Viikon ruoat kymmenellä eurolla ?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- ♕ Jätä tykkäys, jos pidit videosta ♕
▶ Muista myös tilata kanava ilmaiseksi
▶ Instagram: Roizuvlogz
▶ Snapchat löytyy nimellä: Roizuvlogz
▶ Tiktok: Roizuvlogz
▶ Facebook: Roizuvlogz
❤ Muistathan myös katsella muitakin videoita, kiitos! ❤
Muistakaamme että joissain kouluissa tarjotaan myös lämmin ruoka tämän kaiken lisäksi päivässä ⚠ Mut pistäkäämme video muistiin ja oikein hyvää kesää kaikille opiskelijoille!!
Omassa koulutuksessani ruoka maksoi muistaakseni 6.50eur/annos, ei ollut varaa siihen, eli olin itse joko syömättä tai joskus oli eväsleipä kotoota mukana.
2,90e on aika perus ateriahinta kolmannen asteen opiskelijoille
Kantsii mennä armeijaan. 4 ateriaa päivässä, jatkuvaa syömistä.
Joo kun oppii sen ruokavalion niin sitä syö sen jälkeen kokoajan.@@VaakunNakki
Yleisön toivetta toteen, respect ja kiitos toteutuksesta.
No huh, huh! Kiitos silmiä avaavasta videosta. Itsellä menee useita kymppejä rahaa ruokaan viikossa. Syy on kyllä selvä. Olen jättänyt kokkailut vähemmälle ja siirtynyt valmisruokiin ja täytettyihin patonkeihin. Pieni ropponen, josta syö kerran maksaa muutaman euron. Enää ei laiskotella, vaan aletaan kokkailemaan jälleen.
Kiitos roizu! Hyvä ja ajankohtainen video. Ei tarvitse olla opiskelija että kaipaa hyviä vinkkejä halpoihin sapuskoihin. Hyvää kesää äijälle!
hyvää kesää!
Kympillä viikossa eläminen on todellakin selviytymistä.
Minulla menee ruokaan (luomua) vähintään kymppi päivässä ja sillä pysyn vielä terveenä.
Nuori kestää paremmin ravinteiden puutetta ja GMO höttöä .
Kuusikymppiseltä se ei enää onnistu,ilman seurauksia.
Kiitos hyvä video, ruoanlaittoa tyyliin mutkat suoriksi. Yli jääneiden sijaan olisit mielestäni voinut ostaa makusi mukaista halpaa heviosastolta: sipuli kaali porkkana omena appelsiini ja joku mieleinen pakastekasvissekoitus ainakin halpoja vaihtoehtoja.
no juu, mä lähinnä pelkäsin et nää ruuat loppuis kesken mut käviki päinvastoin 😅
Moro! Opiskelijoilla ei ole helppoa elämää jos on rahat vähissä. Ja olisi nälkä+ ei tiedä mitä syödä. Minäkin olin opiskelija amiksen aikana. Ammattikoulussa saatiin ilmainen ruoka. Kävin ammattikoulua kodin käsin eli ihan joka päivä aamu viideltä ylös, seitsemän bussiin eli Juva-Mikkeli kun koulu päivä alkoi klo 8 ja loppui n klo 16 . Ja sitten kotiin syömään äidin tekemään ruokaa jne. Kyllä oli raskas/pitkiä koulupäiviä jne
Rakas Roizuvlogz, Mahtavasti oot suarittanu:) Ihana video:) Voi mitä herkkua, nytte tuloo näläkä:) Makarooni on yllättävän täyttävää. Meki tehedään useen pyttäriä. Kiitos oikiasti tästä videosta:) Oli ihanaa kattoo pitkästä aikaa suloosta miästä.) Koita pärjäätä ja kiitos videosta ja oikeen kaunista päivänjatkoo:)
Ei pystyis. Muutenkin ketogeenisellä ruokavaliolla elänyt 16kk ja hiilarit tulleet lähinnä vain kasviksista. Tosin se hyvä puoli, ettei tule syötyä kuin 1-2 kertaa päivässä ilman, että tulisi nälästä kärsittyä. 15kk jälkeen painoakin oli lähtenyt 43kg.
Tää oli kova! Tästä innostuneena tehdään 20e haaste kahdelle! Kommenteista viisaampana jotain kasvista ainakin tulee, voita ja ehkä jauhoja naanleipään. Kanaa olis jotenkin pakko saada.
@@deathouse kanakin on koipina aika halpaa ja siitä sais moneen ruokaan. Joskus ois kiva kokeilla toisenlaisellakin budjetilla ja erilaisilla aineksilla
EI JUMA rispektit Roizulle :D Tää kyl inspiroi aiva helvetisti :D
ma-ti kaurapuurolla
ke-pe tonnikalamakaronilaatikko
la-su pyttipannu
Tosi Hyvä Video😊
Teet Hyviä Videoita👌🏻☺️👑
Hyvä video! Olen itsekin vähä-varainen mutta haluaisin niin auttaa opiskelijoita ruoka-avustuksella, oisko kellään mitään ideaa mistä paikasta/taholta voisin lähteä tarjoamaan apua?
Hyvä video! Missä kaikki tuore ruoka, kuten marjat, hedelmät jne?
Olipa hyvä tämä(kin) esitys. Ajankohtainen, eikä pelkästään opiskelijoille. Ruoan hinta on kallistunut, mutta tässäpä se taas nähtiin, että kyllä perusruokaa saa itse tekemällä myös todella edullisesti. Tietysti tämän esityksen ruoka-ainekset oli tarkoituksella vedetty minimiin, mutta vaikka lisäisi puuroon pienen margariininökäreen, ripauksen sokeria ja vaikka kanelia, ja makaronihässäkkään sekä pyttipannuun pienessä öljyssä freesatut sipulikuutiot, olisi saanut extramakua, eikä todelliseen raaka-ainemäärään käytetty hinta olisi ylittänyt kymppiä, kun otetaan huomioon kavereille tarjotut annokset, ja ketsuppipulloon todennäköisesti jääneet jämät. Hyvin tehty! Nyt ei kenelläkään ole tekosyitä - jokainen osaa tehdä maukasta kotiruokaa halvalla. Aurinkoista kesää kaikille!
Hyvä video, kiitos. Kannattaa myös muistaa, että noita ylijäämäruokia kannattaa laittaa annoskokoisina pakastimeen. Sieltä ne saa mukavasti lämmitettyä vaikka mikrossa tarpeen tullen. Itse tulee työläisenä myös suosittua tuota hävikkitoria, joka nyt sattuu olemaan lähikaupan ohessa. Paljon hyviä ja täysin syömäkelpoisia raaka-aineita. Pyöräyttää vaikka jonkun juuressosekeiton. Syö sen mitä jaksaa ja loput pakastepusseihin. Antaa varmasti monen opiskelijan arkeen variaatioita, koska ei saman ruuan syöminen monta kertaan putkeen ole mitenkään mielekästä.👍
Aivan mahtava video! Tuo pyttipannu on kyllä herkkua. 10€ ei ikävä kyllä saa monipuolisesti kasviksia, hedelmiä tai laadukkaita lihoja.
@@TheFinnishInvestor ihmeellistä joku vihdoin ymmärtää että ne kasvikset ei millään ois mahtunu budjettiin 👍
Kympillä selviää hyvin, 7€/vko meni kerran opiskellessa ruokaan ja ei tullut edes nälkä. Kaalivuoka, keitot, perunat jne. niin ei maksa mitään. Kannattaa opetella syömään perusruokaa, sota kun tulee niin ei eineksillä enää juhlita. 80-luvun lapset tietää, sillon syötiin eikä maisteltu.
!950-1960 luvulla elettiin lähes pelkästään perunoilla ja puurolla joka talossa maaseudulla eikä ollut nälkä kellään. 1980-luvulla lapset eli jo ihan kulutusjuhlaa 1950-1960-lukuun verrattuna.😅
Mulla on tuo erneston veitsi on kyllä perkeleen hyvä. Keliaakikkona joutuisin syömään gluteenitonta kaurapuuroa useamman päivän, koska gluteeniton pasta on paljon kalliimpaa kuin myllyn paras makaroni. On muuten gluteenittomat hiutaleetkin kalliimpia. Eli ei kovin keliakia ystävällinen tuo sun setti ;) Mutta varmasti hyvä sellaisllle joilla ei ole rajoitteita.Tuota "jätetonnikalaa" en voisi kuvitella suuhuni laittavan. Luulen että tekisin hernekeittoa kuivaherneitä käyttämällä, siihen parin euron palvikinkut. Onneksi en ole opiskelija enää eikä ruoasta tarvitse ihan tuolla tavoin tinkiä. Säästän mieluummin jostain muusta mutten ruoasta.
Sitä ei aina osaa arvioida et paljo ruokaaa menee per viikko esimerkiksi, mut siis todella mahtava opetus video että noin vähällä rahallaki pärjää pitkään oikeesti, hyvä tietää tällee kun opiskelen kokiksi 😊
Grillausvideot ois kivoja!
Hyvä video, mutta noin vähä ei voi vkonloppuuna syödä, koska puolisolla diapetes pitää olla tarkkana mitä tehdöän ruokaksi 😊
Hieno video kyllä ja pikkurahalla pärjää jos on aivan pakko 👍
Hyvä video ja suoritus.
Kyllähän noilla nälkä todellakin lähtee tosin ravintoarvot vähän niin ja näin vitamiinit. Jos joutus vaikka useamman kuukauden syömään niin varmasti näkyis olemus väsyneenä tms. Mites sun kohdalla viikossa?
täytyy sanoo et oot oikeessa, videon teon aikana jostain syystä alkoi päänsärkyjä olemaan ja naaman iho alko voimaan jo noin lyhyes ajas huonosti
@@roizuvlogz ymmärrän ei mikään ihme. Kyllähän tuolla rahalla mahdollista pärjätä mutta juurikin sen huomaa sitten että nälkä poissa mutta muita oireita tilalla.
Jos kyse on oikeasti opiskelijasta, niin taitaapa tänäkin päivänä vielä meillä Suomessa oppilaitoksissa ilmainen ja monipuolinen päiväruoka opiskelijalle, johon sisältyy myös salaatti. Eli oikealle opiskelijalle ei sen takia kyllä väsymystä tule.
Se on sitten eri juttu, jos joku oikeasti joutuisi vain tuollaisella ruokabudjetilla pärjään.
Rainbow monivitamiini purkki maksaa jotain alle 3€ muistaakseni,ottaisin ehkä niitä kun heikolla ruualla eläisin.
@@Tuomas_OskariAmmattikoulussa ja lukiossa vissiin ruoka ilmanen koulussa. Ei muualla.
Kaurapuurosta saa aika hauskan makusta, kun sinne lorauttaa vähän oliiviöljyä ja soijaa (ehkä hurjat laittaa jopa currya). Tulee semmonen itämainen fiba. Kannattaa ainaki kokeilla. Ei hirveesti mee rahaa hukkaan.
Tämä video kyllä kiinnostaa! Hyvä hyvä :):)
Hyvä video ja muistutus itselle miten vähällä piti opiskeluaikoina välillä pärjätä. Tonnikala-makaronilaatikko näytti ihan oklta, pyttipannua vois jopa tehdä ihan maun vuoksikin👍🏻 Tsemppiä kaikille opiskelijoille ja muille joilla on todella ankara budjetti😎 Toivottavasti rahatilanne helpottaa mahdollisimman pian
Tekisin itse tohon hintaan koko viikon pelkkää paistinperunaa vain :) En edes tykkää ketsupista niin ei tarvi kuin suolaa ja perunaa(riittäis 10e paistorasvaankin; meijerivoita ostaisin). Kans tarjouksesta(tällä hetkelläkin mun kaupassa koko kuun) kolme kilon pakettia käristeitä olisi yksi vaihtoehto. Air fryeriin aina vaan pari kun tulee nälkä.
Nyt sitten Accordilla road tripille ja kokeileen vaikka kuvailla videoo ulkosalla. Ens Haasteeseen Ehdotus! Eletään viikko/viikonloppu whatever, mutta tosiaan vain ulkona kokatulla ruualla? 🤔😃 ei mitään budjettia mutta sisätiloissa ei saa kokkailla ollenkaan haasteen päivien aikana 🤷♂️👍🤔 olisko paha challenge tällee kesällä kun sisälle kuolee kuumuuteen muutenkin?
kyl ois jo suunnitelmia, täytyy vaan harkita missä sais oikeesti kuvailla rauhassa kunnon ulko setit
Latvian spagetti on 75c Lidlissä. Aglio, olio e peperoncino ei maksa paljoa, jos on mausteita kaapissa. Tuttavallisemmin valkosipuli-chili pasta. Hyvä kuitenkin, että teit suomalaiseen tyyliin.
Opiskelu on väliaikaista, joten voi niitä mausteita jäädä jostakin. Samalla kaavalla ruokailu voi olla ilmaistakin. Sitä meinaan, että joku joutuu kuitenkin maksamaan, vaikka söisi roskapöntöstä. Tuokin väärin, sillä luonnosta löytyy kaikkea kassan ohi menevää.
Paljos oliiviöljy, valkosipuli, parmesan, persilja, peperoncino ja spaghetti maksaa? No kyllä varmaan kympillä kaks annosta tekee
@@ali-keravanherttua1700 Aina voi hesestä käydä taskuun tunkemassa kouralliset maustepusseja. Jos jotain sanovat niin huuda kuin puolan susi ja hauku natseitsi ne halpa työläiset.
@@NikiFlowerOfficialoliiviöljystä riittää kymmeniin annoksiin, valkosipuli parikyt senttiä irtomyynnissä, muutama kynsi riittää kerralla, chili irtomyynnissä kympin kilo, eli parikyt senttiä, lidlistä kuivattu persilja lasipurkissa jonkun 1,5 euroo, riittää kymmeniin käyttökertoihin, kilo spagettia, pari euroa, riittää moneen syöntikertaan... Jää vielä tomaattimurskaan, tomaattipyreeseen ja jopa ketsuppiin varaa. Sit onkin jo kaapissa valmiina juttuja seuraavaksi kerraksi.
Unohtu, parmesankaan ei pussiraasteena montaa euroa maksa, puhumattakaan halvemmista juustoraasteista.
Hernekeitto, kaalikeitto ja kaalilaatikko sekä juuri tuo puol-ilmainen lenkkimakkara auttoi itseni selviämään opiskeluajoista, hyvä setti
Meitsin auttoi insinööri opiskeluaikojen yli ilta ja vkl työt. Ei centtiäkään lainaa eikä tarvinnut pihistellä mistään. Toki iltariennoille ei ollut turhaa aikaa, opiskelut tehty normi ajassa. Ne o niitä valintoja...
@@dot7107 Kaikki ei saa töitä vaikka haluaisikin
@@LittleDfan varmasti saa töitä jos haluaa. En minkään ollut alani hommissa vaan postilla ilta lajittelussa ja yöjakelussa, mut hällä väliä, raha ei haise
@@dot7107 Eri asia, että pääseekö sinne töihin, vaikka haluaisikin. 😅 Kaikki ei välttämättä pääse siihen haastatteluun ja vaikka pääsisikin, niin se valinta ei välttämättä osu omalle kohdalle.
Jos tosiaan kymppi olis viikossa rahaa ruokaan, niin ehdottomasti raidailisin kaikki 60-prossaa tunnit ensisijaisesti. Toki ne tulee scouttailtua vaikka rahasta ei aivan niin kauheesdti pulaa olekkaan.
Teeppä nyt sitten useilla variaatioilla niin tulee kontenttia. Ja köyhille vinkkejä bonuksena👍
Hyvä video. Seuraavaksi 30€/viikko niin saa itekkin vinkkejä 😛
Olisiko ajelua ja sit johonkin grillaus paikalle ja siellä mättösetit roizun tapaan ja muuta lätinää👌🏻
kuulostas hyvältä
Ei olisi tarvinnut kärsiä puurolla kun ruokaa oli noin paljon 😂 vaikka aamupalaks/iltapalaks olisi sopinut
nii ois pitänykki käyttää puuroa vaan aamusin ja muuten syyä normi ruokaa
@@roizuvlogz Ja olisi voinut toisen makkarapaketin ja makaronipussin tehdä makkaralaatikoksi. Jännä kokeilu kyllä. Kenties ensi kerralla voi koittaa kuinka paljon vaihtelua on mahdollista saada viikon ruokaan kympillä, halpa leipäpussi ja joku levite veisi pitkälle.
@@ordelian7795 leipä ois kyllä pelastanu maailman tossa viikon alussa
Jätkä kyllä söi sairaan vähän päivässä. Helle? Saatto varmaan vaikuttaa vähän myös.
@@Puska-Ile helle kyl saatto vaikuttaa
yks konsti sen kaurapuuron kans on paistaa pannulle eilisen puuron jämät. toinen mitä opiskeluaikoina tuli tehtyy niin sämpylät puolet vehnää puolet ruista ja ääntä kohti. leipominen on hauskaa ja jauhot kohtuu halpaa.
Tuo kaurapuuron paisto on tosiaan hyvä konsti ja on paljon parempaakin kuin se alkuperäinen kaurapuuro keitettynä.
"Ens kerralla" (tuskin siis enää uudestaan) 😂 Ruskista makkarakuutiot miedolla lämmöllä ensin siinä kuivalla pannulla ja kippaa sivuun ja sitten vasta paistat perunakuutiot siinä makkaroista jääneessä rasvassa ja kippaat makkarat takasin kun perunoissa väriä ❤
Teen air fryerin kanssakin noin että eka makkarat että saa sinne ritilöihin rasvaa niistä. :)
Olisit vaihtanut toisen uunilenkin tilalle esim. paketin margariinia. Halvimmillaan 400 g K-Menu margariini on 0,35 €. Hiukan rasvaa puuroon parantaa makua tavattomasti. Ja jos saat pussin jauhoja (halvimmillaan 0,45 €/kg), voit leipoa intialaistyyppistä naanleipää, johon tarvitaan vain vettä, jauhoja ja ripaus suolaa. Siitä ohuita leipiä, paistetaan kuivana paistinpannulla ja on muuten hyviä - kun on vielä rasvaakin laittaa päälle. Muuten, jos kaurapuuron keittää maitoon, se sisältää lähes kaiken mitä voi tarvita ja sillä selviää pitkään. Toinen vinkki: älä syö samaa montaa päivää peräkkäin. Tietenkin siihen kyllästyy. Tonnikala on tolkuttoman kallista (halvin mitä löysin 6,67€/kg!) ja turhaa.
Kun rupesin kokeeksi tekemään ostoslistaa, niin 10 euroa oli tosiaan yllin kyllin rahaa yhdeksi viikoksi.. 😌
Tässä minun versioni. Näillä pystyisin mm. leipomaan pizzan ja tekemään yhden nistipadan (vieläpä melko reilulla lihamäärällä), syömään joka päivä pienen aamupuuron, leipomaan leipiä ja päälle olisi ainakin margariinia, plus välillä keitettyä munaa. (Suolaa ja ehkä pippuria oletin jo olevan kaapissa.) Ja jäi vielä rahaa 0,19 euroa yli, silläkin saa vielä jotain, esim. perunaa.
K-Menu sika-nauta jauheliha 300 g: 1,79 €
K-Menu margariini 60 % 400 g: 0,35 €
Pirkka suomalainen laktoositon maitojuoma 3 % 1 l: 1,45 €
Pirkka vapaan kanan ruskea kananmuna 6 kpl: 1,59 €
Maatilan Parhaat 120 g juustoraaste: 1,79€
K-Menu pikakaurahiutale 500 g: 0,39 €
K-Menu vehnäjauho 2 kg: 0,89 €
Myllyn paras makaroni 400 g: 0,39 €
K-Menu tomaattiketsuppi 1 g: 0,72 €
Pirkka pizzamauste 10 g: 0,45 €
Vegaaninen versio olisi vähän haastavampi.
Ne halpis margariinit on muute älytön myrkky. Sisältää palmuöljyä eli samaa mitä lamppuöljynä käytetää
Hyvä video, mutta väitän että joka opiskelija pystyy käyttämään enemmän kuin 10 euroa ruokaan viikossa ja häirisee fakta että söitä tuon ekan puuron haarukalla. :) PS pittää ottaa tuo tonnikalalaatikko testiin xD
halusin siks tota munamaitoo tonne sekaan paljon ettei tulis kovaa tosta vaan semmost mehevää, tonnikala ku ois hyvälaatusta niin tekisin useemminkin ja muita kunnon mausteita ja tulisuutta sekaan niin ihan menevä setti
Tää oli hyvä! Kituuttamista, mutta nälkä lähtee. Kiitos 👍
Todella hyvä video!
Muovikassi 0,30€ hämää kuitin loppusummassa 10,24€. Et varmaan syö sitä mutta ois muovi-/kangaskasseja ehkä ollu kotona...ja edullisempia kananmunia löytynee myöskin?
Ajattelu ei ole roisun vahvimpia puolia.
Kiitos vidosta. Jos edes harkitselisit opettelia mausteet. Ei pajon maska ja sitten tuon ketsuppipullon voijättääpois tai lisäyä sitä MAUN MUKAAN.
Kun tahtoa ja kekseliäisyyttä löytyy niin näköjään kymppi riittää helposti viikoksi, en olisi tuota uskonut!. Hyvä video!
Oho, nyt tuli video yllätyksenä kun hetkeen ainakaan kk ei oo tullut mitään videoita, onko sulla ollut niin sanottu Burn Out vai vaan oma henkiökohtainen kesäloma? No ainakin tätä "Viikon ruoat 10 eurolla" videohaastetta ollaan saatu kyl odottaa ja odotus on vihdoin ja viimein palkittu. Onnea vielä kerran kaikille koulunsa päättäneille oppilaille ja valmistuneille, hyvää kesää ja pridea kaikenlaisille ihmisille! 😊❤
Oli vähän kaikenlaista muutakin niin ei kerenny keskittyä oikeen videoihin, nyt taas kerkee 🙂
@@roizuvlogz Oisko seuraavaks joku mättö pekoni uuno pasta tms
@@R.hooddd kyl tän viikon jälkeen mättö maistuis
@@roizuvlogzymmärrän et välil on kiireitä, kiva kun nyt kerkeet! 😊
kun kaurapuuroon lisää paljon suolaa, niin suola antaa hyvän maun. Onko terveellistä? ei todellakaan mutta parempaa kun maustamaton xd
näinpä 😅
Aitoa suolaa laittaa kohtuudella, niin on elintärkeän terveellistä. Teollinen paska jätetään kauppaan.
Hyvä Roizu! 🐻
Gluteiinittomia ei saa kympillä millään mutta aika kova 👌👌
Gluteeni, ei gluteiini
Hyvä video. Kaurapuuro kannattaa tehdä isojyväisistä ja aina keittämällä. Spaghetti al Assassina on aivan törkeen hyvä ja halpa myös. Ehkä 50c annos.
Hei, kiitos tosta spaghetti al assassiina vinkistä. Pitääpä kokeilla tuota. Onnistuu varmaan muullakin pastalla samalla tekniikalla. Lisukkeeksi vain mielikuvitus rajana.
@AnnaAstor-u6v joo nykyään laitan salamurha-pastaan tummaa soijarouhetta sekaan, et saa myös proteiinit. Uppoo sinne tosi hyvin, ku laittaa ihan alussa paahtoon sekaan.
Hyvä video, peukkua. Tuo x-tra-ketsuppi on kyllä kehnoa tavaraa.
hintansa arvoista 😂
Muutkin voisivat syödä noin vähän ja pärjäisivät hyvin vähällä ruualla, et vain sinä. Mutta niin kuin Suomen kansasta näkyy, niin ei ole syöty sopivasti, koska reilusti yli puolet on ylipainoisia. Itse mukaan lukien. 😝
Nälkä on paras mauste🙂👍
tän kyl tos puuron jälkeen huomas et kaikki maistu paljon paljon paremmalle ku normaalisti vaik ei ollu ku tacomauste ja suola käytös
Joo ulkona kokkausta 👍🏻👍🏻
Paljastan parhaan puuroreseptin.TEKOTAPA tärkein tässä! eli LASI kulhoon 3d kaurahiutaleita,vettä senverran että peittyy hyvin.mikrota 2-3min ja lisää sekaan 3 kananmunaa,sekoita hyvin ja takas mikroon 2-3min.lisää suola ja ohenna tarvittaessa vedellä. TÄYDELLINEN ateria.
missä juusto :D
Olet hyvä kokki. 👍😋
Sulla kans synttärit puolessa välissä keskuuta? Meitillä kans 12.6!
22:00 oisit tuon suolan heittäny aijemmin et potaatit ois ruvennu hikoilee ja paistumaan nopeemmin omassa nesteessään.
Ite mikrotan puuron, ei se niin hyvää ole, et kattilallisen tekis. Puuro on mulle se viiminen ruoka, sitku on kynnetkin syöty niin sit puuroa
Rahallisesti säästää, jos ostaa kestokasseja ja käyttää niitä pitkään. Itsellä ollut monta vuotta jo kangaskestokassit käytössä, eikä nekään uutena varmaan montaa euroa maksaneet.
Mausteet kannattaa hankkia niissä isoissa muovipaketeissa, joita Roizun videoillakin joskus on näkynyt. Kilohinta on murto-osan pienempiin pakkauksiin verrattuna.
kestokassi kyl säästää elämän aikana pitkän pennin jos jokakerta ostaa 30 sentin muovikassin ku käy kaupas
respect äijälle teet hyvii videoita
Hyvä ja viihdyttävä video. Hyvää kesän alkua Roizulle!
Ulkona tehtäviin videoihin idea, niin meet johonkin laavulle ja kokkaat siellä jotain. 🤔👌
Juu kyllähän sitä tulee viikon toimeen tuollaisella setillä ihan kuka tahansa. Mutta pidemmän päälle tuollainen ruoka ei tee hyvää. Todella ravintoköyhää sapuskaa, ei millään pahalla.
no niinhän se sanoikin useaan otteeseen tässä videossa
@@filmlover00012 Niin sanoin nyt minäkin kerran.
Mitä ravintoköyhää HK BLÖÖ LENKKI PERKELE ON...enemmän siinä on täytettä mahalle ja aivoille ku mysleissä ja muussa paskassa jäniksen ruuissa!🤑
Eipä sitä köyhällä muuta ole vara ostaa. 🧐 Se on vaan totuus.
@@MAAILMAN-MENO Elämä on valintoja 👍
500g kuivaherne pussi maksaa about 80 senttiä ja puolesta pussista syö ainakin 4 isoa lautasellista ärtsoppaa !!
seuraavaks eletään viikko vitosella ja pelkällä hernekeitolla :D taitaa joku hernekeitto ohje löytyä multaki vanhoista videoist
@@roizuvlogzNäytä mieluummin miten satsaamalla kerralla 2 kymppiä elääkin 2 viikkoa monipuolisella ruoalla.
Lidlin Deliziosa Salame 350g x3 paketteja sai muutama vuotta sitten johonkin kolmeen euroon. Karseen makuisia mutta aika hyvä hinta ottaen huomioon paljonko kaloreita. Kyllä niillä viikon elelis jos tekis todella tiukkaa :D
nykyää halvin taitaa olla xtran salami 2päk, 2,99e paketti ja jos investoi yhteen 1,31e mozzarellaraasteeseen nii tulee yllättävän hyviä halpispizzoiks :D
Väittivät telkkarissa brittiorjien saaneen 1/3 kaloreistaan teestä. Tarkemmin makeutusaineesta. 3€ sokeriin ja elää viikon, ei kannata kokeilla.
Olisi kannattanut tehdä makaroonilaatikko heti alkuviikosta ja syödä aamuisin kaurapuuroa.
En olisi uskonut, että noin hyvin pärjää kympillä, kun itellä menee ~60-70e keskimäärin ruokaan viikossa, mikä kuulostaa tämän videon jälkeen paljolta.
Kokkaamiselle ulkona - täältä ääni! 👍
täytyy sanoo että yllätyin kyllä itsekkin kuinka isot setit saa kympillä
Kylhän sitä tollasella pärjää, jos et välitä ulkonäöstäs.
60€ viikossa syö jo pelkkää sisäfilettä. Kaalia ja jauhelihaa niin tekee kympillä viikon kaalivuoat.
@@OvoirxDeegyz00 Ei syö, jos harrastaa salia. Syön päivässä 3-4x ns. kunnon ruoan+lisäksi kaikki välipalat.
@@roizuvlogz "isot setit" ei käytännössä mitään ravintoarvoja
Kiitos hyvästä videosta 🙂
Entinen kämppäkaveri ei syönyt juuri koskaan mitään muuta kun makkaraperunoita. Mutta mitäpä saisi jos budjetin tuplaisi? Varmaan aika harvat kuitenkaan ihan noin niukalla budjetilla viitsii mennä.
ja siihen ku lisää viel -60% alennukset niin sais aivan tolkuttoman määrän kaikkee
Tuo xtra tonnikala on jotain lattialta kerättyä jätettä. En ymmärrä miten tuota haisevaa oksennusta voi pitää edes myynnissä.
Oli kyl hyvä haaste!
Kiitos hyvästä videosta 👍👍
Paistettu kaali ja jauheliha olisi ollut oikein maukasta ja hinnaksi olisi tullut vajaa 4e ja sillä määrällä saisi 3 päivän ruoat. Toinen olisi linssipata.
Jos ostais kuukauden seteiksi isoimman(huom.) linnuille tarkoitetun maapähkinäpussin. Niitä taitaa löytyä jotain 20 kilon pusseja.
Ainakin proteiinit ja rasvat kunnossa eikä tarvitse manuaalisesti kokata mitään.
Ja yksinkertaisesti vuoka on liian iso sulle 😊 osta pienempi vuoka nii ei tuu enää ongelmia laatikoisen kanssa 😊
Tää oli itellä tapana joskus kun rahasta oli tiukkaa..iso satsi vastaavaa mäsäytystä ja sinnitteli sinne iltapäivään jos mahdollista,sit veti hirveen satsin eli taatun ruokakooman ja sillä pärjäsi pitkälle iltaan jolloin pari leipää ja siitä taas seuraavaan päivään. Nihkeetä mut pärjäsi,tosin en suosittele kenellekkään
nyt en tiiä mut tolla pottumäärällä ja makkaralla ois tehny melkee kokoviikoks makkarasopan
Viikko niin että saa laittaa vaan kahvinkeittimellä ruokaa, Onnistuisko?
@@takutiku njaa a, aika mielenkiintonen 😅
Ite oisin ostanut 10€ kaurahiutaleita 500g, kalapuikkoja 18kpl paketti, 2kg perunaa, yks pussi makaroonia, yks paketti halvinta makkaraa ja halvin jauheliha 😊
Ois kai siihen puuroon voinut sitä ketsuppia laittaa mauksi? 😉👌
😅 nii oishan sitä
Srirachaa ja mustapippuria puuroon nii ei ala tökkimään ☝️
Tätä Purra teille tarjoaa. "Te olette tottuneet liian hyvään".
silläpä tämä video ja kasvoista näkee loppua kohti miten meille tässä käy
hyvin kesti
Budjettivideon vastakohta: mitä jos tekisit niin hienon aterian, kuin mitä 50 eurolla saa tehtyä?
saahan sillä jo viikon kebabrullat :D
Sillä saa 50 punaista lidlstä😋
Jliha vaa alkaa olee halvempaa ku tonnikala
Ei paljon kiinnosta.
@@Surseenpeti no voi!
Hyvä video taaas 😊
Kiitos ! Nyt on vähän enempi kalja rahaa 🍻
mahtavaa!
Hyvä video. Kiitos!
Tosi hyvä video!
Onko Purra ja Orpo ponsoroinut tämän videon.🤔
Juu kiitos mielellään ulkoruokaa ehottomasti grilli mättöä ❤
Eipä tässäkään paljon järkeä ollut. Alkuviikosta aivan turhaa kituuttelua puuron kanssa ja loppuviikosta käytetään kaikki raaka-AINEKSET samalla kertaa ja tuskaillaan, että ehtiikö syödä kaikkea
mitä tästä opimme ? voit syödä koko viikon ihan normaalisti aamu puuron kera ja ruoka riittää tasasesti koko viikon
Huhhuh kun naama punoittaa videon lopussa. Alkaa vuosikymmenien ''opiskelijaelämä'' näkymään naamasta.. Koska ajattelit saada opinnot valmiiksi? Ennen 50v synttäreitä?
juu kävin just tos lopus pesemäs naamasta hiet niin aika punasesti hehkuu pikkusen editoituna viel :D on opiskelut jo purkissa ollu jonnin aikaa
Aika hyvä jos 10 saa😂😂viiko ruuat
Mitä teet työkses?
Ottakaa shotti joka kerta kun suolaa lisätään
Omg😅✌️
Ite oisin jakanu ruoat siten, ett puuro ma & ke, tonnikalamättö ti& pe, spydäri to & la. Su ois ollu jätepäivä
Ei näistä kyllä aikuinen viikkoa syö.. itse oisin mennyt linssi linjalla, paljon enemmän saa syötävää ja ravitsevaa sellasta
kyllä tollasella pasta vuualla syö 3-4 päivää helposti. ja jos on tiukkaa eikä meinaa maistua ni pakastimeen vaan ja toista pöperöä vuoroon. Ja muunmuassa tuokin että kaurapuuroa vetää aamupalaks tai iltapalaks ni ei tuu makuväsymystä.
Toinen ruoka idea 👀