Przekładanie larw łyżeczką chińską, wychów w pogodowy armagedon

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 16

  • @zenuszawada
    @zenuszawada 2 ปีที่แล้ว +4

    Nie wyobrażam sobie robić tego tak delikatnie i sprzedać taka matkę jak na allegro za 20-30zl! Super film, na przyszły rok spróbuję pociągnąć matki że swoich najlepszych rodzin. Pozdrawiam Pana.

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว +1

      Taki wychów w pełnym wymiarze, inkubując bez cieplarki, w takich silnych, zasilanych rodzinach, pozwala na osiągnięcie pięknej jakości. Po ile możemy ją sprzedać, decyduje rynek, bo dopóki nie osiągnie się powtarzalnej renomy, z ceną się nie na szaleje. Zacząć tworzyć świadomie własną niepodrabialną markę - bezcenne. Robię jak widać, sprzedaję po 30 złotych, jestem zadowolony ale wiem że warte są więcej.

  • @tomek2665
    @tomek2665 2 ปีที่แล้ว +2

    dobra robota Krzysiek mateczki jak malowane. Wszystkie zaczęły czerwić w tym samym czasie w odstępie może dwóch dni wszystkie tłuściutkie aż miło popatrzeć pozdrawiam.

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว

      Ja się z takich informacji bardzo cieszę,
      dzięki i pozdrawiam

  • @markok8874
    @markok8874 2 ปีที่แล้ว +1

    Wszystkiego dobrego w pracach padsiecznych 100% unasiennień 🐝 zdrawiam 👍👍👍.

  • @andrzejkata2575
    @andrzejkata2575 2 ปีที่แล้ว +4

    👍

  • @1kcal915
    @1kcal915 2 ปีที่แล้ว +2

    Jeśli to na własny użytek, to hmmm, ale aż tak pilne i wymagające poświęceń to nie jest, bo finalnie i tak się liczy kiedy matka zacznie czerwić. Jeśli na wysyłkę to co innego.
    Alee, i to "ale" odnosi się tylko dla siebie, można pobawić się z podwójnym przekładaniem. Trochę mylne są wnioski z tej metody, że i tak lepszych matek się nie dostaje, bo to niemożliwe. Ale można bawić się z większymi larwami. Normalne podlewanie mleczka, to ~72 godziny. Później larwa jest już za duża i żyje tym co jej pszczoły podlały. Przy zastosowaniu larw podrośnietych, co mogą już nawet drugą dobę zaczynać, po usunięciu ich po dwóch dobach i przełożeniu na to mleczko nowych, mogą być również podrośnięte, takie z drugiego dnia okres podlewania mleczka wydłuży się do ~90 godzin. Wygryzą się z tego matki o wadze ~200+mg. Różnicę będą raczej wynikać z różnic rozwojowych pomiędzy osobnikami, a nie karmienia. Również na etapie mateczników można prognozować, które matki będą dawać silniejsze rodziny, które będą lepsze. Na tych matecznikach siedzi więcej pszczół. Później takie matki będą miały lepszą opiekę i intensywniejsze karmienie, co przełoży się na intensywniejsze czerwienie. Wielkość jest ważna, ale siła matki tkwi z "żołądku". Duża, że średnią opieką będzie tylko średnia. Aby wyprodukować jajeczka, matka musi zjeść odpowiednią ilość mleczka. Jeśli będzie matka duża i pachnącą, to w okresie wzrostu rodziny i tak ilość czerwiu zostanie ograniczona przez pszczoły, po prostu zjedzą ilość jajeczek ponad ich możliwości opieki.

  • @bogdank8138
    @bogdank8138 2 ปีที่แล้ว +1

    Cześć! Masz wielki potencjał !!!! Gdybym to miał ująć jakoś tak bardziej obrazowo to może jak Nicola Tesla ;-) w wersji pszczelarzenia. Serio!!!

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว

      Bogdan,
      Bardzo dziękuję,
      wiem że umiem coraz więcej i że coraz więcej widzę,
      W tym sezonie nauczyłem się mnóstwo nowych rzeczy, a o to właściwie mi chodzi,
      Nicola Tesla pozostanie niedościgniony :))

  • @pasiekabaribal.9190
    @pasiekabaribal.9190 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam . Widzę że używasz czerwonych miseczek , jak ci się sprawują ? Ja osobiście wolę te przezroczyste w nich widać w czasie izolacji jak mocno rodzina wychowująca podlała mleczkiem larwy i skontrolować czy wystarczająco dobrze przygotowałem rodzinę. … fajny instruktaż . Pozdrawiam

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว +1

      Te przeźroczyste sprawują cię dobrze, ale lokówki spadają, miseczki z żółtych mocowań wypadają, słabo się na tym pracuje. Przy czerwonych lokówki są krótsze i można zalokować 3 rzędy na ramce wlkp i wszystko siedzi jak należy.
      Dzięki

  • @mateusz9697
    @mateusz9697 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzisiaj też przekładałem larwy jednodniowe taką samą łyżeczką może w końcu coś przyjmą bo już 3 raz próbuje.

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว +1

      Moje pierwsze próby też nie wyglądały najlepiej. Zastanów się czego im nie dajesz, czego one potrzebują żeby chciały ciągnąć mateczniki. Muszą chcieć, a Ty musisz je do tego stanu doprowadzić zabiegami

  • @marcinbronder6712
    @marcinbronder6712 2 ปีที่แล้ว +3

    Witaj Krzysztofie. Skąd wiesz że larwy są w idealnym wieku? Miałeś tą ramkę w izolatorze jednoramkowym?

    • @krzysztofkata9115
      @krzysztofkata9115  2 ปีที่แล้ว +2

      Tak, przed wychowem liczę dni i godziny i wypuszczam reproduktorki na ramkę suszu do izolatora