Suchoj Su-27 | w Polsce

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024
  • Dzisiaj będzie nieco nietypowo, bo z jednej strony odświeżymy nieco starą serię Polskie Skrzydła Lat 90., z drugiej strony opowiemy o sytuacji, która nie jest do końca potwierdzona w dostępnych źródłach i materiałach. Zanim jednak przejdziemy do meritum, to zatrzymajmy się na chwilę i przypomnijmy sobie, jaki mniej więcej był stan polskiego lotnictwa wojskowego na początku lat 90. Polska dysponowała wówczas dość pokaźną flotą samolotów i śmigłowców produkowanych w kraju na radzieckiej licencji, lub sprowadzonych ze Związku Radzieckiego. Swoją długą karierę w polskich siłach powietrznych rozpoczynał wówczas samolot MiG-29, a jednocześnie zaczynały się zakusy i plany pozyskiwania nowych samolotów wielozadaniowych, które już wówczas miały zostać wykorzystane do zastąpienia starzejącej się w szybkim tempie floty samolotów wielozadaniowych MiG-21, oraz najstarszych wersji LiM-ów, które były wykorzystywane w niektórych jednostkach lotnictwa szturmowego, jako maszyny operacyjne i treningowe. Jednocześnie nowe władze lotnicze w Polsce z coraz większym zainteresowaniem spoglądały na zachód. Już wówczas Polska, wzorem dzisiejszej Ukrainy miała otrzymać pochodzące z amerykańskich zapasów samoloty wielozadaniowe F-16, które jednak ostatecznie nie zostały wówczas pozyskane na zachodzie. Może to i lepiej bo znaczna część z nich nie przetrwałaby w polskiej służbie zbyt długo. Jednocześnie pojawiały się nowe pomysły na to, jak można by poprawić kondycję własnej gospodarki, chociażby poprzez rozbudowę własnego przemysłu lotniczego, który po latach ograniczeń nakładanych na Polskę przez Związek Radziecki, mógł wreszcie zrzucić okowy i przystąpić do opracowywania własnych projektów samolotów bojowych. Ze wspomnianych planów wyszło w większości przypadków wielkie nic, chociaż trzeba przyznać, że niektóre projekty, np. głębokiej przebudowy posiadanych samolotów MiG-21 były bardzo ciekawe, chociaż stanowiłyby raczej rozwiązanie na krótką metę. Jednocześnie otwartą kwestię stanowiła kwestia długów, jakie z jednej strony Polska zaciągnęła na zachodzie, a z drugiej strony, jakie u Polski zaciągnęły inne kraje dawnego bloku wschodniego, na czele z nowo powstałą Federacją Rosyjską, która zmagała się z olbrzymimi problemami gospodarczymi, zwłaszcza podczas I kadencji ówczesnego prezydenta Borysa Jelcyna.
    A jeśli podoba się Państwu to co robię i chcecie zobaczyć więcej treści na kanale, zapraszam do stawiania mi wirtualnej kawy. Aby to zrobić wystarczy wejść w link i dokonać przelewu na wybraną przez siebie kwotę: buycoffee.to/b...
    W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanału:
    www.youtube.co...
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @balszoi
    #airforce #aviation #lotnictwo #myśliwiec #fighter #sukhoi #su27 #polska #wojskopolskie

ความคิดเห็น • 101

  • @janwege150277
    @janwege150277 11 หลายเดือนก่อน +12

    Łapka w górę nr 100 jest ode mnie 🙂
    Ale ten Su-27 jest piękny... 🥰🥰🥰
    Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍

  • @przygodkilkastaregowilka7604
    @przygodkilkastaregowilka7604 11 หลายเดือนก่อน +39

    Dla mnie to piękny samolot, jego wygląd przypomina ptaka w locie a nie jedną z najlepszych maszyn na świecie. Doskonały samolot!

    • @52033Myszkin
      @52033Myszkin 11 หลายเดือนก่อน +6

      To prawda, że (podobnie jak MIG-29) ma piękną sylwetkę, natomiast absolutnie nie jest "jedną z najlepszych maszyn na świecie".

    • @JF-ee3nn
      @JF-ee3nn 11 หลายเดือนก่อน +4

      ​@@52033Myszkin akurat mig-29 i su-27 były jednymi z najlepszych na świecie a ich kolejne modernizacje dalej są. Do tego duetu dodałbym jeszcze F-14

    • @52033Myszkin
      @52033Myszkin 11 หลายเดือนก่อน +2

      @@JF-ee3nn No sęk w tym że nie są. To że samolot ma piękną sylwetkę albo ma wysoką doskonałość aerodynamiczną - to niewiele znaczy na współczesnym polu walki. Rosyjskie (a wcześniej radzieckie) samoloty przegrywały i nadal przegrywają przez swoje "bebechy" - to co rosyjska elektronika może zapropować jest daleko w tyle na wyposażeniem samolotów NATO.

    • @JF-ee3nn
      @JF-ee3nn 11 หลายเดือนก่อน +2

      @@52033Myszkin porownujesz konflikty asymetryczne do oceny czy coś jest gorsze czy lepsze i tu jest błąd, wojna to system. Nie można porównywać wojen prowadzonych przez koalicję państw zachodnich z 10 milionowym Irakiem czy Serbią

    • @martinezbhx
      @martinezbhx 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@JF-ee3nn Nad Ukraina sie nie spisuja. Mig-29 jest juz mocno przestarzaly, Su- 27 zaczyna sie starzec szybko, F-14 to byl swietny interceptor, dobry, ale nie doskonaly samolot wywalczenia przewagi powietrznej. Dzis to juz zabytek.

  • @cezaryduszka5429
    @cezaryduszka5429 6 หลายเดือนก่อน

    Wedlug Piotr Butowskiego jednego z najlepszych fachowcow w dziedzinie lotnictwa w PL pierwsze wersje samolotow Su 27 "byly wybitnie ograniczony w zakresie mozliwosci atakowania celow naziemnych". Samoloty, piekne, ogromne ale glownym kryterium ich projektowania byl jak najwiekszy zasieg bez dodatkowych zbiornikow, oraz zwrotnosc i tempo wznoszenia z duzy zapasem paliwa. To samoloty dobre na potrzebny panstwa rozleglego takiego jak RUS nie wiem czy w Polsce one by dawaly nam jakies przewagi.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 หลายเดือนก่อน

      obawiam sie ze negujesz sens posiadania F 16 i F 35

  • @darekwiex
    @darekwiex 11 หลายเดือนก่อน

    Ja ogulnie lubie oglądać samoloty , każdy ma swój urok .

    • @janwege150277
      @janwege150277 11 หลายเดือนก่อน

      Gul, gul 😉 🍻

  • @woytaswoytaszewski653
    @woytaswoytaszewski653 11 หลายเดือนก่อน +14

    mieszkalem kiedys w Stargardzie ,czesto jezdzilem rowerem w okolice lotniska w Kluczewie zeby zobaczyc te maszynki,robily wrazenie ,nad Zalewem Szczecinskim bardzo czesto mialy tzw.walki treningowe wtedy sie dzialo…pozdrawiam ✋✋

    • @woytaswoytaszewski653
      @woytaswoytaszewski653 11 หลายเดือนก่อน

      @@Ragnar8407 ..tak ..a dokladnie w Kluczewie

    • @marychamery
      @marychamery 11 หลายเดือนก่อน +1

      widziałem to , na kolonie do Kluczewa jezdziłem

  • @thormor4186
    @thormor4186 11 หลายเดือนก่อน +11

    Witam. W latach 91- 93 służyłem w jednostce WLOP jako operator RS nad jeziorem Miedwie. Po drugiej stronie jeziora była opisywana baza Kluczewo. Bardzo często trenowaliśmy śledzenie celów na rosyjskich Su 27 z Kluczewa. Przy słonecznej pogodzie na podglądzie TV były bardzo dobrze widoczne. Do około połowy lipca na radiolokatorze odpowiadały jako samolot swój później po zmianie kodowania już jako cel obcy. Śmialiśmy się że od tego momentu można ich ostrzelać.😀. Pozdrawiam.

    • @TheGrzes1966
      @TheGrzes1966 11 หลายเดือนก่อน +3

      Byłem tam trzy razy. Lato 88, zima 89 i lato 89. "Zestrzeliłem" dziesiątki tych maszyn. Stacja naprowadzania miała wizjer telewizyjno-optyczny. Fajnie było sobie na nie popatrzeć jak kręciły nad nami akrobację.

  • @Ragnar8407
    @Ragnar8407 11 หลายเดือนก่อน +7

    Piękne latadło, zresztą jak MiG-29, Pozdrawiam ze Stargardu

  • @jaroslawwalczak2855
    @jaroslawwalczak2855 11 หลายเดือนก่อน +5

    Z dwojga złego MiG-29 byłby lepszym wyborem. Typ znany już i używany. Przy tym prosty i stosunkowo tani w użyciu. Dodatkowo wielozadaniowość Su-27 jest trochę na wyrost. Też warto się przyjżeć naszemu sąsiadowy - Białorusi, który wycofał posiadane Su-27 zachowując MiG-29.

  • @Frem_Kra
    @Frem_Kra 11 หลายเดือนก่อน +6

    Świetny samolot ci jak zwykle w przypadku SU - sylwetka. Dzięki autorze i wykopki wykopywać.

  • @pawelk57
    @pawelk57 11 หลายเดือนก่อน +7

    W latach 80-90 polska armia miała sprzęt dla 250 tysięcy ludzi, dywizje potrafiły wyjść na uszykowane pozycje obronne w 1 godzinę przy stanie 95%. Posiadaliśmy sprzęt był przeważnie drugiej kategorii w stosunku do tego co mieli rosjanie. Lata 2014 - najlepsza polska dywizja ma stan 60% i czas gotowości uwaga - dwa tygodnie - Sorry że to powiem ale dzisiaj nie jest lepiej ponieważ nadrabiamy zaległości ale sprzęt który kupujemy jest taki sobie. Wychodzi 30 lat zaniedbań i brak planów rozwoju czegokolwiek w Polsce. Przykład - mamy tylko 30 f35 i nie produkujemy do niego części. Mamy f16 ale to stary myśliwiec dobrze że modyfikowany ale to raczej bombowiec niż myśliwiec. Drogi w utrzymaniu i bardzo widziany na radarach zaleta dużo przenosi uzbrojenia. Lepszy od niego jas 39 e - nawet f16 v czy blok 70 jest od niego słabszy - JAs jest zwrotniejszy ale przenosi troch e mniej uzbrojenia niż f16. To oznacza ze w bliskich starciach ma przewagę nad f16. JAs 39 może walczyć z takimi maszynami jak rafel czy eurofiter i ma jedną cechę znacznie od nich lepszą - startuje z kawałka prostej drogi, tańszy w utrzymaniu od f16, czas 20 na wymianę amunicji i paliwa. W razie konfliktu nasze lotniska nie istnieją więc gdzie będą lądować? Dlatego też uważam ze JAs 39 oraz f15 z f16 i f35 do na jakiś czas dobre rozwiążanie. Pamiętajmy ze rosjanie i chińczycy stawiają na samoloty które moga walczyć z nowymi maszynami usa. Odpowiednikiem F16 są mig 29 i su27. Więc rosja i chiny skupiają się na budowie su 35 - 57 a chiny, j10 j15, j20, Co ciekawe radary w tych maszynach podobno są lepsze niż zachodnich - myślę ze dorównują im. Zeby polacy dorównali to my dzisiaj powiniśmy robić radary na arsenku galu a my już nawet nie możemy produkować kryształów do nich. Wracając do lotnictwa to optymalnie by było gdybyśmy mieli koreańskie bormate. Myśle że coraz bardziej widać potrzebę posiadania myśliwców a nie maszyn do wszystkiego czyli myśliwco bombowców. Bo jak się nie wywalczy przewagi w powietrzu to reszta misji to kamikadze.

    • @stiopan1475
      @stiopan1475 11 หลายเดือนก่อน +1

      Musiało mi się śnić że wypycham za bramę sprzęt w batalionie radiotechnicznym. Dla młodszych widzów: sprzęt za bramą, wyjście alarmowe zaliczone.

    • @TheGrzes1966
      @TheGrzes1966 11 หลายเดือนก่อน

      W 1983 odbyły się ćwiczenia sztabowe . Wynik tych ćwiczeń tu: Gra wojenna „Marzec 83”, czyli kryzys
      w Ludowym Wojsku Polskim
      w latach osiemdziesiątych

    • @bigdevil73
      @bigdevil73 8 หลายเดือนก่อน

      1 godzinę ? To nie wiem gdzie ty w syfie byłeś - u nas w Szczecinie 30 minut to potrzebował pluton alarmowy i to i tak z ponad połową „pożyczoną” z innych kompanii lol 95 % stanu to nawet nie mieliśmy jak wszyscy byli 😂😂😂
      Qrwa bajki z mchu i paproci jak to fajnie było

    • @TheGrzes1966
      @TheGrzes1966 8 หลายเดือนก่อน

      W godzinę to mogliśmy wystawić pojazdy przed garaż. Wyjazd za bramę to już było sporę wyzwanie.

  • @krystianszczepanskiiii
    @krystianszczepanskiiii 11 หลายเดือนก่อน +2

    jakbyś był zupo pomidorowo to wałęsa by cie lubił, a jaruzelski też bo czerwona 🤣🤣🤣

    • @Balszoi
      @Balszoi  11 หลายเดือนก่อน +1

      No tak, podobno, żona prezydenta zapytana o jego hobby odpowiedziała "pomidorówka" wiec... no

  • @zksstalstawidlo9015
    @zksstalstawidlo9015 11 หลายเดือนก่อน +4

    Piękny samolot .

  • @migi1114
    @migi1114 11 หลายเดือนก่อน +1

    NIe wiedziałem, że latach 90'tych mieliśmy okazję do uzyskania licencji na produkcję Migów 29. Mieliśmy też propozycję produkcji licencyjnej F18 hornet...Szkoda że żadne z nich nie wypaliło. Myślę że Mig 29 byłby lepszym wyborem od F18, a gdybym go ''ucywilizowali'' to być może dzisiaj o kontrakty na całym świecie walczyłyby nie tylko F16, Gripen i Rafale ale również nowoczesny, zmodernizowany polski Mig29/F18? Fajnie by było...

  • @slav8820
    @slav8820 11 หลายเดือนก่อน +3

    Nawet gdyby uruchomiony w PL ich produkcję na licencji rosyjskiej, co rozwiązało by problem bieżącego utrzymania, wejście do NATO wymagało by zakupu nowej awioniki i systemów uzbrojenia, dostosowanej do innych standardów.
    A jest to znaczący koszt.
    Czasem mogący przekraczać koszt wytworzenia samego płatowca.
    Do tego dochodzą jeszcze koszty ponownego szkolenia, po kilku zaledwie latach, załóg i personelu naziemnego.
    Myślano o zakupie nowej awioniki do MiG-21, ale po przeanalizowaniu kosztów, ostatecznie zrezygnowany z tego rozwiązania na rzecz zakupu całkowicie nowych samolotów.
    W tym przypadku F-16.

    • @Konradogord
      @Konradogord 11 หลายเดือนก่อน +1

      MIg 21 miał znaczne mniejsze możliwości niż choćby f 16 a co dopiero su 27. w Polsce w części migów 29 wymieniono awionikę a wiec i w su 27 do tego by doszło. Pełną wymianę awioniki w mig 21 dokonali Rumunii, ale dalej nie osiągnął on choćby zdolności manewrowych i radar jest słabszy niż w w f 16.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 หลายเดือนก่อน

      i tak by sie opłącało niż zakup sprzetu z półki i bez negocjacji jak cretyni z POlin to stosują

  • @zibi457
    @zibi457 4 หลายเดือนก่อน

    Znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby ta licencja na produkcję MiGa-29. Pozwoliłoby to na znacznie dłuższą ich eksploatację i uczyniłoby sensownym bardzo głęboką jego modernizację. A MiG-29 z awioniką i systemami uzbrojenia NATO-wskiego byłby takim F-16 w ładniejszym opakowaniu. :)

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 11 หลายเดือนก่อน

    Coś mi się zdaje że o ile inne kraje RWPG były na plusie i to im ZSRR był dłużny to w przypadku Polski było na odwrót bo zaciągaliśmy kredyty w ZSRR np paliwowy przez okres stanu wojennego i później.

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 10 หลายเดือนก่อน

    Wtedy polski przemysł lotniczy mógł produkować...motolotnie i latawce.

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 10 หลายเดือนก่อน

    linia jak by sam Giorgetto Giugiaro projektował,

  • @arkadiuszwachowski3055
    @arkadiuszwachowski3055 11 หลายเดือนก่อน +2

    Dzięki za program pozdrawiam 😊😊😊

  • @tomk3732
    @tomk3732 11 หลายเดือนก่อน

    Su-27 to dobry samolot ale nie tani. MiG-29 jest tani.
    Polski nie było stać. Samolot oczywiście super, ale co by PL z nim robiła.
    Su-27 tak jak F-15 trochę nie pasuje.
    Ale jeśli już by był na pewno by bardzo wzmocnił PL lotnictwo.

  • @michalb8871
    @michalb8871 11 หลายเดือนก่อน

    Takie nieśmiałe pytanie do autora - co w końcu z tym zgubionym F-35, i jak oni to zrobili?

  • @st.john_one
    @st.john_one 11 หลายเดือนก่อน

    ja chcę POMIDOROWĄ ;P kto pamieta ten symulator su-27 z dos'a?

  • @Lemiod
    @Lemiod 11 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam...... :)

  • @krych110
    @krych110 11 หลายเดือนก่อน

    Raz jeden było mi danezobaczyć w locie 👍👍👍

  • @flanker27k61
    @flanker27k61 11 หลายเดือนก่อน

    pięknie - pierwsza fotka yum yum

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 11 หลายเดือนก่อน +4

    Dziendoberek! Moja ulibiona maszyna😍😍😍

  • @krych110
    @krych110 11 หลายเดือนก่อน

    Raz jeden było mi danezobaczyć w locie 👍👍👍

  • @flanker27k61
    @flanker27k61 11 หลายเดือนก่อน

    jak dostaniemy jadę od razu :)

  • @krzysztofswietlicki65
    @krzysztofswietlicki65 11 หลายเดือนก่อน

    TO MY MAMY LOTNICTWO SKANSEN TO TAK.

  • @JF-ee3nn
    @JF-ee3nn 11 หลายเดือนก่อน

    9:10 - jeszcze bardziej zabawne jest to że armia radziecka stacjonowała na terenie zjednoczonych Niemiec, a w tym samym czasie armia USA też stacjonowały w tym samym państwie w celu ochrony tego państwa przed armią radziecką.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 หลายเดือนก่อน

      wciskali ci kit, obie robiły od 1945 roku za armie okupacyjne

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 11 หลายเดือนก่อน

    Ciekawe pozdrawiam serdecznie

  • @robertagowski9492
    @robertagowski9492 11 หลายเดือนก่อน +3

    Pięknota 👍

  • @darekradek2072
    @darekradek2072 11 หลายเดือนก่อน

    👍👍👍

  • @grzegorzmolka4606
    @grzegorzmolka4606 10 หลายเดือนก่อน

    Piekny?MOŻE TAK ALE RUSKI .CO ZAZWYCZAJ OKAZUJE SIĘ ŻE MA MNIEJSZE MOŻLIWOŚCI.RADAR, ELEKTRONIKA,UZBROJENIE NO I ZASIĘG.ZAZWYCZAJ SĄ PALIWOŻERNE NA TYM KOŃCZE POZDRAWIAM

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 10 หลายเดือนก่อน +1

    W latach 90-tych opcja z Su 27 była ciekawa.Kilkadziesiąt takich maszyn i mogli nam wrogowie podskoczyć.

  • @waldemarfabin3741
    @waldemarfabin3741 11 หลายเดือนก่อน

    Czy wiesz jakie modele samolotów stacjonowały w Brzegu opolskim, Kamieniu Śląskim i Krzywej.

    • @marcinchomontowicz1609
      @marcinchomontowicz1609 11 หลายเดือนก่อน +1

      Brzeg (właściwie Skarbimierz), największa baza lotnicza PGWAR w Polsce, dwa samodzielne pułki lotnictwa rozpoznawczego i walki radioelektronicznej - 151 pułk walki radioelektronicznej - używał samolotów JAK28 PP (wycofany z Polski z końcem lat 80) - 164 Kerczeński Samodzielny Pułk Rozpoznawczy - używał samolotów MiG25 w wersjach RB i BM, oraz kilka sztuk SU24 w wersji MR. Przez około rok stacjonował też pułk 871 pułk lotnictwa myśliwskiego (od 1989 do 1990 przeniesiony karnie z lotniska Bagicz) - używał samolotów MiG23.
      Na lotnisku w Kamieniu Śląskim nie stacjonowała żadna jednostka PGWAR w Polsce. Owszem przez krótki czas w latach 50 lotnisko było rozbudowywane przez Rosjan, ale nie stacjonowała tam stale żadna jednostka. W okresie późniejszym był lotniskiem zapasowym 39 PLM z Mierzęcic.
      Lotnisko Krzywa to 3 pułk lotnictwa bombowego używał samolotów SU24 ( były też inne jednostki i czasowo używane było także przez Kerczeński Pułk Rozpoznawczy). Lotnisko Krzywa było przez PGWAR używane (z racji bliskości Legnicy) głównie jako lotnisko transportowe i logistyczne, codzienne połącznia z Moskwą ( to wcale nie żart).

    • @waldemarfabin3741
      @waldemarfabin3741 11 หลายเดือนก่อน

      @@marcinchomontowicz1609
      A teraz ciekawostka z ostatnich kilku lat obecności ruskich w Polsce.
      Do Legnicy i Krzywej przylatywały samoloty transportowe wypchane lodówkami, pralkami, telewizorami i papierosami. Fajki, to były oryginalne amerykańskie Marlboro. 5mm krótrze od polskich i europejskich. Bez jakiejkolwiek kontroli celnej wyjeżdżały na ciężarówkach do hurtowników. Najlepszy towar leciał do Rosji. Były to kradzione w Niemczech auta. Kilka sztuk na samolot.
      Ludzie w Legnicy i okolicach doskonale wiedzieli o tym procederze.

    • @marcinchomontowicz1609
      @marcinchomontowicz1609 11 หลายเดือนก่อน

      @@waldemarfabin3741 Żadna ciekawostka. Jako dzieciak mieszkałem niedaleko lotniska w Skarbimierzu. Poza oczywiście paliwem (w każdych ilościach ) można było kupić (lub wymienić ')) samochody, pralki, lodówki, telewizory i co tylko dusza chciała. Wyloty codzienne dużych transportowców z samochodami, alkoholem, jedzeniem i cholera jeszcze wie czym były zupełnie normalnym zjawiskiem. W końcu lat 80 przestępczy proceder kwitł ... znany jest fakt, kiedy niemieckiemu konsulowi zwędzili mercedesa i kiedy policja goniąc go (nie wiem ile w tym prawdy) dojechała do bramy bazy w Skarbimierzu, została oczywiście zatrzymana, a po dłuższej chwili radziecki major stwierdził że i tak niczego nie znajdą bo ... pokazując na startujący samolot .. na pewno go na terenie bazy nie ma ;)

  • @abcbca3412
    @abcbca3412 11 หลายเดือนก่อน +2

    Tak byłem tam raz w samym Kluczewie 1987 startowali pięknie prawie zawsze co najmniej 2 (Widok ze Stargardu Szczecińskiego). Bloki które zajmowali oficerowie Ruscy miały gazety w oknach zamiast firanek. Pani sprzedająca w sklepie spożywczym skarżyła się że Ruskie dzieciaki kradną na potęgę.

  • @janusz4156
    @janusz4156 11 หลายเดือนก่อน

    45 lat Su-27 w 2022 roku.

    • @janwege150277
      @janwege150277 11 หลายเดือนก่อน +2

      Ale za to jak się trzyma! 🙂
      Fenomenalna maszyna!

    • @zaluckilukasz
      @zaluckilukasz 11 หลายเดือนก่อน +2

      51 lat F-15 i 50 F-16 ;)

  • @abecadloabc1
    @abecadloabc1 11 หลายเดือนก่อน +3

    Gdyby nie Su-27 nie powstał by F-22

    • @zaluckilukasz
      @zaluckilukasz 11 หลายเดือนก่อน +3

      Gdyby nie F-15 nie powstałyby Su-27 - wyścig czerwonej królowej...

    • @mirek1275
      @mirek1275 11 หลายเดือนก่อน +2

      ​​@@zaluckilukasznie powstałby ani mig29 ani su27 gdyż są zrobione na podstawie projektów na f15 i f14 które nie wygrały w konkursach

    • @Frem_Kra
      @Frem_Kra 11 หลายเดือนก่อน

      To byście kijowa nie mili Mykoła:))0

  • @Kris162
    @Kris162 11 หลายเดือนก่อน +2

    Jeśli chodzi o linię płatowca to Su-27 Flanker oczywiście w wersji jednomiejscowej nie UB jest największym myśliwcem na świecie a zaraz po nim McDonnell Douglas F-15C Eagle.

    • @jaroslawwalczak2855
      @jaroslawwalczak2855 11 หลายเดือนก่อน +1

      Nie MiG-31?

    • @marcinchomontowicz1609
      @marcinchomontowicz1609 11 หลายเดือนก่อน

      @@jaroslawwalczak2855 oczywiście że kolega się myli, ale i Ty się mylisz. Największym samolotem myśliwskim na świecie był/jest TU128. Z używanych współcześnie zdecydowanie największym i najcięższym jest MiG31 (oczywiście nie jest jednomiejscowy, ale jego protoplasta MiG25 taki właśnie był).

  • @januszparol1986
    @januszparol1986 11 หลายเดือนก่อน +2

    Su-27 wielozadaniowy? Pierwsze słyszę. Su-27 był zaprojektowany jako ciężki myśliwiec przewagi powietrznej, i taką rolę pełnił w lotnictwie radzieckim. Autorowi chyba poplątał się Su-27 z jego radykalnie zmodernizowaną wersją - Su-35, który rzeczywiście spełnia kryteria wielozadaniowości.

    • @Balszoi
      @Balszoi  11 หลายเดือนก่อน

      Cóż, niestety ale mylisz się przyjacielu, gdyż Su-27 jest klasyfikowany jako samolot wielozadaniowy.

    • @52033Myszkin
      @52033Myszkin 11 หลายเดือนก่อน +3

      Inaczej: w założeniu Su-27 miał być myśliwcem przewagi powietrznej, z czasem wyewoluował w stronę samolotu wielozadaniowego. Tak naprawdę jest i jednym i drugim, zgodnie zresztą np. z nomenklaturą NATO.

    • @januszparol1986
      @januszparol1986 11 หลายเดือนก่อน

      @@52033Myszkin Nie jest. Samolot wielozadaniowy jest w stanie efektywnie wykonywać zarówno loty na przechwycenie, jak i wykorzystywać precyzyjnie naprowadzaną broń typu powietrze-ziemia. Obydwa typy zadań jest w stanie wykonywać dopiero Su-35. Podwieszenie ,,głupich" bomb grawitacyjnych pod Su-27, czy np npr B-13 pod Su-33, ale też i Mk.82 pod F-14 nie czyni/ło z nich samolotów wielozadaniowych. Wszystko w temacie.

    • @marcinchomontowicz1609
      @marcinchomontowicz1609 11 หลายเดือนก่อน +2

      @@Balszoi przykro to stwierdzić, ale kolega się myli. SU27 nie jest i nie był samolotem wielozadaniowym. Z założenia był samolotem myśliwskim (przechwytującym), służącym do wywalczenia przewagi w powietrzu. Rozmawiamy o samolocie SU27, nie zaś o jego późniejszych wersjach, które mają zupełnie inne nazwy jak SU30 czy SU35.

    • @52033Myszkin
      @52033Myszkin 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@januszparol1986Balszoi ma rację. Co więcej, Su-27 tak właśnie jest określany przez Rosjan jak i przez NATO - air superiority multirole fighter. Czyli co ? NATO i konstruktorzy samolotu się mylą a internetowi hobbyści z Polski mają rację ? xd

  • @dewygreen4646
    @dewygreen4646 11 หลายเดือนก่อน +4

    Autor tradycyjnie i bez pojęcia o istocie rzeczy nadużywa terminu "wielozadaniowy" w stosunku do samolotów radzieckich z połowy lat 80-tych czyli Su-27, a w poprzednich filmach Mig-29. Po czym sam zaplątuje się we własne nogi, gdy opisuje współczesne siły powietrzne Ukrainy, w których właśnie Z BRAKU WIELOZADANIOWOŚCI musi występować ścisły podział (i kosztowne utrzymywanie wielu typów maszyn), na samoloty jedynie obrony powietrznej, czyli Mig-29 i Su-27, oraz lotnictwo uderzeniowe Su-24 i Su-25

    • @Balszoi
      @Balszoi  11 หลายเดือนก่อน +4

      Autor komentarza tradycyjnie i bez pojęcia o istocie rzeczy musi udowodnić sobie i całemu światu, że jest mądrzejszy niż ustawa przewiduje, a autor filmu stwierdza tylko jak to wygląda obecnie na Ukrainie.

    • @dewygreen4646
      @dewygreen4646 11 หลายเดือนก่อน

      @@Balszoi Komentarz dotyczył błędnego używania terminu "wielozadaniowy", do tego się odnieś autorze, a nie do mnie i do Ukrainy

    • @Balszoi
      @Balszoi  11 หลายเดือนก่อน +3

      Oh, jak Ty kogoś tykasz to dobrze, ale jak ciebie tykają, to krzyk?

    • @dewygreen4646
      @dewygreen4646 11 หลายเดือนก่อน

      @@Balszoi Przejdź do meritum autorze, bo szkoda czasu

    • @Balszoi
      @Balszoi  11 หลายเดือนก่อน +2

      Jak będę chciał i ochotę miał, poza tym to nie Ty będziesz mi mówił co mam robić na moim kanale ;)