Ten film został wybrany przez patronów w ankiecie przeprowadzonej na patronite.pl/mrocznewieki. Pozdrawiam wszystkich a patronom dziękuję za wsparcie w rozwoju kanału :)
Genialny odcinek, tak bardzo się cieszę, że ten kanał istnieje i ma się dobrze, cudownie się Pana słucha, bardzo dziękuję za dostarczanie nam widzom tak interesujących treści.
Dołączam do "ochów i achów". Szukałam dobrego kanału w języku polskim, który ma nagrania dłuższe niż 10-20 min 🤦♀️ z dawką solidnej wiedzy, podanej w normalny sposób, bez dziwnych manier w głosie, nadmiernej emocjonalności, z dobrą dykcją. Okazuje się, że nie jest to łatwa sztuka. Odcinki są świetne. Nie przerobiłam jeszcze wszystkich, ale już teraz wiem, że - ze względu na "gęstość" materiału - z chęcią będę do nich wracać po kilka razy. Dziękuję Wam bardzo i pozdrawiam wszystkich.
No powiedziałbym trzy najlepsze jeśli chodzi o starożytność i średniowiecze to Mroczne Wieki, Historyczny Top i Kronika Historii. Każdy ma swoją specjalizację.
@@longinzaczek5857 "podanej w normalny sposób, bez dziwnych manier w głosie, nadmiernej emocjonalności, z dobrą dykcją" Myśle że tu kolega musiał miec na myśli Historyczny Top właśnie gdzie autor chyba zwyczajnie nagrywa naćpany.
@@Andi030592 Co kto lubi, ja mam swoje lata wiec jestem przyzwyczajony do telewizyjnych programów historycznych, które miały właśnie sposób narracji i podkład dźwiękowy jak w Mrocznych wiekach. Nostalgia za czasami, kiedy dopracowywano takie szczegóły oprawy, albo za książkami takimi jak dzieła Parandowskiego, czy Zielińskiego, gdzie przekaz historyczny ubarwiano formą literacką.
@@longinzaczek5857 ale ja pisalem o Historycznym Topie gdzie autor ma wszystkie wymienione wyzej wady a nie Mrocznych wiekach, tu się niczego nie czepiam i już od początku kanału pamiętam że podobał mi się ten nieco gawędziarski ton autora, a co do muzyki w podkładzie, w sumie mi to obojętne ale chyba jednak ubogaca całą produkcje.
Fenomenalny!, imponujący film!! Monumentalne podziękowania dla Badaczy, Autorów, Realizatorów i wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tak znakomitego dzieła!!!
Ależ ja uwielbiam tutaj wracać po ten niesamowity klimacik, jaki tworzysz w swoich filmach. Muzyczka, narracja i wartka historia - lepsze to, jak seriale HBO xD Keep it up, buddy!
Coś pięknego ten odcinek. Dziękuję Autorze za nieoczywisty wybór tematów. Podobny odcinek o Persach lub Celtach to byłoby coś wspaniałego. Tak czy inaczej Zbir zawsze na najwyższym poziomie. Dziękuję raz jeszcze i powodzenia
@@mrocznewieki ja zawsze przede wszystkim za Hellenami / Grekami / Macedonczykami, ale tutaj Twoje ujęcie tematu było fascynujące. Satysfakcji z pracy życzę i wytrwałości
Doskonały materiał, śmiało można napisać jak zwykle. Z niecierpliwością czekam na kontunuację. PS Bogaty, barwny język, a do tego bardzo przyjemny tembr głosu ma niemal magiczne właściwości.
Kolejny świetny materiał. Uważam Pański kanał za ścisły top najlepszych historycznych kanałów na polskim YT. Smakuje poszczególne odcinki, a do wielu powracam, aby zwyczajnie utrwalać nabytą wiedzę lub ponownie zanurzyć się w ukochanych okresach historyczntch podawanych przez Pana w formie bardzo sugestywnej i klimatycznej gawędy. Pozdrawiam serdecznie.
Masz wybitny talent do wynajdywania tematów i informacji, do których się nie dogrzebałem - a w historii szperałem prawie wszędzie. Jakieś tam streszczenie historii Macedonii czytałem, ale w porównaniu z tym materiałem, to strasznie skrótowe.
@@mrocznewieki Dziękuję. Kiedyś zabierałem się do jakiejś historii Macedonii, ale chyba z braku czasu zrezygnowałem. Przynajmniej teraz wiem co wybierać. To pewnie będą najlepsze pozycje pod kątem tego co mnie interesuje, czyli składania puzzli z czasów przedhistorycznych.
Uwielbiam wasze opowieści. ... Choć niewiele z nich rozumiem. Ale rozumiem na pewno jedno. Człowiek jest zawsze i wszędzie taki sam. Tak samo dobry i tak samo zły. Gotów do okrucieństw i aktów miłosierdzia. Jesteśmy chciwi jak kiedyś, żądnie władzy jak kiedyś, kochamy siebie jak niegdyś, upadamy i wstajemy jak niegdyś. Są wśród nas jednostki wielkie i małe. Tacy jesteśmy.
Tytuł jest odrobinę nieprecyzyjny (Chodzi o Filipa II i Aleksandra III), bowiem oczywiście w filmie jest mowa o Filipie I, oraz Aleksandrze I i II. Taki detal.
Gdy tereny Żuław były niegdyś zatoką to osady wzdłuż pasa moreny czołowej od Gdańska przez Pruszcz do Tczewa również mogły posiadać port, na pewno rybacki
W przypadku krajobrazów - większość to filmy stockowe za dostęp do których płacę, nie byłbym w stanie objeździć całych Bałkanów chociaż kilka razy tam byłem. Artefakty - różnie, sam robię zdjęcia ale wiele jest w domenie publicznej (wikimedia) gdzie czasem wrzucają je same muzea.
Warto pamiętać, ze Grecy najpierw najechali Półwysep Grecki około 2000 lat p.n.e. i zapewne wtedy przejęli sporo słownictwa miejscowej ludności, a potem około 1200 p.n.e. Dorowie z północy najechali Grecję. Dlatego dialekt macedoński mógł zachować więcej cech archaicznej Greki sprzed podboju półwyspu greckiego. Naleciałości Iliryjskie i trackie mogłyby być w tym przypadku raczej śladami dawniejszej wspólnoty językowej z tymi ludami. Ale oczywiście z braku dłuższych tekstów pisanych w dialekcie macedońskim możemy tylko zgadywać i podobieństwa do dialektów trackich i iliryjskich mogło być mogło wynikać z sąsiedztwa albo z naturalnego mieszania się górskich ludów pasterskich.
Przejście z monarchii do oligarchii, demokracji, czy tyranii nie jest żadnym rozwojem, a jego brak zacofaniem. Pięknie udowodni to historia, likwidując wszystkie "wyższe" formy zarządzania ludem za kilkaset lat. Zdechnie nawet republika, nie istniejąca w świecie greckim, ale bardzo podziwiana przez tych, których zjadła. Formy rządów są zawsze zależne od czasów i pojawiają się i znikają w zależności od okoliczności. Później upadną monarchie, ale np. tyranie mają się do dziś świetnie. Zagłada czeka również demokracje, jako system niedoskonały - bo też takich nie ma. Podsumowując: nie możemy mówić o progresie w systemach politycznych. Są póki działają - jak kiedyś czytałem u Mitchennera - wódz jest tak dobry, jak jego zęby. Jeśli one się skończą, wódz kończy się również. Efektywność władzy jest jej prymarną cechą, i wszystko ma swój czas na świetność i zmierzch.
Nie uważam, że monarchia była zacofana, to było zdanie Greków, którzy ten etap rządów mieli za sobą i uważali go za staroświecki bądź właściwy barbardzyńcom. Z podobnego założenia wychodzili Rzymianie. To że u jednych jak i drugich ta forma rządów prędzej czy później powróciła do łask to inna historia.
@@grzegorzossowiecki1037 W takim razie jest to amerykański historyk, pisarz i antropolog. Bardzo poczytny autor dziesiątek publikacji, z których znam tylko ułamek. Jego sztandarową powieścią jest Centenial - nawet zekranizowana w formie serialu. Dzieje jednego rejonu w obecnym Colorado, od powstania Ziemi do lat 70-tych 20-go wieku.
Bardzo fajny kolejny odcinek. Mógłbyś tak opisywać Scytów, Burgundów, Traków itd. Ciekawy jestem co myślisz o opisie i zajęcie się tematem i zgadnieniami starożytnej Palestyna. Filistyni, Judejczycy, Edomici, czy wspaniali kupcy Fenicjanie. O tajemnicy Słowian genezy na terenie Azji i Europy nie wspomnę, bo temat jest jak węzeł gordyjski. Pozd i dalej tak trzymać. Slava
Mam może nietypowe pytanie - wojownicy na wazach to macedończycy czy grecy ? czy wówczas nie używano majtek ? czy linie na ciałach, głównie nogach to tatuaże ?
Wojownicy na wazach to głównie Grecy, linie na nogach to albo zarysy mięśni albo nagolenice (nie wiem do końca o który przykład chodzi). Nic mi nie wiadomo o majtkach w tamtych czasach.
Uwielbiam historie starozytna mieszkam we Wloszech studiuje historie cezarow barnazyncy psychopaci zyli aby zabijac truc grabic dla mnie barnazyncy ale pozostawili architetture i inne bogactwa pozdrawiam sluchajacych pasjonatow i tworcow
Pierwotnie braci ojca określano stryjami zaś braci matki wujami, obecnie w polszczyźnie określenie „wujek” jest stosowane w obu przypadkach. „Stryj” jest rzadko używany, w mojej rodzinie (również w starszych pokoleniach) nikt go już nie używał.
@@robertciesluk7207może chodzi o niejakiego sandzaje, szura i oblecha w kapeluszu Gandalfa, który swego czasu siał nienawistne bzdury w polskim internecie?
@@fandzejka9540 Moją żona zmuszała mnie do chodzenia w kapeluszu jak byliśmy z wizytą u moich teściów. W Montanie. Miałem wrażenie, że tam nawet pastor to cowboy. A tu nagle - zboczeniec!!! Nieco się zaniepokoiłem. Dziękuję za wyjaśnienie.
Greckie słowo "Poleis" czytamy "Polis", ponieważ w grece dyftong "ei" czytamy jak "i", Tak samo jak w przypadku greki kini, którą zapisuje się "koine", ponieważ tam również jest ów dyftong. Następnym razem proponuję sprawdzić wymowę greckich słów, bo błędne wymawianie słów greckich brzmi niepoważnie.
W koine nie ma dyftongu ei ani ie. I nie wprowadzaj w błąd. Koine to żadne kini. Koine to koine. Nie uwspółczesniaj nazwy. Ale tam nie tylko greckie słowa są źle wymawiana przecież. Zwracać uwagę na źle wymawiane cudze słowa, a swoje ignorować, to trochę niepoważne.
@palikirmajuro1249 bzdury pleciesz, uczyłam się greki kini od wykładowcy, który doktoryzował się w Atenach i myślę, że on wiedział lepiej, skoro z tejże greki uzyskał doktorat. Ale oczywiście zawsze zjawi się ktoś, kto nie zna greki, a będzie próbował wmówić, że nie ma dyftongów. Ja musiałam zdać egzamin z niej, stąd też wiem jaka jest wymowa. I ba, nie raz będąc w Grecji brałam udział w liturgii, która jest sprawowana właśnie w grece kini, którzy pilnujajej od prawie 2000 lat i niczego w niej nie zmieniają. Dlaczego zatem mam zignorować kogoś z wykształceniem, a takze samych rdzennych użytkowników języka, booo... tak powiedziałeś? Nie żartuj.
@@mrocznewieki Not anymore. Archaeology has advanced and more data is coming out. The "maybe" is based on 20th century data. The Badian-Borza-Green school has fallen silent after the advent of recent epigraphical and other data. So the other side is now gloating: th-cam.com/video/9M80ZJHpRE8/w-d-xo.html
@@my8osprive In this movie I mentioned discoveries of Pella Curse Tablet written in Doric Greek and similar findings (99% of epigrahical findings from Macedonia is Greek). I presume you didn't watch movie - whatever. Anyway, archeological data strenghtens theory that ancient Macedonians were closely related to Greeks and were speaking one of Doric Greek dialects.
@@mrocznewieki There are four doric Greek inscriptions found to date (the most famous one is the Pella curse tablet), and among the Attic and Koine Greek inscriptions there are several syntactical/grammatical morphs characteristic of the doric Greek dialect that 'crept' into these inscriptions when the stone-cutter was making the inscription. Evidently, the local stone-cutter, who was Macedonian, was influenced by his native tongue when carving the Greek Koine inscription.
@@grzegorzossowiecki1037 A jednak Afgańczycy twierdzą, że to nakrycie głowy pochodzi od Aleksandra Macedońskiego. Kwestia materiału to kwestia dostępnego surowca i technologii. A kwestia stożka (???) byłaby właśnie pochodną technologii. Co innego filcować, a co innego szyć czy dziergać
@@grzegorzossowiecki1037 1. Hełm jest drogi i nie każdego na niego stać 2. Tekstylne i skórzane okrycia głowy dla wojska znane są w wielu kulturach, jak choćby jednwabne hełmy w Japonii czy turbany 3. Hełm zakłada się tylko do bitwy
@@mrocznewieki chodziło mi właściwie o pozostałe kraje słowiańskie, gdzie Makedonia wymawia się przez "k". Fajnie byłoby dowiedzieć się z czego to wynika i czy jest to powielany błąd lingwistyczny
@@ToChoIOCUS pełna zgoda, muzyka podkreśla aurę tajemniczości i pozwala skupić się na omawianej historii, moim zdaniem jest to rzecz godna pochwały, umiejętny dobór muzyki to jedna z wielu pozytywnych cech tego kanału.
@@mrocznewieki niby tak, widzialem ich sporo, ale jak bylem ostatnio na wycieczce w izraelu z przewodnikiem - doktorem biblii, to ten przekazal baaaaardzo duzo info ktorego powszechnie nie ma za bardzo, co chwile dodajac ze musi skracac bo nie ma czasu. Wiec myslalem ze moze na tym kanale by coś wpadło ;)
@@mrocznewieki Manifesto from the Provisional Government of Macedonia - 1881. President, Vasil Chomo Secretary, Nikola Trajkov "'our beloved fatherland is calling to you my faithful children you descendants of Aristotle and Alexander the great you and whose veins flow Macedonian blood." -- this means that we are Macedonian descendants of Aristotle and Alexander. They were not Slavs -- they were Macedonians = We are Macedonians, not Slavs. Please stop this Slavic Communist propaganda For us Macedonians.
@@macedonia3321 I never said that ancient Macedonians were Slavs so I don’t know what are you talking about. I guess you are just to lazy to listen to my material to understand what I am talking about and like every lazy person you are assuming I am labelling Macedonians as Slavs just because I am from Slavic country (Poland). Well I am not claiming or assuming that.
Jeśli chodzi o obecną Macedonię to był konflikt z Grecją o to kto następca starożytnej Macedonii.Niestety Macedonia się ugięła pod Grecja w tym wypadku. Ja sobie nie wyobrażam że Rosja się ugina pod naporem Ukrainców w sprawie bycia dziedzicem Rusi Kijowskie.
Macedonia „niestety” się ugięła? Konflikt o panowanie na terytorium prowincji Macedonia był jednym z głównych zapalników wojen bałkańskich i walk Greków z Bułgarami na początku XX wieku. Kwestia nazwy jest istotna zaś państwo o nazwie Macedonia Północna z tą antyczną nie ma prawie nic wspólnego poza nazwą. Grecy chcą przede wszystkim uniknąć roszczeń terytorialnych w przyszłości.
@@maciejkorwin9553 Ponieważ to element podpinania się pod spuściznę regionu należącego do Grecji. Macedonia Północna to kraj mający więcej wspólnego z Bułgarią aniżeli jakąkolwiek antyczną Macedonią. Mogli się nazwać Pajonią bo akurat na ich terenie leżała ta antyczna kraina. Z naszego punktu widzenia Grecy wydają się przewrażliwieni ale to są Bałkany a ile wojen tam wybuchło choćby w ostatnim stuleciu każdy wie. Wojny o Macedonię toczone z Bułgarią Grecy doskonale pamiętają. Gdyby Czechy ogłosiły się Republiką Śląską a Słowacja Królestwem Małopolski ktoś z Polski też by mocno zareagował.
@@mrocznewieki Patrząc na roszczenia Macedonii wobec Grecji już rozumie dlaczego Grecy tak reagują. Grecy się boją roszczeń Macedonii ponieważ Macedonia rości sobie prawa do prawie połowy Grecji.
Yes, there are many contradicting sources from antiquity. Herodotus, Tucydides, Hellanikos, all contemporary to the times I am talking about saw Macedonians as Greek cousins.
@@mrocznewieki Well no because the Greeks wrote that they are not native to Europe and the Macedonians are older civilization than the Greek for Macedonia is the first european state and kingdom and empire. The Greeks wrote that the natives of Europe are the Pelasgians and DNA shows us that the Macedonian people belongs to the only native and oldest male DNA haplogroup on the continent. The Macedonian people belongs to the Macedonian Mesolithic Proto-European I haplogroup Y-chromosome DNA and are the source of this DNA in Europe. Also the Macedonian capital is called Pella so I think the Macedonians are the Pelasgians. The Pelasgians existed before the Mycenaean and the Minoan civilizations. There are structures in Macedonia older than the structures found from these two different civilizations.
@@dove5591 „Macedonia is the first european state and kingdom and empire”… Yes, maybe if we ignore archeological evidence from Crete and Peloponnese…. Are you from North Macedonia :) ?
@@mrocznewieki No I am Swedish and no one uses the n word for the Macedonians rejected the eu imposed agreement on the Macedonian referendum also it is the Greeks who wrote that Macedonia is the first state and it is from 808 bc. I don't think you understand the meaning of the word state.
@@dove5591 If you place 808 BC as creation of the first European state and kingdom than you have to ignore archeological evidence for existence of Mycenean kingdoms in the Late Bronze Age. Not mentioning even older Minoan civilization (we don't know if this was a kingdom but it was a state with some form of government and centralized organization). Greeks (Tucydides) also wrote that Pella wasn't the first capital of Macedonians, it was Aigai. Pella wasn't even among the native lands of those Macedonians, they conquered them during their early expansion. Accepting one sources while ignoring others (archeology and writing records) that don't fit your opinion is pretty weak.
Ten film został wybrany przez patronów w ankiecie przeprowadzonej na patronite.pl/mrocznewieki. Pozdrawiam wszystkich a patronom dziękuję za wsparcie w rozwoju kanału :)
Genialny odcinek, tak bardzo się cieszę, że ten kanał istnieje i ma się dobrze, cudownie się Pana słucha, bardzo dziękuję za dostarczanie nam widzom tak interesujących treści.
Dzięki!
Jeśli chodzi o historie starożytna to zgoda w 100% :)
Jest 2024r a ja dopiero teraz odkrylem ten kanał. Od paru dni pochłaniam łapczywie dziennie ze dwa trzy odcinki. Pyszniutkie, mniam, mniam.
Dołączam do "ochów i achów". Szukałam dobrego kanału w języku polskim, który ma nagrania dłuższe niż 10-20 min 🤦♀️ z dawką solidnej wiedzy, podanej w normalny sposób, bez dziwnych manier w głosie, nadmiernej emocjonalności, z dobrą dykcją. Okazuje się, że nie jest to łatwa sztuka.
Odcinki są świetne. Nie przerobiłam jeszcze wszystkich, ale już teraz wiem, że - ze względu na "gęstość" materiału - z chęcią będę do nich wracać po kilka razy. Dziękuję Wam bardzo i pozdrawiam wszystkich.
No powiedziałbym trzy najlepsze jeśli chodzi o starożytność i średniowiecze to Mroczne Wieki, Historyczny Top i Kronika Historii. Każdy ma swoją specjalizację.
Polecam tez Slowianskie Demony Autora, drugi kanal
@@longinzaczek5857
"podanej w normalny sposób, bez dziwnych manier w głosie, nadmiernej emocjonalności, z dobrą dykcją"
Myśle że tu kolega musiał miec na myśli Historyczny Top właśnie gdzie autor chyba zwyczajnie nagrywa naćpany.
@@Andi030592 Co kto lubi, ja mam swoje lata wiec jestem przyzwyczajony do telewizyjnych programów historycznych, które miały właśnie sposób narracji i podkład dźwiękowy jak w Mrocznych wiekach. Nostalgia za czasami, kiedy dopracowywano takie szczegóły oprawy, albo za książkami takimi jak dzieła Parandowskiego, czy Zielińskiego, gdzie przekaz historyczny ubarwiano formą literacką.
@@longinzaczek5857 ale ja pisalem o Historycznym Topie gdzie autor ma wszystkie wymienione wyzej wady a nie Mrocznych wiekach, tu się niczego nie czepiam i już od początku kanału pamiętam że podobał mi się ten nieco gawędziarski ton autora, a co do muzyki w podkładzie, w sumie mi to obojętne ale chyba jednak ubogaca całą produkcje.
Przebogate treści, Doskonała kompozycja, Wyśmienite wyczucie naukowe i artystyczne! Świetny !!!
Fenomenalny!, imponujący film!! Monumentalne podziękowania dla Badaczy, Autorów, Realizatorów i wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tak znakomitego dzieła!!!
Ależ ja uwielbiam tutaj wracać po ten niesamowity klimacik, jaki tworzysz w swoich filmach. Muzyczka, narracja i wartka historia - lepsze to, jak seriale HBO xD Keep it up, buddy!
Dzięki :)
Narracja idealnie wpasowująca się w ówczesne czasy. Bardzo przyjemnie się tego słucha
Masz spoko głos do takich podcastów. Dobrze się tego słucha. Ja głównie słucham gdy jadę autobusem i umilą mi to drogę. Dobry materiał. Tak trzymaj :)
Ten kanał to moje youtubowe odkrycie 2022 roku, a mamy już koniec listopada!
Nareszcie coś nowego 😊 dzięki panie Michale - czas zabrać się za oglądanie 😁
Bardzo dobry podcast, i mówię o całym projekcie nie tylko o tym odcinku. Jeden z najlepszych polskich podcastów w ogóle.
Dzięki
Kurcze oglądać te wszystkie wydarzenia w jakiś sposób na żywo z pierwszej osoby to byłby hit. Świetnie stworzony materiał, gratuluję.
Bardzo interesujący materiał, dziękuję!
DZIĘKUJĘ SERDECZNIE POZDRAWIAM z Niemiec
Wielkie dzięki za ten film. Mam nadzieje na kontynuacje historii.
Tak, będzie kontynuacja.
Coś pięknego ten odcinek. Dziękuję Autorze za nieoczywisty wybór tematów. Podobny odcinek o Persach lub Celtach to byłoby coś wspaniałego. Tak czy inaczej Zbir zawsze na najwyższym poziomie. Dziękuję raz jeszcze i powodzenia
Dzięki, coś kiedyś i o Persach lub Celtach będzie.
@@mrocznewieki ja zawsze przede wszystkim za Hellenami / Grekami / Macedonczykami, ale tutaj Twoje ujęcie tematu było fascynujące. Satysfakcji z pracy życzę i wytrwałości
Bardzo interesujący film, pozdrawiam
Doskonały materiał, śmiało można napisać jak zwykle. Z niecierpliwością czekam na kontunuację.
PS
Bogaty, barwny język, a do tego bardzo przyjemny tembr głosu ma niemal magiczne właściwości.
Dziękuję bardzo :)
W końcu ,dzięki i więcej .
Kolejny świetny materiał. Uważam Pański kanał za ścisły top najlepszych historycznych kanałów na polskim YT. Smakuje poszczególne odcinki, a do wielu powracam, aby zwyczajnie utrwalać nabytą wiedzę lub ponownie zanurzyć się w ukochanych okresach historyczntch podawanych przez Pana w formie bardzo sugestywnej i klimatycznej gawędy. Pozdrawiam serdecznie.
Świetny odcinek!
Kanał na świetnym poziomie! Bardzo dziękuję!!👍👍👍
Dobry poziom materialu. gratulacje
Znakomity materiał. Dziękuje za ten odcinek!
Jak zawsze jestem pod wrażeniem twojej wnikliwości w źródła. Wyrazy szacunku i czekam na kolejne nagranie
Dziękuję serdecznie!
Masz wybitny talent do wynajdywania tematów i informacji, do których się nie dogrzebałem - a w historii szperałem prawie wszędzie. Jakieś tam streszczenie historii Macedonii czytałem, ale w porównaniu z tym materiałem, to strasznie skrótowe.
Ten materiał to i tak jest duży skrót. Borza o tym okresie naprodukował 200 stron a Hammond jeszcze więcej.
@@mrocznewieki Dziękuję. Kiedyś zabierałem się do jakiejś historii Macedonii, ale chyba z braku czasu zrezygnowałem. Przynajmniej teraz wiem co wybierać. To pewnie będą najlepsze pozycje pod kątem tego co mnie interesuje, czyli składania puzzli z czasów przedhistorycznych.
Uwielbiam wasze opowieści. ... Choć niewiele z nich rozumiem. Ale rozumiem na pewno jedno. Człowiek jest zawsze i wszędzie taki sam. Tak samo dobry i tak samo zły. Gotów do okrucieństw i aktów miłosierdzia. Jesteśmy chciwi jak kiedyś, żądnie władzy jak kiedyś, kochamy siebie jak niegdyś, upadamy i wstajemy jak niegdyś. Są wśród nas jednostki wielkie i małe. Tacy jesteśmy.
Serdeczne dzięki ! Cóż za ciekawe historie Pan nam opowiada 💪👍
dziękujemy , ładny film
Super 👍👍👍
Łapka w górę i komentarz dla zasięgu 🏆 Pozdrawiam Serdecznie 👍
Świetny materiał
Daję lajka i biorę się za słuchanie 😁
Serdeczne dzięki ! Cóż za wykłady !!!!👍💪
Dzięki ! Miód na uszy. ;)
Tytuł jest odrobinę nieprecyzyjny (Chodzi o Filipa II i Aleksandra III), bowiem oczywiście w filmie jest mowa o Filipie I, oraz Aleksandrze I i II. Taki detal.
super się słucha
Super odcinek
Bardzo ciekawe i dobrze zrobiony materiał 👍👍
Kolejny wspaniały odcinek
Ale to było dobre!
Gdy tereny Żuław były niegdyś zatoką to osady wzdłuż pasa moreny czołowej od Gdańska przez Pruszcz do Tczewa również mogły posiadać port, na pewno rybacki
Jestem ciekaw skąd masz te nagrania krajobrazów i czasem eksponatów muzealnych- czyżby pamiątki z wakacji? Pozdrawiam, świetny materiał jak zawsze!
W przypadku krajobrazów - większość to filmy stockowe za dostęp do których płacę, nie byłbym w stanie objeździć całych Bałkanów chociaż kilka razy tam byłem. Artefakty - różnie, sam robię zdjęcia ale wiele jest w domenie publicznej (wikimedia) gdzie czasem wrzucają je same muzea.
@@mrocznewieki ok, dzięki za info. Ogólny koncept odcinków bardzo przyjemny dla oka 👍
Godne polecenia dla wszystkich miłośników historii.
Warto pamiętać, ze Grecy najpierw najechali Półwysep Grecki około 2000 lat p.n.e. i zapewne wtedy przejęli sporo słownictwa miejscowej ludności, a potem około 1200 p.n.e. Dorowie z północy najechali Grecję. Dlatego dialekt macedoński mógł zachować więcej cech archaicznej Greki sprzed podboju półwyspu greckiego. Naleciałości Iliryjskie i trackie mogłyby być w tym przypadku raczej śladami dawniejszej wspólnoty językowej z tymi ludami. Ale oczywiście z braku dłuższych tekstów pisanych w dialekcie macedońskim możemy tylko zgadywać i podobieństwa do dialektów trackich i iliryjskich mogło być mogło wynikać z sąsiedztwa albo z naturalnego mieszania się górskich ludów pasterskich.
super
Zacny materiał.
Lovely 😊
Jestem zachwycony!
Cieszę się :)
Bardzo fajny materiał. No to czas na Filipa
Przejście z monarchii do oligarchii, demokracji, czy tyranii nie jest żadnym rozwojem, a jego brak zacofaniem. Pięknie udowodni to historia, likwidując wszystkie "wyższe" formy zarządzania ludem za kilkaset lat. Zdechnie nawet republika, nie istniejąca w świecie greckim, ale bardzo podziwiana przez tych, których zjadła. Formy rządów są zawsze zależne od czasów i pojawiają się i znikają w zależności od okoliczności. Później upadną monarchie, ale np. tyranie mają się do dziś świetnie. Zagłada czeka również demokracje, jako system niedoskonały - bo też takich nie ma. Podsumowując: nie możemy mówić o progresie w systemach politycznych. Są póki działają - jak kiedyś czytałem u Mitchennera - wódz jest tak dobry, jak jego zęby. Jeśli one się skończą, wódz kończy się również. Efektywność władzy jest jej prymarną cechą, i wszystko ma swój czas na świetność i zmierzch.
Nie uważam, że monarchia była zacofana, to było zdanie Greków, którzy ten etap rządów mieli za sobą i uważali go za staroświecki bądź właściwy barbardzyńcom. Z podobnego założenia wychodzili Rzymianie. To że u jednych jak i drugich ta forma rządów prędzej czy później powróciła do łask to inna historia.
*@Marek Gumowski*
Kto to jest *«Mitchenner»?*
@@grzegorzossowiecki1037 To Michener, którego nazwisko napisałem z błędem, dzięki za korektę.
@@marekgumowski3578
Nie poprawiałem; po prostu nie wiedziałem 😉
@@grzegorzossowiecki1037 W takim razie jest to amerykański historyk, pisarz i antropolog. Bardzo poczytny autor dziesiątek publikacji, z których znam tylko ułamek. Jego sztandarową powieścią jest Centenial - nawet zekranizowana w formie serialu. Dzieje jednego rejonu w obecnym Colorado, od powstania Ziemi do lat 70-tych 20-go wieku.
Bardzo fajny kolejny odcinek. Mógłbyś tak opisywać Scytów, Burgundów, Traków itd. Ciekawy jestem co myślisz o opisie i zajęcie się tematem i zgadnieniami starożytnej Palestyna. Filistyni, Judejczycy, Edomici, czy wspaniali kupcy Fenicjanie. O tajemnicy Słowian genezy na terenie Azji i Europy nie wspomnę, bo temat jest jak węzeł gordyjski. Pozd i dalej tak trzymać. Slava
Trakowie i Scytowie są w bliskich planach. Słowianie - może kiedyś, bo to temat wybitnie zagmatwany.
@@mrocznewieki Dzięki w temacie antyku polecamS. Krawczuka to taki Jasienica Klasyku🙃
@@tomaszwesoowskifromlechist6222 czytałem pewnie z piętnaście jego książek, kilka nawet posiadam.
30:37 - ta czapka kauzia to prawie agański pakol. Pewnie obydwa nakrycia głowy mają szlachetne, archaiczne, indoerupejskie pochodzenie.
Doskonałe
Pozdrawiam
Nie można odtworzyć podcastu na google podcast, czy da się coś z tym zrobić?
O ciekawe, sprawdzę. U mnie działa normalnie.
Aleksander wysłuchany, czas posłuchać co było wcześniej 🙂
Wracam do domu i taki bonusik.
30;02 - wiem kto takie czapki nosi. Brakuje Kałasznikowa.
Kiedy Pan ma czas przygotowywać materiał do podcastu. No chyba że to Freestyle z pamięci. 😀
Część jest z pamięci, ale każdy odcinek w mniejszym lub większym stopniu wymaga jakiegoś sprawdzenia materiału.
Super poziom uniwersytecki
🤘🏻✌🏻
Czy planujesz jakiś materiał o historii chrześcijaństwa, a głównie o historii papiestwa?
Kiedyś przyszło mi do głowy zrobić coś o tzw. "saeculum obscurum", bo to faktycznie "mroczne wieki", ale to raczej przyszłość.
Tylko proszę nie w stylu panów sekielskich.
Mam może nietypowe pytanie - wojownicy na wazach to macedończycy czy grecy ? czy wówczas nie używano majtek ? czy linie na ciałach, głównie nogach to tatuaże ?
Wojownicy na wazach to głównie Grecy, linie na nogach to albo zarysy mięśni albo nagolenice (nie wiem do końca o który przykład chodzi). Nic mi nie wiadomo o majtkach w tamtych czasach.
Stare dobre czasy całe szczęście że przeszły do historii jak dinozaury.
👍
złoto
Uwielbiam historie starozytna mieszkam we Wloszech studiuje historie cezarow barnazyncy psychopaci zyli aby zabijac truc grabic dla mnie barnazyncy ale pozostawili architetture i inne bogactwa pozdrawiam sluchajacych pasjonatow i tworcow
Jak zwykle znakomite. Wreszcie coś nie o Atenach i Sparcie....
Poleis wymawia się polis. Pieria wymawia sie Piria. Koine to ( ἡ κοινὴ ) kini. Z akcentem na ostatnie i. Aigai wymawia się ejge.... ITD.
Nie. Koine to koine. Nie uwspółczesniaj nazwy. Nie wprowadzaj w błąd.
Komentarz statystyczny
1:09 "Perdikkas III, brat Filipa II, STRYJ Aleksandra Wielkiego" :)
Pierwotnie braci ojca określano stryjami zaś braci matki wujami, obecnie w polszczyźnie określenie „wujek” jest stosowane w obu przypadkach. „Stryj” jest rzadko używany, w mojej rodzinie (również w starszych pokoleniach) nikt go już nie używał.
Niech cię matka boska macedońska błogosławi ❤
Bóg zapłać!
Jeden z niewielu zacnych kanałów w zalewie megalomanów, ufologów i innych zboczeńców w kapeluszu.
Dobrze mówisz.
Dlaczego w kapeluszu?
@@robertciesluk7207może chodzi o niejakiego sandzaje, szura i oblecha w kapeluszu Gandalfa, który swego czasu siał nienawistne bzdury w polskim internecie?
@@fandzejka9540 Moją żona zmuszała mnie do chodzenia w kapeluszu jak byliśmy z wizytą u moich teściów. W Montanie. Miałem wrażenie, że tam nawet pastor to cowboy. A tu nagle - zboczeniec!!!
Nieco się zaniepokoiłem. Dziękuję za wyjaśnienie.
Greckie słowo "Poleis" czytamy "Polis", ponieważ w grece dyftong "ei" czytamy jak "i", Tak samo jak w przypadku greki kini, którą zapisuje się "koine", ponieważ tam również jest ów dyftong. Następnym razem proponuję sprawdzić wymowę greckich słów, bo błędne wymawianie słów greckich brzmi niepoważnie.
W koine nie ma dyftongu ei ani ie. I nie wprowadzaj w błąd. Koine to żadne kini. Koine to koine. Nie uwspółczesniaj nazwy.
Ale tam nie tylko greckie słowa są źle wymawiana przecież. Zwracać uwagę na źle wymawiane cudze słowa, a swoje ignorować, to trochę niepoważne.
@palikirmajuro1249 bzdury pleciesz, uczyłam się greki kini od wykładowcy, który doktoryzował się w Atenach i myślę, że on wiedział lepiej, skoro z tejże greki uzyskał doktorat. Ale oczywiście zawsze zjawi się ktoś, kto nie zna greki, a będzie próbował wmówić, że nie ma dyftongów. Ja musiałam zdać egzamin z niej, stąd też wiem jaka jest wymowa. I ba, nie raz będąc w Grecji brałam udział w liturgii, która jest sprawowana właśnie w grece kini, którzy pilnujajej od prawie 2000 lat i niczego w niej nie zmieniają. Dlaczego zatem mam zignorować kogoś z wykształceniem, a takze samych rdzennych użytkowników języka, booo... tak powiedziałeś? Nie żartuj.
ale to dobre było
+
Złoto
Autor na poziomie, lepiej nie porównywać do innych pseudohistorycznych wynaturzeń na youtube.
Ancient Macedonia was a doric Greek kingdom.
Maybe
@@mrocznewieki Not anymore. Archaeology has advanced and more data is coming out. The "maybe" is based on 20th century data.
The Badian-Borza-Green school has fallen silent after the advent of recent epigraphical and other data. So the other side is now gloating:
th-cam.com/video/9M80ZJHpRE8/w-d-xo.html
@@my8osprive In this movie I mentioned discoveries of Pella Curse Tablet written in Doric Greek and similar findings (99% of epigrahical findings from Macedonia is Greek). I presume you didn't watch movie - whatever. Anyway, archeological data strenghtens theory that ancient Macedonians were closely related to Greeks and were speaking one of Doric Greek dialects.
@@mrocznewieki There are four doric Greek inscriptions found to date (the most famous one is the Pella curse tablet), and among the Attic and Koine Greek inscriptions there are several syntactical/grammatical morphs characteristic of the doric Greek dialect that 'crept' into these inscriptions when the stone-cutter was making the inscription. Evidently, the local stone-cutter, who was Macedonian, was influenced by his native tongue when carving the Greek Koine inscription.
znakomity materiał
Kausia jest w zasadzie identyczna jak pakol, beret noszony do dziś w Afganistanie
Faktycznie, bardzo podobny.
Pakol jest z wełny (nie filcu), nie jest wiązany pod brodą, nie ma stożkowatej główki, ma za to zawijane brzegi. Poza tym identyczny.
@@grzegorzossowiecki1037 A jednak Afgańczycy twierdzą, że to nakrycie głowy pochodzi od Aleksandra Macedońskiego.
Kwestia materiału to kwestia dostępnego surowca i technologii. A kwestia stożka (???) byłaby właśnie pochodną technologii. Co innego filcować, a co innego szyć czy dziergać
@@marvju209 Tylko czy kausia była (był) noszona przez żołnierzy Aleksandra? Nie wydaje mi się, by chroniła głowę lepiej od hełmu.
@@grzegorzossowiecki1037 1. Hełm jest drogi i nie każdego na niego stać
2. Tekstylne i skórzane okrycia głowy dla wojska znane są w wielu kulturach, jak choćby jednwabne hełmy w Japonii czy turbany
3. Hełm zakłada się tylko do bitwy
Ludzie w naturze mają wojny
Czy Polska jest jedynym krajem który wymawia Makedonia przez "c"?
Nie wiem, trzeba zapytać we wszystkich pozostałych.
@@mrocznewieki chodziło mi właściwie o pozostałe kraje słowiańskie, gdzie Makedonia wymawia się przez "k". Fajnie byłoby dowiedzieć się z czego to wynika i czy jest to powielany błąd lingwistyczny
czy komu kolwiek pasuje ta muzyka w tle?
Jest git, dodaje magicznego klimatu
@@ToChoIOCUS pełna zgoda, muzyka podkreśla aurę tajemniczości i pozwala skupić się na omawianej historii, moim zdaniem jest to rzecz godna pochwały, umiejętny dobór muzyki to jedna z wielu pozytywnych cech tego kanału.
mi
Zrobię ankietę na kanale i zapytam wszystkich.
Ta muzyka jest idealna, dobrze wybrana i umiejętnie dawkowana, nie ma potrzeby jej zmieniać.
Będzie cos o zyciu i dzialalnosci nijakiego Jezusa z Nazaretu?
Nie sądzę. Jezusa jest wszędzie pełno.
@@mrocznewieki niby tak, widzialem ich sporo, ale jak bylem ostatnio na wycieczce w izraelu z przewodnikiem - doktorem biblii, to ten przekazal baaaaardzo duzo info ktorego powszechnie nie ma za bardzo, co chwile dodajac ze musi skracac bo nie ma czasu. Wiec myslalem ze moze na tym kanale by coś wpadło ;)
@@mateuszjak4645 "Doktor biblii" przekazał info, którego powszechnie nie ma? Byłbym ostrożny z łykaniem tego bez zastrzeżeń.
@@grzegorzossowiecki1037 Jak wiesz lepiej nie mając pojęcia o kim i o czym mowa to nie łykaj, twoja sprawa.
Proszę o trochę szacunku, bez względu na poglądy.
:))
To mnie zagiąłeś... Czym się różni homoseksualizm od pederastii?
Chyba tym samym, co whisky od brandy ...
Wystarczy Google zapytać, 3 sekundy…
@@mrocznewieki
Kłopot w tym, że najpierw trzeba pomyśleć ...
Were Ancients Macedonians Slavs?
were Alexander the great Slav And Aristotle slavs?
What we are slavs or macedonians?
Ancient Macedonians were NOT Slavs.
@@mrocznewieki Manifesto from the Provisional Government of Macedonia - 1881.
President, Vasil Chomo
Secretary, Nikola Trajkov
"'our beloved fatherland is calling to you my faithful children you descendants of Aristotle and Alexander the great you and whose veins flow Macedonian blood."
-- this means that we are Macedonian descendants of Aristotle and Alexander.
They were not Slavs -- they were Macedonians = We are Macedonians, not Slavs.
Please stop this Slavic Communist propaganda For us Macedonians.
@@macedonia3321 I never said that ancient Macedonians were Slavs so I don’t know what are you talking about. I guess you are just to lazy to listen to my material to understand what I am talking about and like every lazy person you are assuming I am labelling Macedonians as Slavs just because I am from Slavic country (Poland). Well I am not claiming or assuming that.
Kawka kupiona
...Słowianami !
Jeśli chodzi o obecną Macedonię to był konflikt z Grecją o to kto następca starożytnej Macedonii.Niestety Macedonia się ugięła pod Grecja w tym wypadku. Ja sobie nie wyobrażam że Rosja się ugina pod naporem Ukrainców w sprawie bycia dziedzicem Rusi Kijowskie.
Macedonia „niestety” się ugięła? Konflikt o panowanie na terytorium prowincji Macedonia był jednym z głównych zapalników wojen bałkańskich i walk Greków z Bułgarami na początku XX wieku. Kwestia nazwy jest istotna zaś państwo o nazwie Macedonia Północna z tą antyczną nie ma prawie nic wspólnego poza nazwą. Grecy chcą przede wszystkim uniknąć roszczeń terytorialnych w przyszłości.
@@mrocznewieki Nawet Grecji przeszkadzało to kiedy Macedonia chciała mieć na Fladze te słońce Argeadów
@@maciejkorwin9553 Ponieważ to element podpinania się pod spuściznę regionu należącego do Grecji. Macedonia Północna to kraj mający więcej wspólnego z Bułgarią aniżeli jakąkolwiek antyczną Macedonią. Mogli się nazwać Pajonią bo akurat na ich terenie leżała ta antyczna kraina. Z naszego punktu widzenia Grecy wydają się przewrażliwieni ale to są Bałkany a ile wojen tam wybuchło choćby w ostatnim stuleciu każdy wie. Wojny o Macedonię toczone z Bułgarią Grecy doskonale pamiętają. Gdyby Czechy ogłosiły się Republiką Śląską a Słowacja Królestwem Małopolski ktoś z Polski też by mocno zareagował.
@@mrocznewieki Patrząc na roszczenia Macedonii wobec Grecji już rozumie dlaczego Grecy tak reagują. Grecy się boją roszczeń Macedonii ponieważ Macedonia rości sobie prawa do prawie połowy Grecji.
co za bzdury a gdzie Wielka Lechia
Na Księżycu oczywiście :)
Macedonia macedonczykow nie okopaci Greckiw Rzondowych
Ja Macedonski mieszkancem Slovianczyk nie Greczykow. Miekalem kiedysz w Sceczy nie
Zacznijcie przekazywać historię Sławian, Polan, bo tą obcą mam w dupie !
Zaczniemy, ale wy zacznijcie uczyć się kultury oraz poprawnej gramatyki. Może być polska na początek.
@@mrocznewieki nie ma polskiej, bo takiej nie było....
Macedonia NEVER greek !!!! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰
Ziemia dla Ziemniaków!
Księża na Księżyc!
Rowerzyści na Madagaskar!
Macedonia always Greek.
Plutarch wrote that the Greeks can not understand the Macedonian language. 🥴
Yes, there are many contradicting sources from antiquity. Herodotus, Tucydides, Hellanikos, all contemporary to the times I am talking about saw Macedonians as Greek cousins.
@@mrocznewieki Well no because the Greeks wrote that they are not native to Europe and the Macedonians are older civilization than the Greek for Macedonia is the first european state and kingdom and empire. The Greeks wrote that the natives of Europe are the Pelasgians and DNA shows us that the Macedonian people belongs to the only native and oldest male DNA haplogroup on the continent. The Macedonian people belongs to the Macedonian Mesolithic Proto-European I haplogroup Y-chromosome DNA and are the source of this DNA in Europe. Also the Macedonian capital is called Pella so I think the Macedonians are the Pelasgians. The Pelasgians existed before the Mycenaean and the Minoan civilizations. There are structures in Macedonia older than the structures found from these two different civilizations.
@@dove5591 „Macedonia is the first european state and kingdom and empire”… Yes, maybe if we ignore archeological evidence from Crete and Peloponnese…. Are you from North Macedonia :) ?
@@mrocznewieki No I am Swedish and no one uses the n word for the Macedonians rejected the eu imposed agreement on the Macedonian referendum also it is the Greeks who wrote that Macedonia is the first state and it is from 808 bc. I don't think you understand the meaning of the word state.
@@dove5591 If you place 808 BC as creation of the first European state and kingdom than you have to ignore archeological evidence for existence of Mycenean kingdoms in the Late Bronze Age. Not mentioning even older Minoan civilization (we don't know if this was a kingdom but it was a state with some form of government and centralized organization). Greeks (Tucydides) also wrote that Pella wasn't the first capital of Macedonians, it was Aigai. Pella wasn't even among the native lands of those Macedonians, they conquered them during their early expansion. Accepting one sources while ignoring others (archeology and writing records) that don't fit your opinion is pretty weak.
PROUD TO BE MACEDONIAN !
Niestety opowiadasz monotonnie, jak nastarszy nauczyciel w szkole, który czyta z książki. Do poduszki idealnie. Think about it.