Soláry jako takový mám rád, hlavně co se ostrovních systémů týče, kde se opravdu jede na maximum a musí se to dobře prokalkulovat :) Nicméně bych to tak hezky neviděl. První svůj ostrovní systém na maringotce sem stavěl v roce 2011 a to z pouhých 2 panelů, každý o výkonu 200wp, mohu říct, že v ideálních podmínkách bez stínění, jižní strany a dobrým sklonem. Začátkem krmených 3 autobateriemi s rozdělovačem napetí... to bylo naprosto nepoužitelné, poté s jednou trakční olověnou baterii, to jelo super... Baterie ovšem doznala konce v roce 2018, pak koupena menší baterie už jen 44kwh, která jede do dnes.. všechny olověné, poslední již trochu dražší. Letos jsem při kontrole zjistil, že panely jsou na konci života :D proto sem svojí "elektrárnu" demontoval a je konec. Už to nebylo schopné dávat rozumný výkon, jako ze začátku. Nikdy sem neměřil kolik to dává, stěžejní pro mne bylo, že to pohánělo notebook a celej 12V systém v maringotce včetně světel. Děda si letos nechal od čezu za ohromnou částku sestavit velkou solární elektrárnu o které moc nevím, na střeše má nicméně 22 panelů a vše na jiho západní straně. K panelům se nedá absolutně dostat pokud nejste horolezec, od 20.11. jsou pokryté ledem a od konce listopadu sněhem. Výroba 00 nic :D celé ho to stálo do milionu i s Tč, které ovšem topí do radiátorů ve starším domě a ne do podlahy, absolutně nevýhodný systém. Baterie věřím, že vydrží stejně jako panely, nicméně i tak si nejsem jist, kolik panely vydrží dávat. Má ohromnou sestavu, která něco dodá o při poklesu 50%, nicméně jaká je návratnost zde ? Jestli ho to stálo dejme tomu 750 tis. s 12 kw tč v akci. Návratnost bude žádná, protože dřív než začně vydělávat, reálně bude třeba obnovit celou soustavu. a to beru při současném tarifu který je nehorázně drahý 12.2023 cca 5 kč kwh. Na maringotce ciméně postavím dalších solární systém.
Ahoj, děkuju za zprávu. Já mám soláry a alespoň částečnou soběstačnost taky rád. Sice to ještě není terno, ale před desítkami let byly ceny šílené z dnešního pohledu. Účinnost se zvyšuje, ceny klesají :-)
Zdravím Vidláku! Konečně někdo začal nazývat věci pravými jmény. Já bych k fotovoltaice ještě dodal: Ono je potřeba počítat také s náklady na opravy a údržbu. Nejde ani tak o vlastní panely, které jak se zdá nestárnou tak rychle, ale o ostatní komponenty elektrárny. Jde třeba o měnič, tedy dnes se říká střídač. Ten plní více funkcí. Dobíjí baterie, ale hlavně udělá ze stejnosměrného napětí z panelů jedno nebo raději třífázovou síť. Výrobci vůbec neuvádí důležitý parametr, který býval kdysi povinný. Mám na mysli střední dobu bezporuchového provozu. A ta, jak se ukazuje, bývá tak 6 let. Pak může, ale samozřejmě nemusí, následovat závada, někdy i fatální, kdy oprava už atakuje cenu nového zařízení. O bateriích to platí také, myslím že deset let je skvělý výkon a ne vždy se zadaří. A pak je tu ještě jedno ALE! Jde o prodej do sítě, pominu fakt, že výkupní cena není zrovna nic úžasného v porovnání s nákupem. Je potřeba počítat i s možností, že bude svítit ve dni pracovního klidu a cena výkupu bude záporná, protože nejsem sám na koho svítí a kdo tedy vyrobí více, ale není odběratel. To se časem ještě zhorší, jak přibyde fotovoltaik a to i přesto, že se některé firmy zachovaly "odpovědně", třeba Malina Group. Pěkná sviňárna je taky fakt, že výkup jede na spotové ceně a nákup, třeba od EONu jede na ceně obvyklé, která je mnohem vyšší. Mluvím pořád jen o silové elektřině, distribuční náklady bych do toho nemotal. V létě jsme trochu počítali. Mám kamaráda s penzionem na Šumavě. Má ideální podmínky, velkou plochu střechy, téměř exaktně na jih a místo na dvoře na přístavek s bateriemi. Nikdy bych si nedal baterky dovnitř domu! A uvažovali jsme pouze o ostrovním provozu. Občas po bouřce se stane, že je penzion i půl dne bez napětí. Takže nějaké vlastní úložiště na provoz nezbytných zařízení. A pak třeba ohřívat pískový akumulátor na zimní vytápění. Když je dvorek s plochu přes 500 m2 to se to buduje! Přesto to nakonec nebudou realizovat. Na ostrov neexistuje dotace, a z uvedeného systému vychází cena za kWh kolem 4,- Kć. Letos v létě to byl dvojnásobek prodejní ceny jejich dodavatele. A ten poměr, s poklesem ceny silové energie, se může ještě dost změnit. Píšu to 4. prosince a náš vzor, sousední Německo, má teď ze svých občasných zdrojů slušný "vejvar". Němci mají instalováno 67 GWh ve fotovoltaice a ta teď produje necelá 2%. To budou lidi, co si ometli střechu. Větrníky to "zachraňují" pěknými 4% z instalovaných 66 GWh. Takže Němci nakupují a pustili i naftové generátory, které pokrývají 1,24% celkové spotřeby země. Zbytek je uhlí a plyn, tomu se říká ekologie v praxi. Vodních zdrojů je v Německu málo. Alespoň elektromobilní boom se hodně spomalil, němci si nejspíše uvědomili, že bez dotací to není ono a také hrozí omezování nabíjení jako ve Francii. Neznám německé ceny na ryclonabíječkách, ale nejspíše to bude podobné jak u nás, třeba PRE kousek od mého domu prodává kWh za krásných 16.- Kč. No děkuji, na naftu to vyjde levněji.
Ahoj, tohle bylo jenom o ohřevu vody. Pokud bychom se bavili o univerzální FVE bude to o něco zamotanější. Počítal jsem například, že kWh, která projde přes baterku (Solax) vyjde cca na 3 Kč navíc. Přesto jsem optimista a líbí se mi vyrábět elektriku ze sluníčka :-) Jenom zatím nemáme levné baterky :-))
11 หลายเดือนก่อน +3
Tak ono také málo koho napadne dát si FVE do stínu.
Jen malá poznámka - střídač "nastřídá" stejnosměrné na střídavé a měnič mění parametry vstupu na jiný výstupní. Ve fotovoltaice se vžil termín měnič, který je součástí střídače. Tedy, pokud se řekne pouze "střídač", je tím myšleno zařízenÍ DC-AC, které na výstupu skutečně mění póly (střídá) a přibližuje se výstupnímu síťovému průběhu ať trapézem, či sinusoidou. Pokud se řekne "měnič", je tím myšleno DC-DC zařízení, které na výstupu napájí například baterie. Měnič ve fotovoltaice je DC-DC měnič a střídač (s AC-DC usměrňovačem pro baterie). Nic méně, pokud se ve fotovolatice "řekne" střídač namísto měniče či invertor, každý ví o čem je řeč, protože vše je většinou v jednom. Kdo má separé, rozlišuje rgulátor, měnič, střídač (inverter či invertor). Mimo oblast fotovoltaiky je měnič v podstatě spínaný zdroj - tepe jednu složku nějakou frekvencí (lze ji i regulovat), nikoliv že střídá póly a usměrňuje na dané parametry - výstupem může být DC nebo pulzní...
@@karlosk.7472 toto opakujem kazdemu neustale...staty si nenechaju vziat dane len tak nejakymi elektromobilistami...obavam sa toho najhorsieho ze ten vypadok dani zaplatime nakoniec vsetci aj ti co elektroauta nepouzivame pretoze pre stat bude jednoduchsie to rozratat medzi vsetkych odberatelov
Hracka pro velky kluky, proc ne. financne se to vetsine lidi zatim NEvyplati, i kdyz teda od 2024 rost cena distribucni casti nizkeho tarifu na 2,5 nasobek + POZE tak to uz je raketa 😂 Tak uz o tom take zacinam uvazovat, tam, kde se ten bojler fakt vyleje, v bazaku je 4-5 lidi co ho denne vyprazdni na dovolenou nejezdi atp
Ahoj Vidláku,mám také malou FV elektrárnu a při letošním vyúčtování jsem zjistil úsporu. V minulém období jsem měl spotřebu za rok okolo 2500 kWh no a po prvním celoročním užívání FVE jsem měl za rok spotřebu 700 kWh. Je to tedy velký přínos.Žiju na chatě celoročně, není to velký rodinný dům.Používám to na provoz celkově,né jen na ohřev vody.Panelů mám také 8 o větším výkonu a to 400 Wp.Střídač má 2 kW,max 3 kW, to když dává slunce i nabitá baterka( 5 kWh).Na přímo ze sítě, beru okruh kuchyně na napájení sporáku,rychlovarky apod.,to jsou velké zátěže,ale zase nejedou dlouhodobě,tím elektrárnu nezatěžuji.Jsem s tím spokojen a teké mi to velmi baví. Všechno jsem měl nové, dělal jsem si to sám a vyšlo mi to i s novou LiFepo4(200 Ah)na 60 tisíc.Tenkrát mi vyšla baterka na 14 tisíc,dnes by mě stála jednou tolik. No nyní jsou panely zasněžené,ale když jsou čisté a je trochu čisté nebe,tak to něco dá i v zimě. Vcelku jsem to vyladil tak, že si toho nemusím všímat,samo se to případně přepne na síť a pak zase zpět na soláry. Teď v zimě bojler neohřívám, stejně se topí,tak ho ořívám z topení( peletková kamna s výměníkem) Ahoj a hodně zdaru.
Ahoj Mirku, super, že ti to funguje :-) I bez ohledu na návratnost tohle je krok správným směrem. Mít alespoň něco v záloze a míň toho kupovat. Ať se nám daří!
Ahoj Vidláku, výpočty jsi udělal dobře, mám obdobnou sestavu na střeše a jsem na tom zhruba stejně, jen na zimu mám ještě dodělané odmrazování sněhu a to si taky něco vezme a celková investice je bez návratnosti. Letos v létě jsem sytém doplnil o solární ohřev, jsou to takové 2m termosky ze skla, údajně to nej s největší účinností. Konečně jsem spokojený, i teď kdy je venku zataženo a je -6 má voda 40C°.
JJ. Myslím, že to je ta správná cesta ty termické panely. Kolik to dělá teplotu vody, když je zataženo? tedy jen difuzním světlem. Údajně to funguje také, ale reálné zkušenosti jsou k nezaplacení.
Ahoj, samozřejmě jsem o těch termoskách uvažoval, má to mnohem věší účinnost, ale je to další systém, další trubky... elektrika se dá přeměnit na teplo snadno. Výrobě zdar!
Jednoznačné stručné, fajn video 👍i já si postavil vlastní ostrovní FVE, primárně pro napájení domu + přebytky do boileru. Mám nějakých 3,7kWp na střeše v jednom stringu 8 panelů, ostrovní střídač s vestavěným mpptčkem 4kW a výstupem 230V AC 5kW, k tomu akumulátory LiFePo4 vlastní stavby o kapacitě 5,6kWh + doplněné ještě o BMSku s balancerem. ....všechny komponenty byly nové ale když si to člověk staví sám tak hodně ušetří na práci a i na komponentech protože si je může vybrat (na rozdíl od firem co tu cenu uplně neřeší) počítám návratnost cca 6 let nicméně už tento víkend jsem objevil velikou výhodu třeba při výpadcích sítě, elektrárna se dá přepnout do režimu UPS (takže si umí nabít baterku i ze sítě když nesvítí) a pokud je nějaké hodně špatné počasí tak je lepší se takto připravit a přepnout si elektrárnu do UPS režimu (v létě když svítí tak je to fuk, to se o napájení postarají panely.... ale v zimě je ten zisk energie značně malý). Každopádně jednou z velkých výhod vlastní elektrárny je jakási další možnost "odtržení" se od nějaké globální sítě a nebýt tolik závislí na většině co je okolo.... no prostě taková preperská věc. .....Jinak trochu odbočím zpět k tématu autonomních barů, co si nakousl minule, zrovna dneska mi vyskočil článek na Hackaday o autonomním baru který díky algoritmu sám postavil na sucho skládanou zeď z kamene, velice mě to překvapilo.... zadej si do vyhledávače AUTONOMOUS EXCAVATOR BUILDS STONE WALL ALGORITHMICALLY a najde ti to odkaz na Hackaday a jiné stránky, je tam i video.
Ahoj, děkuju, za zprávu. Mě ta fotovoltaika jednoduše dává smysl, i kdyby se to nezaplatilo hned. Video se bagrem co stavěl zeď z kamenů, na mě taky vyskočilo. Paráda :-)
S fotovoltaikou bych se poradil u pana Mazgala na jeho kanálu. Dává nejlepší rady v oboru. Je to Přinašeč, jehož božství ovšem poznají pouze nenasjetí a napovznesení. 😯Jako přinašeč si s náklady na fotovoltaiku samozřejmě skvěle poradil.
Mám postaveno dle inspirace Ampéraka 3x460Wp+Dražice 200l spirála upravená na 1,1Kw+čínský invertor a trakční bat. 24V160Ah z VZV.Svépomocí sestava cca 25tis. a ušetřeno za rok 1,3Mw a to ještě v létě přebitky do bazénu ohřev vody+filtrace. Návratnost 5-6let. Díky Vám za videa a rady 👍🛠️
@@peterpetko475 dotace jsou spatne. Kdo se na to citi si to taky udela. Kdo ne tak se do toho nevrha. Já sel formou vydláka a tu mou elektrárnu 1,8kwp jsem si udelal za 33000 z novych veci.A chyba byla ze jsem to kupoval loni kdy ty ceny vseho byly desne přepálené. Ted bych byl skoro na polovině.
Ahoj Vidláku, já chápu, že v jednom videu nelze postihnout šíři této problematiky a proto jsi musel "nakousnout" řadu dílčích aspektů. Mám s FVE letitou zkušenost ( nově i se střešní 2,3kWWp instalací pro ohřev vody v akumulaci - NZÚ light ) a tak mohu napsat, že při ideální orientaci panelů k jihu a se sklonem cca 40° ke světovému rovníku se z 1 kWp v otevřené krajině dá vygenerovat i něco přes 1,2 MWh. Před několika roky jsem na základě dat z ČHMÚ zjistil, že slunečního svitu stále a nepřetržitě přibývá, tedy i množství generované energie. Být tebou, tak udělám upragde 2. generace na 3. generaci tím, že předělám konstrukci na zmíněný sklon a použiju kvalitní MPPT regulátor. Ten tvůj levný bude mít velké ztráty a to je škoda. Pak rok měř a vyhodnoť. Na střechu to netlač, pokud nemáš jižní expozici - a to podle současných panelů nemáš. Taky mi přijde, že ty současné panely máš opravdu hodně staré, soudě podle jejich plochy vůči instalovanému výkonu a jak správně říkáš, kdoví, jaký se jejich aktuální skutečný výkon. To ale nepochybně jako mladý kutil a vynálezce dokážeš změřit, stačí počkat na optimální světelné podmínky a správně sklonit panel.
Ahoj Andreji, blahopřeju k funkčnosti :-) V tomto případě je řada nepříznivých okolností. Mám už i nové panely i MPPT, ale zvažuju si nechat udělat "velkou FVE". FVE zdar!
Ahoj Vidláku, "velkou" FVE dobře zvaž. Jedna věc je ji pořídit a druhá využít beze zbytku co nejsmysluplněji vyrobenou energii. To je moment, kdy se láme chleba. Racionálním úvahám zdar!
Postavil jsem si elektrárnu ve stínu stromu ze starých panelů, neřeknu jak starých, neřeknu kde bydlím, ale vypočítám vám návratnost fungl nové elektrárny..... Bral bych ty informace s velkou rezervou, ale video super a zábavné. :)
měl jsem 7x300Wp na jih s velkým úhlem a Sitona210 a za rok to udělalo 1.5MWh. Výroba tři zimni měsíce stála za starou belu (nízké slunce, západ slunce okolo 15h.a stin sousedova domu). V létě jsem měl i nadvýrobu (az cca 10kWh za den) (letos sem přidal panely na zapad a východ a jedu ostrov)
Nádherně zpracováno. Mám 5 panelů, výstup 240V naprázdno, 2kWp, do boileru DC bez měniče, stykač upravený dle Ampéráka na DC. Za rok vyrobeno 1,2 MWh, těleso 1000W + těleso na síť. Celkové náklady na vše cca 28 000,-Kč včetně DC měření. Dotace nula, to je jasné. Návratnost odhadem 4 roky a více. Vylepšeno o vypínání stykače v noci ( větší stykač, cívka klidně má i 10W, napájení 230V síť. Vypínáno foto čidlem, zajde slunce stykač 10W se odpojí a případně se dohřeje tělesemze sítě ). V létě mnohdy odpojeno, voda plně nahřáta, elektřina nezpracována. To má dle mého názoru asi smysl. Socialistické dotace křiví trh a bohatnou vychcandírové, jako vždy. Dotační podvodník nám dokonce 8 let velel. Stačí selský zdravý rozum a základní fyzika kterou Vidlák má. Ještě jednou díky. Soused ,v pokročilém věku, si kvůli zvýšené dotaci dal nabíječku na E. auto i když žádné nikdy nekoupí. Jiný se diví že s tím nelze v zimě topit, vždyť mu to slibovali když tahal z prkenice 250 000,- Kč k dotaci. Dotují lidi kteří to nepotřebují ( v okolí důchodce 2x s příjmem obou cca 50 000,- měsíčně, dotace na ohřev vody plná cena 90 000,- a zateplení půdy 48000,-Kč ). U ohřevu vody pro důchodce za nula je zcela evidentní, že je to mrhání veřejnými penězi. Šílená doba ...🤨
Ahoj, děkuju za zprávu o tvojí dobře vymyšlené ohřívárně vody a za rozumný komentář. Když já už dopředu počítám s výrobou elektriky nejen na ohřev vody, tak jsem tam dal měnič...
Ahoj, když dám stranou data o návratnosti investice do FVE, životnost panelů atd. Tak za mě je u fotovoltaiky jedno velké plus a to že se s ní stává člověk o kus svobodnější a to se vyplatí 🤠 👍
Vidláku já mám automatický kotel kde topím teď hnědým uhlím ale mimo topnou sezonu tam mám uhlí černé. A tento rok mě ohřev vody vyšel na krásných 3500,- a to mi ještě to černé uhlí zbylo. A pro kontext. Nedělám to tak že pokaždé zatopím ale že nechám kotel hořet celou dobu.
Ahoj Vidláku - zdravím Tě, pěkné video a pěkné výpočty. Zapoměl jsi smazat tabuli, houbu jsi měl v ruce ! Ale - ono to už asi není o tom, jestli se Ti to vrátí ale o tom jestli budeš mít teplou vodu a nebo nebudeš. Pokud Ti někdo ty panely nepoškodí nebo je v návalu radosti nezničíš - že se Ti to nevrátí investice, tak když slunce zasvítí tak budeš mít teplou vodu. Podle všeho ti co dnes mají finance na FVE a nepoužijíje na FVE tak nebodu mít časem ani ty finance a ani teplou vodu. Přijdu se k tobě vykoupat do teplé :-) Petr
Vidlak, diky za vtipne a realne zhodnotenie stavu - este keby si vypilil vzadu ten strom a zvalil pol domu aby si mal menej tiena, urcite by sa ti to raz vratilo. Za mne velky laik a davam odber 11 kwp.
Supr video. Jen dodám, že máš ostrovní FVE, takže musíš tu energii mít kam dát. tj veškerou výrobu ideálně dostat do bojleru. pokud ji nemáš kam dát, elektrárna strádá. Krásně to je vidět na mé, kdy teprve letos jsme dokázal využít 100% výroby. No a taky u tebe je problém, že jsi neměl MPPT regulátor, takže tobě ty panely nejely na plno. flákaly se. Každopádně jako experimentální FVE to je dobrá zkušenost a šest let je super číslo.
@@vidlak001 jo? to MPPT nezapomen že musí mít správně panely. pokud máš MPPT do 150V, tak tři tyto panely do série, pokud máš 24V baterku, mužeš mít v sérii jen dva. je to lepší kvuli stínům.
Ahoj Vidláků, vím, že máš na zimu kamna s výměníkem, tedy jsi ve stejné situaci jako já. Myslím si, že pro náš případ je ohřev pomocí FVE nesmysl. Na panel Ti dopadá světlo, to se Ti mění s účinností cca 10% na elektřinu, tu pak na topné spirále zase menis na teplo. Tedy vyrabis vysoce ušlechtilou formu energie, která by mohla sloužit na pohony elektrických zařízení jako je PC, motory nebo svícení, ale ty ji změnit zpet na odpadní formu energie, tj. teplo. To je zvěrstvo... Můj model je právě odstranit všechny ohrevy elektřinou z domácnosti. K ohřevu v zimě dřevo, v létě fototermicky kolektor, zavedl jsem teplou vodu do pračky a myčky, vyhodil el. sporak a po roce se mi vše už vrátilo. Spotřeba plynu na 20% a elektřiny na 60% před změnou... O FVE taky přemýšlím, musel bych si to udělat sám, jinak se to nevrátí. Když to udělám mimo barák abych nemusel mít revizi, tak bych mohl dostat až na 15% původní spotřeby a úspora těch 45% by se mi mohla vrátit za cca 7 let, což jde, ale už to není takové terno.
Ahoj, hezky uvažuješ a děláš :-) Já tenhle ohřev beru jako zužitkování přebytků FVE v létě, když je plná baterka a není odběr. K tomu to směřuje a tak mi to dává smysl do budoucna. Zatím tím převážně ohřívám vodu, protože to nemám zapojené do spotřeby elektriky v domě.
@@marekon01 to v mém případě tedy rozhodně neplatí. Dal jsem za to 45K a už jsem je ušetřil, už se to vrátilo proti stavu před změnou. Fotovoltaika by se mi od firmy nevrátila nikdy a když si ji udělám sám, tak za 7 let.
V pripade nakupenia novych veci z obchoduba a instalacie svojpomocne aj firmou momentalne vychadza lacnejsie fotovoltaika. Ale zalezi vzdy od toho ake ma kto moznosti.😊@@houhacover8031
Ahoj. Mám 2,6kWp a v zimě nestačí ani to. Když pominu, že zrovna teď o víkendu jsem 3x denně lezl na střechu a uklízel sníh... Stavěl jsem si sám, Siton jsem taky postavil ze stavebnice, abych usetril. Dohromady asi 30tis se střídačem z Číny 3kW za 5 tisíc (pro napájení domácnosti, až budou v létě přebytky) a už teď vím, že se mi to asi nikdy nevrátí ;-)
Návratnost hodně záleží, kam až si necháme dovolit růst ceny elektřiny. Zatím máme bezkonkurenčně největší ceny na světě v přepočtu na kupní sílu obyvatel. Za předpokladu, že ta Vaše FVE vyrobí 1000kWh ročně krát 8Kč tak návratnost je kolem 4 let. Boler je jeden z nějvětších žroutů elektřiny, pokuď člověk s ní rovnou nevytápí barák. Tady se rozhodně FVE vyplatí. FVE s baterkama se taky vyplatí, ale až v okamžiku, kdy zelení soudruzi tu energetiku tak rozjebaj, že budou dlouhodobé výpadky. Pak bude k nezaplacení.😁
Udělal jsem si na baráku 5,5KWp pro ohřev vody, vlastní konstrukce na střeše, vše obstarává nový Triton (nastaveno 1 pak 2) a 2x 2,2Kw spirály ve dvou akumulačkách 260l a 280l (topení + TV). Vše jsem to udělal pod 60 tisíc. Na podzim za sluníčka je voda nahřátá v dopoledních hodinách a pak pomáhá čerpadlu ohřívat topení, dnes když píšu tento komentář je venku 3,5°, je zataženo a prší, vyrábím 250-350w.. Smích? Není důvod, voda se průběžně dohřívá po celý den - funguje i v zimě. Návratnost počítám taky kolem 3-4 roky max. Myslím že tento systém pro ohřev vody si dokáže sám sestavit průměrný šimpanz a za pár kaček, nenechávejte se okrádat těma sráčema z facebooku.
@@vidlak001 Ale je tu i faktor možného zdražování plynu či elektřiny a potenciálních blackoutů... ... a to by potom byla rychlost návratností až život záchraností :-))
Ahoj lidi. Já se tak trošku usmívám nad dnešním trendem. Vyrábět elektriku abych ohříval vodu. Mé vlastní pokusy s FVE nemám tak zpopularizované jako jiní ale přesto se neubráním a musím tady napsat co si o tom myslím. Předně...mám SPŠ elektro a cca 45let jsem "bastlíř" (znalí věci vědí) FVE o výkonu 4800Wp mám 10let. Pak mám ale také již 13let ohřev teplé už.vody pomocí teplovodních kolektorů. Mohu tedy srovnávat. Ohřev TUV pomocí dvou kolektorů jednoho čerpadla a jednoduchého trmostatu je mnohem účinnější , jednodušší na montáž (ač jsem elektrikář i toto jsem sestrojil sám) Dále je jednodušší na servis a mnohem bezpečnější než to samé dělat pomocí FVE. To co tady p.Vidlák prezentuje je asi jako jet z Prahy do Brna přes Ostravu. (nic proti Vám pane Vidláku) Ohřev 200L boileru mi stejně dobře zajistí 2 ks kolektorů s plochou o velikosti 2ks FVE panelů! Dnes se dává dotace na něco co jde pořídit levněji, jednodušeji a s menší pravděpodobností poruchy a i případného požáru. Ano Amperáku...chápu že lze vaším způsobem předvést možnosti FVE ale fajn... chápal bych to kdyby takový uživatel vedle své FVE dobíjel malé elektroauto které používá ve své pizerii na rozvoz ... Nojo ale to je dnes taková doba. "Proč to dělat jednoduše když to jde složitě ! "
Ahoj, ideální řešení je pomocí FVE vyrábět elektriku pro vlastní spotřebu, přebytky ohřívat vodu a další přebytky prodávat. Fotovoltaický ohřev je jen částečné řešení. Ale i tak může mít smysl, když jsou k tomu podmínky.
Když se pomine nižší výroba vzhledem ke stínění, špatnému úhlu osvitu apod. , tak je potřeba také vzít v úvahu, že pokud je určeno pouze k ohřevu vody, tak v létě FVE nahřeje boiler třeba už dopoledne a zbytek dne je odstavena, což také přispívá k delší návratnosti. Proto je dobré popřemýšlet, jak ještě jinak využít elektriku z FVE, např ohřev bazénu a tím zlepšit návratnost. Vzhledem k modifikované sinusovce na výstupu (drtivá většina střídačů určených k ohřevu vody) lze využít pouze na odporovou zátěž.
Já bych řekl že v létě bude také nastávat situace kdy bude bojler v poledne nahřátý, v 15h i baterie nabitá a další výroba FVE bude promarněna protože ji nebude kam dávat.
Ahoj.Mna to na Slovensku vyšlo 2200 Euro za fotovoltaiku aj s robotou-7 panelou z výkonom 3,2 Kwp-na ohrev vody keby som chcel termosolárne tak by vyšlo až 3500 Euro lebo to má 300l nádrž na vodu
On tu nádrž právěže nemá, protože má FVE a ne termické panely. FVE je dnes levnější, bezúdržbová. Naproti tomu u termických panelů je potřeba, aby se v létě nepřehřáli a v zimě nezamrzli (nebo musí být médium s nižším bodem tuhnutí).
Zdravím Vás, pane inženýre. Zajímalo by mne, na kolik by vyšel takový experimentální kutilský systém letního ohřevu TUV klasickými solárními kolektory, (v zimě stejně jedete na dřevo (plyn), ne?) a porovnání návratnosti vedle FVE. Nějaké pokusy s testy ohřevu jsem už na kanálu zaregistroval, projekt se nerealizoval? 🙂
Mám klasické 3 kolektory. Pokud jde jen o ohřev vody, je to lepší řešení po stránce finanční, účinnost panelů může být až 100% (záleží na aktuální teplotě okolí, a aktuální teplotě panelů) ale má svoje ALE. Bod 1: Pokud odjedete na letní dovolenou, systém se přehřívá. Pokud nemáte kolektory na bázi heatpipe, tak to až tak moc nevadí, nicméně, i tak kolektory rozpálené na třeba na 140°C asi nějak trpí. Pokud máte heatpipe a nestačíte chladit třeba do bazénu, zdegraduje nemrznoucí kapalina. Bod 2: Potřebujete další zdroj energie - potřebujete elektřinu - pro čerpadlo a řídící systém. Nejde-li elektřina a máte-li heatpipe a nemáte-li zálohu, jste v háji. Bod 3: Pokud je málo slunce a je zima, klesá reálná účinnost systému (nikoliv panelů) na nulu (zkrátka potřebujete dopravit mírně teplou vodu někde ze střechy, někam dolů do kotelny, a to promrzlým prostředím) Takže já jsem spokojen, mám normální a kvalitní kolektory, ale až doslouží, šel bych do FVE. Pokud chcete jen topit do bojleru, nevyjde to o moc dráž.
Hlavně taky to technické řešení FVE (káblík místo trubek, čerpadla s bojleru s výměníkem) je o řád jednodušší a stále můžete vyrábět/používat i elektřinu. Což u druhého systému nikoli :-)@@PK-zr9lk
Náročné a drahé ? Fakt jako ? Vážně ? Asi jste z firmy, která baští dotace a takto to zdůvodňuje :-) Hrozit požárem umí každý, je to ve FVE populární. Hoří i Tesly, že ? A to budou asi odfláklé šmejdy bez českého kulatého revizáckého razítka. Normálně to necháte venku a na oraniši, jistíte to skleněnkou, měnič i bojler venku v azbestové krabici, sprcha taky venku no a snad to neshoří :-) Ale to je fakt náročné a drahé :-)@@petrmachcz
Možná se ti to nevrátí brzy, ale soběstačnost je k nezaplacení. A když jednoho dne švihne někomu v kebuli, tak budeš mít aspoň nejakou elektřinu ze svých zdrojů. Taky ohřívám vodu z FV a nejakou vegetaci jsem kvůli tomu omezil. Zatím to vypadá tak, že do května ze starých panelů 2.2kWp vyrobím 1.6MWh za rok. Ale jsem víc na kopci a více světla, ale zase mám panely se sklonem asi 20 stupňů.
Ja osobne som nikdy nerozumel prečo si to ľudia montujú keď nemajú na to ideálne podmienky. V skutočnosti z 1kWp sa dá získať viac ako 1.1MWp za rok, ale to len za predpokladu že vám absolútne nič netieni a máte ideálny sklon. Samozrejme musíte používať nie PWM regulátor, ale kvalitný MPPT + 30% oproti PWM. A rozhodne na ohrev vody by ste nemali používať nízke napätie, Ale všetko zapojené sériovo cez mostíkový striedač a nie cez sínusový striedac a akumulátor. Tam sú obrovské straty.
@@vidlak001 To tiež nebude žiadna výhra lebo nemáš strechu orientované na juh, ale na východ a západ.
ปีที่แล้ว
@@to220 východ/západ je podľa MAGNA EA odporúčaná orientácia - vyrába síce menej, ale v včasoch zaťaženia siete. naviac, ak by prebytky dodával do siete, v čase zápornej ceny by namiesto zisku produkoval stratu! 😶
@@amperak Áno a to tvrdia firmy ktoré sa snažia Čím viac zarobiť. Východ západ dáva o 20 percent menej a dáva toho veľa v lete, v zime to nedáva skoro nič. Východ západ je dobrý pre firmy, alebo pre spotové obchodovanie, Ale nie keď človek chce byť čo najviac sebestačný, tam potrebuje ideálny juh.
pridam muj postreh.FVE mam v provozu od 29.3.2023 pouze TUV. Delal jsem celou montaz i vyrobu zavesnych komponentu svepomoci. Moudra jsem nastudoval od Amperaka a z ruznych for. Bral jsem to jako zabiti volneho casu.Panely nove ,koupene v prosinci 22 .Letos v lete by vysli o -4200 kc :-( Regulator Bela dalsi komponenty z Aliexpresu. Vse me vyslo na 34 000. bojler jsem predelal puvodni. Tep.vlozka sucha vyroba na zakazku. Pak jsem pridaval trojcestny smesovaci ventil. To je vse v cene.Panely jsou na fasade jizni strana. Od zari mam cenu plynu 2,275kc /kw/h .Pred tim byla fiksovana smesna cena ,tu nebudu pro vypocet vubec pouzivat. Pocitam od 1.4. - 30.10, 7 mesicu v provozu plyn byl par krat zapnuty. Nemam predstavu jaky bude tedkom vykon v nasledujicich 5 mesicich. Je to bida. Za poslednich 14 dnu jenom 2x dostatecny ohrev sluncem. Po delsim sledovani spotreby plynu pres letni mesice pro 2 osoby mi vychazi spotreba 2,33 kw/h plynu Tak 7 mesicu x 30 dni = 210 dni x usetrenych 2,3kw/h = 483 kw/h x cena 2,275 = 1098 kc dalsich 5 mesicu snad plny ohrev snad 50 dni ?Nevim? 50 dni x 2,3kw/h = 115kw/h x 2,275 = 261 kc = 1360 kc hypoteticka uspora za 1 rok. Naklady 34 000 / 1360 = 25 let navratnost pri stavajicich cenach 🙂 Tak nevim zda to pocitam dobre.Navratost nic moc. Zas v lete vypnuty kotel,nedochazi k amortizaci a nejakou el.taky provoz kotle cerpadla spotrebuje. Jsem zvedav zda se nekdo vyjadri zda to lze takhle pocitat.
Ahoj, děkuju za příspěvek a za čísla. Takhle by se to taky dalo počítat. Myslím ale, že lepší by bylo mít tam měřidlo na elektriku a měřit přesně, co jsi vyrobil. 2,3 kWh tepla za den mi přijde dost málo, to je nějaký malý bojler nebo máte malou spotřebu. U mě to dělá denně cca 8 kWh na ohřev vody. Z toho něco vyrobí sluníčko a zbytek dohřeju plynem nebo dřevem.
@@vidlak001 neuvedl jsem velikost bojleru 100 l . Vim kolik jsem mel prumernou spotrebu v letnich mes.2 osoby jsem take uvedl,to je shodne stebou.Na nadobi mycka,pracka tak teple vody mimo minimum .v lete na sprchovani kolik toho spotrebujes a v zime moc nesviti. Merak ,ten je vlastne k nicemu.Kolik vyrobim mi je vlastne nanic.Pro hypotetickou navratnost poterubuji vedet kolik denne usetrim o proti nakladu na plyn. U tebe orientacne je spotreba v letnich mesicich 150l vody 55 stupnu. Popravde nevim na co to muze tvoje pani vypustit. Ty vypadas jako normalni zdravy hlap,tak popravde kolik potrebujes horke vody v lete? 🙂
jj přesně tak. Nezáleží na teorii ale ukáže praxe. Já mám od E-on. Mám 7.2 kWp (účinností pouze 6 kWp dle E-on - důvodem směr a naklonění). Celková spotřeba okolo 9 mwh (před FVE). Dle Amper - 9mwh - ideal pro FVE
S dvojnásobkem wattpeak na panelu než je příkon boileru, tak od dubna do půlky října. Odhaduji! A když budeš šikovnej, dáš to bez měniče, bojler překvapivě hřeje i na stejnosměrné napětí. Ale už je to trochu výzva, stejnosměrák vypnout při napětí třeba 200V, to už chce trochu fištrónu nebo DC stykač a to v elektru nekoupíš.
Zdravím, také jsme dostali, ( jako senioři mající domek) nabídku. Nabízejí buď 4 panely s výkonem kolem 1,8 kW, nebo 5 panelů s výkonem kolem 2,3 kW. Přesně už si to nepamatuji. Háček je v tom, že systém je určen k ohřevu vody plus tepelné těleso do jedné zásuvky. Omezení se týká objemů bojlerů. Na výkon 1,8 kW musíte mít bojler s minimálním objemem asi 85 lt. Adekvátně pro 2,3 kW to je něco přes 105 lt. My jsme měnili 80 lt bojler nedávno a větší se nám nehodí, domek máme malý. Takže se nás nabídka zatím netýká. Úspory řešíme sekundárním způsobem vytápění dřevem. Primárně máme plynové topení. Jinak myslím, že ta Zelená úsporám light je zajímavá.
Nevěřím tomu, že ty panely vydrží tak dlouho, kor když jsou z druhé roky. Za těch 8 let to vydělá akorát samo na sebe a ještě několik let by to trvalo, aby to vydělalo na případné opravy nebo výměny. Za mě se taková investice zatím moc nevyplatí, uvidíme až se energie zdraží ještě více a panely/díly zlevní
Ako sa da byt s fotovoltaikou nezavisly, tomu nerozumiem. Netreba na to elektricku energiu? To znamena, ze ked na nejaku dobu vypadne elektrika tak FVE prestane fungovat, alebo?
Ahoj. Když vypadne elektrika, tak FVE bude fungovat den nebo týden, podle velikosti baterií. Abys byl s fotovoltaikou nezávislý, musel bys mít velké baterie a v záloze generátor na naftu, například.
já jsem pro to dřevo a plyn, je ho zatím dostatek. To samé je to s uhlím, u nás je ho v Ledvicích nejméně na 100 let, ale z politických důvodů se bude omezovat těžba a uhlí se bude dovážet...ach jo.
@@vidlak001 mám kombinovanej plyn. kotel s ohřevem a krbovky s výměníkem a teď mi došlo že asi plyn není u Vás.. ale tak je zase v jiných místech k dispozici. Já jsem proti panelům. Je to drahý, je to další věc co ohřívá vzduch a nejlepší je že si to dají lidi na novej barák na který s pečlivostí vybírali vzhled krytiny a pak to zaplácnou černou lesklou věcí. Prostě mi to přijde jako kravina celý soláry, při ty pořizovací ceně, navíc pokřivený dotacema...
já budu stavět pasiv a hodně jsem špekuloval a vyšlo mi nejlíp mastková kamna na zimu, která udrží teplo po 20 hodin od vyhasnutí i s ohřevem TV a do toho bych dal TČ za nákupku (když je ta možnost) a FVE už mi do toho ekonomicky moc nevychází..leda bych si pořídil elektro auto a měl bych 7-8 měsíců nabíjení "zdarma" a v létě to pral do klimatizace přes FVE.. Na ostrovní systém to úplně nevidím, možná to vidím moc přepáleně všechno a každá vidina ušetření se časem ukáže jako slepá ulice na peníze...
@@vidlak001 první dům jsem postavil právěže špatně... dnes už mám víc informací... stavěl jsem horkou jehlou kvůli časové tísni... díky YT už jsem informovanější,takže jen tak dál
Ahoj, určitě je to možné. Jestli se to vyplatí je otázka, za jakou cenu to jde udělat jiným způsobem (kupovaná elektřina/plyn/dřevo) a jaké jsou sluneční podmínky v místě.
Co si tu čtu náladu komentářů, tak to vypadá, že se nevyplatí mít FVE na ohřev vody, to ale není pravda a myslím, že Vidlák to ani tak nemyslel. Je jen potřeba některé věci domyslet. Zvlášť pro kutily a vynálezce se to jistě oplatí, stačí sledovat videa Amperáka a taky TO220 pokud rozumíte Slovensky.
Smysl to mělo v době kdy stát dával až 275tisíc za FV+bat+2 nabíječky na elektroauta. Vtip je v tom sehnat někoho kdo to udělá za náklady+něco na práci. Pak se dostáváme u cca 10kW panelů na ceny kolem 90-130tis po odečtení dotace a složitosti s předělávkou stávajícího rozvaděče a neznáme konstrukce na střechu.Tedy kombo Solax + 18*550W + 11,6kWh baterie. No a ta nízká výsledná cena je jen kombinací toho že na ty dvě zbytečné nabíječky stát dával cca 65tis a ony stojí dohromady 30tis + kousek kabelu s daťákem. A samosebou dotaci počesku natáhnout na cca 460tis aby se čerpala celá jen rozdíl dotyčné firmě dodanit aby nebyla škodná. Prostě v reálu se dneska dá dostat v nákladech na něco přes 300tis za tuhle sestavu bez dotace která je 275tis. Poslední dobou třebas panely 550W v Polsku kousek za hranicema klesly na někam k 2750Kč s DPH bez dopravy. Někdo nesnáší dotace a jiný zase nesnáší nerentabilní věci, každému co jeho jest.
Ahoj, přesně tak, Vtip je v tom sehnat někoho kdo to udělá za náklady + něco na práci + rozumnou odměnu. Ale proč by to firmy dělaly, když můžou mít zakázku za půl milionu až 700 tisíc.
Mne by spis zajimalo, co by clovek musel udelat, aby se od sloupu zcela odpojil a jel pouze na vlastni elektrinu. Kompletne. Protoze ty naklady pouze za to, ze je clovek pripojeny na sloup rostou a porostou. Proste jak byt zcela odstrizen a celorocnbe fungovat. Kolil panelu, kolik baterek, kolik dieselagregatu atd atp. To by byla krasna kalkulace.
ta kalkulace plně ostrovního systému je velmi růzbá podle nároků. Někdo si vystačí 3kWh baterií a nekomu nestačí 20kWh baterie a baterie je to nejdrašší, co se nevyplatí a nikdy se to nevrátí. Takže řešení je, umět se uskromnit a to hodně uskromnit. Jedna paní se mě ptala, jak to je s volnou energií, že platí ročně za elektřinu 70 tisíc a obává se dalšího zdražení. Asi se mi nepodařilo ji vysvětlit, že si žije nad poměry a kdyby každý tak plýtval v době volné energie, tak se tu odpaříme z tohoto světa.
jet komplet ostrov se nevyplatí. ale vyplatí se pořídit si FVE a naučit se hospodařit třeba na spotu. případně jsou lidi, kteří mají ostrovní FVE a jistič nejmenší možné velikosti, aby byl nejlevnější.
@@hankaajindrich8622 Tak slovo nikdy není podle mě na místě. Ano, baterka to neskutečně prodražuje, ale nemusí to nutně být nenávratné. Pokud se dá sehnat Lifepo s 5 000 cykly a cca 2,5 kWh kapacitou (a papírově se nabízí i víc cyklů) za 15 až 20 tisíc (možná i méně svépomocně, to nevím), vychází 1 kWh projitá baterkou na 1,5 Kč až 2 Kč. Asi by to nestačilo "běžné" domácnosti, ale v určitých případech by to stačit mohlo a vrátí se to...
A neměl bys tam taky počítat distribuční složky? Ty zaplatíš taky v ceně toho, čím to ohříváš (elektřina, plyn). U dřeva to bývá koeficient namožení zad při štípání. To pak ty výpočty trochu smrskne
A taky rostoucí cenu elektriky, ale to už se dostáváme ke křišťálové kouli. Ale vzhledem k tomu že životnost uhelných elektráren začne končit dřív než postavíme novou jaderku, tak se z vývozce staneme dovozcem a levněji určitě nebude.
Navic v těch výpočtech se uvažuje s letošní cenou plynu, která byla extrémní, pro příští rok už má většina dodavatelů cenu pod 2000/MWh (někteří i pod 1500) a pak ta návratnost bude zas o něco delší. Před 3 lety s cenami kolem 500/MWh to nemělo ekonomický smysl vůbec.
Námraza, mrznúci dážď, skrátka zamrznutá voda sa nijako nečistí, lebo docela dobre to prepúšťa svetlo a keď slnko zasvieti, tak to po chvíli aj tak zíde samo dole.
Pořídit si nejlepší/nejdražší mppt regulátor a krmit tím bojler je taky na hlavu, takhle nehospodárně se snad chova jen stát a ne soukromý investor. Na krmení bojleru není potřeba vlastně žádný měnič jen kvalitní vypínač dc proudu a už vůbec ne akumulátory. Srovnávat to s komerčním řešením s mppt a akumulátory tak postrádá smysl. Stejně jako tohle řešení porovnávat s cenou plynu. Na ohřev vody jsou nejúčinější vakuové panely, které vodu ohřívají přímo, není třeba to hnát přes drshou elektriku a elektroniku se ztrátami v účinnosti. A když stavím panely, tak tam kde svítí celá den slunce a v optimálním směru a sklonu.
@@vidlak001 Pár týdnů jsme v práci s chlapama řešili, zda je možné fotovoltaiku připojit přímo na bojler a jde to, jen to vypnutí DC obvodu se nesmí podcenit.
Kdyby výrobce větrných elektráren přidělali na ty dlouhé vrtule fotovoltaické fólie, tak by mohlo otáček stěma vrtulemi když vzrovna nefouká vítr a mohla by tak větrnna alektrarna vyrábět elektrickou energii i bez větru a zbytek vyrobené energie by se litionových baterii které byli umístěné pod zemí.
Neobvyklý nápad, co možná ještě nikoho v hlavě nenapadl! Chválím a bylo by dobré aspoň experimentálně zrealizovat! Dát solární panely PŘÍMO NA STOŽÁR je také možné. Obě varianty : na Vrtule i na Stožár dát FV panely BY SE TOHO MĚL NĚKDO UJMOUT A REALIZOVAT! Pak by se Elektřina VYRÁBĚLA SKORO STÁLE, protože Přibyl Další živel, k Větru ještě Slunce a Můžou působit součazně i Současně !
Nepochybně to už dávno někoho napadlo. Ale ten někdo si rychle uvědomil, že vítr fouká z různých směrů, které se mohou měnit co chvíli, kdežto FVE je nejlepší umísťovat k jihu. Tedy tudy cesta nevede. Když už, tak dát u stožáru vrtule FVE jako pevnou instalaci na zem - jak už uvedl Vidlák.
@@tomus6777 Malá plocha je spíš zdánlivá. Vrtule jsou obrovské. Pokud se dokáží otáčet vrtule rotačně dokola kde je větru nejvíce, ROTAČNÍ OTÁČENÍ NA STOŽÁRU BY MOHLO BÝT JAK TO DĚLAJİ SLUNEČNICE - ZA SLUNCEM.
Mám v panelech 1.4kw a po ometení sněhu se mi téměř dobila 2.5 Kw lifepo4 baterie a přes den jsem v dílně svítil a přitápěl rohožkou zdarma už druhý den takže asi 3.5Kw denně. Mám to podobně jak Vidlák(odspodu stíní stromy a vedení nn, protože slunce je nízko nad obzorem). Jinak tři dny předtím to nevyrobilo téměř nic(těžké mraky). Ale když je plný svit nabíjím i bojler.Vzhledem k tomu že nemám nízkou sazbu(D2d s dobou neurčitou) už je za ty 4roky elektrárna už zaplacena.
@@vidlak001Mám polykrystal a paralelní spojení všech panelů 24V baterie se začne nabíjet nad 100W(vlastní spotřeba 2x měniče plus nějaké stálé spotřebiče ca 60W) sklon mám asi stejný jako Vy panely byly nové před 4 roky. Dnes jsem dostal do baterie asi 2 ampéry včera 1 ampér. Předevčírem trochu vysvitlo slunce a baterii jsem zcela nabil a vybil(cca 50%) kapacity.Měl jsem MPPT regulátor ale měl nevhodnou vybíjecí křivku panelů(cca 30V(15A) deklarovaný maximální výkon výrobce je 33V a není to pravda) tak používám znovu PWM.(panely mají nejvíc výkonu při 28V 36A)
chtěl jsem reálně nejaké srovnání protože já mám na zkoušku hozený jen tak naplocho na nevhodném místě amorfní panely o výkonu 275Wp no a a vyrobí to za těchto podmínek přibližně 0,12-0,22 kWh denně @@vidlak001
Ono se tak trochu zapomíná při tom výpočtu, že v létě je tolik sluníčka že bojler se ohřeje a potom jde elektřina do paďous protože není už kam dávat... proto to tako nevychází s tou teorií. Já bych tedy ty panely hodil na střechu a to bude východ západ pokud dobře chápu ty světové strany....
pokud ale třeba chcete prodávat elektřinu za spotové ceny tak východ západ je to nejlepší protože ráno a večer dávají nejvíc za prodanou kWh a hlavně východ a západ vám více rozloží vyrobenou elektřinu, jih vám potom v poledne generuje tolik elektřiny, že musíte mít zase dost velkou baterku aby se tam všechna uložila...@@andrej6792
podľa mňa ako laika ktorý si už pozrel x videí o fotovoltaike je návratnosť 0,0nič . skutočne to vyzerá tak že v čase ked sa má dostaviť návratnosť , tak celé to zariadenie je už ako dobre vybehané staré auto , ktoré už začína pýtať často peniaze a ešte častejšie sa skloňuje slovo vrakovisko :-) netvrdím ,že je to zlá vec ale isto nie na to aby to šetrilo peniaze. ale ako náhradný zdroj energie alebo doplnkový to bude fajn ,ale len pre bohatých :-)
0,7MWh/rok je fakt bída na tek velkou plochu, zřejmě by to chtělo modernější panely, které dají snad dvojnásobek ze stejné plochy (přes 500Wp). Asi i dost sežere střídač.
moderní panely mají na stejnou velikost 280Wp, tj o 50Wp více. Problém je jinde, a to v tom že ten čínskej levnej měnič nemá MPPT, takže nedokáže správně využít panely. vidlákoj to nikdy nejelo nad 900W dle toho, co říkal. ale ty panely umí dát bezproblému 1500W s MPPT regulací. ze sedmi panelů, identických mám natočeno za letošek u známé do vody 1,1MWh Taky nevíme, zdali vidlák dokáztal všechnuz výrobu upotřebit
Návratnost je takové zaklínadlo pro odpůrce. Pro nás jsou důležité i takové věci jako soběstačnost, ekologie, nezávislost. Ale to ty znáš, jen to ve videu neříkáš. Fotovoltaice zdar !
Nema cenu setrit na dobitych panelech, cena novych je kolem 3.5k / 450wp a maji dvojnasbnou ucinost, tzn zaberou pulku mista. K tomu ten polskej zelenej menic a mate luxusni solarni ohrev vody do 30k... pro lidi co maj elektricky bojler je i realna navratnost 2-3 roky s aktualnima psycho cenama.
Jsou to normální funkční panely. nic jim není. nejsou dobité a ani nemaj poloviční účinnost. jen prostě je ten systém chybně proveden a možná není pro všechnu elektřinu užitek. vidlák měl ty panely za pětinu ceny nových v té době.
@@amperak co myslis ze ta ucinost znamena? proc asi podobne velky novy panel ma dvojnasobny watpeak? proc je asi vyhazujou? maji svody a urcite ani nedaji pres 200wateaku ve stavu v jakym jsou. panely jsou paradoxne mensi cast celkovych nakladu na elektrarnu, tohle jen zabira celkem drahy misto na konstrukci.
@@vidlak001 ano i ne.. pokud se něco rozbije a uživatel se zavázal, zavazuje (prý ano, neviděl jsem ale smlouvu) udržovat zařízení v chodu, tak bude muset koupit díly už za svoje a nechat opravit. Neměl by nechat nečinné nebo prodat. Pokud někdo četl podmínky, napište jak to je.Díky.
Zdravým máte to zmaknuty a jsem rád že neblbnete na Mega projekty ale mohu vám doporučit klidně investovat druhý měsíční plat a mýt to dvakrát postavený Ubec se toho pro ne obavy 3 Megavaty za rok taký spotřebujete Třeba vykopejte studnu druhou a rovnou jí vohřivejte a můžete jí ihnet spotřebovat až bude potřeba A když dojde voda a jak začne padat sníh tak ho nahrnte do studny a on vám tam rostaje Málo kdo vy ale sníh je čistější než zestudny ale nikdo to tam nehrne nebo se to nevy kdo to dělá 😉
Tak jak to počítáte se to počítat nedá. Protože ta výroba je nerovnoměrná a vy prostě nikdy nepoužijete všechno co vyrobíte. Jinak řečeno je tam také samotná spotřeba měniče plus jsou tam i další proměnné jako životnost akumulátorů a životnost měničů. A nakonec až to budete provozovat reálně tak možná zjistíte že to nebude mít návratnost skoro žádnou.
Určite by som do roku 2024 zmenil to, čo je možné a najlacnejšie: sklon panelov a nasmerovanie na juh. Natočenie panelov k slnku je kritické pre efektívnu výrobu a týmto by sa ich efektivita mohla zvýšiť aj o 50%. Pri prestavbe by som už rozmýšľal nad nejakým lacným riešením hoci aj na manuálne polohovanie sklonu, pretože v zime je nižšie slnko ako v lete. Efektivita tohoto celého je samozrejme vyššia pri novších paneloch ako pri degradovaných.
Ahoj, děkuju za tip. Ono je to na provizorním místě, tady to v podstatě překáží, protože tam má být stání na auto. Nejspíš půjdou panely (nové) na střechu.
Pokud by FVE skutečně lidem šetřila a vláda, potažmo stát by přicházel o zisky z energií, nikdo by to neschválil. Za energie se v tomto systému musí platit
Ahoj, tady se uvádí zajímavé zkušenosti při porovnání fotovoltaiky proti ohřevu vody v termických panelech. Co si o tom myslíš? th-cam.com/video/v0F_7mu82ls/w-d-xo.html
Mladý kutil a vynálezce Vidlák jistě pamatuje humoristický časopis Dikobraz. Ten už dávno zanikl. A protože je Vidlák povahy humorné, tak nám tady tvoří nový, tzv. "Elektrotechnický Dikobraz" (mobil v mikrovlnce a podobně). Dneska nás pobavil výpočtem návratnosti FVE přes porovnání s cenou plynu na ohřev vody v bojleru. Myslím, že nejefektivněji a nejlevněji lze Sluncem ohřát vodu v kolektoru. Zajeď si do Řecka, tam to mají na každé střeše. V našich zeměpisných šířkách je trochu problém v zimě, ale to se zase moc nezapotíš a nezaprášíš, tak se nemusíš tak často sprchovat. Tak zatím díky za pěkné pokoukání a těším se na další kutilský nápad ohledně něčeho elektrického!
To pak člověka napadne, jestli není lepší ty peníze zainvestovat např do akciového indexu a pak jenom čekat. Bez práce a bez rizika poruchy nebo jiného selhání. Nehledě na to, že celý FV systém ohřevu vody bude potřeba do 20 let vyměnit celý znova. Ale je to jenom úvaha.
Ja muzu jen potvrdit, ze je to spis takove zblbnuti lidi reklamou. Samozrejme ze se to nevyplati. Mame v rodine takove nadsence😂 Navratnost je nenavratna vzhledem k zivotnosti baterii a panelu a nezapomenout potencialni poruchy. V lete kdy elektriku temer nepotrebujete ji mate spousty a v zime temer nic.
Návratnost v porovnání s plynem bez započítání pořizovacích nákladů není fér. Správně meli být sluneční energie = 0/KWh a plyn 3,3/KWh. A nebo započítat pořizovací náklady u obou možnosti.
Takové srovnávání nic neříká. Ale kdyby jste věděl jakou jste měl průměrnou roční spotřebu plynu mimo topnou soustavu a porovnat ji s letošní spotřebou to by bylo relevantnější.
Soláry jako takový mám rád, hlavně co se ostrovních systémů týče, kde se opravdu jede na maximum a musí se to dobře prokalkulovat :) Nicméně bych to tak hezky neviděl. První svůj ostrovní systém na maringotce sem stavěl v roce 2011 a to z pouhých 2 panelů, každý o výkonu 200wp, mohu říct, že v ideálních podmínkách bez stínění, jižní strany a dobrým sklonem. Začátkem krmených 3 autobateriemi s rozdělovačem napetí... to bylo naprosto nepoužitelné, poté s jednou trakční olověnou baterii, to jelo super... Baterie ovšem doznala konce v roce 2018, pak koupena menší baterie už jen 44kwh, která jede do dnes.. všechny olověné, poslední již trochu dražší. Letos jsem při kontrole zjistil, že panely jsou na konci života :D proto sem svojí "elektrárnu" demontoval a je konec. Už to nebylo schopné dávat rozumný výkon, jako ze začátku. Nikdy sem neměřil kolik to dává, stěžejní pro mne bylo, že to pohánělo notebook a celej 12V systém v maringotce včetně světel.
Děda si letos nechal od čezu za ohromnou částku sestavit velkou solární elektrárnu o které moc nevím, na střeše má nicméně 22 panelů a vše na jiho západní straně. K panelům se nedá absolutně dostat pokud nejste horolezec, od 20.11. jsou pokryté ledem a od konce listopadu sněhem. Výroba 00 nic :D celé ho to stálo do milionu i s Tč, které ovšem topí do radiátorů ve starším domě a ne do podlahy, absolutně nevýhodný systém. Baterie věřím, že vydrží stejně jako panely, nicméně i tak si nejsem jist, kolik panely vydrží dávat. Má ohromnou sestavu, která něco dodá o při poklesu 50%, nicméně jaká je návratnost zde ? Jestli ho to stálo dejme tomu 750 tis. s 12 kw tč v akci. Návratnost bude žádná, protože dřív než začně vydělávat, reálně bude třeba obnovit celou soustavu. a to beru při současném tarifu který je nehorázně drahý 12.2023 cca 5 kč kwh.
Na maringotce ciméně postavím dalších solární systém.
Ahoj, děkuju za zprávu. Já mám soláry a alespoň částečnou soběstačnost taky rád. Sice to ještě není terno, ale před desítkami let byly ceny šílené z dnešního pohledu. Účinnost se zvyšuje, ceny klesají :-)
děda měl jet raději na kanáry jak němečtí důchodci, to by udělal lépe :) nebo si koupit akcie čezu (ne dnes) :)
Zdravím Vidláku! Konečně někdo začal nazývat věci pravými jmény. Já bych k fotovoltaice ještě dodal: Ono je potřeba počítat také s náklady na opravy a údržbu. Nejde ani tak o vlastní panely, které jak se zdá nestárnou tak rychle, ale o ostatní komponenty elektrárny. Jde třeba o měnič, tedy dnes se říká střídač. Ten plní více funkcí. Dobíjí baterie, ale hlavně udělá ze stejnosměrného napětí z panelů jedno nebo raději třífázovou síť. Výrobci vůbec neuvádí důležitý parametr, který býval kdysi povinný. Mám na mysli střední dobu bezporuchového provozu. A ta, jak se ukazuje, bývá tak 6 let. Pak může, ale samozřejmě nemusí, následovat závada, někdy i fatální, kdy oprava už atakuje cenu nového zařízení. O bateriích to platí také, myslím že deset let je skvělý výkon a ne vždy se zadaří. A pak je tu ještě jedno ALE! Jde o prodej do sítě, pominu fakt, že výkupní cena není zrovna nic úžasného v porovnání s nákupem. Je potřeba počítat i s možností, že bude svítit ve dni pracovního klidu a cena výkupu bude záporná, protože nejsem sám na koho svítí a kdo tedy vyrobí více, ale není odběratel. To se časem ještě zhorší, jak přibyde fotovoltaik a to i přesto, že se některé firmy zachovaly "odpovědně", třeba Malina Group.
Pěkná sviňárna je taky fakt, že výkup jede na spotové ceně a nákup, třeba od EONu jede na ceně obvyklé, která je mnohem vyšší. Mluvím pořád jen o silové elektřině, distribuční náklady bych do toho nemotal. V létě jsme trochu počítali. Mám kamaráda s penzionem na Šumavě. Má ideální podmínky, velkou plochu střechy, téměř exaktně na jih a místo na dvoře na přístavek s bateriemi. Nikdy bych si nedal baterky dovnitř domu! A uvažovali jsme pouze o ostrovním provozu. Občas po bouřce se stane, že je penzion i půl dne bez napětí. Takže nějaké vlastní úložiště na provoz nezbytných zařízení. A pak třeba ohřívat pískový akumulátor na zimní vytápění. Když je dvorek s plochu přes 500 m2 to se to buduje! Přesto to nakonec nebudou realizovat. Na ostrov neexistuje dotace, a z uvedeného systému vychází cena za kWh kolem 4,- Kć. Letos v létě to byl dvojnásobek prodejní ceny jejich dodavatele. A ten poměr, s poklesem ceny silové energie, se může ještě dost změnit. Píšu to 4. prosince a náš vzor, sousední Německo, má teď ze svých občasných zdrojů slušný "vejvar". Němci mají instalováno 67 GWh ve fotovoltaice a ta teď produje necelá 2%. To budou lidi, co si ometli střechu. Větrníky to "zachraňují" pěknými 4% z instalovaných 66 GWh. Takže Němci nakupují a pustili i naftové generátory, které pokrývají 1,24% celkové spotřeby země. Zbytek je uhlí a plyn, tomu se říká ekologie v praxi. Vodních zdrojů je v Německu málo. Alespoň elektromobilní boom se hodně spomalil, němci si nejspíše uvědomili, že bez dotací to není ono a také hrozí omezování nabíjení jako ve Francii. Neznám německé ceny na ryclonabíječkách, ale nejspíše to bude podobné jak u nás, třeba PRE kousek od mého domu prodává kWh za krásných 16.- Kč. No děkuji, na naftu to vyjde levněji.
Ahoj, tohle bylo jenom o ohřevu vody. Pokud bychom se bavili o univerzální FVE bude to o něco zamotanější. Počítal jsem například, že kWh, která projde přes baterku (Solax) vyjde cca na 3 Kč navíc. Přesto jsem optimista a líbí se mi vyrábět elektriku ze sluníčka :-) Jenom zatím nemáme levné baterky :-))
Tak ono také málo koho napadne dát si FVE do stínu.
Jen malá poznámka - střídač "nastřídá" stejnosměrné na střídavé a měnič mění parametry vstupu na jiný výstupní. Ve fotovoltaice se vžil termín měnič, který je součástí střídače. Tedy, pokud se řekne pouze "střídač", je tím myšleno zařízenÍ DC-AC, které na výstupu skutečně mění póly (střídá) a přibližuje se výstupnímu síťovému průběhu ať trapézem, či sinusoidou. Pokud se řekne "měnič", je tím myšleno DC-DC zařízení, které na výstupu napájí například baterie. Měnič ve fotovoltaice je DC-DC měnič a střídač (s AC-DC usměrňovačem pro baterie). Nic méně, pokud se ve fotovolatice "řekne" střídač namísto měniče či invertor, každý ví o čem je řeč, protože vše je většinou v jednom. Kdo má separé, rozlišuje rgulátor, měnič, střídač (inverter či invertor). Mimo oblast fotovoltaiky je měnič v podstatě spínaný zdroj - tepe jednu složku nějakou frekvencí (lze ji i regulovat), nikoliv že střídá póly a usměrňuje na dané parametry - výstupem může být DC nebo pulzní...
A to ještě přijde časem napřetřes jak nahradit výpadek spotřební daně z PHM, kdy bude více elektroaut🤔.
@@karlosk.7472 toto opakujem kazdemu neustale...staty si nenechaju vziat dane len tak nejakymi elektromobilistami...obavam sa toho najhorsieho ze ten vypadok dani zaplatime nakoniec vsetci aj ti co elektroauta nepouzivame pretoze pre stat bude jednoduchsie to rozratat medzi vsetkych odberatelov
Hmmm, díky za práci, kterou jsi tomu věnoval. Důchodce nejsem, takže mi z toho jasně vychází, že se to prostě nevyplatí.
Ahoj, pokud budeš mí ideální podmínky a nové panely, tak přes léto se mi to líbí.
Hracka pro velky kluky, proc ne. financne se to vetsine lidi zatim NEvyplati, i kdyz teda od 2024 rost cena distribucni casti nizkeho tarifu na 2,5 nasobek + POZE tak to uz je raketa 😂 Tak uz o tom take zacinam uvazovat, tam, kde se ten bojler fakt vyleje, v bazaku je 4-5 lidi co ho denne vyprazdni na dovolenou nejezdi atp
Ahoj Vidláku,mám také malou FV elektrárnu a při letošním vyúčtování jsem zjistil úsporu. V minulém období jsem měl spotřebu za rok okolo 2500 kWh no a po prvním celoročním užívání FVE jsem měl za rok spotřebu 700 kWh. Je to tedy velký přínos.Žiju na chatě celoročně, není to velký rodinný dům.Používám to na provoz celkově,né jen na ohřev vody.Panelů mám také 8 o větším výkonu a to 400 Wp.Střídač má 2 kW,max 3 kW, to když dává slunce i nabitá baterka( 5 kWh).Na přímo ze sítě, beru okruh kuchyně na napájení sporáku,rychlovarky apod.,to jsou velké zátěže,ale zase nejedou dlouhodobě,tím elektrárnu nezatěžuji.Jsem s tím spokojen a teké mi to velmi baví. Všechno jsem měl nové, dělal jsem si to sám a vyšlo mi to i s novou LiFepo4(200 Ah)na 60 tisíc.Tenkrát mi vyšla baterka na 14 tisíc,dnes by mě stála jednou tolik. No nyní jsou panely zasněžené,ale když jsou čisté a je trochu čisté nebe,tak to něco dá i v zimě. Vcelku jsem to vyladil tak, že si toho nemusím všímat,samo se to případně přepne na síť a pak zase zpět na soláry. Teď v zimě bojler neohřívám, stejně se topí,tak ho ořívám z topení( peletková kamna s výměníkem) Ahoj a hodně zdaru.
Ahoj Mirku, super, že ti to funguje :-) I bez ohledu na návratnost tohle je krok správným směrem. Mít alespoň něco v záloze a míň toho kupovat. Ať se nám daří!
Díky za reakci a soulasím s tím,ať se nám daří.@@vidlak001
Ale přesně o tom to je - úsporou je to, co se neodebere od poskytovatele, přičemž je zajištěn stále stejný komfort.
Ahoj Vidláku, výpočty jsi udělal dobře, mám obdobnou sestavu na střeše a jsem na tom zhruba stejně, jen na zimu mám ještě dodělané odmrazování sněhu a to si taky něco vezme a celková investice je bez návratnosti. Letos v létě jsem sytém doplnil o solární ohřev, jsou to takové 2m termosky ze skla, údajně to nej s největší účinností. Konečně jsem spokojený, i teď kdy je venku zataženo a je -6 má voda 40C°.
JJ. Myslím, že to je ta správná cesta ty termické panely. Kolik to dělá teplotu vody, když je zataženo? tedy jen difuzním světlem. Údajně to funguje také, ale reálné zkušenosti jsou k nezaplacení.
Ahoj, samozřejmě jsem o těch termoskách uvažoval, má to mnohem věší účinnost, ale je to další systém, další trubky... elektrika se dá přeměnit na teplo snadno. Výrobě zdar!
@@vidlak001 Jasně.Ale fotovoltaický panel udělá z m2 cca 200w, ale termický z m2 udělá cca 800w. čus ať se daří ...🙂
11:38 "Návratnost je na hranici životnosti důchodců" - moc hezká hláška.
:-)
Velmi děkuji za vhled. Pro naprostého laika zásadní info 👍
Ahoj, to jsem rád :-)
Jednoznačné stručné, fajn video 👍i já si postavil vlastní ostrovní FVE, primárně pro napájení domu + přebytky do boileru. Mám nějakých 3,7kWp na střeše v jednom stringu 8 panelů, ostrovní střídač s vestavěným mpptčkem 4kW a výstupem 230V AC 5kW, k tomu akumulátory LiFePo4 vlastní stavby o kapacitě 5,6kWh + doplněné ještě o BMSku s balancerem. ....všechny komponenty byly nové ale když si to člověk staví sám tak hodně ušetří na práci a i na komponentech protože si je může vybrat (na rozdíl od firem co tu cenu uplně neřeší) počítám návratnost cca 6 let nicméně už tento víkend jsem objevil velikou výhodu třeba při výpadcích sítě, elektrárna se dá přepnout do režimu UPS (takže si umí nabít baterku i ze sítě když nesvítí) a pokud je nějaké hodně špatné počasí tak je lepší se takto připravit a přepnout si elektrárnu do UPS režimu (v létě když svítí tak je to fuk, to se o napájení postarají panely.... ale v zimě je ten zisk energie značně malý). Každopádně jednou z velkých výhod vlastní elektrárny je jakási další možnost "odtržení" se od nějaké globální sítě a nebýt tolik závislí na většině co je okolo.... no prostě taková preperská věc.
.....Jinak trochu odbočím zpět k tématu autonomních barů, co si nakousl minule, zrovna dneska mi vyskočil článek na Hackaday o autonomním baru který díky algoritmu sám postavil na sucho skládanou zeď z kamene, velice mě to překvapilo.... zadej si do vyhledávače AUTONOMOUS EXCAVATOR BUILDS STONE WALL ALGORITHMICALLY a najde ti to odkaz na Hackaday a jiné stránky, je tam i video.
Ahoj, děkuju, za zprávu. Mě ta fotovoltaika jednoduše dává smysl, i kdyby se to nezaplatilo hned.
Video se bagrem co stavěl zeď z kamenů, na mě taky vyskočilo. Paráda :-)
S fotovoltaikou bych se poradil u pana Mazgala na jeho kanálu. Dává nejlepší rady v oboru. Je to Přinašeč, jehož božství ovšem poznají pouze nenasjetí a napovznesení. 😯Jako přinašeč si s náklady na fotovoltaiku samozřejmě skvěle poradil.
:-)
Mám to podobné jako ty,to podstatný je že to děláme pro radost a jakožto mladí kutilové ..
Ahoj a tohle mi přijde to nejdůležitější :-) Každý má nějakého koníčka i když se to takříkajíc nemusí vyplatit. Kutilům zdar a sílu!
Mám postaveno dle inspirace Ampéraka 3x460Wp+Dražice 200l spirála upravená na 1,1Kw+čínský invertor a trakční bat. 24V160Ah z VZV.Svépomocí sestava cca 25tis. a ušetřeno za rok 1,3Mw a to ještě v létě přebitky do bazénu ohřev vody+filtrace. Návratnost 5-6let.
Díky Vám za videa a rady 👍🛠️
Ahoj, děkuju za zprávu, to máme ideově podobnou sestavu :-)
a vidlák tip na video z návštěvy u pana Václava
Jaky presne invertor? A dava sinus aby bezel elmotor?
@@dadazizala5271 el motor nepotrebuje sinus....
@@dadazizala5271 u filtrace motor 350w utáhne a číňan stejný jako Vidlák
Ak by bola fotovoltaika taka super,nepotrebovali by politici zo statneho dotovat fotovoltaiku,ludia by sa predbiehali v tom
mám dost zákazníků, kteří nestaví FVE z dotací.
Já to tak nemyslel, mě to překvapilo :-)
@@vidlak001 👍👍👍
@@amperak viem,ale staty to presadzuju cez dotacie
@@peterpetko475 dotace jsou spatne. Kdo se na to citi si to taky udela. Kdo ne tak se do toho nevrha. Já sel formou vydláka a tu mou elektrárnu 1,8kwp jsem si udelal za 33000 z novych veci.A chyba byla ze jsem to kupoval loni kdy ty ceny vseho byly desne přepálené. Ted bych byl skoro na polovině.
Ahoj Vidláku, já chápu, že v jednom videu nelze postihnout šíři této problematiky a proto jsi musel "nakousnout" řadu dílčích aspektů. Mám s FVE letitou zkušenost ( nově i se střešní 2,3kWWp instalací pro ohřev vody v akumulaci - NZÚ light ) a tak mohu napsat, že při ideální orientaci panelů k jihu a se sklonem cca 40° ke světovému rovníku se z 1 kWp v otevřené krajině dá vygenerovat i něco přes 1,2 MWh. Před několika roky jsem na základě dat z ČHMÚ zjistil, že slunečního svitu stále a nepřetržitě přibývá, tedy i množství generované energie.
Být tebou, tak udělám upragde 2. generace na 3. generaci tím, že předělám konstrukci na zmíněný sklon a použiju kvalitní MPPT regulátor. Ten tvůj levný bude mít velké ztráty a to je škoda. Pak rok měř a vyhodnoť. Na střechu to netlač, pokud nemáš jižní expozici - a to podle současných panelů nemáš. Taky mi přijde, že ty současné panely máš opravdu hodně staré, soudě podle jejich plochy vůči instalovanému výkonu a jak správně říkáš, kdoví, jaký se jejich aktuální skutečný výkon. To ale nepochybně jako mladý kutil a vynálezce dokážeš změřit, stačí počkat na optimální světelné podmínky a správně sklonit panel.
Ahoj Andreji, blahopřeju k funkčnosti :-) V tomto případě je řada nepříznivých okolností. Mám už i nové panely i MPPT, ale zvažuju si nechat udělat "velkou FVE". FVE zdar!
Ahoj Vidláku, "velkou" FVE dobře zvaž. Jedna věc je ji pořídit a druhá využít beze zbytku co nejsmysluplněji vyrobenou energii. To je moment, kdy se láme chleba. Racionálním úvahám zdar!
Postavil jsem si elektrárnu ve stínu stromu ze starých panelů, neřeknu jak starých, neřeknu kde bydlím, ale vypočítám vám návratnost fungl nové elektrárny..... Bral bych ty informace s velkou rezervou, ale video super a zábavné. :)
měl jsem 7x300Wp na jih s velkým úhlem a Sitona210 a za rok to udělalo 1.5MWh. Výroba tři zimni měsíce stála za starou belu (nízké slunce, západ slunce okolo 15h.a stin sousedova domu). V létě jsem měl i nadvýrobu (az cca 10kWh za den)
(letos sem přidal panely na zapad a východ a jedu ostrov)
Ahoj, super postup, taky budu zvyšovat výkon :-)
Udelalo 1.5 jako ze nahralo bojler a vyuzilo tento objem?
Nádherně zpracováno. Mám 5 panelů, výstup 240V naprázdno, 2kWp, do boileru DC bez měniče, stykač upravený dle Ampéráka na DC. Za rok vyrobeno 1,2 MWh, těleso 1000W + těleso na síť. Celkové náklady na vše cca 28 000,-Kč včetně DC měření. Dotace nula, to je jasné. Návratnost odhadem 4 roky a více. Vylepšeno o vypínání stykače v noci ( větší stykač, cívka klidně má i 10W, napájení 230V síť. Vypínáno foto čidlem, zajde slunce stykač 10W se odpojí a případně se dohřeje tělesemze sítě ).
V létě mnohdy odpojeno, voda plně nahřáta, elektřina nezpracována.
To má dle mého názoru asi smysl. Socialistické dotace křiví trh a bohatnou vychcandírové, jako vždy. Dotační podvodník nám dokonce 8 let velel. Stačí selský zdravý rozum a základní fyzika kterou Vidlák má. Ještě jednou díky. Soused ,v pokročilém věku, si kvůli zvýšené dotaci dal nabíječku na E. auto i když žádné nikdy nekoupí. Jiný se diví že s tím nelze v zimě topit, vždyť mu to slibovali když tahal z prkenice 250 000,- Kč k dotaci. Dotují lidi kteří to nepotřebují ( v okolí důchodce 2x s příjmem obou cca 50 000,- měsíčně, dotace na ohřev vody plná cena 90 000,- a zateplení půdy 48000,-Kč ).
U ohřevu vody pro důchodce za nula je zcela evidentní, že je to mrhání veřejnými penězi.
Šílená doba ...🤨
Ahoj, děkuju za zprávu o tvojí dobře vymyšlené ohřívárně vody a za rozumný komentář. Když já už dopředu počítám s výrobou elektriky nejen na ohřev vody, tak jsem tam dal měnič...
Ahoj, když dám stranou data o návratnosti investice do FVE, životnost panelů atd.
Tak za mě je u fotovoltaiky jedno velké plus a to že se s ní stává člověk o kus svobodnější a to se vyplatí 🤠 👍
o
Ahoj, souhlasím :-)
svobodnější jsi jenom u solo řešení. pokud seš napojen na sít, seš pořád otrok a to ještě větší než předtím :)
Pěkné video, ale fakt jsem se rozesmál po hlášce, že se jedná o hranici životnosti důchodce...to nemělo chybu.
:-)
Vidláku já mám automatický kotel kde topím teď hnědým uhlím ale mimo topnou sezonu tam mám uhlí černé. A tento rok mě ohřev vody vyšel na krásných 3500,- a to mi ještě to černé uhlí zbylo.
A pro kontext.
Nedělám to tak že pokaždé zatopím ale že nechám kotel hořet celou dobu.
Ahoj, paráda, o tom to je, abys to měl, jak ti to vyhovuje :-)
Ahoj Vidláku - zdravím Tě, pěkné video a pěkné výpočty. Zapoměl jsi smazat tabuli, houbu jsi měl v ruce ! Ale - ono to už asi není o tom, jestli se Ti to vrátí ale o tom jestli budeš mít teplou vodu a nebo nebudeš. Pokud Ti někdo ty panely nepoškodí nebo je v návalu radosti nezničíš - že se Ti to nevrátí investice, tak když slunce zasvítí tak budeš mít teplou vodu. Podle všeho ti co dnes mají finance na FVE a nepoužijíje na FVE tak nebodu mít časem ani ty finance a ani teplou vodu. Přijdu se k tobě vykoupat do teplé :-) Petr
Ahoj, jak vidíš, tak na tom dělám bez ohledu na návratnost :-)
Jseš borec :-) @@vidlak001
Zábavné informativní no prostě pecka! ⚡️🔋☀️
Ahoj, to jsem rád :-) Děkuju.
Vidlak, diky za vtipne a realne zhodnotenie stavu - este keby si vypilil vzadu ten strom a zvalil pol domu aby si mal menej tiena, urcite by sa ti to raz vratilo. Za mne velky laik a davam odber 11 kwp.
Ahoj, to je tam pár detailů, které mi snižují výkon :-)
Supr video. Jen dodám, že máš ostrovní FVE, takže musíš tu energii mít kam dát. tj veškerou výrobu ideálně dostat do bojleru. pokud ji nemáš kam dát, elektrárna strádá.
Krásně to je vidět na mé, kdy teprve letos jsme dokázal využít 100% výroby.
No a taky u tebe je problém, že jsi neměl MPPT regulátor, takže tobě ty panely nejely na plno. flákaly se.
Každopádně jako experimentální FVE to je dobrá zkušenost a šest let je super číslo.
Ahoj, elektriku mám kam dát, ještě se mi nestalo, aby bojler vypnul kvůli vysoké teplotě. A už mám i mppt :-)
@@vidlak001 jo? to MPPT nezapomen že musí mít správně panely. pokud máš MPPT do 150V, tak tři tyto panely do série, pokud máš 24V baterku, mužeš mít v sérii jen dva. je to lepší kvuli stínům.
Ahoj Vidláků, vím, že máš na zimu kamna s výměníkem, tedy jsi ve stejné situaci jako já. Myslím si, že pro náš případ je ohřev pomocí FVE nesmysl. Na panel Ti dopadá světlo, to se Ti mění s účinností cca 10% na elektřinu, tu pak na topné spirále zase menis na teplo. Tedy vyrabis vysoce ušlechtilou formu energie, která by mohla sloužit na pohony elektrických zařízení jako je PC, motory nebo svícení, ale ty ji změnit zpet na odpadní formu energie, tj. teplo. To je zvěrstvo... Můj model je právě odstranit všechny ohrevy elektřinou z domácnosti. K ohřevu v zimě dřevo, v létě fototermicky kolektor, zavedl jsem teplou vodu do pračky a myčky, vyhodil el. sporak a po roce se mi vše už vrátilo. Spotřeba plynu na 20% a elektřiny na 60% před změnou... O FVE taky přemýšlím, musel bych si to udělat sám, jinak se to nevrátí. Když to udělám mimo barák abych nemusel mít revizi, tak bych mohl dostat až na 15% původní spotřeby a úspora těch 45% by se mi mohla vrátit za cca 7 let, což jde, ale už to není takové terno.
Ahoj, hezky uvažuješ a děláš :-) Já tenhle ohřev beru jako zužitkování přebytků FVE v létě, když je plná baterka a není odběr. K tomu to směřuje a tak mi to dává smysl do budoucna. Zatím tím převážně ohřívám vodu, protože to nemám zapojené do spotřeby elektriky v domě.
Fototermika vychadza drahsie ako fotovoltaika na ohrev vody.
@@marekon01 to v mém případě tedy rozhodně neplatí. Dal jsem za to 45K a už jsem je ušetřil, už se to vrátilo proti stavu před změnou. Fotovoltaika by se mi od firmy nevrátila nikdy a když si ji udělám sám, tak za 7 let.
V pripade nakupenia novych veci z obchoduba a instalacie svojpomocne aj firmou momentalne vychadza lacnejsie fotovoltaika.
Ale zalezi vzdy od toho ake ma kto moznosti.😊@@houhacover8031
Super ohřev Vidláku
Ahoj. Mám 2,6kWp a v zimě nestačí ani to. Když pominu, že zrovna teď o víkendu jsem 3x denně lezl na střechu a uklízel sníh... Stavěl jsem si sám, Siton jsem taky postavil ze stavebnice, abych usetril. Dohromady asi 30tis se střídačem z Číny 3kW za 5 tisíc (pro napájení domácnosti, až budou v létě přebytky) a už teď vím, že se mi to asi nikdy nevrátí ;-)
Návratnost hodně záleží, kam až si necháme dovolit růst ceny elektřiny. Zatím máme bezkonkurenčně největší ceny na světě v přepočtu na kupní sílu obyvatel. Za předpokladu, že ta Vaše FVE vyrobí 1000kWh ročně krát 8Kč tak návratnost je kolem 4 let. Boler je jeden z nějvětších žroutů elektřiny, pokuď člověk s ní rovnou nevytápí barák. Tady se rozhodně FVE vyplatí. FVE s baterkama se taky vyplatí, ale až v okamžiku, kdy zelení soudruzi tu energetiku tak rozjebaj, že budou dlouhodobé výpadky. Pak bude k nezaplacení.😁
Ahoj, mě to nestačí ani v létě :-) Ale budu zvyšovat výkon. Pocit vlastní elektrárny za to stojí :-)
To je ta solartinýda. Prý se dá léčit. 😁@@vidlak001
Udělal jsem si na baráku 5,5KWp pro ohřev vody, vlastní konstrukce na střeše, vše obstarává nový Triton (nastaveno 1 pak 2) a 2x 2,2Kw spirály ve dvou akumulačkách 260l a 280l (topení + TV). Vše jsem to udělal pod 60 tisíc. Na podzim za sluníčka je voda nahřátá v dopoledních hodinách a pak pomáhá čerpadlu ohřívat topení, dnes když píšu tento komentář je venku 3,5°, je zataženo a prší, vyrábím 250-350w.. Smích? Není důvod, voda se průběžně dohřívá po celý den - funguje i v zimě. Návratnost počítám taky kolem 3-4 roky max. Myslím že tento systém pro ohřev vody si dokáže sám sestavit průměrný šimpanz a za pár kaček, nenechávejte se okrádat těma sráčema z facebooku.
Ahoj, děkuju za dobrou zprávu :-)
Novy triton s vykonom 3kw taha dve spiraly 2.2kw?
A kolko voltov ide z panelov?
Dik za info mam zaujem o rovnaku zostavu
@@marekon01 nastaveni na 1 pak 2, řízeno teplotními čidly. Z panelů chodí v zimě tak do 280V.
Aha ok takze tych 5.5 kw je vyuzitych pri slnecnom dni tak na 50% ked nemozu ist obe spiraly sucastne ak tomu dobre chapem
@@marekon01 ano jsou to dva stringy po 300V voc x 1,25 rezerva (nesmí přesáhnout 400).
Dík za upřímné počítání.
:-)
@@vidlak001 Ale je tu i faktor možného zdražování plynu či elektřiny a potenciálních blackoutů... ... a to by potom byla rychlost návratností až život záchraností :-))
Ahoj Vidláku, dobré video jste natočili. Ono má asi také nějakou hodnotu vědomí, že mám nějakou zálohu pro případ výpadku proudu, nebo plynu.
Ahoj, o tom to taky je :-)
Jo hlavne v zime 😂
@@dadazizala5271ono i v zimě občas svítí
Ahoj lidi. Já se tak trošku usmívám nad dnešním trendem. Vyrábět elektriku abych ohříval vodu. Mé vlastní pokusy s FVE nemám tak zpopularizované jako jiní ale přesto se neubráním a musím tady napsat co si o tom myslím. Předně...mám SPŠ elektro a cca 45let jsem "bastlíř" (znalí věci vědí) FVE o výkonu 4800Wp mám 10let. Pak mám ale také již 13let ohřev teplé už.vody pomocí teplovodních kolektorů. Mohu tedy srovnávat. Ohřev TUV pomocí dvou kolektorů jednoho čerpadla a jednoduchého trmostatu je mnohem účinnější , jednodušší na montáž (ač jsem elektrikář i toto jsem sestrojil sám) Dále je jednodušší na servis a mnohem bezpečnější než to samé dělat pomocí FVE. To co tady p.Vidlák prezentuje je asi jako jet z Prahy do Brna přes Ostravu. (nic proti Vám pane Vidláku) Ohřev 200L boileru mi stejně dobře zajistí 2 ks kolektorů s plochou o velikosti 2ks FVE panelů! Dnes se dává dotace na něco co jde pořídit levněji, jednodušeji a s menší pravděpodobností poruchy a i případného požáru. Ano Amperáku...chápu že lze vaším způsobem předvést možnosti FVE ale fajn... chápal bych to kdyby takový uživatel vedle své FVE dobíjel malé elektroauto které používá ve své pizerii na rozvoz ... Nojo ale to je dnes taková doba. "Proč to dělat jednoduše když to jde složitě ! "
a pri -15 stupnoch?
Ahoj, ideální řešení je pomocí FVE vyrábět elektriku pro vlastní spotřebu, přebytky ohřívat vodu a další přebytky prodávat. Fotovoltaický ohřev je jen částečné řešení. Ale i tak může mít smysl, když jsou k tomu podmínky.
@@outtony ahoj. Ohrev TUV funguje podobne jako FVE i v teplotach pod nulou...
@@MartyBar lenze trubky mrznu
Ohrev fve 2200 eur a cez solarne kolektory 3500 eur vratane noveho bojleru
Dnes sa uz termika neoplati
Uz to tu bolo viac krat spominane
Když se pomine nižší výroba vzhledem ke stínění, špatnému úhlu osvitu apod. , tak je potřeba také vzít v úvahu, že pokud je určeno pouze k ohřevu vody, tak v létě FVE nahřeje boiler třeba už dopoledne a zbytek dne je odstavena, což také přispívá k delší návratnosti. Proto je dobré popřemýšlet, jak ještě jinak využít elektriku z FVE, např ohřev bazénu a tím zlepšit návratnost. Vzhledem k modifikované sinusovce na výstupu (drtivá většina střídačů určených k ohřevu vody) lze využít pouze na odporovou zátěž.
Ahoj, ano, jde o to, elektriku nenechat na střeše :-)
Já bych řekl že v létě bude také nastávat situace kdy bude bojler v poledne nahřátý, v 15h i baterie nabitá a další výroba FVE bude promarněna protože ji nebude kam dávat.
Ano, tak to je.👍
Holt si člověk musí pořídit bazén.
Aspoň malý, kulatý a levný...
Ahoj, pak nastupuje prodej do sítě :-)
@@vidlak001 Řekl bych že tahle varianta platí pro zařízeni o hezkých pár desítek tisíc dražší a to vaše zapojení prodej neumožňuje.
Ahoj.Mna to na Slovensku vyšlo 2200 Euro za fotovoltaiku aj s robotou-7 panelou z výkonom 3,2 Kwp-na ohrev vody keby som chcel termosolárne tak by vyšlo až 3500 Euro lebo to má 300l nádrž na vodu
Ahoj, dobrá cena :-)
to máš soukromou porodnici, že máš tak velkou nádrž na horkou vodu?
@@orwellfarm Spíš má zásobník tepla, ze kterého bere teplou užitkovou i topnou vodu:)
On tu nádrž právěže nemá, protože má FVE a ne termické panely. FVE je dnes levnější, bezúdržbová. Naproti tomu u termických panelů je potřeba, aby se v létě nepřehřáli a v zimě nezamrzli (nebo musí být médium s nižším bodem tuhnutí).
@@petrpecha dík za vysvětlení
Zdravím Vás, pane inženýre. Zajímalo by mne, na kolik by vyšel takový experimentální kutilský systém letního ohřevu TUV klasickými solárními kolektory, (v zimě stejně jedete na dřevo (plyn), ne?) a porovnání návratnosti vedle FVE. Nějaké pokusy s testy ohřevu jsem už na kanálu zaregistroval, projekt se nerealizoval? 🙂
Mám klasické 3 kolektory. Pokud jde jen o ohřev vody, je to lepší řešení po stránce finanční, účinnost panelů může být až 100% (záleží na aktuální teplotě okolí, a aktuální teplotě panelů) ale má svoje ALE.
Bod 1: Pokud odjedete na letní dovolenou, systém se přehřívá. Pokud nemáte kolektory na bázi heatpipe, tak to až tak moc nevadí, nicméně, i tak kolektory rozpálené na třeba na 140°C asi nějak trpí. Pokud máte heatpipe a nestačíte chladit třeba do bazénu, zdegraduje nemrznoucí kapalina.
Bod 2: Potřebujete další zdroj energie - potřebujete elektřinu - pro čerpadlo a řídící systém. Nejde-li elektřina a máte-li heatpipe a nemáte-li zálohu, jste v háji.
Bod 3: Pokud je málo slunce a je zima, klesá reálná účinnost systému (nikoliv panelů) na nulu (zkrátka potřebujete dopravit mírně teplou vodu někde ze střechy, někam dolů do kotelny, a to promrzlým prostředím)
Takže já jsem spokojen, mám normální a kvalitní kolektory, ale až doslouží, šel bych do FVE. Pokud chcete jen topit do bojleru, nevyjde to o moc dráž.
Hlavně taky to technické řešení FVE (káblík místo trubek, čerpadla s bojleru s výměníkem) je o řád jednodušší a stále můžete vyrábět/používat i elektřinu. Což u druhého systému nikoli :-)@@PK-zr9lk
@@RetroDilna Já bych ještě dodal, že panely lépe škálují, pokud je tedy máte kam dát, takže ta horší účinnost se dá dohnat panelem 'navíc'.
@@RetroDilnaNatáhnout kablík není jentak, udělat to správně je náročné a drahé, levná samoinstalace je cesta k vyhoření baráku a to se vyplatí.
Náročné a drahé ? Fakt jako ? Vážně ? Asi jste z firmy, která baští dotace a takto to zdůvodňuje :-) Hrozit požárem umí každý, je to ve FVE populární. Hoří i Tesly, že ? A to budou asi odfláklé šmejdy bez českého kulatého revizáckého razítka.
Normálně to necháte venku a na oraniši, jistíte to skleněnkou, měnič i bojler venku v azbestové krabici, sprcha taky venku no a snad to neshoří :-) Ale to je fakt náročné a drahé :-)@@petrmachcz
Možná se ti to nevrátí brzy, ale soběstačnost je k nezaplacení. A když jednoho dne švihne někomu v kebuli, tak budeš mít aspoň nejakou elektřinu ze svých zdrojů. Taky ohřívám vodu z FV a nejakou vegetaci jsem kvůli tomu omezil. Zatím to vypadá tak, že do května ze starých panelů 2.2kWp vyrobím 1.6MWh za rok. Ale jsem víc na kopci a více světla, ale zase mám panely se sklonem asi 20 stupňů.
Ahoj Jindro, blahopřeju. Každá kWh se do domácí energetiky hodí :-)
Ještě by mě prosím zajímalo, jaká je návratnost, při používaní klimatizace v létě. Děkuji
Ahoj, v létě bývá přebytek elektřiny ze solárů, tak se to vyloženě nabízí a návratnost to zlepšuje.
no, koupil by sis klimu bez FVE? asi ne. takže to ber tak, že máš v létě doma jak v mrazáku :) já jedu klimu v dílně na FVE a TOPovka.
Krmit klimu v létě z přebytků se přímo samo nabízí, pokud nemáš bazén či elektromobil.
Ja osobne som nikdy nerozumel prečo si to ľudia montujú keď nemajú na to ideálne podmienky. V skutočnosti z 1kWp sa dá získať viac ako 1.1MWp za rok, ale to len za predpokladu že vám absolútne nič netieni a máte ideálny sklon.
Samozrejme musíte používať nie PWM regulátor, ale kvalitný MPPT + 30% oproti PWM.
A rozhodne na ohrev vody by ste nemali používať nízke napätie, Ale všetko zapojené sériovo cez mostíkový striedač a nie cez sínusový striedac a akumulátor. Tam sú obrovské straty.
Ahoj, proto bude příští elektrárna na střeše :-)
@@vidlak001 To tiež nebude žiadna výhra lebo nemáš strechu orientované na juh, ale na východ a západ.
@@to220 východ/západ je podľa MAGNA EA odporúčaná orientácia - vyrába síce menej, ale v včasoch zaťaženia siete. naviac, ak by prebytky dodával do siete, v čase zápornej ceny by namiesto zisku produkoval stratu! 😶
@@to220 to je správně. FVE východ/západ je lepší. ideálně v kombinaci s jihem.
@@amperak Áno a to tvrdia firmy ktoré sa snažia Čím viac zarobiť. Východ západ dáva o 20 percent menej a dáva toho veľa v lete, v zime to nedáva skoro nič.
Východ západ je dobrý pre firmy, alebo pre spotové obchodovanie, Ale nie keď človek chce byť čo najviac sebestačný, tam potrebuje ideálny juh.
10:01 Vidláku a 5-tá věc je že to máš zachumelený a ať mi nikdo neříká když tam je 30 cm sněhu že tam pronikne světlo a vyrábí to elektřinu.
Ahoj, samozřejmě, to tomu nepomůže :-)
@@vidlak001 Díky vidím že jsme na stejné notě 👍
Ahoj Vidláku 😊😊😊 super video ❤️👍
pridam muj postreh.FVE mam v provozu od 29.3.2023 pouze TUV. Delal jsem celou montaz i vyrobu zavesnych komponentu svepomoci. Moudra jsem nastudoval od Amperaka a z ruznych for. Bral jsem to jako zabiti volneho casu.Panely nove ,koupene v prosinci 22 .Letos v lete by vysli o -4200 kc :-( Regulator Bela dalsi komponenty z Aliexpresu. Vse me vyslo na 34 000. bojler jsem predelal puvodni. Tep.vlozka sucha vyroba na zakazku. Pak jsem pridaval trojcestny smesovaci ventil. To je vse v cene.Panely jsou na fasade jizni strana.
Od zari mam cenu plynu 2,275kc /kw/h .Pred tim byla fiksovana smesna cena ,tu nebudu pro vypocet vubec pouzivat. Pocitam od 1.4. - 30.10, 7 mesicu v provozu plyn byl par krat zapnuty.
Nemam predstavu jaky bude tedkom vykon v nasledujicich 5 mesicich. Je to bida. Za poslednich 14 dnu jenom 2x dostatecny ohrev sluncem.
Po delsim sledovani spotreby plynu pres letni mesice pro 2 osoby mi vychazi spotreba 2,33 kw/h plynu
Tak 7 mesicu x 30 dni = 210 dni x usetrenych 2,3kw/h = 483 kw/h x cena 2,275 = 1098 kc
dalsich 5 mesicu snad plny ohrev snad 50 dni ?Nevim?
50 dni x 2,3kw/h = 115kw/h x 2,275 = 261 kc
= 1360 kc hypoteticka uspora za 1 rok. Naklady 34 000 / 1360 = 25 let navratnost pri stavajicich cenach 🙂
Tak nevim zda to pocitam dobre.Navratost nic moc. Zas v lete vypnuty kotel,nedochazi k amortizaci a nejakou el.taky provoz kotle cerpadla spotrebuje.
Jsem zvedav zda se nekdo vyjadri zda to lze takhle pocitat.
Ahoj, děkuju za příspěvek a za čísla. Takhle by se to taky dalo počítat. Myslím ale, že lepší by bylo mít tam měřidlo na elektriku a měřit přesně, co jsi vyrobil.
2,3 kWh tepla za den mi přijde dost málo, to je nějaký malý bojler nebo máte malou spotřebu. U mě to dělá denně cca 8 kWh na ohřev vody. Z toho něco vyrobí sluníčko a zbytek dohřeju plynem nebo dřevem.
@@vidlak001 neuvedl jsem velikost bojleru 100 l . Vim kolik jsem mel prumernou spotrebu v letnich mes.2 osoby jsem take uvedl,to je shodne stebou.Na nadobi mycka,pracka tak teple vody mimo minimum .v lete na sprchovani kolik toho spotrebujes a v zime moc nesviti. Merak ,ten je vlastne k nicemu.Kolik vyrobim mi je vlastne nanic.Pro hypotetickou navratnost poterubuji vedet kolik denne usetrim o proti nakladu na plyn.
U tebe orientacne je spotreba v letnich mesicich 150l vody 55 stupnu. Popravde nevim na co to muze tvoje pani vypustit.
Ty vypadas jako normalni zdravy hlap,tak popravde kolik potrebujes horke vody v lete? 🙂
jj přesně tak. Nezáleží na teorii ale ukáže praxe.
Já mám od E-on. Mám 7.2 kWp (účinností pouze 6 kWp dle E-on - důvodem směr a naklonění).
Celková spotřeba okolo 9 mwh (před FVE).
Dle Amper - 9mwh - ideal pro FVE
Ahoj, ať ti to šlape :-)
@@vidlak001 Děkuji.
Zajímalo by mě kolik dní v roce se nahřeje voda na snesitelnou teplotu?
S dvojnásobkem wattpeak na panelu než je příkon boileru, tak od dubna do půlky října. Odhaduji! A když budeš šikovnej, dáš to bez měniče, bojler překvapivě hřeje i na stejnosměrné napětí. Ale už je to trochu výzva, stejnosměrák vypnout při napětí třeba 200V, to už chce trochu fištrónu nebo DC stykač a to v elektru nekoupíš.
Jo nějaké řešení měl Ampérak, kluk jeden šikovnej.
Ahoj, s mým výkonem se to ohřeje jen ve slunečných dnech, tedy souhlasím s
@borivojsoukup3196
Ale mohl bys udelat podrobnejsi zhodnoceni tech nabidek s dotaci za 90.000 - amperak nemuze kdyz na tom ma byznys :-)
Zdravím, také jsme dostali, ( jako senioři mající domek) nabídku. Nabízejí buď 4 panely s výkonem kolem 1,8 kW, nebo 5 panelů s výkonem kolem 2,3 kW. Přesně už si to nepamatuji. Háček je v tom, že systém je určen k ohřevu vody plus tepelné těleso do jedné zásuvky. Omezení se týká objemů bojlerů. Na výkon 1,8 kW musíte mít bojler s minimálním objemem asi 85 lt. Adekvátně pro 2,3 kW to je něco přes 105 lt. My jsme měnili 80 lt bojler nedávno a větší se nám nehodí, domek máme malý. Takže se nás nabídka zatím netýká. Úspory řešíme sekundárním způsobem vytápění dřevem. Primárně máme plynové topení. Jinak myslím, že ta Zelená úsporám light je zajímavá.
@@vladimirdolejs3849 takze jste meli nabidku za 1,-?
aktualne je NZU pozastavene a pry se maji zprisnit podminky…
Ahoj, já to nesleduju, chci mít fotovoltaiku na všechno, nejen na ohřev.
tak ty stromy ořež ,vidlaku - :) Jedna otazka --- kolik to vyrobí elektriny , kdyz je na tom vrstva treba 5cm snehu ???
Ahoj, loni jsem je ořezával a zase povyrostly :-) Pod sněhem nic.
Nevěřím tomu, že ty panely vydrží tak dlouho, kor když jsou z druhé roky. Za těch 8 let to vydělá akorát samo na sebe a ještě několik let by to trvalo, aby to vydělalo na případné opravy nebo výměny. Za mě se taková investice zatím moc nevyplatí, uvidíme až se energie zdraží ještě více a panely/díly zlevní
Ahoj, ano, bude čím dál tím líp, ceny panelů budou klesat, účinnost bude stoupat a ceny energií stoupat. A návratnost zkracovat :-)
Zase se zdraží baterky a elektronika nemluvě o tom. že vám můžou prodat šunt panely, baterku atd. s životností mnohem menší než udávanou od výrobce!
Ako sa da byt s fotovoltaikou nezavisly, tomu nerozumiem. Netreba na to elektricku energiu? To znamena, ze ked na nejaku dobu vypadne elektrika tak FVE prestane fungovat, alebo?
Ahoj. Když vypadne elektrika, tak FVE bude fungovat den nebo týden, podle velikosti baterií. Abys byl s fotovoltaikou nezávislý, musel bys mít velké baterie a v záloze generátor na naftu, například.
já jsem pro to dřevo a plyn, je ho zatím dostatek. To samé je to s uhlím, u nás je ho v Ledvicích nejméně na 100 let, ale z politických důvodů se bude omezovat těžba a uhlí se bude dovážet...ach jo.
Ahoj taky můžu ohřívat vodu dřevem, ale topit v létě je podivné.
ledvické uhlí blbě hoří v malých automatických kotlech pro domácnosti. do elektráren je dobrý.
@@vidlak001 mám kombinovanej plyn. kotel s ohřevem a krbovky s výměníkem a teď mi došlo že asi plyn není u Vás.. ale tak je zase v jiných místech k dispozici. Já jsem proti panelům. Je to drahý, je to další věc co ohřívá vzduch a nejlepší je že si to dají lidi na novej barák na který s pečlivostí vybírali vzhled krytiny a pak to zaplácnou černou lesklou věcí. Prostě mi to přijde jako kravina celý soláry, při ty pořizovací ceně, navíc pokřivený dotacema...
Tak teraz je treba dúfať že nepríde krupobitie, alebo tornádo
já budu stavět pasiv a hodně jsem špekuloval a vyšlo mi nejlíp mastková kamna na zimu, která udrží teplo po 20 hodin od vyhasnutí i s ohřevem TV a do toho bych dal TČ za nákupku (když je ta možnost) a FVE už mi do toho ekonomicky moc nevychází..leda bych si pořídil elektro auto a měl bych 7-8 měsíců nabíjení "zdarma" a v létě to pral do klimatizace přes FVE.. Na ostrovní systém to úplně nevidím, možná to vidím moc přepáleně všechno a každá vidina ušetření se časem ukáže jako slepá ulice na peníze...
Ahoj, ten pasivní dům vidím jako základ :-) Bohužel ne každý v tom má jasno na začátku nebo už má hotový dům...
@@vidlak001 první dům jsem postavil právěže špatně... dnes už mám víc informací... stavěl jsem horkou jehlou kvůli časové tísni... díky YT už jsem informovanější,takže jen tak dál
No jo ale ted uz jsou panely skoro za vyrobni cenu 550Wp nový se dá sehnat i za 2400 normálně na netu.
Ahoj, dobrá zpráva :-)
Vidlaku mohlbis natočit video kde ukazuješ svoji dilnu a stroje .
A jak mám vzorně uklizeno :-)
Zdravím 🖐️ Dotaz, vyplatí se mi nahřívat 50l bojler? Díky
Ahoj, určitě je to možné. Jestli se to vyplatí je otázka, za jakou cenu to jde udělat jiným způsobem (kupovaná elektřina/plyn/dřevo) a jaké jsou sluneční podmínky v místě.
Říkáš tam, že tvoje fve má 1,84 kWp. Zajímalo by mě, kolik kW ti dokáže nejvíc dávat za ideálních podmínek.
Ahoj, viděl jsem na grafu kolem 1,4 kW, jestli se nepletu. Když odešel mrak a zasvítilo na chladné panely. Pak výkon klesl.
Já jsem zastáncem více panelů a elektřinu z FV napojit do domovního okruhu aby energii mohli konzumovat všechny spotřebiče v domě a přebytky prodávat.
Ahoj, já jsem zastánce přebytkama topit a co by zbylo, to prodávat...
Co si tu čtu náladu komentářů, tak to vypadá, že se nevyplatí mít FVE na ohřev vody, to ale není pravda a myslím, že Vidlák to ani tak nemyslel. Je jen potřeba některé věci domyslet. Zvlášť pro kutily a vynálezce se to jistě oplatí, stačí sledovat videa Amperáka a taky TO220 pokud rozumíte Slovensky.
přesně tak.
Smysl to mělo v době kdy stát dával až 275tisíc za FV+bat+2 nabíječky na elektroauta. Vtip je v tom sehnat někoho kdo to udělá za náklady+něco na práci. Pak se dostáváme u cca 10kW panelů na ceny kolem 90-130tis po odečtení dotace a složitosti s předělávkou stávajícího rozvaděče a neznáme konstrukce na střechu.Tedy kombo Solax + 18*550W + 11,6kWh baterie. No a ta nízká výsledná cena je jen kombinací toho že na ty dvě zbytečné nabíječky stát dával cca 65tis a ony stojí dohromady 30tis + kousek kabelu s daťákem. A samosebou dotaci počesku natáhnout na cca 460tis aby se čerpala celá jen rozdíl dotyčné firmě dodanit aby nebyla škodná. Prostě v reálu se dneska dá dostat v nákladech na něco přes 300tis za tuhle sestavu bez dotace která je 275tis. Poslední dobou třebas panely 550W v Polsku kousek za hranicema klesly na někam k 2750Kč s DPH bez dopravy. Někdo nesnáší dotace a jiný zase nesnáší nerentabilní věci, každému co jeho jest.
Panely koupíš i levněji přímo v ČR. Např. teď iftech, tedy žádný překupníček s pár panely. Chce to koukat.
Díky a značím si.@@TomH519
Ahoj, přesně tak, Vtip je v tom sehnat někoho kdo to udělá za náklady + něco na práci + rozumnou odměnu. Ale proč by to firmy dělaly, když můžou mít zakázku za půl milionu až 700 tisíc.
Mne by spis zajimalo, co by clovek musel udelat, aby se od sloupu zcela odpojil a jel pouze na vlastni elektrinu. Kompletne. Protoze ty naklady pouze za to, ze je clovek pripojeny na sloup rostou a porostou. Proste jak byt zcela odstrizen a celorocnbe fungovat. Kolil panelu, kolik baterek, kolik dieselagregatu atd atp. To by byla krasna kalkulace.
ta kalkulace plně ostrovního systému je velmi růzbá podle nároků. Někdo si vystačí 3kWh baterií a nekomu nestačí 20kWh baterie a baterie je to nejdrašší, co se nevyplatí a nikdy se to nevrátí. Takže řešení je, umět se uskromnit a to hodně uskromnit. Jedna paní se mě ptala, jak to je s volnou energií, že platí ročně za elektřinu 70 tisíc a obává se dalšího zdražení. Asi se mi nepodařilo ji vysvětlit, že si žije nad poměry a kdyby každý tak plýtval v době volné energie, tak se tu odpaříme z tohoto světa.
jet komplet ostrov se nevyplatí. ale vyplatí se pořídit si FVE a naučit se hospodařit třeba na spotu. případně jsou lidi, kteří mají ostrovní FVE a jistič nejmenší možné velikosti, aby byl nejlevnější.
@@hankaajindrich8622 Tak slovo nikdy není podle mě na místě. Ano, baterka to neskutečně prodražuje, ale nemusí to nutně být nenávratné. Pokud se dá sehnat Lifepo s 5 000 cykly a cca 2,5 kWh kapacitou (a papírově se nabízí i víc cyklů) za 15 až 20 tisíc (možná i méně svépomocně, to nevím), vychází 1 kWh projitá baterkou na 1,5 Kč až 2 Kč. Asi by to nestačilo "běžné" domácnosti, ale v určitých případech by to stačit mohlo a vrátí se to...
Ahoj, Jindra to napsal hezky. Cena systému záleží na spotřebě a nejdražší na tom jsou baterky.
@@vidlak001 Nejdražší - souhlasím, nikdy nevrátí - nesouhlasím.
A neměl bys tam taky počítat distribuční složky? Ty zaplatíš taky v ceně toho, čím to ohříváš (elektřina, plyn). U dřeva to bývá koeficient namožení zad při štípání.
To pak ty výpočty trochu smrskne
A taky rostoucí cenu elektriky, ale to už se dostáváme ke křišťálové kouli. Ale vzhledem k tomu že životnost uhelných elektráren začne končit dřív než postavíme novou jaderku, tak se z vývozce staneme dovozcem a levněji určitě nebude.
Ahoj, ten plyn jsem počítal včetně distribuce.
Takže vas kubík plynu stoji 35.3 Kč, to je paradička no ne ?
A co kdyz za 10 let bude stat kw 10kc v plynu a 20kc v elektrice?
Ahoj, tak se to vrátí rychlejc :-)
Kolik těch vidláků je?
Ahoj, já znám 3 včetně sebe :-)
Postavil si fotovoltaiku ve stínu baráku a vzrostlých stromů a stěžoval si, že to nedosahuje optimálnívh hodnot :-).
:-) A ještě mu tam chodili lidi :-)
Ahoj, aký typ panelov máš?
Ahoj, fakt nevím, ty nejběžnější Canadian Solar, napětí kolem 33 V
Navic v těch výpočtech se uvažuje s letošní cenou plynu, která byla extrémní, pro příští rok už má většina dodavatelů cenu pod 2000/MWh (někteří i pod 1500) a pak ta návratnost bude zas o něco delší. Před 3 lety s cenami kolem 500/MWh to nemělo ekonomický smysl vůbec.
u nas na Sk siel a pojde plyn este hore. Uz to oznamili
Ahoj, ano, musíme zohledňovat. Ale může to dopadnout i opačně.
Video potvrzuje mé domněnky :-) a v té sestavě nejspíš ještě nebyla započítaná baterie. Anebo když tak nějaká malinká.
na ohřev vody netřeba baterie, protože akumulaci zajištuje bojler
Ahoj, baterku mám ze šrotu, započítána částkou 1500 Kč, ale pro ohřev vody se neuplatní.
a ako to cistis tu namrazu? je na to figel? Ci manualne ako sklo na aute?
Námraza, mrznúci dážď, skrátka zamrznutá voda sa nijako nečistí, lebo docela dobre to prepúšťa svetlo a keď slnko zasvieti, tak to po chvíli aj tak zíde samo dole.
Ahoj, počkal jsem několik dnů a dneska to slezlo :-)
Pořídit si nejlepší/nejdražší mppt regulátor a krmit tím bojler je taky na hlavu, takhle nehospodárně se snad chova jen stát a ne soukromý investor. Na krmení bojleru není potřeba vlastně žádný měnič jen kvalitní vypínač dc proudu a už vůbec ne akumulátory. Srovnávat to s komerčním řešením s mppt a akumulátory tak postrádá smysl. Stejně jako tohle řešení porovnávat s cenou plynu. Na ohřev vody jsou nejúčinější vakuové panely, které vodu ohřívají přímo, není třeba to hnát přes drshou elektriku a elektroniku se ztrátami v účinnosti. A když stavím panely, tak tam kde svítí celá den slunce a v optimálním směru a sklonu.
Vidím, že v tom umíš chodit :-)
@@vidlak001 Pár týdnů jsme v práci s chlapama řešili, zda je možné fotovoltaiku připojit přímo na bojler a jde to, jen to vypnutí DC obvodu se nesmí podcenit.
Za ty roky se ti to vtátí pouze za předpokladu že se nic nepodělá a že cena plynu neklesne, my třeba dnes platíme za 1Mwh plynu dnes 1800Kč .
Ahoj, ano, nesmí se nic podělat :-)
Kdyby výrobce větrných elektráren přidělali na ty dlouhé vrtule fotovoltaické fólie, tak by mohlo otáček stěma vrtulemi když vzrovna nefouká vítr a mohla by tak větrnna alektrarna vyrábět elektrickou energii i bez větru a zbytek vyrobené energie by se litionových baterii které byli umístěné pod zemí.
Ahoj, zajímavý nápad :-) Myslí, že levnější by bylo namontovat nějaké panely na stožár nebo na zem.
Neobvyklý nápad, co možná ještě nikoho v hlavě nenapadl!
Chválím a bylo by dobré aspoň experimentálně zrealizovat!
Dát solární panely PŘÍMO NA STOŽÁR je také možné.
Obě varianty : na Vrtule i na Stožár dát FV panely BY SE TOHO MĚL NĚKDO UJMOUT A REALIZOVAT!
Pak by se Elektřina VYRÁBĚLA SKORO STÁLE, protože Přibyl Další živel, k Větru ještě Slunce a
Můžou působit součazně i Současně !
Nepochybně to už dávno někoho napadlo. Ale ten někdo si rychle uvědomil, že vítr fouká z různých směrů, které se mohou měnit co chvíli, kdežto FVE je nejlepší umísťovat k jihu. Tedy tudy cesta nevede. Když už, tak dát u stožáru vrtule FVE jako pevnou instalaci na zem - jak už uvedl Vidlák.
Fotovoltaiku dát na stožár snad, ale na lopatky které mají malou plochu a natáčí se za větrem a ne za sluncem mi to nedává smysl.
@@tomus6777 Malá plocha je spíš zdánlivá.
Vrtule jsou obrovské.
Pokud se dokáží otáčet vrtule rotačně dokola kde je větru nejvíce, ROTAČNÍ OTÁČENÍ NA STOŽÁRU BY MOHLO BÝT JAK TO DĚLAJİ SLUNEČNICE - ZA SLUNCEM.
Akorát plynu potřebujete 2kWh, aby to dalo stejně tepelné energie jako 1kWh elektřiny... Proto také plyn stojí 1/2 ,co elektřina.........
Ahoj, zase tak mizerná účinnost kotle není.
kolik v těchto dnech ta elektrárna vyrobí za den?
Mám v panelech 1.4kw a po ometení sněhu se mi téměř dobila 2.5 Kw lifepo4 baterie a přes den jsem v dílně svítil a přitápěl rohožkou zdarma už druhý den takže asi 3.5Kw denně. Mám to podobně jak Vidlák(odspodu stíní stromy a vedení nn, protože slunce je nízko nad obzorem). Jinak tři dny předtím to nevyrobilo téměř nic(těžké mraky). Ale když je plný svit nabíjím i bojler.Vzhledem k tomu že nemám nízkou sazbu(D2d s dobou neurčitou) už je za ty 4roky elektrárna už zaplacena.
Kolega Karel asi bydlí na Sahaře, já v těchto dnech chytnu tak 0,5 kWh.
@@vidlak001Mám polykrystal a paralelní spojení všech panelů 24V baterie se začne nabíjet nad 100W(vlastní spotřeba 2x měniče plus nějaké stálé spotřebiče ca 60W) sklon mám asi stejný jako Vy panely byly nové před 4 roky. Dnes jsem dostal do baterie asi 2 ampéry včera 1 ampér. Předevčírem trochu vysvitlo slunce a baterii jsem zcela nabil a vybil(cca 50%) kapacity.Měl jsem MPPT regulátor ale měl nevhodnou vybíjecí křivku panelů(cca 30V(15A) deklarovaný maximální výkon výrobce je 33V a není to pravda) tak používám znovu PWM.(panely mají nejvíc výkonu při 28V 36A)
chtěl jsem reálně nejaké srovnání protože já mám na zkoušku hozený jen tak naplocho na nevhodném místě amorfní panely o výkonu 275Wp no a a vyrobí to za těchto podmínek přibližně 0,12-0,22 kWh denně @@vidlak001
Ono se tak trochu zapomíná při tom výpočtu, že v létě je tolik sluníčka že bojler se ohřeje a potom jde elektřina do paďous protože není už kam dávat... proto to tako nevychází s tou teorií. Já bych tedy ty panely hodil na střechu a to bude východ západ pokud dobře chápu ty světové strany....
Ahoj, souhlasím, ale v mém případě ani nedochází k vypínání bojleru, takže chtělo by to větší výkon :-)
Dávat panely jinak než k jihu je s prominutím hloupost.
pokud ale třeba chcete prodávat elektřinu za spotové ceny tak východ západ je to nejlepší protože ráno a večer dávají nejvíc za prodanou kWh a hlavně východ a západ vám více rozloží vyrobenou elektřinu, jih vám potom v poledne generuje tolik elektřiny, že musíte mít zase dost velkou baterku aby se tam všechna uložila...@@andrej6792
já bych rozhodně panely kupoval pouze nové protože jak bylo ve videu řečeno ta použitelná účinnost může být pofidérní@@vidlak001
Já jsem vykuchal starý bojler, předělal na ležící, natřel na černo a teplé vody až až.
Ahoj, skvělé řešení :-)
...páči sa mi,dá sa nato aj kreslit...
:-)
Kecá viac než skutočne povie. Ťahá čas. Dalo by aa to povedať za pol minúty.
podľa mňa ako laika ktorý si už pozrel x videí o fotovoltaike je návratnosť 0,0nič . skutočne to vyzerá tak že v čase ked sa má dostaviť návratnosť , tak celé to zariadenie je už ako dobre vybehané staré auto , ktoré už začína pýtať často peniaze a ešte častejšie sa skloňuje slovo vrakovisko :-) netvrdím ,že je to zlá vec ale isto nie na to aby to šetrilo peniaze. ale ako náhradný zdroj energie alebo doplnkový to bude fajn ,ale len pre bohatých :-)
Ahoj, je to pro boháče nebo pro nadšence :-) A časem pro každého...
0,7MWh/rok je fakt bída na tek velkou plochu, zřejmě by to chtělo modernější panely, které dají snad dvojnásobek ze stejné plochy (přes 500Wp). Asi i dost sežere střídač.
moderní panely mají na stejnou velikost 280Wp, tj o 50Wp více.
Problém je jinde, a to v tom že ten čínskej levnej měnič nemá MPPT, takže nedokáže správně využít panely. vidlákoj to nikdy nejelo nad 900W dle toho, co říkal. ale ty panely umí dát bezproblému 1500W s MPPT regulací.
ze sedmi panelů, identických mám natočeno za letošek u známé do vody 1,1MWh
Taky nevíme, zdali vidlák dokáztal všechnuz výrobu upotřebit
Ano, rezervy tam jsou :-)
@@amperakjo, mppt je základ, jsem předpokládál, že to má součástí měniče.
@@pavelblaha5243 nemá, rotže vzal ten levnější model za 6 tisíc, ne za 9 tisíc. Zapomenul se se mnou poradit a nakupoval rychleji :)
kaslete na navratnost,ale nezavislost,kdyz se neco posere
Ahoj, proto to taky dělám :-)
👍
Takže dôchodca je zahojený.
fotovoltaika je jeden velkz odrb...
Jak kde a jak pro koho :-) Kdo nemá elektriku, tak je to pro něj super možnost.
Návratnost je takové zaklínadlo pro odpůrce. Pro nás jsou důležité i takové věci jako soběstačnost, ekologie, nezávislost. Ale to ty znáš, jen to ve videu neříkáš. Fotovoltaice zdar !
Ahoj, jsem rád, že to bereš zeširoka :-) Vlastně by se mělo říkat ekonomická návratnost. Voltaice zdar!
Nema cenu setrit na dobitych panelech, cena novych je kolem 3.5k / 450wp a maji dvojnasbnou ucinost, tzn zaberou pulku mista. K tomu ten polskej zelenej menic a mate luxusni solarni ohrev vody do 30k... pro lidi co maj elektricky bojler je i realna navratnost 2-3 roky s aktualnima psycho cenama.
Jsou to normální funkční panely. nic jim není. nejsou dobité a ani nemaj poloviční účinnost. jen prostě je ten systém chybně proveden a možná není pro všechnu elektřinu užitek.
vidlák měl ty panely za pětinu ceny nových v té době.
Ahoj, souhlasím, každý nějak začíná :-)
@@amperak co myslis ze ta ucinost znamena? proc asi podobne velky novy panel ma dvojnasobny watpeak? proc je asi vyhazujou? maji svody a urcite ani nedaji pres 200wateaku ve stavu v jakym jsou. panely jsou paradoxne mensi cast celkovych nakladu na elektrarnu, tohle jen zabira celkem drahy misto na konstrukci.
450Wp dnes koupíš v ČR i do 2tis kč včetně DPH.
Jakou dvojnásobnou účinnost...jste se nějak spletl..
Prostě jeden velkej tunel na prachy díky nesmyslnému grýndýlu , navíc životnost pnelů je podstatně nižší než udávají montážní firmy .
Ahoj, když to máš jako důchodce za korunu, tak tě návratnost moc nezajímá :-) ostatní si připlatí.
@@vidlak001 ano i ne.. pokud se něco rozbije a uživatel se zavázal, zavazuje (prý ano, neviděl jsem ale smlouvu) udržovat zařízení v chodu, tak bude muset koupit díly už za svoje a nechat opravit. Neměl by nechat nečinné nebo prodat. Pokud někdo četl podmínky, napište jak to je.Díky.
A pokud to ta firma odbude, jak říkal Ampérák v jeho videu, tak pak ta radost těm důchodcům dlouho nevydrží
@@duchanel100 doba udržitelnosti u NZU Light je pět let.
@@duchanel100 pět let to musí fungoivat a to bude.
Zdravým máte to zmaknuty a jsem rád že neblbnete na Mega projekty ale mohu vám doporučit klidně investovat druhý měsíční plat a mýt to dvakrát postavený
Ubec se toho pro ne obavy 3 Megavaty za rok taký spotřebujete
Třeba vykopejte studnu druhou a rovnou jí vohřivejte a můžete jí ihnet spotřebovat až bude potřeba
A když dojde voda a jak začne padat sníh tak ho nahrnte do studny a on vám tam rostaje
Málo kdo vy ale sníh je čistější než zestudny ale nikdo to tam nehrne nebo se to nevy kdo to dělá 😉
Ahoj, zvyšuju výkon :-)
Nejdůležitější ovserm je odházet si z panelů sníh.
Ahoj, dobrá rada, to by tam nesměl být přimrzlý :-)
Tak jak to počítáte se to počítat nedá. Protože ta výroba je nerovnoměrná a vy prostě nikdy nepoužijete všechno co vyrobíte. Jinak řečeno je tam také samotná spotřeba měniče plus jsou tam i další proměnné jako životnost akumulátorů a životnost měničů. A nakonec až to budete provozovat reálně tak možná zjistíte že to nebude mít návratnost skoro žádnou.
Ahoj, souhlasím, výroba není rovnoměrná, ale i tak to vyšlo dost špatně :-)
Určite by som do roku 2024 zmenil to, čo je možné a najlacnejšie: sklon panelov a nasmerovanie na juh. Natočenie panelov k slnku je kritické pre efektívnu výrobu a týmto by sa ich efektivita mohla zvýšiť aj o 50%. Pri prestavbe by som už rozmýšľal nad nejakým lacným riešením hoci aj na manuálne polohovanie sklonu, pretože v zime je nižšie slnko ako v lete. Efektivita tohoto celého je samozrejme vyššia pri novších paneloch ako pri degradovaných.
Ahoj, děkuju za tip. Ono je to na provizorním místě, tady to v podstatě překáží, protože tam má být stání na auto. Nejspíš půjdou panely (nové) na střechu.
Pokud by FVE skutečně lidem šetřila a vláda, potažmo stát by přicházel o zisky z energií, nikdo by to neschválil. Za energie se v tomto systému musí platit
Ahoj, tady se uvádí zajímavé zkušenosti při porovnání fotovoltaiky proti ohřevu vody v termických panelech. Co si o tom myslíš? th-cam.com/video/v0F_7mu82ls/w-d-xo.html
Ahoj, zajímavé video. Já od začátku směřuju primárně k výrobě elektriky a ohřev vody má být jen jako ukládání přebytků v létě.
Mladý kutil a vynálezce Vidlák jistě pamatuje humoristický časopis Dikobraz.
Ten už dávno zanikl.
A protože je Vidlák povahy humorné, tak nám tady tvoří nový, tzv. "Elektrotechnický Dikobraz" (mobil v mikrovlnce a podobně).
Dneska nás pobavil výpočtem návratnosti FVE přes porovnání s cenou plynu na ohřev vody v bojleru.
Myslím, že nejefektivněji a nejlevněji lze Sluncem ohřát vodu v kolektoru. Zajeď si do Řecka, tam to mají na každé střeše. V našich zeměpisných šířkách je trochu problém v zimě, ale to se zase moc nezapotíš a nezaprášíš, tak se nemusíš tak často sprchovat.
Tak zatím díky za pěkné pokoukání a těším se na další kutilský nápad ohledně něčeho elektrického!
Ahoj, kolektor, jak vy odborníci říkáte slouží toliko k ohřevu vody. Kdežto s elektrikou se dají dělat kouzla, nejen ohřívat vodu :-)
To pak člověka napadne, jestli není lepší ty peníze zainvestovat např do akciového indexu a pak jenom čekat. Bez práce a bez rizika poruchy nebo jiného selhání. Nehledě na to, že celý FV systém ohřevu vody bude potřeba do 20 let vyměnit celý znova. Ale je to jenom úvaha.
Ahoj, to je výborná úvaha. Ale připraví člověka o chuť si to udělat nebo pořídit :-) I fondy se můžou vypařit.
Já mám akcie čez v hodnotě fotovoltaiky pro důchodce a jenom na divi to letos hodilo hrubého 10 litrů...
jsem realista v mych podminkach bych videl navratnost 20 a vice , to uz tu ne........
Na druhé straně, člověk by další důvod k dlouhému životu :-)
Neuprosna ekonomika je paradny pojem 😂😂😂...... takze asi by sa oplatilo investovat tych 20k do akcii napriklad cezu?
:-)
Kamera ma z toho bzundu 🙂
:-)
Panel tak snadno odbíra teplo se vzduchu zvenku pro ohřev vody že pokrila se sněhem jako vypařič v ledničce 😂 To je snad VÝKON !!! 😂
Ja muzu jen potvrdit, ze je to spis takove zblbnuti lidi reklamou. Samozrejme ze se to nevyplati. Mame v rodine takove nadsence😂 Navratnost je nenavratna vzhledem k zivotnosti baterii a panelu a nezapomenout potencialni poruchy. V lete kdy elektriku temer nepotrebujete ji mate spousty a v zime temer nic.
Návratnost v porovnání s plynem bez započítání pořizovacích nákladů není fér. Správně meli být sluneční energie = 0/KWh a plyn 3,3/KWh. A nebo započítat pořizovací náklady u obou možnosti.
Ahoj, já už ten plyn mám zavedený, takže mi jde o rozdíl nákladů / dodatečné náklady.
Ahoj ona ta návratnost bude ještě horší a delší ......
Takové srovnávání nic neříká. Ale kdyby jste věděl jakou jste měl průměrnou roční spotřebu plynu mimo topnou soustavu a porovnat ji s letošní spotřebou to by bylo relevantnější.
to asi vidlák nemá, hlavně plynem i topí