Swietne podsumowanie 👍 U mnie trochę więcej to wyszło, ale zaczynałem 4 lata temu i było trochę błędów. Zwrot to pewnie z 10 lat. Ciągle to samo mi wypisują. Nigdy się nie zwróci, zepsuje i mam iść do logopedy 😂 Pozdrawiam 👋
Zgadzam się z tobą co do off gridu , ogniwa mogą być nie ściskane jak nie ładujesz ich pod korek w przeciwnym razie możesz być zaskoczony .Wiem bo sam to wypraktykowałem . Odwaliłeś kawał dobrej roboty a do tego dzielisz się wiedzom .Pozdrawiam.
na działkę gdzie nie ma prądu ok, ale do domu jednorodzinnego... 7lat zwrotu !!! a na koniec dojdą koszty recyklingu. Fajnie że zrobiłeś takie podsumowanie!
Inwestycje tak mają takei w mieszkania potrafią i 15lat się zwracać.Dochód z inwestycji jest dla cierpliwych bo zarabiają kiedy śpią. Niecierpliwym zostaje praca do emerytury.
a samochody jak kupujesz czy telefony pc laptopy inne rzeczy agd to liczysz kiedy ci sie one zwroca??A jak sie zepsuja.Chore myslenie macie w Polsce pod tym katem.Kazdy tylko pyta na forach/czacie kiedy sie to zwroci.To sie moze nigdy nie zwrocic.To jest w razie W, by byc niezaleznym,szczegolnie jak braknie pradu.Jak wam dowala jeszcze podatek od fotowoltaiki to tymbardziej sie to nie zwroci.
Witam. Na obecną chwile instalacje off-grid można na olx nabyć za 13tys zł taka ciekawą jeśli dołożysz do interesu wyjdzie więcej i zwrot bedzie szybszy. Prz dzisiejszej cenie pradu w okolicy 1,8PLN uwież mi nastąpi to dość szybko. Pomyśl sobie, że w domu np masz dodatkowo bufor 1000L i co zrobić z tą nadprodukcja z PV? Dla mnie oczywiste wrzucać w bufor te kwh bądź grzać grzejnikami elektrycznymi z falownika, który nam to może zagwarantować co za tym idzie zwrot jest dużo szybszy. Tu widzisz instalacje która była budowana kilka lat temu dziś panele BF 400-500w masz dostępne od 230-270zł szt magazyny energii 15kw z bms nowe widze po 6500-8000zł szt inwertery deye np sun6k-sg03lp1 4400PLN sun12k-sg03lp3 7600PLN wiec dobry off grid z mozliwością rozbudowy to koszt: falownik 12kw 3F 7700PLN bateria lifepo4 15kw 7000PLN 19szt paneli risen rsm40-8 410w bf 4450PLN 7.79kwp nop pod jeden string konstrukcje robisz samemu na kat 60stopni nie to co sprzedaja 30-40stopni ustawiamy sie na produkcje w okresie od pażdziernik-marzec wyższa i cieszysz sie off-gridem za 20tys pln z mozliwoscia rozbudowy. Kiedy to sie zwróci szybko jak dołożysz kabel dodatkowy do falownika i nadprodukcje wepchniesz w bufor bądz w grzejniki elektryczne. Mozęsz zastosować np używane panele widze dobre panele 270w po 80pln w czym problem zawsze taniej. Ja mam trinasolar 270w i nie narzekam sprawnosc maja jeszcze 101%
W przyszłym tygodniu betonuje nogi po konstrukcję pod panele - planuję 4szt, w sumie 2300Wp, inwerter 6kW i później bank 5kWh... Mam nadzieję zamknąć się poniżej 10000zł... Zobaczymy ;)
Pierwsze moje "panele" to były solarne szyberdachy z Audii A2 ok 35Wp i mam je jeszcze w ogródku i służą do oświetlenia ogrodu. Mają 30 lat.Mierzyłem rok temu jakie mają osiągi i dalej mają ok 30wp co jest dosyć optymistyczne dla działania dzisiejszych instalacji w przyszłości. OFF-GRID w polskich warunkach to zabawa dla pasjonatów z dobrą wiedzą co najmniej elektrotechniczną.Z moim obserwacji aby wykorzystać te 2.7kWp to musisz mieć akumulatory o 10 do 30 krotniej pojemności co moc paneli.Czyli minimum 30kWh.To ma sens ale to też kosztuje.Ja mam ok.8.2kWp i mam 64 LiFepo4 EVE 280Ah czyli ok 60kWh sprzegnięte z 2 Quattro Victrona .OFF-GRID wymaga też zmiany instalacji domu na minimalne zużycia energii.Myslę ,że to się nigdy nie zwróci ale każda pasja kosztuje.
Podpowiem temat na kolejny film - jakbyś zrobił rekalkulację takiej inwestycji biorąc pod uwagę aktualne, niższe ceny to sporo osób byłoby zainteresowanych jak sądzę :)
Robiłeś może omówienie jak powinna wyglądać rozdzielnica do PV hybrydowej? Czyli jakie zabezpieczenia przed i jakie za falownikiem? Szukam sensownego omówienia i im dłużej szukam tym mnie bardziej głowa boli od bzdur zawartych w filmikach ;)
Dzień dobry, mógłby Pan zrobić stonę o tej instalacji? schemat, jakie podzespoły, jakie aplikacje, i tak dalej, ze strony z pełnym opisem i schematem byłoby łatwo korzystać, ewentualnie zrobić jakiegoś pdf-a z cała instalacja , czy instalacja służy tylko do grzania wody czy daje tez prąd w gniazdkach? ciekawy temat, pozdrawiam
Dobry pomysł z czasem postaram się zrobić takie artykuły z tzw przykładami. Co do kupionych urządzeń to pod filmami gdzie są pokazywane instalacje razem z montażem są też podpięte linki z excela co było kupione.
Dwa pytania. 1.Przy liczeniu opłacalności jest uwzględniony zysk z alternatywnej inwestycji kapitału (lub co najmniej zysku z lokaty z uwzglednieniem efektu procentu składanego)? 2. Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości (szczególności od pożaru) przy takiej instalacji - jakie pomiary rób standardy trzeba spełnić, by nie mieć problemów z ubezpieczycielami ?
1. Nieznam się na lokatach ale wydaje mi się że nie znajdziesz teraz żadnej ponad 10%. 2. To proszę skonsultować z swoim ubezpieczycielem, bo tutaj jest 1000% przypadków. Czy to będą nowe baterie czy takie jak moje powinny byc zamontowane w miejscu 100% bezpiecznym dla domu. Dodatkowo instalacja powinna być wykonana lub sprawdzona przez osobę posiadająca uprawnienia, ona już wykona odpowiednie pomiary. Oczywiście jak w przypadku każdego DIY ciężko jest ocenić jego wartość.
Jak najbardziej, jest tam sporo materiałów od wyboru paneli, falowników, baterii, kilka pełnych filmów z instalcji. Oczywiście nie ma problemu żeby się ze mną skonsultować ;)
Chyba najbardziej ravjonalnie byloby dorzucić jeszcze 6paneli rownolegle do tych. Uzyski zwiększyły by się dość mocno, najlepiej w innym kierunku niż obecny
Planujemy za rok-dwa wejść na dach i całkiem to rozbudować ;). Jak kalkuluje się pod produkcje na zimę to najlepiej dołożyć string na osobnej ładowarce np. pionowo na południe.
Pod jaką nazwą szukać urządzenia które załączy boiler po naładowaniu magazynu? szukam i nie mogę znaleźć a włącznik godzinowy nie zawsze się sprawdza, wystarczy że przyjdzie chmura na kilka godzin i magazyn ma 50%
Część, właśnie dodałem twój kanał do moich ulubionych ze względu na konkretne informacje których tak bardzo brakuję w temacie off grid. Zamierzam zbudować taką instalację być może we współpracy z tobą jeśli jesteś zainteresowany. Czy było by możliwe ogrzanie domu ca. 100m2 elektrycznymi matami grzewczymi oraz podgrzewanie wody wykorzystując tylko prąd generowany i magazynowany z instalacji fotowoltaicznej? Czy możliwe i sensowne jest wspomaganie takiej instalacji szczególnie w okresie zimowym energią generowana przez wiatrak? Pozdrawiam Kuba
@@moccotovibe9093 Wiatrakami się nie bawiłem, to torche ciężki temat, dużo jest z nimi problemów min. na aliku większość ofert ma zawyżone moce. Co do PV to w zimę z jednego 500W uzyskasz średnio 100W. Jak masz ich duży zapas PV to coś da ogrzać ale na pewno nie 100%. No chyba że zrobisz magazy rzędu 100kWh i ze 20kW Paneli to wtedy da radę. Jak coś to pisz na sklep@smartbob.pl mogę pomóc coś ściągnąć albo w planowaniu. Dzięki za pozytwna recenzje ;)
a są jakieś falowniki w miarę tanie do których podłącza się bezpośrednio panele a na wyjściu orzymujemy sinus 230v? czy to ma sens? tak aby zasilał np. tylko grzałkę w bojlerze
Każdy falownik tak działa jak piszesz, wiekoszość z nich potrzbuje jeszcze baterii do działania. Co do samego boilera to też można, chociaż jak się posiada już aktywne 230V to nie problem podpiąć światła ;). Jak potrzebujesz dobrać konkretny model i panele to napisz na sklep@smartbob.pl co chesz i daj jakoś kontakt do siebie to pogadamy.
Możesz napisać jaki panele kupić , chce zakupić w tym roku panele ale instalacje będę robił za rok, wiem że ceny mogą spać, ale też mogą iść do góry, wiec kasa jest chce zainwestować, pytanie w jakie panele ? może coś polecisz, jaka firma, jaka moc i gdzie kupić. Może i falownik, paneli planuje kupić około 10 szt, teraz, plus dodatkowe 10 pod koniec roku, tyle zmieszczę etc.
witam mam 9 paneli 410W prawie 3,7KW , + 4 panele 395w 1.6Kw ( czy można je połączyć razem?( inna firma) chciał bym zrobic instalacje off grid, docelowo panele będą ogrzewać bojler 300L(w przyszłości jacuzzi), + zasilanie domku na działce. moje pytanie brzmi jaki wybrac inwerter i baterie? może ktoś polecic coś sprawdzonego? pozdrawiam OFF Gridowców
@@Szybki769 Ja bym podłączył 9 paneli bezpośrednio pod inwerter a te 4 dodatkowe pod osobną ładowarkę do baterii (mógłby być też inwerter na 2 stringi, ale często te stringi sprawnie działają dopiero gdzieś w granicach 200V a z 4 masz okolo 150V) . Co do modelu i mocy to zależy też ile to jacuzzi będzie brało wstępnie założył bym np. taki: smartbob.pl/pl/strona-glowna/46-falownik-offgrid-smg-ii-62kw-48v.html
@@SmartBobAutomatyka Mam falownik anern i działa bez baterii w bypasie zauważyłem na liczniku energi że próbuje wysyłać do sieci choć jest ta opcja wyłączna czy to normalne zjawisko tych inwerterów
@@PiotrekGrzelak-q7x To zależy od konstrukcji bo są takie co mają ta opcje z możliwością wyłączenia (można powiedzieć że działają jak falownik tzw. zero eksport) albo takie co są tylko offgrid( mają całkowicie inna budowę która wyklucza eksport). Ew. pytanie czy ta genracja to jakaś znaczna ilość, czy jakieś śmieci co czasem się pojawiają np. przy indukcji.
@@sawomirslusarz5469 Jeżeli to jest typowy chiczyk to zalecan mieć min 200V napięcia, czyli min. 6 typowych paneli 400W. Ale dla takiej mocy to lepiej mieć znacznie więcej ;)
jezeli magazyn ma byc 3x panele no to na jakiej logice sie to opiera bo chyba lepiej jest jak jest wiecej paneli i mamy jako tako staly doplyw pradu co magazynu bo to gwarantuje to "utrzymanie pradu" jak paneli jest malo to tego nie bedzie
Jak chesz żeby taka inwestycja się szybko zwróciła to trzeba mieć możliwość wykorzystania całej produkcji z całego dnia w dowolnym momencie. Jak ktoś ma dużo paneli powiedzmy 10kW które dadzą 60kWh dziennie to co mu po takiej ilości Jak np. zużyje w dzień tylko 10kWh a magazyn przetrzyma np. też tylko 10kWh, więc straci możliwość pobrania i skorzystania z większości energi, np. kolejnego dnia kiedy nie będzie słońca. Oczywiście są też przypadki gdzie ktoś specjalnie daje 10x więcej paneli niż potrzebuje np. żeby mieć zapas na zimę. Ale przy takim klasycznym rozwiązaniu taki podział się sprawdza.
@@marekmusialek3857 Prawie wszytskie chińskie falowniki nie potrzbuja do pracy żadnej komunikacji więc w praktyce działa każde aku. On sprawdzają tylko poziomy napięcia które muszą być zgodne z danym modelem. Więc jak chesz budować samoróbke to dla tego rodzaju ogniw najlepiej mieć takie konfigurację jak napisałem.
@@SmartBobAutomatyka Ale pakiety w postaci akumulatorow 12v/24v z bmsem (np enerblock) chyba niestety wciaz trzymaja cene :( przyjdzie z Ali zamawiac niebieskie ogniwa i samemu skladac. Ja tak zrobilem z LTO i od kilku lat smigają bez utraty pojemnosci
@@mdworzan Ja planuje niedługo sam importować większe baterie gotowe LiFePo4 z BMS po około 15kWh. Jak byś był zainteresowany to zapraszam. Celujemy w cenę około 8 tys.
@SmartBobAutomatyka pomijając fakt interpretacji nazewnictwa, które używasz (notabene uważam że Ty i podobni twórcy na YT się mylicie) interesują mnie dwie rzeczy: 1. czy instalacja została zgłoszona do lokalnego ZE🤔 2. jak realizowany jest układ samoczynnego odłączenia sieci w momęcie zaniku w niej napięcia, jest to układ własnej konstrukcji i gotowy produkt🧐
@@krypta0 1. Instalacja nie jest zgłoszona bo to instalcja OFF-GRID. 2. Nie ma żadnego takiego układu tutaj, jest tylko falownik OFF-GRID i zarządzanie grzaniem boilera.
@@SmartBobAutomatyka z Twoje wypowiedzi w materiale wideo wynika że niedobór energii z magazynu uzupełniany jest energią z sieci. Więc wnioskuję że zarówno sieć jak i magazyn pracują na wspólną instalacje w budynku czyli te 2 źródła mają ze sobą połączenie. Więc co się stanie w momencie wyłączenia zasilania z sieci... budynek dalej będzie miał zasilanie z ME jednocześnie świadomie lub nie będzie pompował napięcie zwrotne🤔
@@krypta0 W przypadku braku energii falownik przełącza się na baypass i zwyczajnie przekazuje energię z sieci na odbiorniki, bez udziału PV i baterii. Konstrukcja tego falownika wyklucza możliwości wprowadzenia energi spowrotem do sieci i dlatego nie wymaga zgłoszenia. Ten typ falownika może tylko pobrać energię z sieci do zasilenia odbiorników jeśli nie ma już jej z PV lub baterii. Najprościej Faza którą wchodzi do falownika jest odesparowana od fazy która służy do zasilania odbiorników. W falownikach ongrid to jest ta sama faza.
Tak, tylko że Pan się zna na tym. Jak ktoś się nie zna to jeszcze trzeba dorzucić 10-15 tys za instalację i wtedy okres zwrotu już się podwaja niestety
#Pomożesz? Buduje dom w busie, mam 6 paneli 420W 3 chcę zamontować na dach a gdy będzie mało prądu to kolejne trzy na grunt. Miotam się co do elektroniki bo pierwotnie chciałem robić na 12v, ale koszty by mnie mogły sprowadzić na granicę bankructwa, więc pomyślałem o 24. Jaki sprzęt byłby najlepszy (vitron jest w opcji ale musiałbym być obłędnie bogaty). powmr 3,2kw kosztuje 1100 i można do niego podpiąć 3000W z paneli, z kolei o kilka stówek POlińskich więcej jest falownik (błękitny obudowa ze światełkami czerwony, niebieski i fioletowy) RGB chyba o światełka chodzi; 3600W 24V do 230V hybrydowy inwerter słoneczny Max. Wejście PV 450V), mam w koszyku w alie.4500W hybrydowy inwerter słoneczny poza siecią, 24V, 150A MPPT, czysta fala sinusoidalna, wejście 90-450VDC PV, brak baterii, duży ekran dotykowy 4200W za 1261(pomarańczowa pionowa kreska na środku białego urządzenia). I nie wiem co kupić bo na 12V planowałem max pobór na 1,5kw, a tu nie mogę znaleźć takiego małego falownika do którego podepnę 6 paneli. Czy te wielkie maszyny zażrą mi baterię (280ah lifepo4) gdy będą cała dobę pracowały? Podobno pobierają 50W i to dla nich normalne.
Falownik 24V przy generacji 230V pobiera zawsze około 30W, jednostki 48V to już ponad 50W. Takie więc od 0.5-1kWh dziennie zje Ci na same podtrzymanie zasilania. Jak masz kamper to może warto zostać na niskim napięciu i kupić wszystko np. na 24V a 230V odpalać tylko do gotowania. W każdym chińskim można je wyłączyć i wtedy bierze około 5W np. zamiast 50W. Co do modelu ja zawsze kupuje teraz SMG II.
@@Przypowiesci_Salomona_26 Chodzi Ci o EaSun ;) dla pewności najlepiej zajrzeć do instrukcji. Ale to czy to będzie EASUN czy POWMAR czy POWLAND to jest tylko inna naklejka. Patrz na model i kolor obudowy, w środku jest to samo.
@@SmartBobAutomatyka 3x37V to za mało aby smg2 działał, z tych urządzeń co wymieniłem jedno startuje od 30V drugie od 90. muszę chyba zwrócić uwagę na ten parametr.
Piękne, niestety nie dla wszystkich, Tobie się zwróci w 7-8 lat bo zrobiłeś sam, ale jak ktoś wyda za montaż to już x2, paneli też się nie przywiezie w rodzinnym autku.
@@SmartBobAutomatyka Po pierwsze albo jesteśmy off grid i mamy własne zasilanie awaryjne albo jesteśmy on-grid i w razie braku energii dobieramy energię z sieci - nie można być trochę w ciąży. Po drugie - zimą produkcja z PV jest na tyle niska, że nie ma szans osiągnąć niezależności 100%, dobrze jest mieć magazyn energii z zapasem na 2,3 dni, ale większa rozbudowa jest nieefektywna. Nie tylko stopa zwrotu, ale koszt środowiskowy takiej instalacji jest istotny, bo lepsze efekty przy tym samym komforcie można osiągnąć stosując nieco inne podejście, wykorzystując więcej darmowej energii z zewnątrz.
@@RozsądnaPVdlaczego ma się czepić swojej baby🤔 chłop ma całkowitą rację... Autor tego filmiku jak i wiele mu podobnych na YT strasznie miesza w kotle robiąc ludzią kisiel z muzgu🤯 nie jestem wstanie uwierzyć że taka instalacja zmieściła się w 15k🥸 dodatkowo mam jeszcze kilka pytań odnośnie zaprezentowanej instalacji ale je skieruje bezpośrednio do autora😎
A jesli mam marzec-pazdziernik odlaczone fazy z sieci i dzialam na panelach+aku+inverter, a zima wylaczam pv i podpinam z powrotem fazy, to jak nazwiesz taką instalację Panie Znawco?
Bzdury facet gadasz,aż panele trzeszczą .Jesteś poza siecią kilka miesięcy w roku .Nie rób ludziom wody z mózgu i nie podpinaj się bezpodstawnie pod coś o czym nie masz zielonego pojęcia.
@@sawekandrzejczak2847 Napisz gdzie to jest i ew. podeślij foty co masz. Mogę spróbować coś pomoc/znaleźć ale to ew. pod koniec sierpnia bo teraz mam już sporo roboty. Jak coś to pisz na sklep@smartbob.pl
Swietne podsumowanie 👍 U mnie trochę więcej to wyszło, ale zaczynałem 4 lata temu i było trochę błędów. Zwrot to pewnie z 10 lat. Ciągle to samo mi wypisują. Nigdy się nie zwróci, zepsuje i mam iść do logopedy 😂 Pozdrawiam 👋
Najbardziej pomocny Bob w internecie 😊
Wszystko dobrze wyjaśnione, oby tak dalej 😎
Zgadzam się z tobą co do off gridu , ogniwa mogą być nie ściskane jak nie ładujesz ich pod korek w przeciwnym razie możesz być zaskoczony .Wiem bo sam to wypraktykowałem .
Odwaliłeś kawał dobrej roboty a do tego dzielisz się wiedzom .Pozdrawiam.
Świetny materiał
Ciekawy film, pozdrawiam z nad morza.
@@zenonbinkowski7201 Dziękuję;)
na działkę gdzie nie ma prądu ok, ale do domu jednorodzinnego... 7lat zwrotu !!! a na koniec dojdą koszty recyklingu. Fajnie że zrobiłeś takie podsumowanie!
aktualnie zwrot można osiągnąć 3/4 lata
Inwestycje tak mają takei w mieszkania potrafią i 15lat się zwracać.Dochód z inwestycji jest dla cierpliwych bo zarabiają kiedy śpią. Niecierpliwym zostaje praca do emerytury.
a samochody jak kupujesz czy telefony pc laptopy inne rzeczy agd to liczysz kiedy ci sie one zwroca??A jak sie zepsuja.Chore myslenie macie w Polsce pod tym katem.Kazdy tylko pyta na forach/czacie kiedy sie to zwroci.To sie moze nigdy nie zwrocic.To jest w razie W, by byc niezaleznym,szczegolnie jak braknie pradu.Jak wam dowala jeszcze podatek od fotowoltaiki to tymbardziej sie to nie zwroci.
7 lat to dużo
Witam. Na obecną chwile instalacje off-grid można na olx nabyć za 13tys zł taka ciekawą jeśli dołożysz do interesu wyjdzie więcej i zwrot bedzie szybszy. Prz dzisiejszej cenie pradu w okolicy 1,8PLN uwież mi nastąpi to dość szybko. Pomyśl sobie, że w domu np masz dodatkowo bufor 1000L i co zrobić z tą nadprodukcja z PV? Dla mnie oczywiste wrzucać w bufor te kwh bądź grzać grzejnikami elektrycznymi z falownika, który nam to może zagwarantować co za tym idzie zwrot jest dużo szybszy. Tu widzisz instalacje która była budowana kilka lat temu dziś panele BF 400-500w masz dostępne od 230-270zł szt magazyny energii 15kw z bms nowe widze po 6500-8000zł szt inwertery deye np sun6k-sg03lp1 4400PLN sun12k-sg03lp3 7600PLN wiec dobry off grid z mozliwością rozbudowy to koszt: falownik 12kw 3F 7700PLN bateria lifepo4 15kw 7000PLN 19szt paneli risen rsm40-8 410w bf 4450PLN 7.79kwp nop pod jeden string konstrukcje robisz samemu na kat 60stopni nie to co sprzedaja 30-40stopni ustawiamy sie na produkcje w okresie od pażdziernik-marzec wyższa i cieszysz sie off-gridem za 20tys pln z mozliwoscia rozbudowy. Kiedy to sie zwróci szybko jak dołożysz kabel dodatkowy do falownika i nadprodukcje wepchniesz w bufor bądz w grzejniki elektryczne. Mozęsz zastosować np używane panele widze dobre panele 270w po 80pln w czym problem zawsze taniej. Ja mam trinasolar 270w i nie narzekam sprawnosc maja jeszcze 101%
W przyszłym tygodniu betonuje nogi po konstrukcję pod panele - planuję 4szt, w sumie 2300Wp, inwerter 6kW i później bank 5kWh... Mam nadzieję zamknąć się poniżej 10000zł... Zobaczymy ;)
Pierwsze moje "panele" to były solarne szyberdachy z Audii A2 ok 35Wp i mam je jeszcze w ogródku i służą do oświetlenia ogrodu. Mają 30 lat.Mierzyłem rok temu jakie mają osiągi i dalej mają ok 30wp co jest dosyć optymistyczne dla działania dzisiejszych instalacji w przyszłości.
OFF-GRID w polskich warunkach to zabawa dla pasjonatów z dobrą wiedzą co najmniej elektrotechniczną.Z moim obserwacji aby wykorzystać te 2.7kWp to musisz mieć akumulatory o 10 do 30 krotniej pojemności co moc paneli.Czyli minimum 30kWh.To ma sens ale to też kosztuje.Ja mam ok.8.2kWp i mam 64 LiFepo4 EVE 280Ah czyli ok 60kWh sprzegnięte z 2 Quattro Victrona .OFF-GRID wymaga też zmiany instalacji domu na minimalne zużycia energii.Myslę ,że to się nigdy nie zwróci ale każda pasja kosztuje.
Podpowiem temat na kolejny film - jakbyś zrobił rekalkulację takiej inwestycji biorąc pod uwagę aktualne, niższe ceny to sporo osób byłoby zainteresowanych jak sądzę :)
@@RozsądnaPV Staram się to robić na bieżąco ;) Przy kolejnych inwestycjach pójdą nowe ceny ;)
Robiłeś może omówienie jak powinna wyglądać rozdzielnica do PV hybrydowej? Czyli jakie zabezpieczenia przed i jakie za falownikiem? Szukam sensownego omówienia i im dłużej szukam tym mnie bardziej głowa boli od bzdur zawartych w filmikach ;)
O widzę ogniwa lg bez ścisku i nic nie puchnie , a jednak, a wszyscy z tym ściskiem atakują, jak przeładujesz to i ścisk i święcona woda nie pomoże.
@@sawekzielnik7239 Hehe no jest duża grupa co lubi ściskać ;)
Jak już robić to 48 volt minimum
Dzień dobry, mógłby Pan zrobić stonę o tej instalacji? schemat, jakie podzespoły, jakie aplikacje, i tak dalej, ze strony z pełnym opisem i schematem byłoby łatwo korzystać, ewentualnie zrobić jakiegoś pdf-a z cała instalacja , czy instalacja służy tylko do grzania wody czy daje tez prąd w gniazdkach? ciekawy temat, pozdrawiam
Dobry pomysł z czasem postaram się zrobić takie artykuły z tzw przykładami. Co do kupionych urządzeń to pod filmami gdzie są pokazywane instalacje razem z montażem są też podpięte linki z excela co było kupione.
Część jak można się z Tobą skontaktować?
Pozdrawiam
Napisz na sklep@smartbob.pl
Dwa pytania. 1.Przy liczeniu opłacalności jest uwzględniony zysk z alternatywnej inwestycji kapitału (lub co najmniej zysku z lokaty z uwzglednieniem efektu procentu składanego)? 2. Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości (szczególności od pożaru) przy takiej instalacji - jakie pomiary rób standardy trzeba spełnić, by nie mieć problemów z ubezpieczycielami ?
1. Nieznam się na lokatach ale wydaje mi się że nie znajdziesz teraz żadnej ponad 10%. 2. To proszę skonsultować z swoim ubezpieczycielem, bo tutaj jest 1000% przypadków. Czy to będą nowe baterie czy takie jak moje powinny byc zamontowane w miejscu 100% bezpiecznym dla domu. Dodatkowo instalacja powinna być wykonana lub sprawdzona przez osobę posiadająca uprawnienia, ona już wykona odpowiednie pomiary. Oczywiście jak w przypadku każdego DIY ciężko jest ocenić jego wartość.
Czy Twoja playlista, pt. FOTOWOLTAIKA, będzie wystarczająca do rozpoczęcia offgridu?
Jak najbardziej, jest tam sporo materiałów od wyboru paneli, falowników, baterii, kilka pełnych filmów z instalcji. Oczywiście nie ma problemu żeby się ze mną skonsultować ;)
Chyba najbardziej ravjonalnie byloby dorzucić jeszcze 6paneli rownolegle do tych. Uzyski zwiększyły by się dość mocno, najlepiej w innym kierunku niż obecny
Planujemy za rok-dwa wejść na dach i całkiem to rozbudować ;). Jak kalkuluje się pod produkcje na zimę to najlepiej dołożyć string na osobnej ładowarce np. pionowo na południe.
Pod jaką nazwą szukać urządzenia które załączy boiler po naładowaniu magazynu? szukam i nie mogę znaleźć a włącznik godzinowy nie zawsze się sprawdza, wystarczy że przyjdzie chmura na kilka godzin i magazyn ma 50%
@@dronefpv8924 Mogę Ci sprzedać swoj sterownik na smartbob.pl np 0808R Napisz na email sklep@smartbob.pl jaki masz magazyn to zobaczymy czy pójdzie.
Część, właśnie dodałem twój kanał do moich ulubionych ze względu na konkretne informacje których tak bardzo brakuję w temacie off grid.
Zamierzam zbudować taką instalację być może we współpracy z tobą jeśli jesteś zainteresowany. Czy było by możliwe ogrzanie domu ca. 100m2 elektrycznymi matami grzewczymi oraz podgrzewanie wody wykorzystując tylko prąd generowany i magazynowany z instalacji fotowoltaicznej? Czy możliwe i sensowne jest wspomaganie takiej instalacji szczególnie w okresie zimowym energią generowana przez wiatrak? Pozdrawiam Kuba
@@moccotovibe9093 Wiatrakami się nie bawiłem, to torche ciężki temat, dużo jest z nimi problemów min. na aliku większość ofert ma zawyżone moce. Co do PV to w zimę z jednego 500W uzyskasz średnio 100W. Jak masz ich duży zapas PV to coś da ogrzać ale na pewno nie 100%. No chyba że zrobisz magazy rzędu 100kWh i ze 20kW Paneli to wtedy da radę. Jak coś to pisz na sklep@smartbob.pl mogę pomóc coś ściągnąć albo w planowaniu. Dzięki za pozytwna recenzje ;)
Cześć. W jaki sposób (czym) przekierowujesz nadmiar produkcji na grzanie wody??
Mierzę nasłonecznienie i stan baterii. Jeśli są warunki to grzałka chodzi na maksa.
a są jakieś falowniki w miarę tanie do których podłącza się bezpośrednio panele a na wyjściu orzymujemy sinus 230v? czy to ma sens? tak aby zasilał np. tylko grzałkę w bojlerze
Każdy falownik tak działa jak piszesz, wiekoszość z nich potrzbuje jeszcze baterii do działania. Co do samego boilera to też można, chociaż jak się posiada już aktywne 230V to nie problem podpiąć światła ;). Jak potrzebujesz dobrać konkretny model i panele to napisz na sklep@smartbob.pl co chesz i daj jakoś kontakt do siebie to pogadamy.
@@SmartBobAutomatyka ok dzięki za odpowiedź
A co powiesz o easun?
Możesz napisać jaki panele kupić , chce zakupić w tym roku panele ale instalacje będę robił za rok, wiem że ceny mogą spać, ale też mogą iść do góry, wiec kasa jest chce zainwestować, pytanie w jakie panele ? może coś polecisz, jaka firma, jaka moc i gdzie kupić. Może i falownik, paneli planuje kupić około 10 szt, teraz, plus dodatkowe 10 pod koniec roku, tyle zmieszczę etc.
Napisz na sklep@smartbob.pl, podeśle do siebie kontakt na priv.
witam mam 9 paneli 410W prawie 3,7KW , + 4 panele 395w 1.6Kw ( czy można je połączyć razem?( inna firma) chciał bym zrobic instalacje off grid, docelowo panele będą ogrzewać bojler 300L(w przyszłości jacuzzi), + zasilanie domku na działce. moje pytanie brzmi jaki wybrac inwerter i baterie? może ktoś polecic coś sprawdzonego? pozdrawiam OFF Gridowców
@@Szybki769 Ja bym podłączył 9 paneli bezpośrednio pod inwerter a te 4 dodatkowe pod osobną ładowarkę do baterii (mógłby być też inwerter na 2 stringi, ale często te stringi sprawnie działają dopiero gdzieś w granicach 200V a z 4 masz okolo 150V) . Co do modelu i mocy to zależy też ile to jacuzzi będzie brało wstępnie założył bym np. taki: smartbob.pl/pl/strona-glowna/46-falownik-offgrid-smg-ii-62kw-48v.html
A co powiesz o baypasie w falownikach
No jest i działa dobrze ;)
@@SmartBobAutomatyka Mam falownik anern i działa bez baterii w bypasie zauważyłem na liczniku energi że próbuje wysyłać do sieci choć jest ta opcja wyłączna czy to normalne zjawisko tych inwerterów
@@PiotrekGrzelak-q7x To zależy od konstrukcji bo są takie co mają ta opcje z możliwością wyłączenia (można powiedzieć że działają jak falownik tzw. zero eksport) albo takie co są tylko offgrid( mają całkowicie inna budowę która wyklucza eksport). Ew. pytanie czy ta genracja to jakaś znaczna ilość, czy jakieś śmieci co czasem się pojawiają np. przy indukcji.
Ile paneli do inwertera 10kw?
@@sawomirslusarz5469 Jeżeli to jest typowy chiczyk to zalecan mieć min 200V napięcia, czyli min. 6 typowych paneli 400W. Ale dla takiej mocy to lepiej mieć znacznie więcej ;)
@@SmartBobAutomatyka nie typowy chińczyk. Max. z PV 500V
jezeli magazyn ma byc 3x panele no to na jakiej logice sie to opiera bo chyba lepiej jest jak jest wiecej paneli i mamy jako tako staly doplyw pradu co magazynu bo to gwarantuje to "utrzymanie pradu" jak paneli jest malo to tego nie bedzie
Jak chesz żeby taka inwestycja się szybko zwróciła to trzeba mieć możliwość wykorzystania całej produkcji z całego dnia w dowolnym momencie. Jak ktoś ma dużo paneli powiedzmy 10kW które dadzą 60kWh dziennie to co mu po takiej ilości Jak np. zużyje w dzień tylko 10kWh a magazyn przetrzyma np. też tylko 10kWh, więc straci możliwość pobrania i skorzystania z większości energi, np. kolejnego dnia kiedy nie będzie słońca. Oczywiście są też przypadki gdzie ktoś specjalnie daje 10x więcej paneli niż potrzebuje np. żeby mieć zapas na zimę. Ale przy takim klasycznym rozwiązaniu taki podział się sprawdza.
Czy mozna podlaczyc do tego invertera baterie lifepo4.
Tak, dla lifepo4 będzie to konfiguracja 8s dla 24V (taki jak ma filmie) lub 16s dla 48V.
Oczywiście mi chodzi o samoróbkę z kupionych ogniw.Caly czas się wacham jaki inwerter offgird kupić żeby nie musieć kupować dedykowanych akumulatorów.
@@marekmusialek3857 Prawie wszytskie chińskie falowniki nie potrzbuja do pracy żadnej komunikacji więc w praktyce działa każde aku. On sprawdzają tylko poziomy napięcia które muszą być zgodne z danym modelem. Więc jak chesz budować samoróbke to dla tego rodzaju ogniw najlepiej mieć takie konfigurację jak napisałem.
Dziękuję za odpowiedzi.
Sub😊
3:14 instalacja pokazuje faka
14tys i 9kwh aku? Cos tanie te akumulatory ;) Nawet moje zwykle LiFePo drozej wychodzą
@@mdworzan Używane Liion ;) Ja kupywale w cenie około 300zł/1kWh
@@SmartBobAutomatyka Aaa no to wyjasnia sprawę :)
@@mdworzan Ale aktualnie same ogniwa LiFePo4 nowe to koszt około 80 USD za 300Ah. Więc ogólnie ceny mocno spadły w porównaniu do zeszłych lat.
@@SmartBobAutomatyka Ale pakiety w postaci akumulatorow 12v/24v z bmsem (np enerblock) chyba niestety wciaz trzymaja cene :( przyjdzie z Ali zamawiac niebieskie ogniwa i samemu skladac. Ja tak zrobilem z LTO i od kilku lat smigają bez utraty pojemnosci
@@mdworzan Ja planuje niedługo sam importować większe baterie gotowe LiFePo4 z BMS po około 15kWh. Jak byś był zainteresowany to zapraszam. Celujemy w cenę około 8 tys.
@SmartBobAutomatyka pomijając fakt interpretacji nazewnictwa, które używasz (notabene uważam że Ty i podobni twórcy na YT się mylicie) interesują mnie dwie rzeczy: 1. czy instalacja została zgłoszona do lokalnego ZE🤔 2. jak realizowany jest układ samoczynnego odłączenia sieci w momęcie zaniku w niej napięcia, jest to układ własnej konstrukcji i gotowy produkt🧐
@@krypta0 1. Instalacja nie jest zgłoszona bo to instalcja OFF-GRID. 2. Nie ma żadnego takiego układu tutaj, jest tylko falownik OFF-GRID i zarządzanie grzaniem boilera.
@@SmartBobAutomatyka z Twoje wypowiedzi w materiale wideo wynika że niedobór energii z magazynu uzupełniany jest energią z sieci. Więc wnioskuję że zarówno sieć jak i magazyn pracują na wspólną instalacje w budynku czyli te 2 źródła mają ze sobą połączenie. Więc co się stanie w momencie wyłączenia zasilania z sieci... budynek dalej będzie miał zasilanie z ME jednocześnie świadomie lub nie będzie pompował napięcie zwrotne🤔
@@krypta0 W przypadku braku energii falownik przełącza się na baypass i zwyczajnie przekazuje energię z sieci na odbiorniki, bez udziału PV i baterii. Konstrukcja tego falownika wyklucza możliwości wprowadzenia energi spowrotem do sieci i dlatego nie wymaga zgłoszenia. Ten typ falownika może tylko pobrać energię z sieci do zasilenia odbiorników jeśli nie ma już jej z PV lub baterii. Najprościej Faza którą wchodzi do falownika jest odesparowana od fazy która służy do zasilania odbiorników. W falownikach ongrid to jest ta sama faza.
@@krypta0 ty nie masz zielonego pojecia jak to działa!! Zanim kogoś zaatakujesz najpierw zorientuj sie w temacie . Bo slabo to wyglada😆
Tak, tylko że Pan się zna na tym. Jak ktoś się nie zna to jeszcze trzeba dorzucić 10-15 tys za instalację i wtedy okres zwrotu już się podwaja niestety
Dlatego staram propagować wiedzę jak można to zrobić samemu albo z moją pomocą :).
#Pomożesz? Buduje dom w busie, mam 6 paneli 420W 3 chcę zamontować na dach a gdy będzie mało prądu to kolejne trzy na grunt. Miotam się co do elektroniki bo pierwotnie chciałem robić na 12v, ale koszty by mnie mogły sprowadzić na granicę bankructwa, więc pomyślałem o 24. Jaki sprzęt byłby najlepszy (vitron jest w opcji ale musiałbym być obłędnie bogaty).
powmr 3,2kw kosztuje 1100 i można do niego podpiąć 3000W z paneli,
z kolei o kilka stówek POlińskich więcej jest falownik (błękitny obudowa ze światełkami czerwony, niebieski i fioletowy) RGB chyba o światełka chodzi; 3600W 24V do 230V hybrydowy inwerter słoneczny Max. Wejście PV 450V),
mam w koszyku w alie.4500W hybrydowy inwerter słoneczny poza siecią, 24V, 150A MPPT, czysta fala sinusoidalna, wejście 90-450VDC PV, brak baterii, duży ekran dotykowy 4200W za 1261(pomarańczowa pionowa kreska na środku białego urządzenia).
I nie wiem co kupić bo na 12V planowałem max pobór na 1,5kw, a tu nie mogę znaleźć takiego małego falownika do którego podepnę 6 paneli. Czy te wielkie maszyny zażrą mi baterię (280ah lifepo4) gdy będą cała dobę pracowały? Podobno pobierają 50W i to dla nich normalne.
Falownik 24V przy generacji 230V pobiera zawsze około 30W, jednostki 48V to już ponad 50W. Takie więc od 0.5-1kWh dziennie zje Ci na same podtrzymanie zasilania. Jak masz kamper to może warto zostać na niskim napięciu i kupić wszystko np. na 24V a 230V odpalać tylko do gotowania. W każdym chińskim można je wyłączyć i wtedy bierze około 5W np. zamiast 50W. Co do modelu ja zawsze kupuje teraz SMG II.
@@SmartBobAutomatyka chya tylko w ewaunie można wyłączyć 220 podczas gdy akumulator będzie ładowany z paneli?
@@Przypowiesci_Salomona_26 Chodzi Ci o EaSun ;) dla pewności najlepiej zajrzeć do instrukcji. Ale to czy to będzie EASUN czy POWMAR czy POWLAND to jest tylko inna naklejka. Patrz na model i kolor obudowy, w środku jest to samo.
@@SmartBobAutomatyka 3x37V to za mało aby smg2 działał, z tych urządzeń co wymieniłem jedno startuje od 30V drugie od 90. muszę chyba zwrócić uwagę na ten parametr.
@@Przypowiesci_Salomona_26 Tak SMG potrzbuje więcej, teraz z nowości od 50V to jest SMH, ale ja ich jeszcze nie kupywalem.
Piękne, niestety nie dla wszystkich, Tobie się zwróci w 7-8 lat bo zrobiłeś sam, ale jak ktoś wyda za montaż to już x2, paneli też się nie przywiezie w rodzinnym autku.
Zimą pobierasz z sieci. To nie jest offgrid.
Ale falownik jest OFFGRID ;).
@@SmartBobAutomatyka Po pierwsze albo jesteśmy off grid i mamy własne zasilanie awaryjne albo jesteśmy on-grid i w razie braku energii dobieramy energię z sieci - nie można być trochę w ciąży. Po drugie - zimą produkcja z PV jest na tyle niska, że nie ma szans osiągnąć niezależności 100%, dobrze jest mieć magazyn energii z zapasem na 2,3 dni, ale większa rozbudowa jest nieefektywna. Nie tylko stopa zwrotu, ale koszt środowiskowy takiej instalacji jest istotny, bo lepsze efekty przy tym samym komforcie można osiągnąć stosując nieco inne podejście, wykorzystując więcej darmowej energii z zewnątrz.
@@marcin-_czep się swojej baby ;)
@@RozsądnaPVdlaczego ma się czepić swojej baby🤔 chłop ma całkowitą rację... Autor tego filmiku jak i wiele mu podobnych na YT strasznie miesza w kotle robiąc ludzią kisiel z muzgu🤯 nie jestem wstanie uwierzyć że taka instalacja zmieściła się w 15k🥸 dodatkowo mam jeszcze kilka pytań odnośnie zaprezentowanej instalacji ale je skieruje bezpośrednio do autora😎
A jesli mam marzec-pazdziernik odlaczone fazy z sieci i dzialam na panelach+aku+inverter, a zima wylaczam pv i podpinam z powrotem fazy, to jak nazwiesz taką instalację Panie Znawco?
Bzdury facet gadasz,aż panele trzeszczą .Jesteś poza siecią kilka miesięcy w roku .Nie rób ludziom wody z mózgu i nie podpinaj się bezpodstawnie pod coś o czym nie masz zielonego pojęcia.
Poza siecią nie jestem w żadnym miesiącu, wyraźnie jest to pokazane na przykładzie pomiarów z licznika operatora.
@@SmartBobAutomatyka Właśnie. Więc po co wprowadzasz ludzi w błąd pisząc - 2 LATA OFFGRIDU ....-?
Niby dorosły chłop, a "r" nie potrafi mówić.
To już wiem, ale punkt dla ciebie za spostrzegawczość!
Nie rozumiem ludzi Po co zadają sobie trud żeby dokuczać innym
@@GrzegorzAlicki Wystarczy nauczyć się mówić. 6 latek potrafi mówić, a dorosły chłop nie.
@@GrzegorzAlicki Słuszna uwaga ;)
Witam potrzebuję zrobić magazyn z litowo jonowych 12 s do falownika goodwe , da radę?
@@sawekandrzejczak2847 Pewnie da radę, a ogniwa już masz ?
@@SmartBobAutomatyka tak siedem sztuk bms-a i komunikacji brak
@@sawekandrzejczak2847 Napisz gdzie to jest i ew. podeślij foty co masz. Mogę spróbować coś pomoc/znaleźć ale to ew. pod koniec sierpnia bo teraz mam już sporo roboty. Jak coś to pisz na sklep@smartbob.pl
@@SmartBobAutomatyka Aleksandrów Łódzki
Zdjęcia zrobię i podeślę jak przyjadę z roboty
Termin mi pasuje
Zdjęcia wysłałem na sklep