Ostatnia dekada. Jak zmieniła się polska gospodarka?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @peloutmovie3333
    @peloutmovie3333 วันที่ผ่านมา +3

    Zaskakująco optymistyczna (dla mnie) rozmowa. Trochę mnie podniosła na duchu, bo oglądanie tego co się dzieje w polskiej polityce wiedzie wprost ku rozpaczy. Miła odmiana przed Świętami. Dziękuję i spokojnych Świąt.

  • @Tomek-tiON
    @Tomek-tiON วันที่ผ่านมา +11

    Dziękuje za film, jeżeli mógłbym się podzielić feedbackiem to troszkę się rozczarowałem filmem - czytając "jak zmieniła się gospodarka w Polsce" liczyłem na konkretne przykłady - czyli co konkretnie powstało w Polsce przez ostatnie 10 lat i gdzie Polska buduje swoje przewagi komperatywne wzgledem reszty świata.
    Tak samo jak Pana rozmówca mówi, że mamy gigantyczny wzrost inwestycji zagranicznych to jakich? konkretne przykłady byłyby świetne,
    Jak Pana rozmówca mówi, że mamy setki tysięcy osób które pną się globalnie to też kto konkretnie?
    Konkrety budują zaufanie i wiarygodność przekazu,
    Pozdrawiam,

    • @wojciechprzybylski3536
      @wojciechprzybylski3536 วันที่ผ่านมา +1

      Dzięki za Pana uwagę. Ze swojej strony mogę obiecać kejsy w książce: ale prędzej konkretnych firm czy sukcesów, niż "globalnych przewag komparatywnych", bo te rozdział (co do zasady) jeszcze dość daleko przed nami, poza incydentalnymi przykładami.

    • @joannakucharska2586
      @joannakucharska2586 วันที่ผ่านมา +1

      Mam wrażenie, że tego typu informacje są dostępne. Co chwilę widzę jakieś triumfalistyczne filmiki/artykuły: o Iceye, o Warmatach, o Booksy, o nowych technikach leczenia raka itd. Tego typu treści podbijają narrację o Polsce jako rosnącym mocarstwie. Mnie brakowało właśnie takiego materiału o zmianach systemowych, które się dokonały w temacie innowacji. Bardzo dziękują autorom.

  • @mmikrus
    @mmikrus วันที่ผ่านมา +13

    Jak przejsc do mainstremu z takimi tematami? Co zrobic aby Polacy uwierzyli w siebie?

    • @rafakrzeminski2771
      @rafakrzeminski2771 วันที่ผ่านมา +8

      Spełniamy nasze zawodowe obowiązki najlepiej jak potrafimy a prywatnie mówmy o innowacjach i angażujemy się w tego typu inicjatywy.

    • @piccolapaola23
      @piccolapaola23 วันที่ผ่านมา +6

      Znam gościa. Życzyłabym sobie, żeby każdy w sferze publicznej był choć w połowie tak uczciwy i oddany jak Przybylski.

  • @konradrychlewski
    @konradrychlewski 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Generalnie ten materiał wlał wiele nadziei w moje serce. 3 powody do obaw i jedna polemika:
    1) Ile z tych szans rozwojowych zostanie zaprzepaszczonych przez rząd Platformy Obywatelskiej z przystawkami i co z tego da się odkręcić po roku 2027?
    2) Czy polska debata publiczna i stan świadomości społeczeństwa pozwolą wprowadzić do rządu w przyszłej kadencji siły zdolne i wystarczająco zdeterminowane, żeby taką politykę dalej prowadzić?
    3) Aktywna polityka państwa będzie niemożliwa bez odrzucenia paradygmatu populizmu fiskalnego. Obecnie wszyscy od socjaldemokratycznej lewicy po PiS i Konfederację prowadzą kampanię wyborczą pod hasłami dalszej obniżki podatków. Nawet w tym materiale zaproszony gość wskazywał na to, że zbyt niskie opodatkowanie zysków z nieruchomości jest samo w sobie hamulcem w rozwoju polskiego rynku inwestycji kapitałowych. Regresywny system podatkowy sprawia, że Polska wpada w spiralę zadłużenia, a niewspółmiernie wysokie zyski kilkudziesięciu tysięcy najbogatszych wspierają co najwyżej zagraniczny rynek producentów dóbr luksusowych. Tylko czy formacja stawiająca na zrównoważenie budżetu i ucywilizowanie systemu podatkowego ma szansę w nadchodzących wyborach? Przecież nawet PiS wycofał się z jednolitej daniny.
    Polemika: jeżeli przedsiębiorca potrzebuje ulgi podatkowej, żeby łaskawie zacząć wdrażać innowacje, to znaczy, że nie rozumie idei konkurencji na wolnym rynku i powinien z tego rynku jak najszybciej wypaść. Koncepcja "Polska Strefa Inwestycji" była pod tym względem błędna.

  • @rafakrzeminski2771
    @rafakrzeminski2771 วันที่ผ่านมา +7

    Mam pytanie?
    Chciałbym otworzyć jakas mikro firme jako dodatkowe zajecie. Chciałbym regenerowac baterie trakcyjne do aut elektrycznych terez chce opracowac tech zanim bedzie na to zapotrzebowanie.
    Co polecacie od czego zaczac, z kim rozmawiać?

    • @GEO_EKONOMIA
      @GEO_EKONOMIA  วันที่ผ่านมา +3

      @@rafakrzeminski2771 Proszę o kontakt na priv. Pomogę. Geoekonomia2@gmail.com

  • @izbkp
    @izbkp วันที่ผ่านมา

    Skoro kapitał ma narodowość; a kapitał (w biznesie), może być prywatny; to czy prywatność (w biznesie) też ma narodowość?

  • @wiktorm9858
    @wiktorm9858 วันที่ผ่านมา +1

    A po co te dwa laptopiki na biurku?... 😂

    • @wojciechprzybylski3536
      @wojciechprzybylski3536 วันที่ผ่านมา +7

      ja napisałem Krzyśkowi, co on ma powiedzieć, a on napisał mi, co ja mam powiedzieć.

    • @wiktorm9858
      @wiktorm9858 วันที่ผ่านมา +1

      @wojciechprzybylski3536 i sprawa się rypła... 😉

  • @moskit04
    @moskit04 วันที่ผ่านมา +2

    Szkoda czasu na tą propagandę, wiadomo w którą stronę. Oczywiscie cisza o obniżeniu konkurencyjnosci Polski poprzez obnizenie wieku emerytalnego i odwrócenie reformy 6 latkow (kilka rocznikow mniej na rynku pracy), nic o obciazajacym socjalu 13 i 14 emeryturach, nic o spadku inwestycji w relacji do pkb, nic o zdewastowaniu transformacji energetycznej i braku inwestycji w sieci energetyczne za co teraz placimy, nic o doplacaniu do niemieckich montowni (Morawiecki doplacil 60mln zł do montowni mercedesa w Jaworze, ale to juz ok rozumiem...). Masa manipulacji..

    • @GEO_EKONOMIA
      @GEO_EKONOMIA  วันที่ผ่านมา +3

      Rozmowa była głównie o polityce innowacyjności.
      Jeśli popatrzeć całościowo, to z perspektywy gospodarki dodałbym krytycznie raczej destrukcję wymiaru sprawiedliwości, bo bez pewności prawa nie ma inwestycji. A do tego przełożyło się potem na zablokowanie środków z UE.
      Obniżenie wieku emerytalnego - zgoda. W sprawie reformy 6-latków mam inne zdanie.
      Brak transformacji energetyki - tu równo zawaliły wszystkie rządy po '89. Ale wydawanie kasy na Ostrołękę, zamiast na atom - to była szczególna zbrodnia.

    • @konradrychlewski
      @konradrychlewski 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@GEO_EKONOMIASkąd przywiązanie do jądrowej energetyki rozszczepialnej? W przeciwieństwie do fuzji jądrowej nie ma w ciągu ostatnich dekad w tej dziedzinie znaczącego postępu technologicznego, polskiego wkładu w rozwój brak (uczestniczymy za to w Wendelstein 7 i Iterze), szacunki kosztów i czasochłonności inwestycji są nagminnie przekraczane, a koszt produkcji prądu z tego źródła ciągle rośnie. W Polsce wyprodukowanie 1 MWh z elektrowni atomowej w Choczewie ma kosztować od 500 do nawet 750 zł, wszystkie odnawialne źródła są tańsze. Potrzebujemy inwestycji w źródła niezależne od warunków atmosferycznych, ale przecież mamy mnóstwo alternatyw, które albo już teraz są tańsze (np. biogazownie, elektrownie geotermiczne), albo szybko tanieją i dają lepsze perspektywy na udział polskich wytwórców (np. bateryjne albo chemiczne magazyny energii).