Panie Tomaszu,wielki szacun dla Pana za profesjonalizm i umiejętność wypowiadania się.Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu.Zrozumiale,czytelnie przekazywana wiedza.Dobra dykcja.Oby tak dalej! Powodzenia!
Witam . Z wielka przyjemnoscia i uznaniem, ogladam ,,fachowo^^ i z dykcja, omowione w filmach sposoby wykonywania profesjonalnych instalacji grzewczych. Panie Tomku , szacun . Podzielam zgodnie z panem i AFRISOpl rzetelne i racjonalne, podejcie do korzystania z nowoczesnych urzadzen i nowych technologi XXI w. TAK , TAK tu uklon w strone odpornych na NOWE i ich komentarze typu; a po co to? a kiedys to bylo bez tego...a mozna taniej, bo polak musi zawsze kombinowac, heh natura... Na sczescie to juz dinozaury . DZIEKUJE BARDZO ZE JESTESCIE TU I TERAZ . Nowe technologie i profesjonalizm RZETELNYCH hydraulikow, zapewnia wykonanie instalacji C.O. wysokiej jakosci i w rozsadnej cenie.Mamy gwarancje na nowoczesna, ekonomiczna i komfortowa instalacje na wiele lat. Wkrotce rozpoczynam nowy projekt renowacji domu ok.350m2 . Sadze ze pojawi sie kilka kwesti dt. systemu c.o. pozdrawiam . Krzysztof M.
Właśnie dzięki Twoim tutorialom, miewam czasem podstawę do polemiki z ("ja się na tym nie znam, ale to jest spier***e") moimi klientami. Sam stosuję sprzęgła Afriso i wiem, że jest to jedyny sposób na to, by odciążyć nieco kocioł gazowy od ciągłego dogrzewania czynnika. Advocem ... Materiał kupuję w hurtowni z grupy SBS i znajduję tam oprócz ulotek stricte branżowych, pisemko "Gazeta dla instalatora". Dlaczego więc producenci tego typu zestawów, nie tworzą ulotek kierowanych właśnie do klientów końcowych? Nam, byłoby znacznie łatwiej przedstawić gotowe rozwiązania od producenta, niż przekonywać klientów o słuszności naszych wyborów... Bardzo dziękuję za świetną robotę.
Nie znam się na tym:D ale mega profesjonalny materiał. Mógłbyś nagrywać cokolwiek i tak by ludzie oglądali ! Prezencja, przygotowanie, sposób mówienia itd. !
Najlepszym wyjściem, w przypadku nowego budownictwa, to całkowita rezygnacja z układu grzejnikowego, montaż samej podłogówki i wywalenie tego całego dodatkowego osprzętu i armatury, która pojawia się za kotłem :)
Rozumiem, że jeśli potrzeba jest zamontowania chociażby jednego grzejnika to automatycznie trzeba podnieść temperaturę na kotle , co zmniejsza efektywność kotła ?
@@ffab6717 Niekoniecznie. Jeżeli grzejnik ten ma posłużyć do całkowitego pokrycia zapotrzebowania w pomieszczeniu, to trzeba go dobrać uwzlędniając współczynniki poprawkowe wynikajace z niższych temperatur zasilania i powrotu, więc w praktyce będzie on musiał mieć po prostu większe wymiary.
@@onell321 wiem że musi być przewymiarowany, ale jeśli miałbym w domu 100% podlogówki to mogę dać zasilanie na kotle nawet max 32 stopnie i OP będzie grzać, ale gdy dołożę jeden grzejnik to raczej przy temperaturze 32 na kotle ten grzejnik grzać nie będzie , będzie trzeba podnieść temperaturę chociażby do 40stopni i kupić niskotemperaturowy przewymiarowany grzejnik, no i przez podniesienie temperatury na kotle spadnie jego sprawność , czy dobrze rozumuje ?
W następnym tygodniu będe zamierzał sie do projektu dla domku-będę projektował na Waszych produktach:) Może wykorzystam któryś z prezentowanych tu schematów:) Wasz kanał YT jest mega, sam bym chciał na takim poziomie prowadzic:)
witam a co jesli mam stara instalacje i chce w mieszkaniu na 2 pietrze miec ogrzewanie podlogowe, skrzynke z rodzielaczem i grupa pompowa bym mial rowniez w tym mieszkaniu a problem jest w tym ze kotlownia jest 2 pietra nizej i moje pytanie brzmi czy wszystkie przewody z skrzynki musze poprowadzic do kotlowni czy jest jakies inne wyjscie?
Musimy w jakiś sposób połączyć instalację ze źródłem ciepła. Jeżeli nie chcemy przebijać się do kotłowni dwa piętra niżej, należy przewidzieć inne źródło ciepła w mieszkaniu.
@@AFRISOpl dziekuje za odpowiedz. mam jeszcze jedna zagadke otoz jest dom parterowy calosc w podlogowce + 3 grzejniki ktore nie sa jeszcze podpiete w instalacje. na podlogowce zestaw mieszajacy z pompa i problem polega na tym iz przeplywy maksymalnie 1l/min i brak dogrzania pomieszczen. Zasilanie rura fi 32 pp 10 petli, zadna nie przekracza 100m. co moze byc przyczyna takiego przeplywu?
Przyczyn może być wiele: za mały zawór mieszający, nie wyregulowana instalacja itp. Proszę zasięgnąć rady wykwalifikowanego hydraulika aby dokonał oględzin całej instalacji, wówczas będzie można znaleźć przyczynę problemu i go rozwiązać.
jestem zwolennikiem układu otwartego wiem że ma to minus taki że do wody obiegowej dostaje się tlen ale uważam że jest to bezpieczniejsze zabezpieczenie mechaniczne mają jedną wadę a mianowicie jeśli są kiedyś muszą przestać działać a mało kto po kilku latach eksplantacji serwisuje instalację i nie zdaje sobie nawet sprawy że zawór zabezpieczający na przykład się zakamienił i nie działa
a z czego takie twierdzenie wynika trzeba wyliczyć jeżeli przyjmiemy sprawność kotła na poziomie 100% to układ otwarty grawitacyjny nie wymaga dodatkowej energii do obiegu czynnika natomiast układ zamknięty czynnik musimy popychać co generuje dodatkowe koszty
@@jacekgajdzik1197 ciekawa teoria, nijak jednak w praktyce układów otwartych w nowym budownictwie i modernizowanym juz raczej będzie coraz mniej, szczelna instalacja zamknięta zalana inhibitorem nie zakamieni się, a do otwartej instalacji cyklicznie dolewasz nowej wody z nową dawką minerałów
W większości przypadków można posiłkować się tymi schematami w instalacji z kotłem elektrycznym. Jednak z uwagi na to, że każda instalacja jest inna, powinniśmy zasięgnąć opinii wykwalifikowanego hydraulika.
@@AFRISOpl Dzięki za odpowiedź,warto zrobić taki materiał rownież o kotłach elektrycznych...i przedstawic wasz asortyment w tym przypadku,bo coraz więcej jest fotowolkaniki,i klijenci decydują się na tego typu rozwiazania. pozdrawiam
witam,instalatorzy nie chcą zbytno podłączać do gazu piecyka termet dwufunkc. z otwartą komorą spalania twierdząc ,że piec nie będzie chodził.Skoro inst. nie ma dużych wymagań a "podaje ciśnienie" wody-0,1-6bar. warunki są spełnione.CZEGO JESZCZE ŻĄDJĄ-NIEPOTRZEBNYCH PRZERÓBEK BY WYRWAC WIĘCEJ KASY???
Witam. Przymierzam się do wymiany pieca dwufunkcyjnego Ariston na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem. Jaki piec polecacie żeby kupić??? Żeby był w miarę nieawaryjny i oszczędny w zużyciu gazu. Pozdrawiam
Pytanie teoretyczne Dom 120 metrów W ogólnym rozrachunku który kocioł bedzie ekonomiczniejszy - bedzie pobierał mniej gazu wiec rachunki będą niższe? Dwufunkcyjny vs jednofunkcyjny z zasobnikiem Ogrzewanie podłoga parter Piętro grzejniki Rodzina 2+1
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno kocioł gazowy jednofunkcyjny to bardziej komfortowe rozwiązanie - można wykonać układ cyrkulacji c.w.u. i od razu korzystać z ciepłej wody bez marnowania zimnej. Kocioł dwufunkcyjny potrzebuje więcej czasu na dogrzanie wody przepływowo i za każdym razem upuści się niepotrzebnie trochę zimnej wody, więc przy częstym korzystaniu z ciepłej wody rozwiązanie z kotłem jednofunkcyjnym wydaje się lepsze.
Fajny film.Odnośnie schematu składak po co w kotle gazowym wymiennik płytowy na cwu jeśli jest w bojlerze wężownica a skoro już tak musi być to co będzie wymuszało obieg w wężownicy bo nie widzę dodatkowej pompki. Czy można dać za sprzęgłem hydraulicznym jedną pompę obiegową a na podłogówkę zawór trójdrogowy.
No tak, faktycznie wymiennik płytowy był tu wstawiony niefortunnie. Funkcje grzewcze na potrzeby c.o. i c.w.u. powinny być realizowane 1 pompą kotłową. Za sprzęgłem, mając 2 obiegi grzewcze, trzeba zastosować po 1 pompie na obieg. Pompa zamontowana przed zaworem trójdrogowym nie spełni funkcji mieszającej tego zaworu.
Witam. A jakby wyglądała instalacja w domu z lat 90, ocieplony, okna nowe, piwnica (nie grzana), parter oraz piętro z kaloryferami. Chcę przejść na piec gazowy kondensacyjny ale zastanawiam sie czy jest sens montować jakieś sprzęgła skoro zależy nam aby temperatura na powrocie była jak najniższa w piecach kondensacyjnych. Jeśli to ni kłopot to proszę o jakieś rady.
Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego pod numerem telefonu: 32 330 33 61 lub mailowo na adres: zwt@afriso.pl, nasi eksperci udzielą niezbędnych informacji.
Witam Pytanie: jesli będą dwa rozdzielacze na parterze, to czy lepiej stosować w każdym rozdzielaczu pompke z zaworem mieszsjacym(każdy rozdzielacz z pompom osobne ujecie ze sprzegla? Czy wystarczy na trujnikach z jednego przylavza?), czy wystarczy jedna pompa z podmieszsniem za sprzeglem?(i doprowadzenie do rozdzielaczy rurom ze stopniowaniem za trujnikiem?) Dodam ze oba rozdziekacze okolo 6 obwodów każdy . Czy lepiej dwie pompy za sprzeglem z podmieszsniem?(każda do jednego rozdzielacza?) Dodam tylko , że bedzie jeszcze trzeci obwód na grzejniki bez podmieszania z pompom zaraz za sprzeglem.(ujecie na samej górze sprzęgła). Pozdrawiam
Jeśli instalacja na parterze nie jest duża, to jedna pompa może obsłużyć dwa rozdzielacze. Ale jeśli chcemy je traktować jako osobne, niezależne obiegi, to wtedy trzeba użyć dwóch osobnych pomp obiegowych.
Sprostowanie ..Mam pytanie ... jaki Primo Box zastosowac z kotlem gazowym w ukladzie na 3 strefy grzewcze , ale tylko 2 X kaloryferami , 1 X c.w.u bez podlogowki ???
Jeżeli chcemy regulować temperaturę wychodzącą na instalację grzejnikową, to proponujemy AZB 355. Jeśli chcemy zasilać grzejniki taką samą temperaturą jak zasobnik c.w.u., to wtedy nie potrzeba podmieszania i można wybrać AZB 300.
Witam. Pytanie: jesli w rozwiazaniu drugim zastosujemy siłowniki do sterowania każdą z pętli podłogowki, i wszystkie te silowniki się zamkną. To co się stanie z czynnikiem pompowanym przez pompe odpowiedzialna za obieg podlogowki? Nie zauważyłem tam żadnego baypasu. Ani nie było wspomniane żeby na jednym obiegu, np łazienkowy- nie montować siłownia i zostawić pełen przepust. Jak to prawidłowo rozwiązać? Pozdrawiam
Stosując w instalacji podłogowej sterowanie strefowe, pompę obiegową trzeba wpiąć do listwy sterującej. Kiedy wszystkie siłowniki się zamkną, listwa wyłączy pompę obiegową. Polecamy film o systemie FloorControl do sterowania strefowego: th-cam.com/video/LhT9dSCOab8/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Dziękuję. Czyli jeśli mamy pompe w kotłowni to trzeba tam doprowadzić przewód od skrzynki rozdzielacza w której znajduje się listwa sterujaca. Czyli lepiej mieć listwe sterują przewodowa przed tynkami. I odrazu doprowadzić niezbedne przewody. Pozdrawiam. Polecony material obejrzę napewno bardzo uważnie. Dodatkowo oczywiscie będę chcial połączyć listwe ze sterownikami/termostatami pokojowymi jak i również głównym sterownikiem sterujacym pracą kotła. Czy jest może gdzieś gotowy schemat elektryczny? Tj ile i jakich przewodów użyć żeby to wszystko ze sobą połączyć ?
Proszę o schemat instalacji w następującej konfiguracji: Do jednorodzinny piwnica, parter, piętro i strych. Piwnica i parter podłogówka, piętro i strych grzejniki. Dwa źródła tj. Pompa ciepła i piec kondensacyjny dwu funkcyjny. Zasobnik na CWU 200l. Dodatkowo w łazience w piwnicy i na parterze chciałbym grzejniki drabinkę do suszenia ręczników.
Witam, dom 160m2 ogrzewanie 100% podłoga. Kocioł gazowy 1 funkcyjny zasobnik 100l. Planuję 2 osobne obiegi parter i piętro na osobnych rozdzielaczach (2 pompy CO +sprzęgło ). Pytanie czy jest sens stosowania zaworów do mieszania? Pozdrawiam
Jeśli chcemy zasilać parter i piętro taką samą temperaturą to nie trzeba używać zaworów mieszających. Odpowiednią temperaturę wychodzącą na instalację wystarczy ustawić w kotle. Różną temperaturę w pomieszczeniach można ustawić przez system FloorControl.
Wszystko fajnie ładnie pięknie bo hydraulicznie to wszyscy wszystko rozumieją ,a jak to wysterowac z oryginalnym sterownikam i np. Buderus bo taki chcę kocioł. Wysterowanie tego to nawiekszy problem dla kazdego hydraulika bo nigdzie nie ma szkoleń.
Dzień dobry. Opiszę krótko mój problem. Instalacja istniejąca do przeróbki. Kocioł olejowy Buderus G125 z zasobnikiem CWU. Dom piętrowy. Jakie rozwiązanie Afriso mogę zastosować w tym przypadku jeżeli potrzebuję zasilić na parterze 7 pętli podłogowych + 1 grzejnik, a na piętrze 1 pętla podłogowa (łazienka) i 4 grzejniki? Będę wdzięczny za pomoc.
Rekomendujemy zastosowanie zestawu mieszającego PrimoBox na 3 obiegi grzewcze, np. PrimoBox AZB 301 (afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-primobox-azb-trzy-obiegi-grzewcze/produkt/7630100). Do dwóch obiegów bezpośrednich podłączymy zasobnik c.w.u oraz grzejniki. Do obiegu z zaworem mieszającym lepiej podłączyć tylko instalację podłogową z parteru, aby nie stwarzać problemów z regulacją. Instalację podłogową na piętrze można rozwiązać za pomocą zestawu RTL-Box (afriso.pl/katalog-online/afriso/zestaw-rtl-box-324-vario-z-zaworem-termostatycznym-typu-rtl-i-kaseta-podtynkowa/produkt/78330).
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź. Czy w tym przypadku, przy rozdzielaczach jest konieczność stosowania dodatkowych pomp i czy mamy możliwość sterowania poszczególnymi obwodami? Jeżeli macie Państwo techników których rekomendujecie w celu zaprojektowania instalacji, chętnie skorzystam.
Wszystkie niezbędne pompy znajdują się w zestawie PrimoBox. Jeżeli na poszczególnych pętlach założymy siłowniki termoelektryczne wraz z odpowiednim sterowaniem (np. listwa sterująca), będziemy mogli sterować poszczególnymi obwodami. Rekomendowanych przez nas instalatorów znajdzie Pan pod tym adresem WWW: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
Witam mam dom parterowy ogrzewanie podłogowe o pow.100 m kw. chce postawić bufor 1000 L . zasobnik cieplej wody 200 L. ( ( (Rodzina 4 osobowa) Piec kumulacyjny jednofunkcyjny gazowy. Jakieś propozycje. Pozdrawiam bardzo pomocny kanał.
W sprawie szczegółowych rozwiązań zapraszamy do kontaktu z naszym wsparciem technicznym na podany adres mailowy: zwt@afriso.pl lub poprzez kontakt telefoniczny: 32 330 33 61.
Nie ma znaczenia czy uzupełnimy instalację wodą zimną czy ciepłą. Ważne, że zgodnie z przepisami nie możemy na stałe podłączyć wody wodociągowej (ciepłej czy zimnej) do instalacji c.o.
Jak zrozumiałem siłownikiem steruje piec, to jak sterowane są pompy zasilające grzejniki i podłgówkę (są włączane przez piec na podstawie nastw temperatury regulatora pokojowego?)
Pompami zasilającymi poszczególne instalacje może sterować automatyka kotła albo inny system - np. regulator lub termostat. Przy ogrzewaniu grzejnikowym pompą można sterować przy pomocy np. termostatu pokojowego, a ogrzewaniem płaszczyznowym można sterować za pomocą np. systemu FloorControl - więcej informacji w tym filmie: th-cam.com/video/LhT9dSCOab8/w-d-xo.html
Witam. Czy w schemacie typu ''Składak'' trzeba całość rozdzielać sprzęgłem hydraulicznym jeżeli sa tylko grzejniki bez podłogówki? Z góry dziękuje za odpowiedz.
Kocioł gazowy w układzie zamkniętym można połączyć z kotłem na paliwo stałe zamontowanym w układzie otwartym za pomocą wymiennika ciepła np. wymiennika płytowego.
Jeżeli chodzi Panu o nasz zestaw PrimoBox ACB to jest on w stanie obsłużyć do 1300mb rury. Można podłączyć dwa rozdzielacze pod warunkiem, że pompa pokona opory przepływu.
Jeśli na obu kondygnacjach mamy podłogowe to na każdym rozdzielaczy montujemy zawór mieszający plus pompa czy wystarczy na wyjściu z kotła zawór 3d i puścić takia sama temperaturę na oba rozdzielacze. Oczywiście belki z siliwnikami
Wszystko zależy od indywidualnych wymagań użytkownika. Jeżeli nie chcemy niezależnych obiegów to można dwa rozdzielacze zasilić tą samą temperaturą. Należy wówczas dobrać odpowiednią pompę, aby była w stanie pokonać wszystkie opory przepływu na dwóch kondygnacjach.
Witam mam pytanko planuje zmienić piec węglowy na gazowy stare budownictwo 70m okna plastiki ocieplenie na 4.i oto moje pytanie kupiłem domek poprzednia właścicielka miała piec gazowy ale zmieniła na węglowy widocznie opłaty były duże. Chciałbym wrócić do gazowego ale nie podpinać się pod stary komin a kupić piec z komorą zamkniętą i wyprowadzić rure od spalin poza ścianę przyłączę gazowe mam w domu.i jak to wygląda prawnie czy muszę to gdzieś zgłosić czy poprostu kupuje piec biorę ekipę oni przerabiają instalacjie podłanczają piec i komin w nowym miejscu wzywam kominiarza sprawdza szczelność i odpalam piec i korzystam
Trzeba sprawdzić, czy instalacja gazowa dotąd służyła celom grzewczym. Jeśli nie, to należy skontrolować jej szczelność i zweryfikować umowę z dostawcą pod kątem ilości przesyłanego gazu. Potrzebne dokumenty powinna przedstawić gazownia. Warto też porozmawiać z kominiarzem, żeby wydał opinię.
Można wykorzystać zestaw mieszający BPS w instalacji z kotłem na ekogroszek. Jeżeli kocioł obsługuje zawór mieszający, wówczas nie ma potrzeby stosowania dodatkowych regulatorów.
Mam pytanie jaki zakres temperatury można ustawić na grzejnikach przy gazie ? I jednocześnie też działa podlogowka . Chcę mieć podłogowje w całym domu i dodatkowo w garażu, łazience i 3 pokojach każdy jest mały 10m2 dołożyć pod oknami grzejniki. Proszę o odp czy to ma sens dom 108m2 w tym garaż, kotłownia 24m tylko parter strop lany.
Jeżeli w naszej instalacji mamy obieg grzejnikowy i obieg instalacji podłogowej, który nie posiada zaworu mieszającego, wówczas max temperatura zasilania instalacji grzejnikowej będzie taka sama jak dla instalacji podłogowej (wyższa temperatura może uszkodzić posadzkę). W takich przypadkach rekomendujemy zastosowanie zestawu mieszającego ACB 910, który przedstawiliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/lZuu_eTqerQ/w-d-xo.html. Wówczas możemy dla instalacji grzejnikowej ustawić wyższą temperaturę zasilania, a temperaturę wychodzącą na instalację podłogową wysterujemy za pomocą zaworu mieszającego w zestawie ACB. Instalacja podłogowa powinna być tak zaprojektowana, aby była wstanie pokryć zapotrzebowanie cieple budynku/pomieszczenia. W takim wypadku nie ma potrzeby instalowania dodatkowo grzejników. Jedynie w sytuacji, kiedy mamy w pomieszczeniach duże przeszklenia, powodujące duże straty ciepła, wówczas instalacja podłogowa może być niewystarczająca i zachodzi konieczność dołożenia kilku grzejników.
@@AFRISOpl czyli się da to zrobić i taka odp chciałem uzyskać. W pokojach 10m2 bedzie łóżko szafa i już 4m2 zakryte podłogi a grzejnik sobie zawsze poradzi. Szwagier jest chydraulik i robi podłógwke i grzejniki w razie czego na ekogroszek. A gazem się nie zajmuję i dlatego wolę popytac bo ja chcę mieć gaz.
Witam, mam pytanie. Dom cały w podłogowce temperatura z pieca na zasilanie 45-50 stopni około 1.5km rur. Pompa w piecu mała bo Wilo 15/25 chyba, czy będzie problemem wsadzenie mocniejszej jednej pompy zaraz za piecem w kotlowni na zasilaniu bez sprzęgła? Obie pompy wysteruje by załączaly się razem i wyłączaly . Pozdrawiam
Zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem, w którym porównujemy instalację bez sprzęgła hydraulicznego oraz wyposażoną w takie sprzęgło: th-cam.com/video/DO2kPxbQZZc/w-d-xo.html
@@AFRISOpl mam góra dół dwa rozdzielacze wszystko podłogowe , a ok więc bez sprzęgła się nie obejdzie. A co do zalaczania się drugiej pompy? Musi razem z pompą pieca?
Dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego obieg kotłowy jest oddzielony od obiegu instalacyjnego, więc nie ma konieczności załączania w tym samym czasie zarówno pompy kotłowej jak i instalacyjnej. Jednak w tym momencie nie będziemy mieć odbioru ciepła na instalację. Dobrym rozwiązaniem jest uruchomienie pompy po przekroczeniu ustalonej minimalnej temperatury na sprzęgle za pomocą prostego termostatu.
najlepiej by bylo zeby kazdy obieg mial dedykowana temperature i ja zglaszal do kotla. cos takiego jest w beretta (CONNECT BASE MIX LE) ale jestem pewien ze inne firmy maja to samo. Zestaw basic i skladak moim zdaniem odpadaja ze wzgledu wlasnie na to ze musza grzac ciagle temperatura "wyzsza". Co w przypadku kotlow kondensacyjnych obniza sprawnosc
Na tych schematach jest sterownik zaworu podgodowy , Czy on może też być jako sterownik pokojowy(regulacje wg temp w pokoju)? Jeżeli nie to jaki konkretnie sterownik pokojowy zamiast tego pogodowego, Generalnie to fajnie by było coś takiego własnie tylko kompleksowy schematy ze sterownikami listwami , regulatorami
Regulator BWC 310 nie jest termostatem pokojowym. Natomiast istnieje możliwość podłączenia pod niego takiego właśnie termostatu, przykładowo z naszej oferty TA3: www.afriso.pl/katalog-online/afriso/termostat-pokojowy/produkt/4261600 - w przyszłości planujemy nakręcić film o poruszonej przez Pana tematyce.
Fajnie byłoby dodać do schematu jakiś dogrzewacz prądem. Coraz więcej ludzi ma dodatkowy wolny prąd, a cena gazu poszło radykalnie do góry. Np. Elterm Strzelec PRO - tylko gdzi eon się tutaj powinien znaleźć aby wspomagać piec gazowy w momentach w których nie potrzebna jest jego maksymalna wydajność. Czy wystarczy go wpiąć przed sprzęgłem w obwód piec - sprzęgło?
W instalacji typu składak jest sprzęgło hydrauliczne. Pompa kotłowa nie przepcha wody przez sprzęgło, musi być więc osobna pompa na obiegu grzejnikowym.
Takie rozwiązanie jest niepoprawne. Grzejniki w tym wypadku byłyby też zasilane z pompy kotłowej. Problemem było hydrauliczne zrównoważenie instalacji.
Witam mam pytanie o taki pięć czy taki zestaw Kocioł gazowy z buforem 24kW do fotowoltaiki co możesz o tym poowedziec i czy ma to sens dzięki pozdrawiam
Nie ma specjalnych korzyści ekonomicznych zastosowania bufora z kotłem gazowym. Kocioł potrafi modulować pracę palnika, więc nie musimy magazynować energii cieplnej. Poza tym bufor w takiej instalacji zwiększy straty ciepła. Fotowoltaikę lepiej wpiąć do zasobnika c.w.u.
Cześć, interesuje mnie schemat kotła gazowego 2F + podłogówka (bez grzejników). Omawiałeś już ten temat na Twoim kanale? Chcę coś takiego zainstalować w domu 80 m2.
Ja mam taki układ tylko bez sprzęgła bo grzejniki tylko w łazience na górze i na dole i daje rade pompa w pieca . Nie mam tych zaworów zwrotnych na powrotach tylko jeden pod piecem (czy to źle ?) No i nie mam separatora . Jak skutecznie odpowietrzać taka instalacje ?
W sensie układ składak , w rozdzielaczu na gorze ręczny odpowietrznik na zasilaniu a na gorze automatyczny (na początku belki) i to wszystko , na koncu zawory spustowe
Zawsze warto instalować zawór zwrotny na powrocie każdego obiegu grzewczego. Wtedy jest pewność, że instalacja zawsze będzie pracować prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem na odpowietrzenie instalacji jest montaż na zasilaniu separatora powietrza FAR 312 - więcej tutaj: th-cam.com/video/9kWKQw8k1FY/w-d-xo.html
Pytam czy dobrze zrozumiałem AZB posiada w sobie ACB to samo działanie pomiędzy grzejniki i podłogowa? Plus oczywiście obieg na zbiornik, ale to jest oczywiste.
Niestety nie. Różnica pomiędzy ACB i AZB jest taka, że w ACB powrót instalacji grzejnikowej jest zarazem zasilaniem instalacji podłogowej. W AZB sytuacja wygląda inaczej. Powrót z grzejników kierowany jest bezpośrednio do sprzęgła hydraulicznego, z pominięciem instalacji podłogowej. W takim wypadku, nie uzyskamy aż tak niskiej temperatury czynnika powracającego do kotła w porównaniu z ACB.
rozwiązanie 4 nie robić grzejników bo to wymusza dodatkowe koszty i problemy z kondensacją. Kocioł i zwykłe rozdzielacze do podłogówki. Zamiast grzejników ogrzewanie ścienne. Bo wysoki parametr to problem ze sprawnością.
@@AFRISOpl w opisach obydwoch elementow przynajmniej na allegro jest ze one sluza do rozdzielenia 2 obiegow. Natomiast tu mowimy o jednym obiegu na 2 pietra. Czy zatem sprzeglo jest potrzebne oraz 2 pompy ?
Każdy przykład w filmie dotyczy dwóch obiegów. Jeśli posiadamy 2 obiegi pompowe (2 pompy), to sprzęgło hydrauliczne jest wymagane. Wyjątkiem jest zestaw PrimoBox ACB, gdzie rolę sprzęgła pełni zawór mieszający i upustowy.
C.w.u. podłączamy bezpośrednio pod kocioł kondensacyjny. Natomiast obiegi grzewcze najlepiej połączyć z kotłem za pomocą sprzęgła hydraulicznego, aby uzyskać zrównoważenie hydrauliczne instalacji. Ile będzie tych obiegów - zależy od nas samych. Jesteśmy w stanie zrobić cztery niezależne obiegi pompowe, bądź też odpowiednio zgrupować dwa rozdzielacze w jeden obieg grzewczy.
Prosimy o kontakt z naszym Zespołem Wsparcia Technicznego - mailowo na adres: zwt@afriso.pl lub pod numery telefonów podane na stronie: afriso.pl/obsluga-klienta/wsparcie-techniczne, pomożemy dobrać odpowiednie urządzenia.
Coś mi wygląda, że na sensowne połaczenie otwartej z zamknieta instalacją nie ma tu żadnego rozwiazania. kocioł gaz bedzie grzał przegrzewał mały obieg i taktowal bo wymienniki takie jak tu nie dadzą rady oddać do instalacji. fizycznie ich budowa nie daje takich możliwosci przy małych temp (która występuje w kondensacyjnych)
Instalację typu otwartego i zamkniętego można połączyć za pomocą naszego zestawu separacyjnego AHB, który posiada odpowiedni do tego typu instalacji wymiennik płytowy. Poniżej link gdzie można zapoznać się z produktem: afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-separacyjne-primobox-ahb-w-szafce/produkt/7664200
Nie ma potrzeby stosowania zaworu zwrotnego, ponieważ w każdym schemacie układ kotłowy oddzielony jest od układu instalacyjnego sprzęgłem hydraulicznym (nie ma możliwości wystąpienia przepływu zwrotnego).
@@AFRISOpl ale ja mówię o sytuacji gdzie podłogówki są podloaczone w szeregu go kaloryfera w danym pomieszczeniu a w związku z tym równolegle z innymi odbiornikami ciepła w stosunku do kotła i innych odbiorników - kaloryferów
Nie do końca rozumiemy. Proszę pamiętać, że temperatura wychodząca na podłogówkę to zakres od 27 do 35°C. Temperatura zasilająca grzejniki to najczęściej przedział od 45 do 60°C. Takie obiegi trzeba rozdzielić sprzęgłem hydraulicznym i dodać odpowiedni zawór mieszający, by regulować temperaturę wychodzącą na podłogówkę i grzejniki.
@AFRISOpl nic nie trzeba rozdzielać podłogówkę montuje się na wyjście z grzejnika - temperatura jest niższa bo wystudzona przez grzejnik. Zapraszam do mnie do domu jeśli chcą Państwo przestudiować przypadek. Instalacja działa ponad 10 lat, nic nie pęka nic się nie przegrzewa. Temperatura maksymalna w pomieszczeniu kontrolowana za pomocy zwykłych głowic termostatycznych na grzejnikach.
W opisanej przez Pana instalacji grzejniki oraz podłogówka grzeją zawsze w tym samym czasie. Zastosowanie sprzęgła oraz oddzielenie instalacji grzejnikowej od podłogowej powoduje, że mamy 2 niezależne układy, które mogą pracować niezależnie od siebie. Nie rozumiemy po co narażać się na dodatkowe koszty i montować w każdym pomieszczeniu grzejniki i podłogówkę. W okresach przejściowych podłoga nie zdąży się nawet zagrzać, bo zawór termostatyczny na grzejniku zablokuje przepływ.
Skoro jest tylko jeden obieg grzewczy, to można podpiąć grzejniki bezpośrednio pod kocioł gazowy - pod warunkiem, że pompa obiegowa w kotle ma odpowiednią wydajność (w większej instalacji należy zastosować sprzęgło i kolejną pompę obiegową).
Wszystkie produkty zostały podlinkowane do katalogu AFRISO, dodatkowo można sprawdzić ich dostępność i cenę w polecanych przez nas punktach handlowych niedaleko swojego miejsca zamieszkania: afriso.pl/mapa-dostepnosci
Najlepiej podłączyć pompę do automatyki źródła ciepła. Drugi sposób to użycie termostatu przylgowego, np. BRC (afriso.pl/produkt/6740100), który załączy pompę w zależności od temperatury.
Panie Tomaszu, proszę o radę. mam Piec gazowy Buderus stacjonarny, kolektory słoneczne rurowe, zbiornik wody 300L z 2ma wężownicami. Teraz wymieniam zbiornik na Galmet Kumulo 500L z 2ma wężownicami / jest zbiornik kombinowany/, i wewnętrznym zbiornikiem cwu 160L. Proszę o schemat hydrauliczny, jeśli można?
✔️Subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl Który z zaprezentowanych sposobów uważacie za najbardziej przydatny w Waszej pracy? A może macie inne metody na instalację c.o. z kotłem gazowym? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Panie Tomaszu,wielki szacun dla Pana za profesjonalizm i umiejętność wypowiadania się.Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu.Zrozumiale,czytelnie przekazywana wiedza.Dobra dykcja.Oby tak dalej! Powodzenia!
Dziękujemy w imieniu całej ekipy AFRISO i Pana Tomasza :)
Kolejny fajny odcinek.miło, że nie 'zmuszacie' do używania wyłącznie Waszych sterowników 🙂 za co kolejny wielki PLUS.czekam na kolejny,ciekawy odcinek
Dziękujemy, zapewniamy, że kolejny odcinek też będzie ciekawy :)
Witam . Z wielka przyjemnoscia i uznaniem, ogladam ,,fachowo^^ i z dykcja, omowione w filmach sposoby wykonywania profesjonalnych instalacji grzewczych. Panie Tomku , szacun . Podzielam zgodnie z panem i AFRISOpl rzetelne i racjonalne, podejcie do korzystania z nowoczesnych urzadzen i nowych technologi XXI w. TAK , TAK tu uklon w strone odpornych na NOWE i ich komentarze typu; a po co to? a kiedys to bylo bez tego...a mozna taniej, bo polak musi zawsze kombinowac, heh natura... Na sczescie to juz dinozaury . DZIEKUJE BARDZO ZE JESTESCIE TU I TERAZ . Nowe technologie i profesjonalizm RZETELNYCH hydraulikow, zapewnia wykonanie instalacji C.O. wysokiej jakosci i w rozsadnej cenie.Mamy gwarancje na nowoczesna, ekonomiczna i komfortowa instalacje na wiele lat.
Wkrotce rozpoczynam nowy projekt renowacji domu ok.350m2 . Sadze ze pojawi sie kilka kwesti dt. systemu c.o.
pozdrawiam . Krzysztof M.
Ja mam akurat kocioł gazowy MCR3, ale bardzo dobry filmik Panowie.
Właśnie dzięki Twoim tutorialom, miewam czasem podstawę do polemiki z ("ja się na tym nie znam, ale to jest spier***e") moimi klientami.
Sam stosuję sprzęgła Afriso i wiem, że jest to jedyny sposób na to, by odciążyć nieco kocioł gazowy od ciągłego dogrzewania czynnika.
Advocem ... Materiał kupuję w hurtowni z grupy SBS i znajduję tam oprócz ulotek stricte branżowych, pisemko "Gazeta dla instalatora".
Dlaczego więc producenci tego typu zestawów, nie tworzą ulotek kierowanych właśnie do klientów końcowych?
Nam, byłoby znacznie łatwiej przedstawić gotowe rozwiązania od producenta, niż przekonywać klientów o słuszności naszych wyborów...
Bardzo dziękuję za świetną robotę.
Przyjemnie się czyta takie rzeczy. Wielkie dzięki - pracujemy dla Was i cieszy nas, że to doceniacie. Pozdrawiamy i zapraszamy na następne odcinki.
@@AFRISOpl Od jakiegoś czasu, śledzę każdy ...
Pozdrawiam.
Zapraszamy wobec tego na kolejne odcinki - nie będzie Pan zawiedziony.
Dobry odcinek. Pozdrawiam
Dziękujemy :)
Nie znam się na tym:D ale mega profesjonalny materiał. Mógłbyś nagrywać cokolwiek i tak by ludzie oglądali ! Prezencja, przygotowanie, sposób mówienia itd. !
Miło się czyta takie słowa. Dziękujemy za docenienie naszej pracy i zapraszamy do oglądania kolejnych filmów : )
sposób mówienia: jak do dziecka zamiast do profesjonalisty albo dorosłego człowieka... to dla dzieci jest cała firma afriso? klocki lego też robicie?
Najlepszym wyjściem, w przypadku nowego budownictwa, to całkowita rezygnacja z układu grzejnikowego, montaż samej podłogówki i wywalenie tego całego dodatkowego osprzętu i armatury, która pojawia się za kotłem :)
Dokładnie. Dobrac piec z mocną pompą i bezposrednio grzac podlogowke bez sprzegla
Rozumiem, że jeśli potrzeba jest zamontowania chociażby jednego grzejnika to automatycznie trzeba podnieść temperaturę na kotle , co zmniejsza efektywność kotła ?
@@ffab6717 Niekoniecznie. Jeżeli grzejnik ten ma posłużyć do całkowitego pokrycia zapotrzebowania w pomieszczeniu, to trzeba go dobrać uwzlędniając współczynniki poprawkowe wynikajace z niższych temperatur zasilania i powrotu, więc w praktyce będzie on musiał mieć po prostu większe wymiary.
@@onell321 wiem że musi być przewymiarowany, ale jeśli miałbym w domu 100% podlogówki to mogę dać zasilanie na kotle nawet max 32 stopnie i OP będzie grzać, ale gdy dołożę jeden grzejnik to raczej przy temperaturze 32 na kotle ten grzejnik grzać nie będzie , będzie trzeba podnieść temperaturę chociażby do 40stopni i kupić niskotemperaturowy przewymiarowany grzejnik, no i przez podniesienie temperatury na kotle spadnie jego sprawność , czy dobrze rozumuje ?
róndu zabraknie czy gazu i dupa zimna
W następnym tygodniu będe zamierzał sie do projektu dla domku-będę projektował na Waszych produktach:) Może wykorzystam któryś z prezentowanych tu schematów:) Wasz kanał YT jest mega, sam bym chciał na takim poziomie prowadzic:)
Miło nam to czytać, dziękujemy i powodzenia :) W razie pytań czy potrzeby dopowiedzenia czegoś zapraszamy do kontaktu.
Dobra przydatne te odcinki robicie, daje suba ihmo nie ma dupeczki Kasi.
Spoko odcinek 3 różne spojrzenia na instalację. Pozdrawiam
Dziękujemy i również pozdrawiamy.
Dzień dobry, słyszałem że planujecie wprowadzić zestawy BPS z TRZEMA członami. Coś wiadomo kiedy to nastąpi? Pozdrawiam
Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Jeżeli jakiś projekt będzie już gotowy, zostaną Państwo na pewno poinformowani jako jedni z pierwszych.
@@AFRISOpl witam chce sam w domu nowym zrobić ogrzewanie gazowe. Pomożecie?
Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego pod numerem telefonu: (32) 330 33 61 lub mailowo na adres: zwt@afriso.pl.
witam a co jesli mam stara instalacje i chce w mieszkaniu na 2 pietrze miec ogrzewanie podlogowe, skrzynke z rodzielaczem i grupa pompowa bym mial rowniez w tym mieszkaniu a problem jest w tym ze kotlownia jest 2 pietra nizej i moje pytanie brzmi czy wszystkie przewody z skrzynki musze poprowadzic do kotlowni czy jest jakies inne wyjscie?
Musimy w jakiś sposób połączyć instalację ze źródłem ciepła. Jeżeli nie chcemy przebijać się do kotłowni dwa piętra niżej, należy przewidzieć inne źródło ciepła w mieszkaniu.
@@AFRISOpl dziekuje za odpowiedz. mam jeszcze jedna zagadke otoz jest dom parterowy calosc w podlogowce + 3 grzejniki ktore nie sa jeszcze podpiete w instalacje. na podlogowce zestaw mieszajacy z pompa i problem polega na tym iz przeplywy maksymalnie 1l/min i brak dogrzania pomieszczen. Zasilanie rura fi 32 pp 10 petli, zadna nie przekracza 100m. co moze byc przyczyna takiego przeplywu?
Przyczyn może być wiele: za mały zawór mieszający, nie wyregulowana instalacja itp. Proszę zasięgnąć rady wykwalifikowanego hydraulika aby dokonał oględzin całej instalacji, wówczas będzie można znaleźć przyczynę problemu i go rozwiązać.
wszystko super ale jak zbraknie prądu przy -10 na dwa dni w domu gdzie są te wynalazki to mamy "ciepło"
4:20 w schemacie podłogówki strzałki pokazujące kierunek wody są w obrócone w złą stronę,powinny być w tą samą jak jest przed rozdzielaczem.
Tak, jest błąd na schemacie. Dziękujemy za spostrzegawczość !
jestem zwolennikiem układu otwartego wiem że ma to minus taki że do wody obiegowej dostaje się tlen ale uważam że jest to bezpieczniejsze zabezpieczenie mechaniczne mają jedną wadę a mianowicie jeśli są kiedyś muszą przestać działać a mało kto po kilku latach eksplantacji serwisuje instalację i nie zdaje sobie nawet sprawy że zawór zabezpieczający na przykład się zakamienił i nie działa
Niestety układy otwarte to przeżytek na instalacjach innych niż węglowe itp
a z czego takie twierdzenie wynika trzeba wyliczyć jeżeli przyjmiemy sprawność kotła na poziomie 100% to układ otwarty grawitacyjny nie wymaga dodatkowej energii do obiegu czynnika natomiast układ zamknięty czynnik musimy popychać co generuje dodatkowe koszty
@@jacekgajdzik1197 ciekawa teoria, nijak jednak w praktyce układów otwartych w nowym budownictwie i modernizowanym juz raczej będzie coraz mniej, szczelna instalacja zamknięta zalana inhibitorem nie zakamieni się, a do otwartej instalacji cyklicznie dolewasz nowej wody z nową dawką minerałów
Witam,pytanie mam,czy takie schematy z zestawami basic lub primo box można stosowac identycznie w kotłach elektrycznych?
W większości przypadków można posiłkować się tymi schematami w instalacji z kotłem elektrycznym. Jednak z uwagi na to, że każda instalacja jest inna, powinniśmy zasięgnąć opinii wykwalifikowanego hydraulika.
@@AFRISOpl Dzięki za odpowiedź,warto zrobić taki materiał rownież o kotłach elektrycznych...i przedstawic wasz asortyment w tym przypadku,bo coraz więcej jest fotowolkaniki,i klijenci decydują się na tego typu
rozwiazania.
pozdrawiam
witam,instalatorzy nie chcą zbytno podłączać do gazu piecyka termet dwufunkc. z otwartą komorą spalania twierdząc ,że piec nie będzie chodził.Skoro inst. nie ma dużych wymagań a "podaje ciśnienie" wody-0,1-6bar. warunki są spełnione.CZEGO JESZCZE ŻĄDJĄ-NIEPOTRZEBNYCH PRZERÓBEK BY WYRWAC WIĘCEJ KASY???
Witam. Przymierzam się do wymiany pieca dwufunkcyjnego Ariston na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem. Jaki piec polecacie żeby kupić??? Żeby był w miarę nieawaryjny i oszczędny w zużyciu gazu. Pozdrawiam
Pytanie teoretyczne
Dom 120 metrów
W ogólnym rozrachunku który kocioł bedzie ekonomiczniejszy - bedzie pobierał mniej gazu wiec rachunki będą niższe?
Dwufunkcyjny vs jednofunkcyjny z zasobnikiem
Ogrzewanie podłoga parter
Piętro grzejniki
Rodzina 2+1
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno kocioł gazowy jednofunkcyjny to bardziej komfortowe rozwiązanie - można wykonać układ cyrkulacji c.w.u. i od razu korzystać z ciepłej wody bez marnowania zimnej. Kocioł dwufunkcyjny potrzebuje więcej czasu na dogrzanie wody przepływowo i za każdym razem upuści się niepotrzebnie trochę zimnej wody, więc przy częstym korzystaniu z ciepłej wody rozwiązanie z kotłem jednofunkcyjnym wydaje się lepsze.
bardzo bym prosił o dołączenie dodatkowego źródła ciepła w postaci turbokominka
Fajny film.Odnośnie schematu składak po co w kotle gazowym wymiennik płytowy na cwu jeśli jest w bojlerze wężownica a skoro już tak musi być to co będzie wymuszało obieg w wężownicy bo nie widzę dodatkowej pompki.
Czy można dać za sprzęgłem hydraulicznym jedną pompę obiegową a na podłogówkę zawór trójdrogowy.
No tak, faktycznie wymiennik płytowy był tu wstawiony niefortunnie. Funkcje grzewcze na potrzeby c.o. i c.w.u. powinny być realizowane 1 pompą kotłową. Za sprzęgłem, mając 2 obiegi grzewcze, trzeba zastosować po 1 pompie na obieg. Pompa zamontowana przed zaworem trójdrogowym nie spełni funkcji mieszającej tego zaworu.
Witam. A jakby wyglądała instalacja w domu z lat 90, ocieplony, okna nowe, piwnica (nie grzana), parter oraz piętro z kaloryferami. Chcę przejść na piec gazowy kondensacyjny ale zastanawiam sie czy jest sens montować jakieś sprzęgła skoro zależy nam aby temperatura na powrocie była jak najniższa w piecach kondensacyjnych. Jeśli to ni kłopot to proszę o jakieś rady.
Prosimy o kontakt z Zespołem Wsparcia Technicznego pod numerem telefonu: 32 330 33 61 lub mailowo na adres: zwt@afriso.pl, nasi eksperci udzielą niezbędnych informacji.
Możesz sie poprostu wpiąć w instalację po piecu, przerobić na układ zamknięty dołożyć naczynie przeponowe, bez zbędnych fanaberi
Witam
Pytanie: jesli będą dwa rozdzielacze na parterze, to czy lepiej stosować w każdym rozdzielaczu pompke z zaworem mieszsjacym(każdy rozdzielacz z pompom osobne ujecie ze sprzegla? Czy wystarczy na trujnikach z jednego przylavza?), czy wystarczy jedna pompa z podmieszsniem za sprzeglem?(i doprowadzenie do rozdzielaczy rurom ze stopniowaniem za trujnikiem?)
Dodam ze oba rozdziekacze okolo 6 obwodów każdy .
Czy lepiej dwie pompy za sprzeglem z podmieszsniem?(każda do jednego rozdzielacza?)
Dodam tylko , że bedzie jeszcze trzeci obwód na grzejniki bez podmieszania z pompom zaraz za sprzeglem.(ujecie na samej górze sprzęgła).
Pozdrawiam
Jeśli instalacja na parterze nie jest duża, to jedna pompa może obsłużyć dwa rozdzielacze. Ale jeśli chcemy je traktować jako osobne, niezależne obiegi, to wtedy trzeba użyć dwóch osobnych pomp obiegowych.
Witam. Moge prosic o film ogrzewanie podłogowe z piecem kondensacyjnym. Bez żadnych kaloryferów tylko podłoga. I jak to ma wygladac.
Dziękujemy za sugestię :)
Sprostowanie ..Mam pytanie ... jaki Primo Box zastosowac z kotlem gazowym w ukladzie na 3 strefy grzewcze , ale tylko 2 X kaloryferami , 1 X c.w.u bez podlogowki ???
Jeżeli chcemy regulować temperaturę wychodzącą na instalację grzejnikową, to proponujemy AZB 355. Jeśli chcemy zasilać grzejniki taką samą temperaturą jak zasobnik c.w.u., to wtedy nie potrzeba podmieszania i można wybrać AZB 300.
Witam.
Pytanie: jesli w rozwiazaniu drugim zastosujemy siłowniki do sterowania każdą z pętli podłogowki, i wszystkie te silowniki się zamkną. To co się stanie z czynnikiem pompowanym przez pompe odpowiedzialna za obieg podlogowki? Nie zauważyłem tam żadnego baypasu. Ani nie było wspomniane żeby na jednym obiegu, np łazienkowy- nie montować siłownia i zostawić pełen przepust. Jak to prawidłowo rozwiązać?
Pozdrawiam
Stosując w instalacji podłogowej sterowanie strefowe, pompę obiegową trzeba wpiąć do listwy sterującej. Kiedy wszystkie siłowniki się zamkną, listwa wyłączy pompę obiegową. Polecamy film o systemie FloorControl do sterowania strefowego: th-cam.com/video/LhT9dSCOab8/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Dziękuję.
Czyli jeśli mamy pompe w kotłowni to trzeba tam doprowadzić przewód od skrzynki rozdzielacza w której znajduje się listwa sterujaca. Czyli lepiej mieć listwe sterują przewodowa przed tynkami. I odrazu doprowadzić niezbedne przewody. Pozdrawiam.
Polecony material obejrzę napewno bardzo uważnie. Dodatkowo oczywiscie będę chcial połączyć listwe ze sterownikami/termostatami pokojowymi jak i również głównym sterownikiem sterujacym pracą kotła. Czy jest może gdzieś gotowy schemat elektryczny? Tj ile i jakich przewodów użyć żeby to wszystko ze sobą połączyć ?
Proszę o schemat instalacji w następującej konfiguracji:
Do jednorodzinny piwnica, parter, piętro i strych. Piwnica i parter podłogówka, piętro i strych grzejniki. Dwa źródła tj. Pompa ciepła i piec kondensacyjny dwu funkcyjny. Zasobnik na CWU 200l. Dodatkowo w łazience w piwnicy i na parterze chciałbym grzejniki drabinkę do suszenia ręczników.
Mam pytanie ... jaki Primo Box zastosowac w ukladzie na 3 strefy grzewcze , ale tylko z kaloryferami bez podlogowki ???
Witam, dom 160m2 ogrzewanie 100% podłoga. Kocioł gazowy 1 funkcyjny zasobnik 100l. Planuję 2 osobne obiegi parter i piętro na osobnych rozdzielaczach (2 pompy CO +sprzęgło ). Pytanie czy jest sens stosowania zaworów do mieszania? Pozdrawiam
Jeśli chcemy zasilać parter i piętro taką samą temperaturą to nie trzeba używać zaworów mieszających. Odpowiednią temperaturę wychodzącą na instalację wystarczy ustawić w kotle. Różną temperaturę w pomieszczeniach można ustawić przez system FloorControl.
Jak jest podłączony siłownik do regulatora pogodowego?
Bezpośrednio i przewodowo? Czy w inny sposób?
Siłownik jest połączony z regulatorem pogodowym przewodowo.
Wszystko fajnie ładnie pięknie bo hydraulicznie to wszyscy wszystko rozumieją ,a jak to wysterowac z oryginalnym sterownikam i np. Buderus bo taki chcę kocioł. Wysterowanie tego to nawiekszy problem dla kazdego hydraulika bo nigdzie nie ma szkoleń.
Po szczegóły sterowania instalacją za pomocą oryginalnego sterownika radzimy zwrócić się bezpośrednio do jego producenta.
Dzień dobry.
Opiszę krótko mój problem. Instalacja istniejąca do przeróbki. Kocioł olejowy Buderus G125 z zasobnikiem CWU. Dom piętrowy.
Jakie rozwiązanie Afriso mogę zastosować w tym przypadku jeżeli potrzebuję zasilić na parterze 7 pętli podłogowych + 1 grzejnik, a na piętrze 1 pętla podłogowa (łazienka) i 4 grzejniki?
Będę wdzięczny za pomoc.
Rekomendujemy zastosowanie zestawu mieszającego PrimoBox na 3 obiegi grzewcze, np. PrimoBox AZB 301 (afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-mieszajace-primobox-azb-trzy-obiegi-grzewcze/produkt/7630100). Do dwóch obiegów bezpośrednich podłączymy zasobnik c.w.u oraz grzejniki. Do obiegu z zaworem mieszającym lepiej podłączyć tylko instalację podłogową z parteru, aby nie stwarzać problemów z regulacją. Instalację podłogową na piętrze można rozwiązać za pomocą zestawu RTL-Box (afriso.pl/katalog-online/afriso/zestaw-rtl-box-324-vario-z-zaworem-termostatycznym-typu-rtl-i-kaseta-podtynkowa/produkt/78330).
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź. Czy w tym przypadku, przy rozdzielaczach jest konieczność stosowania dodatkowych pomp i czy mamy możliwość sterowania poszczególnymi obwodami? Jeżeli macie Państwo techników których rekomendujecie w celu zaprojektowania instalacji, chętnie skorzystam.
Wszystkie niezbędne pompy znajdują się w zestawie PrimoBox. Jeżeli na poszczególnych pętlach założymy siłowniki termoelektryczne wraz z odpowiednim sterowaniem (np. listwa sterująca), będziemy mogli sterować poszczególnymi obwodami. Rekomendowanych przez nas instalatorów znajdzie Pan pod tym adresem WWW: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
A co przy kotle dwufunkcyjnym?który zestaw najlepszy?
Przy wyborze zestawu nie ma znaczenia czy kocioł jest jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Oba kotły będą poprawnie funkcjonować z tymi zestawami.
Czy przy zestawie primobox acb 910 powinny być jeszcze pompy na rodzielaczu do podłogówki i druga do grzejników?
Pompa na instalację podłogową jest zamontowana w ACB a grzejniki obsługuje pompa kotła.
Dziękuję za odpowiedź bo jestem w trakcie projektu i padło ostatecznie na acb 950
Witam mam dom parterowy ogrzewanie podłogowe o pow.100 m kw. chce postawić bufor 1000 L . zasobnik cieplej wody 200 L. ( ( (Rodzina 4 osobowa) Piec kumulacyjny jednofunkcyjny gazowy. Jakieś propozycje. Pozdrawiam bardzo pomocny kanał.
W sprawie szczegółowych rozwiązań zapraszamy do kontaktu z naszym wsparciem technicznym na podany adres mailowy: zwt@afriso.pl lub poprzez kontakt telefoniczny: 32 330 33 61.
Witam. Czy dopuszczalne jest podłączenie, ciepłej wody CWU do zaworu którym dopuszcza się wodę do instalacji CO? Czy to musi być zimna woda.
Nie ma znaczenia czy uzupełnimy instalację wodą zimną czy ciepłą. Ważne, że zgodnie z przepisami nie możemy na stałe podłączyć wody wodociągowej (ciepłej czy zimnej) do instalacji c.o.
@@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Jak zrozumiałem siłownikiem steruje piec, to jak sterowane są pompy zasilające grzejniki i podłgówkę (są włączane przez piec na podstawie nastw temperatury regulatora pokojowego?)
Pompami zasilającymi poszczególne instalacje może sterować automatyka kotła albo inny system - np. regulator lub termostat. Przy ogrzewaniu grzejnikowym pompą można sterować przy pomocy np. termostatu pokojowego, a ogrzewaniem płaszczyznowym można sterować za pomocą np. systemu FloorControl - więcej informacji w tym filmie: th-cam.com/video/LhT9dSCOab8/w-d-xo.html
Witam.
Czy w schemacie typu ''Składak'' trzeba całość rozdzielać sprzęgłem hydraulicznym jeżeli sa tylko grzejniki bez podłogówki?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
Jeżeli pompa kotłowa będzie obsługiwała instalację grzejnikową, wówczas nie ma potrzeby stosowania sprzęgła.
Proszę mi napisać, czy kocioł ma być połączony z kanalizacją i ile w tym prawdy, że raz na dobę pobiera wiadro wody?
Ok a jak w przypadku podłączenia kotła gazowego z wbudowanym zasobnikiem z piecem na paliwo stałe który jest zamontowany w układzie otwartym.
Kocioł gazowy w układzie zamkniętym można połączyć z kotłem na paliwo stałe zamontowanym w układzie otwartym za pomocą wymiennika ciepła np. wymiennika płytowego.
Fajnie a może piec gazowy z pompą ciepła następnym razem? Pompa powietrze- woda czy też gruntowa 🤔😉
Rozważymy nakręcenie takiego filmu w najbliższej przyszłości :)
Ja mam 4 obiegi, 4 elektrozawory, jedną pompe w węźle cieplnym, po co przekombinowywać
Na ile metrów podłogówki jest taki zestaw
Czy mogę podlaczyc dwie rozdzielnice ???
Jeżeli chodzi Panu o nasz zestaw PrimoBox ACB to jest on w stanie obsłużyć do 1300mb rury. Można podłączyć dwa rozdzielacze pod warunkiem, że pompa pokona opory przepływu.
Jeśli na obu kondygnacjach mamy podłogowe to na każdym rozdzielaczy montujemy zawór mieszający plus pompa czy wystarczy na wyjściu z kotła zawór 3d i puścić takia sama temperaturę na oba rozdzielacze.
Oczywiście belki z siliwnikami
Wszystko zależy od indywidualnych wymagań użytkownika. Jeżeli nie chcemy niezależnych obiegów to można dwa rozdzielacze zasilić tą samą temperaturą. Należy wówczas dobrać odpowiednią pompę, aby była w stanie pokonać wszystkie opory przepływu na dwóch kondygnacjach.
Witam mam pytanko planuje zmienić piec węglowy na gazowy stare budownictwo 70m okna plastiki ocieplenie na 4.i oto moje pytanie kupiłem domek poprzednia właścicielka miała piec gazowy ale zmieniła na węglowy widocznie opłaty były duże. Chciałbym wrócić do gazowego ale nie podpinać się pod stary komin a kupić piec z komorą zamkniętą i wyprowadzić rure od spalin poza ścianę przyłączę gazowe mam w domu.i jak to wygląda prawnie czy muszę to gdzieś zgłosić czy poprostu kupuje piec biorę ekipę oni przerabiają instalacjie podłanczają piec i komin w nowym miejscu wzywam kominiarza sprawdza szczelność i odpalam piec i korzystam
Trzeba sprawdzić, czy instalacja gazowa dotąd służyła celom grzewczym. Jeśli nie, to należy skontrolować jej szczelność i zweryfikować umowę z dostawcą pod kątem ilości przesyłanego gazu. Potrzebne dokumenty powinna przedstawić gazownia. Warto też porozmawiać z kominiarzem, żeby wydał opinię.
@@AFRISOpl ta służy obecnie pod kuchenke a wcześniej też służyło do grzania bo jest wkład w kominie i regulator w pokoju
Czesc, czy zestaw bps mogę założyć do pieca na ekogroszek? Piec ma wlasny sterownik , i do tego bps-a muszę dołożyć Bwc 310?
Pozdrawiam.
Można wykorzystać zestaw mieszający BPS w instalacji z kotłem na ekogroszek. Jeżeli kocioł obsługuje zawór mieszający, wówczas nie ma potrzeby stosowania dodatkowych regulatorów.
Mam pytanie jaki zakres temperatury można ustawić na grzejnikach przy gazie ? I jednocześnie też działa podlogowka . Chcę mieć podłogowje w całym domu i dodatkowo w garażu, łazience i 3 pokojach każdy jest mały 10m2 dołożyć pod oknami grzejniki. Proszę o odp czy to ma sens dom 108m2 w tym garaż, kotłownia 24m tylko parter strop lany.
Jeżeli w naszej instalacji mamy obieg grzejnikowy i obieg instalacji podłogowej, który nie posiada zaworu mieszającego, wówczas max temperatura zasilania instalacji grzejnikowej będzie taka sama jak dla instalacji podłogowej (wyższa temperatura może uszkodzić posadzkę). W takich przypadkach rekomendujemy zastosowanie zestawu mieszającego ACB 910, który przedstawiliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/lZuu_eTqerQ/w-d-xo.html. Wówczas możemy dla instalacji grzejnikowej ustawić wyższą temperaturę zasilania, a temperaturę wychodzącą na instalację podłogową wysterujemy za pomocą zaworu mieszającego w zestawie ACB.
Instalacja podłogowa powinna być tak zaprojektowana, aby była wstanie pokryć zapotrzebowanie cieple budynku/pomieszczenia. W takim wypadku nie ma potrzeby instalowania dodatkowo grzejników. Jedynie w sytuacji, kiedy mamy w pomieszczeniach duże przeszklenia, powodujące duże straty ciepła, wówczas instalacja podłogowa może być niewystarczająca i zachodzi konieczność dołożenia kilku grzejników.
@@AFRISOpl czyli się da to zrobić i taka odp chciałem uzyskać. W pokojach 10m2 bedzie łóżko szafa i już 4m2 zakryte podłogi a grzejnik sobie zawsze poradzi. Szwagier jest chydraulik i robi podłógwke i grzejniki w razie czego na ekogroszek. A gazem się nie zajmuję i dlatego wolę popytac bo ja chcę mieć gaz.
Witam, mam pytanie. Dom cały w podłogowce temperatura z pieca na zasilanie 45-50 stopni około 1.5km rur. Pompa w piecu mała bo Wilo 15/25 chyba, czy będzie problemem wsadzenie mocniejszej jednej pompy zaraz za piecem w kotlowni na zasilaniu bez sprzęgła? Obie pompy wysteruje by załączaly się razem i wyłączaly .
Pozdrawiam
Zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem, w którym porównujemy instalację bez sprzęgła hydraulicznego oraz wyposażoną w takie sprzęgło: th-cam.com/video/DO2kPxbQZZc/w-d-xo.html
@@AFRISOpl oglądałem. Ale nie ma tam słowa o takim rozwiązaniu jak ja pytam. :)
Jeżeli pompa jest za mała, należy zastosować sprzęgło oraz dołożyć kolejną pompę i ewentualnie podzielić obiegi na 2 mniejsze.
@@AFRISOpl mam góra dół dwa rozdzielacze wszystko podłogowe , a ok więc bez sprzęgła się nie obejdzie.
A co do zalaczania się drugiej pompy? Musi razem z pompą pieca?
Dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego obieg kotłowy jest oddzielony od obiegu instalacyjnego, więc nie ma konieczności załączania w tym samym czasie zarówno pompy kotłowej jak i instalacyjnej. Jednak w tym momencie nie będziemy mieć odbioru ciepła na instalację. Dobrym rozwiązaniem jest uruchomienie pompy po przekroczeniu ustalonej minimalnej temperatury na sprzęgle za pomocą prostego termostatu.
najlepiej by bylo zeby kazdy obieg mial dedykowana temperature i ja zglaszal do kotla. cos takiego jest w beretta (CONNECT BASE MIX LE) ale jestem pewien ze inne firmy maja to samo. Zestaw basic i skladak moim zdaniem odpadaja ze wzgledu wlasnie na to ze musza grzac ciagle temperatura "wyzsza". Co w przypadku kotlow kondensacyjnych obniza sprawnosc
Mogłeś zrobić jeden schemat bez podłogówki i to prosty bez tych zbędnych mieszaczy itp .Sam kociOł rozdziela na CWU I CO.
Na tych schematach jest sterownik zaworu podgodowy , Czy on może też być jako sterownik pokojowy(regulacje wg temp w pokoju)? Jeżeli nie to jaki konkretnie sterownik pokojowy zamiast tego pogodowego,
Generalnie to fajnie by było coś takiego własnie tylko kompleksowy schematy ze sterownikami listwami , regulatorami
Regulator BWC 310 nie jest termostatem pokojowym. Natomiast istnieje możliwość podłączenia pod niego takiego właśnie termostatu, przykładowo z naszej oferty TA3: www.afriso.pl/katalog-online/afriso/termostat-pokojowy/produkt/4261600 - w przyszłości planujemy nakręcić film o poruszonej przez Pana tematyce.
Fajnie byłoby dodać do schematu jakiś dogrzewacz prądem. Coraz więcej ludzi ma dodatkowy wolny prąd, a cena gazu poszło radykalnie do góry. Np. Elterm Strzelec PRO - tylko gdzi eon się tutaj powinien znaleźć aby wspomagać piec gazowy w momentach w których nie potrzebna jest jego maksymalna wydajność. Czy wystarczy go wpiąć przed sprzęgłem w obwód piec - sprzęgło?
Nadwyżki energii najlepiej wykorzystać na dogrzewanie wody w zasobniku c.w.u. przez grzałkę wkręconą w zasobnik.
@@AFRISOpl Tak jest na pewno prosto i szybko ale nie wiem czy efektywnie bo piec gazowy ogrzewa wodę szybko i tanio.
Jak w ostatnim rozwiązaniu jest uzyskiwana optymalna temperatura na podłogówce?
W ACB o odpowiednią temperaturę dba zawór obrotowy, a w zestawie AZB zawór termostatyczny.
A gdzie ten kocioł c.o. Ma schematach? Trzy schematy a zero info o tym
Czy w instalacji typu "składak" trzeba montować dodatkową pompę na grzejniki jeśli są tylko dwa? Czy pompa zamontowana w kotle powinna dać radę
W instalacji typu składak jest sprzęgło hydrauliczne. Pompa kotłowa nie przepcha wody przez sprzęgło, musi być więc osobna pompa na obiegu grzejnikowym.
@@AFRISOpl dzięki za odpowiedź. A gdyby sprzęgło hydrauliczne zamontować "za" obiegiem grzejnikowym?
Takie rozwiązanie jest niepoprawne. Grzejniki w tym wypadku byłyby też zasilane z pompy kotłowej. Problemem było hydrauliczne zrównoważenie instalacji.
Witam mam pytanie o taki pięć czy taki zestaw
Kocioł gazowy z buforem 24kW do fotowoltaiki co możesz o tym poowedziec i czy ma to sens dzięki pozdrawiam
Nie ma specjalnych korzyści ekonomicznych zastosowania bufora z kotłem gazowym. Kocioł potrafi modulować pracę palnika, więc nie musimy magazynować energii cieplnej. Poza tym bufor w takiej instalacji zwiększy straty ciepła. Fotowoltaikę lepiej wpiąć do zasobnika c.w.u.
Dziękuję bardzo proszę pana, proszę dodać arabskie napisy do wideo
Cześć, interesuje mnie schemat kotła gazowego 2F + podłogówka (bez grzejników). Omawiałeś już ten temat na Twoim kanale? Chcę coś takiego zainstalować w domu 80 m2.
W tym filmie omówiliśmy możliwe instalacje dla zbliżonej powierzchni grzewczej: th-cam.com/video/sGIqkX-tMDw/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Dziękuję pięknie, tego szukałem.
Ja mam taki układ tylko bez sprzęgła bo grzejniki tylko w łazience na górze i na dole i daje rade pompa w pieca . Nie mam tych zaworów zwrotnych na powrotach tylko jeden pod piecem (czy to źle ?) No i nie mam separatora . Jak skutecznie odpowietrzać taka instalacje ?
W sensie układ składak , w rozdzielaczu na gorze ręczny odpowietrznik na zasilaniu a na gorze automatyczny (na początku belki) i to wszystko , na koncu zawory spustowe
Albo możliwe ze pod piecem to nie zawór zwrotny tylko filtr siatkowy to podobnie wyglada
Zawsze warto instalować zawór zwrotny na powrocie każdego obiegu grzewczego. Wtedy jest pewność, że instalacja zawsze będzie pracować prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem na odpowietrzenie instalacji jest montaż na zasilaniu separatora powietrza FAR 312 - więcej tutaj: th-cam.com/video/9kWKQw8k1FY/w-d-xo.html
Pytam czy dobrze zrozumiałem AZB posiada w sobie ACB to samo działanie pomiędzy grzejniki i podłogowa? Plus oczywiście obieg na zbiornik, ale to jest oczywiste.
Niestety nie. Różnica pomiędzy ACB i AZB jest taka, że w ACB powrót instalacji grzejnikowej jest zarazem zasilaniem instalacji podłogowej. W AZB sytuacja wygląda inaczej. Powrót z grzejników kierowany jest bezpośrednio do sprzęgła hydraulicznego, z pominięciem instalacji podłogowej. W takim wypadku, nie uzyskamy aż tak niskiej temperatury czynnika powracającego do kotła w porównaniu z ACB.
Co za tym idzie mniejszy ten delta ... pilny uczeń jestem :D pozdrawiam, świetne filmy
Dziękujemy :)
Witam czy do zasobnika cieplej wody potrzebne jest jeszcze naczynie wyrownawcze ?
Oczywiście, zasobnik c.w.u. również powinien być zabezpieczony ciśnieniowym naczyniem przeponowym.
a przy składaku gdzie podpinamy pompy obiegowe od obiegu grzejnikowego i od zestawu BRU
Za sprzęgłem hydraulicznym przy użyciu trójników.
A co jeśli w Basic mamy wyłączona pompę na grzejniki oraz na podłogowe zostaną zamknięte pentle grzewcze przez siłowniki?
W takim wypadku nie będzie odbioru ciepła i automatyka kotła wyłączy palnik.
rozwiązanie 4 nie robić grzejników bo to wymusza dodatkowe koszty i problemy z kondensacją. Kocioł i zwykłe rozdzielacze do podłogówki. Zamiast grzejników ogrzewanie ścienne. Bo wysoki parametr to problem ze sprawnością.
259 [ Centralne ogrzewanie ]
Ogień rozpalony,
pompka wodę pcha ,
kaloryfery ciepłe ,
piec temperaturę ma.
Ciepłe kaloryfery,
wystawiły żebra swoje ,
łazienka , kuchnia nagrzana ,
przytulne też pokoje.
Jedno miejsce z ogniem
żywym, pracą zajętym,
a w całym domu rozdawane ,
ciepło temperaturowe prezenty.
Jaki układ byłby najodpowiedniejszy dla samej podłogówki bez grzejników i zasobnika CWU?
Na kotle ustawisz temperaturę 30stopni. Nic dodatkowego nie potrzebujesz. Chyba że duży dom i pompa w kotle nie da rady. To dodatkowa pompa.
@@R10Marcin A jak bedzie dodatkowa pompa to nie trzeba sprzęgła?
Prosimy zapoznać się z naszym filmem, w którym zostało to dokładnie wytłumaczone: th-cam.com/video/DO2kPxbQZZc/w-d-xo.html
a jesli jest jeden obieg cieplny , np podlogowka 2 pietra po 100 metrow to jakie zestawy pompowe ?
Mając jeden obieg grzewczy w instalacji z kotłem gazowym nie potrzebujemy podmieszania, więc możemy zastosować BPS 900 lub AZB 200.
@@AFRISOpl w opisach obydwoch elementow przynajmniej na allegro jest ze one sluza do rozdzielenia 2 obiegow. Natomiast tu mowimy o jednym obiegu na 2 pietra. Czy zatem sprzeglo jest potrzebne oraz 2 pompy ?
Każdy przykład w filmie dotyczy dwóch obiegów. Jeśli posiadamy 2 obiegi pompowe (2 pompy), to sprzęgło hydrauliczne jest wymagane. Wyjątkiem jest zestaw PrimoBox ACB, gdzie rolę sprzęgła pełni zawór mieszający i upustowy.
A jak najlepiej podłączyć piec kondensacyjny do CWU i 4 rozdzielacze podłogowe po 10 pętli każdy.
C.w.u. podłączamy bezpośrednio pod kocioł kondensacyjny. Natomiast obiegi grzewcze najlepiej połączyć z kotłem za pomocą sprzęgła hydraulicznego, aby uzyskać zrównoważenie hydrauliczne instalacji. Ile będzie tych obiegów - zależy od nas samych. Jesteśmy w stanie zrobić cztery niezależne obiegi pompowe, bądź też odpowiednio zgrupować dwa rozdzielacze w jeden obieg grzewczy.
Dziękuję .. a mogę prosić o dokładne podzespoły. które sprzęgło wybrać 4 rozdzielacze po 10 pętli rura 16.
Prosimy o kontakt z naszym Zespołem Wsparcia Technicznego - mailowo na adres: zwt@afriso.pl lub pod numery telefonów podane na stronie: afriso.pl/obsluga-klienta/wsparcie-techniczne, pomożemy dobrać odpowiednie urządzenia.
Coś mi wygląda, że na sensowne połaczenie otwartej z zamknieta instalacją nie ma tu żadnego rozwiazania. kocioł gaz bedzie grzał przegrzewał mały obieg i taktowal bo wymienniki takie jak tu nie dadzą rady oddać do instalacji. fizycznie ich budowa nie daje takich możliwosci przy małych temp (która występuje w kondensacyjnych)
Instalację typu otwartego i zamkniętego można połączyć za pomocą naszego zestawu separacyjnego AHB, który posiada odpowiedni do tego typu instalacji wymiennik płytowy. Poniżej link gdzie można zapoznać się z produktem: afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-separacyjne-primobox-ahb-w-szafce/produkt/7664200
Czy za separatorem nie powinien być też zawór zwrotny ?
Nie ma potrzeby stosowania zaworu zwrotnego, ponieważ w każdym schemacie układ kotłowy oddzielony jest od układu instalacyjnego sprzęgłem hydraulicznym (nie ma możliwości wystąpienia przepływu zwrotnego).
@@AFRISOpl Witam,
pimo box na 2 obiegi nie posiada sprzęgła hydraulicznego z tego co zauważyłem. ?
Zestawy PrimoBox z serii 200 i 300 mają wbudowane sprzęgła hydrauliczne. Sprzęgła nie posiadają zestawy PrimoBox z serii 400 i 500.
Po co to sprzęgło? Podłogówkę można podłączyć na wyjście kaloryfera bez żadnych sprzęgieł, rozdzielaczy i setek innych pierdół.
Zachęcamy Pana do zobaczenia filmu "Podłogówka: ze sprzęgłem czy bez?" : th-cam.com/video/DO2kPxbQZZc/w-d-xo.html, gdzie to wyjaśniliśmy.
@@AFRISOpl ale ja mówię o sytuacji gdzie podłogówki są podloaczone w szeregu go kaloryfera w danym pomieszczeniu a w związku z tym równolegle z innymi odbiornikami ciepła w stosunku do kotła i innych odbiorników - kaloryferów
Nie do końca rozumiemy. Proszę pamiętać, że temperatura wychodząca na podłogówkę to zakres od 27 do 35°C. Temperatura zasilająca grzejniki to najczęściej przedział od 45 do 60°C. Takie obiegi trzeba rozdzielić sprzęgłem hydraulicznym i dodać odpowiedni zawór mieszający, by regulować temperaturę wychodzącą na podłogówkę i grzejniki.
@AFRISOpl nic nie trzeba rozdzielać podłogówkę montuje się na wyjście z grzejnika - temperatura jest niższa bo wystudzona przez grzejnik. Zapraszam do mnie do domu jeśli chcą Państwo przestudiować przypadek. Instalacja działa ponad 10 lat, nic nie pęka nic się nie przegrzewa. Temperatura maksymalna w pomieszczeniu kontrolowana za pomocy zwykłych głowic termostatycznych na grzejnikach.
W opisanej przez Pana instalacji grzejniki oraz podłogówka grzeją zawsze w tym samym czasie. Zastosowanie sprzęgła oraz oddzielenie instalacji grzejnikowej od podłogowej powoduje, że mamy 2 niezależne układy, które mogą pracować niezależnie od siebie. Nie rozumiemy po co narażać się na dodatkowe koszty i montować w każdym pomieszczeniu grzejniki i podłogówkę. W okresach przejściowych podłoga nie zdąży się nawet zagrzać, bo zawór termostatyczny na grzejniku zablokuje przepływ.
Hi, any chance is getting this in English subtitles please?
Hi, English subtitles are available, please check in settings.
Only Polish captions are available!
Enable subtitles -> check settings -> enable translate automatically.
A co jeśli nie ma wogole podłogówki
Skoro jest tylko jeden obieg grzewczy, to można podpiąć grzejniki bezpośrednio pod kocioł gazowy - pod warunkiem, że pompa obiegowa w kotle ma odpowiednią wydajność (w większej instalacji należy zastosować sprzęgło i kolejną pompę obiegową).
@@AFRISOpl Dziękuje za odpowiedz. Jestem właśnie na etapie termomodernizacji starego domu i nie mam zielonego pojęcia na ten temat.
Jeśli pojawią się dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu z naszym działem wsparcia technicznego na adres: zwt@afriso.pl
@@AFRISOpl myśle ze na pewno skorzystam
Polecamy się, na pewno uda się pomóc.
… powinien być zawór różnicowy na instalacji grzejnikowej na sytuacje, kiedy zamkną się wszystkie termostaty, żeby pompa nie padła.
Dokladnie super istotna rzecz.
I to jest dopiero fachowiec. Ile kosztuje ten trzeci zestaw zwany Premium ?
Wszystkie produkty zostały podlinkowane do katalogu AFRISO, dodatkowo można sprawdzić ich dostępność i cenę w polecanych przez nas punktach handlowych niedaleko swojego miejsca zamieszkania: afriso.pl/mapa-dostepnosci
👍
Fajne tylko po co trochę za dużo marketingu a można o połowę taniej i lepiej.
Poprosimy 3 sposoby na instalację c.o. z pompą ciepła
Przedstawiliśmy to w tym filmie: th-cam.com/video/8aFbWHf-uio/w-d-xo.html
Jak sterować pompą w obiegu grzejnikowym w zestwie BPS?
Najlepiej podłączyć pompę do automatyki źródła ciepła. Drugi sposób to użycie termostatu przylgowego, np. BRC (afriso.pl/produkt/6740100), który załączy pompę w zależności od temperatury.
No i na samym początku już lipa niezła, po co komu zasobnik cwu jeśli ma kociołek gazowy, odchodzi kawałek instalacji i mniejsze straty
Frankie
Panie Tomaszu, proszę o radę. mam Piec gazowy Buderus stacjonarny, kolektory słoneczne rurowe, zbiornik wody 300L z 2ma wężownicami. Teraz wymieniam zbiornik na Galmet Kumulo 500L z 2ma wężownicami / jest zbiornik kombinowany/,
i wewnętrznym zbiornikiem cwu 160L. Proszę o schemat hydrauliczny, jeśli można?
Niestety nie robimy dedykowanych schematów hydraulicznych, ale polecamy popytać producentów urządzeń, o których Pan wspominał.
✔️Subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl
Który z zaprezentowanych sposobów uważacie za najbardziej przydatny w Waszej pracy? A może macie inne metody na instalację c.o. z kotłem gazowym? Podzielcie się z nami w komentarzach!