Zero głodu: jak ograniczyć ilość marnowanego jedzenia?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024
- Do roku 2030 o połowę ograniczymy ilość marnowanego jedzenia - przynajmniej takie jest założenie agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Minimalizacja ilości marnowanego jedzenia w znaczący sposób może przysłużyć się zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, oraz zmniejszyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko. Wydawać by się mogło, że marnowanie jedzenia jest powszechnie oceniane jako niewłaściwe zachowanie i osiągnięcie celów agendy ONZ nie powinno budzić kontrowersji. Badania psychologiczne pokazują jednak, że ludzie nie do końca zachowują się zgodnie z deklarowanymi wartościami. O tym, dlaczego ludzie uważają marnowanie jedzenia za niemoralne i w jaki sposób ich wartości przekładają się na zachowanie opowie dr Michał Misiak, stażysta na Uniwersytecie Oksfordzkim, który bada psychologiczne uwarunkowania marnowania jedzenia.
Prowadzący:
dr Michał Misiak jest psychologiem, stażystą w Szkole Antropologii i Muzeum Etnografii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Prowadzi badania dotyczące związku naszych postaw i wartości moralnych z marnowaniem jedzenia.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu ''Od Agendy do Warszawy 2030'', współfinansowanego przez Miasto st. Warszawa.