Andrzej Jagodziński Trio - BACH

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ธ.ค. 2020
  • Andrzej Jagodziński Trio - BACH
    transmisja koncertu z sali widowiskowej legionowskiego ratusza:
    Andrzej Jagodziński - fortepian
    Adam Cegielski - kontrabas
    Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja
    Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
    Andrzej Jagodziński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława "Małego" Bartkowskiego, rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: K. Komedy, A. Kurylewicza, J. Wasowskiego, J. "Dudusia" Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll Chopina czy wybrane części symfonii Beethovena.
    Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i formalnych jest napisany przez niego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, nagrany z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Narodowej, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany.
    Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.
    W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym.
    Program koncertu: - Preludium C-dur, BWV 846 - Preludium es-moll, BWV 853 - Partita nr 2 c-moll, BWV 826. I.Sinfonia - Koncert klawesynowy d-moll, BWV 1052. Adagio - Małe preludium c-moll, BWV 999 - Aria na strunie G, BWV 106

ความคิดเห็น •