Błędne dane nabywcy na fakturze? Sprawdź jak można je skorygować!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 4

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor ปีที่แล้ว +1

    Bardzo profesjonalnie przygotowany materiał zarówno merytorycznie ale i pod względem audio wideo :)
    A jak numerujemy faktury korygujące? Bo rozumie że to inny dokument więc np. jeżeli wystawie tylko jedną fakturę korygującą w roku to powinienem ją nazwać jako np. "faktura korygująca 1/2023" (mimo że już istnieje zwykłą faktura o podobnej nazwie tylko bez dopisku korygująca "Faktura1/2023") czy może jako kolejny nr. z serii tzn. np. Faktura 345/2023 , Faktura 346/2023, (i tu koreketa) Faktura korygująca 347/2023, Faktura 348/2023 ?
    Czy można wystawić fakturę / notę korygującą zbiorczą np. Jak Kowlaski co 2 dni kupował od nas gwoździe i przy piątej fakturze zorientowaliśmy się że wystawialiśmy je na nazwisko KOWALSKI a nie Kowlaski -trzeba zrobić 5 korekt czy można na jednej zaznaczając kolejne nr. faktur z powielonym błędem?
    A tak z ciekawości jeszcze zapytam ...np. błąd wykryto po 2 latach od wystawienia. Podatki i inne vaty już dawno zapłacone a tu je okazuje że inna kwota była zapłacona a inna jest na fakturze albo zła stawka VAT?
    Albo Powyższa sytuacje jeszcze w innym wariancie - firma która nam wystawiła fakturę (lub my jej) dodatkowo już nie istnieje co w takiej sytuacji?

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      1. Numeracja faktur korygujących: przepisy mówią jedynie, że faktura powinna zawierać „kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę”. To, jaki system numerowania będzie przyjęty zależy od podatnika. Poprawne będą dwa rozwiązania:
      a. jeden system numeracji zarówno dla „zwykłych” faktur oraz faktur korygujących - nie ma znaczenia to, czy dany dokument jest „zwykłą” fakturą, czy korektą, wszystkie są traktowane tak samo i kolejno numerowane.
      b. stosowanie oddzielnej numeracji dla faktur korygujących.
      Należy pamiętać, aby w obu wersjach na fakturze korygującej podawać numer faktury pierwotnej ("zwykłej").
      2. Faktura korygująca zbiorcza: przepisy dopuszczają wystawienie zbiorczej faktury korygującej. Kiedy można to uczynić zostało wskazane w art. 106j ust.3 ustawy o VAT.
      3. Nota korygująca zbiorcza: przepisy nie zabraniają, aby wystawić zbiorczą notę korygującą. Ważne, aby zawierała wszystkie elementy, co „pojedyncza” nota, czyli te z art. 106k ustawy o VAT.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor ปีที่แล้ว +1

      @@ifirma dziękuję:)

  • @gostek9071
    @gostek9071 ปีที่แล้ว

    a jak to rozkminicie... sprzedaje przez paypal i tam nie zawsze jest podany kraj nabywcy i co wtedy?? powiedzmy sprzedaz byla za 30usd