Wiesław C zgadzam się z Tobą , płyta czołowa była wykonana ze stopu aluminium i polakierowana na grafitowy kolor który był bardzo nietrwały i wrażliwy na uszkodzenia , zadrapania . Obwódki gałek potencjometrów oraz przełączników były z czerwonego plastiku :-) Pozdrawiam
Mnie się tam nic nie zadrapywało na płcie czołowej, ale blacha obudowy od różnego przenoszenia, to już tak . Nie podobało mi się jak PW9013, grał jakoś bardziej wtedy mi odpowiadał WS303, no i wyglądał nieco "poważniej".
Dziękuję za warsztatowy film. Uwielbiam je i naprawdę z utęsknieniem czekam na każdy z nich. O kwestich technicznych się nie wypowiadam, bo mogę jedynie chłonąć wiedzę i podziwiać doświadczenie serwisowe pana Krzysztofa. Kolejny dowód na to, że w swoim rzemiośle jest artystą, a nie rzemieślinikiem. . Moim pierwszym wzmacniczem była Unitra PW7020. Mam ją do dziś, służy mi jako wzmacniacz do plenerowych imprez mojego syna - typu urodziny i dzielnie odtwarza muzykę ze smartfona. Czasy były takie, że moje Unitra wraz z odtwarzaczem CD Fonica CDF103R i kolumnami z radia Zodiak, i tak grała dużo lepiej niż miniwieże moich kolegów i koleżanek z napisem 1500 Watt PMPO HIGH MUSIC POWER SYSTEM. Niestety wiele lat słuchania Unitry z jej bardzo głęboką korekcją barwy dżwięku sprawiły, że gdy kupiłem swój pierwszy poważny wzmacniacz - strasznie brakowało mi cykających sopranów i głębokich bum bum na basie. Musiało minąć sporo czasu i musiałem doznać wielu frustracji, zanim wreszcie pozbyłem się klątwy Unitry i zrozumiałem, że dźwięk bardziej neutralny niesie za sobą więcej informacji o scenie stereofonicznej i dzieki temu można usłyszeć muzykę znacznie bardziej zbliżoną do muzyki granej na żywo. Tak czy inaczej jakaś cząstka Unitry we mnie została bo nie cierpię brzmienia niektórych nawet bardzo drogich wzmacniaczy, które są tak bardzo neutralne, że dla mnie wyprane całkowicie z jakiegoś charakteu. Do dziś lubię sobie czasem coś tam podkręcić gałkami i nic już na to nie poradzę. Mimo to z sentymentem myślę o sprzęcie wyprodukowanym przez Zjednoczenie Unitra i myślę, że najrozsądniejsza postawa jaką może przyjąć entuzjasta sprzętu HIFI w 2020 roku wzgledem jej produktów, to szacunek sentymentalny i historyczny do tych wyrobów, z całą świadomością ich ubóstwa technicznego i licznych wad brzmieniowych. Z drugiej strony potrafiliśmy zbudować w tamtych trudnych czasach całkiem spory przemysł produkujący audio do domu, a dziś .... Dziś wszystko kupujemy z zagranicy. Szkoda, bo potencjał ludzki, jest ogromny co widać choćby po filmach Pana Krzysztofa czy kilku innych znakomitych fachowców. No ale koszty produkcji sprawiają, że wszytsko nawet wirusy pochodzić musi z Chin :-) Dużo zdrowia dla Wszystkich.
BD911/BD912 dostępne są bez problemu w TME i Farnell. I raczej bym się nie obawiał, iż będą to "malowanki". A za film dziękuję, jak zwykle obejrzałem z przyjemnością.
Miałem grafitowy PW-9013 wraz z resztą 9000 w czasach szkoły średniej. Pamiętem, że zaraz po zakupie kaseciaka jechało się na Volumen po głowicę Alpsa :)
Od ponad 35 lat mam Y-7101 (obecnie) 2 szt. 15 lat temu dokupiłem jeden (tak na zapas) za grosze na alegrze. Tańsze technics'y(wtedy bardzo popularne) mogą im czyścić buty po sonych/yamahach/kenwoodach itp., podobnie jak diory, radmory i inne unitry rewelacji nie oczekuję. Jedyna wada to złącza din 5. Mój pierwszy y-7101 ma już nieco wymienionych części głównie za sprawą "fachowej" naprawy. Z naprawy nie byłem zadowolony (nie brzmiał jak poprzednio i w pakiecie dostał kilka innych usterek), wzmacniacz sprzedałem... wrócił do mnie po kilku latach, kilka domów zwiedził. Prosta usterka okazała się zbyt trudna do diagnozy i tym bardziej do naprawy, skończyło się po kilku latach zaprojektowaniem i wymianą jednego bloku z powodu nietrafnej diagnozy problemu. Jeden banalny problem spowodował masę komplikacji. Na początku wzmacniacz był podłączony do s-30 (też z radiotehniki), potem długi czas b&w (obecnie pianki do wymiany, kiedyś zostaną naprawione bo były to najlepsze kolumny jakie grały z tym wzmacniaczem) - najlepsze z bardzo tanich, teraz używam mercury m1 (kolumny te nadają się tylko do cichego słuchania ale czego oczekiwać od monitorów).
@@andrzejrubacha9521 ze wzmacniaczami prod. Radzieckiej nie miałem zbytnio okazji obcować ale głośniki robili naprawdę niezłe słyszałem kilka modeli radiotechniki więc wieżę na słowo.
@@andrzejrubacha9521 Nie rozumiem, co Pan chciał napisać. Najwyraźniej nie potrafi Pan logicznie myśleć i ten chaos przelewa na papier. Proponuję pisać prostymi zdaniami, ewentualnie zdaniami jednokrotnie złożonymi. A po napisaniu proszę to przeczytać, poprawić i dopiero wtedy zatwierdzać.
Mam pomysl na serie w kanale RS Elektronika: Zklonowac jeden kanal Radmora albo tego PW-9010 i w kazdym odcinku dodawac jedna zmiane ukladowa: wywalic bootstrapa, dodac zrodla pradowe, lustro we wzmacniaczu roznicowym, symetryczny stopien napieciowy etc.. Na koncu kazdego odcinka, pomiary i odsluchanie. Bylo by to ciekawe i dydaktyczne.
Dobry pomysł. Popieram takie porównanie. Wystarczy przerobić jeden kanał, póki co bez układu symetrycznego i porównać parametry elektryczne. Z odsłuchem byłby już problem, bo trzeba by mieć niezależne organy słuchowe, aby porównać jednocześnie obydwa kanały :)))))))))))))
Właśnie właśnie. kiedyś się zastanawiałem, dla czego polskie sprzęty mają tak duże podbicie barwy. Domyślałem się że produkty zapewne mają duże podbicie dbi w porównaniu z zachodnimi konstrukcjami. Nie miałem już ochoty doszukiwać się w instrukcji żeby to potwierdzić. Dzięki temu odcinkowi potwierdziło się . Pozdrawiam i dziękuje za wartościowe programy.
Mam altusa v60.z końcówki produkcji :m.in.z gorszymi potencjometrami. Z tunerem as215. I pełną wieżę "szufladę". Gramofon 8010 pożyczyłem koledze z którym kontakt się urwał...
4:10 nazywali je z rdzeniem zwijanym PS. Trzeba bylo jeszcze dać kondensator równolegle z CE tranzystora T108, 1....2.2u, MKT, który rowniez poprawia stabilność
Tunery do ZM 9000 (druga odsłona) robiła Eltra a nie Diora. Razem ze wzmacniaczami Fonici zastąpiło to amplitunery AT 9100. PW 9013 miał panel z aluminium w kolorze grafitowym. Plastikowe panele zdarzały się w serii ZM 8000. Warto też zwrócić uwagę na podkówki. Często są zczerniałe i powodują dziwne zachowania, np. brak możliwości ustawienia prądu spoczynkowego. Można to rozebrać i wyczyścić drucianą szczoteczką na mini wiertarce, można wymienić. Nóżki tranzystorów czernieją, gdyż były srebrzone (a nawet i złocone w niektórych). Identycznie zachowują się piny w gniazdach lub wtykach DIN, wtyki głośnikowe czy styki przełączników, styki wkładek krystalicznych (gramofony Artur itp.) a nawet konektory w gramofonach Hi Fi. Kondensatory warto dać na wyższe napięcie, gdyż pracują na granicy wytrzymałości, dziś mamy w sieci 230V. Jak będzie wyższe napięcie (ktoś mieszka blisko transformatora) mogą zacząć się grzać i puchnąć. Mam nadzieję, że się to komuś przyda ;)
Potwierdzam, że te podkówki duże i miniaturowe (PR-ki) bodajże Telpodu, były marnej jakości . Kidyś starałem się wystroić magnetofon M7010 , ale po jakimś czasie parametry się rozjeżdzały- koszmar.
@@norbertdworakowski1446 srebro ma to do siebie, że czernieje i stąd potem takie rzeczy. A w M 7010 (i innych z ZRK) były marnej jakości silniki z regulatorami i to pływało, od czego to nie wiadomo, na pewno nie od podkówki
Kiedyś naprawiałem polskie sprzęty i niepamiętam aby np ten wzmacniacz czy lini 8000 miały soldermaski. Były zwykłe tylko bielone ścieżki. W TV jowiszach pamietam, że to już inna klasa - były. Ciekawy odcinek, który przywrócił mi sentyment do tamtych czasów.. Pozdrawiam.
od 15:24 do 15:48 to jest bardzo wazna informacja - dzięki przyda sie takie info. Jakosc tranzystora juz widac po samej części metalowej, ze to jest dobry produkt. Takie metalowe czesci ma oryginalny tranzystor u mnie w Tosce. A Tosca działa po dzisiejszy dzień.
witam pana sam mama taki wzmacniacz i wsadziłem w końcówki mocy na mje 13009 w obódowie to220 i drvery 2sb1151y i2sd 1691-y oczywiscie wraz tą przeróbką którą pan wykonał i 10p na rezystorze 56k od sprzężenia zwrotnego i mi chodzi bez problemu z zestawami głośnikowymi 2 omowym a tranzystory bd 139 i 140 trzeba uwazzać bo też są podróby już nie raz przez te tranzystory sobie wysadziłem końcówki ale dobra robota
No, Złomnikowi by się te Bejze Hohen podobały... I tak ogólnie, to najlepiej byłoby tę Unitrę naprawić robiąc od nowa jej klona z poprawkami, na sprawdzonych elementach i porządnym laminacie. Ale znów: czy warto taką gigantyczną ilośc pracy wkładać w tę obudowę?
To były czasy, w których, jak nie było co być miało, to było to co być mogło. Plan wykonany? Tak. Polak potrafił. Nawet jeśli miał zasilić wzmacniacz kablem od ruskiej grzałki...
Pamiętam ten wzmacniacz. Naprawiałem taki kilka razy. Być może nie wspomniałeś o tym ale BD139 i BD140 należało sparować, końcówki mocy również. T105 i T107 w przypadku uszkodzenia T107 również należało sparować. Gdy się tego nie zrobiło, nie dawało się uruchomić wzmacniacza.
Co do gniazd rodem z PRL -u to Duński B&O jeszcze całkiem niedawno stosował identyczne rozwiązania jakie nasza unitra. Owszem praktycznie zawsze te gniazda były wykonane z b. dobrych materiałów i nawet po 30 latach wtyczki siedzą ciasno. U naszych raczej poza małymi wyjątkami było oszczędnie. Jednak można obecnie zakupić z zapasów wojskowych niskoszumowe tranzystory i scalaki o znakomitych parametrach prod. CEMI . Tak samo jak i różne gniazda i wtyczki. W czasach kiedy były naprawdę potrzebne zamiast do cywila, leżało to po 40 lat w magazynach wojskowych... No i bywało, że klepali gówna z gówna …. co za chore czasy, ale jednak mimo wszystko coś robili. To samo z eksponatami dla elity i wybrańców, które nie mają wiele wspólnego z produktami wielkoseryjnymi dla mas. Dziękuje za film i życzę wszystkim zdrowia !
Odchodzące piny lutownicze w starych unitrach były niwelowane przez zalewanie je cyną chodzi o to ,że na przykład w radiu giewont diora całe ścieżki były cyną zalane i nie miałem problemu z naprawą, ale to nie tylko unitrowskie sprzęty tak miały ruskie telewizory też jakością płytek drukowanych nie grzeszyły .
w ogóle te wzmacniacze to loteria części . energoelektroniki w technikum uczył mnie człowiek który w fonice przez 15 lat nadzorował pracę nad tym z czego robili te cuda techniki i jak to on mówił - każdy dzień przynosił coś nowego łatało się z tego co było więc co do różnic w schemacie pw 9010 a pw 9013 podchodziłbym z przymrużeniem oka...
Dokładnie to płyta czołowa w 9013 jest metalowa z plastykowymi wklejkami , osobiście wolę taką ładniejsza dla mnie dodałem diody pod zeszlifowany plastyk od potencjometru głośności co dawało fajny efekt ehhh dawne piękne czasy :)
kiedys naprawiałem koncówke w ws4421 diory i tez niebyło orginalnych tranzystorów , wiec dalem BD911 I 912 podróbki oczywiscie ale mój znajomy elektronik mi powiedział zebym załorzyl wieksze oporniki zamiast 047ohm na 075 ohm odziwo wzmak dziala do dzis juz po 20 latach udało sie chyba
Jak zawsze świetny odcinek. Może zrobisz jakiś odcinek typu porównanie najlepszych wzmacniaczy np. z lat 80: z bloku wschodniego i zachodu? Byłoby ciekawe zestawienie czy bardzo byliśmy w tyle. Pozdrawiam.
Kolega to między innymi i mnie opisywał (domorosły ...) Po dwóch próbach naprawy zastosowaniem BD911-BD912, sprzęt (R.. 5412) wylądował w magazynie uszkodzonych ;-(. Czeka na na lepsze czaszy i więcej doświadczenie z mojej strony.
@@DjJarecki00 - prawie dał bym sobie rękę obciąć że; takie tam już były !, co gorsza mam do czego porównać, mam drugiego sprawnego, tylko trza-było go znaleźć. Ale odwaliłem KOSMICZNE PARTACTWO i FUSZERKĘ;-( , dzięki koledze za zwrócenie uwagi.
Mnie zaniedługo też czeka zabawa z unitra, a konkretniej z ws 354, w środku ponoć jest bardzo namieszane, i przyda się wiedzą o tych zamiennych tranzystorach bo wszystkie mam tam przebite
Jak wymieniać wszystkie to jeszcze był PW-9014, z pięciopunktowym korektorem. Za tranzystory końcowe można dać też 2N6488 i 2N6491. Te są znacznie rzadziej podrabiane. Przetestowałem to kilka razy i jak BD911/912 są faktycznie masowo podrabiane to 2N trafiłem dobre i ładnie grają.
W sumie możecie mieć rację. Ja te 2N to już jakiś czas temu kupiłem, wziąłem większą ilość i mam zapas. Teraz może być gorzej. Mogłem cholera wziąć więcej.
Przerabiałem koncowki mocy w 9010 i 8010 i dawałem parki 2n6488 - 2n6491 jako pełne darlingtony, likwidowałem tego archaicznego bootstrapa i robiłem w jego miejsce źrodło prądowa na BD 140 i pomiędzy 1 i 2 stopniem napięciowym stosowałem wtornik emiterowy. W emiterach parki różnicowej stosowalem rownież źrodło prądowe, a w kolektorach lustro prądowe na dwóch BC 413. Dopiero tak przerobione końcówki nadają się do słuchania.
@@ReduktorSzumu W zupelności wystarczą 2 stopnie napieciowe i 2 stopnie prądowe na wyjściu jako pelne darlingtony. Parzysta liczba stopni napięciowych w koncowce mocy gwarantuje, że fazy sygnału na wejściu i wysciu będą zgodne. Przy 3 stopniach napięciowych nie ma takiej zgodności i faza sygnału na wyjsciu jest odwrocona w stosunku do fazy wejściowej. Powoduje to, że wzmacniacz może się wzbudzać i przy niepotrzebnie tak dużym wzmocnieniu w otwartej pętli, a co za tym idzie duzej redukcji wzmocnienia napieciowego przez tą pętlę, generuje bardzo nieprzyjemne dla ucha zniekształcenia typu TIM.
Pisząc o pelnych darlingtonach mialem na mysli połączenie emiter BD 139 z bazą 2n 6488 czyli górna połówka darlingtona z tranzystorami NPN i analogicznie dolna połówka z tranzystorami PNP. Emitery BD139 i BD140 powinny być połączone rezystorem o wartości od 100 do 200 ohm.
@@ReduktorSzumu Zgadza sie. W przypadku darlingtonów mamy 4 złącza do skompensowania i wystarczy obliczyć i zmienić rezystory w dzielniku przy podkowce regulacyjnej. Kaszka z mleczkiem :-) Dla układu Darlingtona rezystor R151 = 390ohm, a R150 = 1,8k
Nie sądziłem, że ten odcinek będzie tak ciekawy. Bardzo dużo z niego wyniosłem. Swoją drogą w srebrnej wersji kolorystycznej ten wzmacniacz prezentuje się bardzo ciekawie, szkoda, że srebrny deck z serii M9000 jest niemalże niemożliwy do dostania.
Moim zdaniem mieliśmy wyglądające te wierzyczki , jest coś w tych sprzętach co mnie się podoba ,wiem że daleko im do ideału ale kable w ekranie były porządne
Co do podróbek tranzystorów bd911/912, niedawno naprawiałem wzmacniacz pw8010 i wstawiałem tam takie tranzystory, oznaczenie producenta ST, kupowane w stacjonarnym sklepie elektronicznym w którym kupuję od ponad 20 lat, wzmacniacz stał na max obciążeniu (właściwie na przeciążeniu bo moc nominalna 15W/kanał a ustawione było 19W/kanał ) na opornicy 8ohm przez godzinę i nic się tranzystorom nie stało. Za to trafo ledwo to zniosło bo było gorące jak byk i już zaczynało pachnieć. To ja nie wiem co trzeba takiemu wzmacniaczowi robić żeby szlak trafił te tranzystory. Oryginalne bd285/286 produkcji polskiej były do D i szybko się psuły a tym 911/912 nie mogę nic zarzucić.
Mialem taki sam , przed tym PW-9010 posiadalem Trawiate . Trawiata choc mniej mocy miala , to brzmiała o niebo lepiej od tego PW . Ten PW-9010 mial bardzo cyfrowy "digital" dzwiek .
No te ścieżki w Unitrach to faktycznie porażka, często po prostu długie nóżki wymienianych elementów zastępują druk :-), no ale łatwo uszkodzić ścieżki bo oryginalne elementy też nie miały wyprowadzeń obciętych krótko i pionowo w punkcie lutowania tylko były zagięte na płytce przez co ciężko je wylutować nie robiąc bałaganu.
Ha, ha, zupełnie jakby to było o mnie. Jakiś rok temu jako domorosły serwisant usiłowałem naprawić WS354 stosując BD911/912. Nie wiedziałem o tym problemie z podróbkami. Po trzech próbach poddałem się. Teraz czuję się częściowo zrehabilitowany :) Wzmacniacz jeszcze mam. Gdzie można kupić te tranzystory NTE331/332?
Szkoda że dopiero teraz nagrany odcinek. W zeszłym roku trochę ogarnąłem swój PW9010. Ogólnie wymieniłem wszystkie kondensatory, bo miały za "dużą" pojemność i to w sumie wszystkie tak miały oprócz tego podwójnego bo on trzymał parametry jednak też wymieniłem. W dwóch miejscach wymienione rezystory na rezystory większej mocy. Ale jakość wykonania płytek to jakaś parodia, przy okazji lutowanie to tak jakby się na tym uczyli lutować. Ogólnie naprawa zakończona sukcesem. Mi dźwięk z tego wzmacniacza zawsze pasował.
Podróbek faktycznie jest cała masa i praktycznie każdy sklep stacjonarny i hurtownia mają podróbki. ALE! W TME nie ma podróbek, bo biorą bezpośrednio od producenta. Są i BD911/12 i 2N6488/91 produkcji ST. Sprawdzone, chodzą i kosztują kilka złotych... Pozdrawiam, MCS.
Faktycznie, 2N są produkcji ON. Niemniej jednak sprawdzałem i te i te. Wstawiłem je w kilkudziesięciu wzmacniaczach i do tej pory nie miałem żadnego zwrotu. Podróbkę od oryginału można odróżnić po wadze. Oryginał waży równo 2g, podróbka około 1,9g :)
Tranzystory, no cóż, najtańsze i najpewniejsze to sprawne z wylutu, z urządzeń dowolnych, jeden ze wzmacniaczy który do mnie trafił został (bezstresowo właśnie) uratowany częściami z wyrzuconego na złomowisko bloku zasilacza z centrali abonenckiej :-)
Zawsze się zastanawiam skąd biorą się takie mechaniczne uszkodzenia na przednim panelu, pokrętłach. Wygląda to czasem jakby ktoś używał tego jako stołu roboczego obok imadła albo wbijał tym gwoździe i wszystko jest zmasakrowane. To samo na allegro czy olx, a kupowałem ostatnio używany sprzęt wiec trochę pooglądałem. Przecież to się stawia na półce i koniec.
Bo taki sprzęt przewraca się latami po gażach, poddaszach i warsztatach razem z innymi niepotrzebnymi szpargałami. Nikt takich gratów wartych ze 100 zł nie trzyma na półce w salonie.
@@norbertmaksymiuk7444 napisałem swoje spostrzeżenie pod najnowszym filmem licząc na odpowiedzi, akurat trafiło na unitrę, ale równie poniszczony jest odtwarzacz Krell KAV-300cd naprawiany na tym kanale, kosztujący ciężkie pieniądze.
Ciekaw jestem na czym Pan słucha muzyki? I jakie kolumny ma Pan do testowania naprawianych wzmacniaczy. Może kiedyś zrobi Pan odcinek „Budujemy własne kolumny”....tak czy inaczej kolejny ciekawy odcinek i czekamy na więcej. Pozdrawiam.
Proponuje BDW 93 i 94 C wiem że to darlinktony i mają tylko 12 A ale sprawdzają się bardzo dobrze i wytrzymują obciążenie 4 ohm sam mam takie w swoim wzmacniaczu .
Opowiem historię Mam taki sam wzmacniacz pw9013, kupilem od znajomego za symboliczne 20 zł, mówil ze zaczał się dymic i przestal grać, postanowilem ze wezmę i go naprawię, po wymianie tranzystorów na bd911/912 z jednej strony a z drógiej na 2n6488 i 2n6491, wymieniłem także większość kondensatorów elektrolitycznych. Wzmacniacz ruszył i bylem bardzo dumny z siebie jako ze jestem poczatkujący :P (zaznaczę że przed wymianą sprawdzilem czy aby na pewno to tranzystory). Jednak po odkręceniu galki glosności trochę bardziej poszły bezpieczniki i tranzystory bd911/912(jeden z nich) a takze rezystor przy tranzystorze. Myślalem że to przezemnie (i być moze tak jest) ale jak dowiedzialem ze są podróbki to znów się zabiorę za naprawę XD ale 2n6488/2n6491 chyba nie są podróbkami bo jic się z nimi nie dzieję, a i mam tranzystory oryginalne ale spalone XD pozdrawiam
Aa i bym zapomniał Wymieniłem jeszcze tranzystory sterujące(chyba tak się nazywają)bd140/bd139 a także te mniejsze (zapomnialem nazwy) juz po calej operacji z tamtym opisem, wymieniłem końcówkę na bd 911/912( spalony tranzystor i rezystor) a także kondensator ten siwy na 2 po 4700uF 50V poczym po włączeniu bezpieczniki się przepaliły, kupilem nowe odlótowałem tranzystory a przekaźnik zaskakuje i odskakuje co chwila pyk pyk pyk w kółko i nie znam przyczyny problemu, moze na innym elemencie zrobiło się zwarcie podczas poprzedniego testu, moze lepiej przelótować calą końcówkę z nowymi elementami? Sam nie wiem a na elektrodę wolę nie wchodzić XD. Niech ludzie którzy się znają się wypowiadają pod tym tematem na YT. Może wyjdzie z tego coś fajnego 🤔 ps potencjometrami które znajdója się na płytce końcówki się nie bawiłem, wydaję mi się ze slóżą do regulacji prądu spoczynkowego.
@@kusn4yatm227 Jak nie masz doświadczenia z takimi usterkami to bedziesz uczył sie na wlasnych błedach, a to może okazać się kosztowne. Najważniejsze to oryginalne tranzystory, bo podrobki mogą generować nastepne usterki. BD139 i 140 to dobre tranzystory i jezeli sa nieuszkodzone to nie ma sensu wymieniać je na inne. Ważne są tranzystory w wejsciowej parze różnicowe które powinny być parowane i sprawdzone. Je można wymienić na nowe i o lepszych parametrach niż te oryginalne.
@ziomal2004 Dokładnie za 150-200zł można mieć Japońca (Aiwa, Kenwood itd) ze średniej półki w dodatku też vintage bo 20-30letnie :) a Unitrę zjada na śniadanie bez popitki. Spoko, można mieć sentyment i raczej nic poza tym. Do fiata też ludzie mają sentyment ale nikt nim jeździć nie chce (nawet tym 125p) haha.
@ziomal2004 tu sie myslisz warto dac 200zł niż kupować jakeis wspóczesne buble chinskie. Jak jesteś dobry manualnie (operujesz lutownicą) i masz trochę wiedzy elektronicznej. To zrobisz kazdy Unitrowski sprzęt i bedzie działał nastepne 50lat lub więcej. Teraz w sieci 230-240V praktycznie a kiedys za czasów PRL 220V. w Dzis w tych starych sprzętach trzeba zadbać o układ zasilania tj. o prawidłowe napięcia np. wymienić rezystory na mocniejsze (lub dodatkowo zwiększyć rezystancje) aby poprawić warunki pracy w układzie to wyeliminuje po części nadmierne grzanie się elementów tj. rezystory w ukł. zasilania i po części tranzystory.
@@jakubkijak2644 Zgadza się. Ważny jest również niski ESR, który gwarantuje wysoką wydajność prądową w impulsie zwlaszcza przy niskich czestotliwosciach, lub jak kto woli basach.
Przepraszam PW 9013 NIE MIAŁ PŁYTY CZOŁOWEJ Z PLASTIKU tylko w innym kolorze, pozdrawiam Reduktora.
Wiesław C zgadzam się z Tobą , płyta czołowa była wykonana ze stopu aluminium i polakierowana na grafitowy kolor który był bardzo nietrwały i wrażliwy na uszkodzenia , zadrapania . Obwódki gałek potencjometrów oraz przełączników były z czerwonego plastiku :-) Pozdrawiam
Brawo. Zgadzam się.
@@pawekrakus929 Pozdrawiam.
Mnie się tam nic nie zadrapywało na płcie czołowej, ale blacha obudowy od różnego przenoszenia, to już tak . Nie podobało mi się jak PW9013, grał jakoś bardziej wtedy mi odpowiadał WS303, no i wyglądał nieco "poważniej".
dokładnie... alu panel
Obserwuję sobie ten reduktor szumu od jakiegoś czasu i tak mi się wydaje, że całkiem fajny z niego kanał:)
Dziękuję za warsztatowy film. Uwielbiam je i naprawdę z utęsknieniem czekam na każdy z nich.
O kwestich technicznych się nie wypowiadam, bo mogę jedynie chłonąć wiedzę i podziwiać doświadczenie serwisowe pana Krzysztofa. Kolejny dowód na to, że w swoim rzemiośle jest artystą, a nie rzemieślinikiem. . Moim pierwszym wzmacniczem była Unitra PW7020. Mam ją do dziś, służy mi jako wzmacniacz do plenerowych imprez mojego syna - typu urodziny i dzielnie odtwarza muzykę ze smartfona. Czasy były takie, że moje Unitra wraz z odtwarzaczem CD Fonica CDF103R i kolumnami z radia Zodiak, i tak grała dużo lepiej niż miniwieże moich kolegów i koleżanek z napisem 1500 Watt PMPO HIGH MUSIC POWER SYSTEM. Niestety wiele lat słuchania Unitry z jej bardzo głęboką korekcją barwy dżwięku sprawiły, że gdy kupiłem swój pierwszy poważny wzmacniacz - strasznie brakowało mi cykających sopranów i głębokich bum bum na basie. Musiało minąć sporo czasu i musiałem doznać wielu frustracji, zanim wreszcie pozbyłem się klątwy Unitry i zrozumiałem, że dźwięk bardziej neutralny niesie za sobą więcej informacji o scenie stereofonicznej i dzieki temu można usłyszeć muzykę znacznie bardziej zbliżoną do muzyki granej na żywo. Tak czy inaczej jakaś cząstka Unitry we mnie została bo nie cierpię brzmienia niektórych nawet bardzo drogich wzmacniaczy, które są tak bardzo neutralne, że dla mnie wyprane całkowicie z jakiegoś charakteu. Do dziś lubię sobie czasem coś tam podkręcić gałkami i nic już na to nie poradzę.
Mimo to z sentymentem myślę o sprzęcie wyprodukowanym przez Zjednoczenie Unitra i myślę, że najrozsądniejsza postawa jaką może przyjąć entuzjasta sprzętu HIFI w 2020 roku wzgledem jej produktów, to szacunek sentymentalny i historyczny do tych wyrobów, z całą świadomością ich ubóstwa technicznego i licznych wad brzmieniowych. Z drugiej strony potrafiliśmy zbudować w tamtych trudnych czasach całkiem spory przemysł produkujący audio do domu, a dziś .... Dziś wszystko kupujemy z zagranicy. Szkoda, bo potencjał ludzki, jest ogromny co widać choćby po filmach Pana Krzysztofa czy kilku innych znakomitych fachowców. No ale koszty produkcji sprawiają, że wszytsko nawet wirusy pochodzić musi z Chin :-) Dużo zdrowia dla Wszystkich.
BD911/BD912 dostępne są bez problemu w TME i Farnell. I raczej bym się nie obawiał, iż będą to "malowanki". A za film dziękuję, jak zwykle obejrzałem z przyjemnością.
Miałem grafitowy PW-9013 wraz z resztą 9000 w czasach szkoły średniej. Pamiętem, że zaraz po zakupie kaseciaka jechało się na Volumen po głowicę Alpsa :)
Albo na giełdę elektroniczną w Łodzi.
Czekałem na powrót serii napraw!
Reduktorze. Chętnie bym zobaczył naprawę jakiegoś radzieckiego hifi. Ciekawe jak i nich było z jakością...
Ciekawa sugestia . Też chętnie bym popatrzył.
Od ponad 35 lat mam Y-7101 (obecnie) 2 szt. 15 lat temu dokupiłem jeden (tak na zapas) za grosze na alegrze. Tańsze technics'y(wtedy bardzo popularne) mogą im czyścić buty po sonych/yamahach/kenwoodach itp., podobnie jak diory, radmory i inne unitry rewelacji nie oczekuję. Jedyna wada to złącza din 5.
Mój pierwszy y-7101 ma już nieco wymienionych części głównie za sprawą "fachowej" naprawy. Z naprawy nie byłem zadowolony (nie brzmiał jak poprzednio i w pakiecie dostał kilka innych usterek), wzmacniacz sprzedałem... wrócił do mnie po kilku latach, kilka domów zwiedził. Prosta usterka okazała się zbyt trudna do diagnozy i tym bardziej do naprawy, skończyło się po kilku latach zaprojektowaniem i wymianą jednego bloku z powodu nietrafnej diagnozy problemu. Jeden banalny problem spowodował masę komplikacji.
Na początku wzmacniacz był podłączony do s-30 (też z radiotehniki), potem długi czas b&w (obecnie pianki do wymiany, kiedyś zostaną naprawione bo były to najlepsze kolumny jakie grały z tym wzmacniaczem) - najlepsze z bardzo tanich, teraz używam mercury m1 (kolumny te nadają się tylko do cichego słuchania ale czego oczekiwać od monitorów).
@@andrzejrubacha9521 ze wzmacniaczami prod. Radzieckiej nie miałem zbytnio okazji obcować ale głośniki robili naprawdę niezłe słyszałem kilka modeli radiotechniki więc wieżę na słowo.
@@wujekalfred15 muszę powiedzieć że s-30 były lepsze od obecnie używanych tannoi ale b&w bije wszystko co było podpięte do tego wzmacniacza
@@andrzejrubacha9521 Nie rozumiem, co Pan chciał napisać. Najwyraźniej nie potrafi Pan logicznie myśleć i ten chaos przelewa na papier. Proponuję pisać prostymi zdaniami, ewentualnie zdaniami jednokrotnie złożonymi. A po napisaniu proszę to przeczytać, poprawić i dopiero wtedy zatwierdzać.
Uwielbiam RS Elektronika i ReduktorSzumu, niesamowita praca,pasja i misja. Wiem,że to nie tylko moje zdanie. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Mam pomysl na serie w kanale RS Elektronika: Zklonowac jeden kanal Radmora albo tego PW-9010 i w kazdym odcinku dodawac jedna zmiane ukladowa: wywalic bootstrapa, dodac zrodla pradowe, lustro we wzmacniaczu roznicowym, symetryczny stopien napieciowy etc.. Na koncu kazdego odcinka, pomiary i odsluchanie. Bylo by to ciekawe i dydaktyczne.
Dobry pomysł. Popieram takie porównanie. Wystarczy przerobić jeden kanał, póki co bez układu symetrycznego i porównać parametry elektryczne. Z odsłuchem byłby już problem, bo trzeba by mieć niezależne organy słuchowe, aby porównać jednocześnie obydwa kanały :)))))))))))))
Bardzo dobry materiał. Miło posłuchać kogoś, kto zna się na rzeczy, nie stara się na siłę być zabawnym, a na dodatek ma "radiowy" głos. Gratuluję.
Czekałem na kolejny odcinek jak na odtrutkę od wirusowej rzeczywistości. Miło mi, że odcinek wreszcie się pojawił.
Właśnie właśnie. kiedyś się zastanawiałem, dla czego polskie sprzęty mają tak duże podbicie barwy. Domyślałem się że produkty zapewne mają duże podbicie dbi w porównaniu z zachodnimi konstrukcjami. Nie miałem już ochoty doszukiwać się w instrukcji żeby to potwierdzić. Dzięki temu odcinkowi potwierdziło się . Pozdrawiam i dziękuje za wartościowe programy.
Tuner był z bydgoskiej ELTR-y jeszcz do zestawu ZM9000 warszawskie ZRK produkowały amplitunery AT910 / AT 91000
Mimo dyskusyjnej kwestii opłacalności naprawy, chętnie zobaczyłbym ( i myślę, że nie tylko ja) analizę "od środka" większej ilości polskiego sprzętu.
Kwestia opłacalności jest brana pod uwagę tu i teraz. Za 10 czy 20 lat opłacalność będzie inna. Warto ratować taki sprzęt bo więcej go już nie będzie.
BD911 i BD912 można kupić na farnell'u wyprodukowane przez ST Microelectronics, a wątpie żeby sprzedawali podrobione części.
Ja nadrabiam straty. Nie miałem pojęcia o tym kanale pełen profesjonalizm i można słuchać godzinami .
Mam altusa v60.z końcówki produkcji :m.in.z gorszymi potencjometrami.
Z tunerem as215.
I pełną wieżę "szufladę".
Gramofon 8010 pożyczyłem koledze z którym kontakt się urwał...
Miałem dokładnie ten wzmak i był brandowany jako HGS electronics .
Wiesław C ma rację. Pracowałem w serwisie w tamtych czasach i nie pamiętam, by ten wzmacniacz w ogóle występował z płytą przednią plastikową.
Po prostu pomylił się, pozdrawiam.
POMYLIL SIE BO KTOS PEWNIE ROBIL PODROBY I MU W REKE WLAZLA
Miałem ten model
jest 3 nad ranem a ja siedzę i oglądam jak specjalista (prawdziwy!) naprawia sprzęt :) moc!
4:10 nazywali je z rdzeniem zwijanym
PS. Trzeba bylo jeszcze dać kondensator równolegle z CE tranzystora T108, 1....2.2u, MKT, który rowniez poprawia stabilność
Tunery do ZM 9000 (druga odsłona) robiła Eltra a nie Diora. Razem ze wzmacniaczami Fonici zastąpiło to amplitunery AT 9100.
PW 9013 miał panel z aluminium w kolorze grafitowym. Plastikowe panele zdarzały się w serii ZM 8000.
Warto też zwrócić uwagę na podkówki. Często są zczerniałe i powodują dziwne zachowania, np. brak możliwości ustawienia prądu spoczynkowego. Można to rozebrać i wyczyścić drucianą szczoteczką na mini wiertarce, można wymienić.
Nóżki tranzystorów czernieją, gdyż były srebrzone (a nawet i złocone w niektórych). Identycznie zachowują się piny w gniazdach lub wtykach DIN, wtyki głośnikowe czy styki przełączników, styki wkładek krystalicznych (gramofony Artur itp.) a nawet konektory w gramofonach Hi Fi.
Kondensatory warto dać na wyższe napięcie, gdyż pracują na granicy wytrzymałości, dziś mamy w sieci 230V. Jak będzie wyższe napięcie (ktoś mieszka blisko transformatora) mogą zacząć się grzać i puchnąć. Mam nadzieję, że się to komuś przyda ;)
Potwierdzam, że te podkówki duże i miniaturowe (PR-ki) bodajże Telpodu, były marnej jakości . Kidyś starałem się wystroić magnetofon M7010 , ale po jakimś czasie parametry się rozjeżdzały- koszmar.
@@norbertdworakowski1446 srebro ma to do siebie, że czernieje i stąd potem takie rzeczy. A w M 7010 (i innych z ZRK) były marnej jakości silniki z regulatorami i to pływało, od czego to nie wiadomo, na pewno nie od podkówki
Kiedyś naprawiałem polskie sprzęty i niepamiętam aby np ten wzmacniacz czy lini 8000 miały soldermaski. Były zwykłe tylko bielone ścieżki. W TV jowiszach pamietam, że to już inna klasa - były. Ciekawy odcinek, który przywrócił mi sentyment do tamtych czasów.. Pozdrawiam.
od 15:24 do 15:48 to jest bardzo wazna informacja - dzięki przyda sie takie info. Jakosc tranzystora juz widac po samej części metalowej, ze to jest dobry produkt. Takie metalowe czesci ma oryginalny tranzystor u mnie w Tosce. A Tosca działa po dzisiejszy dzień.
wydaje mi się, że ten kabel był wymieniany. w innych naprawach tego sprzętu tak nie wyglądał
Filmik świetny lecz mała uwaga
Tuner był z Eltry nie z Diory.
@@marekkowalski6767 handlować a produkować to spora różnica... T9015 to produkt Eltry
@@marcsmithsonian9773 jasniej bo nie rozumiem.
@@marekkowalski6767 Jaśniej się nie da, cierpi Pan na wyjątkowa odporność na wiedzę. xD
Mam czarny. Nigdy nie naprawiany. Studniowka w 1988 prawie na full z glosnikami 4omy o czym zorientowalem sie na afterku. Poprawny ale niezawodny.
grzeg japoniec Mój tata dostał taki w latach 80. Jeszcze w 2002 roku wzmacniacz pociągnął całą dyskotekę u mnie w szkole.
NIEZAWODNY 100 PROCENT
@@boryskowalewski7970 Witam, czy pamięta Pan jakie kolumny były do niego podłączone?
@@Tomasz_K171 Witam, niestety nie pamiętam…
witam pana sam mama taki wzmacniacz i wsadziłem w końcówki mocy na mje 13009 w obódowie to220 i drvery 2sb1151y i2sd 1691-y oczywiscie wraz tą przeróbką którą pan wykonał i 10p na rezystorze 56k od sprzężenia zwrotnego i mi chodzi bez problemu z zestawami głośnikowymi 2 omowym a tranzystory bd 139 i 140 trzeba uwazzać bo też są podróby już nie raz przez te tranzystory sobie wysadziłem końcówki ale dobra robota
Pamiętam jak kumpel miał dwa takie wzmaki, w każdym z nich ujarany jeden kanał ale dzięki dwóm sztukom mieliśmy stereo 😁
Super wiadomość z tymi tranzystorami!
@ziomal2004 Zgadza się. W tamtych latach nie było takiego chłamu jak teraz.
22:44 ,, nie ma tutaj miękiej gry''
No, Złomnikowi by się te Bejze Hohen podobały...
I tak ogólnie, to najlepiej byłoby tę Unitrę naprawić robiąc od nowa jej klona z poprawkami, na sprawdzonych elementach i porządnym laminacie. Ale znów: czy warto taką gigantyczną ilośc pracy wkładać w tę obudowę?
Jesteś mistrzem w tym co robisz
Swieta robota Panie Krzysztof ie, szacundk
Tunery do tego zestawu produkowała ,,Eltra'' w Bydgoszczy, a nie ,,Diora''. Pozdrawiam.
Przewód zasilający jest ewidentnie wymieniany. Standardowo były montowane przewody płaskie, w podwójnej izolacji.
Przewód wygląda jakby był od ruskiej grzałki ;)
To były czasy, w których, jak nie było co być miało, to było to co być mogło. Plan wykonany? Tak. Polak potrafił. Nawet jeśli miał zasilić wzmacniacz kablem od ruskiej grzałki...
@@DJMuNiO Tak - to prawda .Sam mam taki wzmacniacz z identycznym kablem zasilającym
Z tymi przewodami to prawda były i takie wypusty. Mój Zodiak nr1 też ma taki a nr2 posiada płaski z podwójną izolacją oba z 84r
@ziomal2004 dokładnie . Jak taki stosowali to chyba wiedzieli co robią.
Był jeszcze amplituner AT 9010 od Kasprzaka. Razem z M9010 tworzyły fajny zestaw. Ech...
Super odcinek miło się oglądało
Pamiętam ten wzmacniacz. Naprawiałem taki kilka razy. Być może nie wspomniałeś o tym ale BD139 i BD140 należało sparować, końcówki mocy również. T105 i T107 w przypadku uszkodzenia T107 również należało sparować. Gdy się tego nie zrobiło, nie dawało się uruchomić wzmacniacza.
Kolejny swietny odcinek az milo posluchac pozdrawiam.
Co do gniazd rodem z PRL -u to Duński B&O jeszcze całkiem niedawno stosował identyczne rozwiązania jakie nasza unitra. Owszem praktycznie zawsze te gniazda były wykonane z b. dobrych materiałów i nawet po 30 latach wtyczki siedzą ciasno. U naszych raczej poza małymi wyjątkami było oszczędnie. Jednak można obecnie zakupić z zapasów wojskowych niskoszumowe tranzystory i scalaki o znakomitych parametrach prod. CEMI . Tak samo jak i różne gniazda i wtyczki. W czasach kiedy były naprawdę potrzebne zamiast do cywila, leżało to po 40 lat w magazynach wojskowych... No i bywało, że klepali gówna z gówna …. co za chore czasy, ale jednak mimo wszystko coś robili. To samo z eksponatami dla elity i wybrańców, które nie mają wiele wspólnego z produktami wielkoseryjnymi dla mas. Dziękuje za film i życzę wszystkim zdrowia !
Odchodzące piny lutownicze w starych unitrach były niwelowane przez zalewanie je cyną chodzi o to ,że na przykład w radiu giewont diora całe ścieżki były cyną zalane i nie miałem problemu z naprawą, ale to nie tylko unitrowskie sprzęty tak miały ruskie telewizory też jakością płytek drukowanych nie grzeszyły .
Zabezpieczenia narysowano na schemacie osobno, bo nie lądowały w każdym egzemplarzu :>
9013 działa u mnie do teraz pare lat temu dostałem od ojca który kupił go za młodu i działa praktycznie codziennie do dzis bezproblemowo :D
PW! Aż łezka się w oku kręci.
w ogóle te wzmacniacze to loteria części . energoelektroniki w technikum uczył mnie człowiek który w fonice przez 15 lat nadzorował pracę nad tym z czego robili te cuda techniki i jak to on mówił - każdy dzień przynosił coś nowego łatało się z tego co było więc co do różnic w schemacie pw 9010 a pw 9013 podchodziłbym z przymrużeniem oka...
Dokładnie to płyta czołowa w 9013 jest metalowa z plastykowymi wklejkami , osobiście wolę taką ładniejsza dla mnie dodałem diody pod zeszlifowany plastyk od potencjometru głośności co dawało fajny efekt ehhh dawne piękne czasy :)
Jezu jak ja kocham ten kanał
kiedys naprawiałem koncówke w ws4421 diory i tez niebyło orginalnych tranzystorów , wiec dalem BD911 I 912 podróbki oczywiscie ale mój znajomy elektronik mi powiedział zebym załorzyl wieksze oporniki zamiast 047ohm na 075 ohm odziwo wzmak dziala do dzis juz po 20 latach udało sie chyba
Bardzo bardzo fajny odcinek
Jak zawsze świetny odcinek. Może zrobisz jakiś odcinek typu porównanie najlepszych wzmacniaczy np. z lat 80: z bloku wschodniego i zachodu? Byłoby ciekawe zestawienie czy bardzo byliśmy w tyle. Pozdrawiam.
Miałem ten wzmacniacz, do niego magnetofon M7010, tuner ( nowłaśnie, ten Niemiec) oraz gramofon Fryderyka :) lata 80-te to było marzenie
Tuner do tego zestawu T9015 pochodził z Elltry. A PW9013 grafitowy mam osobiście z aluminiowym front panelem
W mojej szkole, w sali biologicznej działa od kilkunastu lat, używany jest prawie codziennie i ma się w miarę dobrze.
Kolega to między innymi i mnie opisywał (domorosły ...) Po dwóch próbach naprawy zastosowaniem BD911-BD912, sprzęt (R.. 5412) wylądował w magazynie uszkodzonych ;-(. Czeka na na lepsze czaszy i więcej doświadczenie z mojej strony.
Nie dziwię się że tam wylądował, bo 5412 ma w końcówce darlingtony, a BD911/912 takimi nie są :)
@@DjJarecki00 - prawie dał bym sobie rękę obciąć że; takie tam już były !, co gorsza mam do czego porównać, mam drugiego sprawnego, tylko trza-było go znaleźć. Ale odwaliłem KOSMICZNE PARTACTWO i FUSZERKĘ;-( , dzięki koledze za zwrócenie uwagi.
Mnie zaniedługo też czeka zabawa z unitra, a konkretniej z ws 354, w środku ponoć jest bardzo namieszane, i przyda się wiedzą o tych zamiennych tranzystorach bo wszystkie mam tam przebite
Proszę sobie wyobrazić , że sprzedawałem w tamtych czasach te "cuda techniki" . Pozdrawiam
Wygląda genialnie jak dla mnie
Czekam na naprawę jakiegoś magnetofonu z mechanizmem k520. Ciekawy jestem Pana opini.
Jak wymieniać wszystkie to jeszcze był PW-9014, z pięciopunktowym korektorem. Za tranzystory końcowe można dać też 2N6488 i 2N6491. Te są znacznie rzadziej podrabiane. Przetestowałem to kilka razy i jak BD911/912 są faktycznie masowo podrabiane to 2N trafiłem dobre i ładnie grają.
Akurat...
No akurat. Na Allegro są i takie i takie.. są po 1,60 i po 20. Sprawdź.
@@AlefZero Jak trafi się teraz na oryginalne to jest OK. Wcześniej nie było tyle podrobek co teraz to można bylo kupować w ciemno.
W sumie możecie mieć rację. Ja te 2N to już jakiś czas temu kupiłem, wziąłem większą ilość i mam zapas. Teraz może być gorzej. Mogłem cholera wziąć więcej.
Pisałem o drutowaniu ścieżek pod zajawką na kanale :)
Edit: I o drobnych dłubaczach :P
Przerabiałem koncowki mocy w 9010 i 8010 i dawałem parki 2n6488 - 2n6491 jako pełne darlingtony, likwidowałem tego archaicznego bootstrapa i robiłem w jego miejsce źrodło prądowa na BD 140 i pomiędzy 1 i 2 stopniem napięciowym stosowałem wtornik emiterowy. W emiterach parki różnicowej stosowalem rownież źrodło prądowe, a w kolektorach lustro prądowe na dwóch BC 413. Dopiero tak przerobione końcówki nadają się do słuchania.
Tak to powinno wyglądać, może z wyjątkiem Darlingtonów.
@@ReduktorSzumu W zupelności wystarczą 2 stopnie napieciowe i 2 stopnie prądowe na wyjściu jako pelne darlingtony. Parzysta liczba stopni napięciowych w koncowce mocy gwarantuje, że fazy sygnału na wejściu i wysciu będą zgodne. Przy 3 stopniach napięciowych nie ma takiej zgodności i faza sygnału na wyjsciu jest odwrocona w stosunku do fazy wejściowej. Powoduje to, że wzmacniacz może się wzbudzać i przy niepotrzebnie tak dużym wzmocnieniu w otwartej pętli, a co za tym idzie duzej redukcji wzmocnienia napieciowego przez tą pętlę, generuje bardzo nieprzyjemne dla ucha zniekształcenia typu TIM.
Pisząc o pelnych darlingtonach mialem na mysli połączenie emiter BD 139 z bazą 2n 6488 czyli górna połówka darlingtona z tranzystorami NPN i analogicznie dolna połówka z tranzystorami PNP. Emitery BD139 i BD140 powinny być połączone rezystorem o wartości od 100 do 200 ohm.
@@galion59 Niestety Darlingtony mają wadę, w postaci wyższego napięcia progowego, zatem trzeba by przerobić też układ biasu.
@@ReduktorSzumu Zgadza sie. W przypadku darlingtonów mamy 4 złącza do skompensowania i wystarczy obliczyć i zmienić rezystory w dzielniku przy podkowce regulacyjnej. Kaszka z mleczkiem :-) Dla układu Darlingtona rezystor R151 = 390ohm, a R150 = 1,8k
Nie sądziłem, że ten odcinek będzie tak ciekawy. Bardzo dużo z niego wyniosłem. Swoją drogą w srebrnej wersji kolorystycznej ten wzmacniacz prezentuje się bardzo ciekawie, szkoda, że srebrny deck z serii M9000 jest niemalże niemożliwy do dostania.
Czy był jakiś odcinek na temat jak nie kupować kiepskich części i rozpoznawać fatalne podróbki zamienników? Pozdrawiam.
Moim zdaniem mieliśmy wyglądające te wierzyczki , jest coś w tych sprzętach co mnie się podoba ,wiem że daleko im do ideału ale kable w ekranie były porządne
Zgadza się ale cieniutkie kabelki we wnętrzach albo transformator bez ekranu to już minus
Co do podróbek tranzystorów bd911/912, niedawno naprawiałem wzmacniacz pw8010 i wstawiałem tam takie tranzystory, oznaczenie producenta ST, kupowane w stacjonarnym sklepie elektronicznym w którym kupuję od ponad 20 lat, wzmacniacz stał na max obciążeniu (właściwie na przeciążeniu bo moc nominalna 15W/kanał a ustawione było 19W/kanał ) na opornicy 8ohm przez godzinę i nic się tranzystorom nie stało. Za to trafo ledwo to zniosło bo było gorące jak byk i już zaczynało pachnieć. To ja nie wiem co trzeba takiemu wzmacniaczowi robić żeby szlak trafił te tranzystory. Oryginalne bd285/286 produkcji polskiej były do D i szybko się psuły a tym 911/912 nie mogę nic zarzucić.
A może jakieś pomiary tego wzmacniacza.
Pozdrawiam Reduktora
Czyli co, mam rozumieć, że TME sprzedaje podróby tranzystorów? Bo mają prawie 200 sztuk BD912 i ponad 800szt. BD911 od STM w cenie zawrotnych 3zł/szt.
Mam taki wersję czarną. Napędza ADAMA i Altony 80. Rzadko go włączam, ale działa prawidłowo.
Mialem taki sam , przed tym PW-9010 posiadalem Trawiate . Trawiata choc mniej mocy miala , to brzmiała o niebo lepiej od tego PW . Ten PW-9010 mial bardzo cyfrowy "digital" dzwiek .
Co to znaczy "cyfrowy" dźwięk?
To znaczy, jeśli ktoś rozpoznaje - "grają / nie grają".
@@bogdanzak4913 Trawiata jest lepiej zaprojektowana w porownaniu z PW-9010 i dlatego gra lepiej od 9010 i nie wzbudza sie w przeciwienstwie do 9010.
SUPERR mógł byś nagrać odcinek z amplitunerem AT9100?
No te ścieżki w Unitrach to faktycznie porażka, często po prostu długie nóżki wymienianych elementów zastępują druk :-), no ale łatwo uszkodzić ścieżki bo oryginalne elementy też nie miały wyprowadzeń obciętych krótko i pionowo w punkcie lutowania tylko były zagięte na płytce przez co ciężko je wylutować nie robiąc bałaganu.
Ha, ha, zupełnie jakby to było o mnie. Jakiś rok temu jako domorosły serwisant usiłowałem naprawić WS354 stosując BD911/912. Nie wiedziałem o tym problemie z podróbkami. Po trzech próbach poddałem się. Teraz czuję się częściowo zrehabilitowany :) Wzmacniacz jeszcze mam. Gdzie można kupić te tranzystory NTE331/332?
Są w TME
Szkoda że dopiero teraz nagrany odcinek. W zeszłym roku trochę ogarnąłem swój PW9010. Ogólnie wymieniłem wszystkie kondensatory, bo miały za "dużą" pojemność i to w sumie wszystkie tak miały oprócz tego podwójnego bo on trzymał parametry jednak też wymieniłem. W dwóch miejscach wymienione rezystory na rezystory większej mocy. Ale jakość wykonania płytek to jakaś parodia, przy okazji lutowanie to tak jakby się na tym uczyli lutować. Ogólnie naprawa zakończona sukcesem. Mi dźwięk z tego wzmacniacza zawsze pasował.
Przydatny materiał
Podróbek faktycznie jest cała masa i praktycznie każdy sklep stacjonarny i hurtownia mają podróbki. ALE! W TME nie ma podróbek, bo biorą bezpośrednio od producenta. Są i BD911/12 i 2N6488/91 produkcji ST. Sprawdzone, chodzą i kosztują kilka złotych... Pozdrawiam, MCS.
Skąd to wiesz?
Błąd - TME ma 2N6488/91 produkcji ON, a nie ST. Swoją drogą kiedyś tam zamówiłem kilka 2N6488 i wszystkie miały betę 750-800...
Faktycznie, 2N są produkcji ON. Niemniej jednak sprawdzałem i te i te. Wstawiłem je w kilkudziesięciu wzmacniaczach i do tej pory nie miałem żadnego zwrotu. Podróbkę od oryginału można odróżnić po wadze. Oryginał waży równo 2g, podróbka około 1,9g :)
Tranzystory 2N z TME używam do napraw wzmacniaczy Fonici z serii 70 nie było z nimi problemu
łapka w górę ;)
miałem nie brzmiał mi jakoś :)
Tranzystory, no cóż, najtańsze i najpewniejsze to sprawne z wylutu, z urządzeń dowolnych, jeden ze wzmacniaczy który do mnie trafił został (bezstresowo właśnie) uratowany częściami z wyrzuconego na złomowisko bloku zasilacza z centrali abonenckiej :-)
Zawsze się zastanawiam skąd biorą się takie mechaniczne uszkodzenia na przednim panelu, pokrętłach. Wygląda to czasem jakby ktoś używał tego jako stołu roboczego obok imadła albo wbijał tym gwoździe i wszystko jest zmasakrowane. To samo na allegro czy olx, a kupowałem ostatnio używany sprzęt wiec trochę pooglądałem. Przecież to się stawia na półce i koniec.
@@marcinnowak777 Bywa też, że sprzęt już zaliczył pobyt w kontenerze na śmieci lub na stercie złomu :-)
Zle zabezpieczony przy transporcie.
Bo taki sprzęt przewraca się latami po gażach, poddaszach i warsztatach razem z innymi niepotrzebnymi szpargałami. Nikt takich gratów wartych ze 100 zł nie trzyma na półce w salonie.
@ziomal2004 Już sam pomysł zakupu czegokolwiek z logo Unitra to wdepnięcie w gówno.
@@norbertmaksymiuk7444 napisałem swoje spostrzeżenie pod najnowszym filmem licząc na odpowiedzi, akurat trafiło na unitrę, ale równie poniszczony jest odtwarzacz Krell KAV-300cd naprawiany na tym kanale, kosztujący ciężkie pieniądze.
Ciekaw jestem na czym Pan słucha muzyki? I jakie kolumny ma Pan do testowania naprawianych wzmacniaczy. Może kiedyś zrobi Pan odcinek „Budujemy własne kolumny”....tak czy inaczej kolejny ciekawy odcinek i czekamy na więcej. Pozdrawiam.
Tuner do tego zestawu nie pochodził z Diory....Raczej chyba z Eltry albo ZRK
My też pozdrawiamy.
Skąd Pan jest ? Czy zająłby sie Pan naprawą mojego 5102 ? Był serwisowany w radmorze w gdyni, jednak nie jestem zadowolony
Proponuje BDW 93 i 94 C wiem że to darlinktony i mają tylko 12 A ale sprawdzają się bardzo dobrze i wytrzymują obciążenie 4 ohm sam mam takie w swoim wzmacniaczu .
Tylko ciekawe czy to slabiutkie trafko wyrobi i podola glosnika 4ohm bo nie wydaje mi sie - zagotuje sie i zjara
Do Pana Krzysztofa, a może by tak jakiś projekt wzmaka diy na elementach dyskretnych? Pozdrawiam serdecznie
Ave Reduktor Szumu!!!
1:09 - kolor to zdaje sie był ANTRACYT
Więcej takich filmików :D
Wszystkie rezystory... 2 dni się męczyłem z PW9013, a to jeden rezystor w końcówce
Witam filmik jak zwykle wyczerpujący w temacie naprawy i zaleceń. Jaka jest Pana opinia na temat amplitunera Kenwood KR 4070? Pozdrawiam
Pioneer A-70DA lub A-40AE super gra lub WS 503 od rejestrować i dalej się nim cieszyć
Mam zestaw ze wzmacniaczem PW 9013, magnetofonem Kasprzaka, ale tuner jest Eltry, a nie Diory.
Opowiem historię
Mam taki sam wzmacniacz pw9013, kupilem od znajomego za symboliczne 20 zł, mówil ze zaczał się dymic i przestal grać, postanowilem ze wezmę i go naprawię, po wymianie tranzystorów na bd911/912 z jednej strony a z drógiej na 2n6488 i 2n6491, wymieniłem także większość kondensatorów elektrolitycznych. Wzmacniacz ruszył i bylem bardzo dumny z siebie jako ze jestem poczatkujący :P (zaznaczę że przed wymianą sprawdzilem czy aby na pewno to tranzystory). Jednak po odkręceniu galki glosności trochę bardziej poszły bezpieczniki i tranzystory bd911/912(jeden z nich) a takze rezystor przy tranzystorze. Myślalem że to przezemnie (i być moze tak jest) ale jak dowiedzialem ze są podróbki to znów się zabiorę za naprawę XD ale 2n6488/2n6491 chyba nie są podróbkami bo jic się z nimi nie dzieję, a i mam tranzystory oryginalne ale spalone XD pozdrawiam
Rozbij te oryginały (spalone) i te podróbki i porównaj wielkość struktury. OKULARY OCHRONNE!
@@generatortonu4645 Różnice widoczne są gołym okiem.
Aa i bym zapomniał
Wymieniłem jeszcze tranzystory sterujące(chyba tak się nazywają)bd140/bd139 a także te mniejsze (zapomnialem nazwy) juz po calej operacji z tamtym opisem, wymieniłem końcówkę na bd 911/912( spalony tranzystor i rezystor) a także kondensator ten siwy na 2 po 4700uF 50V poczym po włączeniu bezpieczniki się przepaliły, kupilem nowe odlótowałem tranzystory a przekaźnik zaskakuje i odskakuje co chwila pyk pyk pyk w kółko i nie znam przyczyny problemu, moze na innym elemencie zrobiło się zwarcie podczas poprzedniego testu, moze lepiej przelótować calą końcówkę z nowymi elementami? Sam nie wiem a na elektrodę wolę nie wchodzić XD. Niech ludzie którzy się znają się wypowiadają pod tym tematem na YT. Może wyjdzie z tego coś fajnego 🤔 ps potencjometrami które znajdója się na płytce końcówki się nie bawiłem, wydaję mi się ze slóżą do regulacji prądu spoczynkowego.
@@kusn4yatm227 Jak nie masz doświadczenia z takimi usterkami to bedziesz uczył sie na wlasnych błedach, a to może okazać się kosztowne. Najważniejsze to oryginalne tranzystory, bo podrobki mogą generować nastepne usterki. BD139 i 140 to dobre tranzystory i jezeli sa nieuszkodzone to nie ma sensu wymieniać je na inne. Ważne są tranzystory w wejsciowej parze różnicowe które powinny być parowane i sprawdzone. Je można wymienić na nowe i o lepszych parametrach niż te oryginalne.
@@galion59 dzięki za podpowiedź
Ludzi już powaliło z tymi cenami Unitry, ja pamiętam jak one chodziły po 50-70zł. Ale widać im bardziej zgniłe tym lepsze ;-)
podobnie z zestawami ZG
Chyba dostaja z upływem czasu i rdzy jakies tajemnej mocy- kij tam wie co w nich drzemie.
@ziomal2004 Dokładnie za 150-200zł można mieć Japońca (Aiwa, Kenwood itd) ze średniej półki w dodatku też vintage bo 20-30letnie :) a Unitrę zjada na śniadanie bez popitki.
Spoko, można mieć sentyment i raczej nic poza tym. Do fiata też ludzie mają sentyment ale nikt nim jeździć nie chce (nawet tym 125p) haha.
@ziomal2004 chyba sie grzebacze dowartościowują naprawiając tj. rzeźbiąc w tych Unitrowskich sprzętach.
@ziomal2004 tu sie myslisz warto dac 200zł niż kupować jakeis wspóczesne buble chinskie. Jak jesteś dobry manualnie (operujesz lutownicą) i masz trochę wiedzy elektronicznej. To zrobisz kazdy Unitrowski sprzęt i bedzie działał nastepne 50lat lub więcej. Teraz w sieci 230-240V praktycznie a kiedys za czasów PRL 220V. w Dzis w tych starych sprzętach trzeba zadbać o układ zasilania tj. o prawidłowe napięcia np. wymienić rezystory na mocniejsze (lub dodatkowo zwiększyć rezystancje) aby poprawić warunki pracy w układzie to wyeliminuje po części nadmierne grzanie się elementów tj. rezystory w ukł. zasilania i po części tranzystory.
Czy jest sens dawać większe elektrolity filtrujące zasilanie?
Jak najbardziej.
Jest sens, ale nie ma co przesadzać, moim zdaniem max to dwukrotne zwiększenie pojemności
@@jakubkijak2644 Zgadza się. Ważny jest również niski ESR, który gwarantuje wysoką wydajność prądową w impulsie zwlaszcza przy niskich czestotliwosciach, lub jak kto woli basach.
Hi, where did you get the BTE transistors? I googled then and found no online shop selling them.
Reduktor, pokaz w koncu cos w rodzaju np FT1000 cos co ma SSB i nadaje wcz hi POWER :) ...
Ależ on jest ładny ;)
Miałem kiedyś taki.
Będzie jakiś film o porównaniu wzmacniaczy wykonanych w Korei a tych wykonanych w Brazyli ( tzw spawarki ) co jak dlaczego ?