Rodzaje licencji użytkowania dzieła/utworu w internecie. Prawo autorskie.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ย. 2017
  • Rodzaje licencji użytkowania dzieła/utworu
    Czy mogę na swoim blogu wykorzystać zdjęcie znalezione w internecie?
    Czy utwór muzyczny znanego kompozytora mogę użyć w filmie, który będzie opublikowany na Youtubie?
    Dziesiątki pytań dotyczących licencji, praw autorskich i ponownego wykorzystania dzieł znalezionych w globalnej sieci.
    W internecie występują trzy podstawowe sposoby licencjonowania praw autorskich, tj. Copyright, Copyleft i Creative Commons.
    W dzisiejszym odcinku omówimy je wszystkie. Wysłuchajcie zatem uważnie :)
    Creative Commons to darmowa licencja, na podstawie której autor zawsze zachowuje swoje prawa autorskie, jednocześnie umożliwiając innym użytkownikom kopiowanie i rozpowszechnianie swojego utworu. Jednocześnie autor może ograniczyć możliwość tworzenia utworów zależnych
    lub ustalić czy wykorzystywanie utworu będzie się odbywało wyłącznie w warunkach niekomercyjnych .
    W ramach Creative Commons funkcjonuje 6 licencji:
    Uznanie autorstwa 4.0 - Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy.
    Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 - Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Tę licencję wykorzystuje np. Wikipedia.
    Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 - Licencja pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
    Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 - Licencja ta pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
    Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska - Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
    Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska - Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykcyjna z licencji.
    Omówiliśmy Creative Commons. Proszę zapoznajcie się z oznaczeniami tych licencji. To bardzo ułatwi nam uzyskanie wiedzy, w jaki sposób możemy wykorzystać dany utwór.
    Copyright (all right reserved) - sprawa tutaj jest prosta. Zakłada ona konieczność uzyskania zgody autora na jakiekolwiek korzystanie z utworu i jego modyfikowanie.
    Przeciwieństwem Copyright jest Copyleft, czyli umożliwienie użytkownikowi modyfikowania utworu i jego dalszą dystrybucję na tych samych warunkach. W ramach tego systemu najpopularniejsza jest licencja Projektu GNU, w skład której wchodzą:
    GNU GPL - General Public License czyli licencja wolnego i otwartego oprogramowania (inaczej Open Source). Główne cechy tej licencji to możliwość korzystania, udostępniania niezmodyfikowanej wersji programu, dokonywanie zmian na własne potrzeby oraz dokonywanie zmian programu i rozpowszechnianie zmodyfikowanej kopii programu, przy czym: • program pozostaje własnością autora, na program nie udziela się gwarancji, • w przypadku modyfikacji programu nowa postać musi być dalej objęta licencją GPL, • przy uruchomieniu programu musi być wyświetlona informacja na temat licencji.
    GNU LGPL - Lesser General Public License, czyli Słabsza Powszechna Licencja Publiczna GNU, która nakłada ograniczenia na poszczególne pliki źródłowe, ale nie na cały program, pod warunkiem używania odpowiedniego mechanizmu bibliotek współdzielonych (tzw. shared library) oraz przestrzegania pewnych dodatkowych ograniczeń. Licencja jest głównie przeznaczona do bibliotek. Pozwala na łączenie z programami nieobjętymi licencjami GPL czy LGPL, niezależnie czy będą one wolnym czy własnościowym (w tym komercyjnym) oprogramowaniem i przekształcanie każdej części kodu źródłowego z LGPL na GPL.
    GNU FDL - Free Documentation License czyli Licencja Wolnej Dokumentacji. Tekst nią objęty może być kopiowany i modyfikowany nawet bez wiedzy i zgody autora. Konieczne jest jednak zamieszczenie wraz z pochodnym dziełem tekstu licencji GFDL, informacji o źródle i autorze oryginału.
    FAL/LAL - Free Art License (FAL) lub Licence Art Libre (LAL), czyli Licencja Wolnej Sztuki. Licencja dla dzieł sztuki, zgodna z zasadami copyleft. Umożliwia odbiorcy swobodne kopiowanie, dystrybuowanie i modyfikowanie dzieła, przy pełnym poszanowaniu praw autorskich twórcy.

ความคิดเห็น • 3

  • @anitabrozyna2006
    @anitabrozyna2006 ปีที่แล้ว

    A co z licencja CC0? Można sprzedawać na koszulki z obrazkiem?

  • @lilprzemo2872
    @lilprzemo2872 4 ปีที่แล้ว +1

    A na live mogę puścić muzykę z tą licencje

  • @lubiemaso4601
    @lubiemaso4601 5 ปีที่แล้ว

    no a jak włączyć prawa autorskie na swoim filmie, aby kto skradł mój film to by dostał bana?