. Ten silnik nie jest w stanie się obronić. Pozdrawiam
Ile wziąłeś hajsu za opowiadanie takich bzdur zwłaszcza o mokrym pasku ?!!trzeba mieć w głowie g.....żeby to chwalić!!!
Jak najdalej od tego syfu czyli silnika 1.2 (130 km) w naszym modelu Peg 3008 przebieg 46 tys silnik się zatarł powód : pasek rorzadu pływający w oleju ,pasek się łuszczy i zatyka kominy olejowe. Auto w 90 % tryb miejski. W serwisie dowiedziałem się że olej maksymalnie co 10 tys a rorzad maks 50 tys . Jak najdalej od tego gówna!!!!!!!!!!!