Muzeum Toruńskiego Piernika - najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne muzeum w Polsce

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ธ.ค. 2023
  • Mamy przyjemność zaprosić wszystkich do zwiedzania z nami najsmaczniejszego i najbardziej aromatycznego muzeum w Polsce - Muzeum Toruńskiego Piernika.
    Muzeum mieści się przy ul. Strumykowej 4, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, która to dała początek dzisiejszej Fabryce Cukierniczej „Kopernik”.
    Toruńskie Pierniki są najsłynniejszym produktem wytwarzanym w Toruniu - najbardziej charakterystycznym symbolem Torunia. Od wieków cenione na całym świecie - słynące z niepowtarzalnego smaku, doskonałej jakości i artystycznej formy. Pierwsze wzmianki o ich wypieku pochodzą z roku 1380. Receptury były pilnie strzeżone i przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Najstarszy znany pisemny przepis pochodzi dopiero z 1725 roku.
    Najbardziej znanymi producentami toruńskich pierników byli:
    - Fabryka „Gustaw Weese” - powstała w 1824 roku, będąca kontynuacją warszatu rzemieślniczego założonego w 1763 r. przez Johanna Weese (dziadka Gustawa),
    - Fabryka pierników Herrmanna Thomasa - z roku 1857, będąca drugą największą w XIX-wiecznym Toruniu,
    - Fabryka pierników Jana Ruchniewicza, powstała w 1907 roku.
    Otwarcie muzeum miało miejsce w 2015 roku, w 130. rocznicę wybudowania fabryki „Gustaw Weese”. Jest to nowoczesna placówka muzealna prezentująca historię i zabytkowe eksponaty w tradycyjnej formule, a także poprzez interakcję ze zwiedzającymi, z wykorzystaniem multimediów.
    Ekspozycje muzealne rozmieszczone są na trzech kondygnacjach.
    Na najniższym poziomie znajduje się wystawa poświęcona historii toruńskiego piernika „Piernikowe korzenie - od formy do pieca”. Przedstawia dzieje od średniowiecza do współczesności.
    Pokazuje m.in. rekonstrukcję średniowiecznego kramu, w której kramarka opowiada co dawniej w tych kramach sprzedawano. Warsztat snycerski z kolekcją dawnych zabytkowych form piernikarskich, wśród których najstarsze pochodzą z końca XVII wieku. Przedstawione są tu również tajemnice technologii wypieków pierników, poprzez rekonstrukcję pieców z końca XVI w., oryginalne piece z XIX i XX wieku, po współczesne piece fabryczne. Poznać można tajniki najstarszego przepisu na piernik toruński,
    dowiedzieć się w jaki sposób przygotowywano ciasto piernikowe, czym się ono charakteryzowało, jak długo musiało leżakować.
    Można też zajrzeć - dzięki specjalnemu filmowi - do współczesnej fabryki pierników - Fabryki Cukierniczej „Kopernik”.
    Na parterze odbywają się warsztaty, podczas których goście muzeum mogą upiec własnoręcznie tradycyjne pierniki z oryginalnego ciasta i przypraw.
    Na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje prezentujące obecność piernika w życiu codziennym w XIX i XX wieku - „Piernik w salonie, w kuchni, sklepie i klubie”.
    Można tu zobaczyć:
    - Gabinet właściciela fabryki,
    - Salon mieszczański, w którym można zobaczyć m.in. portrety rodzinne dawnych rodzin piernikarskich,
    - Kuchnię, w której można poznać tajemnice domowego wypieku piernika, dzięki multimedialnej, interaktywnej książce,
    - W przestrzeni ulicznej, można usiąść na ławeczce obok Gustawa Weesego, właściciela fabryki w XIX wieku, wnuka Jana Weese, założyciela fabryki w 1763 r.
    - Sklep z przełomu XIX i XX w., Znajduje się tu wyjątkowa kolekcja historycznych opakowań nieistniejących już toruńskich firm piernikarskich m.in. Herrmanna Thomasa i Jana Ruchniewicza,
    - Sklep z okresu PRL-u,
    - Klubokawiarnia z lat PRL-owskich, gdzie możemy wygodnie usiąść w fotelu i obejrzeć fragmenty dawnych kronik filmowych opowiadających o toruńskich piernikach oraz bajkę o przygodach Pyzy, która zawitała w Toruniu,
    - Wirtualna przebieralnia,
    - Kącik dla dzieci.
    Dziękujemy za zwiedzanie z nami. Mamy nadzieją, że spodobał się Wam nasz film i zachęci Was do odwiedzin muzeum.
    Mile widziane subskrypcje naszego kanału.

ความคิดเห็น • 2

  • @rafiqsworld
    @rafiqsworld 6 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawe miejsce 💪 łapka 👍 pozdrawiam 👍 życzę Szczęśliwego Nowego Roku 🥂

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  6 หลายเดือนก่อน

      Dzięki. Również życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.