30. Testy wzmacniacza oporowego z lampą ECC81. (

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 21

  • @michalwarmbier4113
    @michalwarmbier4113 3 ปีที่แล้ว +2

    Dla kogoś kto tylko liznął lamp Twoje filmy jak i Ty są super, a reszta jak ma problem to niech.... ja odkrywając Twój kanał wczoraj chłonę wiedzę którą przekazujesz.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      Wiedza ze starych podręczników... No nie każdy ma do tego dostęp. Oczywiście, są osoby, które znają się lepiej na lampach i oglądają moje filmy z rozbawieniem. Są tez i inne, które tylko czekają na gotowy projekt. Zaraz po szkole składałem różne KITy DIY, wiele z nich nie działało, a ja ich nie naprawiałem, bo się zniechęcałem. Podobnie może być z osobą, która dzisiaj chce złożyć lampiaka i coś nie będzie działać. Jeśli jednak dwie się jakie są podstawy działania układu, to się nie zniechęci a samodzielnie coś poprawi. Są różne oczekiwania widzów.

  • @grzegorzbarnik3811
    @grzegorzbarnik3811 3 ปีที่แล้ว +2

    próbka dźwiękowa : mięsista . trochę korekcji by się zdało ale czuć fajność. na samym końcu jakby weszła czystość ale się skończyło...

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za ocenę. Próbka dźwiękowa ciemna, bo lampa obciążona pojemnościowo przez przewody i laptopa. W styczniu będę robił cały preamp do testów, zobaczymy czy wtórnik katodowy na wyjściu pomoże uzyskać klarowne i czyste brzmienie. Niestety, na razie nie mam czasu (ale już nowy zasilacz do tego cudaka złożyłem).

    • @grzegorzbarnik3811
      @grzegorzbarnik3811 3 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger mam wrażenie , że się uda i będzie brzmiał elegancko . Co jakiś czas wracam myślami do lampy i zastanawiam się jak lub czym zamiast scalaków zastąpić trafa głośnikowe.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzbarnik3811 Zamiast układów scalonych trafa głośnikowe? Można troszkę rozjaśnić?

    • @grzegorzbarnik3811
      @grzegorzbarnik3811 3 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger tak . do końcówek mocy lampowych :) albo wymyślić całkiem własne trafo (trochę zabawy)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      @@grzegorzbarnik3811 A rozumiem, zamiast gotowych transformatorów nawijać własne? Polecam jako kurs przygotowawczy książkę Cykina o transformatorach głośnikowych. Nawijałem w przeszłości transformatory. Głównie do PP, bo SE wykorzystywałem z rynku wtórnego, ale zdarzało mi się im dowijać np 8ohmów.

  • @marcink4454
    @marcink4454 3 ปีที่แล้ว +1

    Wg. mnie brzmienie przedwzmacniacza lampowego jest jakby ciemniejsze w zakresie średnich i średnio wysokich częstotliwości względem oryginału. Czy to dobrze czy źle to się nie wypowiadam bo idealny wzmacniacz lampowy zagra jak idealny wzmacniacz tranzystorowy czyli subiektywnie "źle nudno i bez polotu".
    Korzystając z okazji chciałbym podpytać o użyteczność w takich projektach zasilacza laboratoryjnego z napięciami 250Vdc 300mA, 6,3V dc 5A i 12,6V dc 3A . Kończę w zasadzie budowę zasilacza impulsowego o takich parametrach (też do zabaw lampowych) i zastanawiam się czy takie napięcia będą użyteczne (na tym etapie mogę jeszcze coś skorygować). Zasilacz jest impulsowy ale charakteryzuje się niskim poziomem zakłóceń i tętnieniami < 30mV

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      Brzmienie było ciemne, pisałem w opisie filmu dlaczego, ale mogę powtórzyć. Lampa w tym układzie jak i poprzednim filmie, jest czuła na obciążenie prądem, tutaj miałem długi przewód (pojemność) i kartę dźwiękową laptopa (kto wie jak tanie opampy są na wejściu?). Żeby dźwięk był równy w całym paśmie należy zastosować wtórnik katodowy na wyjściu za wzmacniaczem oporowym. Rozprawiałem o tym w filmie o wtórniku i kaskodach. Stąd w moim przedwzmacniaczu z barwą dźwięku na wyjściu filtra pasywnego do regulacji dźwięku jest wtórnik katodowy. Dlaczego wtórnik? Otóż postanowiłem zrobić jedno wyjście we wzmacniaczu np.: do podłączenia głośnika subniskotonowego. Gdybym miał normalny wzmacniacz oporowy, takie połączenie mogłoby zaciemnić dźwięk. Zwracam także uwagę na to, że wstępny stopień oporowy w lampowej końcówce mocy, albo zrównoważony inwerter fazowy typu long tail nie pobiera prądu, jest sterowany wyłącznie napięciem. Tutaj miałem tani komputer, który w znacznym stopniu obciążył mi wzmacniacz oporowy prądem wejściowym na karcie dźwiękowej.
      Oczywiście to nie koniec zabawy z doświadczeniami laboratoryjnymi, bo trzeba przetestować całą regulację barwy. Pewnie w styczniu pojawi się nowy film. Rozważam jeszcze zbudowanie wtórnika np.: na ECC82 i sprawdzenie jego parametrów. Przy okazji, słynne lampizatory dźwięku jak prosiaczek MF używają podwójnego stopnia wzmacniacza oporowego ze sprzężeniem zwrotnym, który odciąża drugą lampę i wyrównuje ch-kę. Tutaj miałem otwartą pętlę. Celem próbki dźwiękowej było pokazanie, że przydźwięku nie słychać i że to gra bez zniekształceń harmonicznych, barwa jest sprawą drugorzędna, bo musiałbym rozbudować układ.
      Drugie pytanie. Ja bym zrobił możliwości przełączania zasilania od 150 do 400V. Dlaczego? ECC88 są niskonapięciowe. KT88 wytrzymuje 400V. Już na etapie projektowania warto uwzględnić szeroki wachlarz napięć. Pamiętaj także, że nie wszystkie siatki ekranujące mają to samo napięcie jak anoda, wyjście na siatkę osobnego napięcia jest pomocne, choć niekonieczne, bo można redukować opornikiem. Przydałoby się jeszcze napięcie ujemne tak od -200 do -50V do polaryzacji siatek, albo np.: inwertera parafazowego na długim ogonie. Żarzenie - zależy od tego czy chcesz testować lamp tylko żarzone równolegle, czy szeregowo też. PCL86 potrzebuje zdaje się 13V i prądu 300mA. Ale zamieszałem prawda?
      Ogólnie przemyśl sobie jakimi lampami będziesz się zajmować. Zawada w swojej książce radził zbudować zasilacz z anodowym do 300V, dla siatki sterującej od -15 do 0V, dla siatki ekranującej do 250V. żarzenie 2 V, 4 V, 5 V, 6,3 V, 12,6 V. Napięcie dla siatki ekranującej może być z tego samego źródła tylko z innym przełącznikiem czy regulatorem. Zamontuj sobie woltomierze panelowe na wyjściu każdego kanału (może oprócz żarzenia) i amperomierze na bocznikach. Podczas prób zachowaj środki ostrożności. 250V prądu stałego powoduje skurcz mięśni, to inne działanie jak prądu przemiennego, gdzie mamy migotanie komór serca. Powodzenia w budowie i próbach, bowiem takim zasilaczem można wyznaczyć charakterystykę dowolnej lampy :)

    • @marcink4454
      @marcink4454 3 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Masz rację z tymi napięciami. Z HV jestem obeznany bo na co dzień projektuję zawodowo takie zasilacze (trochę inne moce i napięcia). W sumie dało by się zrobić regulowane napięcie anodowe tak od 50V do 400V, żarzenie na dodatkowej przetwornicy. Obecnie mam przełącznik 12,6 i 6,3 ale bez problemu da się wstawić potencjometr i regulować od 2V do 20V. Ujemne i polaryzacja siatek to już raczej jako dodatkowy stabilizator liniowy ze względu na "rozdmuchanie" transformatora głównego. Zbyt dużo uzwojeń wtórych wprowadza zbyt dużą indukcyjność rozproszenia i pogarsza stabilizację napięć między uzwojeniami a przecież dodatkowe polaryzacje nie potrzebują dużego prądu ;)
      Natomiast patrząc tak z boku to polaryzacje dodatkowych siatek robi się już w układzie i wystarczył by tylko minus. Do testowania końcówki mocy na EL34 to wypadało by sprawdzać z docelowym zasilaniem.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      @@marcink4454 Do EL34 wystarczy -50V. Może inwerter napięcia? Siatki sterujące nie biorą prądu (teoretycznie, z reguły do 3-5uA).
      Do drogich aplikacji lampowych, gdzie mamy kilka różnych lamp np.: 6SN7 i 300B stosuje się dodatkowy transformator do żarzenia. A jeśli w zasilaczu mamy GZ34 i stabilizator lampowy to tych wtórnych robi się kilka.
      Mam w zapasach trafa od rubina 270VA, tam było sporo uzwojeń. Szkoda że rdzenie miały niedokładne wykonie na styku połówek C, bo to fajne trafo do np.: 2A3. Kilka przezwojeń i mamy trafo z epoki :)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 ปีที่แล้ว

      Witam. Znalazłem coś na swoim dysku ze schematami, coś co może być pomocne, link do pdf tutaj drive.google.com/file/d/1_GVqMlsCll_SS4CzmcoULZbNeePq10BE/view?usp=sharing

    • @marcink4454
      @marcink4454 3 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Dzięki na pewno się przyda :) Ja docelowo będę budował to (robię przymiarki do PCB) www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3_pag1.html

  • @jurek7792
    @jurek7792 ปีที่แล้ว

    Gdzie omawiałeś znaczenie równoległego łączenia lamp, nie mogę znaleźć 🙃

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      th-cam.com/video/5W6SlnS07dM/w-d-xo.html od 5:50 dla przykładu.

    • @jurek7792
      @jurek7792 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Dzięki !!!