Dlaczego przestał jeździć? Autobus Jelcz PR110

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • KURSY | SKLEP | PODCAST - cpluse.pl/
    Odcinek powstał we współpracy z MPK Rzeszów. Dziękujemy!
    PRZYDATNE LINKI
    Strefa kierowcy: www.omega-pilzn...
    ​Facebook: / cplusepl
    ​Instagram: / cpluse.pl
    ​Podcast CplusE: cpluse.pl/podcast
    Dzisiaj bardzo nietypowy odcinek, jak na kanał zajmujący się tematyką transportu towarów. W naszej serii historycznej postanowiliśmy zająć się pojazdem, który swego czasu królował w polskich miastach. Przed wami odcinek o Jelczu PR110 - wyjątkowym autobusie odrestaurowanym przez MPK Rzeszów.
    ***
    Witamy na kanale CplusE tworzonym przez firmę OMEGA Pilzno. W ramach videobloga omawiane są tematy związane z samochodami ciężarowymi, pasją i życiem kierowców spod znaku kategorii C+E oraz branżą transportową. Adam Wołowiec - gospodarz kanału Omegi Pilzno głównie koncentruje się na użytecznych poradach dla kierowców.
    ZAPRASZAMY DO SUBSKRYPCJI KANAŁU.

ความคิดเห็น • 572

  • @imhotepegipt
    @imhotepegipt 2 ปีที่แล้ว +123

    Od dziecka zamiast usiąść wolałem stać koło kierowcy i patrzeć jak prowadzi taki autobus oraz kiedy i dlaczego zapalają się różne kontrolki. Pozdrawiam

    • @tomaszjan5396
      @tomaszjan5396 2 ปีที่แล้ว +10

      Tak to było ważniejsze niż siedzenie, jeszcze patrzeć na zegary

    • @1107hamer
      @1107hamer 2 ปีที่แล้ว +6

      Miałem to szczęście, że mój ojciec pracował w komunikacji miejskiej u mnie w mieście i wszyscy kierowcy mnie znali więc jeździłem bardzo często u nich w kabinie :)

    • @ukaszmalada4162
      @ukaszmalada4162 2 ปีที่แล้ว +6

      Miałem tak samo. Potrafiłem z wujkiem z MPK Mysłowice jeździć cały dzień. Przegubowy Jelcz. Pamiętam jak dzis. Co to były za czasy

    • @IN-vm1wt
      @IN-vm1wt 2 ปีที่แล้ว

      Jednak najlepsze autobusy to byly ogorki.

    • @IN-vm1wt
      @IN-vm1wt 2 ปีที่แล้ว +8

      I za tej komuny produkowalismy autobusy samochody motory komarki motorynki, rownie- ciekawie wygladala nasza elektronika. Zapomnialem o Ursusach.

  • @ukaszsolecki8891
    @ukaszsolecki8891 2 ปีที่แล้ว +66

    Za takie odcinki to się szanuje

  • @misuszatek8086
    @misuszatek8086 2 ปีที่แล้ว +8

    Kasownik w tym Jelczu pochodzi już z lat 90 - tych. Ja pamiętam jeszcze te starsze, typu jednoręki bandyta, które odbijały pieczątkę na bilecie. Kiedy byłem dzieckiem, często stałem przy kasowniku, pasażerowie wkładali bilet, a ja pociągałem za dźwignię i kasowałem bilety - piękne czasy. Świetny autobus oraz świetny filmik. Pozdrawiam .

    • @d.j3997
      @d.j3997 5 หลายเดือนก่อน

      Takie kasowniki były w Rzeszowie w latach 90-tych? To ciekawe, bo w niedalekim Tarnowie w tych latach były już automatyczne, takie czerwone z okrągłymi lampkami i wyglądały jak buzia, produkowane przez R&G Mielec

  • @ukaszpajak6493
    @ukaszpajak6493 2 ปีที่แล้ว +13

    Pamiętam takie autobusy jeszcze jeździłem takimi do liceum na początku lat 2000- tych.To był klimat i nikt nie narzekał.Było super.

  • @tomekbiess905
    @tomekbiess905 2 ปีที่แล้ว +17

    Super material, wlasnie takim uczylem sie jezdzic. Szacunek dla kazdego kto przyczynia sie do tego, zeby te ikony polskiej motoryzacji nie zostaly zapomniane.

  • @falcosaker
    @falcosaker 2 ปีที่แล้ว +101

    Odcinki ze starą motoryzacją są super!

    • @CplusEOmegaPilznovideoblog
      @CplusEOmegaPilznovideoblog  2 ปีที่แล้ว +6

      Dzięki :)

    • @patricktadeo162
      @patricktadeo162 2 ปีที่แล้ว +2

      Odcinek o Ikarusie :)

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 2 ปีที่แล้ว

      @@CplusEOmegaPilznovideoblog Panie szanowny, nie godzi się aby tego jelcza tak prezentować, on aż krzyczy, słyszę to przez ekran aby ktoś się zlitował i kupił ze 3 plaki (waniliowe wbrew pozorom są najlpesze :)) i wypryskanie ich w środku po czym się da, oraz czarnidło do opon np firmy auto frog za grosze i spryskanie zewnętrznych elementów jak opony, uszczelki drzwi i okien, no i komore silnika też się prosi plakiem przeciągnąć, a będzie wyglądał jakby kilka dni zjechał z taśmy w Jelczu Laskowicach :)

    • @dariuszstarnowski9693
      @dariuszstarnowski9693 2 ปีที่แล้ว

      @@patricktadeo162 O Ikarusie - Zemunie)))

    • @ddd3250
      @ddd3250 2 ปีที่แล้ว +1

      Dlaczego jelcz nie jeździ? Zapytajcie o to Sobiesława zasadę kata polskiej motoryzacji

  • @998_na_sygnale
    @998_na_sygnale 2 ปีที่แล้ว +3

    Mam 20 lat ale miałem przyjemność bardzo często jeździć takim autobusem ponieważ u mnie w Stalowej Woli wycofali je dopiero pod koniec 2018. Z tego co pamiętam to żeby otworzyć szybę często potrzeba było kogoś naprawdę silnego, a zimą siedząc blisko drzwi nieźle wiało ale za to latem był to wielki plus. Dzisiaj połowa z autobusów jest już elektryczna i nie ma już tego klimatu co w tych jelczach. Miały trochę wad ale ja wspominam je bardzo miło, ten zapach i dźwięk silnika. Szkoda że już nie ma ich u mnie na ulicach.

  • @Kuuba154
    @Kuuba154 2 ปีที่แล้ว +40

    Świetne przedstawienie poczciwego Berlieta. W sumie mój ulubiony autobus od Jelcza z tamtej epoki :)

  • @marjablon7371
    @marjablon7371 2 ปีที่แล้ว +2

    Nic tylko podziękować tym którzy podjęli taką decyzję remontu i zachowania kawałka naszej motoryzacji 👍

  • @PIGINI2
    @PIGINI2 2 ปีที่แล้ว +52

    Szacunek, zrobiliście najlepszy filmik na YT dotyczący przedstawienia tego piękne kawałka historii, na pewno chętnie zobaczyłbym następne odcinki, bo sam zajmuje się renowacja tych pojazdów na kategorie D. Subik i łapka zasłużone!

  • @Actua22
    @Actua22 2 ปีที่แล้ว +22

    Wielkie dzięki za ten odcinek. Uwielbiałem jeździć tym autobusem. Aż się łezka w oku kręci.

  • @mieczyslawskrodzki49
    @mieczyslawskrodzki49 2 ปีที่แล้ว +4

    Zupelnie przypadkiem natrafilem na ten film. Przeczytalem wszystkie komentarze szukajac kogos kto nie tylko jezdzil nimi ale bral udzial w ich produkcji. Nie znalazlem bratniej duszy. Pracowalem w JZS przez 14 lat. Budowalem owe stare "Karosy", brzydko nazywane dzis "ogorkami". Za moich czasow nikt ich tak nie nazywal. Pamietam jak rozpoczynalismy produkcje Berlieta, poczatkowy montaz z 80% francuskich czesci, stopniowo zastepowanych produkowanymi na miejscu. Nie bylo latwo ale byl entuzjazm w zalodze Z2 (Zaklad Budowy Autobusow). Dzieki za film. Wrocily stare wspomnienia. Tak na marginesie, od ponad 40 lat mieszkam w Australii.

    • @tombouu
      @tombouu 2 ปีที่แล้ว

      wspaniałe polskie autobusy pr110m i u. Silnik WSK Mielec sw680

  • @michalgsx
    @michalgsx 2 ปีที่แล้ว +8

    Piękny odcinek, ahhh aż się stare czasy przypomniały i łezka w oku się kręci że dziś już ich nie widać. Chciał bym bardzo odcinek o Ikarusie i Autosanie H9!

  • @faurl35h
    @faurl35h 2 ปีที่แล้ว +7

    Silnik PR100 to V8 Berliet-a o pojemności 6,5L i była zdecydowanie lżejszy od SW680 na licencji Leyland-a z PR110. Co ciekawe większość egzemplarzy PR100 eksploatowanych w Francji posiadała silnik V8 Perkins-a. Wydłużenie nadwozia, wprowadzenie trzecich drzwi i ciężki Leyland to były główne przyczyny pękania kratownic PR110 co m.in. doprowadziło do wstrzymania produkcji bo JZS nie nadążały z naprawami gwarancyjnymi, oraz wycofania PR110 z dużych miast PRL, i zastąpienia ich prymitywnymi Ikarus-ami, w stanie wojennym aby utrzymać produkcję JZS zdecydowały się nawet zbudowanie konglomeratu podwozia Cespel z Ikarus-a z nadwoziem Berliet o nazwie M11.

    • @anjelojetta
      @anjelojetta 2 ปีที่แล้ว +2

      Dokładnie jak piszesz + oękanie kratownicy to obszerniejszy temat. Oprócz ww. przyczyn dochodziło przeciążenie (masa przekraczała znacznie 20 ton ,a wchodziło nawet 250 osób!) i jazda w takim stanie po dziurawych drogach ( kto pamięta ?) + jak to w PRL ,kiepska jakość produkcji kratownicy .Najlepszy przykłąd to Jelcz T120 EWA ,gdzie wiotkośc kratownicy bije na głowę tę "berlieta" ,bo tam rozpadały się po 10-15 latach przy 40 pasażerach...

    • @michalpodroznik1979
      @michalpodroznik1979 2 ปีที่แล้ว +2

      @@anjelojetta
      Racja.
      Moim zdaniem to głównie przeciążenie konstrukcji znacznym "nadbagażem" ponadnormatywnej liczby pasażerów (bardzo często autobusy te były po prostu wypchane ludźmi, jak puszka sardynkami) oraz jazda po dziurawych jezdniach ulic (pamiętne lata 80-te XX wieku i kryzys w utrzymaniu dróg w PRL) powodowały szybkie niszczenie Jelczy PR 110.
      A tak naprawdę konstrukcja pr-ki biła na głowę popularnego wcześniej autosana wersji h-9. Przejście z zacofanej, prymitywnej konstrukcji autosana, do lekkiej, wtedy dość nowoczesnej konstrukcji francuskiej, to był spory przeskok technologiczny.

    • @faurl35h
      @faurl35h 2 ปีที่แล้ว +3

      Trzeba też, wziąść pod uwagę że kratownice do Francuskich PR100 do końca produkcji w połowie lat 90tych były produkowane w JZS. Jakoś nie było widać PR100 z opadniętym tyłem i pofalowanymi blachami boku nadwozia, również w egzemplarzach eksploatowanymi w Polsce podobnie z M120 w których zastosowano silniki inne niż SW680/SWT11 którego masa wynosiła 1000kg.

    • @michalpodroznik1979
      @michalpodroznik1979 2 ปีที่แล้ว +1

      @@faurl35h
      To prawda.
      W latach moich praktyk w technikum samochodowym, w latach 1995-1997 miałem też praktyki w radomszczańskim MPK. Uczestniczyłem w naprawach Jelczy PR 110, bo w miejskim taborze było jeszcze kilka ostatnich pr-ek.
      Muszę powiedzieć, że wtedy najczęstszą awarią w tych autobusach był pęknięty miech pneumatyczny zawieszenia. Bardzo często pompiarz musiał też ustawiać rozregulowane wtryskiwacze paliwa. I to tyle.
      Trzeba jednak przyznać, że jelcze pr110 były zbyt delikatne, jak na polskie warunki użytkowania.

    • @tombouu
      @tombouu 2 ปีที่แล้ว +1

      Polscy inżynierowie już od końca lat 70 tych wprowadzali wzmocnienia kratownicy. W 83 roku wraz z premierą PR110M kratownica była już znacznie wzmocniona. Te z roku po 89 już niemal nie pękały wogole chyba że w starych zgnitych egz

  • @rafaonak9507
    @rafaonak9507 2 ปีที่แล้ว +3

    Wspaniały odcinek, jako młody jeździłem takim do szkoły. W tamtych czasach u nas w Tarnowie MPK miało tylko takie autobusy. Później pamiętam że były jakieś inne sprowadzone z Szwecji (chyba) i miały już skrzynie biegów w automacie, po prostu inna epoka.

  • @kampErOS
    @kampErOS 2 ปีที่แล้ว +10

    ach wspomnienia z podstawówki wróciły

  • @kuluu007
    @kuluu007 2 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo fajny odcinek, aż przypomniałem sobie czasy szkolne i dojazdy nim. Czekam na kolejne tego typu. :)

  • @paweltauruz4230
    @paweltauruz4230 2 ปีที่แล้ว +3

    Masz rację to był Król Polskich miast nawet numeracja Lini taka jak ja pamiętam z lat 80-tych.
    Szacunek dla ludzi, którzy ratują te super autobusy.

  • @bartoini_mpk3392
    @bartoini_mpk3392 2 ปีที่แล้ว +26

    Czekałem na odcinek na temat PR110. Świetnie opowiedziane i bardzo dużo przydatnych informacji. No i ten dźwięk silnika bajka. Dziękuje za ten odcinek i chętnie obejrzę inne odcinki o autobusach np M11, ikarusie czy turystycznym jelczu

    • @arcadiologanoff5164
      @arcadiologanoff5164 2 ปีที่แล้ว +1

      Turystycznym jelczem bodajże Ewa z klimatyzacją 2 razy byłem w Hiszpanii na początku lat 90 kropka Potem Almatur kupił już autokary Bova kropka Nie było jednak źle nie było ograniczników Ewa spokojnie latała sobie 100 110km po autostradach

  • @ukaszw4171
    @ukaszw4171 2 ปีที่แล้ว +10

    Takim jeździłem do szkoły i to dosyć późno do w latach 2010-2013 piękny wóz :)

    • @danzel132
      @danzel132 2 ปีที่แล้ว

      Ja 2007 2010 dziś już tylko Man i Solaris on to nawet dźwięk miał inny

    • @zielonydarian
      @zielonydarian 2 ปีที่แล้ว +1

      zwłaszcza na zimę....jak zawsze trzeba było siadać za kierowcą bo tylko tam było ciepło

    • @YTtomek
      @YTtomek 2 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli to lata 2010-2013 to zapewne był Jelcz120M a nie PR110 :)

  • @willi5916
    @willi5916 2 ปีที่แล้ว +7

    Jeździłem nim w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych w MPK w Krakowie i muszę coś dodać od siebie. Oryginalne Berliety z 240-to konną v-ką nie sprawdziły się z prostego powodu: brakowało trzecich drzwi i jak ktoś w "szczycie" ugrzązł z tyłu to na czas nie wysiadł... Tak więc trzeba było dodać trzecie drzwi i okazało się że silnik po prostu się nie mieścił przy obniżonej podłodze. Zrobiono zatem zamianę na silnik z ciężarowego Jelcza ale tu pojawił się "dramat" tego rozwiązania. Silnik skonstruowany do pracy w pionie, nigdy nie będzie dobrze pracował na "leżąco" a tak właśnie został umiejscowiony aby nie trzeba było drabiny do pokonania tylnych drzwi. "Zaowocowało" to wyjątkowo niską trwałością tego silnika. Pamiętam jak starsi kierowcy opowiadali nam młodym że na początku eksploatacji tych wozów "doświadczalnie" ustalano poziom oleju, skracając miarkę gdy zdarzało się na szybciej pokonanym zakręcie że kontrolka nagle zabłysnęła ładnym czerwonym kolorem. Termostaty ustawione były fabrycznie na 85 stopni i to jak się okazało było za dużo. Ten silnik już przy takiej temperaturze "załatwiał" uszczelniacze, tak więc przerabiano sterowanie wentylatorem na klawisz na desce aby móc szybciej kontrolować temperaturę a nam młodym zalecano wręcz jazdę latem z włączonym przez cały czas. Inna sprawa że Superol CC, na którym się jeździło był kiepski (piszę oczywiście o oleju silnikowym) i nie pomagał w osiąganiu wysokich przebiegów i firma płaciła już za 100 tys. kilometrów premię. Potem 150, 200 itd. Osobiście jednak znałem tylko kilku kolegów, którym udało się "dociągnąć" do magicznych dwustu tysięcy. Był na to taki "patent" że trzeba było po prostu "wyżebrać" przejście na Superol CD, na którym jeździły Ikarusy ( jak się to robiło, niech pozostanie bez odpowiedzi). Co do spalania to chyba trochę zaniżyłeś tą wartość. U nas 35 litrów na sto kilometrów to miały tylko linie nocne i tzw. przewóz pracowniczy. Ja jeździłem na linii pospiesznej C i miałem normę już 42 na sto a największą na naszej stajni miała linia 164 i wynosiła ona 46 litrów. Sorry że się tak rozpisałem ale mam niesamowity sentyment do tych wozów no i oczywiście do lat młodzieńczych, zresztą prowadziły się wyśmienicie a po przesiadce ze słynnych "Ogórków" czyli Jelczy RTO, to wydawało się nam że jesteśmy w "innym wymiarze". Pozdrawiam.

    • @tombouu
      @tombouu 2 ปีที่แล้ว

      Silnik V8 z berlieta miał zaledwie 170 KM a nie 240. Nasz polski sw680 miał 185KM

    • @janekscout8320
      @janekscout8320 2 ปีที่แล้ว +1

      hi... hii.. to musimy się znać z tego okresu, bo też tym autobusem jeździłem przez okres 2 lat po Krakowie, ale nie mam o silnikach tych pojazdów dobrego zdania, bo po przebiegu 103 tys km. silnik poszedł do remontu (sam z mechanikiem wymieniałem silnik na nowy) na którym zrobiłem 5 tys. km. i poszedł po tym przebiegu na złom, bo strzelił korbowód i rozbił cały silnik (głowica kompresora pozostała tylko na przewodach powietrznych i to na ruchliwej ul. Warszawskiej jaka wtedy była. Założyliśmy następny (zdjęcie z docierania silnika prnt.sc/20xyg2z) i się go pozbyłem, bo przyszły akurat pierwsze Ikarusy mój był 6 (34106) i szczęśliwy na słynnych Czyżynach.

  • @ukaszelvis3108
    @ukaszelvis3108 2 ปีที่แล้ว +2

    Witojcie! Mój ojciec jeżdził na Ikarusach przegubowych 160 P. To był 1990 rok jak kupili je do PKS-U w Busku. Jeżdziłem z Nim tym autobusem kiedy się dało, wrażenia niezapomniane do dziś. Powinny być często dni z takimi modelami. przejechać się z synem czy córką -coś wspaniałego. Pozdrawiam. Jedźmy z tym tematem.

    • @Drobilek
      @Drobilek 2 ปีที่แล้ว +1

      Owoc polsko-jugosłowiańskiej współpracy motoryzacyjnej był ciekawym pojazdem. Szkoda, że wyginęły.

    • @tomekt4727
      @tomekt4727 2 ปีที่แล้ว +2

      Zemun to był sprzęt. Silnik Leyland, ten co w Jelczu, ale chyba za sprawą zbyt małego tłumika darł się jak głupi, aż dzieci zatykały uszy na chodniku. W środku też było ze 100 decybeli, ale klimat był nieziemski.

    • @tombouu
      @tombouu 2 ปีที่แล้ว

      @@tomekt4727 dokłądnie, ale zaskakujaco dobrze jechał jak na 185KM na przegubie

  • @Truckdrivernorge
    @Truckdrivernorge 2 ปีที่แล้ว +6

    Jezdzilem takim w dziecinstwie w MZK Wejherowo w latach 90 z przystanku pod domem 6 kolejnych przystankow i wysiadalem ma 7 na ul.Sobieskiego, niedaleko Panstwowej Szkoly Muzycznej I St. do ktorej uczeszczalem, jaki ja bylem dumny gdy rodzice pozwolili mi jezdzic samemu do szkoly, to byly inne czasy…piekne czasy az mnie scisnelo w gardle.
    Nostalgiczny odcinek i cofajacy w czasie, dzieki c+e

  • @pawewadyka2536
    @pawewadyka2536 2 ปีที่แล้ว +6

    Takim jeździł mój tata w MPK Olsztyn. Piękny egzemplarz i fajny materiał.

  • @ZGIDU
    @ZGIDU 2 ปีที่แล้ว +34

    Aż się łezka w oku zakręciła. Zawsze jako Mlody siadałem z tylu (największa frajda była. Ponieważ jak kierowca się spieszył to na każdym małym garbie na drodze to ludzie tam siedzący byli niemalże wystrzeliwani jak z katapulty w powietrze i zatrzymywali się na suficie XD

  • @arkadiusznowakowski8559
    @arkadiusznowakowski8559 2 ปีที่แล้ว +15

    C+D jedziemy z tematem 😉

    • @moje12a
      @moje12a 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda że nie D+E 😂 a na poważnie to fajny pomysł na odcinek. Teraz do kompletu prawdziwe D+E czyli ikarus 280. Przy okazji można wspomnieć dlaczego współczesnym solarisem o długości 18,75m można jeżdzić na zwykłym "D" ale do prowadzenia klasycznego ikarusa 280 mimo że miał zaledwie 16m trzeba było mieć D+E.

    • @Kris07.
      @Kris07. 2 ปีที่แล้ว

      @@moje12a Przecież to proste i logiczne czemu tak jest.

    • @sawomirdoraczynski9685
      @sawomirdoraczynski9685 2 ปีที่แล้ว

      @@Kris07. Ale jakoś prosto i logicznie nie odpowiedziałeś; więc po co się odzywasz? Ktoś zapytał - oczekuje odpowiedzi. "Nie potrafisz - nie pchaj się na afisz".

  • @kronemat8285
    @kronemat8285 2 ปีที่แล้ว +4

    Super odcinek,fajnie by było zobaczyć więcej takich.Szkoda że już nie jeżdżą te jelcze po Rzeszowie.

  • @maciejwilak
    @maciejwilak 2 ปีที่แล้ว +11

    Wspaniały, niepowtarzalny. Dawnych wspomnień czar

  • @adammuza6183
    @adammuza6183 2 ปีที่แล้ว +7

    Super dzięki za ten odcinek to był super autobus spędziłem w nim wiele czasu aż łezka się zakręciła

  • @mirkop2121
    @mirkop2121 ปีที่แล้ว +1

    Jeździłem kiedyś w Mpk w Poznaniu bardzo dobrze i wygodnie się prowadziło ten autobus bardzo miło wspominam tamte czasy.

  • @MrUnki
    @MrUnki 2 ปีที่แล้ว +2

    Jaka piękna peera 😍 Stan to chyba nawet lepszy niż z fabryki, w nowym drzwi tak gładko nie chodziły. Szacun dla majstrów z MPK Rzeszów. Cudo.

  • @lodys86
    @lodys86 2 ปีที่แล้ว +5

    Świetny egzemplarz :) chyba w każdym mieście w Polsce były te autobusy.

    • @obywatelcane6775
      @obywatelcane6775 2 ปีที่แล้ว +1

      W wielu PR-ek nie było albo były ich śladowe ilości. Komunikację miejską na dobre zdominował Ikarus.

  • @blekipies8314
    @blekipies8314 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawie i spokojnie opowiedziane. Doceniam. Z drobnych uwag, ale już na poziomie "czepiania się" - wydaje mi się, że kasowniki są późniejsze niż autobus, mam wrażenie, że na początku lat 80-tych montowano takie pudełkowate z dużą rączką. Druga sprawa, siedzenia w Berlietach i pochodnych nie zapewniały szczególnego komfortu pasażerom poprzez brak wzmocnień w środku. Warto na zwrócić uwagę. Natomiast niskie wejście, w porównaniu do Ikarusów, to rewelacja - dziękuję za przypomnienie.

    • @JavoxKRAK
      @JavoxKRAK 2 ปีที่แล้ว +1

      Pamiętam... ludzie przepychali się plecami (siedząc do siebie plecami) na podwójnych siedzeniach... były sytuacje lekko konfliktowe... ;)

  • @agroslawekagroslawek2271
    @agroslawekagroslawek2271 2 ปีที่แล้ว

    Piękny autobus. Zawsze miał coś w sobie. Pamiętam czas mojego dzieciństwa. Wieś. Niedaleko PGR z polskimi ursusami, dalej sklep a na przeciwko przystanek PKS. Kierowca zawsze wychodził coś kupić po czym ruszał i jechał tak z otwartymi drzwiami mijając mój dom.

  • @piotrc9270
    @piotrc9270 2 ปีที่แล้ว +11

    Świetny odcinek pełen konkretnej wiedzy, fajne ujecia!!

  • @Pistro88
    @Pistro88 2 ปีที่แล้ว +18

    Super odcinek!
    Poproszę o więcej takich:))
    Nawet przez ekran tv czuć ten klimat:) Świetna robota!

  • @sebastianmazur454
    @sebastianmazur454 2 ปีที่แล้ว +2

    Pamiętam ten huk silnika jak była dłuższa prosta,do szkoly takim jeżdziłem,nie wiem czemu ale podobal mi sie zawsze ten autobus

    • @andrzejrubacha9521
      @andrzejrubacha9521 2 ปีที่แล้ว

      Źle coś pamiętasz, silniki w pr110, m120 i berlietach są bardzo ciche nawet porównując do nowych konstrukcji. Możesz mylić go z m11 który z zewnątrz niewiele się różnił.

  • @utube321piotr
    @utube321piotr 2 ปีที่แล้ว +7

    Rewelacyjny kanal, 100% tresci i zero "pustych przebiegow". Chcialbym zobaczyc cos na temat PR100, ktory wtedy wywarl na mnie najwieksze wrazenie. Jego joystick to zmiany biegow byl czyms doprawdy niezwyklym. Czy zyja jeszcze ludzie ktorzy takim autobusem kierowali?

    • @lechsuchecki1463
      @lechsuchecki1463 2 ปีที่แล้ว +1

      Ubóstwiałem stać tuż obok kierowcy jadącego Trasą Łazienkowską na prawy brzeg Wisły w Warszawie nowym Berlietem i patrzeć jak On zmienia biegi jednym palcem i jak ten autobus frunie nad jezdnią !

  • @Marian-Janusz-Pazdzioch
    @Marian-Janusz-Pazdzioch 2 ปีที่แล้ว +2

    Jeden z lepszych materiałów jakie widziałem na temat tego autobusu. Poproszę o więcej.

  • @lebusraconte3040
    @lebusraconte3040 ปีที่แล้ว +2

    Merci beaucoup pour votre vidéo qui est formidable !
    Le Jelcz PR110 est un autobus créé en commun par les ingénieurs Français de Berliet et les ingénieurs Polonais de Pol-Mot Jelcz, et le résultat est absolument formidable !
    Enfin, la rénovation de cet autobus PR110 le met parfaitement en valeur !
    Bravo à vous et bien à vous !
    🍀🚇🍀🚇🍀🚇🍀💫

  • @Stan2o2
    @Stan2o2 2 ปีที่แล้ว +2

    Pierwsze silniki w pr110 to silniki tzw leżące , które czasami wysiadały po 20 tys przebiegu ,później montowano stojące leylandy

    • @harryhaller6998
      @harryhaller6998 2 ปีที่แล้ว

      Zgadza się, że względu na jakość zwane w mpk silnikami "położonymi"

  • @MrKamilo73
    @MrKamilo73 2 ปีที่แล้ว +4

    Pewnie, że chcemy, ekstra odcinek!
    Ja bym chętnie obejrzał o Ikarusie

  • @MarCin-fu5lj
    @MarCin-fu5lj 2 ปีที่แล้ว +4

    Pamiętam jazdę takimi autobusami za małego dzieciaka. Choć z mojego punktu widzenia królowały przegubowe Ikarusy, przynajmniej w Łodzi.
    Jelczem na licencji Berlieta, przegubowym, zaczynał swoją przygodę z autobusami mój tata, robiąc D+E w latach 70ych.
    Temat autobusów może być, spoko, ale gdy nie będzie o czym mówić w kwestii ciężarówek.
    Pozdrawiam, szerokości i przyczepności! :)

  • @dawidlehmann3219
    @dawidlehmann3219 2 ปีที่แล้ว +6

    Super. W polsce jest dużo odremontowanych autobusów. Spore pole do popisu, a temat motoryzacji z czasów PRL zawsze na propsie!

  • @Klob90
    @Klob90 2 ปีที่แล้ว +2

    Przyjemny materiał. Pasjonaci pewnie wynajdą więcej nieścisłości ale ja przyczepię się do jednej - w latach 90-tych i później to już trudno było taki autobus w Polsce spotkać. Królami za to były 120M (podobny, potem zmodernizowany wizualnie prawie nie do poznania) i 121M czyli już częściowo niskopodłogowy (i moim zdaniem ten dopiero wymaga pokazania i omówienia!). To były modele, w których Jelcz, doskonale znając już jej słabe punkty, wycisnął z tej konstrukcji co się dało, tworząc naprawdę trudne do zajechania wozy, wiele lat eksploatowanie na koszmarnych drogach tamtych czasów. Z protoplastą, czyli PR110 było inaczej - był delikatny i już w latach 80-tych zaczął znikać, jakby nie Ikarusy to nie byłoby czym jeździć. Ale licencja tak czy inaczej była strzałem w dziesiątkę - dla fabryki (pamiętajmy o ograniczeniach w eksporcie technologii do bloku wschodniego!) był to wielki przełom i skok technologiczny, który istotnie wpłynął także na jakość produkcji ciężarówek, poza tym długo, chyba jeszcze do lat 90-tych zarabiali kasę na produkcji elementów dla Berlieta/Renault.

  • @panx827
    @panx827 2 ปีที่แล้ว +3

    Swietny material. Milo sie to naprawde oglada. Gratulacje.

  • @Hubert-.
    @Hubert-. 2 ปีที่แล้ว +6

    Chcemy, chcemy.

  • @adamczyzewski1644
    @adamczyzewski1644 2 ปีที่แล้ว +51

    Świetny pomysł z autobusem, może pojawią się kolejne polskie autobusy np. legendarny Autosan H9

    • @andrewwazagow9120
      @andrewwazagow9120 2 ปีที่แล้ว +2

      Legendarny??? W jakiej legendzie motoryzacyjnej zaistniał w kraju w ktorym NIGDY NIE BYLO ZADNYCH SAMOCHODOWYCH ZAINTERESOWAN czy konkurencyjnych trendów? Po co to malpowanie
      reklamiarskiej werbalistyki USA , kraju który przynajmniej mial powody , i realia ktore sprzyjały konkurencji przedsiębiorstw. Ale , do licha nie PRL - zakłamana i zacofana komuna.

    • @ceerbezholo
      @ceerbezholo 2 ปีที่แล้ว

      @@andrewwazagow9120 ddddddddddddddddďdd do ddďdddddddddddddďďdddddddddďďddddddddddddddddddddddddddddddddddddddďddďddddddddďddddddďdddddddďďiiiioooooďdďdďddddddďddďddddďdďd

    • @ceerbezholo
      @ceerbezholo 2 ปีที่แล้ว

      @@andrewwazagow9120 dďďddd

    • @szymon9663
      @szymon9663 2 ปีที่แล้ว +7

      @@andrewwazagow9120 legendarny bo kazdy w nim spedzil jakis czas swojego zycia czy to mu sie podobalo czy nie tak samo jak legendarny jest ogorek tam samo autosan czy ten jelcz

    • @andrewwazagow9120
      @andrewwazagow9120 2 ปีที่แล้ว

      @@szymon9663 Hmm... Wciąż wydaje mi się , ze trzeba jednak legendarnego wysiłku dobrej woli , żeby przyjąć taka interpretacje - jakkolwiek moje pierwsze legendarne trampki ... albo wieczne pióro , nic juz nie wspominając o legendarnej grze w berka , w podchody , w policjantów i złodziei , czy o radiowej rewi piosenek albo o "Matysiakach",- a taka "Kobra" w telewizji -- toz to czysta legenda. ):=))

  • @BloodyVampireCain
    @BloodyVampireCain 2 ปีที่แล้ว +1

    Tak się składa, że ma polskim YT nie ma zbyt wielu profesjonalnych kanałów o autobusach, więc każdy taki "autobusowy" materiał cieszy. Oby było ich jak najwięcej, bo dla wielu przewóz osób i autobusy to również pasja.

  • @kicin18
    @kicin18 2 ปีที่แล้ว +2

    Odcinek super !!!!mój tata tymi autobusami jeździł a razem z nim !! Dzięki za odcinek !

    • @ukasz2388
      @ukasz2388 2 ปีที่แล้ว

      Mój też jeździł tymi autobusami, w wakacje szedłem pojezdzić razem z nim. Miałem z tego wielką radość :)

  • @wojtek4272
    @wojtek4272 2 ปีที่แล้ว

    Uczyłem się na takim , w Krakowskim MPK, pozostały miłe wspomnienia ...pozdrowienia dla Jelcza PR110😜

  • @leanpopolsku-sawomirszczep9020
    @leanpopolsku-sawomirszczep9020 2 ปีที่แล้ว +9

    Super. Dziękuję za autobus mojego dzieciństwa. Piękny materiał!

  • @jgjg7411
    @jgjg7411 2 ปีที่แล้ว +1

    Nigdy nie zapomnę zapachu spalin , wszędzie cieknącego oleju i kurzu wydobywającego się z pod podłogi to był klimat .... A jeszcze upał taki że ludzie mdleli😃

  • @dzioslo
    @dzioslo 2 ปีที่แล้ว

    Szacunek. Przyjemnie się ogląda i słucha - miły dla ucha, elokwentny język wypowiedzi dodatkowo umila odbiór.

  • @sawekm687
    @sawekm687 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy materiał, proszę o więcej takich, np. Autosan H9. Pozdrawiam

  • @Reimont90
    @Reimont90 2 หลายเดือนก่อน

    Mój dziadek jeździł na takich w Katowicach (jeszcze jak były całe oblepione przeróżnymi reklamami) otwierałem drzwi pasażerom a na zajezdni siadałem na kolanach i kręciłem tą wielgachną kierownicą wśród Ikarusów i innych jelczów.
    Potem do hali na kanał i prysznic zwykłej wody z metalowych rur a sprzątaczki wchodziły i sprzątały słonecznik z miejsc siedzących. Ojjj piękne czasy nie zapomnę ich!❤🚌

  • @michapuchalski6199
    @michapuchalski6199 ปีที่แล้ว

    mój ulubiony model z dzieciństwa, miekkie kanapy..... miło było

  • @mateuszp338
    @mateuszp338 2 ปีที่แล้ว +1

    Dla mnie nie ma znaczenia czy autobus czy ciężarówka, najlepiej aby to był pojazd z PRL. Taki odcinek z autobusem jest genialny i chciałbym tego więcej.

  • @Marix498
    @Marix498 2 ปีที่แล้ว +13

    Wspaniały odcinek, świetna realizacja.

  • @kierowcapoznan
    @kierowcapoznan 2 ปีที่แล้ว +6

    Mój PR110 miał normę 35/100km, a przy delikatnej jeżdzie palił około 23-25/100km, więc okoliczni rolnicy byli zadowoleni z tak ekonomicznej jazdy.

    • @jerzyserwata2516
      @jerzyserwata2516 2 ปีที่แล้ว +2

      chwalisz się złodziejstwem?

    • @kierowcapoznan
      @kierowcapoznan 2 ปีที่แล้ว

      @@jerzyserwata2516 Ty tak twierdzisz, odpowiem na pytanie jeśli powiesz co Ty robiłeś w latach 80-tych?

    • @jerzyserwata2516
      @jerzyserwata2516 2 ปีที่แล้ว +2

      @@kierowcapoznan pracowałem w banku. Jednocześnie pomagałem ojcu na gospodarstwie. Spuszczanie paliwa i pokątna sprzedaż to zwykła kradzież, obojętnie komu się kradło i nie usprawiedliwia fakt, że tak robili prawie wszyscy.

  • @marekmarek1213
    @marekmarek1213 2 ปีที่แล้ว

    Stara dobra motoryzacja a nie to co teraz w nowych autach masa plastiku z silnikiem elektrycznym. Super odcinek .

  • @piotrb1046
    @piotrb1046 2 ปีที่แล้ว +1

    Mój ulubiony autobus z dzieciństwa. Jeżeli jest możliwość bardzo chętnie widziałbym też film o Ikarusie 280

  • @niechcezyc79
    @niechcezyc79 2 ปีที่แล้ว +2

    Piękny autobus. Ten akurat jeździł w MPK Rzeszów.

  • @sawomiprzybylski8130
    @sawomiprzybylski8130 ปีที่แล้ว

    Piękny, zawsze stałem przy przednich drzwiach, wuja jezdził w mpk do emki, uwielbiam te pry

  • @aywenhou625
    @aywenhou625 2 ปีที่แล้ว

    Bujalem się takim w Częstochowskim mpk
    Miłe wspomnienia z nim mam

  • @andrzejporeda7281
    @andrzejporeda7281 2 ปีที่แล้ว

    Te stare autobusy były naprawdę nie zawodne i naprawdę świetne sam nieraz takim jechałem pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍

  • @przybyszzranquille2208
    @przybyszzranquille2208 2 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek, aż wróciły wspomnienia - jeździłem takim do szkoły - to było prawie 30 lat temu. Na zmianę z Ikarusem. Zrób kolejne odcinki i autobusach od czasu do czasu. Proponuję: Jelcz "Ogórek", Autosan H9/H10 - może wspólny odcinek, miejski Ikarus. Ile ja się nimi najeździłem...

  • @dasboot5903
    @dasboot5903 2 ปีที่แล้ว +1

    Ten "Jelcz" PR-110 na licencji francuskiej firmy "BERLIET" .... byl naprawde BARDZO udanym modelem jezdzacym w komunikacji miejskiej wielu miast w PRL-u oraz w RP. Pamietam go doskonale z warszawskiego wowczas MZK.
    Dziekuje za odcinek. Pozdro dla pracownikow MPK Rzeszow - piekne miasto !!!!

  • @roolon6604
    @roolon6604 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał. Pięknie odrestaurowany PR100. Wincyj

  • @MrBwalecki
    @MrBwalecki 2 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał!

  • @hildabrygida6156
    @hildabrygida6156 2 ปีที่แล้ว +4

    Piękna odbudowa.

  • @arkadiusznowakowski8559
    @arkadiusznowakowski8559 2 ปีที่แล้ว +3

    Pięknie zrobiony. Laleczka dosłownie.

    • @CplusEOmegaPilznovideoblog
      @CplusEOmegaPilznovideoblog  2 ปีที่แล้ว +2

      MPK Rzeszów odwaliło kawał porządnej roboty z renowacją tego Jelcza. Byliśmy w szoku. Wygląda jak z fabryki. :)

  • @pawepyrek4067
    @pawepyrek4067 ปีที่แล้ว

    Bardzo Dziękuję Za Odcinek Był Bardzo Ciekawy

  • @jelczydlo
    @jelczydlo 2 ปีที่แล้ว +4

    Ja nie jestem wielkim miłośnikiem C+E, lecz bardziej D i dla mnie ten materiał został przygotowany mega profesjonalnie, za co leci MEGA łapa w górę i proszę o więcej filmów. Fajnie jakbyś poruszył temat Jelcza 120M i M11, uwzględniając różnice techniczne, bo wizualnie nie ma ich za dużo.

  • @marcinn.3761
    @marcinn.3761 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie by było jak byście przyjechali do nas na IV Zlot Jelcza 2022 .04 czerwca w Jelczu - Laskowicach .Pozdrawiam fanów .

  • @danutawoyniak9341
    @danutawoyniak9341 2 ปีที่แล้ว +3

    Piękny odcinek, profesjonalna wiedza i przekaz 🌝

  • @szyszkasawomir3234
    @szyszkasawomir3234 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał. Dziękuję i proszę o więcej.

  • @connorpatrick5948
    @connorpatrick5948 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za odcinek. Także pamiętam ten autobus z dzieciństwa. Pozdrawia kierowca autobusów z Glasgow

  • @pawe4592
    @pawe4592 2 ปีที่แล้ว +3

    Super film. A ta przegazowka wspaniala

  • @danpe8112
    @danpe8112 2 ปีที่แล้ว

    Jeździło się tym na linii Dębica - Pustków Osiedle sporo. Mdliło mnie w nich... Wolałem Ikarusy, ale to mieszkając w Krakowie, tamtejsze Ikarusy przegubowe nie miały z tyłu kanapy, tylko poręcz. Tam było moje ulubione miejsce.

  • @ArtMacabre197
    @ArtMacabre197 2 ปีที่แล้ว +1

    Widziałem go kiedyś po odrestaurowaniu, ustawili go na dwprcu podmiejskim przy Galerii Rzeszów, kawał pięknej roboty, szkoda że nie zarejstrowali go jako pojazd zabytkowy, zasługuje na to.

  • @bielskiesyreny
    @bielskiesyreny 2 ปีที่แล้ว +3

    Fantastyczny pomysł z tą serią :) Osobiście mam nadzieję, że powstaną kolejne odcinki. Bardzo podoba mi się Wasza realizacja programu :) Bardzo przyjemnie ogląda się ten kanał. Pozdrawiam serdecznie i jednocześnie dziękuję za to, że powstał ten odcinek.

  • @albertolczyk2147
    @albertolczyk2147 2 ปีที่แล้ว

    Pewnie że więcej.O takiej historii jak najwięcej ,aby nie zapomnieć

  • @piotr188
    @piotr188 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo miły film. Dziękuję.

  • @chszarz1986
    @chszarz1986 2 ปีที่แล้ว +4

    Świetny materiał, ale pozwolę sobie "wytknąć" pewną nieścisłość. Oryginalny silnik V8 Berlieta w modelu PR100 był o wiele lżejszy i mniejszy niż stosowany potem w PR110 polski Mielec - Leyland w układzie R6. To w tym drugim przypadku kratownica lubiła pękać pod wpływem ciężaru silnika.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 2 ปีที่แล้ว

      Skoro był lżejszy i mocniejszy to dlaczego go nieprodukowali w PL?

    • @chszarz1986
      @chszarz1986 2 ปีที่แล้ว

      @@JanJan-fs8mw Był lżejszy i słabszy.

    • @syr5857
      @syr5857 2 ปีที่แล้ว

      silnik francuski miał pośredni wtrysk i były problemy z jego przegrzewaniem a poza tym był bardzo głośny o czym pisały warszawskie gazety. zastosowano leżący silnik leyland który nie był dobrze smarowany na wolnych obrotach co znacznie zmiejszało trwałość, uwielbiałem prowadzić pr110 zwłaszcza z przednim zawieszeniem po naprawie.bajka

  • @KpopLabPro
    @KpopLabPro 2 ปีที่แล้ว +3

    0:37 Szybkosciomierz z Serenki Bosto albo Zuka ;-) edit: po ogladnieciu odcinka zdalem sobie sprawe ze ten autobus to musial byc wtedy szal! Nawet teraz spoko jedzie i wyglada (tylko te siedzenia w srodku sa ochydne nawet jesli chodzi o tamten period, no coz ale byla komuna) Zawieszenie z przodu to rowniez zaskoczenie - myslalem ze piorowe jeszcze bylko - jak tak wszystko by wzial pod uwage to byl to ogromny krok technologiczny biorac pod uwage nasza sytuacje

  • @mineralnymk9234
    @mineralnymk9234 2 ปีที่แล้ว +1

    Uuu ale super opisane, no szacun poprostu. Sam mieszkam w Jelcz-Laskowicach wiec pozdrowienia z Dolnego Slaska :)

  • @adamnesz8701
    @adamnesz8701 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek. Szacunek, że udało Ci się nim pojeździć po mieście. Woziły mnie takie do szkoły. Głośne, zakurzone, trzęsące się. Mam na myśli bazę w Sędziszowie Młp, już nie istniejącą. Ale i tak miło wspominam te autobusy.

  • @lordambrosius7814
    @lordambrosius7814 2 ปีที่แล้ว

    W dzieciństwie podczas czekania na przystanku na autobus, mówiłem w myślach "żeby tylko podjechał niskopodłogowy" teraz z chęcią bym się takim klasykiem przejechał.

  • @motoryzacjawaldka9597
    @motoryzacjawaldka9597 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam je z dzieciństwa , lubiłem jeździć Ikarusami i Jelczami bo oba były piękne i miały wygodne wyściełane czymś fotele przez co często padały ofiarą wandali bo były porozcinane obicia tapicerki a nie jak późniejsze autobusy niewygodne plastikowe wytłoczki . Te 120M chyba z tym plastikowym 'marszczącym się przodem' jakby się zastanawiał czy ma jechać już mi się nie podobały tak bardzo. Mam gazetkę z modelem PR110 z serii Kultowe Autobusy PRL-u a w jakimś artykule czytałem że najbardziej lubiło padać w naszych warunkach zawieszenie pneumatyczne bo nikt nie umiał tego naprawiać oraz pękały kratownice ramy od przeciążeń i dlatego tak szybko zastępowały je w MPK Ikarusy . Piękny ponadczasowy j o wiele ładniejszy jest od autobusów radzieckich . Szkoda że większość skończyła jako kurniki albo w hucie . Na jego bazie w latach dziewięćdziesiątych powstawały trolejbusy z czego parę sztuk trafiło na wschód gdzie do dzisiaj jeździ gdzieś po Lwowie i w innych miastach. Aż dziw bierze że prawie dziesięć lat równocześnie produkowano jeszcze 'ogórka' na licencji Škody 706RTO który w latach osiemdziesiątych miał przynajmniej 20 lat a w CSRS w tym czasie zamiast tych Škod kursowały już nowoczesne LiAZy . Zauważyłem że u nas w niektórych autobusach nadal jeszcze można spotkać zielone kasowniki z Mielca które były montowane w Ikarusach i chyba również w Jelczach.

  • @przemek.wojtinski
    @przemek.wojtinski 2 ปีที่แล้ว +7

    Świetny materiał. Więcej autobusów!

  • @axterix574
    @axterix574 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak co tydzień czekałem na kolejny odcinek!

  • @jaro324
    @jaro324 2 ปีที่แล้ว +1

    Podróżowałem takimi często, fajny materiał i świetnie zrobiony jelcz 👍

  • @micolibrino
    @micolibrino 2 ปีที่แล้ว

    Ten autobus to także moje dzieciństwo, bo akurat jestem rocznikiem 79. Uwielbiałem nim jeździć - jako pasażer oczywiście, a moje ulubione miejsca to właśnie te z tyłu. Bardzo nie lubiłem jego późniejszej - skróconej wersji - bez siedzeń z tyłu, ale to był już późniejszy okres. Faktycznie w godzinach szczytu te autobusy były nabite do granic możliwości. Ja nawet pamiętam te strzelające dętki i to, że kierowcy na takim kapciu zawsze jeszcze dojeżdżali do najbliższego (następnego) przystanku. Po dziś dzień lubię jeździć fajnymi autobusami - jako pasażer oczywiście. Pozdrowienia z Bielska-Białej. :)

    • @tombouu
      @tombouu 2 ปีที่แล้ว

      Te późniejsze to były m11. 45 sztuk

  • @puawymcs7642
    @puawymcs7642 2 ปีที่แล้ว +1

    Piekny Jelcz. Super odcinek. Pozdrawiam serdecznie.

  • @krzysztofdaszkowski5410
    @krzysztofdaszkowski5410 2 ปีที่แล้ว

    To był mój najlepszy Autobus. Uwielbiałem nim jeździć.

  • @dorsim4039
    @dorsim4039 2 ปีที่แล้ว +3

    C+E to domyślam się iż kierowca posiada, ale że do tego D czy też może T to nie wiedziałem. Dzięki za materiał, jeździłem takowym ale w wersji międzymiastowej. Co do silnika z tyłu pojazdu to i tak nie miało znaczenia dla tzw. loży vip-ów. Pozdrawiam serdecznie.

  • @grzesiekm.989
    @grzesiekm.989 2 ปีที่แล้ว

    Autobus Jelcz jest super w dzieciństwie bardzo duzo jeździłem z wujkiem który w MPK takim jeździł i dzieki temu tez zostalem kierowcą 😊

  • @TheDoublebassist
    @TheDoublebassist ปีที่แล้ว

    Całe dzieciństwo w Toruniu jeździłem takim szmelcem do dwóch szkół. Wyjechałem do Warszawy i zobaczyłem, jakie mogą być świetne zagraniczne autobusy (nie mam na myśli warszawskich ikarusów, od których niedobrze się robi), poczułem się bezpieczniej. Jak nauczyłem się czytać i fascynowały mnie samochody, strasznie dziwiło mnie logo tak wystylizowane, że końcowe "cz" wyglądało jak "ę" i dla mnie i chłopaków z pierwszej klasy to był autobus "jelę", taki rogacz, trzęsawka, wytrzęs gaci. Bawiliśmy się czasami w kierowcę autobusu, przerysowywaliśmy na kartce z bloku z pamięci zegary i deskę rozdzielczą, a ojciec kumpla, tokarz, przyniósł z zakładu zaaranżowaną z kawałka blaszki kierownicę ze statywem do jej umieszczenia na podłodze, plus badyl na skrzynię biegów. Ten autobus to było wszystko, co znaliśmy w tej materii poza PKS-em, i dobrze, że to od dawna przeszłość.

  • @karolkadukowski5319
    @karolkadukowski5319 2 ปีที่แล้ว +1

    Uwielbiam ten autobus