Díky za moc pěkné video. Myslím, že v něm chybí jedna pro mě veledůležitá poznámka. Mám malou FVE už asi 15 let. Jelikož jsem nadšenec a mám z ní už nějaké poznatky, letos jsem si pořídil ještě ke stávajícím 5kW dalších 9. Jelikož nejsem zdatný elektrikář, vše jsem, konzultoval s odborníky a na konec si nechal vše udělat od firmy. Říkali mi, že postavili 285 elektráren a já jsem první, kdo nechce vyřídit dotaci. Smáli se mi. Já jsem dotaci nechtěl, protože dovedu smysluplně s vyrobenou el. hospodařit, nechci jí prodávat a nechci hlavně mít nic společného se státem. Mám dojem, že jednou přijdou a těm, co dali dotaci začnou něco nařizovat. A teď k té poznámce. Ve videu nezaznělo, že tak, jako někdo utrácí za ženský, chlast, poštovní známky, nebo benzín, já utrácím za FVE a vůbec nechci počítat, kolik na tom trhnu. Mám z toho radost a navíc, až se něco stane, mně pořád poběží lednička a budu svítit. čau
Ahoj Vidláku,opět perlíš a hlavně s humorem a to se mi líbí.Návratnost je prakticky jistý odhad a skutečnost se dozvíme,až příjde den,kdy řeknu: teď je ten den a mám vše zaplaceno, hurá!!! Pak se ale něco podělá a stejně musím investovat. Já to tak neberu, sám jsem se rozhodl do čeho jdu a hlavě jak i ty říkáš, baví mě to, je to moje zábava a koníček.No a jak víme,koníčky také stojí peníze a návratnost není žádná. Nyní jsem měl první celý rok provozu a kdybych to bral podle tohoto roku ,tak by se mi to vrátilo za 6 let. No ale kdo ví,kolik bude stát elektřina, spíš půjde nahoru a návratnost se bude snižovat a nebo se třeba stane zázrak a bude to opačně,pak se bude prodlužovat. A proto kálím na návratnost a nemám nervy a jsem velice spokojen. Děkuji ti za tvá super videa a užívejte si s tvou dívkou,jak to jen jde. A hojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
Ahoj Vidláku, to je přesně to k čemu jsem zjednodušeně došel i já. Myslím si ale, že ve FV o které mluvíš je závěrečný koeficient 0,7 stále dosti optimistický. O to se mi ale teď nejedná. Jde o to, když je návratnost 25 let - čili na konci životnosti, jaký to má vlastně celé smysl? Nikdo totiž nedomýšlý, že tímto stylem si v podstatě jen předplatí elektřinu na 25 let dopředu. Smysl a úspora takového zařízení podle mě spočívá v tom, že ta věc musí za dobu své životnosti kromě pořizovací ceny vydělat ještě na servis a především na novou FV, protože po 25 letech používání, všechno co jsem "jakoby" ušetřil vrazím zase do nové, nemluvě o tom že tou dobou už tady možná ani nebudu...
Ahoj, souhlasím a ještě bych na té investici měl něco vydělat :-) Na druhé straně, pokud by byla nějaká energetická krize nebo blackout, tak se FVE hodí.
Ked ratas s cenou a spotrebou energie podla sucasnosti.. Tak sa to neoplati. Avsak treba brat do uvahy aj spravanie ekonomicke, legislativne atd.. Ktore indikuje ze ak sa nic nezmeni tak elektrika bude velmi draha komodita av tom pripade navratnost velmi rychla. Ked sa zobudis v case ako vsetci ostatny, tak potom cena bude 2x vyssia a potom zase budes ratat s tym ze sa to neoplati :)
Nekalkulujte vycurane a s tym ze Vam to niekto( ostatny spotrebitelia) z velkej casti zaplati, lebo nic nieje zadarmo... doatcia je iba nahodeny hacik na premastenom motuze... @@Passco666
@@Passco666 Elektřina nemůže být "drahá". To si žádná vláda nemůže dovolit, ať už bude pravicová nebo levicová, prostě padne a přijde nová vláda, která udělá opatření, které ji "zlevní". Nominálně bude stát víc, ale po započítání růstu platů, kompenzací, dotací, uspornějších spotřebičích, uspornějších domech, atd. zůstane faktura za energie domácnosti na stejné procentuální úrovni příjmů. Počítat návratnost bez započítání inflace je nepochopení návratnosti a investice. Z toho nikdy nevyleze nic jiného než ušlý zisk. Kdo před 5 lety koupil za půl míče FVE si určitě dneska píská jak šetří a jak se za další tři roky dostane na "nulu". Ale kdo před 5 lety koupil za půl míče index akcie má dneska mega, čili má akcie "splacené" už dnes a ne až za další 3 roky..
Srážka s realitou je tvrdá jenom pro naivy, nikoliv nadšence, kteří si předem nezjistí základní informace a neudělají alespoň přibližné výpočty předem. Nadšenec ještě nemusí nutně znamenat id*ot.
Pokud chceš vidět srážku s realitou, tak si počkej na nějakou pořádnou bouřku s kroupama. Nedávno to v USA zničilo obrovský množství panelů a to ani nebylo tornádo. To létající sklo musí být paráda. :D
Nádherně zpracováno. Mám 5 panelů, výstup 240V naprázdno, 2kWp, do boileru DC bez měniče, stykač upravený dle Ampéráka na DC. Za rok vyrobeno 1,2 MWh, těleso 1000W. Celkové náklady na vše cca 28 000,-Kč včetně DC měření. Dotace nula, to je jasné. Návratnost odhadem 4 roky. To má dle mého názoru asi smysl. Socialistické dotace křiví trh a bohatnou vychcandírové, jako vždy. Dotační podvodník nám dokonce 8 let velel. Stačí selský zdravý rozum a základní fyzika kterou Vidlák má. Ještě jednou díky. Pošlu to známému který není kovaný v elektrice a byl zklamán že s tím nelze v zimě topit. Slibovali mu to montážní technici když ho lanařili. Jiný soused ,v pokročilém věku, si kvůli zvýšené dotaci dal nabíječku na E. auto i když žádné nikdy nekoupí. Dotují lidi kteří to nepotřebují ( v okolí důchodce 2x s příjmem obou cca 50 000,- měsíčně, dotace na ohřev vody plná cena 90 000,- a zateplení půdy 48000,-Kč ). Šílená doba ...🤨
Ahojky, Kalouska ne, ten nám nevelel 8 let a Tuneldědek je už dávno na smetišti dějin (příliš dotací nepobral, mimo prachy od Kelnera), podobně jako jeden sebestředný a mstivý důchodce. Není třeba moc přemýšlet, dotační vychcandíra to kasíruje v miliardách v mnoha oblastech a opakovaně dodnes...@@antonsvec6832
Vidlak, klobuk dole. Vyborne video a jednoducho vysvetlene. Ked som spustil toto video, hned som si povedal ze NIE. Odhadol som to na 15 rokov bez dotace (mam znalosti z elektroniky) a problem je ze bateria 15 rokov nevydrzi (vydrzi, ale strati vela na kapacite). No ty si my potvrdil, ze moj odhad bol zly, ze realita je este horsia. Dakujem peke za video. Nech sa ti dari.
@youwonder472 Navratnost za minuly rok 6K. ??? Tomu nerozumiem. Mozes sa prosim rozpisat. Nemala to byt uspora el. engergie za minuly rok 6000 CZK? To je tak ked su komentare az prilis strucne. Mozes prosim napisat viac info ako si to myslel? Dakujem.
Velmi srozumitelně, lidsky, vtipně podáno a spočítáno, bez žádných příkras, zbytečných keců. Fotovoltaiky pro běžné uživatele v současnosti prostě ještě nejsou za přijatelnou dobu návratovou investicí, tak to prostě a jednoduše je, pokud se tedy počítá nákup zcela nové FVE se vším všudy za současné ceny. Určitou výjimkou v tomto se stali kdysi tzv.solární baroni, kterým se ale stát zavázal vykupovat elektřinu na nehoráznou dobu za nehoráznou cenu, ale to právě nejsou běžní uživatelé, to jsou akorát tak běžní šmejdi včetně samozřejmě těch v politice, kteří to umožnili. A ano, pokud má někdo možnost nakoupit, sehnat třeba již použité, či nějak poškozené ale ne třeba fatálně, či ne neopravitelně zařízení za třetinu či ještě méně původní ceny, a to zařízení mu bude dostatečně dlouho a dobře fungovat, pak pořízení takové FVE může dávat i v dnešní době rozumný smysl. A podobně tak to třeba jednou bude dávat smysl, až se FVE budou nové pořizovat za podstatně méně a to myšleno i bez dotací, než je tomu v současnosti, a podobně tak to třeba jednou bude i s pořízením elektromobilů.
Super shrnutí, když to bude fungovat bez regulací, pokřivení trhu a dotací tak ok. Ty opotřebené panely totiž někdo musel "přeplatit a mít na to třeba za cenu toho že "jde s dobou" a to poněkud popírá ideologii ekologičnosti... Jinak to bude jako s tím, jak "šťastný kupec k levné A6 ve full výbavě v super stavu přišel a ještě mu sloužila 800k km) :-)
Ahoj, diky za video. Vypocet je opravdu velmi, velmi zjednoduseny. My totiz vubec nevime, kolik bude stat elektricka energie za 5 let, kolik bude stat distribucni poplatek. Pocitame s castkou 8 Kc za kilowattu. Ale ono to muze byt klidne 22 Kc. Samozrejme s pritomnosti FVE je potreba zacit premyslet trochu jinak. Ve studenych mesicich zapinat elektricke pristroje na dalku v dobe, kdy vyrabim. Kdyz mam prebytky, mohu zapnout primotopy, abych netopil plynem. Idealni stav je maximum spotrebovat. Samozrejme se nabizi elektroauto a misto prebytku nabijet. Ale vse toto zavisi i na povaze cloveka, ktery musi mit chut neco zmenit a neco delat jinak. A popravde nepremyslim, jak je rychla navratnost v pripade, kdy vstupuje mnoho promennych. Kazdopadne opravdu diky za video. Vazim si lidi, kteri se snazi delat nejaky slusny a poucny obsah 👍
Pri soucasnych prumernych prijmech obyvatel je cena 22kc/kwh nesmysl. To by lidi vladu uz vyhazeli z oken. Soucasnych 8,3 misto 4,8 pred nekolika lety je docela mazec. Ja jako nejsem priznivce prilisnych regulaci, ale nase civilizace je zalozena na levnych dostupnych energiich a to proste musi vlada zaridit. Jinak pujde srat uplne vsechno. Nicmene ano, s celkovou inflaci by se melo pocitat, ta nam pomuze, idealne kdybych to meli na splatky. Myslenka na elektromobil a jak celkove to co nejlip vyuzit je spravna, ale cena EV je furt hodne vysoka. Taky bych bral v uvahu jistou miru samostatnosti, ktera neni zanedbatelna.
Dobrá práce Vidláku, jsi ten nejlepší survivalista, kterého znám. Až to budou mít lidi na střechách opravdu ve velkém počtu, tak z toho státu budou platit výpalné v podobě daně.
Ahoj, to jsi mě dojal, protože TY jsi jeden z nejlepších co znám :-) Nechci to hrotit a říkat nejlepší, každý jsme v něčem lepší a někde máme rezervy. Tak ať se nám daří!
Nebude se jednat o daň jako takovou, ale spíše o úpravu odběrového diagramu pro majitele FVE, což bude pro ně znamenat zdražení elektřiny z distribuce. A nebo budou platit z distribuce např. dle spotových cen dle skutečného odběru za každou hodinu.
Zásadní věta byla dimenzovat FVE podle skutečné spotřeby a nespoléhat se, že vydělám na prodeji do sítě. Nejefektivnější je zřejmě akumulace energie do vody. Instalovat FVE bez možnosti ideálního osvitu (zejm. v zimě) je s velkým otazníkem, resp. jako hračka pro nadšence;)
Jaký je rozdíl v ceně mezi 6 kWp a 10 kWp? Pár desítek tisíc? Podle mě se vyplatí to předimenzovat, nemusíte potom tolik řešit, zda to máte optimálně nasměrované a v měsících jako je říjen či únor budete rád, že vám to vyrábí víc.
@@jankolar5612 Souhlas. Dneska padá 10kW/10KWp/~10kWh elektrárna někam k 450kkč před dotací. Rozšiřovat elektrárnu později stojí více peněz a času. Pokud je místo na střeše, tak tam dát rozumě co se vejde. Rozšířit baterii pak je většinou menší problém, než někde montovat další panely.
@@oollttuuLze předpokládat, že drahá el. bude zrovna v období, kdy nesvítí a naopak. Takže vůbec bych nesázel na to, že na prodeji přebytků FVE budu vydělávat. S přibývajícími mikro FVE mohou být často ceny i záporné.
Návratnost mé 10 kWp s 10 kWh baterií odhaduji na max 10 let. Tady je můj výpočet: cena 10 kWp FVE s 10 kWh bateriemi je kolem 400.000 Kc, za 10 let vyrobí cca 100 MWh elektřiny. Průměrná spotová cena 3 Kč / kWh, distribuce také cca 3 Kč celkem 6 Kč/kWh. Spotřeba domácnosti ohřev vody, svícení 4 MWh, elektrické auto: 2 MWh, prodej 1 MWh cca 2.000 Kč (v současnosti 3500 Kč/MWh), sdílení v rámci komunitní energetiky 3 MWh, celkem 10 MWh ročně. Pokud si pořídíte elektrické auto s průměrnou spotřebou 15 kWh a ročně najezdíte 20.000 Km tak spořebujete 3 MWh. Pokud máte menší spotřebu, tak od července můžete elektřinu sdílet nejlépe v rámci rodiny což Vám může ušetřit cenu za silovou elektřinu, která je v případě bytů s menší spotřebou větší než 3 Kč. Další výhoda je že budete mít zdrma chytré měření což Vám umožní nakupovat elektřinu za spotové ceny, které mohou být levnější než fix. Dalších 20% můžete ušetřit pokud budete chytře řídit a optimalizovat výrobu, spotřebu, nákup a prodej spotové elektriny. Panely budou s menší účinnosti fungovat 20 let a 10 kWh baterie při 5000 cyklech uloží 50 MWh elektřiny a i s poklesem kapacity bude fungovat dál. Navíc budete více soběstační. Pokud spotřebujete všechnu vyrobenou elektřinu, tak za 10 let ušetříte cca 100-000 -200.000 Kč s dotací 200.000 - 400.000 Kč a návratnost bude 7-10 let. Více informací jak můžete ušetřit s fotovoltaikou a sdílením elektřiny najdete zde: th-cam.com/play/PL8hhirH0XZqKH7hslBIdHhFvmvMdzXeFo.html
velmi dobre video. aby bola navratnost dobra, zasadne je spotrebovat vsetko co to vyrobi a najlepsie bez baterii. to znamena mat vysoku spotrebu v lete cez den, kazdy den. to je jediny scenar, kedy sa to urcite oplati.
Luxusní instruktáž jak spočítat návratnost a zjistit že to nemá smysl. Ještě jste zapomněl vzít v úvahu parametr stáří uživatele. Myslím že ten je také velmi důležitý. Moc děkuji za krásné video. Rád Vás leduji.
musíš si koupit na léto elektromobil,,,,)))) no já to vím...na chalupu by se to možná hodilo..když tam v zimě nejezdím a udělat si ostrovní systém...maximálně v nouzi použít agregát...dobrej stream
Vy lidé si jenom komplikuje život počítáte miliony můj táta+ brácha a já sme jeli do lesa narubali bukové dřevo na zimu za 400 korun a při peci nám bolo teplo celu zimu a mamka vařila na sporáku dobrůtky bez Ečiek farbiva krásná doba s pozdravom😊
Já mám na střeše v řadovce 5 kWp. Topení a ohřev TUV plynovým kotlem. Instaloval jsem 200l bojler se 4 kW tělesem( ohřev vody bude z přebytků+ ze změny tarifu D02d -> D57d=noční proud). Následovat bude instalace klimatizační jednotky s výkonem 2,5 kW, se kterou chci v létě chladit a jaro, podzim přitápět. Přebytky do 10,7 kWh baterie a pokud budou další budu dávat do EO.N za pár korun, bohužel. Spuštěno 01/24, tak jsem zvědav na funkčnost systému. Ale celkem mi to smysl dává, tak se těším na výsledky.
Ahoj Vidláku, my máme ostrovní fv elektárnu bez přípojky na síť už 9 let a spotřebu řešíme tak, že třeba nejde prát a vařit zároveň. Monitoring je jednoduchý, výroba a spotřeba v Ah, stav nabití baterií také v Ah. Výkon je 4,2 Kwp, baterie Nikl kad. 1500 Ah.
Ahoj, díky za video. Já jsem na to pohlížel tak, že jako mnoho dalších mám hypotéku... ještě za dobrý úrok. Za tři roky mi skončí fixace tak raději těch 300 tisíc vložím do mimořádné splátky. Pak na splátkách ušetřím víc něž bych ušetřil na elektrice koupí elektrárny.
Počital jsem to cca pul roku zpět. a porovnaval jsem urok 1,82 co mám ted a myslim, že jsem odhadoval 4% že bude za ty tři roky, ale křišťálovou kouli nemám. Stejně tak neodhadnu cenu elektřiny za 5 let @@jirkaz8943
Pekne video. Tri poznamky k navratnosti: - ta inflacia/rast cien elektriny bude mat myslim prave velky dopad na skratenie casu navratnosti - na Slovensku to mame super - elektrarne (respektive minimalne ZSE) poskytuju sluzbu “virtualna bateria” - to robi to ze ked vyrobim viac elektriny v lete, tato nadvyrobena elektrina sa mi odpocita zo spotreby elektriny v zime, vyuzivam tuto sluzbu aj je to fakt super. Mam v dome vsetko na elektrinu a po prvom roku to vyzera ze budem mat elektrinu vicmenej zdarmo (cca co sopotrebujem to vyrobim) takze navratnost (pri priemernej fakture za elektrinu poslednych par rokov) ak by sa nezmenili ceny elektriny mi vychadza cca 6 rokov. - ak by som vyrobil podstatne viac nez spotrebujem, planujem kupit stroj na tazbu Bitcoinu ;) Co znizi nvratnost uplne zasadnym sposobom.
Ahoj, doufám, že vám tu virtuální baterii "nezabili" vysokou distribuční sazbou, takže člověk sice neplatí za svojí elektriku, ale za její přenos k sobě.
ปีที่แล้ว +5
Skvely video! Vyslo mi presne to samy - musim mit jistotu, ze spotrebuju uplne vsechno. Tak jsem si koupil stary panely (celkove kolem 1kWp), regulator do bojleru si vyrobil sam a "investice" mela navratnost pul roku.
V jednoduchosti je krása. Tohle sem se snažil tvrdit jednomu z firmy co to montujou a vůbec to nepobral. Prostě viděl jen hlavně baterky a co největší plochu
Vidláku ,super výklad, Měl jsem nabídky od dvou firem ,Napočítali mě tam tolik sraček a výpočtů v kterých se nevyzná snad ani vysokoškolák . Cena kolem čtyřista tisíc, s tím že si k tomu ještě vyběhám dotace. První co by chtěli, tak zálohy na materiál. Mám kotlík na dřevo ,za rok dám za dřevo dohromady 13000 + elektřinu za rok dvacet tři tisíc . Takže jsem to vzdal a budu si vesele topit dřívkem a může být zataženo ,nebo roztaženo a je mě to fuk. Zdravím a přeji krásné vánoce tobě a tvé hezké a příjemné holce. Pátek Tonda Krušné hory Karlovarsko .
Když zelení soudruzi nám topení dřevem chtějí zakázat. Taky pro rozežraný stát není topení dřevem moc výhodné. Je to moc levné a na výpalném přes DPH toho moc nevyberou. Takže stát s nadšením podporuje tuhle zelenou politiku.
Děkuji. Dost dobře zpracované. Měl byste ale taky k tomuto výpočtu připočítat určitou nejistotu ceny elektrické energie. Mít doma něco, co mi dá alespoň částečnou nezávislost, to taky něco stojí. Samotná návratnost je jen hraní s čísly. Pokud byste měl cenu 1kWh za polovinu, tak se vám návratnost prodlouží o dvojnásobně. Další věc je, že je možné přejít na spotové ceny a připlatit si i za větší baterii. Pak je možné nakupovat a prodávat podle určitých parametrů, které si nastavíte v řídící jednotce. Vzhledem ke kachní křivce (saturace vytížení elektrické soustavy) je pak možné nakupovat pokud je elektřina levná a současně dobíjet z FVE (poledne) a prodávat ráno a večer, kdy je drahá. Výpočet ale není jednoduchý, tady by to chtělo trochu víc modelování. Jak velká FVE, jak velká baterie (kolik bude stát řídící jednotka se SW). Určitě se najdou postupně i firmy, které se budou živit jenom akumulací el. energie. Může to být poměrně dost výhodné, pokud k tomu bude uzpůsobená i legislativa. Jako další možnost mě napadla, vzhledem k novému zákonu o komunální energetice, že by se šlo domluvit ve vesnici se sousedy a přeprodávat si navzájem přebytky. Myslím ale, že už v ČEZ vymýšlí takové distribuční poplatky, že i kdyby to šlo jen 1000m od elektroměru k elektroměru, tak si na tom utrhnou tolik za distribuční poplatky, že to nebude výhodné. Zásobit se doma vodíkem na zimu jako dřevem? Je to možnost, ale to bude hodně drahé. Tudy ještě dlouho pro soukromníka cesta nepovede.
Ahoj, ano, je to košatější a je tam hodně možností. Například každá prohnaná kWh přes baterie stojí cca 2 až 3 Kč na životnosti baterek. Distribuční poplatky. Inflace... každý si to může spočítat podle svých znalostí.
Vidláku a co využít terciální akumulaci tj v tomto případě Písková baterie primárně nabít baterie, sekundárně nahřát bojler pro dnešní spotřebu a terciální nahřát pískovou baterii na zimu ?
Ahoj, viděl jsi to video, jak pán ukládá energii do písku, doufám, že jo. Najdeš na YT. "Sezónní akumulace tepla do 132 tun písku". Návratnost bude asi hodně velká...
Pekne video :) mne vždy vŕta v hlave jedna vec keď myslím na solárnu elektráreň. Vyťaženie, spracovanie surovín a výroba samotného solárneho panelu stoji určité množstvo energie. Vráti tu energiu ten solárny panel počas svojej životnosti ? Tento výpočet by ma veľmi zaujímal :)
Ahoj, možná v dřívějších dobách to tak bylo, kdy panely byly mnohem dražší. Dnes tomu nevěřím. Vždyť recyklační poplatek za panel je cca 2 koruny za kilogram.
To som nemyslel. Povedzme že na výrobu panelu použijem energiu jedného vagóna uhlia. Panel za celu svoju životnosť vyrobí viac energie ako bola použitá na jeho výrobu ? Lebo ak vyrobí menej ako ten "vagón" tak je to v podstate len okrádanie ďalšej generácie o suroviny@@vidlak001
Ahoj Vidláku! Děkuji Ti za praktické video. Ovšem jako mladého a perspektivního vynálezce a kutila bych Tě rád vyzval na realizaci experimentu s ohřevem písku z přebytků elektřiny z FV. Co ty na to? V rychlosti vysvětleno to funguje tak, že naplníš např. starý bojler suchým pískem, vložíš do něj měděnou trubku stočenou do hada po celé výšce bojleru, do měděné trubky před nabastlíš topnou spirálu a pred ní ještě ventilátor. Za bojler nabastlíš chladič vzduch-vzduch nebo vzduch-voda (třeba pro ohřev bazénu 😊). Pak ženeš horký vzduch trubkou do bojleru, kde teplo (cca 500-600°C) předáváš do písku a akumuluješ ho zde. Poté horký vzduch vycházející z bojleru musíš chladit cca na 80°C, aby se nezničil ventilátor, který žene ohřátý vzuch do bojleru. Pak ještě musíš mít výměník vzuch-voda, abys naakumulované teplo mohl využít na ohřev vody (třeba zkusit pár paralelně zapojených chladičů do auta😊), kdy pak můžeš ohřívat vodu v bojleru v době, kdy bude třeba několik dní pod mrakem a střídač s panely by vodu nezvládly ohřát. Tak jen takový tip na kutění. Mějte se se svoji dívkou pěkně a užijte si přicházejících svátků vánočních.❤😊
@@vidlak001 Určitě je čistý ohřev vody jednodušší, o tom žádná!😁 Tohle by byl fakt jen experiment. Ovšem tahle technologie se pomalu začíná rozmáhat a pokud někdo staví nový dům a uložil pod základy ne o do základů desítky metráků písku, může s tím i přes zimu topit. Ale jak říkám, byl to jen takový nevinný tip na experiment pro mladého kutila a vynálezce.😊👍
A měděná trubka se roztaví či změkne natolik že se poškodí to už je lepší použít to co se v minulém století dávalo do akumulačních kamen(maximálně 2 dny než samovolně vychladnou) nebo je rovnou požít jinak písek by musel být v zemi zaizolovaný a muselo by ho být desítky tun.
@@karelcerny1813 Píšete nesmysly.🙄 Bod tání mědi je 1085°C, takže 500-600°C je v pohodě. To by ty trubky během pájení museli topenáři na tuty zničit, ale to se nikdy nestane.
Díky za perfektní video. Není nutno komplikované výpočty, realita je známa. Návratnost soláru v současnosti je minimálně 15-20 let. A to nemůže u malého spotřebitele fungovat, protože životnost komponentů není 20 let. Například už za 2-3 roky klesá efektivita solárních článků - všechny výpočty předpokládají optimální podmínky, které nikdy nenastanou. K tomu náklady na údržbu, opravy a podobně - jděte do prdele s vaším green dealem, političtí paraziti, zloději a šmejdilové.
Pěkné video. Nicméně, přidanou hodnotou je hlavně relativní soběstačnost. Pokud dojde ke kolabsu sítě či útoku na síť, Vy fungujete dál. Můžete zapnout čerpadlo, svítíte, můžete topit přímotopem, ledničku to utáhne možná i v těch třech měsících s nejmenším slunečním svitem ;)
V praxi to není tak růžové. Baterie hlavně vyrovnává výkyvy den/noc. Takže v okamžiku blackoutu může být klidně na 30%. Na topení a ohřev TUV u blackautu zapomeňte. Lednička, svícení LED TV - to je tak maximum.
Ale pro někoho kdo má v domě elektroauta by to možna bylo dobré , ale jelikož jsem obyčejny chudý člověk tak na elektro auto nikdy mít nebudu, takže neřešim
Ahoj Vidláku mám rád tvoje videa a pokusy :), krásně a jednoduše vysvětleno, souhlas. Mám taky 10 kWp, z důvodů podobně jako ty, spotřeba podobně. Myslím taky dopředu. Dodělávky jsou ty nejdražší investice. Elektroauto, dává velký smysl, počítal jsem efektivitu cca 10 Kč/kWh a to je nej z těch přínosů. Auto člověk stejně potřebuje, na přesuny stačí a dá se sehnat ojetina za 200-300 tis. Časem se to ještě zlevní. Protože sis dal práci s výpočty, zkusím na oplátku nástřel: Řekněme, že pořídím jeté EV za 300 tis., ekvivalent spalováku by byl za 150 tis (obojí malá auta). Při pořízení mám na začátku ztrátu 150 tis. Ročně ujedu 15 tis. na pojížďkách kolem "komína". Náklady na benzín u spalovák jsou při spotřebě 5.7 l/100 km a ceně na litr 35 Kč 2 Kč na km. Tzn. za rok 30 tis. Kč. U EV, malého "vzrůstu" je malá spotřeba cca 12 kW/100 km. Na 15 tis. km potřebuji energie 1800 kWh. Jaro až podzim mi to dává vlastní FVE "střecha", řekněme 2/3, tj. 1200 kWh. Zbytek 600 kWh koupím v běžném tarifu D25 (pokud vlastním EV, mám ho automaticky k dispozici), tj. 5 Kč/ kWh. Tzn. 600*5= 3000 Kč. Takže v roce mám další přinos 30.000,- Kč-3.000,- Kč, tj. 27.000 Kč. Dalším přínosem je možnost nočního proudu i pro zbytek spotřeby elektřiny, především v zimě. Levnější servis automobilu, pojížďky mu vůbec nevadí, zatím co malé posuny vyloženě naftě nebo benzinu škodí. A co třeba bateriové nářadí, nebo traktůrky, sekačky, bagříky (třeba budou mít tyto větší stroje jednou společnou, přenositelnou baterii s větší akumulací. Nebo další skvělá možnost, baterie u některých značek EV umí fungovat jako záloha. Takže od jara do podzimu si prodloužíš možnosti záložního zdroje. Trošku jsem se rozepsal v odpověď na tvou práci a jako vyjádření díku ke tvé práci. Měj se krásně Vidláku, fandím!
Ahoj, děkuju za příspěvek :-) Ano, je to obsáhlejší téma a najdou se v něm i zajímavá řešení. Třeba i tepelné čerpadlo mi dává smysl. A zateplit barák.
Pročpak? Máte osobní špatnou zkušenost? Jaká je podle vás životnost baterie? Chápu vaše obavy, ano cena je vysoká. Životnost s akceptovatelnou degradací je delší než život zbytku auta a to by mi stačilo. Snažím se získat informace od lidí, kteří auto vlastní, nikoli od "odborníků" z nenávistných webů.
@@maskra01Maskra Janskoda má podla mňa pravdu s elektromobilom. 1.Je pravda že elektromobil je riešenie na uloženie elektriny ,ALE ojazdený elektromobil v akom stave má baterku? 2. Je pravda že bateria elektroauta je vynikajúci zdroj ukladania nadbytočnej elektriny, ALE každým mabitím a vybitím baterie degradujete batériu. 3. Elektroauta prestali štáty dotovať tým pádom čo , no zdraželi a neočakávam že v blízkej dobe by ich znovu začali dotovať. Čiže elektro auto by bolo riešením ALE sú to ďalšie money money money. Inak super video veľký LAJK 👍
Pozdravujem z USA, FV panely maju zmysel napr. v Yukon territory pre lovca kozusin , moze si poziadat o potravinove listky " on line" a netreba cestovat kazdy mesiac na urad.
Priateľko, nebudem spochybňovať tvoje výpočty, ja som si svojpomocne postavil 3x FVE na každú fázu zvlášť, prvá ktorú som postavil sa mi už vrátila do 5,5 roka - to je realita, druhá je návratnosť cca 7 rokov a tretia cca 13 rokov, ide o to za akú cenu nakúpiš a ako máš systém postavený a ako reálne dokážeš využiť to čo si vyrobil... ja vychádzam z reálnych skúseností keďže FVE prevádzkujem už 8 rok na rodinnom dome a využívam virtuálnu batériu a to nemám úplne optimalizovaný systém - na tom pracujem.... inak ďakujem za odkazy tie sú super.... ak chceš rátať návratnosť skús si to namodelovať na absolútne jednoduchom prípade ohrevu vody do bojlera bez meniča a prípadne s jednoduchým meničom bez pripojenia na sieť a vídu ti úplne iné čísla aj návratnosť ... ono to nie je tak jednoduché rátať návratnosť, za mňa považujem FVE za super pokiaľ je správne naprojektovaná a správne využitá.... pekný deň a veľa zdaru ! Batériové systémy sú v podstate bez návratnosti počas životnosti systému... aby som bol spravodlivý, samozrejme ak to dáš urobiť firme tak návratnosť vystrelí na úplne iné čísla, to je fakt... pre úplnosť musím dodať že to je inštalácia na Slovensku kde funguje súčtové meranie po 3 fázach nie ako v ČR po jednej fáze osobitne čo je výrazná nevýhoda...
@@alesmraz6158 áno to máte pravdu... v ČR máte smolu aj s princípom súčtového merania po fáze, u nás v SR je to v súhrne a tým pádom výrazne výhodnejšie...nikto to nemá len ČR... divné asi naschvál
Taky mi přijde že velká elektrárna s bateriovým uložištěm se málokomu vyplatí. Nicméně verze na ohřev boileru za 90 000Kč je ok. Bez dotací by teda byla i tahle verze byla na hraně. Pěkné video. :)
kde jste prisel na 90 000? I 45 000 je moc. V Vidlakovem minulem videu o navratnosti FVE pro TUV podrobne rozepsal muj ekonomicky postrech za letosni rok. V zkratce cena 35000 navratnost pres 20 let
@@vidlak001 Mě stály baterie LIFEPO4 24V 2,5Kw 2/3 pořizovacích nákladů ale je to klíč k úspěchu u malých elektráren(1,4 Kw) protože i to málo co se v zimě vyrobí se dá rozumně použít jinak dnes jsem druhý den dobil téměř baterii do plna ale dalších 5 dní předtím(zatím nejdéle) jsem dobil do 3/4 kapacity(začíná dobíjet asi od 100W vlastní spotřeby malých spotřebičů) možná u Vás má vliv sériové zapojení kdy nejslabší panel je ve vůdčí pozici dodávky do měniče.Také měnič či MPPT regulátor mohou zabírat od určitého napětí který se neshoduje se skutečnou křivkou výkonu panelů(u mých panelů je rozdíl 5V) místo deklarovaných 33V je to asi 28V, mám je navíc zapojeny paralelně takže se ovlivňují ty ve stínu že posilují ty nezastíněné(a mám vzestupný měnič asi na 130V) kvůli běžnému zapojení malého 80l bojleru(ne drahé Dražice). Pokud můžu láduji akumulátor a až poté bojler zatím jsem bojler nezapnul na kolektory od začátku prosince.Baterie a panely se zaplatily dříve asi za dva roky provozu bez kvalitních akumulátorů jsem jel na olovo(cca 2000kč).Zatím mám 85 cyklů od února což při "dekralovaných" 3000 cyklů(100cyklů za rok) je asi 30let ale když mi baterie vydrží přes deset let(některé life do náředí už vlastním více než 20 let) budu spokojený.
Nazdar Vidláku. Bavit se o návratnosti FV, je mimo pochopení problému v současné ČR. Pořídil jsem FV aniž bych tak nějak uvažoval o návratnosti. Tedy FV jsem pořídil již před třemi léty svepomoci, bez dotací, a ostrovně. Tedy nejsem napojen na žádné sítě. Pořídil jsem si FV, abych byl nezávislý na systému institucí ČR. Fotovoltaiku jsem umístil tak, abych mohl v zimě z panelů shrnovat sníh, aby mohly panely vyrábět i v zimě. Momentálně nejen peču vařim smažím, či sekám trávu nebo pílím dřevo a j domácí spotřebiče, jako je bojler, vrtačka či bruska a svářečka. Také pohání domácí vodárnu, pračku i dobíjí nový ELEKTROMOBIL. Dva měsíce v roce, tedy prosinec a leden je výroba elektřiny z fv značně nízká. Baterie mám 10 kW Lifepo4. Zkušenost jiných, dotace spolkne firma, tak že vás přijde tak jako tak na stejné peníze jako by jste si FV pořídil bez firmy. V prosinci a lednu vařím plynem z láhve, a z FV jde jen pohon mrazáků a vodárny s pračkou. V oněch měsících přitápím krbovou vložkou a dřevem, což mi ohřívá i bojler s teplou vodou. O svícení se ani nebavím, zde používám starší olověmé akumulátory 10 kW, které jsem vyřadil z fv. Ty rozsvěcují led žárovky se spotřebou pár watů, a dobíjím je zvlášt ze své sítě nabiječkou na autobaterii jednou za dlouhý čas.
@@vidlak001 co je důležité a proč mít fv ostrovně ? Platí obecně. V létě je malo baterií na uchovaní vyrobené elektřiny, v zimě je malo panelů pro výrobu elektřiny. Z toho plyne, pokud máte fv napojenou na síť a hodně panelů kvůli větším výkonům v zimě, za soumraku a při rozednění, hrozí vám v létě přetoky do sítě. Tedy pro napojené fv na síť velké omezení výkonu a užitkovosti kvůli nepovoleným přetokům a hrozbě obři pokuty.
Do výpočtu by se také mohli započítat náklady ušlé příležitosti, pokud by se penize investovali. Druhá věc je ,že si kupujete zařízení o které se budete muset starat, bude se rozbíjez a porouchávat, hodnota práce na FVE bude drahá. Pokud do střechy zateče , tak pokrývač bude nadšený z demontáže FVE....
@@vidlak001 Bitcoin ted stoji milion, tak ho muzes prodat a koupit si solary i s Amperakem na odbornou montaz :D Video je super, protoze malokoho napadne nejdriv pocitat a pak porizovat. A pritom je to zaklad. Ale mozna se blizi doba, kdy bude mozne sehnat panely za odvoz ze solarnich farem.
1/ Ty výpočty neobsahují samotnou spotřebu měniče a regulačních prvků. 2/ Dále neobsahují ztrátu v měniči a na akumulátorech tedy uložení do akumulátoru a znovu nestřídání do sítě. 3/ není to 90 dnů, ale 100 dnů dle oficiálních tabulek to období kdy nic nevyrobí. 4/ Není zde vůbec zmíněno to, že samotný váš zdroj musí být pokryt rychlou plynovou elektrárnou v elektrické síti, a to značně zdražuje elektřinu všem nejen vám, a to znamená že pokud už do sítě dodáváte tak to za vás všichni ostatní dotují v nákladech na elektrizační soustavu. 5/ V neposlední řadě nikdo lidem možná záměrně nebo z neznalosti neřekl že v současném pojetí sítě je to postavené tak že elektřina ze sítě doputuje k vám s cca 5-20% ztrát, ale od vás se v síti dostane nejdál tak 500 m. 6/ Jinak řečeno nikdy to nebudete schopni dostat z panelů zpět do sítě. Pokud tedy za tisíce Biliony Euro nepředěláte celou Evropskou síť na stejnosměrnou! Závěrem FVE dává smysl, pokud ji zbudujete ostrovně jen pro nějaký konkrétní účel a pokud možno ani nedodáváte zpět do sítě. 7/ Dále dává smysl, pokud veškeré přebytky budete umět uložit třeba do vodíku na zimu a na pohon vozidel což zatím neumíme! A pokud budeme umět je ještě otázkou, jak drahé to ukládání bude.
Ahojte.. Tak toto bol najpesimistickejsi vypocet, aky som kedy videl.. ale aby som sa drzal faktov a nie dohadov. Mam ostrov FVE s bateriami o vykone 4.7kWp na takmer rovnej streche (mierny sklon na juh 5 stupnov) Za rok, od zaciatku septembra do konca augusta mi dala fotovoltaika 3720 KWh. Po prepocte ceny elektriny (0,2€/kwh - komplet cena vratane distribucnych poplatkov z mojej faktury) mi fotovoltaika zarobila za 12 mesiacov 760€. Mam aj GBO vytazovac fotovoltaiky, ale od maja, do septembra, nemam kam davat prebytky a tak nevyuzijem cely potencial, ktory tu je. Z toho si kazdy moze vyratat pribliznu navratnost podla toho, kolko by ho stala vstupna investicia.. Je rozdiel, ci kupi jeden victron alebo 3 dvojnasobne vykonne Growatty za tu istu cenu. To je ale na inu debatu...
Mám pre vás dobrú správu: váš výpočet má jednu veľmi zásadnú chybu! 😀 A síce tú, že dnes každá firma, ktorá dodáva elektriku (aspoň na Slovensku je to tak), poskytuje službu tzv. virtuálnej batérie - takže vy prebytky nepredávate svojmu dodávateľovi elektriky za peniaze, ale si ich tam ukladáte na dobu, kedy súčasne elektriku nevyrábate a súčasne ju potrebujete (zamračené, v noci a pod.). Takže pokiaľ nemáte naozaj totálne predimenzovanú fioivoltaiku, vlastne žiaden vyrobený Watt nevyjde nazmar, ale ho neskôr spotrebujete. Áno, elektráreň si strháva kW za tú samotnú službu, ale stále je bilancia plusová, takže z virtuálnej batérie dostanete viac, ako vás stojí. Videl som niekde zodpovedný výpočet, podobne sa dotyčný snažil zahrnúť tam všetky faktory podobne ako vy - a s tou virtuálnou batériou mu vyšla návratnosť niekde okolo 5 rokov pri dobre navrhnutej fotovoltaike.
10 MWh nestačí na domácnost o spotřebě 3 MWh. proč? V zimě máte násobně větší spotřebu a násobně menší výrobu. Takže v zimě bude elektřinu dokupovat za cca 5 Kč (nikoliv za 9) a v létě bude prodávat přebytek za 2kc cca 7MWh.
Virtuální baterie je forma smlouvy s dodavatelem energii, kdy vy mu přenecháte přetoky zadarmo a on vám do výše vašich přetoků dodá energii za cenu distribuce (cca 1 Kč/kWh). Přetoky mundáte v létě, on vám energii dodá v zimě. On v létě vaši energii prodá za plnou cenu vašim sousedům bez nákladů na distribuci za plnou cenu, nebo čas využije pro odstávky stabilních zdrojů. Vy můžete pálit v zimě co jste našušnil v létě. Pokud to bude fungovat geniální. Já si to pro jistotu fixnul na 3 roky.
Vidláku máš víceméně pravdu,to co jsi zde shrnul,já vím dávno,navíc dotace jsou obecně hrozná deformace,ale nepotěším tě,no ono z toho v podstatě není cesta ven a protože nechceme zpět do jeskyně,tak nám zbývá jen optimismus,jsem zvědav jaký závěr bude příště.
Přesně tak Vidláku. Proto (komunitně) vůbec neřešíme návrostnost, ale kolik jsme neodebrali od poskytovatele bez ztráty komfortu mezi jednotlivými vyúčtováními. Někdo to porovnává s předchozím skrze kWh, jiný přímo penězmi dle aktuálních cen, páč tomu naše drahé polovičky nejlépe rozumí, než omáčce kolem návratnosti, která je víc chápána jako ospravedlnění investice podepřenou nepřesným výpočtem a komercí. Nás hobbysty prostě pojí jiná filosofie, což je i o možnosti v průběhu provozu upravovat parametry mikrozdroje podle vlastních potřeb.
Parádní video. JJ přesně tak, jen co jsem připojil první string v létě (baterie nabitá 9.30 ráno ) jsem dětem pořídil venkovní vířivku. Tam hned ledasco spadne, odhadem 1MWh.
Krasny vidlacky elaborat! Jeste bych zduraznil ze v zime, kdy je vyroba nejnizsi je v pripade topeni elektrinou (elektrokotel, tepelne cerpadlo, klimatizace) naopak spotreba nejvyssi, takze nestaci nepocitat ty 3 mesice s vyrobou ale jeste navic je potreba navysit spotrebu o topeni (treba 1-3-5MWh nebo i vic, dle domku).
No a vlastně jsem neřekl dulezitou věc pro dnešní situaci na trhu paliv. Pokud někdo potřebuje zapnout cirkulárku, nebo stipacku, a jiné těžší zařízení a jeho fotovoltaika to neutahne. Tak je levnější než cucat energii ze sítě si pořídit dieselovou centrálu, protože tam vás vyjde kW méně než že sítě...obzvláště pokud mužete sehnat naftu levněji. No a nebo centrálu na plyn...👍
Velmi divné počty:) nic méně počitat neslunné dny, zimu a hlavně náklady na údržbu , revizi a baterie. Navíc myslím že pořád je omezení co se týká počtu panelů kdy CEZ ani EON nepotřebují aby jste byli nezávislí. Takže když vezmu návratnost tam mi to pořád vychází přes 20 let a do té doby je třeba měnit a vylepšovat a taky kde je eko likvidace. Ne FVE určitě nechci snad jen když nebudu vědět co s penězi.
Všecho má řečeno ohledně návratnosti a ta je skutečně přes 20 roků, i legislativní rámec zmínil. Pokud vyrábíš pouze pro vlastní potřebu, není omezení, pouze s instalací nad 10kWp pozbýváš případné finanční podpory (dotace). Ano, fotovoltaiku si pořizují dvě skupiny lidí : Movitější, kteří k tomu nemají vztah a vnímají to jako módu a ti, kteří to mají jako hobby a návratnost skutečně neřeší.
Dalsi vec, s kterou je potreba vzdy pocitat je, ze PORAD musite mit GRID to znamena porad platit za podelany hodiny tj rezervu v siti napr 3x25A v sazbe D25D coz vychazi asi nejlip a to je treba dalsich 5tis rocne aniz byste sahli za cely rok na vypinac na zdi (ale to budete platit vzdy s elektarrnou i bez, jen ze tomu poplatku neuteceme) a pak razem kilowata nestoji 5,6 nebo8 ale i mnohem vic, rozprostreme do toho tento fixni plat. Ja v lete prakticky prezivam jen ze slunce a z baterek cim vice mame naaukmulovane energie, tim dele vydrzime bez slunce, a prekleneme skarede pocasi, nez zase slunce vyleze, to same plati o noci bez baterek razem opet sosate ze site.....baterky vyhoda i kdyz za ukrutnou cenu protoze cca jedna 1kWh stoji cca 10tis, obecne plati, ze mit 20kWh v akku je uz dostacujici luxus, obvykle se nabizi mezi 10kWh az 15kWh. S 20ceti s prehledem vydrzite dva dny i vic bez slunce (ono vzdy neco malo sviti) A pretoky? To je kapitola sama pro sebe. myslim, ze aktualne nabizi nejvic Centropol a to 3500kc za 1MWh (tedy 3,5 za kWh) zdarec
Ahoj, děkuju za příspěvek. Kamarád hodlá snižovat sazbu za jistič a přejít na jednofázovou 10 nebo 16A. Ještě je možné zmínit distribuční sazbu a připravované sdílení energie (za tu sazbu). To je taky kapitola :-)
@@vidlak001 Ahoj priteli, ano provozuju uz par let a muzu rict ze jsem spokojen. Delal jsem si to sam. Dulezity je vyber systemu. Mam 1F system a zastavam teorii jedne silne faze. Vlastne uvnitr domu 3F nepotrebuju, maximalne 2F jede sklokeramicka deska. Mam Alpha Storion ESS a 4,6kWp stresni instalaci (moduly muzu navysit o 30% vykonu proti menici ktery ma 5KW, mPPT to zvlada s prehledem a stringy jsou do 1000V) a jsem fakt spokojenej jak ma ESS i velmi presny merak, cili co ukazuje FVE je pravda i z 4Q z vypisu namerenych dat z portalu v odchylce do 1%. Ale zpet k tomu co jsem chtel napsat a to je k te uspore. Muj dum ma rocni spotrebu dlouhodobe cca 4,5MWh (topim ale plynem do podlah), proto ta instalace je 4,6kWp. K udajum za r 2023 jsem vyrobil 4923kWh, z gridu si cucnul 1151kWh a pretoky cinily 1635kWh. Cili zjednodusene 4923-1635=3288+1151=4439kWh coz LOAD cili ta spotreba domu, tim padem pokryvam z FVE 3/4 celkove rocni spotreby.. Coz je fajn a za pretoky jsem dostal taky nezanedbatelnych 5500kc. Uspora vyjadrena v korunach je, ze pri sazbe D25D a (3x25A) nejakych prumerne 400kc/mesicne od brezna do listopadu a za prosinec a unor cca 1600kc mesicne. Fakturace je odecet typu B (jako kazdy s 4Q hodinama) takze uspora je relativne presne pocitatelna. Proste pri stavajici fixaci, ktera mi sice za mesic konci bych platil pravidelne cca 20k rocne s tim ze s FVE platim cca 8k a kdyz prictu pretoky za 5k tak cca 17k rocne dela rozdil v muj prospech. Sleduju Te rad, mej se a vice kdyztak v PM, mam i chatu, kde jede uz sitak, drive byl je ostrov, furt se nekam posouvam 🙂🙂 fajn den alda
Ahoj, určitě je to lepší než je nevyužít a je to jednoduché :-) Ovšem pokud by se přebytečná elektrika pustila do tepelného čerpadla, tak z toho vyrobí několikrát více tepla.
Neviem ako to máte v Česku no u nás máme možnosť "virtualnej baterie" u našich dovozcov elektriny. To znamená že síce prebytok energie najmä v lete poslem do siete preč, no tu energiu nepredávam, hodiny spočítajú koľko energie som poslal a potom v zime ked panely nebudú stačiť tak tú moju prebytočnú energiu z leta môžem využiť v zime. Síce neviem aké presne su poplatky za tú možnosť ale som si istý ze sa to oplatí viac ako predávať. A ak náhodou máte dva a viac domov/bytov cez toho istého dodávateľa na to isté meno, staci ze mate fotovoltiku na jednom dome, a v druhom tu energiu prebytočnú viete využiť práve cez tuto "virtualnu bateriu" čo je tiež zaujímavé
Zatim nejlepsi a nejduveryhodnejsi vypocet, co jsem videl. Ja dosel k 15 let s dotacemi a plno der do baraku a strechy a rozhodl jsem se tim vice nezabyvat.
Ahoj, snad se to zlepší a ceny klesnou, už trochu klesly :-) I když hodně lidí argumentuje, že ceny energií budou pořád jen stoupat... žijeme trochu v nejistotě :-)
Virtuální baterie tomu pomůže úplně nejvíc. Tedy pokud to bude fungovat opravdu jak tvrdí ČEZ že započítají kW vyrobené versus kW spotřebované a z těch se bude platit jen daň a distribuce...
Pěkně jsi to shrnul, tak doufám že teď bude méně těch, co se nachytají na čísla, které počítají neférové firmy, jen aby prodali. A mám pocit, že ten limit 10kWp už je zvýšený a platí jen pro ty, co chtějí dodávat do sítě. Taky pokud jsou panely za hubičku, není na škodu jich mít víc, protože když je pod mrakem, tak každý watt navíc je dobrý.
Ne, FVE se nevyplatí. I když mě to vychází asi na 135tis nákladů po odečtení 275tis dotace na těch 9.9kW + Solax + 2 nabíječky na auto a 11,9kWh baterky. Ale i tak počítám že vyrobím jen 7,8MWh kvůli náklonům,zastínění a dalším blbostem. Spotřeba bude kolem 5,5MWh ročně tedy cca 3,5-4MWh ze solárů. Pokud přidám elektromobil bude návratnost ještě v pohodě (i když cena elektroauta je na polemiku samo o sobě - pod 6 sekund to moc "levných" spalováků na stovce neumí :) ). Další elektrárna na chlalupu bude asi podstatně levnější protože mezitím klesly ceny panelů 550W na někam k 2400Kč s DPH a něco se ušetří i na předělávce elektriky oproti té první. Samo dotaci 275tisíc mám ještě po staru přikleplou taky. Elektronům zdar i když je to bez dotace defacto u nás nesmysl a nebo jen drahé hobby.
Mám ftw 5,9kW bez batérii iba s virtuálnou čiže čo vyrobím a nespotrebujem si vezmem nas5 apoň za 1/2 čo je lepšie než pustiť ju zadarmo do siete . Ročne mi to ušetrí cca 600-700€/rocne komplet, už závisí od slnečných dni a od toho koľko jej spotrebujem, keďže mám spotrebu elektriny bez odrátania ftw a potom mám to aká mi príde faktura za elektrinu. Tým že mám ročnú spotrebu cca 16mWH ročne tak cca 4-5MWh mi to ušetrí. Stalo ma to 5000€. Návratnosť pri dnešnej cene cca 7-8 rokov čo sa stále oplatí. Ak cena elektriny pôjde hore čo ide každým rokom rátam cca reálne 6 rokov návratnosť keďže nemam plyn iba elektrinu a tepelko :) keď ale máte spotrebu pod 12-16MWh ročne tak tá návratnosť už nie je extra zaujímavá. Ftv bolo vhodne skôr pre firmy čo majú spotrebu niekde od 2mwh mesačne čiže im sa to vráti rýchlejšie. My vo firme máme spotrebu 5MWh mesačne cize tam je návratnosť 5x rýchlejšia ak by bola spotreba vyssia návratnosť je ešte rýchlejšia. To je ako s autom na lpg čím viac km spravím tým skôr sa mi tá investícia do splyňovača vráti a stále sa vráti :) hoci len keby mi to ušetrilo 1000€ tak sa to oplatí ale ušetrí to celkovo oveľa viac
@@vidlak001batéria to cele predraží o 100% čiže návratnosť toho celého sa v podstate zdvojnásobí a životnosť baterky je zo všetkých komponentov najnižšia. Menič vydrží min 10 rokov keďže je naň 10 rokov záruka. Panely budú vyrábať 20-30 rokov len už budú vyrábať menej. Menič 5kw stojí cca 500-1000€ čiže ešte sa oplatí kúpiť nový druhý v poradí a bude fungovať ďalších 10-15 rokov. Takže pri takej spotrebe ako mám ja s tým že cez deň miniem 70% energie ktorú vyrobím tak sa to celkom oplatí. Rovnako ako sa oplatí mať auto na lpg keď na ňom najazdím 150-200000km lebo sa mi vráti cele auto a ešte ho predám za 5-8000€ v akomkoľvek bude stave. Za ten rozdiel a zostatok čo som ho predal kúpim nové a postup opakujem a jazdím oproti benzínu za 1/2. Ak by som v dome mal plyn určite neinvestujem do fotovoltiky lebo plyn je na kúrenie lacnejsi ako kúriť s tepelným čerpadlom. Akurát že s plynom neviem chladit a s tepelným čerpadlom áno. Ja chladim stropom a je to super v zime mám spotrebu aj 2mwh mesačne ale v lete nejakých 300-400kw čiže sa mi to priemeruje na cca 1MWH mesačne alebo menej už záleží koľko svietim varím periem suším vytapam atd ale dom ma plochu 290m2 3 M stropy a okna 200m2 hliniky ktoré dosť prepúšťajú. V dome v zime 24 v lete taktiez 24. V kúpeľniach 25 stupňov tj. nadštandardný tepelný komfort.
Mám pro Vás jiné info zkuste jako fandové vyrobit vodík v malé nádrži s tankovací pistolí pro vodíkové auto. Malá nádrž čas je relativní pojem. Malé větrníky dva nebo kdo má zahradu tři na stožáru soláry. Myslím že pro kutili to nebude problém a jednou si palivo budeme moc vyrábět na zahradě sami. Můžete se složit na prototyp. Určitě mezi Vámi či zapálení fandové jsou šikovní ing. Přípojku na vodu či studnu má skoro každý.
Zásadním parametrem při výpočtu návratnosti FVE je její konfigurace. Při takto nastavených parametrech a zohlednění nákladů na financování není návratnost 20 let, ale v nedohlednu. Jenomže : je na spotřebu cca 3,5 MWh potřeba elektrárna za 0,5 mil. CZK, což je při dnešních cenách nejméně 10 kWp + 12 kWh ? No jasně, že ne. Pokud nebudeme žádat o dotaci, tak stačí 3 kWp bez baterie, které bez dotace nemají návratnost. Cena spadne odhadem na 120 tis., roční úspora cca 10 tis. a návratnost je 12 let. Pokud si o dotaci řekneme, tak s baterií bude cena 200 tis., dotace 100 tis., čistá pořizovací cena 100 tis., roční úpora cca 12 tis., návratnost 8,5 roku. Pokud nebudeme FVE vůbec pořizovat a půjdeme si do práce vydělat roční úsporu cca 10 tis., návratnost jsou max. 2 týdny a pořizovací cena nám zůstane. Obecně vzato při takto nízké spotřebě ty návratnosti moc nevychází a FVE nestojí z finančního hlediska za námahu. Jen na doplnění : mám doma spotřebu 19 MWh a matematicky mi vyšlo, že vhodná konfigurace je 8+8. Jenže panely časem stárnou a baterie taky, takže budu pořizovat 10+10. Návratnost vychází na necelých 7 let. Zohledňuji časovou hodnotu peněz, růst ceny elektřiny, jeden nový střídač (nevěřím, že vydrží 20 let), pravidelné revize a mytí panelů (1 x 5 let). Nezohledňuji prodej přetoků - cca 2 MWh, s virtuální baterií nepočítám. Možná, že se někomu bude zdát, že mám návratnost špatně spočítanou, ale to jen proto, že neznáte podrobnou spotřebu domu, což je taky zásadní parametr - pro kapacitu baterie a využitelnost výroby pro vlastní spotřebu. Nejen celkově, ale i po měsících a rozdělenou na topení, bojlery a ostatní (a to dále po jednotlivých spotřebičích) a dále pak rozlišenou na den a noc. Další investice do FVE nemají ekonomický smysl, úspory bude třeba řešit jinak.
Psycholog ví, že definice "normálnosti" se u člověka stanoví velmi obtížně a ekonom ví, že neméně je obtížné stanovit "normální" cenu nebo "normální" výplatu. Ceny budou obyčejně vysoké a mzdy nízké, no a my budeme samozřejmě vždy "normální", kdežto ostatní budou pro nás paka :-).
@@AndrejMudrayLichva je stanovena zákonem, ty filozofe. "Ceny budou obyčejně vysoké a mzdy nízké" V ČR určitě. To se stačí se podívat na data. Ale sem přesvědčen, že to tak má být, protože nic není náhoda. Ať žije demográcyje.
Problém je, že energii to dodává přesně v době, kdy ji nepotřebuješ. V létě přes den. Pokud by se prachy na zasrané dotace FV a větru daly do vybudování jaderných bloků, tak jsme za vodou!
@@michalhusak6460 100% letní spotřeby. A jejich přebytky dělaj bordel v rozvodné síti. No a v zimě majitelé FV sosaj z rozvodné sítě. Logické řešení pro stabilizaci sítě by byly vysoké pálky za rezervovaný příkon.
Logické řešení by byly vysoké pálky pro všechny občasné zdroje, které musí být 100% zálohované. Nejen pro FVE na barácích, ale i pro solární parky a fofrníky. Zcela souhlasím, že 100% pokrytí spotřeby z moderních JE by bylo optimální řešení - pak by občasné zdroje byly zbytečné, nebo vhodné jen pro něco (ohřev a filtrace bazénu v létě, klimatizace). Ale jak k tomu vlády + lidi přesvědčit ... Asi to chce pořádný zimní blackout ....
Dali sme si fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Virtuálnu baterku a máme dostať dotáciu. Bolo to cez firmu, bolo to s stresom a problémami. Ono to funguje a veľmi dobre. Teraz to skúšame či sa to oplatí v realite. V apríli budeme vedieť visledok. Bude to rok čo je všetko spustené. Ale jedno už vieme teraz. Nízke poplatky za energie sú veľmi príjemné. To čo sa ušetrí je viac ako úrok v banke. Na to čo sa do toho investovalo.
Skutečná návratnost bude nižší, jelikož cena elektřiny bude růst (nejen inflací). Zároveň spotřebováváme stále více energie a doba levné el. energie skončila.
Krása, paráda. Videl som Vaše video prvý krát a KLOBÚK DOLE!. O číslach by sa skutočne dalo polemizovať, ale návratnosť je skutočne zatiaľ v nedohľadne. Dnes je to pravdepodobne skôr o nadšení a bez urážky trochu aj nevedomosti. Na druhej strane, aktuálny stav beriem ako fakt(a je jedno či u Vás alebo tu v SR), ale dúfam, že sme vo vývoji, ktorého cieľom je prechod na tieto OZ. S podstatne lepšou matematikou návratnosti, tak aby sa to skutočne oplatilo všetkým.
Jako zaznelo tam vsechno popravde. Jen bych se treba v pristim videu zameril na idealni velikost FVE pro rodinny dum. Jak mam 6 panelu tj. 2,4kWp, baterku 7,5kWh a jsem spokojeny. Realne si myslim, ze se mi FVE vrati driv, nez se stihne posrat baterka. Podle rocniho provozu to bude za 5-7 let. Na super zbohatnuti to neni, ale je to lepsi pocit, kdyz tem smejdum nemusim platit tolik. Pokryju tak 40-50% rocni spotreby, pretoky nula. Cloveka to musi bavit a musis si to umet udelat sam, jinak je to ekonomicky nesmysl… 😉 Btw: ted v zime mi slepicky vydelaji vic jak cely panely! 🐓☀️🤷
Tyhle návratnosti mě vždycky dostávají , mám rád panely taky mám svojí elektrárnu a příjde mi to jako vymývání mozků dodavateli elektřiny od čezu atd, aby jste si to rozmysleli, u žádných jiných strojů se návratnost nepočítá , proč zrovna tady ?
Ahoj Vidláku, nemohl byste, prosím, zkusit rozebrat účinnost solárních teplovzdušných panelů (hlavně s ohledem na odvětrávání rekreačních objektů - tedy těch, kde v zimě nikdo není?) Děkuji
No v zimě na m2 dopadne cca 100Wh denně, takže teplo to v zimě nedá skoro žádné, ale trochu průvan to udělat může. Od března dál, to nějaký přínos mít může.
Souhlasim, ze firmy, ktere to motuji na tom maji zlaty dul, ale jako vlastnik 10kWp systemu rikam, ze to byla super investice viz. muj detailni popis zde v diskuzi pod videem, kam jsem detailne vypsal moje ceny.
@@vidlak001Strašná spotřeba energie, která nás stojí majlant. Bitcoin je žrout energie, proto ho nikdy víc kupovat nebudu. Zlato je super a tvoji minci chválím.
Těžaři se přirozeně snaží těžit co nejlevněji, aby měli vyšší návratnost. To znamená, většinou se pohybují poblíž například vodních elektráren a spotřebovávají přebytečnou energii, která je téměř zadarmo oproti cenám, které platí normální zákazník. Jste pomatený. Retail miliardářům nic neplatí. Já jsem toho důkazem. Dejte si čaj a v klidu problematiku nastudujte. Mezi námi, zlato už se dávno netěží krumpáči a jeho těžba je šíleně neekologická a nebezpečná.
Já bych ještě přihodil pár drobností, které ten výpočet zkomplikují někam k nespočítatelnu a myslím, že nebyly zmíněné (dokážu zapomenout co bylo před minutou). Ceny elektřiny, jak nákupní, tak výkupní, se mohou dost snadno a rychle měnit, takže to snadno může návratnost značne prodloužit nebo zkrátit. Inflace - peníze, které (ne)vydáme dnes, budou mít za pár let citelně nižší hodnotu (proti deflaci urputně bojuje každá centrální banka, s tou bych nepočítal) a běžný bankovní úrok ji nikdy nepokryje, takže někdy se vyplatí investovat i do projektu, který by se na první pohled mohl zdát ztrátový. Změna chování uživatele - kromě elektromobilu, což je jednoznačně velký spotřebič, tu mohou být i další, menší, ale zato jich bude víc. Když je v létě elektřiny nadbytek, někdo se třeba rozhodne pořídit si klimatizaci, kterou do té doby neměl. Nebo nějaký automat na zalévání zahrady. Rekuperační větrání. Do skleníku se dá přisvícení nějakým tím růstovým led panelem. Do garáže, kde zatím stačila jedna žárovička, teď přijde něco, aby tam člověk opravdu viděl. Přidá se pár dalších podobných spotřebičů, které by si člověk jinak nekoupil. Jejich s FVE "nic nestojí" (jasně, přebytečná elektřina se neprodává, takže je to jasná ztráta, ale ona je ta prodejní cena stejně nic moc...). A i když si člověk nepořídí nic nového, tak prostě v době nadbytku vlastní elektřiny bude nejspíš méně šetřit. Je možné to započítat? Na jednu stranu - obešel by se hladce bez nich, na tu druhou mu přináší nějaký užitek či požitek. Takže vymyslet nějaký koeficient, že třeba započteme jen polovinu zvýšené spotřeby? A o kolik se zvedne? Pak tu jsou věci, které vlastně ani nejde vyčíslit - třeba že pár dní nepůjde proud, protože někde na cestě od elektrárny někdo strhnul vedení nebo vyhořel transformátor, ale je zrovna pěkné počasí a mám vlastní zdroj. Jak moc bychom si v takové chvíli cenili soběstačnosti? Jenže to se nestává zas tak často. Aspoň tady bývají tak jeden nebo dva výpadky za rok a za pár hodin jsou vyřešené. Pokud je FVE na střeše a tu bude notné opravit, tak to tu opravu můžou panely celkem zkomplikovat a tím i prodražit. Hlavně když si to člověk nebude dělat sám. Bydlim v činžáku, takže si FVE prostě nemám kam dát. Ale být majitel domečku, tak bych si ji velmi pravděpodobně pořídil, i kdyby se mi ta investice vrátit neměla. A pokud by to bylo na vhodném místě, tak i větrník. Na Karlovarsku, Ostravsku nebo Ústecku bych možná dost zvažoval i geotermální elektrárničku, i když to je už hodně drahá legrace. Myslím ale, že za ten pocit zvýšení samostatnosti, by mi přinejmenším ta FVE nakonec stála.
Výpočet nebere v úvahu: - že spotřebuji všechno (třeba na topení) - že nebudu nic prodávat, ale letní výkon si přeleju na zimu přes virtuální baterii - že nevzroste cena el. energie následujících 20 let Když se tohle započítá, vyjde něco dost jiného ...
Návratnosť v mojej domácnosti je v dome 98 m štvorcových + dielna 24 m , s mesačnou spotrebou elektriny 120 kw =35 € je úplne nerentabilna. Aj keby ide cena energie o 500 percent hore. Som bez starosti a hlavne bez strachu ,že mi zhorí chalupa v hodnote 250 000 eur. A to nerátam veci v chalupe a dielni.
A při digitálním ID se vláda rozhodne, že zrovna vám nepusí elektřinu ze sítě, prože jste měl špatný názor v komentářích na internetu. Není to jen o vydělávání, ale také o energetické bezpečnosti své a své rodiny, stejně jako zahrádka je o potravinové bezpečnosti a soběstačnosti apod. Nezávislost má svou cenu.
Ahoj, mě z toho plyne, že fotovoltaika bude čím dál tím výhodnější. Byly doby, kdy stál 1 Watt instalovaných panelů 5 dolarů a dneska je to desetina. To není nic proti jádru.
Ahoj Vidlák, vďaka za zaujímavý výpočet. Nám v škole hovorili že tieto kremíkové panely niesú tiež celkom optimálne, vzhľadom na to že taký panel potrebuje cca 20 rokov prevádzky na to aby pokryl energiu spotrebovanú pri jeho výrobe . Ty si došiel na podobné číslo čisto z ekonomického hľadiska čiže asi na tom niečo bude.
Ahoj, myslím, že to budou údaje, které se týkaly starých panelů před desítkami let. Přeci by se nevyplatilo vyrobit panel, co se jen energeticky bude vracet 20 let.
Ahoj Vidláku, jdeš na to od lesa. Vyzkoušel jsem aplikaci, kterou jsi zmínil a na moji 13 letou zkušenost s FVE ve volné krajině, jih, sklon 40° mi vypočtená výroba sedí v případě, že zadám ztrátu systému cca 3%. Ty jsi zřejmě použil přednastavenou hodnotu 14% ( jak je i ve videu ) a to není správně. Nevím sice, co tím přesně myslí, jen tuším, ale mě to odpovídá s touto hodnotou. Dobře zmiňuješ místní podmínky, ten tvůj horizont není žádná sláva, orientace střechy rovněž ne. Správná úvaha je i to, že je dobré nadimenzovat FVE tak, abys dokázal její produkci spotřebovat a nikoliv přebytky velmi nevýhodně prodávat ( pošleš do sítě 1kW za 2Kč a z téže sítě koupíš zpátky za 8Kč - nebo i za víc ). Taky je třeba počítat s proměnlivou spotřebou během dne a během roku. Obyčejně potřebujeme nejvíc energie tehdy, když je slunečního svitu málo - večer a v zimě. Proto zastávám názor, že do doby, dokud na trhu nebudou velkokapacitní úložiště za rozumnou cenu, nemá moc smysl stavět větší FVE a spíše se soustředit na menší bez úložiště s akumulací do vody. Akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou vyrobenou energii uložila. Ohřátou vodu potom používat do otopného systému i jako TUV. Závěrem - je jasné, že jsi došel k tomu, k čemu i ostatní, kteří se nad tím zamysleli - existuje mnoho proměnných a je třeba se v tom rozumně zorientovat.
Ahoj Andreji, děkuju za shrnutí. Třeba se dočkáme zimních baterií 10MWh za rozumnou cenu anebo fotovoltaické barvy na fasádu a dům nám bude generovat desítky kW i zimě. Zatím třeme bídu s nouzí a občas nějaká aplikace vyjde snesitelně :-)
Všichni Vidláku víme, že už není potíž energii vyrobit, ale uskladnit, aby mohla být v pravý čas spotřebována. A aby u toho fungovala ekonomika, je třeba kvalitní a dostatečné úložiště za přijatelnou cenu s dlouhou životností. Nějaká obří písková ( či jaká ) úložiště to asi nevyřeší, protože s rostoucím gradientem teplot mezi úložištěm a okolím rostou nároky na tepelnou izolaci, o ceně potřebné technologie ani nemluvě - a jsme zase u návratnosti. To je lepší házet polínka do kamen :-). Chci stále věřit, že nějaký "bateriový průlom" přijde.
@@pavelb.9168 Ano. Andrej píše v prvom príspevku -Akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou vyrobenou energii uložila. Ohřátou vodu potom používat do otopného systému i jako TUV. - Preto sa pýtam, ako takú energiu vyrobiť hlavne v zime pri kúrení.
Video pěkné, ale má několik háčků a 2 megaháky. 1) ve výpočtech předpokládáš, že se nikdy nezmění cena elektřiny 2) obdobnou fwe koupíš za 200-250k a ne za 500k 🙂 osobně mám fwe od roku 2015 a zaplatila se mi už předloni. Musíte využívat přebytky co to jen jde a neposílat je do sítě.
Jste optimista, pokud si seženete údaje o instalovaném výkonu fotovoltaiky v ČR a jejich skutečné výrobě el. energie tak se v klimatických podmínkách ČR dostanete k účinnosti 12%. Stejnou účinnost fotovoltaiky uvádí i v Německu. U větrníků to vychází lépe (fouká i v noci), je udávaná účinnost kolem 25%. Jinak pro lidi neznalé hezká ukázka. Díky.
Ahoj, globální čísla mohou být zajímavá a užitečná. To rozhodně. Uvažuju, jestli se do nich promítne vlastní spotřeba domácnosti, tu totiž elektroměr nezměří a nereportuje.
Ahoj Michale, jdeš na to zkušeně. Inspiroval jsem se tebou při renovaci 13 let staré FVE. Také jsem ve volné krajině, panely směřují na jih pod sklonem 40 stupňů. Vypočtená výroba mi sedí jen při započítání ztrát v systému ( 3%). Dobře zmiňuješ místní podmínky, leč ten tvůj horizont není žádná sláva, sklon a orientace střechy taky ne. Správnou úvahou je i dimensace FVE, nejlepší je vše spotřebovat, nikoli přebytky nevýhodně prodávat za 2kč a kupovat za 8kč. Těžba krypta z přebytků je taky nesmysl. Já osobně zastávám názor že pokud nebudou na trhu velkokapacitní úložiště za rozumnou cenu, nemá smysl budovat větší FVE. Lepší je menší s akumulací do vody, akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou dokázala energii uložit. Ohřátou vodu potom používat do topného systému a TUV. Zkrátka existuje mnoho proměnných a je třeba se v tom rozumně zorientovat.
Vidláku máš v jinak dobře zpracovaném videu jednu hrubou chybu. Opakují ji všichni. Šetřit se začne až v případě, kdy je vklad vynulován. TEDY... když jsem koupil elektrárnu za 500 000, protom tedy ve skutečnosti začínám šetřit až po těch 20+ létech. Do té doby jen neplatím za energie jiným, ale sám jsem si je předplatil. Jinak ty měsíce, kdy to nejede na plno bych řekl, že jsou 4 - listopad-únor
Tak mám 3 věci k výpočtu návratnosti, největší myšlenka byla řečená hned v úvodu, každý by si měl nejdřív zjistit jakou má spotřebu přímé elektriky a kolik třeba plynu, který by mohl vyměnit časem za elektriku. Primárně ohřev TUV nebo i příhřev jaro/podzim topení. 1 - vidlákův technický koeficient je blbost, to je obsaženo v těch 3 měsících co na panely nesvítí slunce, klidně to může být i 4 měsíce. Dá se to vyřešit tím že panely nejsou orientované čistě na jih ale část na jiho východ a část na jiho západ, tím se protáhne sezona a zkrátí zima. Jsou ostrovy opravdu celoročně soběstačné. Není to utopie, nicméně je potřeba změnit trochu lidské chování a návyky. Všechno je za něco. Vždy je potřeba najít hranici, kdy to dává smysl, a kdy už to je obtěžující. 2 - Náklady na pořízení se fakt liší a v čase budou zlevnovat, tudíž obnova panelů, či střídače bude za pár let zase za jiné peníze než nyní. Elektřina taky nebude stát 8kč, ale může být na trojnásobku, takže řešit návratnost je prostě zbytečné, berte to jako investici do soběstačnosti. Baterie vydrží i těch 10 let, navíc v budoucnu zase budou levnější, jelikož se budou používat vysloužilé z EV, second life. Tudíž nemá smysl nic z toho započítávat nebo se hrozit co bude za 10 let. Panely stojí pár korun a raději jich dám na střechu víc. 3 - prodej v letních měsících, je většinou záporný, a v zimně si nevyděláš ani sám na sebe takže s touto částkou bych vůbec nepočítal :-) Nicméně, pokud to dopadne dobře je možné vyrobenou elektřinu prodat sousedovi, takzvaný komunitní odběr. To by dávalo smysl podělit se o nad výrobu. prostě je třeba si vydělat přes léto abys v zimě mohl s klidem nakoupit od ČEZu. 🙂 Jinak velké díky za tohle video. Někteří lidé mě přijou jako bez mozku a uvěří každému obchodákovi co u nich zazvoní. Někteří jsou zase zaslepený opačně.
@@vidlak001 Postupně koukám na další videa, a super. Díky, Za mě je to prostě FVE investice do budoucna, pokud mám barák tak není co řešit. Protože jedna jistota existuje, elektriku budete potřebovat vždycky, a je jen na vás zda budete platit někomu napřímo anebo spotřebou splácet investici.
Díky za moc pěkné video. Myslím, že v něm chybí jedna pro mě veledůležitá poznámka. Mám malou FVE už asi 15 let. Jelikož jsem nadšenec a mám z ní už nějaké poznatky, letos jsem si pořídil ještě ke stávajícím 5kW dalších 9. Jelikož nejsem zdatný elektrikář, vše jsem, konzultoval s odborníky a na konec si nechal vše udělat od firmy. Říkali mi, že postavili 285 elektráren a já jsem první, kdo nechce vyřídit dotaci. Smáli se mi. Já jsem dotaci nechtěl, protože dovedu smysluplně s vyrobenou el. hospodařit, nechci jí prodávat a nechci hlavně mít nic společného se státem. Mám dojem, že jednou přijdou a těm, co dali dotaci začnou něco nařizovat.
A teď k té poznámce. Ve videu nezaznělo, že tak, jako někdo utrácí za ženský, chlast, poštovní známky, nebo benzín, já utrácím za FVE a vůbec nechci počítat, kolik na tom trhnu. Mám z toho radost a navíc, až se něco stane, mně pořád poběží lednička a budu svítit. čau
Ahoj, děkuju za hezký komentář :-) Když někdo něco má jako koníček, tak se mu to vyplatí tak jako tak :-)
Ano. Dela mi to radost👍
Neboj, oni začnou nařizovat všem co mají fve, ne jen těm co brali dotaci
Snad ne.
Ahoj Vidláku,opět perlíš a hlavně s humorem a to se mi líbí.Návratnost je prakticky jistý odhad a skutečnost se dozvíme,až příjde den,kdy řeknu: teď je ten den a mám vše zaplaceno, hurá!!! Pak se ale něco podělá a stejně musím investovat. Já to tak neberu, sám jsem se rozhodl do čeho jdu a hlavě jak i ty říkáš, baví mě to, je to moje zábava a koníček.No a jak víme,koníčky také stojí peníze a návratnost není žádná. Nyní jsem měl první celý rok provozu a kdybych to bral podle tohoto roku ,tak by se mi to vrátilo za 6 let. No ale kdo ví,kolik bude stát elektřina, spíš půjde nahoru a návratnost se bude snižovat a nebo se třeba stane zázrak a bude to opačně,pak se bude prodlužovat. A proto kálím na návratnost a nemám nervy a jsem velice spokojen. Děkuji ti za tvá super videa a užívejte si s tvou dívkou,jak to jen jde. A hojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
Ahoj Mirku, děkuju za hezký lidský komentář :-) Musí nás to bavit a dávat nám to smysl, to je to hlavní! A hoj!
Lžete,za šest let se vám zaplatí jen ty baterky🤏🫡
Skvelé. Som rád, že existujú priekopníci. Je to zaujímavé sledovať. Ďakujem.
:-) :-) :-) Děkuju za uznání.
Ahoj Vidláku, to je přesně to k čemu jsem zjednodušeně došel i já. Myslím si ale, že ve FV o které mluvíš je závěrečný koeficient 0,7 stále dosti optimistický. O to se mi ale teď nejedná. Jde o to, když je návratnost 25 let - čili na konci životnosti, jaký to má vlastně celé smysl? Nikdo totiž nedomýšlý, že tímto stylem si v podstatě jen předplatí elektřinu na 25 let dopředu. Smysl a úspora takového zařízení podle mě spočívá v tom, že ta věc musí za dobu své životnosti kromě pořizovací ceny vydělat ještě na servis a především na novou FV, protože po 25 letech používání, všechno co jsem "jakoby" ušetřil vrazím zase do nové, nemluvě o tom že tou dobou už tady možná ani nebudu...
Tesat do kamene 👍
Ahoj, souhlasím a ještě bych na té investici měl něco vydělat :-) Na druhé straně, pokud by byla nějaká energetická krize nebo blackout, tak se FVE hodí.
Ked ratas s cenou a spotrebou energie podla sucasnosti.. Tak sa to neoplati. Avsak treba brat do uvahy aj spravanie ekonomicke, legislativne atd.. Ktore indikuje ze ak sa nic nezmeni tak elektrika bude velmi draha komodita av tom pripade navratnost velmi rychla. Ked sa zobudis v case ako vsetci ostatny, tak potom cena bude 2x vyssia a potom zase budes ratat s tym ze sa to neoplati :)
Nekalkulujte vycurane a s tym ze Vam to niekto( ostatny spotrebitelia) z velkej casti zaplati, lebo nic nieje zadarmo... doatcia je iba nahodeny hacik na premastenom motuze... @@Passco666
@@Passco666 Elektřina nemůže být "drahá". To si žádná vláda nemůže dovolit, ať už bude pravicová nebo levicová, prostě padne a přijde nová vláda, která udělá opatření, které ji "zlevní". Nominálně bude stát víc, ale po započítání růstu platů, kompenzací, dotací, uspornějších spotřebičích, uspornějších domech, atd. zůstane faktura za energie domácnosti na stejné procentuální úrovni příjmů.
Počítat návratnost bez započítání inflace je nepochopení návratnosti a investice. Z toho nikdy nevyleze nic jiného než ušlý zisk.
Kdo před 5 lety koupil za půl míče FVE si určitě dneska píská jak šetří a jak se za další tři roky dostane na "nulu". Ale kdo před 5 lety koupil za půl míče index akcie má dneska mega, čili má akcie "splacené" už dnes a ne až za další 3 roky..
Výborné video pro nadšence do FV , srážka s realitou je prostě tvrdá .
Srážka s realitou je tvrdá jenom pro naivy, nikoliv nadšence, kteří si předem nezjistí základní informace a neudělají alespoň přibližné výpočty předem. Nadšenec ještě nemusí nutně znamenat id*ot.
FVE je něco jako bitcoin: vysoce riziková investice pro nadšence. Psát o srážce s realitou je předčasné, zatím tu budoucí realitu neznáme.
Pokud chceš vidět srážku s realitou, tak si počkej na nějakou pořádnou bouřku s kroupama. Nedávno to v USA zničilo obrovský množství panelů a to ani nebylo tornádo. To létající sklo musí být paráda. :D
Nádherně zpracováno. Mám 5 panelů, výstup 240V naprázdno, 2kWp, do boileru DC bez měniče, stykač upravený dle Ampéráka na DC. Za rok vyrobeno 1,2 MWh, těleso 1000W. Celkové náklady na vše cca 28 000,-Kč včetně DC měření. Dotace nula, to je jasné. Návratnost odhadem 4 roky. To má dle mého názoru asi smysl. Socialistické dotace křiví trh a bohatnou vychcandírové, jako vždy. Dotační podvodník nám dokonce 8 let velel. Stačí selský zdravý rozum a základní fyzika kterou Vidlák má. Ještě jednou díky. Pošlu to známému který není kovaný v elektrice a byl zklamán že s tím nelze v zimě topit. Slibovali mu to montážní technici když ho lanařili. Jiný soused ,v pokročilém věku, si kvůli zvýšené dotaci dal nabíječku na E. auto i když žádné nikdy nekoupí. Dotují lidi kteří to nepotřebují ( v okolí důchodce 2x s příjmem obou cca 50 000,- měsíčně, dotace na ohřev vody plná cena 90 000,- a zateplení půdy 48000,-Kč ). Šílená doba ...🤨
Ahoj, ano, když si to člověk udělá sám, tak to vyjde líp. A zrovna u toho ohřevu vody je výhoda, že nemusí například topit v kotli.
Dotační podvodník to myslíte Klause nebo Kalouska?
Ahojky, Kalouska ne, ten nám nevelel 8 let a Tuneldědek je už dávno na smetišti dějin (příliš dotací nepobral, mimo prachy od Kelnera), podobně jako jeden sebestředný a mstivý důchodce. Není třeba moc přemýšlet, dotační vychcandíra to kasíruje v miliardách v mnoha oblastech a opakovaně dodnes...@@antonsvec6832
@@antonsvec6832 twl, AB...
Nedělej, že nerozumíš 😂
Vidlak, klobuk dole. Vyborne video a jednoducho vysvetlene. Ked som spustil toto video, hned som si povedal ze NIE. Odhadol som to na 15 rokov bez dotace (mam znalosti z elektroniky) a problem je ze bateria 15 rokov nevydrzi (vydrzi, ale strati vela na kapacite). No ty si my potvrdil, ze moj odhad bol zly, ze realita je este horsia. Dakujem peke za video. Nech sa ti dari.
Ahoj, já pořád váhám v jakém rozsahu to postavit, říkám si, že ceny komponent můžou jít dolů, a za 10 let už můžou být jiné baterky za jiné ceny.
No vidis a me treba vychazi za minuly rok navratnost 6k a ne dle vypoctu, ale dle slozenek.....
@youwonder472 Navratnost za minuly rok 6K. ??? Tomu nerozumiem. Mozes sa prosim rozpisat. Nemala to byt uspora el. engergie za minuly rok 6000 CZK? To je tak ked su komentare az prilis strucne. Mozes prosim napisat viac info ako si to myslel? Dakujem.
Velmi srozumitelně, lidsky, vtipně podáno a spočítáno, bez žádných příkras, zbytečných keců. Fotovoltaiky pro běžné uživatele v současnosti prostě ještě nejsou za přijatelnou dobu návratovou investicí, tak to prostě a jednoduše je, pokud se tedy počítá nákup zcela nové FVE se vším všudy za současné ceny. Určitou výjimkou v tomto se stali kdysi tzv.solární baroni, kterým se ale stát zavázal vykupovat elektřinu na nehoráznou dobu za nehoráznou cenu, ale to právě nejsou běžní uživatelé, to jsou akorát tak běžní šmejdi včetně samozřejmě těch v politice, kteří to umožnili. A ano, pokud má někdo možnost nakoupit, sehnat třeba již použité, či nějak poškozené ale ne třeba fatálně, či ne neopravitelně zařízení za třetinu či ještě méně původní ceny, a to zařízení mu bude dostatečně dlouho a dobře fungovat, pak pořízení takové FVE může dávat i v dnešní době rozumný smysl. A podobně tak to třeba jednou bude dávat smysl, až se FVE budou nové pořizovat za podstatně méně a to myšleno i bez dotací, než je tomu v současnosti, a podobně tak to třeba jednou bude i s pořízením elektromobilů.
Ahoj, hezké shrnutí. Doufám, že tyhle věci budou pořád zlevňovat :-)
Super shrnutí, když to bude fungovat bez regulací, pokřivení trhu a dotací tak ok. Ty opotřebené panely totiž někdo musel "přeplatit a mít na to třeba za cenu toho že "jde s dobou" a to poněkud popírá ideologii ekologičnosti... Jinak to bude jako s tím, jak "šťastný kupec k levné A6 ve full výbavě v super stavu přišel a ještě mu sloužila 800k km) :-)
Ahoj, diky za video. Vypocet je opravdu velmi, velmi zjednoduseny. My totiz vubec nevime, kolik bude stat elektricka energie za 5 let, kolik bude stat distribucni poplatek. Pocitame s castkou 8 Kc za kilowattu. Ale ono to muze byt klidne 22 Kc. Samozrejme s pritomnosti FVE je potreba zacit premyslet trochu jinak. Ve studenych mesicich zapinat elektricke pristroje na dalku v dobe, kdy vyrabim. Kdyz mam prebytky, mohu zapnout primotopy, abych netopil plynem. Idealni stav je maximum spotrebovat. Samozrejme se nabizi elektroauto a misto prebytku nabijet. Ale vse toto zavisi i na povaze cloveka, ktery musi mit chut neco zmenit a neco delat jinak. A popravde nepremyslim, jak je rychla navratnost v pripade, kdy vstupuje mnoho promennych. Kazdopadne opravdu diky za video. Vazim si lidi, kteri se snazi delat nejaky slusny a poucny obsah 👍
Pri soucasnych prumernych prijmech obyvatel je cena 22kc/kwh nesmysl. To by lidi vladu uz vyhazeli z oken. Soucasnych 8,3 misto 4,8 pred nekolika lety je docela mazec. Ja jako nejsem priznivce prilisnych regulaci, ale nase civilizace je zalozena na levnych dostupnych energiich a to proste musi vlada zaridit. Jinak pujde srat uplne vsechno. Nicmene ano, s celkovou inflaci by se melo pocitat, ta nam pomuze, idealne kdybych to meli na splatky. Myslenka na elektromobil a jak celkove to co nejlip vyuzit je spravna, ale cena EV je furt hodne vysoka. Taky bych bral v uvahu jistou miru samostatnosti, ktera neni zanedbatelna.
Dobrá práce Vidláku, jsi ten nejlepší survivalista, kterého znám. Až to budou mít lidi na střechách opravdu ve velkém počtu, tak z toho státu budou platit výpalné v podobě daně.
Ahoj, to jsi mě dojal, protože TY jsi jeden z nejlepších co znám :-) Nechci to hrotit a říkat nejlepší, každý jsme v něčem lepší a někde máme rezervy.
Tak ať se nám daří!
Prosím tě, poslat bys mi na sebe e-mail na vidlak zavináč centrum tečka cz děkuju.
Nebude se jednat o daň jako takovou, ale spíše o úpravu odběrového diagramu pro majitele FVE, což bude pro ně znamenat zdražení elektřiny z distribuce. A nebo budou platit z distribuce např. dle spotových cen dle skutečného odběru za každou hodinu.
@@vidlak001 Ahoj mejl jsem ti poslal.
Zásadní věta byla dimenzovat FVE podle skutečné spotřeby a nespoléhat se, že vydělám na prodeji do sítě. Nejefektivnější je zřejmě akumulace energie do vody. Instalovat FVE bez možnosti ideálního osvitu (zejm. v zimě) je s velkým otazníkem, resp. jako hračka pro nadšence;)
Ahoj, souhlasím.
Jaký je rozdíl v ceně mezi 6 kWp a 10 kWp? Pár desítek tisíc? Podle mě se vyplatí to předimenzovat, nemusíte potom tolik řešit, zda to máte optimálně nasměrované a v měsících jako je říjen či únor budete rád, že vám to vyrábí víc.
@@jankolar5612 Souhlas. Dneska padá 10kW/10KWp/~10kWh elektrárna někam k 450kkč před dotací. Rozšiřovat elektrárnu později stojí více peněz a času. Pokud je místo na střeše, tak tam dát rozumě co se vejde. Rozšířit baterii pak je většinou menší problém, než někde montovat další panely.
V horizontu jakém se počítá návratnost, může být elektřina ze sítě už tak drahá, že bude úžasné mít vlastní zdroj jakýkoliv..?
@@oollttuuLze předpokládat, že drahá el. bude zrovna v období, kdy nesvítí a naopak. Takže vůbec bych nesázel na to, že na prodeji přebytků FVE budu vydělávat. S přibývajícími mikro FVE mohou být často ceny i záporné.
Návratnost mé 10 kWp s 10 kWh baterií odhaduji na max 10 let. Tady je můj výpočet: cena 10 kWp FVE s 10 kWh bateriemi je kolem 400.000 Kc, za 10 let vyrobí cca 100 MWh elektřiny. Průměrná spotová cena 3 Kč / kWh, distribuce také cca 3 Kč celkem 6 Kč/kWh. Spotřeba domácnosti ohřev vody, svícení 4 MWh, elektrické auto: 2 MWh, prodej 1 MWh cca 2.000 Kč (v současnosti 3500 Kč/MWh), sdílení v rámci komunitní energetiky 3 MWh, celkem 10 MWh ročně. Pokud si pořídíte elektrické auto s průměrnou spotřebou 15 kWh a ročně najezdíte 20.000 Km tak spořebujete 3 MWh. Pokud máte menší spotřebu, tak od července můžete elektřinu sdílet nejlépe v rámci rodiny což Vám může ušetřit cenu za silovou elektřinu, která je v případě bytů s menší spotřebou větší než 3 Kč. Další výhoda je že budete mít zdrma chytré měření což Vám umožní nakupovat elektřinu za spotové ceny, které mohou být levnější než fix. Dalších 20% můžete ušetřit pokud budete chytře řídit a optimalizovat výrobu, spotřebu, nákup a prodej spotové elektriny. Panely budou s menší účinnosti fungovat 20 let a 10 kWh baterie při 5000 cyklech uloží 50 MWh elektřiny a i s poklesem kapacity bude fungovat dál. Navíc budete více soběstační. Pokud spotřebujete všechnu vyrobenou elektřinu, tak za 10 let ušetříte cca 100-000 -200.000 Kč s dotací 200.000 - 400.000 Kč a návratnost bude 7-10 let. Více informací jak můžete ušetřit s fotovoltaikou a sdílením elektřiny najdete zde: th-cam.com/play/PL8hhirH0XZqKH7hslBIdHhFvmvMdzXeFo.html
Ahoj, souhlasím, když to člověk navrhne optimálně a vezme dotaci, tak to vychází líp. Chce to trochu víc přemýšlet. Soběstačnosti zdar!
Fantastické video ... moc děkuji za pravdu 👍😎
velmi dobre video. aby bola navratnost dobra, zasadne je spotrebovat vsetko co to vyrobi a najlepsie bez baterii. to znamena mat vysoku spotrebu v lete cez den, kazdy den. to je jediny scenar, kedy sa to urcite oplati.
Ahoj, jednoduché shrnutí :-)
Luxusní instruktáž jak spočítat návratnost a zjistit že to nemá smysl. Ještě jste zapomněl vzít v úvahu parametr stáří uživatele. Myslím že ten je také velmi důležitý. Moc děkuji za krásné video. Rád Vás leduji.
Stáří uživatele tam bylo lehce naznačeno 😀
Ahoj, tak někdo to třeba dělá pro vnoučata :-)
Má to smysl, jen se nesmí krmit nenažrané firmy. 10kWp FVE lze bez baterie pořídit za 160.000Kč před dotací, jen to chce trošku práce.
musíš si koupit na léto elektromobil,,,,)))) no já to vím...na chalupu by se to možná hodilo..když tam v zimě nejezdím a udělat si ostrovní systém...maximálně v nouzi použít agregát...dobrej stream
Vy lidé si jenom komplikuje život počítáte miliony můj táta+ brácha a já sme jeli do lesa narubali bukové dřevo na zimu za 400 korun a při peci nám bolo teplo celu zimu a mamka vařila na sporáku dobrůtky bez Ečiek farbiva krásná doba s pozdravom😊
Zdravím.Pěkné a srozumitelné video.Díky a ať se Vám daří 😊.
Ahoj, ať se nám daří! :-)
Díky 😁.
Děkuji za osvětu ,myslim ste to pěkně jednoduše schrnul💪👍
Ahoj, bohužel to nevychází moc dobře.
Konečně pořádně vysvětleno, děkuji 👍
Já mám na střeše v řadovce 5 kWp. Topení a ohřev TUV plynovým kotlem. Instaloval jsem 200l bojler se 4 kW tělesem( ohřev vody bude z přebytků+ ze změny tarifu D02d -> D57d=noční proud). Následovat bude instalace klimatizační jednotky s výkonem 2,5 kW, se kterou chci v létě chladit a jaro, podzim přitápět. Přebytky do 10,7 kWh baterie a pokud budou další budu dávat do EO.N za pár korun, bohužel. Spuštěno 01/24, tak jsem zvědav na funkčnost systému. Ale celkem mi to smysl dává, tak se těším na výsledky.
Ahoj, je vidět, že přemýšlíš komplexně, tak ať ti to funguje :-)
Ahoj Vidláku, my máme ostrovní fv elektárnu bez přípojky na síť už 9 let a spotřebu řešíme tak, že třeba nejde prát a vařit zároveň. Monitoring je jednoduchý, výroba a spotřeba v Ah, stav nabití baterií také v Ah. Výkon je 4,2 Kwp, baterie Nikl kad. 1500 Ah.
Ahoj, děkuju za zprávu. To je skvělé, že to u vás chápou, že nejde naráz prát a vařit :-) Pro někoho to může být těžko pochopitelné. Ať se vám daří!
Ahoj, díky za video. Já jsem na to pohlížel tak, že jako mnoho dalších mám hypotéku... ještě za dobrý úrok. Za tři roky mi skončí fixace tak raději těch 300 tisíc vložím do mimořádné splátky. Pak na splátkách ušetřím víc něž bych ušetřil na elektrice koupí elektrárny.
Ahoj, to tom to je, dát peníze tam, kde vydělají víc :-)
A máte to spočítané nebo si to jenom myslíte ?
Počital jsem to cca pul roku zpět. a porovnaval jsem urok 1,82 co mám ted a myslim, že jsem odhadoval 4% že bude za ty tři roky, ale křišťálovou kouli nemám. Stejně tak neodhadnu cenu elektřiny za 5 let @@jirkaz8943
Pekne video. Tri poznamky k navratnosti:
- ta inflacia/rast cien elektriny bude mat myslim prave velky dopad na skratenie casu navratnosti
- na Slovensku to mame super - elektrarne (respektive minimalne ZSE) poskytuju sluzbu “virtualna bateria” - to robi to ze ked vyrobim viac elektriny v lete, tato nadvyrobena elektrina sa mi odpocita zo spotreby elektriny v zime, vyuzivam tuto sluzbu aj je to fakt super. Mam v dome vsetko na elektrinu a po prvom roku to vyzera ze budem mat elektrinu vicmenej zdarmo (cca co sopotrebujem to vyrobim) takze navratnost (pri priemernej fakture za elektrinu poslednych par rokov) ak by sa nezmenili ceny elektriny mi vychadza cca 6 rokov.
- ak by som vyrobil podstatne viac nez spotrebujem, planujem kupit stroj na tazbu Bitcoinu ;) Co znizi nvratnost uplne zasadnym sposobom.
Ahoj, doufám, že vám tu virtuální baterii "nezabili" vysokou distribuční sazbou, takže člověk sice neplatí za svojí elektriku, ale za její přenos k sobě.
Skvely video! Vyslo mi presne to samy - musim mit jistotu, ze spotrebuju uplne vsechno. Tak jsem si koupil stary panely (celkove kolem 1kWp), regulator do bojleru si vyrobil sam a "investice" mela navratnost pul roku.
Ahoj, blahopřeju :-)
V jednoduchosti je krása. Tohle sem se snažil tvrdit jednomu z firmy co to montujou a vůbec to nepobral. Prostě viděl jen hlavně baterky a co největší plochu
Vidláku ,super výklad, Měl jsem nabídky od dvou firem ,Napočítali mě tam tolik sraček a výpočtů v kterých se nevyzná snad ani vysokoškolák . Cena kolem čtyřista tisíc, s tím že si k tomu ještě vyběhám dotace. První co by chtěli, tak zálohy na materiál. Mám kotlík na dřevo ,za rok dám za dřevo dohromady 13000 + elektřinu za rok dvacet tři tisíc . Takže jsem to vzdal a budu si vesele topit dřívkem a může být zataženo ,nebo roztaženo a je mě to fuk. Zdravím a přeji krásné vánoce tobě a tvé hezké a příjemné holce. Pátek Tonda Krušné hory Karlovarsko .
Ahoj Tondo, ty nabídky jsou někdy zábavné. Člověk třeba zjistí, že některá položka ve skutečnosti stojí polovinu... Přeju ti dostatek dřeva :-)
Děkuji.@@vidlak001
Když zelení soudruzi nám topení dřevem chtějí zakázat. Taky pro rozežraný stát není topení dřevem moc výhodné. Je to moc levné a na výpalném přes DPH toho moc nevyberou. Takže stát s nadšením podporuje tuhle zelenou politiku.
Děkuji. Dost dobře zpracované. Měl byste ale taky k tomuto výpočtu připočítat určitou nejistotu ceny elektrické energie. Mít doma něco, co mi dá alespoň částečnou nezávislost, to taky něco stojí. Samotná návratnost je jen hraní s čísly. Pokud byste měl cenu 1kWh za polovinu, tak se vám návratnost prodlouží o dvojnásobně. Další věc je, že je možné přejít na spotové ceny a připlatit si i za větší baterii. Pak je možné nakupovat a prodávat podle určitých parametrů, které si nastavíte v řídící jednotce. Vzhledem ke kachní křivce (saturace vytížení elektrické soustavy) je pak možné nakupovat pokud je elektřina levná a současně dobíjet z FVE (poledne) a prodávat ráno a večer, kdy je drahá. Výpočet ale není jednoduchý, tady by to chtělo trochu víc modelování. Jak velká FVE, jak velká baterie (kolik bude stát řídící jednotka se SW). Určitě se najdou postupně i firmy, které se budou živit jenom akumulací el. energie. Může to být poměrně dost výhodné, pokud k tomu bude uzpůsobená i legislativa.
Jako další možnost mě napadla, vzhledem k novému zákonu o komunální energetice, že by se šlo domluvit ve vesnici se sousedy a přeprodávat si navzájem přebytky. Myslím ale, že už v ČEZ vymýšlí takové distribuční poplatky, že i kdyby to šlo jen 1000m od elektroměru k elektroměru, tak si na tom utrhnou tolik za distribuční poplatky, že to nebude výhodné.
Zásobit se doma vodíkem na zimu jako dřevem? Je to možnost, ale to bude hodně drahé. Tudy ještě dlouho pro soukromníka cesta nepovede.
Ahoj, ano, je to košatější a je tam hodně možností. Například každá prohnaná kWh přes baterie stojí cca 2 až 3 Kč na životnosti baterek. Distribuční poplatky. Inflace... každý si to může spočítat podle svých znalostí.
I po dvou letech, dobrý 👍👍👍
Jaka bude cena za 10-20let za kWh? Návratnost bude jinde...
Vidláku a co využít terciální akumulaci tj v tomto případě Písková baterie primárně nabít baterie, sekundárně nahřát bojler pro dnešní spotřebu a terciální nahřát pískovou baterii na zimu ?
Ahoj, viděl jsi to video, jak pán ukládá energii do písku, doufám, že jo. Najdeš na YT. "Sezónní akumulace tepla do 132 tun písku". Návratnost bude asi hodně velká...
Písek - je to stará věc a zjistilo se, že se to prakticky nevyplatí, byť to pomůže překlenout dva-tři dny mrazivého počasí.
Veľmi rozumné. 👍
Ahoj, děkuju :-)
Pekne video :) mne vždy vŕta v hlave jedna vec keď myslím na solárnu elektráreň. Vyťaženie, spracovanie surovín a výroba samotného solárneho panelu stoji určité množstvo energie. Vráti tu energiu ten solárny panel počas svojej životnosti ? Tento výpočet by ma veľmi zaujímal :)
Ahoj, možná v dřívějších dobách to tak bylo, kdy panely byly mnohem dražší. Dnes tomu nevěřím. Vždyť recyklační poplatek za panel je cca 2 koruny za kilogram.
To som nemyslel. Povedzme že na výrobu panelu použijem energiu jedného vagóna uhlia. Panel za celu svoju životnosť vyrobí viac energie ako bola použitá na jeho výrobu ? Lebo ak vyrobí menej ako ten "vagón" tak je to v podstate len okrádanie ďalšej generácie o suroviny@@vidlak001
Ahoj Vidláku! Děkuji Ti za praktické video. Ovšem jako mladého a perspektivního vynálezce a kutila bych Tě rád vyzval na realizaci experimentu s ohřevem písku z přebytků elektřiny z FV. Co ty na to? V rychlosti vysvětleno to funguje tak, že naplníš např. starý bojler suchým pískem, vložíš do něj měděnou trubku stočenou do hada po celé výšce bojleru, do měděné trubky před nabastlíš topnou spirálu a pred ní ještě ventilátor. Za bojler nabastlíš chladič vzduch-vzduch nebo vzduch-voda (třeba pro ohřev bazénu 😊). Pak ženeš horký vzduch trubkou do bojleru, kde teplo (cca 500-600°C) předáváš do písku a akumuluješ ho zde. Poté horký vzduch vycházející z bojleru musíš chladit cca na 80°C, aby se nezničil ventilátor, který žene ohřátý vzuch do bojleru. Pak ještě musíš mít výměník vzuch-voda, abys naakumulované teplo mohl využít na ohřev vody (třeba zkusit pár paralelně zapojených chladičů do auta😊), kdy pak můžeš ohřívat vodu v bojleru v době, kdy bude třeba několik dní pod mrakem a střídač s panely by vodu nezvládly ohřát. Tak jen takový tip na kutění. Mějte se se svoji dívkou pěkně a užijte si přicházejících svátků vánočních.❤😊
Ahoj, odhaduju, že tam uskladníš několikrát víc energie než do stejného zásobníku vody. Ale není to s tou vodou celkově jednodušší :-)
@@vidlak001 Určitě je čistý ohřev vody jednodušší, o tom žádná!😁 Tohle by byl fakt jen experiment. Ovšem tahle technologie se pomalu začíná rozmáhat a pokud někdo staví nový dům a uložil pod základy ne o do základů desítky metráků písku, může s tím i přes zimu topit. Ale jak říkám, byl to jen takový nevinný tip na experiment pro mladého kutila a vynálezce.😊👍
A měděná trubka se roztaví či změkne natolik že se poškodí to už je lepší použít to co se v minulém století dávalo do akumulačních kamen(maximálně 2 dny než samovolně vychladnou) nebo je rovnou požít jinak písek by musel být v zemi zaizolovaný a muselo by ho být desítky tun.
@@karelcerny1813 Píšete nesmysly.🙄 Bod tání mědi je 1085°C, takže 500-600°C je v pohodě. To by ty trubky během pájení museli topenáři na tuty zničit, ale to se nikdy nestane.
Díky za perfektní video.
Není nutno komplikované výpočty, realita je známa. Návratnost soláru v současnosti je minimálně 15-20 let. A to nemůže u malého spotřebitele fungovat, protože životnost komponentů není 20 let. Například už za 2-3 roky klesá efektivita solárních článků - všechny výpočty předpokládají optimální podmínky, které nikdy nenastanou. K tomu náklady na údržbu, opravy a podobně - jděte do prdele s vaším green dealem, političtí paraziti, zloději a šmejdilové.
Ahoj, ano spočítat se dá kdeco a vybrat z toho hezká čísla...
@@vidlak001 Ale podali jste to dobře, držím palce.
Pěkné video. Nicméně, přidanou hodnotou je hlavně relativní soběstačnost. Pokud dojde ke kolabsu sítě či útoku na síť, Vy fungujete dál. Můžete zapnout čerpadlo, svítíte, můžete topit přímotopem, ledničku to utáhne možná i v těch třech měsících s nejmenším slunečním svitem ;)
V praxi to není tak růžové. Baterie hlavně vyrovnává výkyvy den/noc. Takže v okamžiku blackoutu může být klidně na 30%. Na topení a ohřev TUV u blackautu zapomeňte. Lednička, svícení LED TV - to je tak maximum.
Ahoj, ano, alespoň částečná soběstačnost se počítá.
Super video mate to dobře spočítano ! 😊
Ahoj, byl bych radši, kdyby to vyšlo jinak :-/
Ale pro někoho kdo má v domě elektroauta by to možna bylo dobré , ale jelikož jsem obyčejny chudý člověk tak na elektro auto nikdy mít nebudu, takže neřešim
Ale ajtak ste super ... rad si pozeram vase videa
Ahoj Vidláku mám rád tvoje videa a pokusy :), krásně a jednoduše vysvětleno, souhlas. Mám taky 10 kWp, z důvodů podobně jako ty, spotřeba podobně. Myslím taky dopředu. Dodělávky jsou ty nejdražší investice. Elektroauto, dává velký smysl, počítal jsem efektivitu cca 10 Kč/kWh a to je nej z těch přínosů. Auto člověk stejně potřebuje, na přesuny stačí a dá se sehnat ojetina za 200-300 tis. Časem se to ještě zlevní. Protože sis dal práci s výpočty, zkusím na oplátku nástřel:
Řekněme, že pořídím jeté EV za 300 tis., ekvivalent spalováku by byl za 150 tis (obojí malá auta). Při pořízení mám na začátku ztrátu 150 tis. Ročně ujedu 15 tis. na pojížďkách kolem "komína". Náklady na benzín u spalovák jsou při spotřebě 5.7 l/100 km a ceně na litr 35 Kč 2 Kč na km. Tzn. za rok 30 tis. Kč. U EV, malého "vzrůstu" je malá spotřeba cca 12 kW/100 km. Na 15 tis. km potřebuji energie 1800 kWh. Jaro až podzim mi to dává vlastní FVE "střecha", řekněme 2/3, tj. 1200 kWh. Zbytek 600 kWh koupím v běžném tarifu D25 (pokud vlastním EV, mám ho automaticky k dispozici), tj. 5 Kč/ kWh. Tzn. 600*5= 3000 Kč.
Takže v roce mám další přinos 30.000,- Kč-3.000,- Kč, tj. 27.000 Kč. Dalším přínosem je možnost nočního proudu i pro zbytek spotřeby elektřiny, především v zimě. Levnější servis automobilu, pojížďky mu vůbec nevadí, zatím co malé posuny vyloženě naftě nebo benzinu škodí.
A co třeba bateriové nářadí, nebo traktůrky, sekačky, bagříky (třeba budou mít tyto větší stroje jednou společnou, přenositelnou baterii s větší akumulací.
Nebo další skvělá možnost, baterie u některých značek EV umí fungovat jako záloha. Takže od jara do podzimu si prodloužíš možnosti záložního zdroje.
Trošku jsem se rozepsal v odpověď na tvou práci a jako vyjádření díku ke tvé práci. Měj se krásně Vidláku, fandím!
Dobrá pohádka...
Ahoj, děkuju za příspěvek :-) Ano, je to obsáhlejší téma a najdou se v něm i zajímavá řešení. Třeba i tepelné čerpadlo mi dává smysl. A zateplit barák.
Pročpak? Máte osobní špatnou zkušenost? Jaká je podle vás životnost baterie? Chápu vaše obavy, ano cena je vysoká. Životnost s akceptovatelnou degradací je delší než život zbytku auta a to by mi stačilo. Snažím se získat informace od lidí, kteří auto vlastní, nikoli od "odborníků" z nenávistných webů.
@@maskra01Maskra Janskoda má podla mňa pravdu s elektromobilom.
1.Je pravda že elektromobil je riešenie na uloženie elektriny ,ALE ojazdený elektromobil v akom stave má baterku?
2. Je pravda že bateria elektroauta je vynikajúci zdroj ukladania nadbytočnej elektriny, ALE každým mabitím a vybitím baterie degradujete batériu.
3. Elektroauta prestali štáty dotovať tým pádom čo , no zdraželi a neočakávam že v blízkej dobe by ich znovu začali dotovať.
Čiže elektro auto by bolo riešením ALE sú to ďalšie money money money.
Inak super video veľký LAJK 👍
tomuto jsem neporozuměl :
Dalším přínosem je možnost nočního proudu i pro zbytek spotřeby elektřiny, především v zimě.
Pozdravujem z USA, FV panely maju zmysel napr. v Yukon territory pre lovca kozusin , moze si poziadat o potravinove listky " on line" a netreba cestovat kazdy mesiac na urad.
:-)
Priateľko, nebudem spochybňovať tvoje výpočty, ja som si svojpomocne postavil 3x FVE na každú fázu zvlášť, prvá ktorú som postavil sa mi už vrátila do 5,5 roka - to je realita, druhá je návratnosť cca 7 rokov a tretia cca 13 rokov, ide o to za akú cenu nakúpiš a ako máš systém postavený a ako reálne dokážeš využiť to čo si vyrobil... ja vychádzam z reálnych skúseností keďže FVE prevádzkujem už 8 rok na rodinnom dome a využívam virtuálnu batériu a to nemám úplne optimalizovaný systém - na tom pracujem.... inak ďakujem za odkazy tie sú super.... ak chceš rátať návratnosť skús si to namodelovať na absolútne jednoduchom prípade ohrevu vody do bojlera bez meniča a prípadne s jednoduchým meničom bez pripojenia na sieť a vídu ti úplne iné čísla aj návratnosť ... ono to nie je tak jednoduché rátať návratnosť, za mňa považujem FVE za super pokiaľ je správne naprojektovaná a správne využitá.... pekný deň a veľa zdaru ! Batériové systémy sú v podstate bez návratnosti počas životnosti systému... aby som bol spravodlivý, samozrejme ak to dáš urobiť firme tak návratnosť vystrelí na úplne iné čísla, to je fakt... pre úplnosť musím dodať že to je inštalácia na Slovensku kde funguje súčtové meranie po 3 fázach nie ako v ČR po jednej fáze osobitne čo je výrazná nevýhoda...
Jenže tu virtuální baterii nemá možnost každý vlastník FVE.
@@alesmraz6158 áno to máte pravdu... v ČR máte smolu aj s princípom súčtového merania po fáze, u nás v SR je to v súhrne a tým pádom výrazne výhodnejšie...nikto to nemá len ČR... divné asi naschvál
Ahoj, děkuju za čísla. Jsem rád, že ti to vychází dobře. Bez baterek a bez firmy to vyjde mnohem líp :-)
Skvělé video. Díky 👏
Taky mi přijde že velká elektrárna s bateriovým uložištěm se málokomu vyplatí. Nicméně verze na ohřev boileru za 90 000Kč je ok. Bez dotací by teda byla i tahle verze byla na hraně. Pěkné video. :)
Ahoj, baterky zlepšujou využití, ale stojí hodně, skoro třetinu v tomto případě. Na druhé straně při ostrovním režimu to bez nich těžko jde.
kde jste prisel na 90 000? I 45 000 je moc. V Vidlakovem minulem videu o navratnosti FVE pro TUV podrobne rozepsal muj ekonomicky postrech za letosni rok.
V zkratce cena 35000 navratnost pres 20 let
@@vidlak001 Mě stály baterie LIFEPO4 24V 2,5Kw 2/3 pořizovacích nákladů ale je to klíč k úspěchu u malých elektráren(1,4 Kw) protože i to málo co se v zimě vyrobí se dá rozumně použít jinak dnes jsem druhý den dobil téměř baterii do plna ale dalších 5 dní předtím(zatím nejdéle) jsem dobil do 3/4 kapacity(začíná dobíjet asi od 100W vlastní spotřeby malých spotřebičů) možná u Vás má vliv sériové zapojení kdy nejslabší panel je ve vůdčí pozici dodávky do měniče.Také měnič či MPPT regulátor mohou zabírat od určitého napětí který se neshoduje se skutečnou křivkou výkonu panelů(u mých panelů je rozdíl 5V) místo deklarovaných 33V je to asi 28V, mám je navíc zapojeny paralelně takže se ovlivňují ty ve stínu že posilují ty nezastíněné(a mám vzestupný měnič asi na 130V) kvůli běžnému zapojení malého 80l bojleru(ne drahé Dražice). Pokud můžu láduji akumulátor a až poté bojler zatím jsem bojler nezapnul na kolektory od začátku prosince.Baterie a panely se zaplatily dříve asi za dva roky provozu bez kvalitních akumulátorů jsem jel na olovo(cca 2000kč).Zatím mám 85 cyklů od února což při "dekralovaných" 3000 cyklů(100cyklů za rok) je asi 30let ale když mi baterie vydrží přes deset let(některé life do náředí už vlastním více než 20 let) budu spokojený.
Nazdar Vidláku. Bavit se o návratnosti FV, je mimo pochopení problému v současné ČR. Pořídil jsem FV aniž bych tak nějak uvažoval o návratnosti. Tedy FV jsem pořídil již před třemi léty svepomoci, bez dotací, a ostrovně. Tedy nejsem napojen na žádné sítě. Pořídil jsem si FV, abych byl nezávislý na systému institucí ČR. Fotovoltaiku jsem umístil tak, abych mohl v zimě z panelů shrnovat sníh, aby mohly panely vyrábět i v zimě. Momentálně nejen peču vařim smažím, či sekám trávu nebo pílím dřevo a j domácí spotřebiče, jako je bojler, vrtačka či bruska a svářečka. Také pohání domácí vodárnu, pračku i dobíjí nový ELEKTROMOBIL. Dva měsíce v roce, tedy prosinec a leden je výroba elektřiny z fv značně nízká. Baterie mám 10 kW Lifepo4. Zkušenost jiných, dotace spolkne firma, tak že vás přijde tak jako tak na stejné peníze jako by jste si FV pořídil bez firmy. V prosinci a lednu vařím plynem z láhve, a z FV jde jen pohon mrazáků a vodárny s pračkou. V oněch měsících přitápím krbovou vložkou a dřevem, což mi ohřívá i bojler s teplou vodou. O svícení se ani nebavím, zde používám starší olověmé akumulátory 10 kW, které jsem vyřadil z fv. Ty rozsvěcují led žárovky se spotřebou pár watů, a dobíjím je zvlášt ze své sítě nabiječkou na autobaterii jednou za dlouhý čas.
Ahoj, děkuju za náhled do tvé energetiky. Líbí se mi to :-) Já na tom taky dělám bez ohledu na návratnost. Lepší něco než nic.
@@vidlak001 co je důležité a proč mít fv ostrovně ? Platí obecně. V létě je malo baterií na uchovaní vyrobené elektřiny, v zimě je malo panelů pro výrobu elektřiny. Z toho plyne, pokud máte fv napojenou na síť a hodně panelů kvůli větším výkonům v zimě, za soumraku a při rozednění, hrozí vám v létě přetoky do sítě. Tedy pro napojené fv na síť velké omezení výkonu a užitkovosti kvůli nepovoleným přetokům a hrozbě obři pokuty.
Do výpočtu by se také mohli započítat náklady ušlé příležitosti, pokud by se penize investovali. Druhá věc je ,že si kupujete zařízení o které se budete muset starat, bude se rozbíjez a porouchávat, hodnota práce na FVE bude drahá. Pokud do střechy zateče , tak pokrývač bude nadšený z demontáže FVE....
Ahoj, je to košaté téma :-)
Ahoj Vidláku. Líbí se mi , že Jsi optimista za každé situace. Ať se Ti vše daří.
Ahoj Milane, co můžu dělat jinýho :-)
@@vidlak001 Bitcoin ted stoji milion, tak ho muzes prodat a koupit si solary i s Amperakem na odbornou montaz :D
Video je super, protoze malokoho napadne nejdriv pocitat a pak porizovat. A pritom je to zaklad. Ale mozna se blizi doba, kdy bude mozne sehnat panely za odvoz ze solarnich farem.
1/ Ty výpočty neobsahují samotnou spotřebu měniče a regulačních prvků. 2/ Dále neobsahují ztrátu v měniči a na akumulátorech tedy uložení do akumulátoru a znovu nestřídání do sítě. 3/ není to 90 dnů, ale 100 dnů dle oficiálních tabulek to období kdy nic nevyrobí. 4/ Není zde vůbec zmíněno to, že samotný váš zdroj musí být pokryt rychlou plynovou elektrárnou v elektrické síti, a to značně zdražuje elektřinu všem nejen vám, a to znamená že pokud už do sítě dodáváte tak to za vás všichni ostatní dotují v nákladech na elektrizační soustavu. 5/ V neposlední řadě nikdo lidem možná záměrně nebo z neznalosti neřekl že v současném pojetí sítě je to postavené tak že elektřina ze sítě doputuje k vám s cca 5-20% ztrát, ale od vás se v síti dostane nejdál tak 500 m. 6/ Jinak řečeno nikdy to nebudete schopni dostat z panelů zpět do sítě. Pokud tedy za tisíce Biliony Euro nepředěláte celou Evropskou síť na stejnosměrnou! Závěrem FVE dává smysl, pokud ji zbudujete ostrovně jen pro nějaký konkrétní účel a pokud možno ani nedodáváte zpět do sítě. 7/ Dále dává smysl, pokud veškeré přebytky budete umět uložit třeba do vodíku na zimu a na pohon vozidel což zatím neumíme! A pokud budeme umět je ještě otázkou, jak drahé to ukládání bude.
Ahoj Tomáši, děkuju za doplnění. Tak je to ještě horší :-/
Ahojte.. Tak toto bol najpesimistickejsi vypocet, aky som kedy videl.. ale aby som sa drzal faktov a nie dohadov. Mam ostrov FVE s bateriami o vykone 4.7kWp na takmer rovnej streche (mierny sklon na juh 5 stupnov) Za rok, od zaciatku septembra do konca augusta mi dala fotovoltaika 3720 KWh. Po prepocte ceny elektriny (0,2€/kwh - komplet cena vratane distribucnych poplatkov z mojej faktury) mi fotovoltaika zarobila za 12 mesiacov 760€. Mam aj GBO vytazovac fotovoltaiky, ale od maja, do septembra, nemam kam davat prebytky a tak nevyuzijem cely potencial, ktory tu je. Z toho si kazdy moze vyratat pribliznu navratnost podla toho, kolko by ho stala vstupna investicia.. Je rozdiel, ci kupi jeden victron alebo 3 dvojnasobne vykonne Growatty za tu istu cenu. To je ale na inu debatu...
Ahoj, děkuju za čísla. Každému návratnost vyjde podle jeho podmínek.
A koľko ťa to celé stálo
@@samuelbernatek9402 to, co bezi, priblizne 6000€
Mám pre vás dobrú správu: váš výpočet má jednu veľmi zásadnú chybu! 😀 A síce tú, že dnes každá firma, ktorá dodáva elektriku (aspoň na Slovensku je to tak), poskytuje službu tzv. virtuálnej batérie - takže vy prebytky nepredávate svojmu dodávateľovi elektriky za peniaze, ale si ich tam ukladáte na dobu, kedy súčasne elektriku nevyrábate a súčasne ju potrebujete (zamračené, v noci a pod.). Takže pokiaľ nemáte naozaj totálne predimenzovanú fioivoltaiku, vlastne žiaden vyrobený Watt nevyjde nazmar, ale ho neskôr spotrebujete. Áno, elektráreň si strháva kW za tú samotnú službu, ale stále je bilancia plusová, takže z virtuálnej batérie dostanete viac, ako vás stojí.
Videl som niekde zodpovedný výpočet, podobne sa dotyčný snažil zahrnúť tam všetky faktory podobne ako vy - a s tou virtuálnou batériou mu vyšla návratnosť niekde okolo 5 rokov pri dobre navrhnutej fotovoltaike.
10 MWh nestačí na domácnost o spotřebě 3 MWh. proč? V zimě máte násobně větší spotřebu a násobně menší výrobu. Takže v zimě bude elektřinu dokupovat za cca 5 Kč (nikoliv za 9) a v létě bude prodávat přebytek za 2kc cca 7MWh.
Přesně. A návratnost se nám zas o pár let let oddálí. A "vo tom to je" 🙂
Ahoj, ano, souhlasím.
Nebo využijete virtuální baterii a pokryjete spotřebu i 10 MWh za rok ...
@@michalhusak6460 co znamená virtuální baterie?
Virtuální baterie je forma smlouvy s dodavatelem energii, kdy vy mu přenecháte přetoky zadarmo a on vám do výše vašich přetoků dodá energii za cenu distribuce (cca 1 Kč/kWh). Přetoky mundáte v létě, on vám energii dodá v zimě. On v létě vaši energii prodá za plnou cenu vašim sousedům bez nákladů na distribuci za plnou cenu, nebo čas využije pro odstávky stabilních zdrojů. Vy můžete pálit v zimě co jste našušnil v létě. Pokud to bude fungovat geniální. Já si to pro jistotu fixnul na 3 roky.
Vidláku máš víceméně pravdu,to co jsi zde shrnul,já vím dávno,navíc dotace jsou obecně hrozná deformace,ale nepotěším tě,no ono z toho v podstatě není cesta ven a protože nechceme zpět do jeskyně,tak nám zbývá jen optimismus,jsem zvědav jaký závěr bude příště.
Ahoj Jirko, příště se potvrdí, co říkám :-)
Přesně tak Vidláku. Proto (komunitně) vůbec neřešíme návrostnost, ale kolik jsme neodebrali od poskytovatele bez ztráty komfortu mezi jednotlivými vyúčtováními. Někdo to porovnává s předchozím skrze kWh, jiný přímo penězmi dle aktuálních cen, páč tomu naše drahé polovičky nejlépe rozumí, než omáčce kolem návratnosti, která je víc chápána jako ospravedlnění investice podepřenou nepřesným výpočtem a komercí. Nás hobbysty prostě pojí jiná filosofie, což je i o možnosti v průběhu provozu upravovat parametry mikrozdroje podle vlastních potřeb.
Ahoj a taky si myslím, že s jídlem roste chuť, že člověk s elektrárnou víc začne elektrifikovat domácnost, například vařit elektrikou...
Parádní video. JJ přesně tak, jen co jsem připojil první string v létě (baterie nabitá 9.30 ráno ) jsem dětem pořídil venkovní vířivku. Tam hned ledasco spadne, odhadem 1MWh.
Krasny vidlacky elaborat! Jeste bych zduraznil ze v zime, kdy je vyroba nejnizsi je v pripade topeni elektrinou (elektrokotel, tepelne cerpadlo, klimatizace) naopak spotreba nejvyssi, takze nestaci nepocitat ty 3 mesice s vyrobou ale jeste navic je potreba navysit spotrebu o topeni (treba 1-3-5MWh nebo i vic, dle domku).
Ahoj, jasný, se divím, že ještě nezavedli zimní tarify elektriky :-)
No a vlastně jsem neřekl dulezitou věc pro dnešní situaci na trhu paliv. Pokud někdo potřebuje zapnout cirkulárku, nebo stipacku, a jiné těžší zařízení a jeho fotovoltaika to neutahne. Tak je levnější než cucat energii ze sítě si pořídit dieselovou centrálu, protože tam vás vyjde kW méně než že sítě...obzvláště pokud mužete sehnat naftu levněji. No a nebo centrálu na plyn...👍
Ahoj, jako doplnění FVE každopádně :-)
Velmi divné počty:) nic méně počitat neslunné dny, zimu a hlavně náklady na údržbu , revizi a baterie. Navíc myslím že pořád je omezení co se týká počtu panelů kdy CEZ ani EON nepotřebují aby jste byli nezávislí. Takže když vezmu návratnost tam mi to pořád vychází přes 20 let a do té doby je třeba měnit a vylepšovat a taky kde je eko likvidace. Ne FVE určitě nechci snad jen když nebudu vědět co s penězi.
Všecho má řečeno ohledně návratnosti a ta je skutečně přes 20 roků, i legislativní rámec zmínil. Pokud vyrábíš pouze pro vlastní potřebu, není omezení, pouze s instalací nad 10kWp pozbýváš případné finanční podpory (dotace). Ano, fotovoltaiku si pořizují dvě skupiny lidí : Movitější, kteří k tomu nemají vztah a vnímají to jako módu a ti, kteří to mají jako hobby a návratnost skutečně neřeší.
Ahoj, pro někoho divný, pro někoho dobrý výpočty :-)
Dalsi vec, s kterou je potreba vzdy pocitat je, ze PORAD musite mit GRID to znamena porad platit za podelany hodiny tj rezervu v siti napr 3x25A v sazbe D25D coz vychazi asi nejlip a to je treba dalsich 5tis rocne aniz byste sahli za cely rok na vypinac na zdi (ale to budete platit vzdy s elektarrnou i bez, jen ze tomu poplatku neuteceme) a pak razem kilowata nestoji 5,6 nebo8 ale i mnohem vic, rozprostreme do toho tento fixni plat. Ja v lete prakticky prezivam jen ze slunce a z baterek cim vice mame naaukmulovane energie, tim dele vydrzime bez slunce, a prekleneme skarede pocasi, nez zase slunce vyleze, to same plati o noci bez baterek razem opet sosate ze site.....baterky vyhoda i kdyz za ukrutnou cenu protoze cca jedna 1kWh stoji cca 10tis, obecne plati, ze mit 20kWh v akku je uz dostacujici luxus, obvykle se nabizi mezi 10kWh az 15kWh. S 20ceti s prehledem vydrzite dva dny i vic bez slunce (ono vzdy neco malo sviti) A pretoky? To je kapitola sama pro sebe. myslim, ze aktualne nabizi nejvic Centropol a to 3500kc za 1MWh (tedy 3,5 za kWh) zdarec
Ahoj, děkuju za příspěvek. Kamarád hodlá snižovat sazbu za jistič a přejít na jednofázovou 10 nebo 16A. Ještě je možné zmínit distribuční sazbu a připravované sdílení energie (za tu sazbu). To je taky kapitola :-)
@@vidlak001 Ahoj priteli, ano provozuju uz par let a muzu rict ze jsem spokojen. Delal jsem si to sam. Dulezity je vyber systemu. Mam 1F system a zastavam teorii jedne silne faze. Vlastne uvnitr domu 3F nepotrebuju, maximalne 2F jede sklokeramicka deska. Mam Alpha Storion ESS a 4,6kWp stresni instalaci (moduly muzu navysit o 30% vykonu proti menici ktery ma 5KW, mPPT to zvlada s prehledem a stringy jsou do 1000V) a jsem fakt spokojenej jak ma ESS i velmi presny merak, cili co ukazuje FVE je pravda i z 4Q z vypisu namerenych dat z portalu v odchylce do 1%. Ale zpet k tomu co jsem chtel napsat a to je k te uspore. Muj dum ma rocni spotrebu dlouhodobe cca 4,5MWh (topim ale plynem do podlah), proto ta instalace je 4,6kWp. K udajum za r 2023 jsem vyrobil 4923kWh, z gridu si cucnul 1151kWh a pretoky cinily 1635kWh. Cili zjednodusene 4923-1635=3288+1151=4439kWh coz LOAD cili ta spotreba domu, tim padem pokryvam z FVE 3/4 celkove rocni spotreby.. Coz je fajn a za pretoky jsem dostal taky nezanedbatelnych 5500kc. Uspora vyjadrena v korunach je, ze pri sazbe D25D a (3x25A) nejakych prumerne 400kc/mesicne od brezna do listopadu a za prosinec a unor cca 1600kc mesicne. Fakturace je odecet typu B (jako kazdy s 4Q hodinama) takze uspora je relativne presne pocitatelna. Proste pri stavajici fixaci, ktera mi sice za mesic konci bych platil pravidelne cca 20k rocne s tim ze s FVE platim cca 8k a kdyz prictu pretoky za 5k tak cca 17k rocne dela rozdil v muj prospech. Sleduju Te rad, mej se a vice kdyztak v PM, mam i chatu, kde jede uz sitak, drive byl je ostrov, furt se nekam posouvam 🙂🙂 fajn den alda
vidláku a co zkusit přebytky stopit v přímotopech?
Ahoj, určitě je to lepší než je nevyužít a je to jednoduché :-) Ovšem pokud by se přebytečná elektrika pustila do tepelného čerpadla, tak z toho vyrobí několikrát více tepla.
Vím, že je u nás v ČR 18 slunecnich dni v roce. ( FVE je to jen výrobek). 🙋♂️. + politiku?
Ahoj Vidlaku zapomněl si odečíst státní dotaci cca 60% a vykup je momentálně 3,5-4kc u správné společnosti.
A která správná společnost dává 4 kč?
Ahoj, říkám to na konci, že dotaci si může každý odečíst sám. Kamarád sehnal výkup za 2 Kč. Za 3,5 už ne.
Neviem ako to máte v Česku no u nás máme možnosť "virtualnej baterie" u našich dovozcov elektriny. To znamená že síce prebytok energie najmä v lete poslem do siete preč, no tu energiu nepredávam, hodiny spočítajú koľko energie som poslal a potom v zime ked panely nebudú stačiť tak tú moju prebytočnú energiu z leta môžem využiť v zime. Síce neviem aké presne su poplatky za tú možnosť ale som si istý ze sa to oplatí viac ako predávať.
A ak náhodou máte dva a viac domov/bytov cez toho istého dodávateľa na to isté meno, staci ze mate fotovoltiku na jednom dome, a v druhom tu energiu prebytočnú viete využiť práve cez tuto "virtualnu bateriu" čo je tiež zaujímavé
Ahoj, taky to tu máme a taky neznám přesná čísla.
Zatim nejlepsi a nejduveryhodnejsi vypocet, co jsem videl. Ja dosel k 15 let s dotacemi a plno der do baraku a strechy a rozhodl jsem se tim vice nezabyvat.
Ahoj, snad se to zlepší a ceny klesnou, už trochu klesly :-)
I když hodně lidí argumentuje, že ceny energií budou pořád jen stoupat... žijeme trochu v nejistotě :-)
Ahoj Vidlaku Super video pekne udělané at se ti daří AHOJ Borče ❤❤
Ahoj Borče :-)
díky za osvětu:-) Lidi ať si to pro dobrý pocit klidně pořizují, stejně jako TČ, ale né kvůli své peněžence :-)
Ahoj, ano, je to spíš zájmová činnost :-) A taky trochu soběstačnosti.
Virtuální baterie tomu pomůže úplně nejvíc.
Tedy pokud to bude fungovat opravdu jak tvrdí ČEZ že započítají kW vyrobené versus kW spotřebované a z těch se bude platit jen daň a distribuce...
Pěkně jsi to shrnul, tak doufám že teď bude méně těch, co se nachytají na čísla, které počítají neférové firmy, jen aby prodali. A mám pocit, že ten limit 10kWp už je zvýšený a platí jen pro ty, co chtějí dodávat do sítě. Taky pokud jsou panely za hubičku, není na škodu jich mít víc, protože když je pod mrakem, tak každý watt navíc je dobrý.
Ahoj Jindro, ano, slyšel jsem něco o 50 kWp. Ale zatím tahle čísla nejsou předmětem mých úvah :-)
Ne, FVE se nevyplatí. I když mě to vychází asi na 135tis nákladů po odečtení 275tis dotace na těch 9.9kW + Solax + 2 nabíječky na auto a 11,9kWh baterky. Ale i tak počítám že vyrobím jen 7,8MWh kvůli náklonům,zastínění a dalším blbostem. Spotřeba bude kolem 5,5MWh ročně tedy cca 3,5-4MWh ze solárů. Pokud přidám elektromobil bude návratnost ještě v pohodě (i když cena elektroauta je na polemiku samo o sobě - pod 6 sekund to moc "levných" spalováků na stovce neumí :) ). Další elektrárna na chlalupu bude asi podstatně levnější protože mezitím klesly ceny panelů 550W na někam k 2400Kč s DPH a něco se ušetří i na předělávce elektriky oproti té první. Samo dotaci 275tisíc mám ještě po staru přikleplou taky. Elektronům zdar i když je to bez dotace defacto u nás nesmysl a nebo jen drahé hobby.
Ahoj, jestli to tak půjde dál, tak se to časem vyplatí i bez dotace...
Na vydlaka velmi inteligentní názor.
Prvý krát som videl od teba video, Vidlaku, a musím povedať, že to bolo perfektné.
Ahoj, tak to děkuju za uznání :-)
Ať se ti daří!
Mám ftw 5,9kW bez batérii iba s virtuálnou čiže čo vyrobím a nespotrebujem si vezmem nas5 apoň za 1/2 čo je lepšie než pustiť ju zadarmo do siete . Ročne mi to ušetrí cca 600-700€/rocne komplet, už závisí od slnečných dni a od toho koľko jej spotrebujem, keďže mám spotrebu elektriny bez odrátania ftw a potom mám to aká mi príde faktura za elektrinu. Tým že mám ročnú spotrebu cca 16mWH ročne tak cca 4-5MWh mi to ušetrí. Stalo ma to 5000€. Návratnosť pri dnešnej cene cca 7-8 rokov čo sa stále oplatí. Ak cena elektriny pôjde hore čo ide každým rokom rátam cca reálne 6 rokov návratnosť keďže nemam plyn iba elektrinu a tepelko :) keď ale máte spotrebu pod 12-16MWh ročne tak tá návratnosť už nie je extra zaujímavá. Ftv bolo vhodne skôr pre firmy čo majú spotrebu niekde od 2mwh mesačne čiže im sa to vráti rýchlejšie. My vo firme máme spotrebu 5MWh mesačne cize tam je návratnosť 5x rýchlejšia ak by bola spotreba vyssia návratnosť je ešte rýchlejšia. To je ako s autom na lpg čím viac km spravím tým skôr sa mi tá investícia do splyňovača vráti a stále sa vráti :) hoci len keby mi to ušetrilo 1000€ tak sa to oplatí ale ušetrí to celkovo oveľa viac
Ahoj, děkuju za čísla. Máš to dobře vymyšlený :-) S baterkou už to vychází jinak. A většina firem doporučuje baterku...
@@vidlak001batéria to cele predraží o 100% čiže návratnosť toho celého sa v podstate zdvojnásobí a životnosť baterky je zo všetkých komponentov najnižšia. Menič vydrží min 10 rokov keďže je naň 10 rokov záruka. Panely budú vyrábať 20-30 rokov len už budú vyrábať menej. Menič 5kw stojí cca 500-1000€ čiže ešte sa oplatí kúpiť nový druhý v poradí a bude fungovať ďalších 10-15 rokov. Takže pri takej spotrebe ako mám ja s tým že cez deň miniem 70% energie ktorú vyrobím tak sa to celkom oplatí. Rovnako ako sa oplatí mať auto na lpg keď na ňom najazdím 150-200000km lebo sa mi vráti cele auto a ešte ho predám za 5-8000€ v akomkoľvek bude stave. Za ten rozdiel a zostatok čo som ho predal kúpim nové a postup opakujem a jazdím oproti benzínu za 1/2. Ak by som v dome mal plyn určite neinvestujem do fotovoltiky lebo plyn je na kúrenie lacnejsi ako kúriť s tepelným čerpadlom. Akurát že s plynom neviem chladit a s tepelným čerpadlom áno. Ja chladim stropom a je to super v zime mám spotrebu aj 2mwh mesačne ale v lete nejakých 300-400kw čiže sa mi to priemeruje na cca 1MWH mesačne alebo menej už záleží koľko svietim varím periem suším vytapam atd ale dom ma plochu 290m2 3 M stropy a okna 200m2 hliniky ktoré dosť prepúšťajú. V dome v zime 24 v lete taktiez 24. V kúpeľniach 25 stupňov tj. nadštandardný tepelný komfort.
Mám pro Vás jiné info zkuste jako fandové vyrobit vodík v malé nádrži s tankovací pistolí pro vodíkové auto. Malá nádrž čas je relativní pojem. Malé větrníky dva nebo kdo má zahradu tři na stožáru soláry. Myslím že pro kutili to nebude problém a jednou si palivo budeme moc vyrábět na zahradě sami. Můžete se složit na prototyp. Určitě mezi Vámi či zapálení fandové jsou šikovní ing. Přípojku na vodu či studnu má skoro každý.
Zajímavý nápad :-)
Zásadním parametrem při výpočtu návratnosti FVE je její konfigurace. Při takto nastavených parametrech a zohlednění nákladů na financování není návratnost 20 let, ale v nedohlednu. Jenomže : je na spotřebu cca 3,5 MWh potřeba elektrárna za 0,5 mil. CZK, což je při dnešních cenách nejméně 10 kWp + 12 kWh ? No jasně, že ne.
Pokud nebudeme žádat o dotaci, tak stačí 3 kWp bez baterie, které bez dotace nemají návratnost. Cena spadne odhadem na 120 tis., roční úspora cca 10 tis. a návratnost je 12 let.
Pokud si o dotaci řekneme, tak s baterií bude cena 200 tis., dotace 100 tis., čistá pořizovací cena 100 tis., roční úpora cca 12 tis., návratnost 8,5 roku.
Pokud nebudeme FVE vůbec pořizovat a půjdeme si do práce vydělat roční úsporu cca 10 tis., návratnost jsou max. 2 týdny a pořizovací cena nám zůstane. Obecně vzato při takto nízké spotřebě ty návratnosti moc nevychází a FVE nestojí z finančního hlediska za námahu.
Jen na doplnění : mám doma spotřebu 19 MWh a matematicky mi vyšlo, že vhodná konfigurace je 8+8. Jenže panely časem stárnou a baterie taky, takže budu pořizovat 10+10. Návratnost vychází na necelých 7 let. Zohledňuji časovou hodnotu peněz, růst ceny elektřiny, jeden nový střídač (nevěřím, že vydrží 20 let), pravidelné revize a mytí panelů (1 x 5 let). Nezohledňuji prodej přetoků - cca 2 MWh, s virtuální baterií nepočítám.
Možná, že se někomu bude zdát, že mám návratnost špatně spočítanou, ale to jen proto, že neznáte podrobnou spotřebu domu, což je taky zásadní parametr - pro kapacitu baterie a využitelnost výroby pro vlastní spotřebu. Nejen celkově, ale i po měsících a rozdělenou na topení, bojlery a ostatní (a to dále po jednotlivých spotřebičích) a dále pak rozlišenou na den a noc. Další investice do FVE nemají ekonomický smysl, úspory bude třeba řešit jinak.
Ahoj, jdeš na to hezky :-) Takhle by si to měl každý odůvodnit ve svém případě. Děkuju za příspěvěk.
Je nádherné , ako sa dá na tú istú vec pozerať a argumentovať na dva spôsoby + a - . ono sa to fatk oplatí? Hlavne c strednej európe?
Ahoj, stačí vybrat jen polovinu informací a výsledek je jiný :-)
Moc díky za super video
Stačilo aby elektřina byla za normální ceny a FVE by měli jen nadsenci
:-)
anebo by stačilo mít normální výplatu :-)
Psycholog ví, že definice "normálnosti" se u člověka stanoví velmi obtížně a ekonom ví, že neméně je obtížné stanovit "normální" cenu nebo "normální" výplatu. Ceny budou obyčejně vysoké a mzdy nízké, no a my budeme samozřejmě vždy "normální", kdežto ostatní budou pro nás paka :-).
@@AndrejMudrayLichva je stanovena zákonem, ty filozofe.
"Ceny budou obyčejně vysoké a mzdy nízké"
V ČR určitě. To se stačí se podívat na data. Ale sem přesvědčen, že to tak má být, protože nic není náhoda. Ať žije demográcyje.
Problém je, že energii to dodává přesně v době, kdy ji nepotřebuješ. V létě přes den.
Pokud by se prachy na zasrané dotace FV a větru daly do vybudování jaderných bloků, tak jsme za vodou!
6 měsíců v roce to pokryje 100% spotřeby. Spotřebu v noci vyrovná baterie, která se přes den dobije ...
@@michalhusak6460 100% letní spotřeby. A jejich přebytky dělaj bordel v rozvodné síti. No a v zimě majitelé FV sosaj z rozvodné sítě.
Logické řešení pro stabilizaci sítě by byly vysoké pálky za rezervovaný příkon.
Logické řešení by byly vysoké pálky pro všechny občasné zdroje, které musí být 100% zálohované. Nejen pro FVE na barácích, ale i pro solární parky a fofrníky. Zcela souhlasím, že 100% pokrytí spotřeby z moderních JE by bylo optimální řešení - pak by občasné zdroje byly zbytečné, nebo vhodné jen pro něco (ohřev a filtrace bazénu v létě, klimatizace). Ale jak k tomu vlády + lidi přesvědčit ... Asi to chce pořádný zimní blackout ....
Dali sme si fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Virtuálnu baterku a máme dostať dotáciu. Bolo to cez firmu, bolo to s stresom a problémami. Ono to funguje a veľmi dobre. Teraz to skúšame či sa to oplatí v realite. V apríli budeme vedieť visledok. Bude to rok čo je všetko spustené. Ale jedno už vieme teraz. Nízke poplatky za energie sú veľmi príjemné. To čo sa ušetrí je viac ako úrok v banke. Na to čo sa do toho investovalo.
Ahoj, pokud máte tepelné čerpadlo a dotaci, tak to vyjde příznivěji :-)
Skutečná návratnost bude nižší, jelikož cena elektřiny bude růst (nejen inflací). Zároveň spotřebováváme stále více energie a doba levné el. energie skončila.
Ahoj, ano, souhlasím.
Krása, paráda. Videl som Vaše video prvý krát a KLOBÚK DOLE!. O číslach by sa skutočne dalo polemizovať, ale návratnosť je skutočne zatiaľ v nedohľadne. Dnes je to pravdepodobne skôr o nadšení a bez urážky trochu aj nevedomosti. Na druhej strane, aktuálny stav beriem ako fakt(a je jedno či u Vás alebo tu v SR), ale dúfam, že sme vo vývoji, ktorého cieľom je prechod na tieto OZ. S podstatne lepšou matematikou návratnosti, tak aby sa to skutočne oplatilo všetkým.
Ahoj, nadšení + nevědomost je zajímavá kombinace :-) Fotovoltaika pořád zlevňuje... je to na dobré cestě.
3,30 za kWh plynu / to je cena uz se vsemi platbami za plynomer, distribuci atd.?
Ahoj, ceník PRE platba za plyn a distribuci.
@@vidlak001 Dekuji za info
A k tomu navíc. Jaká bude cena elektřiny za rok, za 5 let atd?
Ano, to budeme koukat...
Špatná otázka. Správná otázka: Za jakou cenu je člověk schopen vyrobit elektřinu? Jaká je marže "distributorů"?
Kdybych bydlel na Sicílii, tak bych do toho šel 😊
Ahoj, tam by to šlo :-)
Jako zaznelo tam vsechno popravde. Jen bych se treba v pristim videu zameril na idealni velikost FVE pro rodinny dum. Jak mam 6 panelu tj. 2,4kWp, baterku 7,5kWh a jsem spokojeny. Realne si myslim, ze se mi FVE vrati driv, nez se stihne posrat baterka. Podle rocniho provozu to bude za 5-7 let. Na super zbohatnuti to neni, ale je to lepsi pocit, kdyz tem smejdum nemusim platit tolik. Pokryju tak 40-50% rocni spotreby, pretoky nula. Cloveka to musi bavit a musis si to umet udelat sam, jinak je to ekonomicky nesmysl… 😉
Btw: ted v zime mi slepicky vydelaji vic jak cely panely! 🐓☀️🤷
Ahoj, souhlasím, základem je si ohlídat spotřebu a výrobu. Ale se slepicemi nesouhlasím, ty naše v zimě dávají jedno vajíčko za týden :-)
@@vidlak001 To chce plemeno do chladneho prostredi, me se osvedcily Horalky. Prumerna uspesnost 4/5 😉
Tyhle návratnosti mě vždycky dostávají , mám rád panely taky mám svojí elektrárnu a příjde mi to jako vymývání mozků dodavateli elektřiny od čezu atd, aby jste si to rozmysleli, u žádných jiných strojů se návratnost nepočítá , proč zrovna tady ?
Ahoj, žádné jiné stroje nepoužíváme pro úsporu elektriky, tak nemá smysl počítat návratnost.
@@vidlak001 To má trochu logiku , ale i tak mi to příjde divné a jako manipulace. Jinak pěkná videa , hodně štěstí do budoucna ;) .
Takže ten panel fakt znesie v pohode čmáranie kriedou? Nevykazuje to už jemné známky poškrabania?
Ahoj, u 10 let starých panelů bych tohle neřešil.
Ahoj Vidláku, nemohl byste, prosím, zkusit rozebrat účinnost solárních teplovzdušných panelů (hlavně s ohledem na odvětrávání rekreačních objektů - tedy těch, kde v zimě nikdo není?) Děkuji
No v zimě na m2 dopadne cca 100Wh denně, takže teplo to v zimě nedá skoro žádné, ale trochu průvan to udělat může. Od března dál, to nějaký přínos mít může.
Ahoj, já je nemám, tak o tom moc nevím. Pokud jde o vlhkost, tak určitě něco lepší než nic.
Je to velmi výhodná věc. né pro uživatele,ale pro firmi které to montují😂
Souhlasim, ze firmy, ktere to motuji na tom maji zlaty dul, ale jako vlastnik 10kWp systemu rikam, ze to byla super investice viz. muj detailni popis zde v diskuzi pod videem, kam jsem detailne vypsal moje ceny.
Krásná Zlatá mince 🙂
Tomu říkám jistá návratnost vkladu.
FVE mě nezajímá, ale ten 1 oz Glod ano 🙂, teda až na ten vyražený znak.
Tim chcete rict, ze zlato je lepsi investice nez Bitcoin?
@@21_FilipZlato není investice, ale uchovatel hodnoty!
Bitcoin je spekulace a hračka miliardářů. Retail jim tu srandu platí!!!
Ahoj, mě se kryptoměny líbí (až na tu spotřebu u některých). Nejdou vyrábět z ničeho, stejně jako zlato.
@@vidlak001Strašná spotřeba energie, která nás stojí majlant. Bitcoin je žrout energie, proto ho nikdy víc kupovat nebudu. Zlato je super a tvoji minci chválím.
Těžaři se přirozeně snaží těžit co nejlevněji, aby měli vyšší návratnost. To znamená, většinou se pohybují poblíž například vodních elektráren a spotřebovávají přebytečnou energii, která je téměř zadarmo oproti cenám, které platí normální zákazník. Jste pomatený. Retail miliardářům nic neplatí. Já jsem toho důkazem. Dejte si čaj a v klidu problematiku nastudujte. Mezi námi, zlato už se dávno netěží krumpáči a jeho těžba je šíleně neekologická a nebezpečná.
Já bych ještě přihodil pár drobností, které ten výpočet zkomplikují někam k nespočítatelnu a myslím, že nebyly zmíněné (dokážu zapomenout co bylo před minutou). Ceny elektřiny, jak nákupní, tak výkupní, se mohou dost snadno a rychle měnit, takže to snadno může návratnost značne prodloužit nebo zkrátit. Inflace - peníze, které (ne)vydáme dnes, budou mít za pár let citelně nižší hodnotu (proti deflaci urputně bojuje každá centrální banka, s tou bych nepočítal) a běžný bankovní úrok ji nikdy nepokryje, takže někdy se vyplatí investovat i do projektu, který by se na první pohled mohl zdát ztrátový. Změna chování uživatele - kromě elektromobilu, což je jednoznačně velký spotřebič, tu mohou být i další, menší, ale zato jich bude víc. Když je v létě elektřiny nadbytek, někdo se třeba rozhodne pořídit si klimatizaci, kterou do té doby neměl. Nebo nějaký automat na zalévání zahrady. Rekuperační větrání. Do skleníku se dá přisvícení nějakým tím růstovým led panelem. Do garáže, kde zatím stačila jedna žárovička, teď přijde něco, aby tam člověk opravdu viděl. Přidá se pár dalších podobných spotřebičů, které by si člověk jinak nekoupil. Jejich s FVE "nic nestojí" (jasně, přebytečná elektřina se neprodává, takže je to jasná ztráta, ale ona je ta prodejní cena stejně nic moc...). A i když si člověk nepořídí nic nového, tak prostě v době nadbytku vlastní elektřiny bude nejspíš méně šetřit. Je možné to započítat? Na jednu stranu - obešel by se hladce bez nich, na tu druhou mu přináší nějaký užitek či požitek. Takže vymyslet nějaký koeficient, že třeba započteme jen polovinu zvýšené spotřeby? A o kolik se zvedne?
Pak tu jsou věci, které vlastně ani nejde vyčíslit - třeba že pár dní nepůjde proud, protože někde na cestě od elektrárny někdo strhnul vedení nebo vyhořel transformátor, ale je zrovna pěkné počasí a mám vlastní zdroj. Jak moc bychom si v takové chvíli cenili soběstačnosti? Jenže to se nestává zas tak často. Aspoň tady bývají tak jeden nebo dva výpadky za rok a za pár hodin jsou vyřešené.
Pokud je FVE na střeše a tu bude notné opravit, tak to tu opravu můžou panely celkem zkomplikovat a tím i prodražit. Hlavně když si to člověk nebude dělat sám.
Bydlim v činžáku, takže si FVE prostě nemám kam dát. Ale být majitel domečku, tak bych si ji velmi pravděpodobně pořídil, i kdyby se mi ta investice vrátit neměla. A pokud by to bylo na vhodném místě, tak i větrník. Na Karlovarsku, Ostravsku nebo Ústecku bych možná dost zvažoval i geotermální elektrárničku, i když to je už hodně drahá legrace. Myslím ale, že za ten pocit zvýšení samostatnosti, by mi přinejmenším ta FVE nakonec stála.
Ahoj, výborné úvahy, jsem rád, že někdo přemýšlí ze široka a v souvislostech :-)
Výpočet nebere v úvahu:
- že spotřebuji všechno (třeba na topení)
- že nebudu nic prodávat, ale letní výkon si přeleju na zimu přes virtuální baterii
- že nevzroste cena el. energie následujících 20 let
Když se tohle započítá, vyjde něco dost jiného ...
Zhruba v 6:40 nahrávky. Netuším jak tomu rozumět. Díky za komentář.
To je překlep, cena od dodavatele :-)
Zdravím,kolego Vidláku! Taky mám elektrárnu 10 KWp.Díky za info. Návratnost vidím tak na 5-6 let.
Ahoj, blahopřeju :-)
Návratnosť v mojej domácnosti je v dome 98 m štvorcových + dielna 24 m , s mesačnou spotrebou elektriny 120 kw =35 € je úplne nerentabilna. Aj keby ide cena energie o 500 percent hore. Som bez starosti a hlavne bez strachu ,že mi zhorí chalupa v hodnote 250 000 eur. A to nerátam veci v chalupe a dielni.
A co z toho plyne? Nevyhazujme penize a za usetrene penize postavme jaderny blok.
A při digitálním ID se vláda rozhodne, že zrovna vám nepusí elektřinu ze sítě, prože jste měl špatný názor v komentářích na internetu. Není to jen o vydělávání, ale také o energetické bezpečnosti své a své rodiny, stejně jako zahrádka je o potravinové bezpečnosti a soběstačnosti apod. Nezávislost má svou cenu.
@@zts9383Ale my se tady bavime o navratnosti. A apropo, energetickou bezpecnost vam kazdy diktator zrusi levou zadni pres majetkove dane. Nebudte naivni.
Tak já nikomu z úředníků nebudu říkat, že mám ve sklepě generátor volné energie, tak budou mít problém mi energii zdanit. @@pgotze
Ahoj, mě z toho plyne, že fotovoltaika bude čím dál tím výhodnější. Byly doby, kdy stál 1 Watt instalovaných panelů 5 dolarů a dneska je to desetina. To není nic proti jádru.
Stačí zvolit správnou vládu a všechny problémy s nedostatkem levné energie rázem zmizí, ale to by se musela probudit většina voličů. @@vidlak001
Ahoj Vidlák, vďaka za zaujímavý výpočet. Nám v škole hovorili že tieto kremíkové panely niesú tiež celkom optimálne, vzhľadom na to že taký panel potrebuje cca 20 rokov prevádzky na to aby pokryl energiu spotrebovanú pri jeho výrobe . Ty si došiel na podobné číslo čisto z ekonomického hľadiska čiže asi na tom niečo bude.
Ahoj, myslím, že to budou údaje, které se týkaly starých panelů před desítkami let. Přeci by se nevyplatilo vyrobit panel, co se jen energeticky bude vracet 20 let.
@@vidlak001 oficiálně umíme recyklovat 95% materiálu panelu, těch zbylých 5% je něco (snad) kovového v panelu, nějaký prvek, který zatím nejde.
dost zajímavé video.. taky mam ftv a jezdím Teslou zadarmo..
Ahoj Vidláku, jdeš na to od lesa. Vyzkoušel jsem aplikaci, kterou jsi zmínil a na moji 13 letou zkušenost s FVE ve volné krajině, jih, sklon 40° mi vypočtená výroba sedí v případě, že zadám ztrátu systému cca 3%. Ty jsi zřejmě použil přednastavenou hodnotu 14% ( jak je i ve videu ) a to není správně. Nevím sice, co tím přesně myslí, jen tuším, ale mě to odpovídá s touto hodnotou. Dobře zmiňuješ místní podmínky, ten tvůj horizont není žádná sláva, orientace střechy rovněž ne. Správná úvaha je i to, že je dobré nadimenzovat FVE tak, abys dokázal její produkci spotřebovat a nikoliv přebytky velmi nevýhodně prodávat ( pošleš do sítě 1kW za 2Kč a z téže sítě koupíš zpátky za 8Kč - nebo i za víc ). Taky je třeba počítat s proměnlivou spotřebou během dne a během roku. Obyčejně potřebujeme nejvíc energie tehdy, když je slunečního svitu málo - večer a v zimě. Proto zastávám názor, že do doby, dokud na trhu nebudou velkokapacitní úložiště za rozumnou cenu, nemá moc smysl stavět větší FVE a spíše se soustředit na menší bez úložiště s akumulací do vody. Akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou vyrobenou energii uložila. Ohřátou vodu potom používat do otopného systému i jako TUV. Závěrem - je jasné, že jsi došel k tomu, k čemu i ostatní, kteří se nad tím zamysleli - existuje mnoho proměnných a je třeba se v tom rozumně zorientovat.
Ahoj Andreji, děkuju za shrnutí. Třeba se dočkáme zimních baterií 10MWh za rozumnou cenu anebo fotovoltaické barvy na fasádu a dům nám bude generovat desítky kW i zimě. Zatím třeme bídu s nouzí a občas nějaká aplikace vyjde snesitelně :-)
Všichni Vidláku víme, že už není potíž energii vyrobit, ale uskladnit, aby mohla být v pravý čas spotřebována. A aby u toho fungovala ekonomika, je třeba kvalitní a dostatečné úložiště za přijatelnou cenu s dlouhou životností. Nějaká obří písková ( či jaká ) úložiště to asi nevyřeší, protože s rostoucím gradientem teplot mezi úložištěm a okolím rostou nároky na tepelnou izolaci, o ceně potřebné technologie ani nemluvě - a jsme zase u návratnosti. To je lepší házet polínka do kamen :-). Chci stále věřit, že nějaký "bateriový průlom" přijde.
Zdravím, som laik a teprve sa zoznamujem s fve, ale ako v zime vyrobiť energiu na ohrev napr. vody v podlahovom ?
@@dusandub Vyrobit? Jako napriklad nyni ? 😀
@@pavelb.9168 Ano. Andrej píše v prvom príspevku -Akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou vyrobenou energii uložila. Ohřátou vodu potom používat do otopného systému i jako TUV. - Preto sa pýtam, ako takú energiu vyrobiť hlavne v zime pri kúrení.
Video pěkné, ale má několik háčků a 2 megaháky. 1) ve výpočtech předpokládáš, že se nikdy nezmění cena elektřiny 2) obdobnou fwe koupíš za 200-250k a ne za 500k 🙂 osobně mám fwe od roku 2015 a zaplatila se mi už předloni. Musíte využívat přebytky co to jen jde a neposílat je do sítě.
Ahoj, ano, je to zjednodušené a každý si může výpočty upřesnit podle svých znalostí a situace :-)
Jste optimista, pokud si seženete údaje o instalovaném výkonu fotovoltaiky v ČR a jejich skutečné výrobě el. energie tak se v klimatických podmínkách ČR dostanete k účinnosti 12%. Stejnou účinnost fotovoltaiky uvádí i v Německu. U větrníků to vychází lépe (fouká i v noci), je udávaná účinnost kolem 25%. Jinak pro lidi neznalé hezká ukázka. Díky.
Ahoj, globální čísla mohou být zajímavá a užitečná. To rozhodně.
Uvažuju, jestli se do nich promítne vlastní spotřeba domácnosti, tu totiž elektroměr nezměří a nereportuje.
Ahoj Michale, jdeš na to zkušeně. Inspiroval jsem se tebou při renovaci 13 let staré FVE. Také jsem ve volné krajině, panely směřují na jih pod sklonem 40 stupňů. Vypočtená výroba mi sedí jen při započítání ztrát v systému ( 3%).
Dobře zmiňuješ místní podmínky, leč ten tvůj horizont není žádná sláva, sklon a orientace střechy taky ne.
Správnou úvahou je i dimensace FVE, nejlepší je vše spotřebovat, nikoli přebytky nevýhodně prodávat za 2kč a kupovat za 8kč. Těžba krypta z přebytků je taky nesmysl.
Já osobně zastávám názor že pokud nebudou na trhu velkokapacitní úložiště za rozumnou cenu, nemá smysl budovat větší FVE.
Lepší je menší s akumulací do vody, akumulační nádrž volit takovou, aby s rezervou dokázala energii uložit. Ohřátou vodu potom používat do topného systému a TUV.
Zkrátka existuje mnoho proměnných a je třeba se v tom rozumně zorientovat.
Ahoj, hlavně, když se budou komponenty zlevňovat :-)
Tiež zastávam názor, že nateraz je tá najlepšia batéria, nádrž s vodou.
skvelé 👍
Zdravím ťa Vidláku, čo tá žaba na krku? Si v Gatesovej nadaci?
Ahoj, to ani náhodou :-)
Vidláku máš v jinak dobře zpracovaném videu jednu hrubou chybu. Opakují ji všichni. Šetřit se začne až v případě, kdy je vklad vynulován. TEDY... když jsem koupil elektrárnu za 500 000, protom tedy ve skutečnosti začínám šetřit až po těch 20+ létech. Do té doby jen neplatím za energie jiným, ale sám jsem si je předplatil. Jinak ty měsíce, kdy to nejede na plno bych řekl, že jsou 4 - listopad-únor
Je to ještě horší. Pokud by jste vzali toho půl milionu a investovali ho, tak za dvacet let z něho bude milion a půl při 6% zhodnocení.
Ahoj, ano, souhlasím.
:-)
Tak mám 3 věci k výpočtu návratnosti, největší myšlenka byla řečená hned v úvodu, každý by si měl nejdřív zjistit jakou má spotřebu přímé elektriky a kolik třeba plynu, který by mohl vyměnit časem za elektriku. Primárně ohřev TUV nebo i příhřev jaro/podzim topení.
1 - vidlákův technický koeficient je blbost, to je obsaženo v těch 3 měsících co na panely nesvítí slunce, klidně to může být i 4 měsíce. Dá se to vyřešit tím že panely nejsou orientované čistě na jih ale část na jiho východ a část na jiho západ, tím se protáhne sezona a zkrátí zima. Jsou ostrovy opravdu celoročně soběstačné. Není to utopie, nicméně je potřeba změnit trochu lidské chování a návyky. Všechno je za něco. Vždy je potřeba najít hranici, kdy to dává smysl, a kdy už to je obtěžující.
2 - Náklady na pořízení se fakt liší a v čase budou zlevnovat, tudíž obnova panelů, či střídače bude za pár let zase za jiné peníze než nyní. Elektřina taky nebude stát 8kč, ale může být na trojnásobku, takže řešit návratnost je prostě zbytečné, berte to jako investici do soběstačnosti. Baterie vydrží i těch 10 let, navíc v budoucnu zase budou levnější, jelikož se budou používat vysloužilé z EV, second life. Tudíž nemá smysl nic z toho započítávat nebo se hrozit co bude za 10 let. Panely stojí pár korun a raději jich dám na střechu víc.
3 - prodej v letních měsících, je většinou záporný, a v zimně si nevyděláš ani sám na sebe takže s touto částkou bych vůbec nepočítal :-) Nicméně, pokud to dopadne dobře je možné vyrobenou elektřinu prodat sousedovi, takzvaný komunitní odběr. To by dávalo smysl podělit se o nad výrobu. prostě je třeba si vydělat přes léto abys v zimě mohl s klidem nakoupit od ČEZu. 🙂
Jinak velké díky za tohle video. Někteří lidé mě přijou jako bez mozku a uvěří každému obchodákovi co u nich zazvoní. Někteří jsou zase zaslepený opačně.
Ahoj Martine, děkuju za příspěvek. Je tam několik proměnných, které těžko určíme. Ale už stavím velkou FVE, mě to smysl dává :-)
@@vidlak001 Postupně koukám na další videa, a super. Díky, Za mě je to prostě FVE investice do budoucna, pokud mám barák tak není co řešit. Protože jedna jistota existuje, elektriku budete potřebovat vždycky, a je jen na vás zda budete platit někomu napřímo anebo spotřebou splácet investici.