Growing oyster mycelium for beginners (The easiest way to grow oyster mycelium on cardboard)
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- Oyster mushroom (Pleurotus ostreatus) is an edible mushroom that we can grow ourselves at home. In today's video, I showed you the simplest way, which is intended for all beginners of mushroom cultivation, and in this way you can produce oyster mycelium from edible oyster mushrooms that you bought in the store. One of the most important things when trying to grow some of the edible mushrooms is the sterility of the tool's hands and the place where we reproduce the mushroom and produce mycelium. Oyster mushroom belongs to the mushroom that is grown in early spring or late autumn and the mycelium of this mushroom decays at temperatures higher than 30°C. There are various strains of oyster mushrooms and apart from being better, they also differ in the speed of mycelium growth and the required temperatures for their cultivation. The best temperature for the production of mycelium on cardboard is 20°C-24°C and this is the ideal temperature because at that temperature oyster mycelium spreads the fastest. Cultivation of oyster mushroom mycelium is only the first step in the production of oyster mushrooms, and after this step there are several more steps to the final product, which is when the mushroom fruits and we have a delicious edible mushroom that we have grown ourselves at home. There are several other ways in which we can grow oyster mushroom mycelium, but those methods require much more favorable conditions and more knowledge about oyster mushrooms. After placing the tissue on the cardboard, it is necessary to keep the jar in a warm and dark place at the temperature that I mentioned a while ago, and in about 3-4 weeks, if everything goes as planned, we will have oyster mushroom mycelium that we produced ourselves.
Hit the Follow (Subscribe Me) button and subscribe to this channel!.
Like and follow this channel on Facebook:
bit.ly/2TKkm3S
Sign up to the fruit and vegetable growing group for beginners:
bit.ly/2tEEgCU
Donations:
bit.ly/2GaxZBm
Svaka čast majstore!!!
BAS BI ZELILA DA SAMA PROIZVEDEM BUKOVACE VOLIM IH SVE SA RAZUMELA ALI NEZNAM DALJI PRCES BAŠ VAM PUNO HVALA ŠTO SVOJE ZNANJE DELIT POZDRAV !!!
Svaka cast na znanju iz svih oblasti Vrlo cesto ili bolje reci iskljucivo koristim tvoje iskustvo i rezultati su mi zadovoljavajuci Interesujeme iskustvo kod pripreme i pecenje raķije od crne źove zahvalan Zoran Batocina
Divan video, hvala na podeljenim informacijama i demonstraciji.
Puno hvala,na Vašoj želji da date svoje znanje.uvek bili uspešni,Bog Vam dao!
Хвала за мицелијум гљива
Svaka čast
Dan,jako dobro šta sad dalje hvala puno ...🙏❤️🙋
Pogledajte ovde imate jos nekoliko videa o gljivi bukovaci.
th-cam.com/play/PL48rTT9_7ctC--M_YFvhQlmrIL172mVtj.html
Mišo vi sve lepo objasnite vrlo interesantno. Probaću i ja to napraviti. Napišite u koje vreme i kojimesec sr to radi. Hvala vam na vašem znanju i dobroj volji da ga podelite sa nama. Verno pratim vaše videe. Bravo
Ja radim sada.
@@misoo83 hvala
čekamo nastavak
Sta posle nedelju dana?kako izvaditi iz tegle?na kakvu podlogu sejati,, micelijum,,? Inače,odličan video,pozdrav
Ja sam karton prenio na slamu. Slamu sam drzao u hladnoj vodi 2 sata, iscjedio je, i redao karton i slamu u vrecu za smece. Probusio par rupa i drzao u podrumu. Za 30 dana berba prva
@@BiHChanneLTuTsba11:23 11:23
11:23 ako nemas podrum gde drzati?
@@mirjanamirjana7159 Probajte negdje na mracnom i gdje nije puno vruce.
@@BiHChanneLTuTsba a n moze polu mracno hvala Vam
Dali ovako moze sa bilo kojom gljivom-pecurkom ili je za avaku drugaciji postupak?
Odlican video, svidja mi se. Moracu da probam, samo me interesuje vase misljenje da li je bolje kada bi umesto kartona uzeli toalet papir koji je 100% celulozni, jer karton od reciklirang papira sadrzi mozda boje i teske metale? Unapred zahvaljujem na odgovoru.
Moze se koristiti i toalet papir umesto kartona.
Svaka cast..
Al koliko vremena treba da stoji u galonu
I gdje se to poslije sadi
Hvala
Imate ovde vise videa o uzguju bukovace.
th-cam.com/play/PL48rTT9_7ctC--M_YFvhQlmrIL172mVtj.html
✔️👍🖖
Jako lijepo objasnjeno za miceri ali me jako interesira kako primjeniti u uzgoju gljiva isto sto dalje raditi da gljiva bude za upotrebu lijep pozdrav
Imate kod mene na youtube kanalu jos dva videa o uzgoju bukovace.
th-cam.com/users/misoo83videos
@@misoo83 uspjelo mi je,2 tegle pobjelile,cak i gljive krenile,sad me zanima da li taj micelijum mogu razmnoziti nazitu,sterilizuranom
Bukovača je gljiva ekstra.
Jel sirova opasna?
Bkovaca moze biti opasna ako se ne pazi, pogledajte na ovom linku imate vise videa i tu mozete videti sta je kod bukovace opasno.
th-cam.com/play/PL48rTT9_7ctC--M_YFvhQlmrIL172mVtj.html
Mogu li da gajim šampinjone sa ovom metodom
Ne, mozete probati eksperimentisati ali oni su u principu puno tezi za uzgoj.
Može li se na taj način napraviti i za kraljevsku bukovuču (King oyster mushroom)? Hvala
Moze.
Ima li neko neki kontakt od ovog gospodina ?
Ovaj video je nepotpun bez prikaza rezultata.
Pokazace za 2 sedmice, tek je stavio.
Kompletiraj priču, šta dalje sa micelijumom? Gde i na kojoj podlozi se uzgaja,? Džaba mi micelijum bez ostalog znanja.
upravo to i mene zanima
Pozdrav, iz iskustva cu vam reci moj uzgoj. Nakon 15 dana na kartonu se rasirio micelij. Kao supstrat koristio sam sijeno (slama). Natopio sam je u hladnoj vodi 2 sata, nakon toga iscjedio, i poceo redati slamu i karton (jedno na drugo) u vrecu za smece. Probusio par rupa okolo vrece (vrh vrece svezao gumicom) i drzao vrecu u podrumu (oko 7-8 stepeni temp). Nakon 30 dana, berba je spremna.
Napomena, vrecu sterilizirati etanolom. Sretno, pokusajte, trebalo bi i vama uspjeti
@@BiHChanneLTuTsba Hvala, probaću da proizvedem
Pozdrav, da li je moguce druge gljive uzgajati na ovaj nacin, vrganj Ili smrcak???
Brate mili,jesi odabrao pravi nož za to😂
Ja ni s oštrim nemogu
To je kalemarski noz posto sam se bavio aktivno kalemarstvom pa ga imam inace taj noz kada se naostri na maksimum ne oprasta nikakav dodir sa prstom, cim dotaknes prst sa njim vec imas veliku posekotinu (znam iz iskustva desilo se i meni jednim prilikom) 😁.
Da li mogu amanite ovako da se uzgajaju? Pitam za druga :D
Ne moze.
Kako da izazovemo pojavu micelijuma?
Pa tako kao sto sam pokazao u videu, to se napravi a micelijum sam pocne da raste u tim uslovima.
@@misoo83 Моја greska izvinjavam se pojavu spora.
Kad gljiva ostari ispusta spore.
pa sto nepokaze do kraja ....sve do gljive !
Zašto ne pokažete rezultat?
Ima sve samo treba covek znati pogledati...
th-cam.com/play/PL48rTT9_7ctC--M_YFvhQlmrIL172mVtj.html
Pa šta dalje.Kada i kako se sadi.Potrošni svo vreme u redjanju nisam zadovoljan.Ja sam penzioner na slo ivolim da se zanimam,ponovi..
Evo ja cu vam dati odgovor za sadnju bukovace! To sto je na videu je pravljenje micelija za sadnju bukovace. Isti taj Micelijum se sadi u supstrat pravljen od: slame i kukurozovine. Slama koja se koristi treba da je cista bez budji, zemlje.. (tj zdrava slama). Sama i kukuruzovina treba da budu iseckana na parcice otprilike 2 do 5cm. Supstrat tj. slamu za gajenje bukovača je potrebno dezinfikovati, a to se postiže termičkom obradom. Supstrat se preliva vodom čija temperatura treba da iznosi od 60 do 65°C, ili se kuva oko 30 minuta na temperaturi od 100°C i posle toga ostaje potopljen u vodi čitava 24 sata.
Setva micelijuma se radi posle spuštanja temperature slame na ispod 30°C. Važno je imati na umu da visoke temperature nepovoljno deluju na micelijum - uništavaju ga - pa se optimalnom temperaturom supstrata smatra ona između 25 i 28°C. Setva micelija se vrsi tako sto se ta kombinacija slame i kukuruzovine ubacuje u najlonske dzakove. Najlonski dzak treba prvo pripremiti tako sto cete u dnu dzaka odseci coskove zbog oticanja viska vode... Inace prilikom ubacivanja supstrata u dzak izmedju svakog sloja supstrata sledi jedan sloj micelijuma. Inace na dzaku treba napraviti rupe na svakih 10cm razmaka, otprilike od 1 do najvise 2cm kroz koje ce vremenom rasti bukovace.... Razmak između najlonskih dzakova bi trebalo iznositi minimalno 5 cm da bi vazduh mogao neometano da cirkuliše, dok bi temperatura prostorije za gajenje bukovače za vreme klijanja micelijuma trebala da iznosi između 25 i 28°C. Prorastanje najčešće traje između 18 do 30 dana. Iako se sve faze gajenja mogu obavljati u jednoj prostoriji, zbog proizvodnih gubitaka bi bilo bolje osigurati dve prostorije - jednu za prorastanje, a drugu za prinos ploda.
Za vreme faze prorastanja nije potrebna vlaga ni svetlost. Međutim, nakon što micelijum proraste vreću ili supstratna masa poprimi belu boju, temperaturu u prostoriji treba naglo spustiti do 14°C kako bi i u unutrašnjosti vreće došlo do pada temperature. Nakon tog procesa, vreće je potrebno premestiti u prostoriju za prinos ploda, gde je temperaturu u vreći potrebno povećati na 17°C, a bukovačama je isto tako nužno osigurati vlagu i svetlost.
Slaganje vreća se vrši u redove između kojih je potrebno da bude 40 cm razmaka, a ako iste već nisu prethodno izbušene, ovo je trenutak kada je potrebno da se i to obavi. Od posebnog je značaja osigurati prikladnu ventilaciju i svetlost, a vlaga unutar prostorije bi trebala iznositi oko 90 odsto. Vlažnost može da se podigne redovnim ovlaživanjem plafona i podova. Međutim, treba izbegavati orošavanje samih pečurki........ To je deo kojeg se ja secam dok su moji uzgajali Bukovace........ Jeste da deluje kao mnogo posla ali ta priprema supstrata se obavi za 1 dan.. tj sve sa sadnom je 2 dana najvise. Inace ne treba preterivati saubacivanjem micelija u dzakove, iz razloga sto se sam micelijum rasiri po celom dzaku.... Zato je bukovace najbolje gajiti na podlogi od slame zato sto ima dosta razmaka medju slamcicama pa se lakse siri............. Nadam se da je ovo malo pomoglo sto sam vam napisao!
Pozdrav, iz iskustva cu vam reci moj uzgoj. Nakon 15 dana na kartonu se rasirio micelij. Kao supstrat koristio sam sijeno (slama). Natopio sam je u hladnoj vodi 2 sata, nakon toga iscjedio, i poceo redati slamu i karton (jedno na drugo) u vrecu za smece. Probusio par rupa okolo vrece (vrh vrece svezao gumicom) i drzao vrecu u podrumu (oko 7-8 stepeni temp). Nakon 30 dana, berba je spremna.
@@SrdjanBlack7Serbia Isti postupak samo je bolje sa psenicom kad tegla sva pobjel toje to prilikom sijanja u vrecu slama se mora prokuvati slama se mora ohladiti i onda ide u izbusenu vrecu jedan sloj slame pa sloj micelija iz ruke
@@draganjankovic4035 kako spremas zito za podlogu, to mi deluje mnogo bolje nego karton. Unapred zahvalan Jovan
@@draganjankovic4035 Znam to sa zitom. Inace ima proizvodjaca koji prodaju micelije koje su spremljene na zitu. Cini mi se da je pakovanje od kilogram......
Još samo da si stavio u video i rezultate...
Da to bi bilo super da sam stavio micelijum na razvoj i da sam ga istog sekunda pokazao kako je rezultat....pa valjda prvo micelijum treba da poraste da bih mogao pokazati rezlutate 🤔....
@@misoo83 na koji ste mislili supstrat staviti micelij, ako se karton kolonizira?
@@misoo83 snimite i uzgoj sampinjona. Ja sam u toku pokusaja uzgajanja. Uradio sam print spora na papir, zatim prenio spore sa papirom u zdjelu i prekrio kompostom. Za 12 dana se micelij rasirio sa svih strana. Danas sam prenio kompost s micelijom u kontejner i dodao zemlju za cvijece. Nadam se uspjesnoj berbi poput bukovaca.
Jel i ta teglica gospodine trerba bit sterilna?
Dezinficirati je dovoljno, uzmete vecu serpu i sipate nekoliko cm vode i stavite staklenke u serpu i sa vrelom vodom operete i malo mozete ostaviti poklopljen lonac sa staklenkama na pari, uzvadite ih osusite i kad se ohlade mozete ih koristiti. A kad radite sa bukovacama mozete cesto uspeti i samo da sipate u cistu staklenku malo vruce vode promuckate i to je to :).
Ovde imate jos videa o bukovaci.
th-cam.com/play/PL48rTT9_7ctC--M_YFvhQlmrIL172mVtj.html