Złodziej Dżuli | #80 [Podstawy]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 110

  • @adrian_sp6def
    @adrian_sp6def 8 ปีที่แล้ว +2

    Tranzystor też się wysyca, w sensie że dalsze zwiększanie prądu bazy przestaje skutkować odpowiednim wzrostem prądu kolektora, skutkując tym samym odwrócenie napięć na cewkach (Trzeba pamiętać że cewka "nie lubi" zmian prądu odpowiadając zmianami napięcia, odwrotnie kondensator "nie lubi" zmian napięcia odpowiadając zmianami prądu). Istnieje kilka ciekawych wariantów tego układu. Według mnie świetny układ do nauki działania generatorów, z uwagi na niewielką ilość elementów.
    PS: to jest minimalistyczny układ generatora Meissnera

  • @compaqchemlab
    @compaqchemlab 6 ปีที่แล้ว +4

    1#Impulsowe zasilanie diod (w tym laserowych) stosuje się już od dawna. Wiadome jest, że jeśli damy "chwilę" półprzewodnikowi, by "sobie odpoczął" (czas na wytracenie energii cieplnej) to nie spowodujemy jego uszkodzenia - dlatego też diody w impulsie mogą być zasilane wyższym napięciem a tranzystory przełączają wyższe wartości prądu.
    2#Jeśli zastosujemy diodę schottky-ego zamiast rezystora przed bazą tranzystora, to sprawność naszego urządzenia wzrośnie. (wytłumaczyć dlaczego, nie umiem, zaobserwowane organoleptycznie wraz z pomiarami miernikiem.)
    3#Układ bardzo przydatny, jeśli budujemy na szybko jakiś generator WN. Jeśli zastosujemy uzwojenia z trafopowielacza (fabryczne lub nawinięte samemu) to mamy gotowy zasilacz WN (sprawność raczej kiepska w porównaniu do np ZVS). Również cewki tesli (wersje biurkowe) stosują ten schemat.
    4# Jeśli opornik 1k wymienić na inny, o większej oporności (rzędu 10K i więcej) a następnie podłączyć do niego równolegle kondensator, to uzyskamy naprawdę ciekawy efekt -dioda będzie migać.

    • @matid8453
      @matid8453 5 ปีที่แล้ว

      jaka dioda będzie migać?

    • @pastel7915
      @pastel7915 4 ปีที่แล้ว +1

      cześ adam

    • @compaqchemlab
      @compaqchemlab 4 ปีที่แล้ว

      @@pastel7915 no heeej

  • @Mrkoyot95
    @Mrkoyot95 8 ปีที่แล้ว +12

    Fajny pomysł z magnesami, nie wpadł bym na to ;)

  • @hseegreen
    @hseegreen 7 ปีที่แล้ว +3

    super wytlumaczenie! :)

  • @Excray80
    @Excray80 8 ปีที่แล้ว +3

    21:23 - przy zewnętrznym zasilaniu 4V to Twoja przetwornica już nie działała tylko robiła za opornik dla tej diody. Przecież ta dioda świeci już od napięcia 2,5V, więc przy tej konfiguracji cewka robi już tylko za opornik ograniczający prąd dla diody zasilanej z zasilacza 4V. Poza tym taka konstrukcja tej przetwornicy jest bardzo kiepska. W tej konfiguracji przetwornica ma bardzo niską wydajność. A wystarczy tylko wpiąć równolegle z opornikiem kondensator 10n aby temu zaradzić i zwiększyć trochę wartość tego opornika.

    • @voyt777
      @voyt777 3 ปีที่แล้ว

      Bzdury opowiadasz. Ta dioda na filmie to jest dioda 10W, a takie świecą w miarę dobrze dopiero przy napięciu około 8V. 9-12V to dla nich najlepsze napięcie (świecą najmocniej). Przy 2,5V wcale nie świecą, przy 4 też. Dopiero zaczynają przy około5V ale ledwie ledwie. Może to też być dioda 10W/32V - ta przetwornica rozświecać może także takie diody - sprawdziłem. Ta przetwornica działa, z mosfetem mocy jeszcze lepiej niż na filmie.

  • @s0pel85
    @s0pel85 8 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny odcinek, pozdrawiam :)

  • @robertszuba3382
    @robertszuba3382 ปีที่แล้ว

    rozumiem z 12:14, że napięcie max. wynika z parametrów rdzenia; poza tym układ przypomina układ iskrownika w silnikach spalinowych starej generacji

  • @zs75
    @zs75 8 ปีที่แล้ว

    fajnie tłumaczysz, ten patent z magnesami chyba też przechwycę, pozdrawiam

  • @michal.gawron
    @michal.gawron 8 ปีที่แล้ว +17

    Ee, dioda światła nie uśrednia. Diody są bardzo szybkie. To co dioda uśrednia to wytracanie mocy, tj. oddawanie ciepła, dzięki temu się nie pali. No a uśrednienie światła to raczej następuje na czopkach w oku. ;-)

    • @Excray80
      @Excray80 8 ปีที่แล้ว +2

      Dokładnie. I trzeba o tym pamiętać obserwując diody sterowane PWMem. A w szczególności projektanci takich wyświetlaczy powinni o tym pamiętać. Bo wydaje nam się, że światło świeci mizernie, tym czasem nasze oko jest bombardowane intensywnym impulsem świetlnym, który co najwyżej krótko trwa. A później wzrok się psuje, bo może i krótko, ale intensywność tego błysku szkodzi.

  • @MarcinMaciejowski
    @MarcinMaciejowski 8 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajnie zrobiony filmik

  • @janczaja3965
    @janczaja3965 8 ปีที่แล้ว +1

    Drogi Elektroprezwodniku, jeżeli użyje tranzystora BC639, który może wytrzymać 1A to zwiększe wydajność układy i czy przy pomocy potenciometru wpiętego w miejsce rezystora będę mógł go regulować?

    • @Matiq.
      @Matiq. 3 ปีที่แล้ว

      Wg mnie to zależy od napięcia maksymalnego kolektor-emiter. polecam wpiąć środkową nóżkę do cewki L1 a prawą do bazy tranzystora i należy uważać aby obciążenie nie było zbyt małe.

  • @daro0352
    @daro0352 8 ปีที่แล้ว

    Powyższy układ to w zasadzie generator samodławny, który generuje częstotliwość ustaloną nie tylko przez indukcyjności ale i pojemności rozproszone. Początki uzwojeń cewek muszą być podłączone w sposób jak tutaj, gdyby zamienić miejscami wyprowadzenia jednej z cewek układ nie będzie działał. Tu chodzi o dodatnie sprzężenie zwrotne, dzięki któremu ten układ działa jako generator.
    Tym układem można bez większych problemów zasilać nie tylko diodę ale i świetlówkę z dwóch baterii 1,5V połączonych szeregowo, z tym że potrzebujecie jeszcze trzecie uzwojenie z dużą ilością zwojów podłączone do świetlówki. Zrobiłem sobie taką lampkę ze świetlówki kompaktowej, zasilana z dwóch baterii R14.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska 7 ปีที่แล้ว

      Daro0 w latach 70-tych w mlodym techniku byl niemalze identyczny uklad do zasilania swietlowki turystycznej. Tam wysokie napiecie chwilowe tych szpilek byl wykorzystywany do inicjujacego przebicia gazu wewnatrz swietlowki zamiast tradycyjnego podgrzewania zarnikami na koncach swietlowki.

  • @MegaKuchara
    @MegaKuchara 8 ปีที่แล้ว

    Wszystko ładnie, pięknie, cacy...Bardzo lubię Twój kanał, mam nawet suba;) Tylko czy mógłbyś wyjąć ten mikrofon spod stołu, proszę?
    Ja akurat oglądam Twój kanał na tv podlącząnym do kolumn. W którymś odcinku powiedziałeś, że mikrofon masz pod stołem... No... a ten stół działa jak membrana i jak tylko muśniesz paluszkiem po blacie, to mi dudni, jakby Rzymianie sie zbliżali do mojego królestwa.
    Możesz proszę coś zrobić z tym?
    Myśle, że ludzie słuchający Ciebie na słuchawkach mogą mieć ten sam problem.
    Please, please, please :)

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 11 หลายเดือนก่อน

    Do tranzystora warto jeszcze podłaczyc jakiś mały kondensator elektrolityczny jeden do dziesieciu mikro. a na dodatek jeszcze zwykły nanofarad przez trzecie uzwojenie

  • @MrDanielo798
    @MrDanielo798 6 ปีที่แล้ว

    a czy jak dodam kondensator to moge zmniejszyć te szpilki. chciałem sobie zrobić ładowarke do telefonu z silnika

  • @interbudelblag
    @interbudelblag 4 ปีที่แล้ว +1

    czy można zrobić joule thief wykorzystując tranzystor mosfet, tak aby można było "wycisnąć" poniżej 0,7 v?

    • @Matiq.
      @Matiq. 3 ปีที่แล้ว +1

      Polecam tranzystory germanowe tam napięcie przewodzenia wymaga 0,3 V

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      JFET będzie działał od 0V.

  • @mlikogito1954
    @mlikogito1954 3 ปีที่แล้ว +1

    8:05 ten układ nie działa na zasadzie transformatora. Napięcie nie zależy od przekładni uzwojeń, tylko od indukcyjności cewki w obwodzie kolektora. Obie cewki mogą mieć taką samą ilość zwojów (przekładnia 1:1), a układ też będzie działał!

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      Jest to transformator i tu nie ma błędu. Przy czym uzwojenie wtórne jest tylko dla sprzężenia zwrotnego.

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 2 ปีที่แล้ว

      Zgadza się, to jest transformator, ale tutaj właśnie ma inną funkcję niż transformację napięcia.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @@mlikogito1954 Może transformować impedancję, żeby prąd bazy nie zjadał za dużo energii.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

      @@mlikogito1954 transformator może mieć różne zastosowania. Np. izolacja galwaniczna, symetryzacja, dwa obwody LC sprzężone indukcyjnie dla lepszej selektywności, odwracanie fazy np. we wzmacniaczach push-pull. Tutaj ta ostatnia cecha została wykorzystana, tj odwracanie fazy.

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 2 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Prąd bazy jest ograniczony rezystorem.

  • @wojciechciesla9899
    @wojciechciesla9899 8 ปีที่แล้ว +2

    Cześć:)
    Mam kilka pytań:
    1. Co by było gdyby nie było tego rezystora?
    2. Dlaczego dioda się nie pali przy 30V ( 41 +(-11) ) ?
    3. Jak działa ta dioda z kondensatorem, to jakiś filtr?
    4. Dlaczego na schemacie nie mogłeś dołączyć emitera tranzystora do minusa baterii?
    5. Dlaczego ten układ nazywa się złodziej dżuli?

    • @Speedy41
      @Speedy41 8 ปีที่แล้ว +1

      Postaram się opowiedzieć na kilka pytań.
      1) Bez rezystora miałbyś na bazie bardzo duży prąd. To oznaczało by duże straty i małą sprawność układu. (prąd bazy niejako tracimy tutaj)

    • @Speedy41
      @Speedy41 8 ปีที่แล้ว +1

      2) Dioda nie pali się przy 30V dlatego że to jest wartość max, a nie wartość skuteczna. Tak samo w gniazdu 230V jest wartością skuteczną a nie maksymalną, która wynosi ~330V
      3) To nie jesy filtr. Kondensator ładując się uśrednia nam prąd (działa jak akumlator) dzięki czemu możemy policzyć moc na diodzie. Porównanie jej z mocą dostarczaną przez baterię daje nam sprawność układu

    • @wojciechciesla9899
      @wojciechciesla9899 8 ปีที่แล้ว

      +4194sniper 3. A po co jest tam dioda Schotkiego?

    • @Speedy41
      @Speedy41 8 ปีที่แล้ว

      +Ból No tak zapomniałem o tym. Dioda jest tam po to żeby kondensator nie rozładowywał się przez tranzystor, w chwili gdy jest on załączony. Dioda S.. jest szybsza od zwykłej a do tego ma mniejszy spadek napięcia. Co daje nam większą sprawność układu

    • @wojciechciesla9899
      @wojciechciesla9899 8 ปีที่แล้ว

      +4194sniper aaa to teraz już wszystko rozumiem:) Dzięki za wytłumaczenie :D

  • @MrKwinto29
    @MrKwinto29 8 ปีที่แล้ว +1

    Zawiodłeś mnie kolego tym filmem;) Po tytule sądziłem że dokonałeś epokowego odkrycia. Miałem nadzieję że zobaczę olbrzymiego neodyma przyklejonego do cewki nawiniętej na słoiku uzwojeniami z transformatora spawalniczego , do tego kilka TIP ów sklejonych do kupy z kondziołami i do tego wszystkiego podłączona betoniarka, farelka i czajniki, a Ty będziesz ganiał w turbanie na głowie, strzelał w to piezoelektrykiem z zapalniczki i krzyczał łamaną angielszczyzną "Fri enerdżi żenerejtor - ołsom, ołsom fak" A tu co bateria i dioda? A fe:))))) A tak poważnie to fajny film ciekawie wyjaśnione zjawisko - pogratulować:))

  • @wke
    @wke 8 ปีที่แล้ว +1

    Może głupie pytanie, ale od czasów studiów nie grzebałem nic w elektronice - Skoro napięcie baza-emiter to ~0,6 V to czy na rezystorze nie będziemy mieli 0,4 V? A więc nie 1mA tylko 0,4 mA? Nie zmienia to zapewne wiele w całym układzie, ale intryguje mnie to, z góry dzięki za odpowiedź!

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  8 ปีที่แล้ว +2

      Tak by było gdyby nie cewka która poprzedza rezystor ;) Nie uwzględniłeś, że na niej też mamy wyindukowane napięcie.

    • @__MINT_
      @__MINT_ 4 ปีที่แล้ว

      Na początku, gdy podłączamy układ, na cewce nie indukuje się żadne napięcie, wieć prąd faktycznie wynosi 0,4mA, potem, jak układ zaczyna oscylować, wzrasta on

  • @jacekwis512
    @jacekwis512 24 วันที่ผ่านมา

    Mam pytanie mam drut 2,5 mm jak owinę 25 zwojów cewka pierwotna i 25 lub 50 cewka wtórna czemu mi nie oscyluje ten obwód nie pojawia się napięcie Mam oscyloskop Już różnie kable zmieniałem obwody ale nic nie ma Cewkę nawijam na cewkę na rdzeniu ferrytowym transformatora cewka 3,6 mH Diody led nie daje Tranzystor to irf740 rezystor na bramce 10 oma A bez niego też nic nie ma Na wejściu akumulator 12 ,20A Napięcie podaje przez przetwornicę Do 8 A Tranzystor jak by miał ciągły sygnał na wszystkich nóżkach Gdzie daje na masę miernik sygnału Jaka przyczyna za gruby drut na cewce pierwotnej i wtórnej

  • @incxxxx
    @incxxxx 4 ปีที่แล้ว

    W 19:34 - jeszcze jedno uzwojenie??? O co chodzi? Trzecie uzwojenie na te dwa już istniejące? Czy też zamiast drugiego istniejącego?

  • @EsamoKoram
    @EsamoKoram 8 ปีที่แล้ว

    Może by tak również 'Bedini motor' z tej tematyki : )?

  • @adrianjakis8643
    @adrianjakis8643 8 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie, kupiłem Arduino Leonardo i chce zaprogramować Attiny, ale nie mam programatora. Wiem że mogę urzyć płytki jako takiego programatora tylko których wyjść urzyć- tych co podają w IDE czy wykożystać złącze ICSP bez pinu reset?

    • @roberttata8104
      @roberttata8104 8 ปีที่แล้ว +2

      Najpierw kup sobie słownik ortograficzny, bo jeżeli nie nauczysz się pisać po "polskiemu" to tak Ci zostanie...☺

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว

      +Robert Tąta .Racja, ręce opadają!

  • @PanPodolany
    @PanPodolany 8 ปีที่แล้ว +4

    prawilny głos :D

  • @monterekfx
    @monterekfx 8 ปีที่แล้ว

    Jak długo z baterii 1,5V będzie świecić dioda? Czy będzie to dłużej niż bez układu? (zakładając ze dioda zaświeci przy 1,5V?)

  • @xerejuneseve6333
    @xerejuneseve6333 8 ปีที่แล้ว +3

    Wykorzystałem go do podświetlenia tarczy małego budzika z baterii R6. 8p

  • @mailomail
    @mailomail 8 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny odcinek:) Od tych "złodziei dżuli" to jestem dosłownie uzależniony, narobiłem ich już setki w życiu i w dalszym ciągu się nimi bawię i próbuję je udoskonalać:)
    Jednego tylko nie rozumiem: przy zasilaniu napięciem 1,5V na wyjściu mam podobne napięcie jak u pana, około 40V, jednak gdy zasilę to ustrojstwo napięciem 3V, to napięcie wyjściowe spada do około 14V a przecież logicznie rzecz biorąc... powinno być znacznie wyższe prawda? Nie potrafię tego wytłumaczyć.

    • @janczaja3965
      @janczaja3965 8 ปีที่แล้ว

      ja również tak mam i tego nie rozumiem :(

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว

      +jan czaja .Duże znaczenie ma typ tranzystora. Ja również stwierdziłem ten fakt. Trzeba próbować na różnych tranzystorach.

    • @voyt777
      @voyt777 3 ปีที่แล้ว +1

      Bo tam się dzieją rzeczy, o których się nie śniło fozjologom... Magia elektrtoniki.

    • @mailomail
      @mailomail 3 ปีที่แล้ว +1

      @@voyt777 no ja też uważam, że to musi być związane z magią... może i uzyskałbym znacznie wyższe napięcie na wyjściu ale niestety nie znam specjalnego zaklęcia :(

    • @voyt777
      @voyt777 3 ปีที่แล้ว +1

      Zbudowałem kilka takich przetwornic, za każdym razem coś zmieniając. Dzisiaj udało mi się uruchomić ją na mosfecie IRFZ44. Rezystor 1k trzeba w tym przypadku odrzucić. Układ działa niestety nie od 1V lub jeszcze mniej, lecz dopiero zasilany z akumulatorka 18650. Jednak mosfet prawie wcale się nie grzeje, co miało miejsce, gdy używałem bipolarnego KT829. Zasilać można LED dużej mocy, 10W/12V, a nawet 50W/32V. Obie diody świecą o jakieś 30-40% jaśniej, niż zasilane z takiej przetwornicy z tranzystorem bipolarnym.

  • @123terrorysta321
    @123terrorysta321 8 ปีที่แล้ว

    Mógłbyś pokazać jakiś w miarę prosty układ zwiększający napięcie np. 100 razy ale bez transformatorów?

    • @adrianaski663
      @adrianaski663 8 ปีที่แล้ว +1

      +123terrorysta321 Zobacz przetwornice stepup. Sa na kanale.

    • @123terrorysta321
      @123terrorysta321 8 ปีที่แล้ว

      +Adrian Łaski Z tego co pamiętam nie podbija ona napięcia aż tyle razy co w moim komentarzu.

    • @adrianaski663
      @adrianaski663 8 ปีที่แล้ว

      Zależy. Sprawdz ten film.

  • @128Wojtek
    @128Wojtek 8 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki :)

  • @pawejeziorek4650
    @pawejeziorek4650 8 ปีที่แล้ว

    ciekawy odcinek ;-)

  • @CitoAG
    @CitoAG 8 ปีที่แล้ว

    Dzięki.

  • @MrSzteker
    @MrSzteker 8 ปีที่แล้ว

    W Steady State prąd bazy nie ma 1mA. Zbyt duże uproszczenie dla transformatora, równania są ok dla prądu zmiennego. Napiecie na cewce to rozniczka ze strumienia razy indukcyjnosć dla stałego strumienia rozniczka =0. Ogólnie + za poszerzanie wiedzy.

  • @pawewilkosz8150
    @pawewilkosz8150 8 ปีที่แล้ว

    Też kiedyś nie wiedziałem , że miernik typowy pokazuje wartość skuteczną a bezwładność leda i oko ludzkie mogą mieć znaczenie

    • @wojciechruszewski8023
      @wojciechruszewski8023 8 ปีที่แล้ว

      Zwykłe mierniki pokazują wartość skuteczną tylko dla czystego sinusa. Do pomiaru wartości skutecznej napięcia o innych kształtach potrzebny jest miernik z trueRMS.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska 7 ปีที่แล้ว

      Paweł Wilkosz zwykly miernik pokazuje wartosc srednia. Wartosc skuteczna pokazuja te, co maja funkcje pomiaru wielkosci elektrycznych rms.

  • @bartekpodskarbi7817
    @bartekpodskarbi7817 6 ปีที่แล้ว

    Mam pewne pytane... Zrobiłem wszystko tak jak na filmie, jednak po podłączeniu układu pod prąd zacząłem słyszeć pisk niebył on głośny ,ale dało się go słyszeć. I niemam pojęcia co się stało

    • @mirosawzotorowicz8042
      @mirosawzotorowicz8042 6 ปีที่แล้ว

      Bartlomiej Podskarbi cewka bardzo dobrze pracuje ;) aż za dobrze

  • @vdsmade
    @vdsmade 2 ปีที่แล้ว

    hmm ciekawe 😁👍

  • @maniek2161
    @maniek2161 8 ปีที่แล้ว

    czy da się tak zrobić z silnikiem na napięcie stałe ?

  • @vxcvbzn
    @vxcvbzn 8 ปีที่แล้ว

    Może odcinek o dławikach?

  • @Cytrian1
    @Cytrian1 8 ปีที่แล้ว

    co do licha

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว +1

      Tłumaczenie zasady działania nie do końca właściwe, ale temat ciekawy.

  • @delereq9120
    @delereq9120 5 ปีที่แล้ว +1

    Zaraz zaraz przecież złodziej dzuli to impulsów przetwornica

  • @Erlkonig24
    @Erlkonig24 8 ปีที่แล้ว

    Dziękuję Ci bardzo za lekcję.

  • @Romek_S
    @Romek_S 8 ปีที่แล้ว +1

    Sprytny patent z podpięciem przewodów do baterii. Magnesiki, dobrze widzę? :)

  • @dobrygosc188
    @dobrygosc188 8 ปีที่แล้ว +3

    Złodziej żuli :)

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว

      Dzięki temu, że generowane jest duże napięcie, można łączyć kilka diod szeregowo.

  • @gacooh
    @gacooh 7 ปีที่แล้ว +5

    Przeczytałem 'złodziej ŻULI'. Myślę kurwa co jest? Elektroprzewodnik wymyślił jakąś pułapkę na żula?

  • @RadeckiRadzik
    @RadeckiRadzik 8 ปีที่แล้ว

    super !

  • @fi89298
    @fi89298 8 ปีที่แล้ว +5

    Wyciągłem

  • @lycanananas_sq5fox
    @lycanananas_sq5fox 8 ปีที่แล้ว +2

    Nadal wolę przetwornicę napięcia step-up.

    • @matid8453
      @matid8453 6 ปีที่แล้ว

      a z jakiego napięcia jaki uzyskujesz

  • @martinr9590
    @martinr9590 8 ปีที่แล้ว

    Schemat który pokazujesz moim zdaniem jest błędny, a przynajmniej nie ma odzwierciedlenia w układzie który zmontowałeś i zachowaniu które opisujesz. Wedle tego co masz na schemacie to napięcie na diodzie powinno być stałe i równe 1V. Do zamiany cewki na transformator i będzie ok.

  • @marcinkolenda2344
    @marcinkolenda2344 8 ปีที่แล้ว +1

    Chyba jestem przewrażliwiony. Jestem laikiem z elektroniki a strasznie mnie irytuje że tak rozciągnąłeś w czasie ten film. "Co my tu mamy? Co tu się dzieje? Dlaczego to świeci? No to opowiem wam za chwilę, ale najpierw..." - używasz całej masy słów bez treści i drażnisz się z osobą oglądającą film powtarzając pytanie na które to Ty masz odpowiedzieć.

  • @fifififi9959
    @fifififi9959 8 ปีที่แล้ว +2

    Świetny układ, działa od zmontowania (chociaż mam 14 lat)

  • @it-diagnostyka859
    @it-diagnostyka859 8 ปีที่แล้ว

    dioda tak zasilana pewnie szybciej się skończy

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว

      To żaden problem. Diody LED są tanie.

    • @it-diagnostyka859
      @it-diagnostyka859 8 ปีที่แล้ว

      nie chciał bym ciągle wymieniać diody tak zasilanej np w moim monitorze albo laptopie

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว

      +itdiagnostyka . Dioda LED zasilana wg drugiego schematu - z diodą i kondensatorem ma dobre warunki pracy.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska 7 ปีที่แล้ว

      it-diagnostyka dioda widzi wartosc skuteczna. O ile nie przekroczy sie max. wartosci chwilowej napiecia i pradu, to nic jej nie bedzie

  • @pbekisz1
    @pbekisz1 8 ปีที่แล้ว

    A ja myślę że mi się zaciemniło kompletnie nie wiem co jest was

  • @patrykzapadka6548
    @patrykzapadka6548 8 ปีที่แล้ว

    lol baterii 1.5V zasilić diodę LED

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 8 ปีที่แล้ว +1

      Tego typu układ w zmodernizowanej formie jest zastosowany w chińskich lampkach solarnych zasilanych akumulatorami 1,2V.

    • @voyt777
      @voyt777 3 ปีที่แล้ว

      @@mlikogito1954 I tam, o ile pamiętam, używają dwóch cewek(dławików) wyglądających jak małe paskowane rezystory. Kiedyś byłem zaszokowany, gdy to ujrzałem.

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 3 ปีที่แล้ว

      @@voyt777 obecnie używają jedną cewkę i układ scalony.

  • @boruchkazimierz5749
    @boruchkazimierz5749 7 ปีที่แล้ว +2

    Nie wiem jak to działa i nie interesuje mnie to ale nie popieram złodziejstwa .

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska 7 ปีที่แล้ว

      Boruch Kazimierz Zdecydowanie Prokuratura powinna sie zainteresowac takimi zlodziejskimi ukladami.

  • @khaipham2658
    @khaipham2658 7 ปีที่แล้ว

    You are very free time....make it is for 1 led.....free time....get out