Možná byste čekali spíše typ ZN 1, jenže tahle konkrétní zkoušečka mi pomohla při poslední opravě. Takže jsem jí dal přednost. Taky mě potěšil absolutně bezvadný stav - asi nikdy nepoužitá.
Ano, je to originál, skutečně to kolem té žárovky bylo takhle divotvorné, nicméně ten článek patří plusem na opačnou stranu, takže ta čepička na plusu se zasekne do šlicu toho šroubu a drží to o poznání lépe. Navíc staré české tužkáče byly o cca 1mm kratší a měly jinak tvarovanou čepičku na + a byly i o trochu tenší, přístroje s tím počítaly a byla to veliká bolest když někdo dovezl baterie ze sajuzu, protože holt tam je měli rozměrově stejné jako jsou ty dnešní. První úpravu, kteoru s tímto asi udělal prakticky každý, bylo to, že se přilepila ta bužírka k hrotu, hned druhá úprava byla vzájemné propojení těch dolních svorek, ničemu to nevadí a na přešroubovávání obou těch svorek jednoduše neměl nikdo nervy. Při té příležitosti se typicky ustříhnul ten šroubovací nesmysl na konci kabelu a protáhlo se to tou pravou dírou dovnitř a připájelo, protože ta šroubovací věc se pravidelně v ten nejnemožnější moment vyšroubovala, alternativně (jak se s tím furt motalo) se tam zlomil ten kabel. BTW zkus si změřit jaké proudy přes tu zkoušečku jdou při těch 50V. Těch 15 vteřin je opravdu strop. Tyto zkoušečky měly posléze modernizované verze s označením SN1 a SN2, už to nebylo (překvapivě) z bakelitu a mělo to slovenské popisy. Samozřejmě tam se vývoj nezastavil a pod názvem SN-4 po nás touhle hrůzou háží SEZ Krompachy dodnes, nicméně dělají pouze tu 400V verzi, čili pokračování ZN-1, SN-1.
Tato zkoušečka ZN 2 je originál tak jak je.Napájecí článek obvodoky je tužka,problém byly náhradní žárovyčky,těžko se sháněly a snadno zničily když si šáhnul na napětí,mají napětí 1,1 nebo 1,5 V a proud 0,3 A.Druhý problém těchto zkoušeček byl,že pohledově vypadala stejně jako ZN 1 a spousta kolegů si ji pracovně zaměnili,sáhli při práci po jiné a když tuto připojili do sítě,tak pochopitelně vtahované jádro mělo takovou rychlost,že se vytrhlo ze zástřiku indikačního žlutého válečku a zůstalo zaražené v cívce.Další problém je,že málokdo dodržuje časový limit měření a cívka se přehřívá a deformuje,jádro má špatný pohyb,až úplně znemožněn.Tento problém se podstatně více projevil u novějších řad zkoušeček kde už byl použit materiál termoplast,termoset bakelit byl na toto poměrně odolný.Novější řada měla stejný tvar pouzdra,ale provedení bylo pro rozlišení napětí v jiné barvě.Dnes jsou zkoušečky s funkcí multimetru,ale stále se většina vrací ke klasice.
@@chlapecx "Největší lež současné propagandy" bych to zrovna nenazval, protože ta problematika nebyla černobílá (pokud to je lež současné propagandy, pak v žádném případě ne ta největší). On socialistický průmysl se dokázal dopracovat k zajímavým paradoxům, kdy produkty přesného strojírenství (zbraně, kovoobráběcí stroje, měřidla...) jsme měli nejlepší na světě, zatímco vyrobit normální užitkový automobil pro nás byl nepřekonatelný problém, ačkoliv člověk by si myslel, že ty dvě věci spolu budou souviset. Ovšem ne v systému, řízeném nějakými pětiletkovými vizionáři.
@@petrkrytinar5695 a nepřipomíná vám to současnou dobu? taky nějaké vizionáře? :D Inu, jaký bylo zadání, to se vyrábělo.... Jinak s Vámi s tím přesným kovoobráběcím strojírenstvím souhlasím.... Bosch dodneška Outosurcuje součástky na Škodovky v Motorpalu (tam vyrobí dělník za třetinovej plat na mašině z 50. let přesnější součástku, než v Boschi nejnovější mašina za miliony :D :D :D )
@@filipes1024 ukažte stejný výrobek "západního střihu" .... a běda, jak se ukáže, že je to jak u aut, že máme strašně zastaralý auta, a pak zjistíte, že Ford ze 70. let vypadal stejně :D a že naopak u nás byly jako první stěrače, bezpečnostní pásy a světla :-P
Ten emblém na zkoušečce je Metra Blansko, ten z návodu je Eletktropodnik Prešov, který předpokládám, že měl Metru nasmlouvanou jako výrobní závod, takže Metra Blansko byla výrobce, zatímco EP byl konstruktér (a tedy zodpovědný za výrobní dokumentaci, včetně návodu). Nevzpomínám si, jestli jsem někdy k téhle zkoušečce vůbec kdy viděl český návod (pravda, taky jsem jich neviděl milion), ale slovenský nejspíš ještě někde mám, takže jestli české vůbec existovaly, tak slovenské určitě byly běžnější. Taková drobná zajímavost je, že konkrétně ten Tvůj návod má razítko OTK (Odboru technické kontroly), které graficky odpovídá OTKáčkům, která používala ČSLA (ačkoliv nejsem schopen zjistit, co je OTK 10-21/I). A opět, nějak nevím o tom, že by běžná měřicí technika měla OTK (možné to je). Takže řekněme není vyloučeno, že ta zkoušečka byla převzatá armádou.
Protože došlo vinou záměnitelnosti se zkoušečkou ZN1 k několika i smrtelným úrazům, byly tyto zkoušečky ještě někdy v 70. letech zakázány. U nás je bezpečák sesbíral a zlikvidovaly se. Přečetl jsem si příspěvek p. J. Zacha a to co tam popisuje o utržení kotoučku na jádře se skutečně stalo. Montér si spletl zkoušečky a připojil ZN2 na napětí 380V (tenkrát). Kotouček se mu utrhl, jádro zůstalo zasunuté. Potom lezl na sloup a opět omylem vzal ZN2 aby zjistil beznapěťový stav. Zkoušečka nereagovala, tak si myslel, že to je vypnuté. Bohužel nebylo...
To je krásná vzpomínka na mé začátky. Je to skutečně Metra Blansko. Slováci pak vyráběli novější verzi v 80tých letech SN1 a SN2 (Skúšačka napätí). Šedá SN1 a červená SN2. Myslel jsem, že koukneš na jaké napětí je ta žárovka.
Retro koutek zajímavý. Chápu, že v té době něco lepšího nebylo tak snadno dostupné... ale je to úděsný bastl. 😀 Vadasky byly pravděpodobně důvod, proč jsem nikdy (a platí to stále) nebral do ruky zkoušečku. Vždy jen multimetr. A ta zjevná zaměnitelnost s verzí pro vyšší napětí je tedy extra přešlap.
Mám ji taky, jednu po tátovi, vyrobená 2/69 a pak jsem si koupil ZN1 když jsem nastupoval do učňáku na elektrikáře, vyrobená 3/78, jako nová i s návodem 😊 když nespadnou na zem, tak jsou nesmrtelné. Dodnes na klasickou vadasku nedám dopustit a používám pořád, vždyť je to základ elektrikářské branže 🙂 natoč video i válečkové origo vadasce pls 😊
Tak ta je Pecková také jsem měl tu čest s ní dělat dobře se s ní měří vodiče narozdíl od pípaku dokáže zajistit to jestli vodičem doopravdy prochází to co má
V Československu se nemusel dodávat k výrobku český i slovenský návod. Naše generace druhý jazyk brala jako běžný a plně srozumitelný i když jím zpravidla neuměla mluvit.
Největší doslova debilnost na těchto zkoušečkách ZN 2 byla v tom že nebyla výrazně barevně odlišena od ZN 1 a proto jsem viděl mnoho těchto zkoušeček ,, odprásknutých " tím že si často omylem místo ZN 1 touto ZN 2 někdo sáhl do 380 V . Kdo si jí hned nenatřel třeba žlutou barvou byla to jen otázka času , ne jestli ale kdy .
Dnes je v cca rovnako veľkej krabičke DMM aj s kliešťovým ampérmetrom do 200A. PS: Inak aj na tomto zariadení vidno aký skvelý výrobný a ekonomický systém tu vládol do roku 1989.
Vadaska se jmenuje podle Jaroslava Vadase, pardubického průmyslníka, který vyráběl mnoho věcí pro silnoproud a mimo jiné i onu pověstnou zkoušečku. Originál je tmavohnědý bakelitový válec, kde je navíc pod okénkem nápis „Vadas“. Později se zkoušečka vyráběla v různých provedeních, nejprve zmizel onen nápis Vadas, poté se objevilo logo Metry a ESČ a bakelit změnil odstín směrem k černé. Lze potkat různé verze a některé jsou poměrně raritní. Originál pracoval v rozsahu 100-500V. Podle mého názoru je originál jeden a už to, co se vyrábělo pod logem Metry, vadaska nebyla, byť technicky vzato to byl identický přístroj. ZN1, ZN2, SN1, SN2 až po SN4 se už ale liší i po technické stránce, jednak je tam přidána druhá funkce, u ZN1/SN1/SN4 je to sled fází, u ZN2/SN2 je to test kontinuity, podstatné ale je, že se zmenšila cívka, pochopitelně se všemi důsledky. Na druhou stranu, SN4 (kterou tuším vyrábí SEZ Krompachy) je často deklarována jako „vadaska“. Takže si myslím, že je to víceméně podle toho jak to kdo cítí, původ označení je ale jasný, osobně bych ho pro tyto zkoušečky nepoužívala.
U téhle zkoušečky i u ZN1 jsem nepřešroubovával hrot, ale jen kabel, jelikož jsem oba obvody u hrotu propojil, protože jsem kůže líná. Dodnes nevím, proč se hrot i kabel měly přendávat, ZN1 i ZN2 měří všechno co mají i po propojení.
Aku to ma hodnotu ja mam presne tu istu tiez asi nepouzitu v krabici aj s navodom akurat je cervenej farby mam pocit...? Aj staru pajkovacku nepouzitu v krabici...
Výroba produktov z plastov VSTREKOVANIE , VÁKUOVANIE, POTLAČ A MONTÁŽ NA VSTREKOLISOCH ZNAČIEK MITSUBISHI, TOYO, ARBURG, NEGRI BOSSI, KRAUSS MAFFEI, DEMAG A SELEX S UZATVÁRACÍM TLAKOM 80 - 280 TON.
Ano, je to originál, skutečně to kolem té žárovky bylo takhle divotvorné, nicméně ten článek patří plusem na opačnou stranu, takže ta čepička na plusu se zasekne do šlicu toho šroubu a drží to o poznání lépe. Navíc staré české tužkáče byly o cca 1mm kratší a měly jinak tvarovanou čepičku na + a byly i o trochu tenší, přístroje s tím počítaly a byla to veliká bolest když někdo dovezl baterie ze sajuzu, protože holt tam je měli rozměrově stejné jako jsou ty dnešní.
První úpravu, kteoru s tímto asi udělal prakticky každý, bylo to, že se přilepila ta bužírka k hrotu, hned druhá úprava byla vzájemné propojení těch dolních svorek, ničemu to nevadí a na přešroubovávání obou těch svorek jednoduše neměl nikdo nervy. Při té příležitosti se typicky ustříhnul ten šroubovací nesmysl na konci kabelu a protáhlo se to tou pravou dírou dovnitř a připájelo, protože ta šroubovací věc se pravidelně v ten nejnemožnější moment vyšroubovala, alternativně (jak se s tím furt motalo) se tam zlomil ten kabel. BTW zkus si změřit jaké proudy přes tu zkoušečku jdou při těch 50V. Těch 15 vteřin je opravdu strop.
Tyto zkoušečky měly posléze modernizované verze s označením SN1 a SN2, už to nebylo (překvapivě) z bakelitu a mělo to slovenské popisy. Samozřejmě tam se vývoj nezastavil a pod názvem SN-4 po nás touhle hrůzou háží SEZ Krompachy dodnes, nicméně dělají pouze tu 400V verzi, čili pokračování ZN-1, SN-1.
Tato zkoušečka byla naše povinná pomůcka na učňáku v roce 86-87. Nikdy nezklamala 👍👍👍
Tato zkoušečka ZN 2 je originál tak jak je.Napájecí článek obvodoky je tužka,problém byly náhradní žárovyčky,těžko se sháněly a snadno zničily když si šáhnul na napětí,mají napětí 1,1 nebo 1,5 V a proud 0,3 A.Druhý problém těchto zkoušeček byl,že pohledově vypadala stejně jako ZN 1 a spousta kolegů si ji pracovně zaměnili,sáhli při práci po jiné a když tuto připojili do sítě,tak pochopitelně vtahované jádro mělo takovou rychlost,že se vytrhlo ze zástřiku indikačního žlutého válečku a zůstalo zaražené v cívce.Další problém je,že málokdo dodržuje časový limit měření a cívka se přehřívá a deformuje,jádro má špatný pohyb,až úplně znemožněn.Tento problém se podstatně více projevil u novějších řad zkoušeček kde už byl použit materiál termoplast,termoset bakelit byl na toto poměrně odolný.Novější řada měla stejný tvar pouzdra,ale provedení bylo pro rozlišení napětí v jiné barvě.Dnes jsou zkoušečky s funkcí multimetru,ale stále se většina vrací ke klasice.
Zdravím a pozdravuji. Parádní kousek. Děláš moc dobře ,že sbíras a ukazujes takové retro věcičky. Díky. Žij blaženě 😀
Ukazuje největší lež současné propagandy, jak "tehdy nic nebylo"... a když bylo, tak to nebylo kvalitní...
@@chlapecx "Největší lež současné propagandy" bych to zrovna nenazval, protože ta problematika nebyla černobílá (pokud to je lež současné propagandy, pak v žádném případě ne ta největší). On socialistický průmysl se dokázal dopracovat k zajímavým paradoxům, kdy produkty přesného strojírenství (zbraně, kovoobráběcí stroje, měřidla...) jsme měli nejlepší na světě, zatímco vyrobit normální užitkový automobil pro nás byl nepřekonatelný problém, ačkoliv člověk by si myslel, že ty dvě věci spolu budou souviset. Ovšem ne v systému, řízeném nějakými pětiletkovými vizionáři.
@@petrkrytinar5695 a nepřipomíná vám to současnou dobu? taky nějaké vizionáře? :D Inu, jaký bylo zadání, to se vyrábělo.... Jinak s Vámi s tím přesným kovoobráběcím strojírenstvím souhlasím.... Bosch dodneška Outosurcuje součástky na Škodovky v Motorpalu (tam vyrobí dělník za třetinovej plat na mašině z 50. let přesnější součástku, než v Boschi nejnovější mašina za miliony :D :D :D )
@@chlapecx Jistě - tohle je ukázka vyspělé techniky ČSSR, kterou by nám na západě záviděli. 😂
@@filipes1024 ukažte stejný výrobek "západního střihu" .... a běda, jak se ukáže, že je to jak u aut, že máme strašně zastaralý auta, a pak zjistíte, že Ford ze 70. let vypadal stejně :D a že naopak u nás byly jako první stěrače, bezpečnostní pásy a světla :-P
Ten emblém na zkoušečce je Metra Blansko, ten z návodu je Eletktropodnik Prešov, který předpokládám, že měl Metru nasmlouvanou jako výrobní závod, takže Metra Blansko byla výrobce, zatímco EP byl konstruktér (a tedy zodpovědný za výrobní dokumentaci, včetně návodu). Nevzpomínám si, jestli jsem někdy k téhle zkoušečce vůbec kdy viděl český návod (pravda, taky jsem jich neviděl milion), ale slovenský nejspíš ještě někde mám, takže jestli české vůbec existovaly, tak slovenské určitě byly běžnější.
Taková drobná zajímavost je, že konkrétně ten Tvůj návod má razítko OTK (Odboru technické kontroly), které graficky odpovídá OTKáčkům, která používala ČSLA (ačkoliv nejsem schopen zjistit, co je OTK 10-21/I). A opět, nějak nevím o tom, že by běžná měřicí technika měla OTK (možné to je). Takže řekněme není vyloučeno, že ta zkoušečka byla převzatá armádou.
Mám od roku 1978, kdy jsem byl v učňáku, zkoušečku ZN 1 a stále spolehlivě funguje.
Mám jí doma do dnes s ní měřím a maká parádně spolehlivá 😉 a mám i tu druhou na 220 taky do dnes funguje 👍
Protože došlo vinou záměnitelnosti se zkoušečkou ZN1 k několika i smrtelným úrazům, byly tyto zkoušečky ještě někdy v 70. letech zakázány. U nás je bezpečák sesbíral a zlikvidovaly se.
Přečetl jsem si příspěvek p. J. Zacha a to co tam popisuje o utržení kotoučku na jádře se skutečně stalo. Montér si spletl zkoušečky a připojil ZN2 na napětí 380V (tenkrát). Kotouček se mu utrhl, jádro zůstalo zasunuté. Potom lezl na sloup a opět omylem vzal ZN2 aby zjistil beznapěťový stav. Zkoušečka nereagovala, tak si myslel, že to je vypnuté. Bohužel nebylo...
To je krásná vzpomínka na mé začátky. Je to skutečně Metra Blansko. Slováci pak vyráběli novější verzi v 80tých letech SN1 a SN2 (Skúšačka napätí). Šedá SN1 a červená SN2. Myslel jsem, že koukneš na jaké napětí je ta žárovka.
Jojo bakelit, materiál který znamenal revoluci v elektrotechnice
Kdepak, revoluční byl vixlajvant.
Retro koutek zajímavý. Chápu, že v té době něco lepšího nebylo tak snadno dostupné... ale je to úděsný bastl. 😀 Vadasky byly pravděpodobně důvod, proč jsem nikdy (a platí to stále) nebral do ruky zkoušečku. Vždy jen multimetr. A ta zjevná zaměnitelnost s verzí pro vyšší napětí je tedy extra přešlap.
Nie vždy je ale multimeter vhodný, niekedy je lepšie použiť vadasku - práve pre to meranie záťažou ako spomenul aj Killeroz.
@@marekkrehak3383 Slušné multimetry samozřejmě umí měřit i s nižší impedancí, na to není třeba vadaska s elektromagnetem.
Mám ji taky, jednu po tátovi, vyrobená 2/69 a pak jsem si koupil ZN1 když jsem nastupoval do učňáku na elektrikáře, vyrobená 3/78, jako nová i s návodem 😊 když nespadnou na zem, tak jsou nesmrtelné. Dodnes na klasickou vadasku nedám dopustit a používám pořád, vždyť je to základ elektrikářské branže 🙂 natoč video i válečkové origo vadasce pls 😊
V 2:20 je vysvetleno predchazejici vyrobce Metra Blansko Sumperk nyni VD Elektroplast Presov.
Ano, je to značka Metra Blansko, máš za jedna! 😀
2:00 Ano, opravdu je to logo Metra Blansko :D
Ahoj. Ten návod úplně klidně může být, protože Československo. A ta zkoušečka je stará, teda mladá jako já 😂😂
Tak ta je Pecková také jsem měl tu čest s ní dělat dobře se s ní měří vodiče narozdíl od pípaku dokáže zajistit to jestli vodičem doopravdy prochází to co má
Díky za video ;)
Zn-1?
Také jí mám.
Mám doma historický měřák rezistorů kdybys chtěl. Výroba šedesátá léta.
Podla mna ten navod , mozno aj krabica nie je z rovnakeho balenia ale predavajuci si ho zohnal inde aby zvysil cenu...😅
České návody došly, tak se tam šoupnul Slovenský 🙂
V Československu se nemusel dodávat k výrobku český i slovenský návod. Naše generace druhý jazyk brala jako běžný a plně srozumitelný i když jím zpravidla neuměla mluvit.
Ještě bych ji tu někde našel.
Největší doslova debilnost na těchto zkoušečkách ZN 2 byla v tom že nebyla výrazně barevně odlišena od ZN 1 a proto jsem viděl mnoho těchto zkoušeček ,, odprásknutých " tím že si často omylem místo ZN 1 touto ZN 2 někdo sáhl do 380 V . Kdo si jí hned nenatřel třeba žlutou barvou byla to jen otázka času , ne jestli ale kdy .
Z pozostalosti som dostal SN1 úplne nová
Tohle jsem měl předělaný na 230 :D hodně retro
Předělaný? Proč? ZN1 byla 22V verze a vypadá stejně.
@@CzKaa Vím já? Už Jsem to tak dostal do rukou. Tehdy jsem nevěděl že byly na slabo.
Máme tyto zkoušečky 2 nové + jednu kterou otec používá stále.
Dnes je v cca rovnako veľkej krabičke DMM aj s kliešťovým ampérmetrom do 200A.
PS: Inak aj na tomto zariadení vidno aký skvelý výrobný a ekonomický systém tu vládol do roku 1989.
Ano, dodnes obě zkoušečky používám. Už 40 let. A stále fungují.
Zdravím, rád bych se zeptal, zda se podobně jako ZN1 říkalo i této zkoušečce "vadaska"?
Vadaska se jmenuje podle Jaroslava Vadase, pardubického průmyslníka, který vyráběl mnoho věcí pro silnoproud a mimo jiné i onu pověstnou zkoušečku. Originál je tmavohnědý bakelitový válec, kde je navíc pod okénkem nápis „Vadas“. Později se zkoušečka vyráběla v různých provedeních, nejprve zmizel onen nápis Vadas, poté se objevilo logo Metry a ESČ a bakelit změnil odstín směrem k černé. Lze potkat různé verze a některé jsou poměrně raritní. Originál pracoval v rozsahu 100-500V. Podle mého názoru je originál jeden a už to, co se vyrábělo pod logem Metry, vadaska nebyla, byť technicky vzato to byl identický přístroj. ZN1, ZN2, SN1, SN2 až po SN4 se už ale liší i po technické stránce, jednak je tam přidána druhá funkce, u ZN1/SN1/SN4 je to sled fází, u ZN2/SN2 je to test kontinuity, podstatné ale je, že se zmenšila cívka, pochopitelně se všemi důsledky. Na druhou stranu, SN4 (kterou tuším vyrábí SEZ Krompachy) je často deklarována jako „vadaska“. Takže si myslím, že je to víceméně podle toho jak to kdo cítí, původ označení je ale jasný, osobně bych ho pro tyto zkoušečky nepoužívala.
U téhle zkoušečky i u ZN1 jsem nepřešroubovával hrot, ale jen kabel, jelikož jsem oba obvody u hrotu propojil, protože jsem kůže líná. Dodnes nevím, proč se hrot i kabel měly přendávat, ZN1 i ZN2 měří všechno co mají i po propojení.
Zmenšovalo se tím riziko, že se žárovka připojí na 12 nebo 24 voltů spálí se.
mam jednu takovou v supliku
Kysi se my povedlo změřit napětí v zásuvce na 230V - měřící cívka to nepřežila😂
Později tyto zkoušečky vyráběl elektroplast Prešov. Ale už to nebyla zkoušecka, ale skúšačka😅.
Taky se říkalo:
ZN - zkoušečka napětí a pozdější plastová řada
SN - slovenská napodobenina 😅
Aku to ma hodnotu ja mam presne tu istu tiez asi nepouzitu v krabici aj s navodom akurat je cervenej farby mam pocit...? Aj staru pajkovacku nepouzitu v krabici...
Mam stejnou ale bílou na vysoke napeti
Výroba produktov z plastov
VSTREKOVANIE , VÁKUOVANIE, POTLAČ A MONTÁŽ NA VSTREKOLISOCH ZNAČIEK MITSUBISHI, TOYO, ARBURG, NEGRI BOSSI, KRAUSS MAFFEI, DEMAG A SELEX S UZATVÁRACÍM TLAKOM 80 - 280 TON.