Fajny film. Dziękuję. Gratuluję cierpliwości -> chyba mało kto tworzy film przez 1 rok, czego efektem jest 21 minut tego filmu i 9 litrów winka, które zniknie po jednej dobrej imprezie 😁
Bardzo dobry przepis.Bez dolewania zbędnej wody👍Ja po zatkaniu pokrywy wiadra uszczelniam je tasmą dookoła,bo jak się używa wiadra kilka lat,to wieczko się wyrabia.Rurke fermentacyjną oblewam woskiem u podstawy,żeby też powietrze się nie wdarło.
Właśnie dzisiaj zrobiłam jak co rok ale moje wychodzi piękny ciemny kolor Nawet bez Drożdż y wychodzi mi super T podobnie wychodzi mi z jasnego robię bardziej wytrawne ❤
Cześć. Za niedługo będę pierwszy raz zlewał znad osadu i przelewał wino z wiadra do balonu. Aktualnie z osadem mam 20l wina. Pytanie jest takie. Mam 25l balon, czy nie będzie za duży, tj. czy poduszka powietrzna nie będzie zbyt duża dla tej ilości wina (podejrzewam, że ostanie się ok 18l wina po zlaniu)? Chętnie bym użył tego balonu, ale waham się, czy nie jest za duży? Czy może lepiej zaopatrzyć się w mniejsze balony i przelać np. do 2 x 10l?
Myślę, że warto zaopatrzyć się w mniejszy balon (albo dwa), jeśli by się nie udało i będzie dużo wolnego miejsca to warto dodać prosiaczyn potasu 1g/10l, co zabezpieczy wino przed utlenianiem
Ja zrobiłem z czereśni i wiśni zlałem już znad osadu dodałem cukier popracowało z 2 tygodnie trzymać je dalej w balonie? już jest bardzo wyklarowane ciemne ale jak świece latarką to przeźroczyste mogęjuż zlewać do butelek czy jeszcze trzymać? na szcześćie pleśni nie ma
Mam pytanie co byś polecił do domowego ogrodu? Od 8 lat miałem swenson red i miałem już go dosyć. Ciągle mączniaki, czarna zgnilizna i brak dojrzewania. Opryski nie dawały efektu dlatego go usunąłem. Chcemy deserową odmianę najchętniej różową. Czy reliance jeat ci znana i będzie odporniejsza od swensona?
Na 9 litrów wina zużyłeś tylko 2kg cukru? Bardzo dobry film. Dzięki Tobie robię w tym roku pierwszy raz wino z winogron rosnących na moim ogródku. Mam pergolę i w zeszłym roku zmarnowalem jakieś 70kg winogron.. teraz padla decyzja, że trzeba je zmienić w winko :)
@@p0gromca123taka ilość dajesz ale nie od razu tylko dzielisz na dwie porcje 1 porcja na początku nastawu a druga porcja bo pierwszym przefiltrowaniu z miazgi
Witam, co zrobić jeśli nastaw po odrzuceniu owoców i dodaniu cukru nie chce pracować? Nastaw był robiony na dzikich drożdżach. Dopóki były owoce wszystko było dobrze, nastaw ładnie pracował. Proporcje cukru do owoców takie jak na filmie z tym że z cukrem dodawałem wodę w takich samych ilościach 1kg cukru to 1l wody.
Możliwe że ten konkretny szczep dzikich drożdży ma niską odporność na alkohol i nie chcą wyżej pracować. Proponuję dodanie szlachetnych drożdży. Najlepiej takich z przeznaczeniem do restartu.
Zależy od winogron, każde owoce mają inną zawartość cukru, dlatego trzeba zmierzyć jego poziom prostym cukromierzem i z tabeli blg odczytać ile to nam da alkoholu. Żeby nie dodawać cukru musi być bardzo dużo cukru w owocach, minimum 20 blg, co w przybliżeniu oznacza 20 g w 100 g owoców.
Z win owocowych najlepiej smakuje mi wino z malin i wiśni, z winogron to tylko wino gronowe, ale do tego trzeba mieć odpowiednią odmianę winogron no i niemałą plantację
@@dziakowiectv2704 zrobiłem dziś z twojego przepisu , rano nastawiłem a o 21 już bulgocze , dziękuję za odpowiedź , mam jeszcze jedno pytanko , ile BLG było po tych 10 dniach co dodawałes kolejny cukier ?
Czy w gotowym winie jest możliwość sprawdzenia wcześniej wspomnianym cukromierzem poziom zawartości cukru? Bo cukromierzem Balinga to raczej niemożliwe.
Na etapie przed dodaniem płatków dębowych odcedziłem wszystkie pozostałości owoców. Fermentacja stanęła. Czekac te 3-4 tygodnie i butelkować, czy zmienic taktykę? Moze uwodnić nowe drożdże?
@@dziakowiectv2704 w zasadzie było tak jak na tym filmiku. Miałem ok 10kg owoców, dodałem kilo cukru i około 0.7l wody. Minęło 10 dni, fermentacja się skonczyła i odcedziłem.owoce. po odcedzeniu mam 9 litrów wina, dodałem kolejny kilogram cukru, i olatki dębowe.
Skąd ta pewność, że fermentacja ustała? Woda w rurce nie jest dobrym wskaźnikiem, wino powinno być jeszcze w stanie cichej fermentacji do kilku miesięcy. Nie warto się spieszyć z butelkowaniem. Polecam metodę z butelką - nalać wino do butelki, zakręcić i zobaczyć za tydzień lub dwa czy będzie syknięcie przy otwarciu.
@@dziakowiectv2704 chyba masz rację. Woda w rurce przejechala na jedną stronę i rzadko bo rzadko coś tam bulknie. Czyli chyba ruch w interesie jest. Dzięki za odpowiedź
Woda jest najmniej potrzebna w winie. Chyba że mamy bardzo kiepski i kwaśny surowiec to do rozcieńczenia, ale tak to dodawanie więcej wody jest bez sensu.
Odkwaszenie bez rozcieńczania wodą- Węglan wapnia to minerał naturalnie występujący w środowisku, dodany do moszczu skutecznie obniży jego kwasowość. Wystarczy zmieszać go z wodą i dodać do moszczu owocowego. Po upływie 24 godzin moszcz należy zlać znad powstałego osadu. Dodanie 6-7 g preparatu do 10 l moszczu obniży jego kwasowość o 1 g/l.
Nastaw trzeba mieszać, ponieważ pod wpływem dwutlenku węgla owoce będą się unosić i aby oddały smak musimy je zatapiać, poza tym przy kontakcie z tlenem, szczególnie w w sytuacji kiedy jeszcze fermentacja na dobre się nie rozpoczęła może się zdarzyć, że zaatakuje tlenowiec w postaci białego kożucha na górze owoców. Jeśli owoce będą mieć kontakt z powietrzem przez dłuższy czas to też czasem zdarza się że wystąpi pleśń i nastaw jest do wyrzucenia.
Mam pytanie. Jak wyklarować wino z winogron z ubiegłego roku. Co roku robię wino gronowe i nie tylko. Zawsze się pięknie klaruje. Nie wiem dlaczego z tym z ub roku tak się stało. Co mogę teraz zrobić.
Balon czysty jak łza uzyskuje się przez zalanie go 'agentem' z biedry,przy czym należy balon obracac tak by g3sty płyn pokryl całą powierzchnię. Po pół godzinie wszystkie osady typu kamień winny itp. frakcje zostaną rozpuszczone. Trzeba jednak bardzo dokladnie wypłukać,aż do zaniku zapachu płynu. To jest bardziej skuteczne niż najlepsza szczotka czy inne metody.
Są dwie opcje. Albo wymieszać z innym winem mało słodkim, albo jeśli nie ma za dużo alkoholu to można dodać drożdże do restartu i dofermentować cukier. Jeśli to nie pomoże to można w tym roku zrobić wino wytrawne i na etapie cichej fermentacji połączyć je i wyjdzie półsłodkie. Pozdrawiam
Takie 2 pytania nasunęły mi się jeszcze: 1. Czy po przepłukaniu butelek i korków pirosiarczynem potasu, płuczesz je jeszcze wodą? Czy już nie trzeba? 2. Czy wino nie nie otrzymałoby bardziej intensywnego koloru (bardziej bordowego) gdyby trzymać owoce dłużej niż 10 dni? Wydaję mi się, że ktoś inny radził by trzymać ok 2 tygodnie.
Ogólnie rzecz biorąc można spokojnie potrzymać te dwa tygodnie. W moim przypadku zagadka jasnego koloru wina się wyjaśniła, w ten sposób, że zrobiłem drugi bliźniaczy nastaw z tych samych proporcji tylko z trochę jaśniejszych winogron i w trakcie produkcji został zamieniony i pokazałem nie ten nastaw który powinienem, ale proporcje i sposób przygotowania były identyczne. Pozdrawiam
Żadnych pożywek,drożdży,cukru -winogron nie myć(naturalne drożdże) ,zmiażdżyć po 4 dniach prasa i sok do balonu. Minimum rok najlepiej dwa i na tym koniec,można pić. To oldkoolowy włoski przepis na prawdziwe wino.
witam, szkoda że nie ma szczegółów, takie filmy są super ale są nie precyzyjne, nie wiemy ile kg owoców, ile wyszło soku, ile ddkładnie trzeba wody i cukru... a szkoda
oglądnąłem jeszcze raz, mam pytanie, jak to jest możliwe że z pulpy 9.5 L uzyskałeś 8.5 L soku zaraz po oddzieleniu owoców... to mnie zmyliło najbardziej, sam robię wina i z pulpy, zaczynu czy nastawu np z 10l wychodzi 6-7 soku. Tak na oko 60-70% oczywiście bez użycia prasy... cukier jak na 9l ok, trochę wody mało ale może owoc nie kwaśny to winko dobre, nie czepiam się broń boże, po prostu szukam alternatyw do moich przepisów :)
@@dziakowiectv2704 Akurat przy wyrobie wina znajomość odmiany jest ważna. I zapewniam że ludzie chcieliby wiedzieć czy to "landryna" vitis labrusca czy coś lepszego.
Nie spodziewal sie takiego koloru nie spodziewal sie takiego smaku. To czego sie spodziewal? Ja robilem pierwszy raz i wyszlo mi idealnie ciemno czerwone wino i spodziewalem sie takiego smaku bo w sumie robilem wino a nie napój. 2 kg cukru to chyba malo. Ja dalem 4 kg cukru i wyszlo takie przyjemne półsłodkie
4 kg cukru na ile litrów, na 9l to zdecydowanie za dużo jak na drożdże winiarskie, sam cukier daje nam ok 26% alkoholu po fermentacji gdzie drożdże szlachetne umierają na maksymalnie 18%, a gdzie tu jeszcze cukier z owoców, wino było by lekko mówiąc słodkie a na pewno nie półsłodkie
@@dziakowiectv2704 Gdzieś to parę razy widziałem. Dlatego nie kupuję wina z drewnianych beczek. Staram się też nie robić wina w plastikowych beczkach bo pogarszają smak. Tylko w szkle. To akurat sprawdziłem samemu
Ja co roku robię prawie 500 l ale moje wino to bycza krew. Nauczyła mnie tego moja mama. To logiczne jak nalałeś ciepłej owdy do baniaka a za chwile zimnej to zrozumiałe że szkło pęknie.
Z tego filmu nauczyłem się więcej, niż z 5 innych. Wielkie dzięki.
Fajny film. Dziękuję. Gratuluję cierpliwości -> chyba mało kto tworzy film przez 1 rok, czego efektem jest 21 minut tego filmu i 9 litrów winka, które zniknie po jednej dobrej imprezie 😁
Super! Dziękuję za Twoją pracę
Bardzo dobry przepis.Bez dolewania zbędnej wody👍Ja po zatkaniu pokrywy wiadra uszczelniam je tasmą dookoła,bo jak się używa wiadra kilka lat,to wieczko się wyrabia.Rurke fermentacyjną oblewam woskiem u podstawy,żeby też powietrze się nie wdarło.
Właśnie dzisiaj zrobiłam jak co rok ale moje wychodzi piękny ciemny kolor Nawet bez Drożdż y wychodzi mi super T podobnie wychodzi mi z jasnego robię bardziej wytrawne ❤
Świetny przepis, też od wielu lat robię wina bez wody. Zlewajac wino przez rurkę przecedzamy je przez hustę serowarska.
Dziékuję! pozdrawiam❤️
Bardzo precyzyjne podany przepis. Dziękuję.
Cześć. Za niedługo będę pierwszy raz zlewał znad osadu i przelewał wino z wiadra do balonu. Aktualnie z osadem mam 20l wina. Pytanie jest takie. Mam 25l balon, czy nie będzie za duży, tj. czy poduszka powietrzna nie będzie zbyt duża dla tej ilości wina (podejrzewam, że ostanie się ok 18l wina po zlaniu)? Chętnie bym użył tego balonu, ale waham się, czy nie jest za duży? Czy może lepiej zaopatrzyć się w mniejsze balony i przelać np. do 2 x 10l?
Myślę, że warto zaopatrzyć się w mniejszy balon (albo dwa), jeśli by się nie udało i będzie dużo wolnego miejsca to warto dodać prosiaczyn potasu 1g/10l, co zabezpieczy wino przed utlenianiem
Tego szukałam. Dzięki
Piękny filmik
jeśli chodzi o kolor wina polecam odmiane Gałubok kolor czerwony gwarantowany , robię od lat z tego gatunku wino
A jak w smakuje wino z tej odmiany?
Witam,smakuje jak wino 😅
Ja zrobiłem z czereśni i wiśni zlałem już znad osadu dodałem cukier popracowało z 2 tygodnie trzymać je dalej w balonie? już jest bardzo wyklarowane ciemne ale jak świece latarką to przeźroczyste mogęjuż zlewać do butelek czy jeszcze trzymać? na szcześćie pleśni nie ma
Warto poczekać, bo inaczej będą wybuchać butelki. Wino jeszcze delikatnie pracuje.
@@dziakowiectv2704 Zlałem zasiarkowałem wyszło bardzo smaczne ale jakieś mocne tak na smak ot może z 15-16%
Switny film. Ja zaczynam dopiero swoja przygode. Mam malutki bon 5 litrowy i robie wino na wk ogronach z domkeszka jagod i miodu
Mam pytanie co byś polecił do domowego ogrodu? Od 8 lat miałem swenson red i miałem już go dosyć. Ciągle mączniaki, czarna zgnilizna i brak dojrzewania. Opryski nie dawały efektu dlatego go usunąłem. Chcemy deserową odmianę najchętniej różową. Czy reliance jeat ci znana i będzie odporniejsza od swensona?
Uprawiam odmianę reliance, w smaku rewelacyjna, bezpestkowa, nie choruje na mączniaka. Ale na wino tak średnio.
Pytanie moje , gdy odstawiasz balon na drugie pol roku do piwncy , zakładasz rurke fermentacyjna czy korek ??
Dopóki jest w balonie to zawsze rurka. Tylko trzeba pilnować żeby nie wyparowała woda jak dłużej leży.
@@dziakowiectv2704👍🏼👍🏼👍🏼 0:54
Co myślicie o pirosiarczanie na zakończenie fermentacji ?
Czasem działa, a czasem nie. Na pewno zabezpiecza wino przed utlenianiem.
Na 9 litrów wina zużyłeś tylko 2kg cukru? Bardzo dobry film. Dzięki Tobie robię w tym roku pierwszy raz wino z winogron rosnących na moim ogródku. Mam pergolę i w zeszłym roku zmarnowalem jakieś 70kg winogron.. teraz padla decyzja, że trzeba je zmienić w winko :)
Super, powodzenia 🙂
Tak tylko 2 kg cukru
@@dziakowiectv2704 a jak określiłbyś smak wina? Półwytrawne, półsłodkie?
Ja daje 5kg cukru na 20litry wino dynamit wychodzi😊
W smaku półsłodkie
@@p0gromca123taka ilość dajesz ale nie od razu tylko dzielisz na dwie porcje
1 porcja na początku nastawu a druga porcja bo pierwszym przefiltrowaniu z miazgi
A czy można dodać droższy po tym, jak odpaliłem fermentację na drożdżach dzikich ale kiepsko funguje?
Oczywiście, można
Dziś zaczynam robić zgodnie z przepisem 😊 robimy pierwszy raz .. zobaczymy co z tego wyjdzie 😮
Jak idzie?
@ pięknie się wyklarowało , za 2 tygodnie przelewamy już do gąsiora i leci na pol roku do piwniczki zgodnie z filmem 😁
Witam, co zrobić jeśli nastaw po odrzuceniu owoców i dodaniu cukru nie chce pracować? Nastaw był robiony na dzikich drożdżach. Dopóki były owoce wszystko było dobrze, nastaw ładnie pracował. Proporcje cukru do owoców takie jak na filmie z tym że z cukrem dodawałem wodę w takich samych ilościach 1kg cukru to 1l wody.
Możliwe że ten konkretny szczep dzikich drożdży ma niską odporność na alkohol i nie chcą wyżej pracować. Proponuję dodanie szlachetnych drożdży. Najlepiej takich z przeznaczeniem do restartu.
Super film. Pytanie czy da się fermentować tylko na cukrze z miąższu? Ew. dla takiej ilości jak na filmie - ile cukru żeby wino wyszło wytrawne?
Zależy od winogron, każde owoce mają inną zawartość cukru, dlatego trzeba zmierzyć jego poziom prostym cukromierzem i z tabeli blg odczytać ile to nam da alkoholu. Żeby nie dodawać cukru musi być bardzo dużo cukru w owocach, minimum 20 blg, co w przybliżeniu oznacza 20 g w 100 g owoców.
Mam nastaw nastawiony 10dni czy mam oddzielić owoce czy jeszcze doslodzić z owocami zeby było mocniejsze??
Najlepiej odrzucić owoce i dopiero wtedy dosłodzić.
Jak fermentscja sie zakonczy to znaczy ze wino zjadlo cukier i trzbeba dosłodzić później?
Tak ewentualnie można zostawić tak jak jest jeśli ktoś lubi wytrawne wino
Pierwszy ! Majster dziś zainspirowales mnie ! Ja niestety musze kupowac owoce ;) ale bede robil no
Powodzenia
@@dziakowiectv2704❤❤❤❤❤❤❤❤♥️♥️
Z win owocowych najlepiej smakuje mi wino z malin i wiśni, z winogron to tylko wino gronowe, ale do tego trzeba mieć odpowiednią odmianę winogron no i niemałą plantację
Co znaczy niemałą plantacje robię gronowe z 15kg owoców mamjwden krzak winogrona 30 letni
Witam czy na 10 kg pulpy, dales cala saszetke drozdzy i pożywki, ? Próbuje zrobić pierwszy raz wino
Nie całe, opakowania podzieliłem na pół.
Jak będzie trochę za mało do drożdże będą po prostu wolniej pracować, zanim się namnożą
@@dziakowiectv2704 zrobiłem dziś z twojego przepisu , rano nastawiłem a o 21 już bulgocze , dziękuję za odpowiedź , mam jeszcze jedno pytanko , ile BLG było po tych 10 dniach co dodawałes kolejny cukier ?
Z tego co pamiętam było blisko 0 blg,
Czy w gotowym winie jest możliwość sprawdzenia wcześniej wspomnianym cukromierzem poziom zawartości cukru? Bo cukromierzem Balinga to raczej niemożliwe.
W warunkach domowych nie będzie to dokładny pomiar, w laboratorium by się dało
Jak dlugo trzymales owoc w nastawie?
6:27
Na etapie przed dodaniem płatków dębowych odcedziłem wszystkie pozostałości owoców. Fermentacja stanęła. Czekac te 3-4 tygodnie i butelkować, czy zmienic taktykę? Moze uwodnić nowe drożdże?
Potrzeba więcej informacji; który to tydzień fermentacji, ile było dane cukru, wody i owoców?
@@dziakowiectv2704 w zasadzie było tak jak na tym filmiku. Miałem ok 10kg owoców, dodałem kilo cukru i około 0.7l wody. Minęło 10 dni, fermentacja się skonczyła i odcedziłem.owoce. po odcedzeniu mam 9 litrów wina, dodałem kolejny kilogram cukru, i olatki dębowe.
Skąd ta pewność, że fermentacja ustała? Woda w rurce nie jest dobrym wskaźnikiem, wino powinno być jeszcze w stanie cichej fermentacji do kilku miesięcy. Nie warto się spieszyć z butelkowaniem. Polecam metodę z butelką - nalać wino do butelki, zakręcić i zobaczyć za tydzień lub dwa czy będzie syknięcie przy otwarciu.
@@dziakowiectv2704 chyba masz rację. Woda w rurce przejechala na jedną stronę i rzadko bo rzadko coś tam bulknie. Czyli chyba ruch w interesie jest. Dzięki za odpowiedź
@@dziakowiectv2704 pytanko , czy podczas cichej fermentacji masz wino w balonie z rurką zalaną wodą ?
Jak mieszałeś owoce? Czy to nie przerywa fermentacji?
Otwieram wieko i mieszam łyżką. Nie wpływa to na fermentację, nie zatrzyma.
Mieszanie powoduje to ,że skórki oddadzą więcej barwy do wina. Nie zrobi się czapa z plesnią u góry , bo skórki są cały czas wilgotne
Z tego co wiem ,winogrona na wino rwie się po przymrozkach i na pewno go się nie myje... czemu tak mało wody?
Skąd takie informacje? Po przymrozkach to już tylko na wino lodowe.
Dlaczego się nie myje, skoro dodajemy szlachetne drożdże?
Woda jest najmniej potrzebna w winie. Chyba że mamy bardzo kiepski i kwaśny surowiec to do rozcieńczenia, ale tak to dodawanie więcej wody jest bez sensu.
Odkwaszenie bez rozcieńczania wodą-
Węglan wapnia to minerał naturalnie występujący w środowisku, dodany do moszczu skutecznie obniży jego kwasowość. Wystarczy zmieszać go z wodą i dodać do moszczu owocowego. Po upływie 24 godzin moszcz należy zlać znad powstałego osadu. Dodanie 6-7 g preparatu do 10 l moszczu obniży jego kwasowość o 1 g/l.
Po co mieszać nastaw codziennie no i skąd pleśń?
Nastaw trzeba mieszać, ponieważ pod wpływem dwutlenku węgla owoce będą się unosić i aby oddały smak musimy je zatapiać, poza tym przy kontakcie z tlenem, szczególnie w w sytuacji kiedy jeszcze fermentacja na dobre się nie rozpoczęła może się zdarzyć, że zaatakuje tlenowiec w postaci białego kożucha na górze owoców. Jeśli owoce będą mieć kontakt z powietrzem przez dłuższy czas to też czasem zdarza się że wystąpi pleśń i nastaw jest do wyrzucenia.
@@dziakowiectv2704 a skąd tlen jak dwutlenek węgla go wypchał rurką?
A można dodać miodu ?
Oczywiście będzie lepszy smak i mniej niekorzystnych produktów fermentacji które powstają po przefermentowaniu cukru białego
@@dziakowiectv2704 super, dziękuję za odpowiedź
@@dziakowiectv2704 Miód mam w wodzie rozpuścić tak jak cukier ?
Tak jak cukier
A jak zrobić wino wytrawne?
Dodać tylko pierwszą partię cukru
Dodałem kiedyś wiórki dębowe,to taniny chciały wykręcić kurzą twarz na drugą stronę,nigdy więcej.
Fajny film,ale ile kg winogron ?
10
Co zrobić jak wino się nie wyklarowało ? Jest strasznie mętne 🤯 owoce są już wyciągnięte
Ile czasu od nastawienia wina?
@@dziakowiectv2704 2,5 tygodnia
Tak ma być, wyklaruje się po kilku miesiącach. Bez obaw
@@dziakowiectv2704 super , dziękuje za odpowiedz 😀
Mam pytanie. Jak wyklarować wino z winogron z ubiegłego roku. Co roku robię wino gronowe i nie tylko. Zawsze się pięknie klaruje. Nie wiem dlaczego z tym z ub roku tak się stało. Co mogę teraz zrobić.
Kiedy dajemy pożywke
Przed dodaniem drożdży
@@dziakowiectv2704 wiadomo, ale ile przed
bez znaczenia
@@dziakowiectv2704 dzięki :)
Balon czysty jak łza uzyskuje się przez zalanie go 'agentem' z biedry,przy czym należy balon obracac tak by g3sty płyn pokryl całą powierzchnię.
Po pół godzinie wszystkie osady typu kamień winny itp. frakcje zostaną rozpuszczone.
Trzeba jednak bardzo dokladnie wypłukać,aż do zaniku zapachu płynu. To jest bardziej skuteczne niż najlepsza szczotka czy inne metody.
Co jesli wyszlo za slodkie? Po 6 miesiacach
Są dwie opcje. Albo wymieszać z innym winem mało słodkim, albo jeśli nie ma za dużo alkoholu to można dodać drożdże do restartu i dofermentować cukier. Jeśli to nie pomoże to można w tym roku zrobić wino wytrawne i na etapie cichej fermentacji połączyć je i wyjdzie półsłodkie. Pozdrawiam
Takie 2 pytania nasunęły mi się jeszcze:
1. Czy po przepłukaniu butelek i korków pirosiarczynem potasu, płuczesz je jeszcze wodą? Czy już nie trzeba?
2. Czy wino nie nie otrzymałoby bardziej intensywnego koloru (bardziej bordowego) gdyby trzymać owoce dłużej niż 10 dni? Wydaję mi się, że ktoś inny radził by trzymać ok 2 tygodnie.
Tak przepłukuje jeszcze wodą, żeby nie było też za dużo siarki w winie, bo może być wyczuwalna.
Ogólnie rzecz biorąc można spokojnie potrzymać te dwa tygodnie. W moim przypadku zagadka jasnego koloru wina się wyjaśniła, w ten sposób, że zrobiłem drugi bliźniaczy nastaw z tych samych proporcji tylko z trochę jaśniejszych winogron i w trakcie produkcji został zamieniony i pokazałem nie ten nastaw który powinienem, ale proporcje i sposób przygotowania były identyczne. Pozdrawiam
Ja nawet nie wiem jaką mam odmianę ale skórka była ciemna jak Pana w środku zielony owoc a po zmiażdżoniu kolor soku wyszedł różowy.
Żadnych pożywek,drożdży,cukru -winogron nie myć(naturalne drożdże) ,zmiażdżyć po 4 dniach prasa i sok do balonu. Minimum rok najlepiej dwa i na tym koniec,można pić.
To oldkoolowy włoski przepis na prawdziwe wino.
witam, szkoda że nie ma szczegółów, takie filmy są super ale są nie precyzyjne, nie wiemy ile kg owoców, ile wyszło soku, ile ddkładnie trzeba wody i cukru... a szkoda
Przecież wszystko jest podane w filmie. 10 kg owoców, 0,5 l wody, 2 kg cukru, pożywka i drożdże winiarskie
oglądnąłem jeszcze raz, mam pytanie, jak to jest możliwe że z pulpy 9.5 L uzyskałeś 8.5 L soku zaraz po oddzieleniu owoców... to mnie zmyliło najbardziej, sam robię wina i z pulpy, zaczynu czy nastawu np z 10l wychodzi 6-7 soku. Tak na oko 60-70% oczywiście bez użycia prasy... cukier jak na 9l ok, trochę wody mało ale może owoc nie kwaśny to winko dobre, nie czepiam się broń boże, po prostu szukam alternatyw do moich przepisów :)
Owoców jeszcze dorzuciłem niewielką ilość w trakcie fermentacji. Jakiś 1kg
Polskie ciemne winogrona 🤣🤣🤣🤣🤣
Polska odmiana to ewentualnie Jutrzenka z winnicy Golesz. I to nie jest ciemna odmiana winogron.
Powiedziałem w ten sposób, aby było to zrozumiałe dla osób nie związanych z tematem.
@@dziakowiectv2704 Akurat przy wyrobie wina znajomość odmiany jest ważna. I zapewniam że ludzie chcieliby wiedzieć czy to "landryna" vitis labrusca czy coś lepszego.
Wiele osób nawet woli wina z typu labrusca, niż inne typy odmian
@@dziakowiectv2704 Ale jakiej? Są mieszańce lepsze i gorsze, chyba że czyste odmianowo ;) ;) ja słyszałem że ludziom amarena smskuje ;)
Witam zwykłe drodze do pie eczenia mogą być.
Absolutnie nie, będzie niekorzystny posmak drożdży
Nie spodziewal sie takiego koloru nie spodziewal sie takiego smaku. To czego sie spodziewal? Ja robilem pierwszy raz i wyszlo mi idealnie ciemno czerwone wino i spodziewalem sie takiego smaku bo w sumie robilem wino a nie napój. 2 kg cukru to chyba malo. Ja dalem 4 kg cukru i wyszlo takie przyjemne półsłodkie
4 kg cukru na ile litrów, na 9l to zdecydowanie za dużo jak na drożdże winiarskie, sam cukier daje nam ok 26% alkoholu po fermentacji gdzie drożdże szlachetne umierają na maksymalnie 18%, a gdzie tu jeszcze cukier z owoców, wino było by lekko mówiąc słodkie a na pewno nie półsłodkie
Cześć alkoholu i cukru straciliśmy z osadem i odrzucanymi owocami
Jak by nie te wiaderka to bym wina w balonie nie robil za chiny
Fakt, straszny kłopot z wrzucaniem i wyciąganiem owoców z balonów
a banderole skąd bierzesz 😬
Odmiana "POLSKA" - nie znam takiej odmiany.....
bebadzieja. te drewno kyore dorzuciles nizczy antyrakowe wlasciwosci winogron, dislike
Jakieś badania potwierdzające taką tezę?
@@dziakowiectv2704 Gdzieś to parę razy widziałem. Dlatego nie kupuję wina z drewnianych beczek. Staram się też nie robić wina w plastikowych beczkach bo pogarszają smak. Tylko w szkle. To akurat sprawdziłem samemu
@@dziakowiectv2704 nie pisz
Ja widzę wszystkie odpowiedzi, nikt ich nie skasował.
@@dziakowiectv2704 ok, widocznie coś jakby chwilowy shadow ban
Ja co roku robię prawie 500 l ale moje wino to bycza krew. Nauczyła mnie tego moja mama. To logiczne jak nalałeś ciepłej owdy do baniaka a za chwile zimnej to zrozumiałe że szkło pęknie.