Nawożenie RZEPAKU w orce i uprawie PASOWEJ | Wapnowanie |

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 50

  • @predator8764
    @predator8764 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo wartosciowy materiał

  • @bgor3231
    @bgor3231 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Zastosowałem na ściernisko wapno granulowane, zostało wymieszane talerzówką, spadło trochę deszczu. Po jakiś dwóch tygodniach od wapnowania zamierzam wykonać orkę pod rzepak. Czy w tej sytuacji lepiej zastosować NPK przed orką czy po orce, bezpośrednio przed siewem?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว +1

      Zdecydowanie przed orka, tak żeby przemieścić fosfor głębiej (jest mało mobilny w glebie). Ważne, że po podaniu wapna spadł deszcz i związało się z glebą.

    • @bgor3231
      @bgor3231 2 ปีที่แล้ว +1

      @@epole_kanal dziękuję za odpowiedź.

  • @_WEGNER_
    @_WEGNER_ 2 ปีที่แล้ว +1

    Można prosić o nazwę tej aplikacji, ponieważ słabo słychać nazwę.

  • @marti-hr7ko
    @marti-hr7ko 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Jaki powinien być odstęp czasowy między zastosowaniem wapna (np. granulowanego) a nawozami NPK?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว +1

      Im dłuższy, tym lepszy. Była o tym mowa w filmie. Najważniejsze, żeby po zastosowaniu wapna spadł deszcz, wtedy ładnie się zwiąże w glebie przy wymieszaniu, i zniknie problem antagonizmu z nawożeniem npk.

    • @_WEGNER_
      @_WEGNER_ 2 ปีที่แล้ว

      ok. 3-4 tygodnie od wysiania wapna.

  • @agromaciej6259
    @agromaciej6259 2 ปีที่แล้ว +1

    Rsm w październiku na rzepak ? Trochę się boję, bo już przed zimą popalę liście.
    Pytanie. Gleba u mnie ma pH 5,8-6,4 . Mam wysokie zasobności P i K. Przedplon jeczmien ozimy, sloma została na polu, już pole zrobione talerzówką dwa tygodnie temu. Przed uprawą na głęboko mam plan dać 200kg amofoski 4-12-20 ( akurat to mieli na stanie i brałem co było ), przy zabiegu odchwaszczanie " doglebowo" planuje dać 100l rsm 32, także jako adiuwant. Dać jeszcze holist 15-30 np 150kg w październiku i do tego 100 kg kizerytu? Co z tym rsm w październiku. Bede bardzo wdzięczny za pomoc.
    Ps. W tym roku rzepak już zebrałem, dał 4,4t wilgotność 7%. . Dostał 30 t obornika bydlęcego, 130kg soli potasowej, 120 kg kizerytu i 80kg N w rsm 28 ( rsm rozlewalem na słomę z jęczmienia). Wiosną 140kg N w postaci rsm 26 s, jedna dawka.
    Jak "działać" w tym roku. Nie chcę robić nie wiadomo jakich kosztów.

    • @mateuszklinger2030
      @mateuszklinger2030 2 ปีที่แล้ว

      Na jakiej klasie gleby?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว +1

      Odpowiedź eksperta K+S: RSM stosowany w październiku w odpowiednich warunkach (brak wilgotnych liści) co do stosowania, nie wyrządzi krzywdy - dawka ok. 100l 32%! Dodatkowo można dołożyć stabilizator azotu. Oczywiście takie rozwiązanie preferuje tj w ostatnich latach na plantacjach występowały przebarwienia azotowe, lub wjazd z 1 marca był za późnym wjazdem i rośliny cierpialy głód azotowy. Ale w przyszłym roku możliwe, że termin aplikacj N będzie bardziej korzystny.
      Przechodząc do pytania - dawka 200 kg amofoski nawet przy wysokich zasobnosciach szczególnie w fosfor dla mnie jest zbyt niska - dlaczego - ponieważ fosforu rozpuszczalnego w wodzie mamy przy tej dawce tylko 5 kg! Jeżeli jest taka możliwość i nie pogrąży to budżetu to zastosował bym ten holist w dawce 150 kg oczywiście również przed siewem. Będzie wtedy w sumie 23 kg rozpuszczalnego w wodzie fosforu - to już można nazwać dawką startową 😁 dodatkowo w sumie 85 kg potasu i w sumie ok. 50 kg azotu. Takie rozwiązanie już rokuje na kolejny dobry plon.
      Nawozów fosforowych lepiej nie stosować pogłównie ponieważ ich przemieszczanie się w głębie rocznie to ok. 3-5cm w głąb profilu...
      Esta Kieserit przy Pańskich glebach - zwiezlych można stosować w październiku, patrząc na ostatnie lata - bezśnieżne nie ma obawy przed przeplukaniem siarki i magnezu ponad 50 cm, w końcu dobry rzepak już późną jesienią ma taki długi system korzeniowy.
      Dawka wiosenna RSM między 120-150 kg N jest wystarczająca przy dobrej kulturze gleby. Proponowałbym rozlać ja na raz! Ewentualnie 2 w odstępie do 10 dni. Nie później jak do 20 marca.
      Pozdrawiamy!

    • @agromaciej6259
      @agromaciej6259 2 ปีที่แล้ว

      @@mateuszklinger2030 klasa gekby 2. W całości pola.

    • @agromaciej6259
      @agromaciej6259 2 ปีที่แล้ว +1

      @@epole_kanal dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Będę działał. Pozdrawiam

    • @agromaciej6259
      @agromaciej6259 2 ปีที่แล้ว +1

      @@epole_kanal tak przeanalizowałem Waszą wypowiedź i jednak odpowiedź nie jest do końca wyczerpującą 😉. Policzyłem, pomyślałem i nie wiem czy nie głupie byłoby dać pod uprawę 200kg holistu PK 15-30 ( 30P I 60K), razem z odchwaszczaniem doglebowym dać 100l rsm 30 ( 40N), w październiku po 200kg korn kali(80K, 12Mg, 24S)( lub 140kg soli potasowej (80K )i np. 100kg kizerytu 25Mg I 50S) i jeszcze 130l rsm S( 40N)
      Wiosną 200kg saletrosanu 26 ( 50kg N ) I 350l rsm S ( 115kg N)
      Nie wiem czy za bogato nie będzie, a nikt nie zagwarantuje ceny po 4tys za rzepak za rok. Pozdrawiam

  • @Tobagro
    @Tobagro 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam co jaki rozstaw redlic siać rzepak.
    I ile nasion rzepaku

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว

      Jaki masz siewnik? Obsada najlepiej 40-45szt. Wagę obliczysz mnożąc zakładana obsadę x MTN (masz na worku), a wynik ten dzieląc przez siłę kiełkowania (tez masz na worku). Wyjdzie Tobie wynik w kg na hektar. Więcej informacji znajdziesz tutaj: th-cam.com/video/AwU8UeZBT6U/w-d-xo.html

    • @Tobagro
      @Tobagro 2 ปีที่แล้ว

      Nordsten 4m

    • @Tobagro
      @Tobagro 2 ปีที่แล้ว +1

      Nordsten lift o matic 4m

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว

      @@Tobagro Co drugą redlice, chociaż rzepak lubi jeszcze szersze miedzyrzedzia

    • @Tobagro
      @Tobagro 2 ปีที่แล้ว +1

      @@epole_kanal to będzie rozstaw co 25cm jeśli co druga redlica

  • @wj80d67
    @wj80d67 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy można zastosować wapno defekacyjne w ilości 10 ton przed siewem rzepaku, uprawa bezorkowa. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว +1

      Odpowiedź eksperta K+S: Oczywiście można zastosować, wapno defekacyjne jest dobrym i tanim sposobem na polepszenie pH gleby, zawiera pewne ilości N,P,K,Mg oraz ok.10% substancji organicznej. Jest łagodnym wapnem więc rzepak nie powinien mieć problemów ze wschodami. Warunek - dobrze przemieszać ze 2 razy na płytko i głęboko aby znalazło się na całej głębokości uprawy. Im wcześniej zastosowane przed siewem rzepaku tym lepiej, no i im więcej wilgoci w glebie tym też korzystniej z punktu widzenia działania. Pytanie tylko jakie jest pH wyjściowe, bo może dawka 5 ton by starczyła? 10 ton wychodzi z wyliczenia potrzeb wapnowania? Pozdrawiamy

    • @wj80d67
      @wj80d67 2 ปีที่แล้ว +1

      @@epole_kanal wychodzi z potrzeb wapnowania. Dziękuje i pozdrawiam

    • @wj80d67
      @wj80d67 2 ปีที่แล้ว

      @lary bezorkowo?

  • @Slawek_Agro_94
    @Slawek_Agro_94 2 ปีที่แล้ว +1

    Jeżeli PH jest niskie to jakie nawozy PK polecacie ? Mówią ze Polifoska tylko w wyższym PH a w niższym ze nawozy typu Tarnogran itp . ? PH około 5,3 .

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ปีที่แล้ว

      Odpowiedź naszego eksperta Radka: "Jest przeświadczenie, że w niskim pH lepiej rozpuszczają się nawozy zawierające w swym składzie fosfor który jest mniej rozpuszczalny w wodzie a lepiej np. w kwasach glebowych. Produkcja nawozów fosforowych i następnie ich rozpuszczalność zależy od ilosci stężonych kwasów jakimi potraktujemy fosforyty czy apetyty. Stężone kwasy w glebie nie występują. A wiec fosfor z tzw. formy calkowitej bedzie się rozpuszczał w glebie bardzo wolno, zatem skutecznosc jego dzialania jest bardzo niska w pierwszych latach od zastosowania. Fosfor w pH 5,5 o ok. 50% jest mniej dostępny jak w optymalnym pH dajmy 6,8. Czasem rizosfera korzenia rośliny robi zakwaszenie ale nie jest to az tak silne jak np.kwas siarkowy czy azotowy potrzebny do spowodowania że fosfor jest rozpuszczalny. Podsumowując lepiej dać wapno na zwiększenie pH do optymalnego dla danej klasy gleby, następnie szukać szczególnie fosfor dobrze rozpuszczalny, najlepiej w wodzie ewentualnie cytrynianie. Co do potasu pH nie odgrywa roli co do rozpuszczalności, jedynie co do mniejszego pobrania przez system korzeniowy.
      Polecam na pierwszym miejscu wapnowanie a następnie dobrze rozpuszczalny fosfor z np. Polifoski, fosforanu amonu.
      Pozdrawiam"

  • @filipxd2167
    @filipxd2167 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Jak się nazywa ta aplikacja. 👍

    • @agromaciej6259
      @agromaciej6259 2 ปีที่แล้ว +1

      Kali tolbox . Taki byk jest jak na workach z korn kali

    • @MARIUSZ245555
      @MARIUSZ245555 2 ปีที่แล้ว +1

      Fajna apka. Korzystam od miesiąca, tylko mało informacji o SŁONECZNIKU .

  • @Faloner666
    @Faloner666 2 ปีที่แล้ว

    Dostarczylem pod orke dobre 40tys ha gestej gnojowicy bydlecej zostalo sporo slomy pod orke ciezko bylo wymieszac 6.5 ph cos jeszcze dorzucic?