Zdeňka Bendová: Biorytmy a světlo v noci (Pátečníci Stream, 5. 3. 2021)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ค. 2024
  • 0:00 Zahájení
    0:26 Úvod
    1:56 Začátek přednáška
    3:45 Biorytmy
    9:08 Cirkadiánní hodiny
    10:26 Historie chronobiologie
    25:15 Jak vzniká endogenní perioda
    35:48 Cirkadiánní systém savců
    46:39 Příklady biorytmů
    50:41 Synchronizace cirkadiánních hodin
    1:07:16 Fotoperiodismus
    1:26:38 Nefyziologické působení světla
    1:55:21 Poděkování a organizační věci
    1:55:57 Diskuze
    2:42:05 Zakončení
    Svět, ve kterém žijeme, se neustále periodicky mění. Odliv se střídá s přílivem, Slunce vychází a zapadá a léto se mění v zimu. Každý organismus, aby přežil, musel se těmto cyklům evolučně přizpůsobit. Ačkoliv v přírodě existuje mnoho dějů, které se opakují s různými periodami, střídání dne a noci s periodou 24 hodin je dominantní přírodní rytmus. Všechny organismy, od cyanobakterií po člověka si vyvinuly vnitřní hodinový mechanismus, který dokáže měřit čas a pomáhá směrovat aktivitu a fyziologické procesy do vhodné denní doby, a dokonce spouštět reprodukci ve vhodnou část roku, či napomáhá navigaci. K tomu, aby tento hodinový strojek sloužil svému účelu, musí být synchronizován s rotací Země kolem své osy. Do nedávné doby bylo střídání světla a tmy jediným spolehlivým ukazatelem fáze zemské rotace. Ani výkyvy teploty, ani výkyvy vlhkosti nebyly nikdy v minulosti tak stabilní, aby mohly převzít plnou zodpovědnost za synchronizaci vnitřních hodin a vnitřní hodiny se tak spoléhají zejména na světelný kontrast mezi dnem a nocí. V posledních desetiletích dynamicky zvyšujeme míru umělého světla v noci po celé planetě a kontrast mezi dnem a nocí dramaticky snižujeme. Kam až můžeme zajít, než překročíme práh, za kterým již vnitřní hodinový strojek den a noc prostě nepozná? Co se pak stane? A nepřekročili jsme již tento práh pro některé živočichy či rostliny?
    Zdeňka Bendová vystudovala PřF UK, obor fyziologie živočichů. Pracovala ve Fyziologickém ústavu AV ČR po dvouleté stáži v Institut de Génétique et de Biologie Moléculaire et Cellulaire. Od roku 2011 vede na PřF UK skupinu fyziologických adaptací a biorytmů a od roku 2015 je zaměstnankyní NUDZ, kde vede pracovní skupinu pro cirkadiánní fyziologii a chronoterapii.
    Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: www.startovac.cz/patron/vasi-...
    Sledovat Pátečníky můžete zde: / patecnici.cyklus
    www.patecnici.net/​
    Klub skeptiků sledujte zde: / cesky.klub.skeptiku.si...
    www.sisyfos.cz/​
    Navazující online a prezenční aktivity najdou zájemci na webu www.technecium.org​, kterému tímto velmi děkujeme za spolupráci.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 2