Díky za další hezký rozhovor. Podle toho, co Jiří Cimpel popisuje, tak vlastně v oboru financí už nejde začít. Co má tedy dělat člověk, který by chtěl v oboru začít a dělat to dobře? Přece se nejde prohlásit za poradce, jen se vzdělávat a čekat, že mi někdo zavolá sám, že ano? :) Já si myslím, že dnešní trh potřebuje dobré a nové finanční poradce, většina lidí své finanční návyky rozhodně neřeší včas. Proto většina lidí hledá finančního poradce, až když je pozdě a něco se stane, nebo když již mají nějaký majetek a neví, co s ním. Proto přirovnávat poradce a zubaře mi přijde trošku mimo. K zubaři jdu buď na pravidelnou kontrolu - návyk, který mi naučili rodiče, nebo když mě něco bolí - už je pozdě a něco jsem podcenil v prevenci a v čištění. Ale někdo mě předtím také naučil, že bych si měl zuby čistit, a ten návyk mi předal. Ale nepřijde mi, že každý mladý člověk, který začne u nás pracovat, jde a začne si odkládat na svůj důchod, budoucí bydlení, zajistí sebe, dokud je zdravý, aby mohl i v případě, že se něco stane, stále tvořit rezervy, zajistit si svůj majetek atd. Pak uteče x let a většina lidí zjistí, že už je pozdě a na důchod si například ani pořádně nenaspoří, s dvěma dětmi, hypotékou atd. A dnes i nový, dobře proškolený poradce zvládne vysvětlit, jak si rozdělit rozpočet a proč, jak si tvořit základní rezervy a kam, proč má mít zajištění sebe a majetku. Takže podle mého názoru je lepší mít raději angažovaného nováčka, než seniorního poradce, který na mě vlastně nemá čas, jelikož má, jak bylo řečeno, hodně práce a nemusí si hledat klienty. Ale kdo tedy bude pracovat s běžnými smrtelníky, kteří nemají 20 milionů plus, nebo s nově pracujícími, kteří potřebují nasměrování? A co se týče honorovaných versus provizních poradců? Realita je taková, že zaplatím honorovaného poradce například 20 000 Kč za finanční plán. Ten mi pošle pro pojištění za nezávislým kamarádem Pepíkem do pojišťovny, který mi to udělá s provizí. Téměř u žádné pojišťovny totiž bezprovizní produkt neexistuje. A já si zaplatím dalších 20 000 Kč za provizi Pepíkovi. Ten z toho dá 50 % tomu, kdo ho poslal, a oba jsou spokojení. Klient si tedy provizi zaplatil dvakrát, navíc platí roční poplatek za 'servis' a za nic neručí. Takže všechno není tak růžové, jak se zdá, a těžko říci, co je nakonec lepší.
Neviděl bych to tak černě. Můžete začít u Jirky jako koncipient a vypracovat se postupně na senior poradce až partnera. A protože je to zavedená firma, potenciálních klientů má dost a vy se tak můžete více než naháněním nových obchodů věnovat do hloubky poradenské práci. :-) Nebo jsem moc naivní?
Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta, takže nějak to určitě půjde. Ale nakonec je to vlastně podobné... bude chtít potenciální klient nováčka, který se to na něm půjde učit? Bude chtít seniorní poradce trávit čas na schůzkách s nováčkem aby nic nepokazil atd... :) Myšlenka byla stejná, že to není černobíle. Jen sem chtěl poukázat na to, že vypsat si v dobré víře jmenný seznam a potkat se s někým, kdo začíná v poradenství nemusí být vždy jen za trest! :)
@@michaldoubekon vas plati za akvirovani zamestnancu ? :-)) Ja uz makat nemusim, poslednich 5 let mam zamestnance, kazda moje korunka pracuje pro mne a z vydelanych korunek z korunek nakupuju reality 😂😂😂
Cesta do skutečného poradenství je samozřejmě dlouhá, je to jako když začíná nový právník, tak také nejprve sbírá zkušenosti a buduje si jméno aby si dokázal své klienty najít. Určitě to není nemožné, jen je potřeba počítat s tím že je to běh na dlouhou trať a né sprint.
@@CestaRentiera Určitě držím palce, sám bych se do budoucna chtěl v tomto oboru vzdělávat a pomáhat lidem s hospodařením s jejich majetkem. Díky moc za inspirativní rozhovor!
Díky za rozhovor. Od pana Cimpela jsem za poslední dva roky, co jsem ho "objevil", slyšel snad všechno, co vyprodukoval. Opravdu se pěkně poslouchá... 🖖
Jirko, vážím si Vás jako profíka z trhu. Nicméně některé věci jsou docela nepřesné a hážou všechny lidi z trhu do jednoho pytle, tak jak se to dělalo kdysi. Každá mince má dvě strany, naše fondy, či už UTF-ové, nebo akciové jsou bez vstupních poplatků a finanční plán už v době kdy jsme začínal já, nebyl z excelu🙂 U honorovaného poradenství si berete poplatek za přípravu finančního/investičního plánu. Moji obchodní partneři se dělí o získatelskou provizi, kterou by klient stejně zaplatil bance, pojišťovně atd., na tom nevidím nic špatného a určitě moje motivace není něco klientovi jak říkáte prodat a nestarat se dlouhodobě, protože bez pravidelného servisu to nemá smysl. A to učím i své lidi v týmu.
Díky za video. Poslední dobou jsem moc pravidelně nesledoval, neb mi to přišlo stále o nemovitostech či tématech, které mě moc nezajímají, nicméně dnes jsem zklamán rozhodně nebyl. > Poradce oslovuje vs. hledání Ono v některých případech podle mě nevíte, že "potřebujete pomoci" (resp. můžete dosáhnout lepších výsledků, pokud vám někdo poradí). Já jsem také služby poradce vlastně nepotřeboval, v pohodě zřejmě desítky let přežiju čistě se spořákem, ač výsledek by byl zřejmě daleko horší než teď, kdy mám dlouhodobě a průběžně zainvestováno. Za mě zkušenost s poradcem dobrá. Na první schůzce vysvětlil, co cca nabízejí, zeptal se na moje cíle (což bylo nějaké dlouhodobé průběžné investování na důchod + ochrana dalších prostředků proti inflaci), na druhé mi ukázal, z jakých produktů to poskládal a jak to teoreticky vyjde (se zdůrazněním, že papír snese všechno). Za mě to dávalo smysl a rozhodně na mě nepůsobil dojmem "musíš to koupit všechno, abych měl provize". Samozřejmě, pokud bych si podobné portfolio složil sám, budu na tom lépe, ale stálo by mě to více času (tehdy ještě třeba Portu myslím neexistovalo). Později jsme ještě udělali nějaké "krátkodobější" (10 let) lehce rizikovější investice, tak uvidíme, jak se to vše vyvrbí. Také jsem musel projít investičním dotazníkem, kde krom ověření, že vím, co je to akcie a dluhopis a dividenda, jsem musel definovat svoji ochotu riskovat (přičemž se od toho odvíjely produkty, které mi nabízel).
Seniorní poradce nevolá klientele na doporučení třeba? To nejspíš nevidí moc do budoucnosti. Kmen a vybudovana klientela přece v čase se také mění. Víte, lidé i umírají, odchází do renty, atd. 😉 Abych téma odlehčila. Tedy za mě jsou finance o plánování. A dlouhodobé práci s klienty, servisem. Důležité je si uvědomit, že tento slib jak se mu smějete je reálný, ale lidi vesměs obtěžuje řešit v čase svou životní úroveň. Mám za sebou 3 roky na pozici fin poradce, ale nikdy jsem nepředělala nikomu pojištění, v případě, že bylo nastavené správně. A jak jinak se stát senior poradcem, jak tak, že se přes doporučení dostane na vyšší úroveň s dostatečně velkým kmenem. Ti už volají méně, ale volají. Je rozdíl zpravovat portfolio 500 lidi versus 30 lidi. Ty názory mi přijdou zvláštní.
No u čeho jsem se pozastavil je to, že u investic se baví o jednorázovém poplatku a vůbec nezmiňuje průběžný, který podle mě každý dobrý poradce dává, a taky o tom, že ti chodí pár drobných měsíčně z management Fee, pokud spravuje 1 miliardu, tak by mu ročně kolem 4 milionu jen z feeček chodilo a pokud je tak skvělý, tak to moc dobře ví…. zvláštní
Před třemi lety jsem zrovna natočil takové desatero "Jak poznat dobrého poradce", tak přidávám pro doplnění: th-cam.com/video/yfhEuJeO7jU/w-d-xo.html Jinak Vojto díky za pozvání Jirky, je potřeba mluvit o tom jak má finanční poradenství vypadat a jak dnes vypadá a třeba se trochu posuneme. 🙏
Michale, neposuneme - dokud budou poradci nabízet všichni jedno a to samé. Žádná diverzifikace proti finančním krizím, když mám vše ve finančních produktech.
Portu jsem používal jen do té doby, než jsme zjistil, že člověk nemá/neměl úplně kontrolu nad tím, co za vás Portu nakupuje. Tzn. pokud nakupuje i dividendové akcie/distribuční ETF a máte tam ranec, tak už musíte řešit daně. Pokud si to řeším sám přes brokera, mám nad tím kontrolu a ještě ušetřím (něco málo) na poplatcích.
Ono je dobre rozlisovat mezi klasickym financnim poradenstvim (jak ho zname v ceske kotline) a poradenstvim ohledne spravy majetku. Protoze u toho prvniho, pokud radite bezne rodine, ktera ma vice pujcek nez aktiv, tak se jako poradce nemate z ceho uzivit, kdyz vyjmu prodej hypotek a zivotnich pojistek (hodne prace, mala odmena). Sprava majetku u lidi, kteri maji aktiva od desitek milionu vyse, to uz je jina liga, protoze v takovem objemu financi se najdou penize i na odmenu poradci. Bohuzel v rozhovoru nepadlo to hlavni. Provizni financni poradce je jako auto za pul milionu Kc. Placeny financni poradce je jako auto za 2 miliony Kc. Kazdy by chtel jezdit autem za 2 miliony, ale ne kazdy na nej ma. A pokud na nej nema, tak musi vzit za vdek autu za pul milionu, treba i ojetemu. A to stejne plati i pro financni poradce. Necekejte, ze dostanete od provizniho financniho poradce stejne sluzby jako placeneho, ktery obsluhuje klienty, kteri maji "na konte" o nekolik radu vice penez.
Já osobně platím 1700 měsíčně urazovku. Nemám ji kvůli říznutí nebo zlomenému prstu. Mám tam invaliditu, doplácejí hypotéky v případě smrti + peníze na pohřeb. Prioritně mám denní plnění neřeším nemoci. Zatím jsem spokojenej když mi vypadnul příjem z důvodu operace a 3mesicni léčby se rodina nemusela uskromnit když mi přišla výplata o 14tis nižší.. hlavně 😂 na mne moc pojišťovny nevydelaji 😂 mám každou chvíli něco zlomeného nebo nataženého 😅. Naposled jsem spadnul na kole a dostal jsem za nakopnutí palec 5tis 😂
Mno, platit 1700,-/měs. urázovku mi přijde docela randál, házet to třeba do akciového indexu, tak je z toho za pár let stovky tisíc a pravděpodobnost že někdo z úrazovky "vybere" víc než tam dal je zcela minimální. Jinak by pojišťovny brzo zkrachovaly žeano... :)
@@Spazik86 člověk by měl mít pokryté výdaje, to že bude pán dávat 1700 do indexu, je super ale než tam bude mít nějaký zajimavý peníze tak se mu může několikrat něco stát a potřeboval by zajistit svoje výdaje :p
@@Spazik86Za pár let stovky tisíc pri uložce 1700,-Kč/měs.? To úplně nevychází a stačí na to 5 vteřin prací s kalkulačkou. Navíc ani vyšší stovky tisíc nezajistí výpadek příjmu když se stane něco vážného. Resp. stačí, na pár měsíců, a co pak? Já platím 2456,-Kč/měs. a přijde mi to naprosto adekvátní.
@@ThomasPospisil Jako 1.700 Kč/měsíc za úrazovku je dost nehledě na rizikovou skupinu. Pojistka za takovou cenu by měla pokrýt hlavně rizika v důsledku úrazu i včetně nemoci. Pokud se chcete pojistit opravdu na události, které budou mít vážný dopad na Váš život a příjem, tak se zaměřte i na nemoci. Statistiky mluví za vše, např. smrt v důsledku úrazu při dopravní nehodě je nejméně častá příčina (1 %).. to už jsou častější sebevraždy (2 %). Za většinu všeho vážného mohou nemoci oběhové soustavy (infarkt) a rakoviny.
0:38 Miliardu korun, to už by se vyplatilo vzít s tím kramle :-) To mi jednou jeden advokát vysvětloval, že jsem že jsem blb když si myslím, že mi uteče s pár melounama A začal vypočítávat, kolik by to muselo být desítek nebo stovek mega, aby se mu vyplatilo zdrhnout (Že ještě bude 35 let pracovat, krát kolik si vydělala za rok,) s tím někam do Karibiku😮
Neobhospodařuje ani 1 kč,- z té miliardy, špatná volba slov od Vojty, nevím proč ho neopravil, asi se mu to zalíbilo :D Není Obchodník s cennými papíry ani správcovská společnost.
Je dost smutný že clovek co mluví s bohatými klienty nechape vubec to jak funguje rodina stredni tridy jak finguje jejich finanční stav a taky to že oni nechapou jak jejich finanční stav zmenit. Toto ze 80% lidí v ČR a treba 98% lidí kteří sleduji toto video. A tito si teď budou myslet že buď finančního poradce nepotřebují a nebo si ho vlastne musi najít sami a ten ktereho si najdou a hned jim nebude neco cpat je ten nejlepsi ktereho můžou mit 😆 co je to za logiku
Takže pan kvalitní finanční poradce nevidí důvod proč ostatní fin poradci musejí volat? K doktorovi lidé chodí pravidelně, je to tak zavedený a ti kteří třeba prevenci zanedbávají tak na to často doplácejí horším zdravím, takže tady by aj se teoreticky hodilo aby ten doktor pacientovi zavolal. A co je to za metaforu s technikem? Jako ke směně gum člověka nutí stát, kdyby tady regulace nebyla tak by technik řešil jenom nastalé problémy s autem a bylo by to stejně včas. Ovšem pokud si nenaspoříte na důchod, hypoteční základ nebo nezajistíte příjem tak už bude pozdě jít k poradci když vám bude 60, úspory sežere 15% inflace nebo když si zlomíte nohu a nebudete měsíce pracovat.
Úplně jsem nepochopil, jak být tedy nezávislým poradcem a brát honorář jen od klienta, když pořád musím být pod být pod nějakou firmou. To si člověk udělá zkoušky od ČAPu, do toho EFA a pořád nemůže jet na svoje IČO?
V české kotlině to není tak jednoduché - musel byste mít u čnb přímo všechny potřebné licence a to by se Vám pro jednoho člověka do určitého objemu nevyplatilo. Takže to že jsou poradci v ČR zavěšení pod různé servisní organizace je zcela běžné a v zásadě to není proti věci. I takto zavěšený poradce může splňovat parametr nezávislosti.
U pána mi přijde, že moc neví jak je to se standardními spoluobčany v praxi. Řekl bych 80% národa má dost tragickou finanční gramotnost a šíleně nastavené produkty většinou napřímo od bankovních domů, pojišťoven a nevzdělaných poradců menších společností, takže jakekoli zlepšení má smysl. Takže by me tedy zajímalo, jak si pán představuje, že se tyto informace dostanou k té mase, když jim nikdo nezavolá? To samé je debata o servisu. Dle ČNB je již podmínka min. 2 letého servisu. Pokud se neudělá o klienta prostě přijdete, resp. riskujete pokutu.
Pan Cimpel by si měl šáhnout do svědomí, nevěřím, že nikdy ve své kariéře neoslovoval potenciální klienty. Všechny jeho klienty osvítil asi bůh, že mají přijít zrovna za ním a on jim poradí :D, zejména ty bohaté :D
Nechtěl bych aby to vyznělo, tak že nám sami buší klienti na dveře aniž bychom proto museli něco dělat. Investujeme hodně energie a peněz do produkce obsahu a jeho distribuci mezi veřejnost a na tomto základě se snažíme oslovit nové potencionální klienty, kteří ve chvíli kdy to potřebují se na nás mohou obrátit.
@@CestaRentiera mohu potvrdit, p.Cimpel a spol. dělá dobrou práci 🍀 doufám, že i já se postupně taky budu, po všech zkouškach a registracích u ČNB, alespoň trochu úspěšný. Děkuji p.Cimpelovi za to, že jsem se mohl v této oblasti projevit i díky němu. Byl jeden z prvních, kterého jsem četl, poslouchal a viděl.
Sama se nekolik mesicu financnimu poradenstvi venuji. Zajimalo by me proto velice: 1. jak se daji v roce 2023 shanet klienti lepe, kdyz zacinate, nez tim, ze o sve sluzbe rikate vsem? 2. Vi nekdo predem, ze se zrani / onemocni a mohlo by se mu hodit napr. RŽP? :) 3. Jak se stat spravnym FP rovnou, bez ztraty cennych 10 let? :) Jsme narod salamistu, proto mi prijde, ze spoustu lidi neresi to, co by meli, dokud neni pozde. Ale mozna si odpovim sama - tyto lidi za klienty stejne nechci ...
Na začátku vám nezbyde nic jiného než vykřičet do světa, že tu jste. Nám trvalo cca 3-4 roky než jsme se dokázali uživit se servisní odměny od klientů - do té doby pro nás byli zásadní příjmy za akvizici nových klientů. Právě ty první roky bez kmene jsou nejtěžší a je třeba je ustát a projít. Jak ten kmen vytvoříte to už je individuální a každý má trochu jinou cestu. Držím palce ✌️
Velký špatný - jak píší jiní komentující, názory typu 'dobrý poradce je ten, kdo nikomu nevolá', omg, pokud dostanu dobrý lead, že by někdo mohl potřebovat moji službu, výrobek, cokoli, tak jasně, že volám. Nebo nám host chce namluvit, že pokud dostane kontakt na miliardáře, tak čeká, až se mu ozve sám? Tak ten byl dobrej… 😂 A to s těmi provizemi je taky bulllshit. Jako vážně mu jeho klient zaplatí honorář a on ho pak pošle do investičky, banky, pojištovny a tam ten klient zaplatí další provizi? To nemají pro klienty bezprovizní produkty? Proboha, co je to za službu, kterou zaplatím 2x? Tzn. buď je to špatná služba, nebo ještě hůře host lže a mají z toho provize. Jedno, nebo druhé, nic mezi tím neexistuje.
Skoro *hodinové pokračování rozhovoru,* e-book s *konkrétními ETF* či *kalkulačku výnosu* najdete na mém *Patreonu* 👉bit.ly/3YKwFga
Díky za další hezký rozhovor.
Podle toho, co Jiří Cimpel popisuje, tak vlastně v oboru financí už nejde začít. Co má tedy dělat člověk, který by chtěl v oboru začít a dělat to dobře? Přece se nejde prohlásit za poradce, jen se vzdělávat a čekat, že mi někdo zavolá sám, že ano? :)
Já si myslím, že dnešní trh potřebuje dobré a nové finanční poradce, většina lidí své finanční návyky rozhodně neřeší včas. Proto většina lidí hledá finančního poradce, až když je pozdě a něco se stane, nebo když již mají nějaký majetek a neví, co s ním. Proto přirovnávat poradce a zubaře mi přijde trošku mimo. K zubaři jdu buď na pravidelnou kontrolu - návyk, který mi naučili rodiče, nebo když mě něco bolí - už je pozdě a něco jsem podcenil v prevenci a v čištění. Ale někdo mě předtím také naučil, že bych si měl zuby čistit, a ten návyk mi předal. Ale nepřijde mi, že každý mladý člověk, který začne u nás pracovat, jde a začne si odkládat na svůj důchod, budoucí bydlení, zajistí sebe, dokud je zdravý, aby mohl i v případě, že se něco stane, stále tvořit rezervy, zajistit si svůj majetek atd.
Pak uteče x let a většina lidí zjistí, že už je pozdě a na důchod si například ani pořádně nenaspoří, s dvěma dětmi, hypotékou atd. A dnes i nový, dobře proškolený poradce zvládne vysvětlit, jak si rozdělit rozpočet a proč, jak si tvořit základní rezervy a kam, proč má mít zajištění sebe a majetku.
Takže podle mého názoru je lepší mít raději angažovaného nováčka, než seniorního poradce, který na mě vlastně nemá čas, jelikož má, jak bylo řečeno, hodně práce a nemusí si hledat klienty. Ale kdo tedy bude pracovat s běžnými smrtelníky, kteří nemají 20 milionů plus, nebo s nově pracujícími, kteří potřebují nasměrování?
A co se týče honorovaných versus provizních poradců?
Realita je taková, že zaplatím honorovaného poradce například 20 000 Kč za finanční plán. Ten mi pošle pro pojištění za nezávislým kamarádem Pepíkem do pojišťovny, který mi to udělá s provizí. Téměř u žádné pojišťovny totiž bezprovizní produkt neexistuje. A já si zaplatím dalších 20 000 Kč za provizi Pepíkovi. Ten z toho dá 50 % tomu, kdo ho poslal, a oba jsou spokojení. Klient si tedy provizi zaplatil dvakrát, navíc platí roční poplatek za 'servis' a za nic neručí. Takže všechno není tak růžové, jak se zdá, a těžko říci, co je nakonec lepší.
Neviděl bych to tak černě. Můžete začít u Jirky jako koncipient a vypracovat se postupně na senior poradce až partnera. A protože je to zavedená firma, potenciálních klientů má dost a vy se tak můžete více než naháněním nových obchodů věnovat do hloubky poradenské práci. :-) Nebo jsem moc naivní?
Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta, takže nějak to určitě půjde. Ale nakonec je to vlastně podobné... bude chtít potenciální klient nováčka, který se to na něm půjde učit? Bude chtít seniorní poradce trávit čas na schůzkách s nováčkem aby nic nepokazil atd... :) Myšlenka byla stejná, že to není černobíle. Jen sem chtěl poukázat na to, že vypsat si v dobré víře jmenný seznam a potkat se s někým, kdo začíná v poradenství nemusí být vždy jen za trest! :)
@@michaldoubekon vas plati za akvirovani zamestnancu ? :-)) Ja uz makat nemusim, poslednich 5 let mam zamestnance, kazda moje korunka pracuje pro mne a z vydelanych korunek z korunek nakupuju reality 😂😂😂
@@pavelturek1546 Přesně tak, tenhle model tady v Česku nebude moc fungovat. A jak říká Ravikant, když na to potřebuješ štempl, tak nezbohatneš😂
Cesta do skutečného poradenství je samozřejmě dlouhá, je to jako když začíná nový právník, tak také nejprve sbírá zkušenosti a buduje si jméno aby si dokázal své klienty najít. Určitě to není nemožné, jen je potřeba počítat s tím že je to běh na dlouhou trať a né sprint.
Super rozhovor, takové finanční poradenství má za mě smysl. Je smutné, jak má poradenství špatnou pověst především kvůli minulosti.
Snad to trochu změníme
@@CestaRentiera Určitě držím palce, sám bych se do budoucna chtěl v tomto oboru vzdělávat a pomáhat lidem s hospodařením s jejich majetkem. Díky moc za inspirativní rozhovor!
Díky za rozhovor. Od pana Cimpela jsem za poslední dva roky, co jsem ho "objevil", slyšel snad všechno, co vyprodukoval. Opravdu se pěkně poslouchá... 🖖
Poradci mě občas osloví, baví mě s nimi chodit na shůzky a trýznit je.
Další přínosný rozhovor.
Jirko, vážím si Vás jako profíka z trhu. Nicméně některé věci jsou docela nepřesné a hážou všechny lidi z trhu do jednoho pytle, tak jak se to dělalo kdysi.
Každá mince má dvě strany, naše fondy, či už UTF-ové, nebo akciové jsou bez vstupních poplatků a finanční plán už v době kdy jsme začínal já, nebyl z excelu🙂 U honorovaného poradenství si berete poplatek za přípravu finančního/investičního plánu. Moji obchodní partneři se dělí o získatelskou provizi, kterou by klient stejně zaplatil bance, pojišťovně atd., na tom nevidím nic špatného a určitě moje motivace není něco klientovi jak říkáte prodat a nestarat se dlouhodobě, protože bez pravidelného servisu to nemá smysl. A to učím i své lidi v týmu.
Ty jsi ale drzý. Bance na jednom konkrétním prodeji penzijka nesejde. finančnímu prodejci velmi, protože ho to živí
Díky za video. Poslední dobou jsem moc pravidelně nesledoval, neb mi to přišlo stále o nemovitostech či tématech, které mě moc nezajímají, nicméně dnes jsem zklamán rozhodně nebyl.
> Poradce oslovuje vs. hledání
Ono v některých případech podle mě nevíte, že "potřebujete pomoci" (resp. můžete dosáhnout lepších výsledků, pokud vám někdo poradí). Já jsem také služby poradce vlastně nepotřeboval, v pohodě zřejmě desítky let přežiju čistě se spořákem, ač výsledek by byl zřejmě daleko horší než teď, kdy mám dlouhodobě a průběžně zainvestováno.
Za mě zkušenost s poradcem dobrá. Na první schůzce vysvětlil, co cca nabízejí, zeptal se na moje cíle (což bylo nějaké dlouhodobé průběžné investování na důchod + ochrana dalších prostředků proti inflaci), na druhé mi ukázal, z jakých produktů to poskládal a jak to teoreticky vyjde (se zdůrazněním, že papír snese všechno). Za mě to dávalo smysl a rozhodně na mě nepůsobil dojmem "musíš to koupit všechno, abych měl provize". Samozřejmě, pokud bych si podobné portfolio složil sám, budu na tom lépe, ale stálo by mě to více času (tehdy ještě třeba Portu myslím neexistovalo). Později jsme ještě udělali nějaké "krátkodobější" (10 let) lehce rizikovější investice, tak uvidíme, jak se to vše vyvrbí.
Také jsem musel projít investičním dotazníkem, kde krom ověření, že vím, co je to akcie a dluhopis a dividenda, jsem musel definovat svoji ochotu riskovat (přičemž se od toho odvíjely produkty, které mi nabízel).
Super vysvětlení dobrého x špatného finančního poradce.👌
ten napad s uschovou gum je skvely, diky 13:44
Super host, pana Cimpela posloucham na Spotify a jemu bych sve penize klidne sveril.. 🙂
Seniorní poradce nevolá klientele na doporučení třeba? To nejspíš nevidí moc do budoucnosti. Kmen a vybudovana klientela přece v čase se také mění. Víte, lidé i umírají, odchází do renty, atd. 😉 Abych téma odlehčila.
Tedy za mě jsou finance o plánování. A dlouhodobé práci s klienty, servisem. Důležité je si uvědomit, že tento slib jak se mu smějete je reálný, ale lidi vesměs obtěžuje řešit v čase svou životní úroveň.
Mám za sebou 3 roky na pozici fin poradce, ale nikdy jsem nepředělala nikomu pojištění, v případě, že bylo nastavené správně.
A jak jinak se stát senior poradcem, jak tak, že se přes doporučení dostane na vyšší úroveň s dostatečně velkým kmenem. Ti už volají méně, ale volají. Je rozdíl zpravovat portfolio 500 lidi versus 30 lidi. Ty názory mi přijdou zvláštní.
No u čeho jsem se pozastavil je to, že u investic se baví o jednorázovém poplatku a vůbec nezmiňuje průběžný, který podle mě každý dobrý poradce dává, a taky o tom, že ti chodí pár drobných měsíčně z management Fee, pokud spravuje 1 miliardu, tak by mu ročně kolem 4 milionu jen z feeček chodilo a pokud je tak skvělý, tak to moc dobře ví…. zvláštní
Před třemi lety jsem zrovna natočil takové desatero "Jak poznat dobrého poradce", tak přidávám pro doplnění: th-cam.com/video/yfhEuJeO7jU/w-d-xo.html
Jinak Vojto díky za pozvání Jirky, je potřeba mluvit o tom jak má finanční poradenství vypadat a jak dnes vypadá a třeba se trochu posuneme. 🙏
Michale, neposuneme - dokud budou poradci nabízet všichni jedno a to samé. Žádná diverzifikace proti finančním krizím, když mám vše ve finančních produktech.
Cimpele portu ma prece affiliate - to mam verit tomu, ze si ani tam neliznete? 😅 to nedava smysl nechat propadnout odmenu😂
Ty jo konečně to slyším od někoho. Pojištění je zajištění na ztrátu příjmu při úrazu či nemoci. Není to spoření. 👌👌👌
Jediny dobry financni poradce je zadny🙏🏼
Portu jsem používal jen do té doby, než jsme zjistil, že člověk nemá/neměl úplně kontrolu nad tím, co za vás Portu nakupuje. Tzn. pokud nakupuje i dividendové akcie/distribuční ETF a máte tam ranec, tak už musíte řešit daně. Pokud si to řeším sám přes brokera, mám nad tím kontrolu a ještě ušetřím (něco málo) na poplatcích.
Ono je dobre rozlisovat mezi klasickym financnim poradenstvim (jak ho zname v ceske kotline) a poradenstvim ohledne spravy majetku. Protoze u toho prvniho, pokud radite bezne rodine, ktera ma vice pujcek nez aktiv, tak se jako poradce nemate z ceho uzivit, kdyz vyjmu prodej hypotek a zivotnich pojistek (hodne prace, mala odmena). Sprava majetku u lidi, kteri maji aktiva od desitek milionu vyse, to uz je jina liga, protoze v takovem objemu financi se najdou penize i na odmenu poradci.
Bohuzel v rozhovoru nepadlo to hlavni. Provizni financni poradce je jako auto za pul milionu Kc. Placeny financni poradce je jako auto za 2 miliony Kc. Kazdy by chtel jezdit autem za 2 miliony, ale ne kazdy na nej ma. A pokud na nej nema, tak musi vzit za vdek autu za pul milionu, treba i ojetemu. A to stejne plati i pro financni poradce. Necekejte, ze dostanete od provizniho financniho poradce stejne sluzby jako placeneho, ktery obsluhuje klienty, kteri maji "na konte" o nekolik radu vice penez.
Souhlasím, v další části rozhovoru jsme s Vojtou mluvili o tom kdy se provizní poradce vyplatí. Řekl bych že jste to hezky shrnul 👍
Dobře a pokud člověk (poradce) co oslovuje přímo lidi (začíná) ... jak má začít?
Prostě to dělat musí. Otázkou pak je - jestli to chce dělat upřímně a pracovat první roky 12h denně i víkendy.
Nejlepší je nemít fin. Poradce, hlavně, když většinou mají méně jak vy :)
Co si budem, 99% fin. poradců nejsou fin. poradci ale prodejci nesmyslných pojištění a "investic" které neporazí ani inflaci...
přesně tak. a všichni nabízejí to samé...
99% poradcov neporazi SP500, 100% neporazi Berkshire
Já osobně platím 1700 měsíčně urazovku. Nemám ji kvůli říznutí nebo zlomenému prstu. Mám tam invaliditu, doplácejí hypotéky v případě smrti + peníze na pohřeb. Prioritně mám denní plnění neřeším nemoci. Zatím jsem spokojenej když mi vypadnul příjem z důvodu operace a 3mesicni léčby se rodina nemusela uskromnit když mi přišla výplata o 14tis nižší.. hlavně 😂 na mne moc pojišťovny nevydelaji 😂 mám každou chvíli něco zlomeného nebo nataženého 😅. Naposled jsem spadnul na kole a dostal jsem za nakopnutí palec 5tis 😂
Mno, platit 1700,-/měs. urázovku mi přijde docela randál, házet to třeba do akciového indexu, tak je z toho za pár let stovky tisíc a pravděpodobnost že někdo z úrazovky "vybere" víc než tam dal je zcela minimální. Jinak by pojišťovny brzo zkrachovaly žeano... :)
@@Spazik86 člověk by měl mít pokryté výdaje, to že bude pán dávat 1700 do indexu, je super ale než tam bude mít nějaký zajimavý peníze tak se mu může několikrat něco stát a potřeboval by zajistit svoje výdaje :p
@@Spazik86Za pár let stovky tisíc pri uložce 1700,-Kč/měs.? To úplně nevychází a stačí na to 5 vteřin prací s kalkulačkou. Navíc ani vyšší stovky tisíc nezajistí výpadek příjmu když se stane něco vážného. Resp. stačí, na pár měsíců, a co pak? Já platím 2456,-Kč/měs. a přijde mi to naprosto adekvátní.
No já nižší nedostanu jsem nejrizikovější skupina 😅
@@ThomasPospisil Jako 1.700 Kč/měsíc za úrazovku je dost nehledě na rizikovou skupinu. Pojistka za takovou cenu by měla pokrýt hlavně rizika v důsledku úrazu i včetně nemoci. Pokud se chcete pojistit opravdu na události, které budou mít vážný dopad na Váš život a příjem, tak se zaměřte i na nemoci. Statistiky mluví za vše, např. smrt v důsledku úrazu při dopravní nehodě je nejméně častá příčina (1 %).. to už jsou častější sebevraždy (2 %). Za většinu všeho vážného mohou nemoci oběhové soustavy (infarkt) a rakoviny.
0:38 Miliardu korun, to už by se vyplatilo vzít s tím kramle :-)
To mi jednou jeden advokát vysvětloval, že jsem že jsem blb když si myslím, že mi uteče s pár melounama A začal vypočítávat, kolik by to muselo být desítek nebo stovek mega, aby se mu vyplatilo zdrhnout (Že ještě bude 35 let pracovat, krát kolik si vydělala za rok,) s tím někam do Karibiku😮
Neobhospodařuje ani 1 kč,- z té miliardy, špatná volba slov od Vojty, nevím proč ho neopravil, asi se mu to zalíbilo :D Není Obchodník s cennými papíry ani správcovská společnost.
Je dost smutný že clovek co mluví s bohatými klienty nechape vubec to jak funguje rodina stredni tridy jak finguje jejich finanční stav a taky to že oni nechapou jak jejich finanční stav zmenit. Toto ze 80% lidí v ČR a treba 98% lidí kteří sleduji toto video.
A tito si teď budou myslet že buď finančního poradce nepotřebují a nebo si ho vlastne musi najít sami a ten ktereho si najdou a hned jim nebude neco cpat je ten nejlepsi ktereho můžou mit 😆 co je to za logiku
Nevim jestli to blbne jen me ale kazdejch par vterin vam vypadne zvuk
Takže pan kvalitní finanční poradce nevidí důvod proč ostatní fin poradci musejí volat? K doktorovi lidé chodí pravidelně, je to tak zavedený a ti kteří třeba prevenci zanedbávají tak na to často doplácejí horším zdravím, takže tady by aj se teoreticky hodilo aby ten doktor pacientovi zavolal. A co je to za metaforu s technikem? Jako ke směně gum člověka nutí stát, kdyby tady regulace nebyla tak by technik řešil jenom nastalé problémy s autem a bylo by to stejně včas. Ovšem pokud si nenaspoříte na důchod, hypoteční základ nebo nezajistíte příjem tak už bude pozdě jít k poradci když vám bude 60, úspory sežere 15% inflace nebo když si zlomíte nohu a nebudete měsíce pracovat.
Úplně jsem nepochopil, jak být tedy nezávislým poradcem a brát honorář jen od klienta, když pořád musím být pod být pod nějakou firmou.
To si člověk udělá zkoušky od ČAPu, do toho EFA a pořád nemůže jet na svoje IČO?
V české kotlině to není tak jednoduché - musel byste mít u čnb přímo všechny potřebné licence a to by se Vám pro jednoho člověka do určitého objemu nevyplatilo. Takže to že jsou poradci v ČR zavěšení pod různé servisní organizace je zcela běžné a v zásadě to není proti věci. I takto zavěšený poradce může splňovat parametr nezávislosti.
Ten náhleďák, to je AI? To vůbec není cimpel na tom nahleďáku :-))
:-D
U pána mi přijde, že moc neví jak je to se standardními spoluobčany v praxi. Řekl bych 80% národa má dost tragickou finanční gramotnost a šíleně nastavené produkty většinou napřímo od bankovních domů, pojišťoven a nevzdělaných poradců menších společností, takže jakekoli zlepšení má smysl. Takže by me tedy zajímalo, jak si pán představuje, že se tyto informace dostanou k té mase, když jim nikdo nezavolá? To samé je debata o servisu. Dle ČNB je již podmínka min. 2 letého servisu. Pokud se neudělá o klienta prostě přijdete, resp. riskujete pokutu.
Pan Cimpel by si měl šáhnout do svědomí, nevěřím, že nikdy ve své kariéře neoslovoval potenciální klienty. Všechny jeho klienty osvítil asi bůh, že mají přijít zrovna za ním a on jim poradí :D, zejména ty bohaté :D
Nechtěl bych aby to vyznělo, tak že nám sami buší klienti na dveře aniž bychom proto museli něco dělat. Investujeme hodně energie a peněz do produkce obsahu a jeho distribuci mezi veřejnost a na tomto základě se snažíme oslovit nové potencionální klienty, kteří ve chvíli kdy to potřebují se na nás mohou obrátit.
@@CestaRentiera mohu potvrdit, p.Cimpel a spol. dělá dobrou práci 🍀 doufám, že i já se postupně taky budu, po všech zkouškach a registracích u ČNB, alespoň trochu úspěšný. Děkuji p.Cimpelovi za to, že jsem se mohl v této oblasti projevit i díky němu. Byl jeden z prvních, kterého jsem četl, poslouchal a viděl.
Sama se nekolik mesicu financnimu poradenstvi venuji.
Zajimalo by me proto velice:
1. jak se daji v roce 2023 shanet klienti lepe, kdyz zacinate, nez tim, ze o sve sluzbe rikate vsem?
2. Vi nekdo predem, ze se zrani / onemocni a mohlo by se mu hodit napr. RŽP? :)
3. Jak se stat spravnym FP rovnou, bez ztraty cennych 10 let? :)
Jsme narod salamistu, proto mi prijde, ze spoustu lidi neresi to, co by meli, dokud neni pozde. Ale mozna si odpovim sama - tyto lidi za klienty stejne nechci ...
Na začátku vám nezbyde nic jiného než vykřičet do světa, že tu jste.
Nám trvalo cca 3-4 roky než jsme se dokázali uživit se servisní odměny od klientů - do té doby pro nás byli zásadní příjmy za akvizici nových klientů. Právě ty první roky bez kmene jsou nejtěžší a je třeba je ustát a projít.
Jak ten kmen vytvoříte to už je individuální a každý má trochu jinou cestu. Držím palce ✌️
Finanční poradce do domu, hůl do ruky... :)
Když se člověk neumí zorientovat sám tak souhlasím 🙂
Měl by to být vážně poradce ne prodejce, pak vám může hodně pomoct
Velký špatný - jak píší jiní komentující, názory typu 'dobrý poradce je ten, kdo nikomu nevolá', omg, pokud dostanu dobrý lead, že by někdo mohl potřebovat moji službu, výrobek, cokoli, tak jasně, že volám. Nebo nám host chce namluvit, že pokud dostane kontakt na miliardáře, tak čeká, až se mu ozve sám? Tak ten byl dobrej… 😂
A to s těmi provizemi je taky bulllshit. Jako vážně mu jeho klient zaplatí honorář a on ho pak pošle do investičky, banky, pojištovny a tam ten klient zaplatí další provizi? To nemají pro klienty bezprovizní produkty? Proboha, co je to za službu, kterou zaplatím 2x? Tzn. buď je to špatná služba, nebo ještě hůře host lže a mají z toho provize. Jedno, nebo druhé, nic mezi tím neexistuje.