Drodzy Widzowie! Rozpocząłem prace nad nowym sezonem programu „Ten Świat Jest Nasz” i z tej okazji przygotowałem specjalną akcję. Uruchomiłem stronę - sklep.namzalezy.pl/akcja/ - na której można kupić różne produkty (np. książki, gadżety, filmy) i tym samym dołożyć cegiełkę do powstania kolejnych odcinków TŚJN. Mam w planach odwiedzić bardzo ciekawe państwa i przygotować rekordowo długi sezon programu. Więcej szczegółów na stronie akcji. Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
po 18tu latach mieszkania w Irlandii napisze tak: piekny kraj, uwielbiam mentalnosc Irlandczykow i swoisty luz, brak napinki i normalnosc, jednak nie ma juz sladu po Celtyckim Tygrysie... sa ludzie, ktorzy maja kase, sa tez coraz bardziej widoczni biedni ludzie, sa tez kombinatorzy... rzad tego kraju to porazka, zlepek 3 partii (ups... pisze to 12tego grudnia 2023)... gdyby nie niskie podatki dla duzych molochow amerykanskich, to dupa zbita, trawa, deszcz i wiecej deszczu... obecnie sciaga sie hurtem wszelkiej masci inzynierow, lekarzy, aktorow z bolywood i naszych wschodnich "braci"... przecietny irlandczyk, czy tez tak jak ja, zasymilowany polak dostaje mocno po dupie... pomoc socjalna? jesli sie przeliczy euro na zl to nawet fajnie, ale jesli sie tu mieszka, jest wlascicielem (z hipoteka) domu to juz takiej smietany nie ma.... nie wystarczy na za duzo... nie warto patrzec na statystyki, ludzie maja coraz bardziej dosc, duzo mlodych ucieklo do Australii, Anglii i hameryki... po tylu latach zycia tutaj dla mnie to normalnosc, pewnie gdzies jest lepiej, pewnie nawet i w Polsce jest tez lepiej, ale dalej traktuje ten kraj jak swoj dom... po prostu jest tak jak wszedzie i w zasadzie, nie ma sie czym podniecac... aaa i Irlandia juz raczej nie jest krajem dla imigrantow, raczej dla emigrantow...
Emiraty Arabskie wyglądają na bogate, ale Irlandia nie bardzo. Bez potężnego sektoru deweloperki żaden kraj nie będzie wyglądać bogatym. To deweloperka powoduje obniżenie cen zakupu mieszkań i ich jakość. A podatki na nieruchomość, vat z usług budowlanych, vat ze sprzedaży materiałów budowlanych, podatek 20% od sprzedaży mieszkania to wszystko prowadzi do upadku państw socjalnych. A słabe Państwo które morduje firmy podatkami dla zasiłków 800+ rencistom powtórzy los Ukrainy i stanie się celą ataku.
Pracowałem w Dublinie (potwierdzam: w Dublinie, dokładnie tak jak mówią sami dublińczycy, a nie żadnym tam „dablinie"!) do czasu kryzysu w 2008. Przy wszystkich pozytywach, które można powiedzieć o tym kraju (a jest tego trochę, na czele z na ogół naprawdę sympatycznymi mieszkańcami!), materiał obudził też we mnie te słabsze wspomnienia, czyli deszcz, deszcz, deszcz, dużo starych, mokrych i zimnych budynków w fatalnym stanie technicznym (a czasem - o zgrozo - nawet nowych budynków w podobnym stanie!), przy których blokowiska z końcówki Polski Ludowej to światowa awangarda architektury - dość powiedzieć, że jeszcze „za moich czasów” w Irlandii normy budowlane traktowały wodę skraplającą się we wnętrzu pomieszczeń na szybach jako „normalne, występujące okazjonalnie zjawisko”, deweloperzy nagminnie montowali na umywalkach osobne kurki dla zimnej i ciepłej wody (powodzenia w regulacji jedną ręką przy goleniu czy jakiejkolwiek aktywności w łazience), a znajomemu architektowi konserwator - w zupełnie niewyróżniającej się lokalizacji na gołym polu - zabronił dodać nad wejściami do nowoprojektowanych domów jednorodzinnych ledwo widocznych zadaszeń z pojedynczej tafli szkła (bo niezgodne regionalną z tradycją, czyli efektywnie z biednymi irlandzkimi domkami sprzed stu lat: w 1880 r. lało im się na głowę, kiedy szukali klucza w kieszeni, więc w XXI wieku też ma się lać!). Była kasa, piątkowe Guinnessy z ludźmi z pracy, współlokatorzy z połowy świata, imprezy, wycieczki, loty Ryanairem po całej Europie za grosze, ale jak zobaczyłem na filmie tę wilgoć, to aż się wzdrygnąłem na myśl o powrocie... No chyba, żeby wypaść na chwilę na Temple Bar ;) Ciekawy fenomen ku przestrodze: Irlandczycy traktują Wielką Brytanię nieco jak Polacy Niemcy - niby nie lubią, ale z lenistwa kopiują mnóstwo rozwiązań jak leci - także te złe. Dla mnie dobry przykład tego, że warto się jednak samemu wysilać intelektualnie w życiu...
Z Twojej wypowiedzi o wymogu trzymania się jednego stylu architektonicznego przez konserwatora, wynika że jesteś jednym z tych naszych rodaków którzy popierają ten obrzydliwy chaos budowlany w Polsce. A co do starych biednych chat to polecam obejrzeć takie biedne chaty po remoncie..
@@Olgierd185 Wręcz przeciwnie, umiarkowanie często jestem wręcz przerażony chaosem architektonicznym w Polsce, aczkolwiek uważam, że w opisanej powyżej sytuacji z Irlandii jest to już gruba przesada. Osobiście z chęcią zaostrzyłbym u nas zapisy wielu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, bo co po takich planach, skoro niby są, ale nagminnie „liberalnie" dopuszczają np „dachy dwuspadowe *lub wielospadowe*" (trochę jak „lub czasopisma”;), w efekcie czego można wybudować praktycznie wszystko np. w miejscowościach o wyraźnych walorach historycznych. Z drugiej jednak strony jestem przeciwny zabranianiu wszystkiego wszędzie, bo to po prostu nie zostawia miejsca na postęp i korzystania ze zdobyczy techniki - i dokładnie tak postrzegam opisaną sytuację z Irlandii: osiedle w szczerym polu, a nie możesz dodać jednej, ledwo niewidocznej tafli szkła, bo „tradycja”. A co to za tradycja w tym przypadku? Jakiś wyrafinowany styl, czy po prostu uboga zabudowa ludzi, których często nie było stać na cokolwiek poza ledwo skleconą „stodółką” z jedną izbą? Bo jeśli tylko objaw biedy, to nie widzę powodów, by się go kurczowo trzymać...
Sklep czy firme zamiata sie czesto ogromna miotla, bo odkurzacz jest tylko do wykladzin i dywanow... masakra ;) - tak manager uwaza i tak ma byc ;). Kurki czesto oddzielnie, wykladzina w calym domu, na schodach zawsze!!! W pracach w kantynie zawsze brudno, a o toaletach nie wspomne. Clocking zawsze w pracy, co niby w Polsce niedozwolone bo RODO...na Lunch czasem tez clocking na odcisk palca, wiec w sumie kazda minuta spoznienia sie odlicza od wyplaty... Shopping swietny, super promocje, Polskie Sklepy, Tkmaxx'y, Primarki itp :) 🍀
@@marcinfidler7435 Pieniądze dają spokój i nadal jest ich wystarczająco w Irlandii, nie trzeba zakładać firmy żeby mieć dom, wakacje i oszczędności. Wolności jest coraz mniej wszędzie, to trend światowy.
Fakt, jeśli Irlandczyk płaci ponad 50% zarobów za wynajem (w Dublinie znacznie więcej), a kolega uszedłszy z Afryki, Indii, Ukrainy dostaje elegancki dom za darmo to nie ma się co dziwować. Dobrze, że Polacy zaczęli też dostawać domy, bo byliśmy nacją jawnie dyskryminowaną.
@@tyszqna czarno moja rodzina mówi, że na czarno to możesz tylko piwo w pubie kupić. Większość landorków wynajmuje przez miasto tj. nikogo nie stać na wynajem bez socjalnej dopłaty. Ten system jest krytykowany bo że np.w Dublinie bogaci omijają miasto bo nabywcy płacą więcej niż miasto 😢
@@edwardtalkowski7439 Ja mówię z własnego doświadczenia. Wynajmowałem pokój w 3 różnych miejscach i nikt się nawet nie zająknął o umowie 😅 Jest to bardzo powszechne.
Od 19 lat w Irlandii i powiem że materiał merytorycznie na ocenę 6. Irlandia pod względem jakości życia mocno kuleje ale z finansowego punktu całkiem jest tu przyzwoicie plus solidna pomoc socjalna.
@@marwluka służba zdrowia, jakość mieszkalnictwa, opieka nad dziećmi, transport publiczny, infrastruktura. Te wszystkie rzeczy są na bardzo kiepskim poziomie.
@@marwluka deszcz to dramat - moge ci powiedziec jaka prognoze uslyszysz wiekszosc roku, sunny spells and showers. Zima jest depresyjna. To co mnie jeszcze dobijalo to brak lasow. Jestem z poludnia Polski i las za droga to dla mnie "must have"
W tym roku tzn 2024 minie 20 lat jak przyjechalem na zieloną wyspę. Pomimo ze czasami było ciężko to wam powiem że nie żałuję. Pozdrawiam Grzegorz z 🇨🇮🇵🇱
Pamiętam ten czas 2008 rok w miasteczku gdzie mieszkałem stały osiedla widmo z niedokończonymi domami. Pozamykane sklepy i salony samochodowe.! 90% biznesów budowanych pokoleniami upadły bo przeinwestowali biorąc kredyty.! Kilku takich biznesmenów powiesiło się.! Tak było.!
Irlandia przestala byc rajem dla ludzi pracujacych, a stala sie socjalnym rajem dla wszelkiej masci symulantow i kombinatorow.. Rozdawnictwo tego panstwa osiaga szczyty glupoty. Mieszkam tutaj od lat 17 i widze , ze robi sie tutaj coraz weselej. Juz Irlandczycy zaczeli narzekac na wlasne panstwo.
Nie nazwałbym ich symulantami ani kombinatorami, bo legalnie korzystają z obecnego systemu socjalnego. Irlandczycy w wyborach 2020r opowiedzieli się za taką wizją państwa. Politycy ich nie okłamują tylko realizują zapowiedzi - np. ERyan.
@@Europemyhome Absurdalny jest realny socjalizm w ktorym funkcjonuje obecnie Irlandia. Ludzie mlodzi i zdrowi, ale nie przejawiajacy checi do pracy, otrzymuja nowe domy lub apartamenty tzw. domy socjalne. Ludzie pracujacy musza placic wysokie czynsze lub hipoteke. Rente chorobowa tez tutaj mozna zdobyc, nie bedac chorym. Trzeba tylko troche pobiegac po odpowiednich lekarzach, zglosic objawy depresji i otrzymasz illness benefit. Znam ludzi zdrowych pobiarajacych te swiadczenie latami. Pozdrawiam z kraju socjalistycznego.
@@Europemyhome Komentarz nie jest absurdalny. Cala zachodnia Europa preferuje symulantow, kombinatorow i ...uciekinierow z ktorych nie wielu chce pracowac. Tutaj w Niemczech 70% Ukraincow nawet nie mysli zeby podjac prace, bo panstwo pcha im wszystko do tylku, i to duzo wiecej niz rodowitym Niemcom co wpadli w biede. To samo dotyczy wszystkich z poludnia, Arabow, zachodnich Azjatow czy Afrykanczykow. Tym sie Unia Europ. zajezdza, i ja mysle ze ona to w Irlandii tez juz dyktuje.
Byłem, mieszkałem przez kilka lat w tym kraju. Wspaniały kraj na dorobek. 20 lat temu jak polska wchodziła do UE to było miedzy ziemią a niebem, w porównaniu do Polski. Można było sie dorobić pracą i wytrwałością, i to było cudowne
Bogactwo tylko w Excelu. Infrastruktura rdzewieje i gnije, 40% ludzi korzysta z różnych form zasiłku, bezdomnych przybywa. Bezdomnym można zostać pracując nawet na dwóch etatach. PKB jest podtrzymywanie przez kilka dużych światowych firm, które notabene nie płacą nawet tych 'niskich' podatków. Jeśli te duze firmy dostaną czkawki to bezdech złapie nas wszystkich.
Co znaczy fikcyjna? To duże amerykańskie korporacje zbudowały ten sukces, Irlandia jest beneficjentem procesów offshore - to są realne fakty, natomiast model gospodarczy bynajmniej nie jest marzeniem choćby na tle Danii. Ogólnie liberalne reformy podlegają daleko idącej mitologizacji.
Byłem kilka razy.Czulem się jak by.mnie przenieśli w czasie do epoki.początkowego Gierka ok.1975roku. Z tym PKB to jak zglosowaniem,najważniejsze kto/jak liczy😢
Szklanych wieżowców w Irlandii nie znajdziesz, ale stać cie na dom, wakacje, oszczędności, nie martwisz się o sprawy finansowe tutaj. Więc chyba lepiej tak niż w Polsce gdzie żyje się dobrze tylko nielicznym.
Mieszkam w Irlanii od ponad 6 lat i calkwicie zgadzam sie z tym co tu powiedziales, a przynajmniej w rejonie, gdzie mieszkam. pOzdrawiam. Swietny kanal :)
Jak ja lubię te materiały, obiektywnie jak się kraje bogaciły, a w żadnym póki co czysty socjalizm się nie udał co powinni wszyscy wziąć sobie do głowy.
@@Adamus1410 a czy czysty liberalizm to nie będzie trochę anrchokapitalizm? Regulacje same w sobie nie są złe z założenia, ich nadmiar już moim zdaniem tak.
@@adrianmaminski8237 Nie ma czegoś takiego w historii jak anarcho-kapitalizm, to libertariańska wizja historii wedle Rothbarda, ona jest kłamstwem w dwóch wymiarach zarówno w wymiarze historii gospodarczej, gdzie rozwój kapitalizmu to konkretne kraje w konkretnym czasie, tu można zacząć historię nowoczesnego kapitalizmu od XVII wiecznej Holandii, po przez Anglię, USA, Japonię, czy dziś na Chinach i Indiach - kończąc. Dwa w wymiarze samych firm one, także mają charakter polityczny i taki Elon Musk, czy Bill Gates w Chinach na spotkaniu z Xi Jinpingiem są ważniejszymi graczami, niż prezydent Burkina Faso. W końcu mamy trzeci element wielkie pieniądze są realnym graczem w polityce wewnętrznej i w rewolucji Cromwella po raz pierwszy pojawia się jako podmiot polityczny londyńskie City - ono wówczas oczywiście to bardziej centrum handlu, niż ośrodek finansowy w obecnym kształcie - banki, fundusze itd. Obiektywnie nie ma czystych idei i nawet w Konfederacji mamy Krzysztofa Bosaka, który słusznie przestrzega przed oddaniem dystrybucji żywności w ręce zachodnich koncernów.
Mieszkalem w Dublinie w latach 2009-2014. Pozniej turystycznie bylem w 2019 roku i szczerze tu bym tam ni chu nie wrócił 😂 ale przyjaźnie do tej pory zostały.
Cześć - świetny materiał o tym kraju. Mieszkam w Irlandii od 2003 roku - piękny i spokojny kraj , ludzie maja bardzo fajna mentalność . Niestety - wraz z biegiem lat widzę upadek tego kraju :( . W tym momencie rząd który jest to chyba najgorszy rząd w historii tego kraju. Bezdomność w Irlandii osiąga co miesiąc rekordowa wartość - z miesiąca na miesiąc coraz wiekszą. Mieszkam w turystycznym mieście - tutaj dbali o to żeby nie psuć ładnego widoku bezdomnymi na ulicach. W tym momencie nawet już sobie z tym dali spokój - widać bezdomność ( według oficjalnych danych grudzień 2023 jest 13000 bezdomnych w tym prawie 4 tysiące dzieci ). Problem imigracji - jak na ten mały kraj bardzo duża ( autor tego materiału nadmienił ze jest 80 % jest rdzennych mieszkańców - Irlandczyków a reszta to …przyjezdni - mi się wydaje ze to już jest 70 do 30 ). Niedawno oglądałem program w tv o Irlandii - robili porównanie do Polski - wyszło na to ze do Polski musiało by przyjechać 11 milionów uchodźców żeby wyglądał to jak Irlandii. Myśle że pociąg o nazwie Irlandia zjechał z dobrej drogi i z przykrością od jakiegoś czasu na to patrzę . Pozdrowienia dla wszystkich
swietny material :) bardzo dobra analiza. Nie chce sie wierzyc , ze rzad Irlandii nie moze rozwiazac kryzysu mieszkaniowego , albo , ze sektor prywatny nie chce inwestowac w budownictwo
Od 6 lat w Irlandii, po pandemii życie podrożało...już nie jest tak super. Pogoda depresyjna,trochę kasy się zarobiło. Jeszcze rok i wracam do kochanej Polski.
To w zasadzie taki niezatapialny lotniskowiec amerykańskich korporacji na terenie UE. Warto mieć, też świadomość, że te super-ulgi podatkowe w Irlandii tak jak w Luksemburgu dotyczyły głównie działalności offshore - to zawsze jest słabo punktowane przez redaktora Siryka w przypadku omawiania różnych rajów podatkowych.
@@tomaszhubertchwilkowski7980 Jak widać na przykładzie Irlandii są i korporacje nie oddały należnych podatków, ba super-ulgi były właściwie poza systemem podatkowym, nie można było wejść na stronę ministerstwa finansów i poczytać jakie tu są realne stawki, a informacje uzyskaliśmy dzięki wyciekowi danych WIkileaks.
Dzięki za te odcinki!😊 Szkoda, że przy okazji IRL i UK plus fantastycznych mikropaństwach nie zrobiłeś odcinka o Wyspie Man. Piękne i interesujące miejsce.
Video WYMIATA ! Rewelacyjny odcinek, uwielbiam te spokojną i wywazoną opinię/komentarz. Wszędzie jest pięknie gdzie nas nie ma, jak się zamieszka to wychodzą kwiatki i jak widać 20% ludzi jednak wybrało zmianę miejsca, czy to powrót do Polski po emigracyjnej smucie, czy wyjazdy do innych krajów typu Hiszpania/Portugalia za słońcem na przykład. Pozdrówka dla całek Ekipy NZ/TŚJN
W końcu rzetelnie opisane mechanizmy rzekomego "bogactwa" Irlandczyków. Jakiś czas temu oglądałem filmik jakiegoś profesora, który zachwycał się 20% wzrostami PKB z lat 2000, a przecież oczywiste było, że większość z tego jest fikcyjna.
Irlandia ma niskie podatki dla firm a firmy płacą ludziom. W Polsce firmy płacą podatki charytatywnie, ludzie zarabiaja grosze do kosztów życia, faktury na hotele, paliwo. Zawsze mnie to dziwi czemu w Polsce zawsze pada zdanie na fakturke?
@@thedominikss11 Co w tym dziwnego, że na fakturę??? W innych krajach nawet opiekunka do dzieci jest na fakturę i nikogo to nie dziwi. O to włąsnie chgodzi by konsumowac jak najwięcej i brac FV bo wtedy koło się zatacza i kręci się gospodarka. Ja uważam, że Polska jest jeszcze względnie tania a da się tu super zarabiać. Póki nie jesteśmy w stagnacji, a która niewątpliwie przybędzie za 10-20 lat jak zmieni się demografia i nie będzie komu i po co budować. Firmy nie będą inwestowac bo płace będą podobne jak gdziekolwiek indziej, wtedy będą inne wschodzące gwiazdy niedaleko. Póki co trzeba korzystać.
Mógłbyś nagrać cały odcinek o rynkach nieruchomości w krajach europejskich? Zastanawia mnie na przykład dlaczego, skoro brakuje w Irlandii mieszkań, deweloperzy nie budują kolejnych. Dlaczego państwo nie chroni rynku mieszkań przed funduszami itd.
Regulacje. Po co budowac, jak vulture funds juz zrobily zakupy-dzieki regulacjom. Po co szarpac sie w budowe kolejnych, co moze odbic sie na obnizeniu, lub zamrozeniu cen najmu? To co jest wystarczy, drozeje, dzieki ukraincom i wylawianym z morza srodziemnego przez irlandzka marynarke wojenna.
Po pierwsze to fantastyczny material - mieszkam tu od dawna i jeszcze nie slyszalem tak klarownwej oceny tego kraju, po drugie super pomysl - ten temat ma wiecej niz drugie dno, a deweloperzy buduja, tylko co z tego - to nie rozwiazuje problemu ... i temat jest znacznie szerszy i glebszy niz sie wydaje. ps. odnosnie Guinnessa - dlaczego harfa jest odwrocona? ;)
W skrócie - Irlandia to kraj zapatrzony w najgorsze rozwiązania brytyjskie, wykonujący najgorsze rozkazy europejskie i będący pod butem mega korporacji i uwaga - ubezpieczalni. Bez zgody ubezpieczalni nie można zrobić nic, nawet jeździć autem do pracy lub powyżej 15000 rocznie (zgoda = wyższa opłata), monter internetu nie może zawiesić router na ścianie i musisz mieć papier że profesjonalista podłączył kuchenke w kuchni. Zasiłki i emerytury (i spora część pensji) nie wzrosły od 2008 roku, za chorowanie nie płacą a za wizytę u lekarza żeby dostać zwolnienie z pracy trzeba płacić. Jedyne wyjście to pracować w jednej z korporacji, wtedy zwiększa się składka na emeryturę i jest ubezpieczenie zdrowotne. Ale to pod warunkiem że masz kontrakt a to nie jest oczywiste. Nawet jak już zarobisz te tysiące euro na taśmie w firmie farmaceutycznej to wydać je możesz tylko na wakacjach w Polsce, lub jak robią Irlandczycy w Hiszpanii, bo w Irlandii nie ma absolutnie NIC. Pamiętajcie że korporacje nie wybudują boiska, basenu, nawet nie postawia koszy na śmieci na ulicy, a poza paroma ulicami w Dublinie państwo nie inwestuje w nic, wszystko zatrzymało się w latach 50tych. Jeśli myślisz że w takim razie skorzystasz z okoliczności przyrody to też nic z tego. Wszystko jest prywatne i ogrodzone, jadąc 200 kilometrów z wioski do wioski nawet nie ma gdzie stanąć autem żeby się za przeproszeniem odlać. Rzeki i góry są otoczone prywatnymi 'ogrodzonymi' polami i nawet na największym zadupiu nie ma gdzie stanąć autem żeby coś spróbować pozwiedzać (lokalsi mogą pomóc bo znają lisie nory przez które można gdzieś się dostać) jedyna rozrywka to lokalny pub (wszystkie są takie same) z drogim alkoholem i paskudnym jedzeniem, lub lokalny chipper z jeszcze gorszym jedzeniem. W restauracji jest to samo co w pubie tylko drożej. Jest takie powiedzenie za największy koszmar dla irlandzkiego rodzica to ferie w szkole. Wraz ze szkołą zamyka się wszystko, lekcje gitary, basen itd. Idea wyjazdów nie istnieje, nikt nie zaryzykuje opieki nad czyimś dzieckiem, zresztą chyba nie ma na to ubezpieczenia jeśli ktoś nie jest przedszkolem lub szkołą. Jeśli ktoś chce zobaczyć państwo z kartonu to zapraszam, w innym wypadku trzymać się z daleka.
Co do kryzysu mieszkaniowego, to dotyczy głównie imigrantów i rozhisteryzowanych dzieciaków którzy muszą mieszkać w centrum Dublina. Zwykły irlandczyk który ma pięcioro braci i pięć sióstr zawsze będzie miał gdzie mieszkać i pracę u kogoś. Bezdomni to tylko i wyłącznie narkomani. Realnym problemem za to jest brak konkurencji na rynku, brak taniego transportu publicznego na którym można polegać i służba zdrowia. Wszystkie ubezpieczalnie są w zmowie więc widują stawki pod groźba wyjścia z rynku (zazwyczaj zamykają się puby i przedszkola których nie stać na ubezpieczenie), każdy sklep bierze towar od tych samych dostawców a każda 'złota rączka' jest w hufcu gdzie stawki są ustalone.
Bez obrazy, chyba lepiej naprawde wyjechac z IE, dobrze to Panu zrobi. Frustracja az bije z Pana wypowiedzi, zupelnie abstrahujac od tego ze 90% to klamstwa i polprawdy. Nie, nie bede nic tlumaczyl, nie chce mi sie bo od natloku bzdur w tym Pana poscie az glowa boli. Mieszkam tutaj 22 lata. Dla mnie to najlepszy kraj do zycia na swiecie. Nigdy nawet mi przez mysl nie przeszlo zeby stad wyjechac. ale rozumiem ze to kraj nie dla kazdego. To jest bardzo prosta sprawa - nie podoba mi sie - jade tam gdzie mi dobrze a nie oczerniam kraju i ludzi w ktorym zyje.
@@19MJ74 ale ja się nie obrażam bo ma Pan rację. Jedyne z czym się nie zgadzam to to, że przez nie oczernianie i nie zwracanie uwagi oni dalej żyją jak 120 lat temu, tylko konia zamienili na toyotę corolle. Drogi się za bardzo nie zmieniły.
@@19MJ74 To nie jest oczernianie ,tylko OPINIA tego czlowieka .Tak samo moge napisac ,ze Pan masz KLAPKI na oczach i jest pan bardziej zafascynowany Irlandia niz sami Irlandczycy.To jest Panski punkt widzenia i TYLE .Ja zyje poza Polska 35lat i Finansowo nie narzekam ,chociaz widze zle strony kraju w ktorym mieszkam ,ale sa tez Ci ,ktorzy zyja jak Krolowie zycia ..za pozyczone (Bankow) pieniadze i narzekaja ,ze tu nie mozna niczego odlozyc .Wszystko zalezy od punktu widzenia kazdego z nas .Tak opinia ,ktora pan KRYTYKUJE jest dla mnie ciekawa ,jak panska rowniez ,chociaz ZADNYCH kontr argumentow pan nie przytacza ...
@@maxdein8904 jesli sie dobrze zorganizujesz cale Eire obrocisz w 5-7 dni. Tylko karta lub portfel wypchana bo po 3 dniach mozesz sie niemilo zaskoczyc. Zobaczysz ceny 🤦♂️
bardzo dobry odcinek, zresztą - jak zwykle. Ale powtórzę się, jak w komentarzu o Anglii - może warto zrobić odcinek o Francji lub tego typu gospodarce - czyli negatywny przykład - jak marnować dobrobyt.
mieszkałam w Irlandii 2018-2023. Zgadzam się Irlandia jest bogata na papierze, a ludzi nie stać na domy i mieszkania, ceny pokoi w Dublinie to 1000 eur w górę. Koszty utrzymania są bardzo wysokie , a płace idą w górę bardzo powoli. Kraj piękny, pełen zieleni, nieskończonych łąk wypełnionych stadami krów i owiec i pięknych krajobrazów, ale to nie wystarczy.
Byłem w Irlandii w Dublinie trzy razy i napiszę, że bogactwa oraz luksusów nie widziałem. Za to ceny wszystkiego były, jakby luksusowe. Zwlaszcza w słynnej dzielnicy pubów. Mieszkam prawie 20 lat w UK i to w UK w Londynie jest widoczne bogactwo i luksus. To w Londynie jest mnóstwo milionerow, którzy jeżdżą najnowszymi, super autami a przy wychodzeniu z tych aut, kasa wysypuje się im z kieszeni. W Dublinie wszystko wyglądało przeciętnie, ludzie, auta, budynki itd. Zauważyłem tam bardzo wiele młodych, bezdomnych osób, którzy byli Irlandczykami. Spali w nocy w śpiworach, na kartonach w wejściach do sklepów. Bogactwo Irlandii to tylko statystyki, no chyba że ci bezdomni to są milionerzy, którzy po sobie nie dają tego poznać. 🤷♂️ P. S. Ludzie w Irlandii są otwarci i przyjaźni w porównaniu do Brytyjczyków a zwłaszcza Anglików. 👍🏻
Aż mi się łezka w oku zakręciła, jak sobie wspomniałem moją 3-letnią przygodę z Irlandią. Super ludzie, kraj urokliwy ale.... standard życia (głównie mieszkań) katastrofa - miliony monet za zapleśniałą dziurę pod mostem. Poza tym podatki .. może dla firm niskie, ale dla roboli/korposzczurów jak ja to gorzej niż w Polsce. Kiedyś pewnie odwiedzę jeszcze turystycznie, ale na pewno nie chciałbym już tam mieszkać.
mieszkania i ludzzie prawda ale podatki to opowiesci dziwnej tresci. Nie wiem jak teraz ale mieszkalem tam 2004-2008. Podatki 20%/40% pit plus 5% ja 5% pracodawca na obowiazkowy prywatny fundusz emerytalny (dziedziczony). W Polsce dla porownania wtedy byly progi 19/30/40 i zus 25% ja i 25% pracodawca. Fundusz emerytalny panstwowy i przepada wraz ze zgonem.
@@rjcorkja wyjeżdżałem w 2015. Wtedy 20% było do 33k EUR. Nie wiem czy to aktualizowali potem. Ale 0rzy tej kwocie dzisiaj to pewnie większość wpada grubo w drugi próg.
@@DreadLordOfNaggaroth to i tak mniej niz w Polsce. Pamietaj, ze tam nie ma rozbicia na ZUS i PIT. Najepiej liczyc jakims kalkulatorem brutto-netto koszt pracodawcy vs netto dla pracownika. Oczywiscie w Polsce sa ludzie z DUZO nizszymi podatkami - np informatyk na JDG z IP Boxem ale chodzi mi o zwyklych etatowcow.
Gospodarka Ameryki to przede wszystkim firmy zbrojeniowe produkujące urządzenia do zabijania ludzi na całym świecie. Prawie cały przemysł usa jest podporządkowany korporacjom zbrojeniowym. Większość danych jest tajna, a to co jest publikowane i dostępne to propaganda.
Muszę przyznać że raczej nie oglądam Pana filmów ze względu na tematykę ale trafiłem na ten i jestem pod wrażeniem montażu i zdjęć. Pan montuje swoje filmy i kręci przebitki? Pewnie nie. Komentarz też mi się podobał, szapoba. Pozdrawiam
Jeśli chodzi o pracę w trakcie podróży, to ja jestem prezenterem, a nagrywaniem zajmują się moi operatorzy. Montaż wykonuję głównie ja, ale na samym końcu korekcją i gradacją kolorów zajmuje się jeden z operatorów.
Dublin same miasto faktycznnie jest okolo 600k ale aglomeracja w 2022 to juz 2,082,605 m .takze raczej to nie jest kikuset tysiecznik.....ps.drugie po Londynie najwieksze miasto w UK i Irlandii.
Podatek USC który był stworzony aby splacić zaciagniete pożyczki kraju. Mial istniec okolo 2 do 4 lat. Pozostal do dzisiaj czyli juz ponad 10lat. Co najgorsze podatek rosnie na dzien dzisiejszy i nkit juz nie pamieta dlaczego podatek powstal pzdr
Bogactwo na kredyt, Dublin to nie City of London ;-) Ale przyznaje - np. Ryanair z lat 2002 - 2010 (taki wlasnie Ryanair znam) to szczyt efektywnosci ale takze wyzysku sily roboczej. Model amerykanski (O'Leary pojechal na szkolenie do USA bodajze w 1997 roq kiedy Ryanair upadal.) Kluczem bylo IAA czyli Irish Aviation Authority, zartem nazywane "Ryanair Aviation Authority". Co tylko zechcial Ryanair - nagle stawalo sie legalne we wszystkich bazach (na Stansted UK tez). Kazdy, kto mial kontrakt Ryanaira (bezposredni - rzadkosc) wie, ze napisane tam jest " do 2ch lat, po ukonczeniu zatrudnienia z Ryanair Stansted Ltd. nie bede dyskutowal o sprawa wewnetrznych firmy z nikim. W razie niedotrzymania - sprawa w sadzie w trybie express-doraznym, w Dublinie ;-) . W Polsce powstal Buzz, pracownicy powinni na prawde dokladnie przestudiowac te warunki. Wiem, mlodym wydaje sie ze emerytura to ..... - wlasnie czas szybko mija ;-) Pozdrawiam.
2002 do 2004 trzeba było mieć pozwolenie na pracę, nasza firma z Polski budowała elektrwnie na torf ,południe Ire okolice Cork, Polaków praktycznie nie było.
W 2006 wyladowalem w irlandii 5 zl na h na czarno zacząłem za minimalną 8,30€ na h do 15000€ rocznie nie placilo sie taksu po roku zarabialem jakies 10€ na h czyli 8 razy wiecej niz pl a teraz ile sie zarabia 2-3?
Irlandia jest swietnym miejscem do zarobku jesli ma sie fach w reku lub pracuje w korporacji. Mieszkam tu od 3 lat ale 4 bedzie moim ostatnim. Jak juz wielu wspominalo, irlandczycy sa przyjemnymi ludzmi. Oceniam to przez pryzmat swoich doawiadczen. W pracy podejscie do bezpieczenstwa i wdziecznosc za dobra prace stoja na wysokim poziomie(nigdy takiej nie doswiadczylem w polsce). Jednak monotonnosc kraju i ubogie uslugi daja w kosc. Jesli nie jestes fanem spedzania czasu w pubach to ciezko tu o cos innego do roboty. Dublin ma duzy problem z bezdomnoscia i narkomania. Do niedawna byl to problem glownie centrum ale problem zaczal sie przenosic tez w rejony poludniowego dublina gdzie mieszkam. Zamoznosc przexietnego irlandczyka jest raczej fikcja, korporacje placa krocie expatom ktorzy zaburzaja statystki.
Socjalistyczne rządy Piłsudskiego zrobiły swoje. Podatki, chaos, cła. Niestety, rząd wtedy wziął najgorsze rozwiązania z każdego z zaborów, a Wielkopolska odczuła to najmocniej. Nawet i 13 grudnia 1927r. zmienili herb państwa z orła białego na współczesnego bieda-orła…
Drodzy Widzowie! Rozpocząłem prace nad nowym sezonem programu „Ten Świat Jest Nasz” i z tej okazji przygotowałem specjalną akcję. Uruchomiłem stronę - sklep.namzalezy.pl/akcja/ - na której można kupić różne produkty (np. książki, gadżety, filmy) i tym samym dołożyć cegiełkę do powstania kolejnych odcinków TŚJN. Mam w planach odwiedzić bardzo ciekawe państwa i przygotować rekordowo długi sezon programu. Więcej szczegółów na stronie akcji. Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
po 18tu latach mieszkania w Irlandii napisze tak: piekny kraj, uwielbiam mentalnosc Irlandczykow i swoisty luz, brak napinki i normalnosc, jednak nie ma juz sladu po Celtyckim Tygrysie... sa ludzie, ktorzy maja kase, sa tez coraz bardziej widoczni biedni ludzie, sa tez kombinatorzy... rzad tego kraju to porazka, zlepek 3 partii (ups... pisze to 12tego grudnia 2023)... gdyby nie niskie podatki dla duzych molochow amerykanskich, to dupa zbita, trawa, deszcz i wiecej deszczu... obecnie sciaga sie hurtem wszelkiej masci inzynierow, lekarzy, aktorow z bolywood i naszych wschodnich "braci"... przecietny irlandczyk, czy tez tak jak ja, zasymilowany polak dostaje mocno po dupie... pomoc socjalna? jesli sie przeliczy euro na zl to nawet fajnie, ale jesli sie tu mieszka, jest wlascicielem (z hipoteka) domu to juz takiej smietany nie ma.... nie wystarczy na za duzo... nie warto patrzec na statystyki, ludzie maja coraz bardziej dosc, duzo mlodych ucieklo do Australii, Anglii i hameryki... po tylu latach zycia tutaj dla mnie to normalnosc, pewnie gdzies jest lepiej, pewnie nawet i w Polsce jest tez lepiej, ale dalej traktuje ten kraj jak swoj dom... po prostu jest tak jak wszedzie i w zasadzie, nie ma sie czym podniecac... aaa i Irlandia juz raczej nie jest krajem dla imigrantow, raczej dla emigrantow...
👍Cała prawda.
Mam taką samą opinię o tym kraju po 17 latach.
Pozdrawiam.
19 lat. Mysle podobnie. Tygrys celtycki zdechl - zostal kotek...
100% racji
Emiraty Arabskie wyglądają na bogate, ale Irlandia nie bardzo.
Bez potężnego sektoru deweloperki żaden kraj nie będzie wyglądać bogatym. To deweloperka powoduje obniżenie cen zakupu mieszkań i ich jakość.
A podatki na nieruchomość, vat z usług budowlanych, vat ze sprzedaży materiałów budowlanych, podatek 20% od sprzedaży mieszkania to wszystko prowadzi do upadku państw socjalnych.
A słabe Państwo które morduje firmy podatkami dla zasiłków 800+ rencistom powtórzy los Ukrainy i stanie się celą ataku.
100% prawda!
Pracowałem w Dublinie (potwierdzam: w Dublinie, dokładnie tak jak mówią sami dublińczycy, a nie żadnym tam „dablinie"!) do czasu kryzysu w 2008. Przy wszystkich pozytywach, które można powiedzieć o tym kraju (a jest tego trochę, na czele z na ogół naprawdę sympatycznymi mieszkańcami!), materiał obudził też we mnie te słabsze wspomnienia, czyli deszcz, deszcz, deszcz, dużo starych, mokrych i zimnych budynków w fatalnym stanie technicznym (a czasem - o zgrozo - nawet nowych budynków w podobnym stanie!), przy których blokowiska z końcówki Polski Ludowej to światowa awangarda architektury - dość powiedzieć, że jeszcze „za moich czasów” w Irlandii normy budowlane traktowały wodę skraplającą się we wnętrzu pomieszczeń na szybach jako „normalne, występujące okazjonalnie zjawisko”, deweloperzy nagminnie montowali na umywalkach osobne kurki dla zimnej i ciepłej wody (powodzenia w regulacji jedną ręką przy goleniu czy jakiejkolwiek aktywności w łazience), a znajomemu architektowi konserwator - w zupełnie niewyróżniającej się lokalizacji na gołym polu - zabronił dodać nad wejściami do nowoprojektowanych domów jednorodzinnych ledwo widocznych zadaszeń z pojedynczej tafli szkła (bo niezgodne regionalną z tradycją, czyli efektywnie z biednymi irlandzkimi domkami sprzed stu lat: w 1880 r. lało im się na głowę, kiedy szukali klucza w kieszeni, więc w XXI wieku też ma się lać!). Była kasa, piątkowe Guinnessy z ludźmi z pracy, współlokatorzy z połowy świata, imprezy, wycieczki, loty Ryanairem po całej Europie za grosze, ale jak zobaczyłem na filmie tę wilgoć, to aż się wzdrygnąłem na myśl o powrocie... No chyba, żeby wypaść na chwilę na Temple Bar ;)
Ciekawy fenomen ku przestrodze: Irlandczycy traktują Wielką Brytanię nieco jak Polacy Niemcy - niby nie lubią, ale z lenistwa kopiują mnóstwo rozwiązań jak leci - także te złe. Dla mnie dobry przykład tego, że warto się jednak samemu wysilać intelektualnie w życiu...
Z Twojej wypowiedzi o wymogu trzymania się jednego stylu architektonicznego przez konserwatora, wynika że jesteś jednym z tych naszych rodaków którzy popierają ten obrzydliwy chaos budowlany w Polsce. A co do starych biednych chat to polecam obejrzeć takie biedne chaty po remoncie..
@@Olgierd185 Wręcz przeciwnie, umiarkowanie często jestem wręcz przerażony chaosem architektonicznym w Polsce, aczkolwiek uważam, że w opisanej powyżej sytuacji z Irlandii jest to już gruba przesada.
Osobiście z chęcią zaostrzyłbym u nas zapisy wielu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, bo co po takich planach, skoro niby są, ale nagminnie „liberalnie" dopuszczają np „dachy dwuspadowe *lub wielospadowe*" (trochę jak „lub czasopisma”;), w efekcie czego można wybudować praktycznie wszystko np. w miejscowościach o wyraźnych walorach historycznych. Z drugiej jednak strony jestem przeciwny zabranianiu wszystkiego wszędzie, bo to po prostu nie zostawia miejsca na postęp i korzystania ze zdobyczy techniki - i dokładnie tak postrzegam opisaną sytuację z Irlandii: osiedle w szczerym polu, a nie możesz dodać jednej, ledwo niewidocznej tafli szkła, bo „tradycja”. A co to za tradycja w tym przypadku? Jakiś wyrafinowany styl, czy po prostu uboga zabudowa ludzi, których często nie było stać na cokolwiek poza ledwo skleconą „stodółką” z jedną izbą? Bo jeśli tylko objaw biedy, to nie widzę powodów, by się go kurczowo trzymać...
"W Doblinie" jak mowia w Cork hehehe
Sklep czy firme zamiata sie czesto ogromna miotla, bo odkurzacz jest tylko do wykladzin i dywanow... masakra ;) - tak manager uwaza i tak ma byc ;). Kurki czesto oddzielnie, wykladzina w calym domu, na schodach zawsze!!! W pracach w kantynie zawsze brudno, a o toaletach nie wspomne. Clocking zawsze w pracy, co niby w Polsce niedozwolone bo RODO...na Lunch czasem tez clocking na odcisk palca, wiec w sumie kazda minuta spoznienia sie odlicza od wyplaty... Shopping swietny, super promocje, Polskie Sklepy, Tkmaxx'y, Primarki itp :) 🍀
Najlepszy komentarz jaki tu przeczytałam.
Państwo bogate lecz ludzie biedni.
W Irlandii nadal dobrze się żyje mimo wysokiej inflacji od 2020 która jest nowym zjawiskiem.
@@thedominikss11 wolności coraz mniej . Pieniądze to nie wszystko .
@@marcinfidler7435 Pieniądze dają spokój i nadal jest ich wystarczająco w Irlandii, nie trzeba zakładać firmy żeby mieć dom, wakacje i oszczędności. Wolności jest coraz mniej wszędzie, to trend światowy.
Fakt, jeśli Irlandczyk płaci ponad 50% zarobów za wynajem (w Dublinie znacznie więcej), a kolega uszedłszy z Afryki, Indii, Ukrainy dostaje elegancki dom za darmo to nie ma się co dziwować. Dobrze, że Polacy zaczęli też dostawać domy, bo byliśmy nacją jawnie dyskryminowaną.
Może i podatek duży, ale mnóstwo osób wynajmuje na czarno :)
@@tyszqna czarno moja rodzina mówi, że na czarno to możesz tylko piwo w pubie kupić. Większość landorków wynajmuje przez miasto tj. nikogo nie stać na wynajem bez socjalnej dopłaty. Ten system jest krytykowany bo że np.w Dublinie bogaci omijają miasto bo nabywcy płacą więcej niż miasto 😢
@@edwardtalkowski7439 Ja mówię z własnego doświadczenia. Wynajmowałem pokój w 3 różnych miejscach i nikt się nawet nie zająknął o umowie 😅 Jest to bardzo powszechne.
Od 19 lat w Irlandii i powiem że materiał merytorycznie na ocenę 6. Irlandia pod względem jakości życia mocno kuleje ale z finansowego punktu całkiem jest tu przyzwoicie plus solidna pomoc socjalna.
Solidna pomoc socjalna i całkiem nieźle z finansowego punktu widzenia. To co tak wpływa negatywnie na jakość życia? Deszcz?
@@marwluka służba zdrowia, jakość mieszkalnictwa, opieka nad dziećmi, transport publiczny, infrastruktura. Te wszystkie rzeczy są na bardzo kiepskim poziomie.
A porównanie z Polską służba zdrowia to jest? myślę jakby było to zdanie byłoby inne @@arturbonikowski2362
@@marwluka deszcz to dramat - moge ci powiedziec jaka prognoze uslyszysz wiekszosc roku, sunny spells and showers. Zima jest depresyjna. To co mnie jeszcze dobijalo to brak lasow. Jestem z poludnia Polski i las za droga to dla mnie "must have"
Jestem pod wrażeniem wiedzy Autora, sposobu jej prezentacji, zdjęć i realizacji. Gratuluję!
W tym roku tzn 2024 minie 20 lat jak przyjechalem na zieloną wyspę. Pomimo ze czasami było ciężko to wam powiem że nie żałuję.
Pozdrawiam Grzegorz z 🇨🇮🇵🇱
😂😂😂 1600 a mieszkanie 1500 tygrys to ten kto przeżyje sam w dublińskim shicie 🎉😂❤
Irlandia jest jak lśniące pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz co ci się trafi po rozpakowaniu. :)
Pamiętam ten czas 2008 rok w miasteczku gdzie mieszkałem stały osiedla widmo z niedokończonymi domami. Pozamykane sklepy i salony samochodowe.! 90% biznesów budowanych pokoleniami upadły bo przeinwestowali biorąc kredyty.! Kilku takich biznesmenów powiesiło się.! Tak było.!
Irlandia przestala byc rajem dla ludzi pracujacych, a stala sie socjalnym rajem dla wszelkiej masci symulantow i kombinatorow.. Rozdawnictwo tego panstwa osiaga szczyty glupoty. Mieszkam tutaj od lat 17 i widze , ze robi sie tutaj coraz weselej. Juz Irlandczycy zaczeli narzekac na wlasne panstwo.
Nie nazwałbym ich symulantami ani kombinatorami, bo legalnie korzystają z obecnego systemu socjalnego. Irlandczycy w wyborach 2020r opowiedzieli się za taką wizją państwa. Politycy ich nie okłamują tylko realizują zapowiedzi - np. ERyan.
Ale komentarz..Jest absurdalny
@@Europemyhome Absurdalny jest realny socjalizm w ktorym funkcjonuje obecnie Irlandia. Ludzie mlodzi i zdrowi, ale nie przejawiajacy checi do pracy, otrzymuja nowe domy lub apartamenty tzw. domy socjalne. Ludzie pracujacy musza placic wysokie czynsze lub hipoteke. Rente chorobowa tez tutaj mozna zdobyc, nie bedac chorym. Trzeba tylko troche pobiegac po odpowiednich lekarzach, zglosic objawy depresji i otrzymasz illness benefit. Znam ludzi zdrowych pobiarajacych te swiadczenie latami. Pozdrawiam z kraju socjalistycznego.
@@Europemyhome Komentarz nie jest absurdalny. Cala zachodnia Europa preferuje symulantow, kombinatorow i ...uciekinierow z ktorych nie wielu chce pracowac. Tutaj w Niemczech 70% Ukraincow nawet nie mysli zeby podjac prace, bo panstwo pcha im wszystko do tylku, i to duzo wiecej niz rodowitym Niemcom co wpadli w biede. To samo dotyczy wszystkich z poludnia, Arabow, zachodnich Azjatow czy Afrykanczykow. Tym sie Unia Europ. zajezdza, i ja mysle ze ona to w Irlandii tez juz dyktuje.
Byłem, mieszkałem przez kilka lat w tym kraju. Wspaniały kraj na dorobek. 20 lat temu jak polska wchodziła do UE to było miedzy ziemią a niebem, w porównaniu do Polski. Można było sie dorobić pracą i wytrwałością, i to było cudowne
Bogactwo tylko w Excelu. Infrastruktura rdzewieje i gnije, 40% ludzi korzysta z różnych form zasiłku, bezdomnych przybywa. Bezdomnym można zostać pracując nawet na dwóch etatach. PKB jest podtrzymywanie przez kilka dużych światowych firm, które notabene nie płacą nawet tych 'niskich' podatków. Jeśli te duze firmy dostaną czkawki to bezdech złapie nas wszystkich.
Ja myślę, że duża ilość ich "sukcesu" jest fikcyjna. Biedni tego tak nie odczuwają, bo tam kapitał to Google i inne duże firmy.
Co znaczy fikcyjna? To duże amerykańskie korporacje zbudowały ten sukces, Irlandia jest beneficjentem
procesów offshore - to są realne fakty, natomiast model gospodarczy bynajmniej nie jest marzeniem
choćby na tle Danii. Ogólnie liberalne reformy podlegają daleko idącej mitologizacji.
Byłem kilka razy.Czulem się jak by.mnie przenieśli w czasie do epoki.początkowego Gierka ok.1975roku. Z tym PKB to jak zglosowaniem,najważniejsze kto/jak liczy😢
Szklanych wieżowców w Irlandii nie znajdziesz, ale stać cie na dom, wakacje, oszczędności, nie martwisz się o sprawy finansowe tutaj. Więc chyba lepiej tak niż w Polsce gdzie żyje się dobrze tylko nielicznym.
@@thedominikss11Jak zapierdalasz lub masz konketny zawód i mieszkanie po babci to takie dolce vital masz.na spoko w Polsce.😊
@@thedominikss11bzdury, w Polsce żyje się bardzo dobrze jeśli tylko chce się pracować. Lepiej niż w zapyzialej Irlandii czy Uk
@@thedominikss11taki luksus dla islamu jak w Niemczech. Udawaj biedaka będzie dobrze.😢
Jakość filmu rewelacyjna, treść bardzo ciekawa i wciągająca.
Dziękuję za solidną porcję wiedzy, mieszkaniec wyspy😊
Dziękujemy.
Dziękuję za wsparcie!
Mieszkam w Irlanii od ponad 6 lat i calkwicie zgadzam sie z tym co tu powiedziales, a przynajmniej w rejonie, gdzie mieszkam. pOzdrawiam. Swietny kanal :)
Świetnie się słucha takich historii. Dziękujemy!
Jak ja lubię te materiały, obiektywnie jak się kraje bogaciły, a w żadnym póki co czysty socjalizm się nie udał co powinni wszyscy wziąć sobie do głowy.
A czysty liberalizm - tak? To jest pewnego rodzaju niebezpieczna ideologizacja rzeczywistości.
@@Adamus1410 a czy czysty liberalizm to nie będzie trochę anrchokapitalizm? Regulacje same w sobie nie są złe z założenia, ich nadmiar już moim zdaniem tak.
@@adrianmaminski8237 Nie ma czegoś takiego w historii jak anarcho-kapitalizm, to libertariańska wizja historii
wedle Rothbarda, ona jest kłamstwem w dwóch wymiarach zarówno w wymiarze historii gospodarczej,
gdzie rozwój kapitalizmu to konkretne kraje w konkretnym czasie, tu można zacząć historię nowoczesnego kapitalizmu
od XVII wiecznej Holandii, po przez Anglię, USA, Japonię, czy dziś na Chinach i Indiach - kończąc.
Dwa w wymiarze samych firm one, także mają charakter polityczny i taki Elon Musk, czy Bill Gates
w Chinach na spotkaniu z Xi Jinpingiem są ważniejszymi graczami, niż prezydent Burkina Faso.
W końcu mamy trzeci element wielkie pieniądze są realnym graczem w polityce wewnętrznej i w
rewolucji Cromwella po raz pierwszy pojawia się jako podmiot polityczny londyńskie City - ono
wówczas oczywiście to bardziej centrum handlu, niż ośrodek finansowy w obecnym kształcie - banki, fundusze itd.
Obiektywnie nie ma czystych idei i nawet w Konfederacji mamy Krzysztofa Bosaka, który słusznie
przestrzega przed oddaniem dystrybucji żywności w ręce zachodnich koncernów.
@@adrianmaminski8237 w Emiratach niema nawet podatku od wypłat.
@@poznajaximum4955 ale jest ropa, a ona załatwia więcej niż podatki
Mieszkalem w Dublinie w latach 2009-2014. Pozniej turystycznie bylem w 2019 roku i szczerze tu bym tam ni chu nie wrócił 😂 ale przyjaźnie do tej pory zostały.
Nie wracaj
@@maciekkowal6751 ja już oldboy, już nie te lata żeby się przemieszczać zostaje tu gdzie jestem ale nie w PL😜
Mieszkam w Irlandii 18 lat. Wszystko co było w tym materiale bylo w punkt. Bardzo dobra robota.
Cześć - świetny materiał o tym kraju. Mieszkam w Irlandii od 2003 roku - piękny i spokojny kraj , ludzie maja bardzo fajna mentalność . Niestety - wraz z biegiem lat widzę upadek tego kraju :( . W tym momencie rząd który jest to chyba najgorszy rząd w historii tego kraju. Bezdomność w Irlandii osiąga co miesiąc rekordowa wartość - z miesiąca na miesiąc coraz wiekszą. Mieszkam w turystycznym mieście - tutaj dbali o to żeby nie psuć ładnego widoku bezdomnymi na ulicach. W tym momencie nawet już sobie z tym dali spokój - widać bezdomność ( według oficjalnych danych grudzień 2023 jest 13000 bezdomnych w tym prawie 4 tysiące dzieci ). Problem imigracji - jak na ten mały kraj bardzo duża ( autor tego materiału nadmienił ze jest 80 % jest rdzennych mieszkańców - Irlandczyków a reszta to …przyjezdni - mi się wydaje ze to już jest 70 do 30 ). Niedawno oglądałem program w tv o Irlandii - robili porównanie do Polski - wyszło na to ze do Polski musiało by przyjechać 11 milionów uchodźców żeby wyglądał to jak Irlandii. Myśle że pociąg o nazwie Irlandia zjechał z dobrej drogi i z przykrością od jakiegoś czasu na to patrzę . Pozdrowienia dla wszystkich
Bezdomność rekordowa, ale 100k ukr udało się ulokować, nakarmić i przyznać zasiłek...
☘️ Irlandia 💚
Bardzo wartościowy i ciekawy materiał :)
Mega kozackie wykonanie tu macie na kanale! Szacunek za zdjecia. Opowiedziane też przepiękne! Super
swietny material :) bardzo dobra analiza. Nie chce sie wierzyc , ze rzad Irlandii nie moze rozwiazac kryzysu mieszkaniowego , albo , ze sektor prywatny nie chce inwestowac w budownictwo
Bo rząd jest skorumpowany i nie będzie żadnych domów.
Statystyki! Cudowny kanał!
Czekałem na Irlandie. Dzieki
Od 6 lat w Irlandii, po pandemii życie podrożało...już nie jest tak super. Pogoda depresyjna,trochę kasy się zarobiło. Jeszcze rok i wracam do kochanej Polski.
Mieszkam w Irlandii od kilku lat i nie narzekam wspaniały kraj oraz extra mili ludzie. 👍💪 dobry materiał dzięki.
Bardzo dobre historie gospodarcze, z których powinniśmy się UCZYĆ. Dzięki Panie Wojciechu Siryk!!!
Dobre kadry i generalnie super od strony realizacyjne. Merytorycznie oczywiscie też świetnie.
Bardzo fajnie że zauważasz też problemy, dzięki temu materiał jest obiektywny. Bardzo mi się podoba, będę zaglądać częściej :D
Ja również w ciemno dla zasięgów.
Jak zwykle dobra robota Wojtek ;)!
jak zwykle warto czekać na kolejny odcinek! Świetne przedstawienie gospodarki zielonej wyspy!
Te wielkie korporacje nie płacą podatków bo oficjalnie jest 12,5 % a realnie po ulgach i specjalnych umowach 0,1.%
Ciekawy materiał. Wojtku - oby tak dalej! 👍
Ale to jest jakość !
To w zasadzie taki niezatapialny lotniskowiec amerykańskich korporacji na terenie UE.
Warto mieć, też świadomość, że te super-ulgi podatkowe w Irlandii tak jak w Luksemburgu dotyczyły głównie działalności
offshore - to zawsze jest słabo punktowane przez redaktora Siryka w przypadku omawiania różnych rajów podatkowych.
Nie ma niezatapialnych lotniskowcow
@@tomaszhubertchwilkowski7980 Jak widać na przykładzie Irlandii są i korporacje nie oddały należnych podatków,
ba super-ulgi były właściwie poza systemem podatkowym, nie można było wejść na stronę ministerstwa finansów
i poczytać jakie tu są realne stawki, a informacje uzyskaliśmy dzięki wyciekowi danych WIkileaks.
Mega jak zawsze !
Dzięki za te odcinki!😊 Szkoda, że przy okazji IRL i UK plus fantastycznych mikropaństwach nie zrobiłeś odcinka o Wyspie Man. Piękne i interesujące miejsce.
Dla zasięgów ❤
Video WYMIATA !
Rewelacyjny odcinek, uwielbiam te spokojną i wywazoną opinię/komentarz.
Wszędzie jest pięknie gdzie nas nie ma, jak się zamieszka to wychodzą kwiatki i jak widać 20% ludzi jednak wybrało zmianę miejsca, czy to powrót do Polski po emigracyjnej smucie, czy wyjazdy do innych krajów typu Hiszpania/Portugalia za słońcem na przykład.
Pozdrówka dla całek Ekipy NZ/TŚJN
czekam no wiecej
Our beautiful island eiRe.........♥️🇮🇪
Super seria. Prosimy o więcej.
Mieszkałem w Niemczech,Holandii i 14 lat w Irlandii.Jak dla mnie najlepszy kraj do życia🎉
jade w styczniu do irlandii akurat
Komentarz dla zasięgu:)
Świetny materiał jak zawsze :)
W końcu rzetelnie opisane mechanizmy rzekomego "bogactwa" Irlandczyków. Jakiś czas temu oglądałem filmik jakiegoś profesora, który zachwycał się 20% wzrostami PKB z lat 2000, a przecież oczywiste było, że większość z tego jest fikcyjna.
Irlandia ma niskie podatki dla firm a firmy płacą ludziom. W Polsce firmy płacą podatki charytatywnie, ludzie zarabiaja grosze do kosztów życia, faktury na hotele, paliwo. Zawsze mnie to dziwi czemu w Polsce zawsze pada zdanie na fakturke?
@@thedominikss11 Co w tym dziwnego, że na fakturę??? W innych krajach nawet opiekunka do dzieci jest na fakturę i nikogo to nie dziwi. O to włąsnie chgodzi by konsumowac jak najwięcej i brac FV bo wtedy koło się zatacza i kręci się gospodarka. Ja uważam, że Polska jest jeszcze względnie tania a da się tu super zarabiać. Póki nie jesteśmy w stagnacji, a która niewątpliwie przybędzie za 10-20 lat jak zmieni się demografia i nie będzie komu i po co budować. Firmy nie będą inwestowac bo płace będą podobne jak gdziekolwiek indziej, wtedy będą inne wschodzące gwiazdy niedaleko. Póki co trzeba korzystać.
Super materiał!
Super
Super materiał czysta przyjemność i niestety zaś kość na YT tym bardziej dziękuję oby więcej takich materiałów
8:28 most projektu słynnego Hiszpana Santiago Calatravy - stac ich było na niego ;)
Mógłbyś nagrać cały odcinek o rynkach nieruchomości w krajach europejskich? Zastanawia mnie na przykład dlaczego, skoro brakuje w Irlandii mieszkań, deweloperzy nie budują kolejnych. Dlaczego państwo nie chroni rynku mieszkań przed funduszami itd.
Regulacje.
Po co budowac, jak vulture funds juz zrobily zakupy-dzieki regulacjom.
Po co szarpac sie w budowe kolejnych, co moze odbic sie na obnizeniu, lub zamrozeniu cen najmu? To co jest wystarczy, drozeje, dzieki ukraincom i wylawianym z morza srodziemnego przez irlandzka marynarke wojenna.
w Polsce też brakuje mieszkań a deweloperzy budują bardzo mało
Po pierwsze to fantastyczny material - mieszkam tu od dawna i jeszcze nie slyszalem tak klarownwej oceny tego kraju, po drugie super pomysl - ten temat ma wiecej niz drugie dno, a deweloperzy buduja, tylko co z tego - to nie rozwiazuje problemu ... i temat jest znacznie szerszy i glebszy niz sie wydaje.
ps. odnosnie Guinnessa - dlaczego harfa jest odwrocona? ;)
Bardzo dobry material
Popieram: Więcej Irlandii w Irlandii! Najwyższa pora na IrlExit!
Świetny Odcinek :D
super
Końcówka najlepsza;)
W skrócie - Irlandia to kraj zapatrzony w najgorsze rozwiązania brytyjskie, wykonujący najgorsze rozkazy europejskie i będący pod butem mega korporacji i uwaga - ubezpieczalni. Bez zgody ubezpieczalni nie można zrobić nic, nawet jeździć autem do pracy lub powyżej 15000 rocznie (zgoda = wyższa opłata), monter internetu nie może zawiesić router na ścianie i musisz mieć papier że profesjonalista podłączył kuchenke w kuchni. Zasiłki i emerytury (i spora część pensji) nie wzrosły od 2008 roku, za chorowanie nie płacą a za wizytę u lekarza żeby dostać zwolnienie z pracy trzeba płacić. Jedyne wyjście to pracować w jednej z korporacji, wtedy zwiększa się składka na emeryturę i jest ubezpieczenie zdrowotne. Ale to pod warunkiem że masz kontrakt a to nie jest oczywiste. Nawet jak już zarobisz te tysiące euro na taśmie w firmie farmaceutycznej to wydać je możesz tylko na wakacjach w Polsce, lub jak robią Irlandczycy w Hiszpanii, bo w Irlandii nie ma absolutnie NIC. Pamiętajcie że korporacje nie wybudują boiska, basenu, nawet nie postawia koszy na śmieci na ulicy, a poza paroma ulicami w Dublinie państwo nie inwestuje w nic, wszystko zatrzymało się w latach 50tych. Jeśli myślisz że w takim razie skorzystasz z okoliczności przyrody to też nic z tego. Wszystko jest prywatne i ogrodzone, jadąc 200 kilometrów z wioski do wioski nawet nie ma gdzie stanąć autem żeby się za przeproszeniem odlać. Rzeki i góry są otoczone prywatnymi 'ogrodzonymi' polami i nawet na największym zadupiu nie ma gdzie stanąć autem żeby coś spróbować pozwiedzać (lokalsi mogą pomóc bo znają lisie nory przez które można gdzieś się dostać) jedyna rozrywka to lokalny pub (wszystkie są takie same) z drogim alkoholem i paskudnym jedzeniem, lub lokalny chipper z jeszcze gorszym jedzeniem. W restauracji jest to samo co w pubie tylko drożej. Jest takie powiedzenie za największy koszmar dla irlandzkiego rodzica to ferie w szkole. Wraz ze szkołą zamyka się wszystko, lekcje gitary, basen itd. Idea wyjazdów nie istnieje, nikt nie zaryzykuje opieki nad czyimś dzieckiem, zresztą chyba nie ma na to ubezpieczenia jeśli ktoś nie jest przedszkolem lub szkołą. Jeśli ktoś chce zobaczyć państwo z kartonu to zapraszam, w innym wypadku trzymać się z daleka.
Co do kryzysu mieszkaniowego, to dotyczy głównie imigrantów i rozhisteryzowanych dzieciaków którzy muszą mieszkać w centrum Dublina. Zwykły irlandczyk który ma pięcioro braci i pięć sióstr zawsze będzie miał gdzie mieszkać i pracę u kogoś. Bezdomni to tylko i wyłącznie narkomani. Realnym problemem za to jest brak konkurencji na rynku, brak taniego transportu publicznego na którym można polegać i służba zdrowia. Wszystkie ubezpieczalnie są w zmowie więc widują stawki pod groźba wyjścia z rynku (zazwyczaj zamykają się puby i przedszkola których nie stać na ubezpieczenie), każdy sklep bierze towar od tych samych dostawców a każda 'złota rączka' jest w hufcu gdzie stawki są ustalone.
Bez obrazy, chyba lepiej naprawde wyjechac z IE, dobrze to Panu zrobi. Frustracja az bije z Pana wypowiedzi, zupelnie abstrahujac od tego ze 90% to klamstwa i polprawdy. Nie, nie bede nic tlumaczyl, nie chce mi sie bo od natloku bzdur w tym Pana poscie az glowa boli. Mieszkam tutaj 22 lata. Dla mnie to najlepszy kraj do zycia na swiecie. Nigdy nawet mi przez mysl nie przeszlo zeby stad wyjechac. ale rozumiem ze to kraj nie dla kazdego. To jest bardzo prosta sprawa - nie podoba mi sie - jade tam gdzie mi dobrze a nie oczerniam kraju i ludzi w ktorym zyje.
@@19MJ74 ale ja się nie obrażam bo ma Pan rację. Jedyne z czym się nie zgadzam to to, że przez nie oczernianie i nie zwracanie uwagi oni dalej żyją jak 120 lat temu, tylko konia zamienili na toyotę corolle. Drogi się za bardzo nie zmieniły.
@@19MJ74 To nie jest oczernianie ,tylko OPINIA tego czlowieka .Tak samo moge napisac ,ze Pan masz KLAPKI na oczach i jest pan bardziej zafascynowany Irlandia niz sami Irlandczycy.To jest Panski punkt widzenia i TYLE .Ja zyje poza Polska 35lat i Finansowo nie narzekam ,chociaz widze zle strony kraju w ktorym mieszkam ,ale sa tez Ci ,ktorzy zyja jak Krolowie zycia ..za pozyczone (Bankow) pieniadze i narzekaja ,ze tu nie mozna niczego odlozyc .Wszystko zalezy od punktu widzenia kazdego z nas .Tak opinia ,ktora pan KRYTYKUJE jest dla mnie ciekawa ,jak panska rowniez ,chociaz ZADNYCH kontr argumentow pan nie przytacza ...
Mieszkalem w Cork - powiem jedno - przesadzasz. To nie Irlandczycy przeniesli sie masowo do Polski tylko Polacy do Irlandii.
Pięknie tam, trzeba będzie tam polecieć. Ps. Ładne Daniele.
@@maxdein8904 jesli sie dobrze zorganizujesz cale Eire obrocisz w 5-7 dni. Tylko karta lub portfel wypchana bo po 3 dniach mozesz sie niemilo zaskoczyc. Zobaczysz ceny 🤦♂️
@33:00 „Zróbcie tak, żeby było dobrze” ;)
Oglądamy
Ojejku nowy odcinek, SUPER FILMIK ,uwielbiam Pana oglądać, fajnie że przytacza Pan ciekawostki. Może kiedyś Pan zrobi odcinek z Gruzji. Pozdrawiam
bardzo dobry odcinek, zresztą - jak zwykle. Ale powtórzę się, jak w komentarzu o Anglii - może warto zrobić odcinek o Francji lub tego typu gospodarce - czyli negatywny przykład - jak marnować dobrobyt.
Aktualnie nie mam takich planów, ale kto wie...
No i kurde miałem oglądać jakiś film na Netflix albo Amazon a oglądam kolejne odcinki 😂😂
Uwielbiam ten kanał!!!!❤❤❤❤
Świetny film! Pozdrawiam z Kanarów
Lecimy
Dla zasiegu
mieszkałam w Irlandii 2018-2023. Zgadzam się Irlandia jest bogata na papierze, a ludzi nie stać na domy i mieszkania, ceny pokoi w Dublinie to 1000 eur w górę. Koszty utrzymania są bardzo wysokie , a płace idą w górę bardzo powoli. Kraj piękny, pełen zieleni, nieskończonych łąk wypełnionych stadami krów i owiec i pięknych krajobrazów, ale to nie wystarczy.
Komentarz dla zasięgu!
Byłem w Irlandii w Dublinie trzy razy i napiszę, że bogactwa oraz luksusów nie widziałem. Za to ceny wszystkiego były, jakby luksusowe. Zwlaszcza w słynnej dzielnicy pubów. Mieszkam prawie 20 lat w UK i to w UK w Londynie jest widoczne bogactwo i luksus. To w Londynie jest mnóstwo milionerow, którzy jeżdżą najnowszymi, super autami a przy wychodzeniu z tych aut, kasa wysypuje się im z kieszeni. W Dublinie wszystko wyglądało przeciętnie, ludzie, auta, budynki itd. Zauważyłem tam bardzo wiele młodych, bezdomnych osób, którzy byli Irlandczykami. Spali w nocy w śpiworach, na kartonach w wejściach do sklepów. Bogactwo Irlandii to tylko statystyki, no chyba że ci bezdomni to są milionerzy, którzy po sobie nie dają tego poznać. 🤷♂️
P. S.
Ludzie w Irlandii są otwarci i przyjaźni w porównaniu do Brytyjczyków a zwłaszcza Anglików. 👍🏻
Londyn łupił i kradł z całego świata przez 200 lat a Dublin ściaga inwestorów i podatników od ponad 20 lat, porównanie trochę nie na miejscu.
Dla mnie materiał, majstersztyk! Chce więcej! 💪😉
Pozdrawiam ❤
Podatki takie niskie a Capital Gains Tax 33%.
Aż mi się łezka w oku zakręciła, jak sobie wspomniałem moją 3-letnią przygodę z Irlandią. Super ludzie, kraj urokliwy ale.... standard życia (głównie mieszkań) katastrofa - miliony monet za zapleśniałą dziurę pod mostem. Poza tym podatki .. może dla firm niskie, ale dla roboli/korposzczurów jak ja to gorzej niż w Polsce. Kiedyś pewnie odwiedzę jeszcze turystycznie, ale na pewno nie chciałbym już tam mieszkać.
mieszkania i ludzzie prawda ale podatki to opowiesci dziwnej tresci. Nie wiem jak teraz ale mieszkalem tam 2004-2008. Podatki 20%/40% pit plus 5% ja 5% pracodawca na obowiazkowy prywatny fundusz emerytalny (dziedziczony). W Polsce dla porownania wtedy byly progi 19/30/40 i zus 25% ja i 25% pracodawca. Fundusz emerytalny panstwowy i przepada wraz ze zgonem.
@@rjcorkja wyjeżdżałem w 2015. Wtedy 20% było do 33k EUR. Nie wiem czy to aktualizowali potem. Ale 0rzy tej kwocie dzisiaj to pewnie większość wpada grubo w drugi próg.
@@DreadLordOfNaggaroth to i tak mniej niz w Polsce. Pamietaj, ze tam nie ma rozbicia na ZUS i PIT. Najepiej liczyc jakims kalkulatorem brutto-netto koszt pracodawcy vs netto dla pracownika. Oczywiscie w Polsce sa ludzie z DUZO nizszymi podatkami - np informatyk na JDG z IP Boxem ale chodzi mi o zwyklych etatowcow.
Z 20to letnim stażem w Irlandii,zgadzam sie ☝️💯
Niech się niesie 😎
Najbardziej chciałbym zobaczyć film (oby jak najdłuższy, kilka godzinek nawet) o gospodarce Ameryki. Zrobiłby furorę
Gospodarka Ameryki to przede wszystkim firmy zbrojeniowe produkujące urządzenia do zabijania ludzi na całym świecie. Prawie cały przemysł usa jest podporządkowany korporacjom zbrojeniowym. Większość danych jest tajna, a to co jest publikowane i dostępne to propaganda.
32:38 Rory Gallagher
Ale jacy ludzie jakiego pochodzenia są przy władzy
Pozdrawiam 🙂
Państwo, które jaw je okrada inne z dochodów.
Muszę przyznać że raczej nie oglądam Pana filmów ze względu na tematykę ale trafiłem na ten i jestem pod wrażeniem montażu i zdjęć. Pan montuje swoje filmy i kręci przebitki? Pewnie nie. Komentarz też mi się podobał, szapoba. Pozdrawiam
Jeśli chodzi o pracę w trakcie podróży, to ja jestem prezenterem, a nagrywaniem zajmują się moi operatorzy. Montaż wykonuję głównie ja, ale na samym końcu korekcją i gradacją kolorów zajmuje się jeden z operatorów.
Dublin same miasto faktycznnie jest okolo 600k ale aglomeracja w 2022 to juz 2,082,605 m .takze raczej to nie jest kikuset tysiecznik.....ps.drugie po Londynie najwieksze miasto w UK i Irlandii.
Podatek USC który był stworzony aby splacić zaciagniete pożyczki kraju. Mial istniec okolo 2 do 4 lat. Pozostal do dzisiaj czyli juz ponad 10lat. Co najgorsze podatek rosnie na dzien dzisiejszy i nkit juz nie pamieta dlaczego podatek powstal pzdr
wlasnie zostal z nowym budzetem obnizony..
Bogactwo na kredyt, Dublin to nie City of London ;-) Ale przyznaje - np. Ryanair z lat 2002 - 2010 (taki wlasnie Ryanair znam) to szczyt efektywnosci ale takze wyzysku sily roboczej. Model amerykanski (O'Leary pojechal na szkolenie do USA bodajze w 1997 roq kiedy Ryanair upadal.) Kluczem bylo IAA czyli Irish Aviation Authority, zartem nazywane "Ryanair Aviation Authority". Co tylko zechcial Ryanair - nagle stawalo sie legalne we wszystkich bazach (na Stansted UK tez). Kazdy, kto mial kontrakt Ryanaira (bezposredni - rzadkosc) wie, ze napisane tam jest " do 2ch lat, po ukonczeniu zatrudnienia z Ryanair Stansted Ltd. nie bede dyskutowal o sprawa wewnetrznych firmy z nikim. W razie niedotrzymania - sprawa w sadzie w trybie express-doraznym, w Dublinie ;-) . W Polsce powstal Buzz, pracownicy powinni na prawde dokladnie przestudiowac te warunki. Wiem, mlodym wydaje sie ze emerytura to ..... - wlasnie czas szybko mija ;-) Pozdrawiam.
2008-2013 Najlepsze czasy w Irlandii ❤
2002 do 2004 trzeba było mieć pozwolenie na pracę, nasza firma z Polski budowała elektrwnie na torf ,południe Ire okolice Cork, Polaków praktycznie nie było.
W 2006 wyladowalem w irlandii 5 zl na h na czarno zacząłem za minimalną 8,30€ na h do 15000€ rocznie nie placilo sie taksu po roku zarabialem jakies 10€ na h czyli 8 razy wiecej niz pl a teraz ile sie zarabia 2-3?
Irlandia jest swietnym miejscem do zarobku jesli ma sie fach w reku lub pracuje w korporacji. Mieszkam tu od 3 lat ale 4 bedzie moim ostatnim. Jak juz wielu wspominalo, irlandczycy sa przyjemnymi ludzmi. Oceniam to przez pryzmat swoich doawiadczen. W pracy podejscie do bezpieczenstwa i wdziecznosc za dobra prace stoja na wysokim poziomie(nigdy takiej nie doswiadczylem w polsce). Jednak monotonnosc kraju i ubogie uslugi daja w kosc. Jesli nie jestes fanem spedzania czasu w pubach to ciezko tu o cos innego do roboty. Dublin ma duzy problem z bezdomnoscia i narkomania. Do niedawna byl to problem glownie centrum ale problem zaczal sie przenosic tez w rejony poludniowego dublina gdzie mieszkam. Zamoznosc przexietnego irlandczyka jest raczej fikcja, korporacje placa krocie expatom ktorzy zaburzaja statystki.
Podbijam algorytm 🎉
To samo u nas w 20 leciu międzywojennym... Poznań zbiednial 3 krotnie po odcięciu rynku Rzeszy po 1918 roku
Socjalistyczne rządy Piłsudskiego zrobiły swoje. Podatki, chaos, cła. Niestety, rząd wtedy wziął najgorsze rozwiązania z każdego z zaborów, a Wielkopolska odczuła to najmocniej. Nawet i 13 grudnia 1927r. zmienili herb państwa z orła białego na współczesnego bieda-orła…
My mowimy o czasach dzisiejszych a nie o przeszlosci 😂 Polacy to jednak lubia zyc tyl co bylo. Ta bieda w Irlandii jest tu i teraz
@@JK-12378 bieda to w Irlandii była jak u nas do 1989
Jakiej Rzeszy?
@@Europemyhome każdej Rzeszy
Polecam opowiesci ludzi z banki na nieruchomosciach i ogolnie celtic tiger na redditcie - co tam sie dzialo :D