Rád bych se zeptal, jestli náhodou nevíte, proč je na této trase pár osobáků (Os 13717 Olomouc - Šternberk v 14:20) vedeno jako Os, přestože zastavují pouze ve Šternberku. Také to je problém u pár vlaků podle budoucího jízdního řádu, kde je vlak, který zastavuje všude je uveden jako Sp ale vlak, který nikde nezastavuje jako Os. Už párkrát se mi v přímým vlaku na Šternberk stalo, že lidé chtěli vystupovat, ale prostě si to neuvědomili, protože brali Os = zastavuje všude a prostě do jednoho vlaku nastoupili, když tam stáli 2 a oba byli Os. Děkuji.
Mám za to, že na SP vlak je to krátká vzdálenost, ale jistě to nevím. Každopádně vlak typu OS určitě nemusí nutně zastavovat všude. Na této trati je hned několik osobáků co projíždí jednu nebo klidně i čtyři zastávky.
Touto linkou jezdím každý den a měl bych pár otázek. Je teď už povolená 160ka? Vím, že ze začátku se vždy jezdilo jen 100 km/h, ale teď jsem si všiml, že párkrát to vodič pustil i na víc, avšak opravdu jen párkrát, tak by mě zajímalo, jak to je. A také by mě zajímalo, jaký máte názor na Pantery, ve srovnání třeba s regionovami a 843, kteří zde jezdili dříve. Děkuji předem za odpověď.
Na trati se už může jezdit 160kmh, ale většinou se jezdí pořád 100kmh a méně. Není potřeba, aby byl vlak na zastávce o 2 minuty dřív, zbytečně pak běží dýl přejezd a vlakvedoucí stojí venku v zimě než nastane čas odjezdu. K tomu vlak potřebuje na rozjezd a brzdění z takové rychlosti značnou délku koleje a ta při osobním vlaku na této trati kde je zastávka co 5km není. Panteři jsou super, uživatelsky velice přívětivý a méně poruchový, ale jinak jezdím rád téměř se vším... Když se to nekazí.
@@jaroslavdostal1730 cetl jsem nekde,uz drive, ze tech 160 se bude jezdit Olomouc - Sternberk - Unicov, bez mezizastavek, ranni a odpoledni vlaky (do prace - z prace)? To padlo?
Prakticky všechno, co u nás platí pro rychlosti NAD 160 km/h, na Slovensku platí pro rychlosti OD 160 km/h (tedy včetně 160 km/h), tedy bezpečnostní odstupy na nástupištích, pravidla pro přejezdy, atd.
Jízdní řád je dělaný na rychlost 100kmh, proto jízda papírově vychází na 10minut. Až teprve koncem Března skončil ověřovací provoz ETCS na této trati ve smyslu pokynu ppd1, proto je teď možno jezdit 160kmh. Kdy budou aktualizovány jízdní doby na rychlost vyšší netuším.
Mohl bych otázku? U panterů 1. generace jsem se dozvěděl nejen z videí z kabiny, že to nebrzdí moc dobře, protože se to ten panter snaží brát hlavně před EDB a vzduch naskakuje až když jednotka skoro stojí. Pak někdo říkal, že Inter Panteři co jezdí na rychlících to mají jinak a že se tam brzdí jak EDB tak vzduchem zároveň a že to prostě brzdí lépe. Zajímalo by mě, jak to je u druhé generace panterů. Jestli se to změnilo, protože když jsem měl příležitost se s němi v jihomoravském kraji projet, tak mi připadalo, že to vážně brzdí lépe, ale třeba se mi to vážně jen zdálo.
Pokud chci tak to brzdí jen EDB když to nestačí tak tam dám i vzduch a jinak to brzdí skvěle (když je dobrá adheze tak ze 100kmh na 0 za cca 400metrů a ze 160kmh na 0 za cca 800metrů bez použití rychlobrzdy a šlo by to asi i dřív, ale to už jsem nenašel odvahu) Jinak mi přijde, že to jede i brzdí lépe než 640 první generace, ale to nemůžu říct jistě, protože na 640 jsem toho najezdil velice málo.
Zeptám se - to společné návěstidlo na záhlavích stanic je tam kvůli odjezdu na přivolávačku, aby se nemuselo někam až po první návěstní bod na trati, či jak se ta šipka jmenuje? A druhý dotaz - plní toto návěstidlo také funkci světelného označníku?
V případech na videu není žádné společné návěstidlo, na záhlavích jsou pouze odjezdová návěstidla (ve funkci světelného označníku) platná pro jednu kolej. Při jízdě na přivolávací návěst odjezdového návěstidla se dle této návěsti strojvedoucí řídí po vjezdové návěstidlo z opačného směru a nebo po první návěstidlo automatického bloku. Ty "šipky" na trati jsou lokalizační značky které oddělují úsek na ETCS oddíly a strojvedoucí se u nich chová obdobě jako u autobloku s permisivní návěstí stůj.
@@jaroslavdostal1730 Vždycky mi vrtalo hlavou umístění odjezdového návěstidla v prostoru mezi krajními výhybkami a vjezdovým návěstidlem pro opačný směr jízdy s tím, že původně odjezdová návěstidla pro každou staniční kolej jsou v takových případech návěstidly cestovými. K čemu je to vlastně dobré?
@@vitezslavvrany6635Uveďte příklad takové stanice, neboť já takových moc neznám. Ano, bylo jich dříve relativně dost, ale to byly stanice s vloženými návěstidly. Pak ještě bylo pár stanic, kdy takové odjezdové návěstidlo bylo pro odjezd do nesprávné koleje. Dopravní význam to moc mít nebude, tam šlo spíš o jednodušší závislost na zabezpečovacím zařízení.
@@vitezslavvrany6635 můžeš třeba odjet z manipulační koleje plynule, místo přestavování z jedné koleje na druhou. Pojedeš na posun dovolen a na tomto odjezdu na záhlaví můžeš být změněn na vlak...
@@yanweide5560 Pamatuji si Libčice nad Vltavou směr Kralupy a nově pražskou stanici Zahradní Město, obvod čekacích kolejí směr Krč. Odjezdová návěstidla pro každou kolej jako návěstidla cestová, za poslední výhybkou návěstidlo odjezdové a za ním ještě světelná ranžírka místo označníku.
The buzzer is there to make sure that the driver is alive. I don't know if it works the same on this train, but in older locomotives, there is a light and a button. If you press the button, the light turns off. After 5 seconds, the light turns on reminding you to press the button. If you don't press the button in next 5 seconds, the buzzer starts. And if you don't press it in another 5 seconds, the emergency brake is applied. The country is Czechia.
@@Vojtaniz01 The light turns off when you don't press it for a while. Plus when you're going against a green proceed signal, it doesn't need you to press the button (if you're not exceeding the maximum speed for the train itself).
To byla hlavní jízdní páka sloužící jak pro jízdu tak pro brzdu. Při zastavování u peronu jsem pozvolna povoloval brzdu ať to s cestujícíma tolik neškubne.
Na šírej trati síce chýbajú oddielové návestidlá AH, ale na záhlaviach žst. som si všimol vždy jedno hlavné návestidlo. Jedná sa o nový trend na sieti SŽ? Aké označenie má? L/S alebo Lo/So?
Jedná se o odjezdové návěstidlo tedy označení písmenem "S" Nebo "L" , podle začátku a konce trati a k tomu číslo koleje. Výsledné označení potom vypadá třeba takto: S1C, L2,... Lo, So jsou návěstidla AH na této trati jsou umístěny pouze mezi zastávkama Nová Hradečná a Troubelice zastávka.
Yes, it is. It's the first track with compulsory and exclusive ETCS operation, many other lines have ETCS L2 in operation but still with mixed traffic (Břeclav - Ostrava, Břeclav - Česká Třebová - Praha, Praha - Červený Újezd u Votic and others).
160kmh je v celém úseku mezi Olomoucí a Šternberkem. Tuto rychlost vidím na DMI (obrazovka mobilní části ETCS), kterou se řídím. Dokonce i kdybych jel do Šternberka na kolej blíž nádražní budově tak u vjezdového návěstidla s návěstí 40kmh a výstraha můžu jet klidně 100kmh , protože mi to tak dovoluje ETCS. V tomto případě je pro mě světelná návěst jen informací o postavené vlakové cestě a řídím se tím co mám na DMI. Rychlostníky na 160kmh zde nejsou z toho důvodu, že jsou zbytečné, trať byla dělaná přímo pro zabezpečovač ETCS a ten mi dovolenou rychlost ukazuje právě na té zmíněné obrazovce, jiný zabezpečovač tu není a hnací vozidla bez tohoto zabezpečovače na tuto trať nesmí. (V případě poruchy ETCS pak strojvedoucí nesmí překročit rychlost 100kmh a smí dojet pouze do konečné stanice)
@@jaroslavdostal1730 taky děkuji za odpověď. Už v knize z roku 1964 jsem četl technická pojednání o tomto zařízení, že nebude potřeba ani návěstidel a všechno bude mít posádka v kabině lokomotivy. Netušil jsem že ETCS je též vybaven takovou technikou, a nejen hlídačem, že nejedou dva vlaky proti sobě. Tak ta technika ETCS není jen vnucované zlo, ale dobrý pomocník pro fyru.
upřímně jezdit s tím bych nemohl...to neustálé pípání bych narval do postele tomu kdo to vymyslel naladil to na 500% hlasitosti a nechal celou noc 🤣ale teď vážně...k čemu to je a dá se to vypnout?😂jinak odběr kvalitní záběry bez artefaktů
To pípání jsou zabezpečovače, hned ze začátku to je Mirel kterej hned po rozjezdu chce, abych obsloužil tlačítko bdělosti (pokud bych se rozhodl tlačítko neobsluhovat tak po cca 5 sekundách zhasne modré světlo, za dalších 5 sekund se ozve tón a za asi dalších 5 sekund odpadne ventil a souprava začne rychločině brzdit). Dál je tam signalizace ETCS kdy se poprvé ozve na výměnách a informuje přechod do jiného módu (konkrétně plný dohled), dál informuje blížící se brzdnou křivku, blížící se změnu úrovně a nebo třeba překročenou rychlost/rychlost nad brzdnou křivkou. Zabezpečovače vypnout jdou, ale při jízdě vlaku je musím nechat zapnuté. Na panteru je snad ani nejde zapomenout zapnout, protože se ozve zvuková signalizace při zapnutém řízení a současně mě o tom informuje základní obrazovka, takže vlastně ani nevím, jestli by se to bez zabezpečovače rozjelo. Edit: Ono se to i bez těch zabezpečovačovačů rozjede, může nastat situace kdy budou oba v poruše a v tom případě by na stanovišti musela být další pověřená osoba (třeba vlakvedoucí) poučená o nouzovém zastavení a zajištění soupravy proti ujetí a poučená o základním ovládání radiostanice (nouzové volání). V případě kdyby nešel ani zabezpečovač ETCS bych nesměl překročit rychlost 100kmh.
Vlak je král, auto do hnoje,. Víc vlaků a kolejí, méně silnice, aut, motorek a náklaďáků Ve Španělsku vlak 300 km/h AVE udělal míň kraválu než jedna stupidní motorka s vyndaným tlumičem vejfuku vezoucí jednoho bezmozka. O hodně mín.
Motorka je opravdu fakt srovnání s vozidlem dopravní obslužnosti, každej kdo jezdí na motorce ji má přece, aby na jí jezdil třeba do práce, omg.... Lepší vyndanej tlumič, než vyndanej mozek
@@pejan Normálním motorkám dávám milost, zas taková Gréta nejsem. Jenže, když to dělá kravál, kterej je slyčet i z jedný vesnice do druhý, tak je to na policajty.
Sehr schöne Führerstandsmitfahrt...Super Video 😊👍💪💪...Bitte gerne mehr...
Konečně strojvůdce co nejede jako tydýt, děkuji že jste mi zpříjemnil cestu ze školy
No moc krásné 👍😍👍.
Odběr přidán 😉.
Je to podobné jako v jedné hře, kterou nehraji 😖.
Škoda že není vidět aktuální rychlost 🤔.
🖖
Nový místní rychlovlak 😊
Ahoj, moc se mi libí tvá videa. Objevil jsem je náhodou na domovské stránce TH-cam.
Ahoj, kdo mluvil? 😀 Je čas to tu smazat 😀😀 (Mimochodem mrkni na kanál ČD Prťka pro lepší den)
@@jaroslavdostal1730 Dik za tip na kanál. Každopádně mluvím pravdu. Otevřel jsem youtube a tvoje video na mě vyskočilo v doporučených.
super video, těším se na další 🙂
Hezký video ❤
Rád bych se zeptal, jestli náhodou nevíte, proč je na této trase pár osobáků (Os 13717 Olomouc - Šternberk v 14:20) vedeno jako Os, přestože zastavují pouze ve Šternberku. Také to je problém u pár vlaků podle budoucího jízdního řádu, kde je vlak, který zastavuje všude je uveden jako Sp ale vlak, který nikde nezastavuje jako Os. Už párkrát se mi v přímým vlaku na Šternberk stalo, že lidé chtěli vystupovat, ale prostě si to neuvědomili, protože brali Os = zastavuje všude a prostě do jednoho vlaku nastoupili, když tam stáli 2 a oba byli Os.
Děkuji.
Mám za to, že na SP vlak je to krátká vzdálenost, ale jistě to nevím. Každopádně vlak typu OS určitě nemusí nutně zastavovat všude. Na této trati je hned několik osobáků co projíždí jednu nebo klidně i čtyři zastávky.
Btw krásna trať 😊
Díky za video. Bude někdy časem i zbytek trati do Šumperka?
Až se vyskytne příležitost tak nejspíš ano.
Moc pěkný👏 Mohu se jenom zeptat na obsazenost těchto spojů? Jako jestli vidítr nějakou větší obsazenost ve vlacích na této trati po modernizaci?
Přijde mi, že ta obsazenost vyšší je, ale jen nepatrně.
@@jaroslavdostal1730 Nevím, mě přijde stejná
Že by jako masy lidí přilákalo, že to umí zajet do Olomouce o 2 minuty rychlejc? 😀
@@AleyCZ Pro někoho to může být rozhodující ve volbě, jestli pojede vlakem, nebo autem.
Touto linkou jezdím každý den a měl bych pár otázek. Je teď už povolená 160ka? Vím, že ze začátku se vždy jezdilo jen 100 km/h, ale teď jsem si všiml, že párkrát to vodič pustil i na víc, avšak opravdu jen párkrát, tak by mě zajímalo, jak to je. A také by mě zajímalo, jaký máte názor na Pantery, ve srovnání třeba s regionovami a 843, kteří zde jezdili dříve. Děkuji předem za odpověď.
Na trati se už může jezdit 160kmh, ale většinou se jezdí pořád 100kmh a méně. Není potřeba, aby byl vlak na zastávce o 2 minuty dřív, zbytečně pak běží dýl přejezd a vlakvedoucí stojí venku v zimě než nastane čas odjezdu. K tomu vlak potřebuje na rozjezd a brzdění z takové rychlosti značnou délku koleje a ta při osobním vlaku na této trati kde je zastávka co 5km není. Panteři jsou super, uživatelsky velice přívětivý a méně poruchový, ale jinak jezdím rád téměř se vším... Když se to nekazí.
@@jaroslavdostal1730 děkuji moc za vysvětlení.
@@jaroslavdostal1730 cetl jsem nekde,uz drive, ze tech 160 se bude jezdit Olomouc - Sternberk - Unicov, bez mezizastavek, ranni a odpoledni vlaky (do prace - z prace)? To padlo?
@@hassanp8340 už teď tak jezdí například vlaky 1438/1439. Jinak se jízdní řád aktualizuje někdy okolo června myslím.
Mozem otazky? Tie zeleznicne priecestia u vas mozu byt na trati kde sa jazdi 160 km/h? Bol som v tom, ze maju byt nadjazdy, podjazdy. Dik
Toto platí pro rychlosti nad 160kmh.
To platí na Slovensku :-)
Bohužel ano
Prakticky všechno, co u nás platí pro rychlosti NAD 160 km/h, na Slovensku platí pro rychlosti OD 160 km/h (tedy včetně 160 km/h), tedy bezpečnostní odstupy na nástupištích, pravidla pro přejezdy, atd.
v jízdním řádu vidím nejkratší čas 10 minut. zde to bylo zvládnuto něco málo přes 7:30 minut. je tedy v jízdním řádu schválně nějaká přidaná vata?
Jízdní řád je dělaný na rychlost 100kmh, proto jízda papírově vychází na 10minut. Až teprve koncem Března skončil ověřovací provoz ETCS na této trati ve smyslu pokynu ppd1, proto je teď možno jezdit 160kmh. Kdy budou aktualizovány jízdní doby na rychlost vyšší netuším.
@@jaroslavdostal1730 moc děkuji za objasnění situace. at se daří!
A v obci se 50 dodržovat nemusí? 😂❤
Já si myslel, že tam při modernizaci udělali dvoukolejnou trať.
naša Slovenská trať ŽSR 131 môže len snívať :D
bud rad ze ti tam vobec nieco chodi, museli ste kvoli tomu ujebat Zvolenu a Popradu masiny a tie teraz nemaju cim vozit
Mohl bych otázku? U panterů 1. generace jsem se dozvěděl nejen z videí z kabiny, že to nebrzdí moc dobře, protože se to ten panter snaží brát hlavně před EDB a vzduch naskakuje až když jednotka skoro stojí. Pak někdo říkal, že Inter Panteři co jezdí na rychlících to mají jinak a že se tam brzdí jak EDB tak vzduchem zároveň a že to prostě brzdí lépe. Zajímalo by mě, jak to je u druhé generace panterů. Jestli se to změnilo, protože když jsem měl příležitost se s němi v jihomoravském kraji projet, tak mi připadalo, že to vážně brzdí lépe, ale třeba se mi to vážně jen zdálo.
Pokud chci tak to brzdí jen EDB když to nestačí tak tam dám i vzduch a jinak to brzdí skvěle (když je dobrá adheze tak ze 100kmh na 0 za cca 400metrů a ze 160kmh na 0 za cca 800metrů bez použití rychlobrzdy a šlo by to asi i dřív, ale to už jsem nenašel odvahu)
Jinak mi přijde, že to jede i brzdí lépe než 640 první generace, ale to nemůžu říct jistě, protože na 640 jsem toho najezdil velice málo.
@@jaroslavdostal1730 Dobře. Děkuji za odpověď.
640 nemohu posoudit, staré 650 brzdí dobře, ale jen na suchu. Jinak jsou hodně háklivé na zhoršené adhezní podmínky.
Přesně tak, panter je dobrej jen tak jak je dobré počasí 😀 když je špatná adheze tak nejede/nebrzdí a když je námraza na troleji tak jezdí autobusy.
Zeptám se - to společné návěstidlo na záhlavích stanic je tam kvůli odjezdu na přivolávačku, aby se nemuselo někam až po první návěstní bod na trati, či jak se ta šipka jmenuje? A druhý dotaz - plní toto návěstidlo také funkci světelného označníku?
V případech na videu není žádné společné návěstidlo, na záhlavích jsou pouze odjezdová návěstidla (ve funkci světelného označníku) platná pro jednu kolej. Při jízdě na přivolávací návěst odjezdového návěstidla se dle této návěsti strojvedoucí řídí po vjezdové návěstidlo z opačného směru a nebo po první návěstidlo automatického bloku. Ty "šipky" na trati jsou lokalizační značky které oddělují úsek na ETCS oddíly a strojvedoucí se u nich chová obdobě jako u autobloku s permisivní návěstí stůj.
@@jaroslavdostal1730 Vždycky mi vrtalo hlavou umístění odjezdového návěstidla v prostoru mezi krajními výhybkami a vjezdovým návěstidlem pro opačný směr jízdy s tím, že původně odjezdová návěstidla pro každou staniční kolej jsou v takových případech návěstidly cestovými. K čemu je to vlastně dobré?
@@vitezslavvrany6635Uveďte příklad takové stanice, neboť já takových moc neznám. Ano, bylo jich dříve relativně dost, ale to byly stanice s vloženými návěstidly.
Pak ještě bylo pár stanic, kdy takové odjezdové návěstidlo bylo pro odjezd do nesprávné koleje. Dopravní význam to moc mít nebude, tam šlo spíš o jednodušší závislost na zabezpečovacím zařízení.
@@vitezslavvrany6635 můžeš třeba odjet z manipulační koleje plynule, místo přestavování z jedné koleje na druhou. Pojedeš na posun dovolen a na tomto odjezdu na záhlaví můžeš být změněn na vlak...
@@yanweide5560 Pamatuji si Libčice nad Vltavou směr Kralupy a nově pražskou stanici Zahradní Město, obvod čekacích kolejí směr Krč. Odjezdová návěstidla pro každou kolej jako návěstidla cestová, za poslední výhybkou návěstidlo odjezdové a za ním ještě světelná ranžírka místo označníku.
Very nice video
Buzzer a bit annoying
What country is the line?
The buzzer is there to make sure that the driver is alive. I don't know if it works the same on this train, but in older locomotives, there is a light and a button. If you press the button, the light turns off. After 5 seconds, the light turns on reminding you to press the button. If you don't press the button in next 5 seconds, the buzzer starts. And if you don't press it in another 5 seconds, the emergency brake is applied.
The country is Czechia.
@@Vojtaniz01 The light turns off when you don't press it for a while. Plus when you're going against a green proceed signal, it doesn't need you to press the button (if you're not exceeding the maximum speed for the train itself).
@@matasek9154 Yes, you are right. I have mixed that up. I have only been in the cab during a ride in good old Šukafon and that was several years ago.
mužu se zeptat co to cvaká při zastavení?
To byla hlavní jízdní páka sloužící jak pro jízdu tak pro brzdu. Při zastavování u peronu jsem pozvolna povoloval brzdu ať to s cestujícíma tolik neškubne.
インバータのいい音だ。
this is the correct sound
th-cam.com/video/uIX83LRoHlM/w-d-xo.html
Mohl byste to natočit až do Šumperka
Možná až budu mít nějaký zrychlený spoj tak to můžu zkusit, ale nevím jestli někoho bude zajímat hodinové video 😀
@@jaroslavdostal1730 mě jo
@@jaroslavdostal1730 určitě bude :)
@@jaroslavdostal1730 mě to bude taky zajímat. Klidně ať to je na hodinu
@@jaroslavdostal1730 Mě by to nevadilo
Na šírej trati síce chýbajú oddielové návestidlá AH, ale na záhlaviach žst. som si všimol vždy jedno hlavné návestidlo. Jedná sa o nový trend na sieti SŽ? Aké označenie má? L/S alebo Lo/So?
Jedná se o odjezdové návěstidlo tedy označení písmenem "S" Nebo "L" , podle začátku a konce trati a k tomu číslo koleje. Výsledné označení potom vypadá třeba takto: S1C, L2,... Lo, So jsou návěstidla AH na této trati jsou umístěny pouze mezi zastávkama Nová Hradečná a Troubelice zastávka.
Odkdy jezdí po této trati i rychlíky?
Toto byl zrovna osobní vlak (dneska už jsou to vlaky spěšné) , rychlík na této trati nejezdí.
Is this line using ETCS?
What other line have ETCS in CZ
Yes, it is. It's the first track with compulsory and exclusive ETCS operation, many other lines have ETCS L2 in operation but still with mixed traffic (Břeclav - Ostrava, Břeclav - Česká Třebová - Praha, Praha - Červený Újezd u Votic and others).
A kde je těch 160??,video jsem si pustil 2x a pokaždé vidím jen rychlostník se 100 v celém úseku a do Šternberka na vjezdu jelikož 650.2 tak 95.
160kmh je v celém úseku mezi Olomoucí a Šternberkem.
Tuto rychlost vidím na DMI (obrazovka mobilní části ETCS), kterou se řídím.
Dokonce i kdybych jel do Šternberka na kolej blíž nádražní budově tak u vjezdového návěstidla s návěstí 40kmh a výstraha můžu jet klidně 100kmh , protože mi to tak dovoluje ETCS. V tomto případě je pro mě světelná návěst jen informací o postavené vlakové cestě a řídím se tím co mám na DMI.
Rychlostníky na 160kmh zde nejsou z toho důvodu, že jsou zbytečné, trať byla dělaná přímo pro zabezpečovač ETCS a ten mi dovolenou rychlost ukazuje právě na té zmíněné obrazovce, jiný zabezpečovač tu není a hnací vozidla bez tohoto zabezpečovače na tuto trať nesmí.
(V případě poruchy ETCS pak strojvedoucí nesmí překročit rychlost 100kmh a smí dojet pouze do konečné stanice)
@@jaroslavdostal1730 Aha, děkuji za vysvětlení.Jsem netušil že to je takhlen.
@@jaroslavdostal1730 taky děkuji za odpověď. Už v knize z roku 1964 jsem četl technická pojednání o tomto zařízení, že nebude potřeba ani návěstidel a všechno bude mít posádka v kabině lokomotivy. Netušil jsem že ETCS je též vybaven takovou technikou, a nejen hlídačem, že nejedou dva vlaky proti sobě. Tak ta technika ETCS není jen vnucované zlo, ale dobrý pomocník pro fyru.
@@janpavelek2097 ETCS toho umi jeste vice. Technologie v podstate umoznuje jet bez zasahu firy, staci to jen spustit (certifikovat, odzkouset atd.)
@@trupman díky za odpověď, to je skvělé. Myslím, že by se těch možností mohlo více využívat.
Wow jak trať mezi Bratislavou a Žilinou
Len táto má prejazdy
@@oliverparal9506Áno len táto má prejazdy
Co ten pruvan? Tan nekde tahne?
Ne, mobil na který to je natočený je pouze opřený o čelní sklo.
100 kmh
upřímně jezdit s tím bych nemohl...to neustálé pípání bych narval do postele tomu kdo to vymyslel naladil to na 500% hlasitosti a nechal celou noc 🤣ale teď vážně...k čemu to je a dá se to vypnout?😂jinak odběr kvalitní záběry bez artefaktů
To pípání jsou zabezpečovače, hned ze začátku to je Mirel kterej hned po rozjezdu chce, abych obsloužil tlačítko bdělosti (pokud bych se rozhodl tlačítko neobsluhovat tak po cca 5 sekundách zhasne modré světlo, za dalších 5 sekund se ozve tón a za asi dalších 5 sekund odpadne ventil a souprava začne rychločině brzdit).
Dál je tam signalizace ETCS kdy se poprvé ozve na výměnách a informuje přechod do jiného módu (konkrétně plný dohled), dál informuje blížící se brzdnou křivku, blížící se změnu úrovně a nebo třeba překročenou rychlost/rychlost nad brzdnou křivkou.
Zabezpečovače vypnout jdou, ale při jízdě vlaku je musím nechat zapnuté. Na panteru je snad ani nejde zapomenout zapnout, protože se ozve zvuková signalizace při zapnutém řízení a současně mě o tom informuje základní obrazovka, takže vlastně ani nevím, jestli by se to bez zabezpečovače rozjelo.
Edit: Ono se to i bez těch zabezpečovačovačů rozjede, může nastat situace kdy budou oba v poruše a v tom případě by na stanovišti musela být další pověřená osoba (třeba vlakvedoucí) poučená o nouzovém zastavení a zajištění soupravy proti ujetí a poučená o základním ovládání radiostanice (nouzové volání). V případě kdyby nešel ani zabezpečovač ETCS bych nesměl překročit rychlost 100kmh.
Vlak je král, auto do hnoje,. Víc vlaků a kolejí, méně silnice, aut, motorek a náklaďáků Ve Španělsku vlak 300 km/h AVE udělal míň kraválu než jedna stupidní motorka s vyndaným tlumičem vejfuku vezoucí jednoho bezmozka. O hodně mín.
klid, at ti neprdne zilka
😂😂😂
a to ani nemluvě o obyvatelnosti budov kolem cesty...lidi by nejraděj měli jen trubku na rámu ten zbytek ani nemusí být
Motorka je opravdu fakt srovnání s vozidlem dopravní obslužnosti, každej kdo jezdí na motorce ji má přece, aby na jí jezdil třeba do práce, omg....
Lepší vyndanej tlumič, než vyndanej mozek
@@pejan Normálním motorkám dávám milost, zas taková Gréta nejsem. Jenže, když to dělá kravál, kterej je slyčet i z jedný vesnice do druhý, tak je to na policajty.
160KMH🚄🛤
Slovensko ...zdechlaci😆😆😆😆a to som slovenka😢