NAS építés egyszerűen: Adattárolás korlátok nélkül otthon! Rasberry Pi 3, Orange Pi 3 jó választás.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 95

  • @endrecsonka6852
    @endrecsonka6852 5 วันที่ผ่านมา +3

    Gábor ez nagyon hasznos volt. Összeszedem a gondolataimat, lesz pár kérdésem program használatával kapcsolatban. Mármint PL: ha nem akarom a googlesheet doksikat a google szerverén futtattni, hanem egy ilyen NAS-n amit csináltál. Szimpatikus okos gondolkodó ember vagy.

  • @peterhorvath5225
    @peterhorvath5225 4 วันที่ผ่านมา +2

    Köszönöm, nagyon összeszedett beszámoló! Nekem vékony kliensen fut OMV. Nevetni fogsz, 2,5"-os HDD-vel még kisebb a fogyasztása, csak az induló árama több, mint SSD-vel. Nekem is 5-6W körül van a fogyasztás.

  • @goolyoo01
    @goolyoo01 8 วันที่ผ่านมา +1

    Gratulálok!
    Nagyon szép munka!
    Korrekt összeállítás!
    Kedvem lett ezek után megépíteni...

  • @kornkorn789
    @kornkorn789 7 วันที่ผ่านมา +1

    Szia. Örülök a videónak, évek óta használok OMV-t Egy régi netbook (10" intel atom 2x1600mhz 2gb ram) másra sajna már nem használható. És usb-s hdd kerettel. Örülök, hogy valaki csinált a rendszerről videót. A rekordom kb 6 hónapos hibamentes üzemidő volt.

    • @gaborm4767
      @gaborm4767 7 วันที่ผ่านมา

      Hány és milyen háttértárral használod?

    • @kornkorn789
      @kornkorn789 7 วันที่ผ่านมา

      @gaborm4767 jelenleg az albérletben ahol lakom a helyszűke miatt 1db 1db-s sata hdd-vel. Wd purple ~3500 napos üzemidővel, csak filmek vannak rajta, semmi fontos. Az otthoniban az egy core2 duo konfig, van 1db 1tb-s és 2db 500gb-s hdd és a rendszer egy 60gb-s ssd-n megy. Arra a telefonomrol mentek wifin keresztül előre beállított módon könyvtárakba a foldersync programmal izolált hálózaton (nem kap netet soha). Abban nagyon kicsi üzemidejű hdd-k vannak. Egyszer a főnökömtől kaptam egy 2 lemezes synology nast javításra, azt próbálgattam és realizálódott bennem, hogy amennyibe kerül annyit én nem áldoznék egy ilyen gépre.

    • @gaborm4767
      @gaborm4767 7 วันที่ผ่านมา

      És több gépről is el kell érni a filmeket nem tudnál használni szimplán egy külső hddt rádugva a gépre?

    • @gaborm4767
      @gaborm4767 7 วันที่ผ่านมา

      Írtad hogy legalább 6 havonta előjött hiba. Mik voltak ezek?

    • @kornkorn789
      @kornkorn789 7 วันที่ผ่านมา

      @@gaborm4767A hiba Áramszünet volt. Valamit a külső hdd tápja egyszer elhalálozott. A windows-os laptopot ujra kell indítani legalább hetente, valamit be volt állítva, hogy a letöltéseket elkészültük után azonnal nasra másolja így a laptopon maradt tárhely a párom számítógépén. Valamint tv-n wifin keresztül egy plex mediaszervert futtatva a szomszédok is tudtak filemzni a letöltött dolgokból. Meg volt benne egy nagy adag kisérletezési hajlam is.

  • @Mrod-tt1rp
    @Mrod-tt1rp 9 วันที่ผ่านมา +6

    7:44 Az 12V tápcsatlakozó 3.5" HDD-hez. 👍

  •  7 วันที่ผ่านมา

    Nagyon jó.
    Nálam 1-2 évig működött, aztán lett egy dedikált gép, végül egy mini pc győzött amiben proxmoxon fut egy virtuális gépen az omv.
    Jó tapasztalat volt.
    Nem néztem végig a videót, de OMV-ben van az extrák között mergerFs. Több hdd-lehet összevonni a segítségével.

  • @kissp79
    @kissp79 9 วันที่ผ่านมา +2

    ez a 3d nyomtatás tetszik, végén még nekem is kell venni :D

  • @tamascs1804
    @tamascs1804 9 วันที่ผ่านมา +2

    Én is gondolkodtam mar ilyesmin, csak régi mobiltelefonra gondoltam egy usb hubbal. Csak az akkut kéne kiszedni és ugy megtáplalni különben idővel tonkremegy az akku a vegtelen töltéstől. De amugy rengeteg program van androidon, wifi is van plusz alacsony fogyasztás is.

  • @Vizilovaspolo
    @Vizilovaspolo 5 วันที่ผ่านมา +1

    Én is OMV-t hasznélok mini PC-n.
    Torrent kliens és VPN szerver is fut rajta.
    Dockerbe meg szinte bármit feltehetsz.
    De át fogok menni Gargoyle-ra, mert ez a gép lesz egyben a router is, mivel van 2 LAN portja.
    Utána meg csak egy switch és/vagy egy AP és bármire alkalmas a router.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  4 วันที่ผ่านมา +1

      Szia
      Mennyit fogyaszt a konnektorból egy ilyen gép?

  • @kovcsrob
    @kovcsrob 4 วันที่ผ่านมา +1

    Leírom én is a tapasztalataimat, hátha valakinek segít a választásban. Hörcsög vagyok gyűjtögetek.
    Próbáltam Router USB re HDD t dugdosni. KB 20-30MB/s es sebességet sikerült elérni. És nem is volt túl stabil megoldás. Néha megszakadt, lecsatlakozott. Viszont nagyon olcsó volt.
    Próbáltam a napi használatú gépemben kézi kapcsolóval (többnyire kikapcsolva) tárolni a HDD ket. De a HDD k PCB jén a fejre menő érintkezősor, ha nem működnek, akkor sokkal gyorsabban oxidálódnak. És ezt csak akkor veszed észre, amikor az adataidra szükséged lenne.
    A következtetés, amit ebből levontam, hogy klasszikus HDD ből többet kell venni és tömbbe rakni. Viszont a szoftveres RAID et pár hét után elvetettem. Szerencsére akkoriban voltak használt kártyák elérhető áron.
    Itt jött a következő dolog. A dedikált (memóriával ellátott, saját processzoros) vezérlő, bár minden szempontból jobb, mint az alaplapi. Cserébe viszont melegszik. (zaja lesz)
    Tehát az egész hóbelevancot kiköltöztettem egy régebbi PC be. Sokan erre a megoldásra jutnak. Gyorsan el lehet érni az adatokat. KB bármit telepíthetsz egy rendes PC re. A média szerverhez gyorsan hozzászokott a család.
    Viszont ez KB 50-70W ot fogyasztott. 12 HDD vel felhizlalva. Ez már 24/7 ben egy látható tétel a villanyszámlán is. (És erre még rájött két Router KB 20W al)
    KB fél éve jutottam el oda, hogy ez így nem mehet tovább. Három lehetséges megoldást találtam:
    1. veszek valami sok Lan portos energiatakarékos gépet PL egy N100 al szerelt cuccot. Megmarad a normál PC kényelme. Kap egy két SSD t és kész. A gyakran használt cuccok rákerülnek. A régi szerver meg majd megy ha kell.
    2. veszek egy raspberry pi os NAS építős csomagot. És kerül rá valami cél oprendszer.
    3. veszek egy banana pi r3/r4 et. Mivel a Routerem úgyis küszködik a hálózattal ez erőből letolja a hálózati kommunikációt és mellé még NVMe M.2 is van.
    Mind a három megoldás KB azonos összegbe került volna. Lemezek nélkül 50-100E ft. (igénytől és lustaságtól függően) Végül a banana pi r3 mellett döntöttem. Senkinek nem ajánlom, de ha most újra dönthetnék, akkor is ezt választanám. Én nem értek a Linux hoz tehát az egész OpenWRT-s rendszer nagyon idegen és nehézkes. Viszont működik. A T-kom os Routerrel együtt 20W ból elvannak. Az SSD t a hálózat maximumával érem el. Ha a család rászabadul a wifire, akkor sem indulgat újra és nem dobálja el a kapcsolatokat. (viszont a hűtésének egyből megjön a hangja) Nem hajigálja le a ház wifis vackait. (ezekből is van pár) Csak ő van a három szintes ház közepén és a pincétől a tetőtérig van normális wifi. (Simán tudunk akadás mentesen 4K s filmeket nézni az SSD ről a wifi s eszközökön. Akár egyszerre többen is.) De nálam nincs interferencia. (az általa használt sávba senki nem zavar bele)

  • @iday82
    @iday82 8 วันที่ผ่านมา +1

    Működik, szép, és jó.
    De a sebessége?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      untig elég... írás - olvasás
      19Mbyte/s - 26MByte/s
      gigabites LAN esetén

  • @itpros-z
    @itpros-z 9 วันที่ผ่านมา +20

    Kedves Gábor, kezdő NAS-nak tökéletes. Rendszermérnökként 10+ év PI használat (rpi 1,2, orangepi, bananapi pedig itt mar van sata csatlakozas!) utána mondom, sajnos maga a PI és az USB egy vékony keresztemtszet. (CPU , Memoria és busz sebesség) Az irás és olvasás cache kezeléshez kell a CPU és Memória és maga a HDD/SSD eléréshez az USB nagyon gyenge ha egyszerre több eszközről használod a NAS-t és/vagy masszivan dolgozol rajta. Pl. felmásolsz, akkor egy másik eszköznél már érezhető a lassulás. (konkrétan lesz/előfordul egy iowait) Amugy tökéletes ha csak 1-2 eszközről használod. A videóid nagyon szeretem, mert sokkal érthetőbben és részletesen magyarázol mint a legtöbb kolléga. Számomra a videóid a szakmai tökéletességet, összeszedettséget és professzionalizmust egy magas szinten hozzák. Köszönöm ez a gyöngyszemet is!

    • @EB0L0
      @EB0L0 8 วันที่ผ่านมา

      @@itpros-z Nekem egy asus modemem van abban van egy m2es usbvel beszúrva. max 50 MB/s el megy. Ez jó?sebesség?? Hogyan lehetne több?? ugye a 1000mbites kábel 125MBt tudna. Milyen nas tud ennyit?? sőt ha 2.5gbites hállózatra váltanék, mivel tzdnám kihasználni?

    • @itpros-z
      @itpros-z 8 วันที่ผ่านมา +1

      @@EB0L0 az m2-es jo lenne, de az USB már szűk keresztmetszt. Az asus modem/ap bár típust nem írtál ha tudja is az usb3-at, nem arra van, raadasul a busz specifikacio megabitben van, te MB-t irtal ami megabyte. Az 50*8=400 mbit ami a busz és az eszkoz felso határa. Azaz ez egy j érték. Ha az m2 egy belso foglalatban lenne pl. pc-ben, minigepben akkor gigabit hálózaton kb 150MB/s -al menne, egyszerre akár több gépen. (persze nem folyamatosan, függ a memoramerettol es cpu-tol) Röviden ennyi, hosszan lehetne elemezni az eltereseket akis es olcso megoldások és a drága szerver vasak között.

    • @EB0L0
      @EB0L0 8 วันที่ผ่านมา

      ​@@itpros-zKöszönöm. igen Usb 3. Asus dsl‐AX82U. Tehát a beruházáshoz képest jó 170eur. Szerintem. Otthonra, filmnézésre 4k meg ilyenek. Igaz csak 500gigás. És nem tárolásra van. De nem pörög így lehet továbbírja.
      Igaz valamikor 35MB/s megy gondolom valamitől függ. Mert elösször ment 80al is, de azóta se. ez mind írás. Az üzleti otthoni NASoknál meg 5-10MB/s eket láttam.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา +1

      @@EB0L0 A Synology NAS-om, 1Gbps hálózaton, a routeren keresztül, kb. 105MB/s-al olvas és 64MB/s-al ír. Van benne 2db 4TB-os SSD, tükrözve. :P

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 8 วันที่ผ่านมา

      Csatlakozom, ez proof of concept dolognak elmegy, de igen, rendszerben gondolva felesleges láncszem az USB átalakító, OK, hogy a hardver itt megkívánja, de olyan alaplap kell, ami natív SATA csatlakozókkal bír, és az sem baj, ha valami RAID-ot is támogat. Kicsit eősebb proci sem árt, mert ez így már családi használattól is elhasal ha többen akarnak rácuppanni. 2,5" HDD-k takarékosabbak, (az SSD nem való ilyen célra). A tápellátást is úgy oldanám meg, hogy aksiról menjen, beépített aksitöltővel, így a szünetmentes téma is meg lenne oldva. Egy ilyen rendszerre mehetne fel a Truenas, sőt később továbbgondolva el lehet menni virtualizációs megoldások felé is.

  • @atillasz.4770
    @atillasz.4770 8 วันที่ผ่านมา +2

    Kedves Gábor!
    Én nem teljesen értem ezt az épített NAS dolgot. kicsit csatlakoznom kell az értetlenkedőkhöz.
    Nekem is van pont egy Raspberry Pi3-as. Itthoni maradékokból raktam össze, gyakorlatilag ingyen volt. Van rajta egy Linux. Asztalkezelő nélkül, hogy spóroljak az nem túl bőséges erőforrásokkal.
    Sok mindent csinál a kis gép, van rajta kamera, médiaszerver, nyomtatómegosztás, fájlszerver, stb. Évek óta nem volt kikapcsolva, elképesztően jól bírja. Hihetetlen, de sosem volt kevés. Messze felülmúlta a várakozásaimat.
    De nem is ez a lényeg, örültem a videódnak, mert mostanában gondolkoztam egy kis hardver frissítésen. Jelenleg van rajta egy SMB/CIFS szerver, és 1TB merevlemez és VPN is. Volt FTP is, de hamar lelőttem, mert mert nem kellett. Egy kis része OneDrive-on is tárol, így RAID és egyéb redundáns dolog nem kell.
    Mit tud ez az épített NAS? Próbáltam utánanézni, de nem látom ilyen formában a létjogosultságát.
    Az merült fel bennem, hogy érdemes ezekkel a OpenMediaVault és hasonló szoftvereket felrakni, mert adnak hozzá valamit amire egy Linux önmagában nem alkalmas?
    Egyenlőre azt gondolom, hogy nincs itt semmi extra szolgáltatás. Lényegében ugyanaz a végeredmény, mint egy SMB (vagy bármi más protokol) megosztás, csak bonyolultabb és erőforrás zabáló módon.
    Ha így van, akkor meg mi ennek az értelme? Csak elhasználjuk a Raspberry erőforrásait tök fölösleges dolgokra.
    Nem beszélve arról, hogy ki a célközönség? Aki nem ért hozzá annyit, hogy azt az kb 5 sort beírja a conf fájlba amivel egy SMB szervert beállít az ezt sem fogja tudni beállítani hogy jól működjön. Az inkább vesz egy gyári NAS-t ha szüksége van rá, és ha csak nem gyakorló mazochista igaza is van.
    Szóval arra jutottam, hogy ez a módszer amit bemutattál nem jó. A kezdőknek túl bonyolult, a haladók meg tuti nem fognak feltelepíteni ilyen értelmetlen erőforrás zabáló szoftvereket.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

      Mi értelme? Tanulni!
      Amúgy sok mindenre alkalmas a Raspberry Pi, amire mondjuk kész eszköz nem kapható (a NAS pl. nem ilyen). De mondjuk, ha kocsiba szeretnél műszerfalat, CAN busszal, érintőkijelzővel, OpenGL grafikával, akkor RPi-vel össze lehet rakni. Persze lehet venni "kínait" is, csak pont azokat az értékeket nem mutatja amire mondjuk én kíváncsi lennék. Az olcsóság miatt meg valami egyedi mikrokontrollert raknak bele, így sok értelme nincs az átprogramozásával foglalkozni. A Linuxosakat meg ők se adják "ingyér", de annak az átprogramozása is kérdéses, ha valami egyedi kínai CPU van bennük, ismeretlen kapcsolási rajzzal.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา +1

      Szia
      egyrészt van, aki szeret megismerni és építeni dolgokat. Én bíztatok mindenkit, hogy nem kell hátast dobni a Linux miatt. Nélküle is sikereket lehet elérni. Ahogy mutattam: semmit nem kell bírni, egy árva parancsot sem.
      Csupán egy SD kártya formázás és írás kell és működik. Szóval egy kezdő is meg tudja csinálni.

    • @_mozrt_
      @_mozrt_ 8 วันที่ผ่านมา

      @@atillasz.4770 ugy ugy

  • @vargajozsef1863
    @vargajozsef1863 8 วันที่ผ่านมา +1

    Az OMV jó cucc. Pár éve 5 ezer ft-ért vettem egy fujitsu Siemens core2duo gépet 3gb rammal. Meglévő 6 db, régi de jó 2,5"-os sata laptop winyóból pedig csináltam egy kb 3 TB-os Raid tömböt. Miután kész volt, kivettem belőle a vga kártyát, hogy ne fogyasszon felelslegesen áramot, igy kb az egész cucc fogyasztása 50W és szinte semmi hangot nem adott ki.
    1 évig használtam hiba nélkül fájlszerver, vpn szerver, plex médiaszerver és torrent kliensre. Közben más IT dolgok is elkezdtek érdekelni, így vettem egy dedikált hp szerver gépet, amiről ma már virtualizálva fut az OMV. A fujitsu gép pedig olyan jó szolgálatot tett, hogy megmaradt retro gépnek Vistával, crt monitorral és régi játékokkal.

  • @SteveTL1000
    @SteveTL1000 วันที่ผ่านมา

    Szia Gábor, azt is meg lehet oldani hogy egy IP kamera közvetlenül rögzítsen az SSD-re?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  วันที่ผ่านมา +1

      @@SteveTL1000 szia, igen, ez nem probléma

  • @kovacsgergo4655
    @kovacsgergo4655 8 วันที่ผ่านมา

    Üdv. Nem vagyok egy atom fizikus, kérdeznék valamit, bár nem a videóhoz kapcsolódik. Egy kis szárítóban egy 100 w 510 om-os ellenállással fűtök, ami kiégett, és egy 100w 750om-ost tudtam szerezni helyette.Mi ez a külömbség, fog e úgy fűteni? Válaszát előre is köszönöm.

    • @_mozrt_
      @_mozrt_ 8 วันที่ผ่านมา

      @@kovacsgergo4655 Mivel nagyobb az ellenallasa, ugyan akkora.feszultsegnel nem.fog annyira futeni.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  7 วันที่ผ่านมา

      szia, melegszik majd a 750Ohmos, de kb. harminc százalékkel kevesebb hő fog fejlődni.

  • @molnarlajos8162
    @molnarlajos8162 8 วันที่ผ่านมา +1

    Winchester leejtés. Volt ilyen esetem. Hitachi 1T leesett kb 80 cm magasból kövezetre. Volt rajta adat. Elindult, de iszonyúan remegett. Pár év múlva, mivel úgy sem használtam, gondoltam adok neki egy másik, ellenkező irányú ütést. És érdekes módon elcsendesedett, de olyan, mint új korában, persze nem lett. Ez nem javítási javaslat, hiszen az ilyen drive megbízhatatlan, de le lehet menteni róla az adatokat. Ha hagyja.

  • @raytry69
    @raytry69 4 วันที่ผ่านมา

    16:11 Ha az initrd-t újragenerálja, az eltart egy ideig.

  • @feketealexandru9070
    @feketealexandru9070 9 วันที่ผ่านมา +2

    Kedves Gabor minden szep minen nagyon jo csak hogy az openmediavault bealitasbol nem ertettem semmit mert peldaul en vagy 3 honapja probalok bealitani egy openmediavault ot de sehogysem nem sikerul. Lehet hogy en vagyok egy nagyon balfek na de sajnos sehogy sem megy. Vagy 2 hete azert le tettem rola es nagyon frusztralt vagyok. Vajon nem lennnel szives egy tutorial kesziteni csak az openmediavault bealitasarol persze szajbaragos stilusban. Elnezest kerek a zavarasert de azert elore is nagyon szepen koszonok mindent ja es elnezest kerek mindenkitol a magyar ekezetek hianya miatt. Nagy nagy tisztelettel Fekete Sandor nagyvarad.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Szia
      el kell felejteni, azt amit Windows alatt megszoktál. Nagyon sok lépésről-lépésre videó van a témában:
      th-cam.com/video/1t5Wy7NXDl0/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/-KS27rqos4U/w-d-xo.html

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

      Szerintem ha angol billentyűzeted van, akkor tudsz angolul is,és temérdek leírást találhatsz hozzá a neten, meg itt videót. Bocs. ;)

  • @82levy5
    @82levy5 9 วันที่ผ่านมา +5

    1000x stabilabb rendszert össze lehet hozni ha Raspberry helyett inkább egy "thin client" gépet használsz. Mondjuk egy HP t530-at. M2-es SSD-t tud fogadni amely össze sem hasonlítható az SD kártyával. Ezen kívűl DDR 4-es ramokkal tudod szerelni. Ráadásúl olcsóbb is mint a Rasberry. Olyan amit te összeraktál, nekem is volt. Csak a gond volt vele.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Mennyit fogyaszt egy ilyen HP kliens gép?

    • @LamerCorp
      @LamerCorp 8 วันที่ผ่านมา +2

      @@ordasigabor acer chromebox cx12 230V aljzatból 9W. Home Assistant is vígan fut rajta.

    • @dualcoxazapiris
      @dualcoxazapiris 8 วันที่ผ่านมา +1

      Még a Zimaboard 832 is jó erre a célra, a PCI-Sata kártyájával. VIszonylag benzinpárán elmegy ... Rögtön 5+2 Sata III, plusz a beépített emmc memóriára telepíthető a rendszer. Illetve a gyárilag előtelepített CasaOS-el pillanatok alatt kialakíthatóak a média funkciók, illetve az SMB megosztások.

    • @tamasdenem7892
      @tamasdenem7892 8 วันที่ผ่านมา

      ​@@ordasigabor45W alatt fogyaszt a HP t530.😂

    • @tamasdenem7892
      @tamasdenem7892 8 วันที่ผ่านมา

      Hol van 15 ezer alatt HP t530?

  • @raytry69
    @raytry69 4 วันที่ผ่านมา

    23:30 Nyomtass egy kis magasító elemet oda. :)

  • @istvan3146
    @istvan3146 9 วันที่ผ่านมา +3

    Részvétem a winchester miatt.

  • @ImreIhring
    @ImreIhring 9 วันที่ผ่านมา +2

    Teljes költség adathordozók nélkül? (PI, tápok, kábelek, usb-sata átalakítók, 3d nyomtatás, ventillátorok, meg a két hét szívás)
    Egy hálózaton mért adatátviteli sebességre azért kíváncsi lettem volna (15Mbps?), mert nem erős oldala a PI-nak az IO...
    Ezt nem szedném szét egy bővítésért, vagy diszk cseréért ;-DDDDD Egy integrált cpu-s alaplapból építeni értelmesebb.
    brutto 70eFt alatt van egyí két diszkes synology belépő szintű NAS. Célhardver, célszoftver. Még az is sokkal gyorsabb mint az építgetettek.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

      Attól függ mire kell. A 2 diszkesek inkább 80-tól fölfelé vannak, és kell hozzá UPS is, ha valaki nem szeretne adatvesztést áramszünet miatt. Az 1 diszkesek vannak 60 ezertől. Ehhez képest:
      - Raspberry Pi 5, 4GB RAM: 28000Ft
      - Hozzá UPS hat, hűtés, hozzávaló doboz: 34000Ft
      - M.2 NVME SSD hat: 2500Ft
      Tehát kb. 65ezerből kijönne egy RPi 5 -ös NAS, UPS-el együtt. Az 1TB-os M.2 SSD ára 21ezertől indul. Ja, és a Synology árában sincsenek benne a merevlemezek. Szóval, ha 1 diszkes NAS kell, akkor inkább Synology. Ha több diszkes, akkor meg pláne.

  • @_mozrt_
    @_mozrt_ 8 วันที่ผ่านมา

    Mar eleg sok boardon talalhato USB 3 vagy SATA port. Azokkal meg adatsebesseg is lesz. Egy mobil appet is be lehetne mutatni, felkonfigolni, hogy egy gombnyomasra a kivalasztott fajlokat a telorol a kivalasztott mappaba masolja. Tobb ertelme lett volna, mint a 3d nyomtatas.
    Valamint legalabb egy Transmission is ra fert volna. Egy Transmission GUI val a telodon es a szamitogepeden. Meg egy DDNS hogy tavolrol is el lehessen erni. Meg persze egy WireGuard a biztonsag kedveert.
    Kedves Gabor. Bizom benned. Meg tudod csinalni. Ebbol meg kijonne 1-2 video.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Az adatátviteli sebesség így is bőven elég szinte mindenre. A teló nyomogatást szerintem mindenki meg tudja csinálni, a 3D nyomtatás ízére viszont rá kell kapni

    • @_mozrt_
      @_mozrt_ 8 วันที่ผ่านมา +1

      @ordasigabor Szerintem ha valaki hasznos informaciokat szeretne megosztani, az nem ott kezdodik h mindenki meg tudja csinalni es ahelyett pedig azt mutatja hogy neki milyen csodalatos dobozt sikerult kinyomtatni. En is hasznalok 3d nyomtatot, de ez a video bennem olyan benyomast kelt, hogy nezzetek milyen ugyes vagyok, mit csinaltam.
      Minden rosszindulat nelkul szerettem volna otleteket adni.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Szia, nekem így megy. Később majd megy jobban is.

  • @lajosbarath1034
    @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

    Nem néztem még a videót. De ha valaki ilyenben gondolkodik, akkor nézze előbb meg inkább a RPi 5-öt. Még a 4-esnél is sokkal gyorsabb. A desktop kb. 20 másodperc alatt bebootol rajta. Aliról lehet hozzá venni UPS-hat -et is, amibe két 18650-es akkut lehet rakni, amivel táp megszűnése után is le tud állni rendesen az OS. Plusz hűtőt se árt venni hozzá. Tény, hogy akkor már annyira nem lesz olcsó. De egy Synology NAS se az, és ahhoz is kell még UPS.
    Plusz az 5-öshöz van PCIe hat is, amibe M.2-es SSD-t lehet rakni, és akkor külön táp se kell hozzá. ;)

  • @birkapasztor
    @birkapasztor 7 วันที่ผ่านมา

    Ne haragudjatok meg, de ez 4 HDD-vel minden csak nem energiahatékony, sőt lomha lesz, még SSD-vel is, mert a Pi nem fogja győzni az IO műveleteket. A sok adapter meg további gyenge pont. Költségben és tudásban is jobb venni egy készet. Egyetlen előnye, hogy fut egy linux, lehet mókolni.

  • @raytry69
    @raytry69 4 วันที่ผ่านมา

    15:12 sudo reboot

  • @raytry69
    @raytry69 4 วันที่ผ่านมา

    Egy (szerintem) mégjobb megoldás:
    th-cam.com/video/vIEjdjS7uVg/w-d-xo.html

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  4 วันที่ผ่านมา

      @@raytry69 A Pi5 és a bővítő panel eleve 70eFt és erre jön még rá a 3-4 ssd ára

  • @remfarkas1
    @remfarkas1 5 วันที่ผ่านมา

    Noobs helyett érdemes kipróbálni a pinn-t, főleg ha több mindenre is szeretné valaki használni a raspberry-t, azzal több rendszert lehet telepíteni 1 sd kártyára.

  • @CNCVelMart
    @CNCVelMart 8 วันที่ผ่านมา +2

    tévedés! a raspberry nem jó választás, selejtes op. rendszerével. 5 éves problémát képtelenek megoldani, és újakat generálnak... amatőrök. a hw is harmat gyenge fos az ő 5V-jával... 4K filmet felejtsd el, de azért 4K felbontás az van.. igaz, hogy szaggat az egér, hiába állítod be a 60 Hz engedélyt, továbbra is 30 Hz-et küld ki.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

      5-öst próbáltad már?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Pi 5 40 rugóért már nagyon jó. De még a 4 is. Nálam problémamentes.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา +1

      @@ordasigabor Már 28 ezerért is láttam a 4GB-os 5-öst (ÁFA-val). Farnellről 23ezer ÁFA nélkül.

    • @zsalab6753
      @zsalab6753 17 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@CNCVelMart a te kommented tévedés!

  • @jozsefzatyi131
    @jozsefzatyi131 8 วันที่ผ่านมา

    Gábor, ennek a szervernek a használata során képződnek e olyan mentési dátumok amiket a tulajdonos nem tud befolyásolni, hiszen neten át töltessz fel a szerverre.
    Azért kérdem mert problémáim vannak videók, fényképek datálásával olyan módon hogy annak legyen jogi bizonyító ereje. Rendszer időt bárki át tud állítani.
    Ma videóknál azzal szerencsétlenkedek hogy neten beállítom a pontos időt és vagy a videó elejére vagy a végére felveszem a futó órát , a dátumot és böngésző címsorát bizonyítva hogy ez tőlem független szolgáltató által megjelenített dátum.
    Fényképeknél meg a kamera időbélylegen túl át küldön magamnak Gmailon és akkor a gmail rendszeridő datálja. Csak van már 4 gmail fiókom és mind sikítozik hogy vegyek tárhelyet.
    Egy ilyen szerveren képződhez e tőlem független feltöltési vagy mentési dátum amit használhatok jogi bizonyító erővel? Valami amire nem mondhtja a bírósági szakértő hogy tudtam manipulálni és egyes filekhez köthető, hogy tudjam biznyítani mi mikor történt?
    Köszi.

    • @lajosbarath1034
      @lajosbarath1034 8 วันที่ผ่านมา

      Persze. Veszel egy ilyen rendszert 3. féltől, amibe nem tudsz belenyúlni, és akkor majd ők lesznek érte a felelősek. Az ő rendszerüket meg nyilván valamelyik másik, független fél auditálta. Nem gondolom, hogy olcsó lenne. Persze nyilván attól is függ mire szeretnéd használni, és megér-e ennyit?

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 8 วันที่ผ่านมา

      Ami bájtból van, azt lehet manipulálni. A rendszeridő soha nem minősító dolog, azt nem a fájl tárolja, hanem a fájlrendszer. Tehát e-mail-ban elküldve a fált, annak a dátuma ott marad a fájlrendszerben, még ha van is e-mail kliens, amelyik viszi magával, vagy ha tömörítve volt (tömörítő programok tárolják az időt, és az attribútumokat is), a fájl létrehozási idejét is lehet módosítani fájlkezelő programokkal is, stb...A média fájloknak van metaadat tároló része (TAG), célhardverek ezt vezetik, egyes szoftverek is, ez már biztosabb kategória, de ez ugyancsak egy módosítható dolog, bár erről az emberek kis hányada tud, de aki erre utazik, az biztosan képben van ez ügyben is. Amit szeretnél arra jelenleg nincs jelenleg egyértelmű megoldás, vagy ha van is, igen drága lehet, tanúsítványokra építkező, hash-t és digitális aláírást tároló médiaformátumra lenne szükség, mint amilyen szöveg esetén a PDF.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 วันที่ผ่านมา

      Szia, mindent meg lehet babrálni.... szóval bizonyítéknak kevés.

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 8 วันที่ผ่านมา

      Nekem birtokháborítási ügyem van traktorokkal kombájnokkal random időkben.
      Na rakjak fel egy kamerát? Ok de amit felvesz az általam felszerelt rendszer idővel létja el. Na mikor berregtették a kombájnt mellettünk 6 méterre Vasárnap vagy Hétfőn?