Zhlaví vrtaných studní. Z plastu i betonu. Promyšlená i nepovedená. Koukněte jak nechybovat.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025
- Skutečná zhlaví (také záhlaví nebo zhlavně) vrtaných studní. Výhody a nevýhody plastových i betonových. Postřehy jak se vyvarovat nenapravitelných chyb.
Výrobu plastového zhlaví je nutné pečlivě promyslet. Průchodky na potrubí je nutné nechat navařit do správného směru a výšky. Pak bude trubní propojení ve zhlaví jednoduché a funkční bez zbytečných kolen a jiných fitinek. Omezíte tak počet spojů. Každý spoj je potencionální problém. Plastová samonosná zhlaví nejsou vhodná do terénu s vyšší hladinou spodních vod, popř. do místa, kde se kumuluje voda při deštích. Tlak vody může plastové zhlaví vytlačit ze země. Pokud zhlaví obetonujete, tak tlak vody může vyboulit dno a vystřelit pryžovou manžetu v hrdle okolo pažení. Viděl jsem to pouze jednou, je to extrém, ale nelze to vyloučit. Pokud nechcete toto riskovat, tak dno je nutné uvnitř zhlaví zatížit - např. 10-15cm betonové podlahy. Ale to již ztrácíte výhody plastového zhlaví. Přibylo tolik práce a betonu, že je lepší zbudovat zhlaví z betonových skruží.
Betonové skruže je lepší použít se zámkem ve spáře. Zhlaví je pevnější a případné tlaky okolní zeminy ho neposunou nebo dokonce nezbortí. Spáry těsněte studnařskou PUR pěnou. Poklop použít raději vcelku ( nepoužívat 2 půlměsíce), protože spárou protéká voda při dešti. Poklop nemusí být betonový, můžete si nechat svařit lehké plastové víko.
Při zkracování pažení vrtu ho uřízněte cca 30cm nad dnem zhlaví. Pokud pažení uříznete 5 cm nebo níže nad dnem, tak do vrtu bude přetékat zkondenzovaná, prosáklá nebo napršená voda s mrtvým hmyzem, slimáky a žábami. Nepodceňujte základní pravidla při stavbě zhlaví. Udělejte ho pořádně hned a budete mít čistou vodu po desetiletí.
Mistr Karel. Volejte, pište. Telefon + WhatsApp 603 561 170, e-mail: cerpadla@eco-smart.cz