Czy pająki mają pamięć? Czy Piter Parker wygrywałby konkursy?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • Kaja przygotowała materiał o pajęczej pamięci,
    🕷️ ​Wystawa Pająków obecnie znajduje się w lokalizacjach takich jak:
    ​- Wystawa Pająków Warszawa → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Poznań → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Wrocław → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Gdańsk → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Gliwice → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Kraków → www.wystawapaj...
    - Wystawa Pająków Bydgoszcz → www.wystawapaj...
    Na naszej witrynie możecie zakupić bilet na wystawę :) !
    🌎 www.wystawapaj...
    👍 Polub nas na Facebooku: / wystawapajakow
    📸 Obserwuj na Instagramie: / wystawapajakow

ความคิดเห็น • 42

  • @jakubzielinski5647
    @jakubzielinski5647 ปีที่แล้ว +4

    Mój pająk (Nhandu Chromatus) zapamiętał gdzie ma domek i gdzie ma miseczkę z wodą. Zawsze po jedzeniu zbiera resztki i wrzuca do miseczki z wodą która jest w przeciwległym rogu co domek( musi sie przejść trochę bo ma duże terrarium) . Te resztki zawsze znikają bo gdy je tam wrzuci to zaczyna śmierdzieć i je wyrzucam i daje nową wodę. Mam takie wrażenie jakby pająk czuł że to jest jakiś strumyk lub kałuża a gdy wrzuci tam resztki to popłyną z wodą... Dzięki temu ma posprzątane a ja moge obserwować to zachowanie.

  • @wojtekrutana89
    @wojtekrutana89 2 ปีที่แล้ว +8

    Wspaniały materiał miło się Ciebie słucha .Ja myślę jednak coś tam myślą bo mają swoje przyzwyczajenia :)

  • @PureEvil0077
    @PureEvil0077 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawe informacje . Prosze o wiecej !

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Postaram się! 😄

  • @SzwendaczLeśny
    @SzwendaczLeśny ปีที่แล้ว +1

    Wg mnie ma pamięć. Bo pamięta z której strony się otwiera uciekł bo sobie otworzył terrarium gdyż z jednej strony go karmię. Terrarium otwierane na boki. 😉 Ciekawie pani opowiada poleci sub i nadrabiam 👍
    A co do nieczystości to moja parahybana właśnie nieczystości robi w jednym miejscu czyscioszek 🤣. Pozdrawiam.

  • @edyta4888
    @edyta4888 ปีที่แล้ว

    T. Nikaragua - przez pierwsze kilka dni przy każdym otwarciu pojemnika wyczesywała się po pewnym czasie przestała - przestała widzieć w tym zagrożenie. Także widzę argumenty za tym, że mogą się w jakimś zakresie uczyć/przyzwyczajać. Oczywiście pająk nigdy nie będzie "maskotką" I "najlepszym przyjacielem", ale w sumie nigdy zwierzę nie będzie - zawsze będzie należeć do swojego gatunku i musimy brać to pod uwagę.

  • @KingaKucyk
    @KingaKucyk 8 หลายเดือนก่อน

    Nie rozumiem argumentu o "nadawaniu cech ludzkich", w końcu pamięć jest kluczowym "zmysłem" każdej żywej istoty (tak, każdej, nie tylko ludzi, czy zwierząt). Byłam świadkiem okazywania przywiązania samca gekona lamparciego do swojej partnerki (choć trudno, by było inaczej, mieszkały razem w jednym terrarium) nawet gdy samica była bliska śmierci, samiec pofatygował się na drugi koniec terrarium, żeby leżeć przy niej dopóki nie umarła. Szkoda, że Prawda wydaje się ludziom tak niedorzeczna, iż wyzywają ludzi niepodzielających ich poglądów od szaleńców... Przykre, no cóż. Tacy są ludzie. Utarte poglądy ciężko zmienić. Dziękuję za materiał ❤

  • @SpiderMati.
    @SpiderMati. 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawie opowiadasz z przyjemnością się słucha 🙃

  • @oskardumanski8538
    @oskardumanski8538 ปีที่แล้ว +1

    Na początek cytat z Wikipedii: "Pamięć - zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych [...]"
    Brachypelma Hamorii, dla znajomych "Wenator", dla przyjaciół "Parówa", rozstaw nóg ok 7 cm. Mój debiut z ptasznikiem, minęło kilka tygodni, Parówa upodobał sobie czaszkę (www.amazon.co.uk/Exo-Terra-PT2855-Primate-Skull/dp/B0074AQVU2/ref=sr_1_5?keywords=terrarium+skull&qid=1663923792&sprefix=terrarium+skul%2Caps%2C178&sr=8-5) jako kryjówkę. Przez oczy i nos czaszki wpadało światło dzienne i od czasu do czasu ja przyświecałem tam latarką, żeby zobaczyć jak się ma lokator, jest jeszcze otwór w potylicy, ale od strony ściany. Mozliwe tez, że przez te otwory niechcący dastały się też krople wody gdy zraszałem grunt terrarium. Tak więc są dwa czynniki, przy czym swiatło określiłbym jako główny czynnik. W jedną noc gdy było niemalże zupełnie ciemno (słabe oświetlenie uliczne plus rozwijana zasłona na oknie) Parówa zalepił od wewnątrz otwory czaszki przez które dostawqało się światło, czyli oczy i nos zostawiając potylicę jako wejście. Musiał spamiętać przez które otwory wnerwiałem go latarką. Poza tym Parówa nigdy nic poważnie nie kopał, miał jakieś przymiarki wykonując lekkie wgłębienia, aż tu nagle w jedna noc odwalił tyrkę jak kret - czaszka wygląda jakby jej oczy wyszły. Jak dla mnie Parówa jest geniuszem!

  • @TheSpiderIndustry
    @TheSpiderIndustry 2 ปีที่แล้ว +2

    Kolejny ciekawy materiał 👍

  • @stardustbreaker
    @stardustbreaker 2 ปีที่แล้ว +3

    Mój pająk wykazuje jak najbardziej wyższe funkcje mózgowe: nie dyskutuje z kretynami w tym ze mną :P

  • @grzegorzszponder2883
    @grzegorzszponder2883 ปีที่แล้ว

    Myślę, że może to być jeden z etapów rozwoju zwierząt, to "zapamietywanie" doprowadziło w "końcu" do czegoś zo my zwierzeta naczelne nazywamy wyobraźnią. ciekawe jak potoczy się ewolucja innych gatunków kiedy nasz gatunek (może nawet wszystkie ssaki) wymrze ? Czy wyobraźnia przetrwa czy będzie się kształtować chociażby u płazów czy... stawonogów.
    Niektózy paleontolodzy twierdzą, że gdyby nie kataklizm z przed 65 mln lat to raptory byłyby teraz gatunkiem dominujacym. Faktem jest, że nie które stanowiska paleontologiczne wzkaziją, że te gady byłu po prostu społeczne i na swój Gadzi sposób mądre!
    Pozdrawiam Was serdecznie Dzięki za "Wystawę pająków" spotkaliśmy się w Krakowie w C.H. Bonarka

  • @aradiuszhaase926
    @aradiuszhaase926 2 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem mając mózg posiadają i pamięć. Pozdrawiam! 👍👌👍

  • @fabianmarciniak7662
    @fabianmarciniak7662 2 ปีที่แล้ว +1

    Mój Ptasznik Ma Napewno Pamięć Ponieważ Już Od Tygodnia Codziennie W Nocy Do Rana Siedzi W Tym Samym Miejscu I W Tej Samej Pozycji (◔‿◔)

  • @LittleBoobsLover
    @LittleBoobsLover 2 ปีที่แล้ว

    Moja A. Geniculata często po wrzuceniu dwóch świerszczy łapała jednego, intensywnie tworzyła sieć i przyklejała na podłodze ofiarę, żeby zaraz pobiec za drugim świerszczem.
    Dodatkowo Kiedy w jej jaskini zaczęła tworzyć się pleśń, ona rozkopała bardziej suchy torf z zewnątrz i zatkała nim wejście.
    Często swoją miejscówkę totalnie rozkopuje. Potrafiła nakrętkę z 'moczboxa' podnieść i przesuwać w różne miejsca oraz szarpać się z roślinką (wchodzić na nią, ciągnęła, gniotła)
    Były do dla mnie bardzo niezwykłe obserwacje. Myślę, że jakiś mały zalążek pamięci może się znajduje i fajnie byłoby, żeby ludzie mocniej poświęcili się w badaniu tych stworzeń.
    Jest to bardzo ciekawy temat i warto szukać informacji o nowych badaniach np. w Nature lub Science oraz podobnych czasopismach/stronach naukowych.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Pająk z planami na życie! 😃

  • @michalck5158
    @michalck5158 ปีที่แล้ว

    Kocham CIę

  • @patrycjamyrek6114
    @patrycjamyrek6114 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetne materiały na kanale🤩!!! Moja Caribena też zrobiła sobie "kibel" w jednym miejscu w pojemniku i również wydaje mi się to nieco dziwne🤨 moim zdaniem pająki myślą, ale raczej mózgu nie mają, tylko połączenia nerwowe :)

    • @grzegorzszponder2883
      @grzegorzszponder2883 ปีที่แล้ว

      Są świetne! wygladają trochę dziwnie ale przecież jesteśmy spokrewnieni. Fajne stworki!

  • @paweprzyby6101
    @paweprzyby6101 ปีที่แล้ว

    Droga panno, adaptacja to nie to co myślisz,.

  • @MarcinParada87
    @MarcinParada87 ปีที่แล้ว

  • @olachaberek4566
    @olachaberek4566 ปีที่แล้ว +1

    Materiał ciekawy, dźwięk straszny 😉

    •  ปีที่แล้ว

      Na nowszych filmikach jest lepiej! 😊

  • @GemPassionpl
    @GemPassionpl ปีที่แล้ว +1

    Pelny eksperyment z mimozami opisany w ksiazce "eksperyment ontencjonalny" polegal na tym ze jedna z wielu mimoz stymulowano do slurczu lisci kropla wody do momentu kiedy przestala reagowac po czym podjeto probe na pozostalych osobnikach w poblizu. Rezultat byl taki ze jezeli jedna z roslin przestala reagowac to rowniez cala reszta ktora wczesniej nie miala stycznosci z kropla wody rowniez przestala reagowac. Eksperyment mial na celu pokazanie jakies osobliwej wiezi czy wspolodczuwania przez organizmy tego samego gatunku. Podobne ciekawe rezultaty mial eksperyment z badania wariograficzne reakcji roslin na mysli o ich podpaleniu i na faktyczne ich palenie przez czlowieka. Zaobserwowane wzrosty potencjalow zarowno dla mysli jak i dla faktycznego podpalenia byly...takie same. Co ciekawe po jakims czasie roslina byla w stanie przyzwyczaic sie do zamiarow czlowieka jednoczesnie wykazzujac potencjaly strachu w momencie kiesy byla podpalana. To o czym tu mowa...jezeli zwykla roslina jest jakims cudem w stanie rozczytac nasze mysli intencje czy zamiary to co dopiero zywy zwierzak

  • @grzegorznowak4292
    @grzegorznowak4292 ปีที่แล้ว

    Toaleta?- moja Totulka -
    L. Parahybana ( L.11 tak robi)!

  • @kapitanptasznik645
    @kapitanptasznik645 2 ปีที่แล้ว

    Coś w tym jest ,ja zaobserwowałem coś podobnego u Ybyrapora Diversipes. Mam je od l1 i na samym początku były bardzo oszalałe, uciekały przy byle okazji. W tej chwili maja l4 i są spokojne bez problemu wejdzie na rękę, wcześniej nie było to możliwe, na chwilkę i ucieczka. To samo z karmieniem, jedyna opcja to zostawić karmówkę i obserwować,. Podawane z pęsety równało się z ucieczką, na obecną chwilę to wyczekuje kiedy podam. Także ja uważam podobnie.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Warto wiedzieć 😁 Dzięki za opinię!

  • @mada9283
    @mada9283 ปีที่แล้ว

    Moja chromka przybiega jak otwieram terrarium. Wie że będzie kolacja.

  • @GemPassionpl
    @GemPassionpl ปีที่แล้ว

    Jezeli sa dowody na to ze skakuny maja faze rem podczas snu to nie tylko wskazuje ze posiadaja pamiec, ale tez analityczna czesc "mozgu" a co za tym idzie nie tylko inteligencje a nawet jakas forme swiadomosci...

  • @grzegorznowak4292
    @grzegorznowak4292 ปีที่แล้ว

    Czy na temat nauki brania na rękę, jest Pani film?

    •  ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/mLhfV8O548M/w-d-xo.html :)

  • @pasijtcnw
    @pasijtcnw 2 ปีที่แล้ว

    🤩

  • @zerratul_pl
    @zerratul_pl 10 หลายเดือนก่อน

    Mój Irminia wywiesza resztki za "sznurku" przed domkiem 😂

  • @kasial7993
    @kasial7993 ปีที่แล้ว +1

    Świetne obserwacje i spostrzeżenia!!!
    Psychologia i życie, pokazuje nam że zwierzęta też czują i mają duszę....😉

  • @szymonprzebinda1139
    @szymonprzebinda1139 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawe, czy mnie jeszcze pamiętają :D

    •  2 ปีที่แล้ว

      Pamiętają ;)

  • @kristov8907
    @kristov8907 2 ปีที่แล้ว

    piter XD

  • @mihjq
    @mihjq ปีที่แล้ว

    A mi podobał się motyw z pająkiem brzydzącym się człowieka. Jak to nazwać? homofobia?
    🙂

  • @ukaszwanderski7189
    @ukaszwanderski7189 2 ปีที่แล้ว +1

    Po twoim zachowaniu/przedstawianiu tez i antytez widać po której jesteś ze stron. Na tak mówiłaś pewnie patrząc się wprost na kamerę na nie już te zdania tak płynnie nie były wypowiadane kręciłaś oczami i destykulowałaś. Moim zdaniem jesteś za tezą że pająki mają pamięć

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ciekawy tok myślenia 😁

    • @ukaszwanderski7189
      @ukaszwanderski7189 2 ปีที่แล้ว +1

      @ To znaczy iż dobrze odczytałem