Aldous Huxley "Szép új világa": Utópia vagy disztópia?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 15

  • @Minizs55
    @Minizs55 9 หลายเดือนก่อน +8

    Szuper ez a csatorna, örülök, hogy rátaláltam. :)

    • @preprocessor
      @preprocessor  9 หลายเดือนก่อน

      Ó, köszi - én nem kevésbé örülök, hogy rátaláltál! 😊 És természetesen ér terjeszteni, hátha más is rátalál! 😉

  • @Vid.186
    @Vid.186 หลายเดือนก่อน

    Kitűnő videó volt, köszönöm!
    Huxley a nyugati modell, Orwell a keleti.

    • @preprocessor
      @preprocessor  หลายเดือนก่อน

      Hehh, tényleg - ilyen kelet/nyugat szemszögből még nem is gondoltam rá... 🤔 De azért milyen jó lenne, ha nem a köznép bedarálásával lenne elfoglalva mindkét irány!

  • @Anghkor
    @Anghkor 9 หลายเดือนก่อน +2

    Remek videó, jó meglátásokkal és értelmezésekkel... A képi megvalósítás az külön élvezetessé tette az egészet.
    A mai helyzetre vonatkozóan az 1984 világát még semmiképpen nem mondanám helyesnek. Összehasonlításképpen még rendben van. De inkább Ayn Rand: Atlas Shrugged regényében bemutatott viszonyokat tartanám megfelelőnek, amiből egy filmtrilógia is készült (igaz tudtommal négy részre tervezték, de olyan forgatási balhék és bonyodalmak voltak a filmek körül, hogy tervezett film soha sem készült el, így helyette a 3. filmben lezártak mindent amit tudtak). A műben egy olyan világot mutat be, amiben az elnyomóhatalom a közjóra hivatkozva, minden fejlesztést és fejlődést kisajátít és magukat az alkotókat, kutatókat, a szellemi alkotások tulajdonosait egyszerű "r*bszolgává" teszik, hogy a kormányzó hatalmak pénztárcáját duzzasszák tovább, míg a hivatkozott "közjó" még véletlenül sem valósul meg.
    Erre az uralkodó hatalmak csak úgy reagálnak, hogy látjátok ott azokat... ott látjátok őket? Nézzétek meg azokat a gonosz innovátorokat! Ők tehetnek mindenről! Kitalálnak valamit, kifejlesztik saját pénzükön, és csak a saját meggazdagodásuk érdekli, ahelyett, hogy átadnák a népnek minden ellenszolgáltatás nélkül.
    A regényben és filmben is egy végletekig populista, már már fasisztoid (ilyen szó nincs, de most lesz :) ) jellegű tulajdonságokat mutató kormányzat és az általuk hozott törvények jelennek meg, ami az elnyomásra épül, az autokráciára, ahol a demokráciát és az annak egyik pillérét a meritokráciát építik le szisztematikusan (Ismerős a helyzet? Nanáhogy!). Ahol az aki alkot valamit és ebből megpróbál meg is élni az automatikusan a nép ellensége lesz.
    De közben csak arról van szó, hogy én mint a hatalom birtokosa, csak megpróbálom ellopni a találmányaidat, a műveidet, hogy abból minden haszon engem illessen és téged mint alkotót r*bszolgává téve, utána kiszipolyozzam minden tudásod, hogy engem tovább gazdagítson. A népet meg magasról l*szarom, meghagyva nekik a közjó illúzióját.
    Tanulságos a regény és a filmtrilógiai is. Annyira aktuális a mondanivalója hazánkra vonatkozóan, hogy az már szinte ijesztő.

    • @preprocessor
      @preprocessor  9 หลายเดือนก่อน +1

      Köszi szépen, örülök, ha tetszett! És hát jah, érdekesnek hangzik ez az Atlas Shrugged is - már egy ideje rajta van a radaron, és a fikció rovatban előbb-utóbb úgyis sorra kerül. Különösen releváns lesz az "alkotónak hogy lenne pofája pénzt keresni az alkotásából" aspektus, tekintve hogy majd egy szép napon én se bánnám, ha a kreálmányaim is segíthetnének ételt tenni az asztalra... 🤔

  • @krisztiankosa4611
    @krisztiankosa4611 10 หลายเดือนก่อน +4

    Aki azt hiszi hogy szabad, az bizony szabad. 😅

    • @preprocessor
      @preprocessor  10 หลายเดือนก่อน +1

      A nevem Mustapha Mond, és támogatom ezt az üzenetet! 🤣

  • @tzighanulroman
    @tzighanulroman 7 หลายเดือนก่อน

    @21:00