Znanost u pet S01 E18 - Je li moguće putovanje kroz vrijeme? (za mlade i odrasle)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Prof. dr. sc. Ivica Puljak - serija predavanja o znanosti, ponedjeljkom i srijedom za mlade i odrasle, petkom za djecu. U 17h, preko Facebook live, na stranici PuljakIvica/.
    Što je to vrijeme? Što znamo o vremenu? Je li moguće putovati u budućnosti? Je li se moguće vratiti u prošlost? Saznajte u ovoj epizodi "Znanost u pet".

ความคิดเห็น • 19

  • @r.h.c.p4898
    @r.h.c.p4898 3 ปีที่แล้ว +5

    Imam 17 godina i to je moja tema i podrucje s kojim se pocinjem baviti i nadam se da cu biti sto uspjesniji u tome, hvala Vam na ovom predavanju 😊

  • @petarkocic8237
    @petarkocic8237 2 ปีที่แล้ว +2

    Bravo doktore,pocecu da gledam redovno tvoje emisije .

  • @zarkourevic7442
    @zarkourevic7442 3 ปีที่แล้ว +3

    Odlična tema i odlična emisija !
    No da iznesem i drugačije, oprečne stavove po pitanju pojma "vreme".
    Vreme ne postoji !
    Postiji samo večita sadašnjost u toku jednosmernih promena i to u svesti bilo kakav oblik civilizacije ili inteligentnog pojedinca a zbog potrebe njihovog organizovanja, planiranja , praćenja.. i proučavanja svih drugih promena važnih za njihov opstanak. Takav entitet usvaja za početak neku njemu lako uočljivu promenu kao osnovnu jedinicu za poređenje sa ostalim za njega bitnim promenama. Promene koje se mogu pratiti sa tako usvojenom jedinicom i iz nje izvedenim manjim i većim jedinicama se mogu dešavati na nivou opstojanja te svesti, sub atomskom , atomskom , molekularnom , organskom , planetarnom, galaktičkom , intergalaktičkom... i kosmičkom nivou.
    Za ljudski rod, prva usvojena jedinica za poređenje je bila smena dana i noći , to jest jedna rotacija Zemlje oko njene ose, i ta promena je nazvana jedan dan . Jedna rotacija Zemlje oko njene ose pri čemu jedna tačka na zemljinom ekvatoru čini kružnicu je potom u skladu sa brojčanim sistemom zasnovanom na kosmičkom broju "Tri" podeljena na 360 stepeni rotacije a tih 360 sepeni kružnice su potom podeljeni na dvadesetčetiri dela što iznosi 15 stepeni zemljine rotacije koji je nazvan "jedan čas". Čas je podeljen na 60 manjih delova nazvanih minute a mionuta na 60 manjih delova naqzvanih sekunde. Manje jedinice od sekunde su nastale daljom podelom sekunde na osnovu "Vedskog dekadnog brojčanog sistema" koji je arapskom ekspanzijom u sedmom i osmom veku ponovno iz Indije vraćen u Evropu. Znači jedan dan ima dvadesetčetiri časa ! To bi bilo u redu ali nije ! Prema savremenoj definiciji jednog časa trenutna rotacija Zemlje iznosi 23 časa 56 minuta i 4 sekunde . Atomskim satom baš na bazi cezija je utvrđeno da se Zemlja prije ravno sto godina okretala oko svoje osi brže za 1,7 mili sekunde ! To će reći da se Zemlja sada rotira sporije u odnosu na rotaciju od pre 100 godina za 1,7 milisekunde ! To će reći da današnja sekunda duže treje nego pre sto godina !
    To će reći da za današnju sekundu je izbrojano devet milijatdi oscilaqcija atoma cezijuma dok bi prije sto godina za tadašnju sekundu bilo izbrojano manje oscilacija cezijuma !
    Ako bi smo pre sto gadina računali brzinu kojom će se neko telo kretati na putu od recimo sto milja za 24 časa, ta brzina bi bila veća nego danas zato što je tadašnji dan bio karaći za tih 1,7 milisekundi. Usporavanje roracije Zemlje je neravnomerno ali se i dalje nastavlja . Revolucija Zemlje i svih ostalih nebeskih tela našeg sunčevog sistema se zahvaljujućši povećavanju intenziteta sunčevog zračenja te povećanju temperature sunčevog mehura povećava i energetski nivoa svih nebeskih tela našeg sunčevog sistema neravnomerno ubrzava uz promenu dužine njene putanje pa će za 5 milijardi godina sadašnje zemljine revolucije Zemlja od sunca biti udaljena 241 milion kilometara u odnosu na današnjih 150 miliona što je usvojeno kao "kosmička jedinica".???... I pored navedenog te jedinice koje nisu konstantne je naša civilizacija usvojila za praćenje, poređenje istraživanje i proračune svih drugih promena . Starenje bilo kog organizma ili bilo kakva promena bilo kog objekta ili konstalacije prostih i složenih struktura je uslovljena promenama izazvanim delovanjem ambijentalne temperature, gravitacionih sila i polja kao i nama za sada nepoznatih drugih kosmičkih uticaja na subatomskom, atomskom, molekularnom organskomk, planetarnom, galaktičkom i intergalaktičkom ... kosmičkom nivou. U ostalom , nije sekunda određena sa devet miljardi oscilacija atoma cezijuma već je izbrojano devet milijardi oscilacija atoma cezijuma u intervalu promene zemljine rotacije od 15 sekunde geografske širine koje u u sistemu merenja ne postojećeg"vremena" čini jednu sekundu, do koje se došlo podelom kružnice jedne rotacije Zemlje na 360 stepeni geografske širine. Podelom tih 360 stepeni na dvadesetčetiri dela od po 15 stepeni geografske širine su taj period zemljine rotacije nazvani "čas" a podelom tog jednog "časa" na na 60 "minuta" a taj "minut" predstavlja 15 minuta geografske širine zemljine rotacije , jednog "minuta" na 60 "sekundi" a ta "sekunda" predstavlja 15 sekundi zemljine rotacije po geografskoj širini... Apsurd je to što su te neravnomerno promene uzete kao usvojene i izvedene jedinice za praćewe svih nama dostupnih promena koje želimo da sagledamo i proračunamo.

  • @AlvinChipmunksStudio
    @AlvinChipmunksStudio 4 ปีที่แล้ว +3

    Postovani profesore zaista vam mnogo hvala na ovim predavanjima. Izvrsni ste.
    Imao bih 2 pitanja:
    1) Posto "znamo" da higsovo polje daje masu cesticama, a da je higsov bozon koncentracija tog polja, odakle higsovom bozonu uopste masa (125 GeV)? Sta je njemu dalo masu?
    2) Da li postoji mogucnost da van granica vidljivog svemira uopste ne vaze fizicki zakoni kakve znamo danas? Odnosno da tamo fizika uopste ne postoji, tj. da je mozda moguce da se siri brze od brzine svetlosti i da nikada necemo moci da vidimo dalje od vidljivog svemira zato sto svetlost nikad nece moci da "dodirne" te objekte.
    Hvala unapred na odgovoru i izdvojenom vremenu!

    • @IvicaPuljak
      @IvicaPuljak  4 ปีที่แล้ว +4

      Poštovanje! Drago mi je da Vam se predavanja sviđaju. Pitanja su skroz na mjestu i ove mogu pokušaja odgovora.
      1) Higgsovom bozonu masu daje interakcija s Higgsovim poljem, jer on također može s njim međudjelovati.
      2) Van vidljivog svemira je moguće da vrijede i drugi zakoni, ali je možda razumnije pretpostaviti da su tamo isti zakoni. S obzirom na ograničenje da informacije mogu maksimalno putovati brzinom svjetlosti, onda ste u pravu da nećemo nikada (iako nikad ne reci nikad :-)) moći saznati što se tamo događa.

    • @ic.01
      @ic.01 12 วันที่ผ่านมา

      ​@@IvicaPuljak
      Veleuvaženi profesore koji sa tolikim žarom obkašnjavaš teoriju velikog praska i ubrzanog širenja svemira.
      Hočeš li se sada posuti pepelom?
      S obzirom na činjenicu da je doktor fizike koji je za teoriju ubrzanog širenja svemira 2011.g dobio nobelobu nagradu i da ste vi veleuvaženi profesore samouvjereno i s visoka širili tu teoriju.
      A danas 2014.g isti taj i ti doktori fizike tvrde da su se malkive preračunali i da novi experimenti kažu da nema ubrzanog širenja.
      Upitnike su stavili i na tamnu energiju i na starost svemira!
      Hočeš lu sa istim ŽAROM braniti te nove teorije???
      Samo baljezgate o stvarima o kojima u stvarnosti, pojma nemate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @Morphfull
    @Morphfull 4 ปีที่แล้ว +5

    Je li moguće da ja malo proputujem kroz vrijeme u prošlost pa da umjesto Filozofskog završim FESB? Putovanjem u prošlost do bolje budućnosti. :)

    • @rikardoivana3391
      @rikardoivana3391 ปีที่แล้ว

      Poštovani! Evo ja bih vama
      ovako odgovorio: uradili ste
      svojim izborom to što jeste
      i sad imate razne životne
      događaje te koje imate
      zbog vašeg izbora a sad
      zamislite da se izabrali
      drugu odluku,kakav bih
      tada bio vaš životni put
      t.j vremenska linija ali
      pritom imajte na umu
      da i vi djelujete na
      cjelokupnu ljudsku
      povijest t.j vremensku
      liniju koja čini skup svih
      vaših misli,odluka i djela.
      A da toga niste svijesni.
      Laički ako donesete neku
      odluku vi kao pojedinac
      djelujete na cijelu ljudsku
      povijest vremenske crte....itd....
      Teško je objasniti takve zakone
      fizike jer nije nitko glup,već 99%
      ljudi nije na tom nivou razvitka.

  • @hariskotromanic1906
    @hariskotromanic1906 3 ปีที่แล้ว +4

    Putovanje kroz vrijeme je činjenica, mi svakako putujemo kroz vrijeme. Svakim trenutkom putuješ kroz vrijeme. 😁

  • @tomislavsamarin3514
    @tomislavsamarin3514 4 ปีที่แล้ว +1

    Kad ste pričali o putovanju u prošlost pričali ste da je ne moguće odabrati "put", ali put je već odabran zar ne? nema ih beskonačno, samo je jedan... već odabrani..

  • @alencg2518
    @alencg2518 3 ปีที่แล้ว +4

    samo lud covjek moze misliti da se razbijeno jaje moze spojiti , podjednako kao da slucajno nastane zivot kao da se spoji 100 000 000 dijelova rastavljenog predmeta opet u cjelinu , sam od sebe.

  • @dp8781
    @dp8781 4 ปีที่แล้ว +1

    Da li je moguce samo zaviriti u buducnost znaci ne otici pa da se vratiti a ovde je proslo 56 god nego samo da se iz sadasnjeg stanja pogleda u buducnost ili da se pogleda u proslost

    • @rikardoivana3391
      @rikardoivana3391 ปีที่แล้ว

      Poštovani!
      Ne bih vam
      to savjetovao!
      Osobno poznajem
      osobu koja/a je to
      učinila/a i nakon tog
      mi je rekla/o da se
      sada gorko kaje!

  • @rikardoivana3391
    @rikardoivana3391 ปีที่แล้ว +1

    Putovanje
    vroz vrijeme
    moguće 100%
    Postoje takvi
    ljudi....ali neće
    izaći u javnost
    da sebe zaštite!

  • @zlatanaperkovic3530
    @zlatanaperkovic3530 2 ปีที่แล้ว +1

    Hoces releportiranje al moras upitat Tele 2 095

  • @user-hk4lj5lx6o
    @user-hk4lj5lx6o ปีที่แล้ว

    Je sve to tako lipo i krasno -nemoze se putovat nazad u vrime - kad je entropija u pitanju (-to ono cisto 'streberski' tako se to uci u fizici bla bla) entropija strijela vrimena bla bla, paa 'blok vrime i prostor' tj-sve vec postoji i proslost i (sad)i buducnost(slicice kako oni to kazu) -pa , pa kad je tako kako mi prolazimo kroz to-ako manje vise stojimo?, kako to primjecujemo-ovde vec puno toga ovisi o nama znaci ulazimo i mi na pozornicu .... pa je to vec zanimljivije - ali samo malo zanimljivije, pa dalje; uporno povezujemo vrime sa kretanjem a kretanje to je valjda u prostoru( sad nastranu teorija relativnosti sve je to kod einsteina vrime i prostor neodvojivo 4d.. ok,al nije to ta) ,..mislim na onu; di je vrime bez kretanja(u prostoru) ka tika takanje ka one 2 tockice sta 'odbrojavaju' sekunde izmedu npr 12:30 h ,pa ih nema na tom istom mjestu 12 30 -sta je izmedu te 2 ' : ' tockice( kad ih vidis )pa kad ih nema!?a to' izmedu' njih ipak postoji taj prazan 'prostor'a nije to prostor..vec sta? Pa vrime je to, za one koji kazu u fizici da vrime ne postoji uopce ha ha, ..te 2 tockice,.. a na istom su mjestu?1dna pa 2ga pa 3. .. pa 4. Stane ih puno puno a sve na isto mjesto ha ha,.. Sta je izmedu 2 tika taka to trajanje, trajanje, sta je to ,zna li ijedan fizicar sta je izmedu tj sta je vrime ,a da se ne spominje entropija , mentalni koncepti ka vrime,.. vrime samo ka prostor tj u prostoru promjena,..kretanje? Jer kako je jedan reka vrime postoji da bi na istom mjestu mogle stat 2 stvari.. A postoji li uopce prostor,..Sta je prostor uopce? Sta je materija uopce,..? Ha ha termo dinamika entropija i vrime ha ha, tu termo dinamiku , i zakone ocuvanja energije hitno izbacite iz teorijske fizike sjeb.. van mastu ,termodinamiku ostavite inzinjerima , za fiziku triba malo maste , ajde✌peace😜🤪😛