Възхищавам ви се искренно,как един млад човек ,се вълнува от историята ,издирва и предоставя толкова знания за миналото , и за всички тези места,махали,върхове,местности.Цялата тази информация е безценна особено за хората свързани с тези места,аз съм на 60 год , и нямам и 10 процента от вашите знания по темата,а ми е безкрайно интересно,а вие сте на годините на сина ми и даже до колкото разбрах не сте Българин а Руснак.Благодаря за видеата.Още места ще ви подскажа да посетите ,Свидня,Чебаовци,Царчина,Балша,даже ако приемате спътник с радост бих дошъл с вас 🙌🙌😊
благодаря Ви за добрите думи! :) Аз чета за тези места след като ги опознавам по време на разходките, интересно ми е, след като съм се разходил през някоя махала или местност, после да търся информация и да гледам картите, да видя къде съм минал и какво съм пропуснал, така и научавам различна информация за тези места. Местата, които подсказвате, са чудесни. Обикалям из тези планини от известно време, най-много след 2016-та година, от Нови Искър до Мезда и от Бучин Проход до Ябланица (до Огоя). Голяма територия, пълна с история и множество празни махали. Само миналата година реших да ги снимам, след като видях няколко къщи, които преди това съм посещавал, срутени. Реших да ги документирам, докато още стоят, сравнително здрави...
Благодаря за прекрасните и интересни видеа, с които ни пренасяш на тези красиви места! Разказите и информацията за тях са безценни! С нетърпение очакваме още такива!
Здравейте, благодаря за прекрасното видео! Гледам по няколко пъти видеата ви! Изживявам виртуално всяка разходка с вас за което много благодаря! Ще чакам с нетърпение следващото видео.😊
Браво за видео, а относно какво са търсили, явно традиция са имали на всеки мъртвец да ми сложат нещо за изпът, и затова са копали на всеки по отделно.
благодаря! сигурно в това е причината, какво ли са имали животновъдите на това място през средата на 19-ти век да сложат за изпът... ужасно е, че са разкопали това гробище.
@planinski_priklucheniya ако имах възможност,(в момента нямам такава да пътувам)обожавам да обикалям точно такива места. Сега с вашите клипчета все едно се пренасям и аз там 😀
пожелавам пак да пътувате :) При мен такива разходки вече са по-рядко, не както преди няколко години, но все пак за сега успявам да намирам време, така че ще снимам още.
Гледам клиповете с интерес.Ще може ли да направиш клипове за махалите към Кулата на Искрец и за Веселиновци и околията Искрец.Там също има много оброчища и къщи.Надявам се на положителен отговор от ваша страна.
здравейте! благодаря за информацията. както къщата, така и уредът, по принцип, имат собственици, не ги познавам, не знам в кой край на страната или света са, така че никога не взимам нищо от къщите, само показвам такива, които така или иначе са разбити или се разпадат. Но наистина, място за такива неща е по музеите, поне така да се опазят.
благодаря! dji action 4 , като на автоматични настройки, на които снимам, дава странна картина, когато е облачно - преекспонира видеото и става прекалено светло. иначе е ок за това, което е.
много благодаря! интересно, не съм чувал такава дума. като гледам овчарника в този имот, със сигурност са имали много голямо стадо, някъде може да има запазени дрехи, направени с вълна, навита на този уред!
Благодаря за видеоразходката Павка!!!🎉 Що се отнася до иманярите, щом са копали толкоз много значи е имало защо. При женските погребения носийте са имали ако не златни, то сребърни /закопчалки/ на коланите😢. Пък и със съвременните металотърсачи за цветни метали едва ли са копали на халос. А за вестниците, освен Земеделско знаме, Работническо дело имаше и Отечествен фронт и Кооперативно село и др.
Много Благодаря! Със сигурност металодетекторите им са ги насочили където трябва, едва ли иначе щяха да разкопаят толкова много. Интересно е това за вестниците, не съм намирал Кооперативно Село, май не са ги получавали по селата тук или пък не са ги пазили :) Другите три са редовните сувенири от онова време. Интересно ми е поянкога да прочета една- две статии в тях.
здравейте! Благодаря за коментара! да, в Дяковци кръстовете са чудесни и дори все още се поддържат! единият от кръстове е с много рядка срещана форма - тип келтски кръст! трябва да се пазят!
Нищо не са проучили иманярите.Просто са си намерили безстопанствено гробище и са отишли да си практикуват хобито :) Поздравления за поредното интересно видео!
благодаря! този дял на планината е някакъв най-престъпният, няма неразбита стара къща, има поне две разкопани гробища, три разкопани оброчни места, а от местните хора научих, че над Бърдо преди няколко години са идвали от ГДБОП защото някой е отглеждал и марихуана тайничко в изоставена махала :) Какво ли ще намеря следващия път като обикалям тук...
Те затова иманярите си отиват без време,повечето места в пещерите имат капани,отрови,проклятия и магии.А и тези кръстове не са просто каменни кръстове,на други места хората ги пазят и вечер виждат около тях странни неща и не ги пипат изобщо.
@@planinski_priklucheniyaДобре е да не ходиш сам,вземи си един приятел,че е по-весело,а и ако паднеш по тия порутени къщи,да имаш другар.Не разчитай, че имаш телефон,не винаги има обхват по тия места.
Само пропусна топилата това е между махала Бахчата и там дето ходи в старо Бракьовци.Та там преди топилата от източната срана на дерето като слезеш под пътя има един малък кръст на слога над дола,трябва да се спънеш в него та да го видиш!А топилата ще ги познаеш по китката върби който растат в самото дере!Казват се топилата щото има вода и там навремето са топили гръстите(коноп)за правене на въжета и тъкане на така наречените прътени черги!Айде много здраве! 33:22
благодаря! странно ми е, колко близо до изворите на Топилата се намира гробището. Ще се оглеждам за кръста следващия път! Вие сигурно сте виждал това гробище преди да бъде разкопано, личаха ли се кръстовете преди? Людмил Прекрутов споменава, че през 1980-те в землището на старото село е имало запазен оброчен кръст до старата църква, сега не знам дали изобщо може да бъде открито това място.
на мен са ми интересни места, където има история. ходя и по високите части на Рила и Пирин и т.н., но там не е същото, на мен ми е интересно да има и гледки и природа и малко история. тук във видеата повече показвам старите къщи, гледам, че това е интересно на хората, иначе обикновено разходките ми са 90% природа и 10% нещо историческо, не както във видеата, където процентите са обърнати.
Ама и в Пирин има истори но трябва да знаеш къде да ги търсиш!Над Банско има една местност ,"Бабичката с овците",вкаменели от това,че бабичката предала на турците как да прекъснат водата на крепоста ,"Бановата"крепост"!Намирасе на левия бряг на река бъндерица там където почва пътеката за хижа Бъндерица!Та бабичката подучила турците да държат жадно едно магаре няколко дена и след това го пуснали в подножието на крепоста и то започнало да рие там дето бил водопровода!Така паднала Бановата крепост,а щерка му Тодорка се опитала да избяга и турците я стигнали на едноименния сега връх когато я убивали тя гледала към сегашната хижа Вихрен та там има едно езеро ,"окото!От другата страна към хижа Дамяница пък има едни големи камъни казват им главите,там преданието е,че това са отсечените турски глави от хайдутите!От там Пирин пък в селоВлахи,Ощава и Стара кресна през 50-години на миналия век е действал Герасим главния горянин,убит е към Сандански при връх Елен,всъщност така се е казвала и операцията на милицията по ликвидиране на горяните в тоя раьон"Елен!В Банско е предаден и откупа за мис Стон!Чети Антон Страшимиров "Антология"!И ако кажеш,че по Пирина няма история здраве му кажи!
@@planinski_priklucheniyaАаа и пропуснах ,вземи прочети книгата "Калуня каля",калето на Калуня от Георги Божинов,да разбереш как е стаало клането в Батак,а не да ни промиват мозъците!Как помаците от Крибул,Аблан-сега Абланица и още други села от областа Чеч това е района след Гоце Делчев в Родопите!Така,че излза,чене турци а българи са клали българи!Няма нужда да си триеш подметките по горите ако не знаеш къде минаваш!НЕ Е ВАЖНО ДА ГЛЕДАШ ,А ВАЖНОТО Е ДА ВИЖДАШ !!А АКО НЕ ЧЕТЕШ НИЩО НЯМА ДА ВИДИШ САМО ШЕ СЕ СКИТАШ ПО ЧУКАРИТЕ!Първо научи историята на едно място за да знаеш какво да очакваш да видиш!АЙДЕ УСПЕХ 9:12 !
Виждам,че на много места , които посещаваш има стари , захвърлени снимки. Няма ли там наблизо музей, където да оставяш тези снимки ??? Би било по-добре да са там , отколкото да изгният в тези порутени къщи!
благодаря за отзива! прав сте, че стотици, хиляди такива спомени изгниват под порутените къщи! Имам правило да не взимам нищо от къщите, но специално за тази снимка с кравата трябваше да го наруша и да взема снимката и да я сканирам в добро качество. Оставих я до вратата, ако никой не я вземе и къщата още стои, при някое следващо ходене до Бахчата ще трябва да я спася :). За музей не знам дали това представлява интерес, може би за някое читалище в Брезе или наколо.
здравей! картите гледам от kade.si, където прекрасни хора са успяли да направят голяма колекция карти да ги наслагат върху съвремени карти, мога да ги проучвам буквално с часове и мога да кажа, че без тяхната работа моят живот нямаше да е такъв! а населението гледам на сайта на НСИ - това е за след 1934-та година, а за преди това те имат сканирани документи от преброяваниято от след 1881-та година. Също така в книгата на Любомир Динев от 1943-та година за селата от пролома на река Искър има табица с населенията по селата. Ако искате, ще ви я пратя.
Голям грях са сторили тези ровейки в гробовете, не мога да разбера що за човек трябва да си за да правиш безпардонно такова безобразие!? Каква информация и карти използвате (ако е удобно да споделите), защото в стандартните дори няма наименование на махалите?
да, ужасно е. Със сигурност същите са разкопали и гробището в съседното село Манастирище. Не си представям какви са тези "хора". Картите използвам от kade.si, там чудесните хора са събрали най-различни карти от 1884-та до сега, мога да ги разглеждам с часове.
Обточените кръстове са доказателство,че са на българско население,защото ги има е цяла България.Сърбите нямат традиция за оброчни кръстове.Те доказват,докъде е българското землище.
@cecastojcev3915 освен може би някакви приятелски отношения към съседите на запад и сравнителна близост до границата, не мисля, че има нещо сръбско из тези земи :) братьята, основали селото, са били от Фердинандска околия (сега Монтанска).
честно казано, очаквах да се намери някой, историк ли, краевед, който да коментира тези кръстове, но за сега такива няма. Кръстове в тези земи, които са били използвани по гробища и като оброчни, които имат дати от 1820-те нататък са с по-различна изработка. Тези са доста по-различни, единствен подобен съм виждал над Батулия (показах го в края на видеото, при разрушения кръст, на снимка). Тези кръстове предхождат разпространения стил на Оброчните кръстове от втората половина на 19-ти век. Може би са по-стари от колкото мисля. За разлика от кръстовете на Гинските майстори от след 1850-те, тук всеки кръст е различен, не видях два еднакви кръста! Сигурно са ги правили самите жители на Бракьвоци от 1700-те до средата на 1800-те. Вече в гробищата на новото Бракьовци кръстовете са типични за Гинската школа.
@AnnaVeneva , благодаря! Сигурно е ценен исторически и културно, както и на нас, но за крадците, които са разбивали къщите тук не им се е сторил ценен, щом са го оставили. Дано наследниците да имат възможност да пооправят къщата и поне да затворят дупките в стените. Личи се, че сега в къщата влизат дивите животни.
Възхищавам ви се искренно,как един млад човек ,се вълнува от историята ,издирва и предоставя толкова знания за миналото , и за всички тези места,махали,върхове,местности.Цялата тази информация е безценна особено за хората свързани с тези места,аз съм на 60 год , и нямам и 10 процента от вашите знания по темата,а ми е безкрайно интересно,а вие сте на годините на сина ми и даже до колкото разбрах не сте Българин а Руснак.Благодаря за видеата.Още места ще ви подскажа да посетите ,Свидня,Чебаовци,Царчина,Балша,даже ако приемате спътник с радост бих дошъл с вас 🙌🙌😊
благодаря Ви за добрите думи! :) Аз чета за тези места след като ги опознавам по време на разходките, интересно ми е, след като съм се разходил през някоя махала или местност, после да търся информация и да гледам картите, да видя къде съм минал и какво съм пропуснал, така и научавам различна информация за тези места. Местата, които подсказвате, са чудесни. Обикалям из тези планини от известно време, най-много след 2016-та година, от Нови Искър до Мезда и от Бучин Проход до Ябланица (до Огоя). Голяма територия, пълна с история и множество празни махали. Само миналата година реших да ги снимам, след като видях няколко къщи, които преди това съм посещавал, срутени. Реших да ги документирам, докато още стоят, сравнително здрави...
@planinski_priklucheniya ❤️
Така и аз се разхождам с теб, докато лежа вкъщи. Интересни клипове!!
много благодаря! :)
Благодаря Ви Павел, уникален сте,гледам и други видеа от натурални българи.... ненадминат сте.
благодаря Ви за приятните думи :) Много ми е приятно, че Ви е интересно да гледате моите разходки !
Много ви благодаря за прекрасните видеа.Гледам ви с интерес от Франция.Аз съм от Своге и всичко за тези места ми е интересно.Благодаря.❤
@MegaGalica , много благодаря! :)
Продължавай в същия дух да снимаш и да обикаляш много ми харесва всичко което правиш. Дори бих дошъл на един преход с теб аз съм от Плевен
много благодаря! :) предполагам, че и край Плевен е пълно с такива празни села... :(
Благодаря за прекрасните и интересни видеа, с които ни пренасяш на тези красиви места! Разказите и информацията за тях са безценни! С нетърпение очакваме още такива!
много Ви благодаря! :)
Здравейте, благодаря за прекрасното видео! Гледам по няколко пъти видеата ви!
Изживявам виртуално всяка разходка с вас за което много благодаря! Ще чакам с нетърпение следващото видео.😊
много Ви благодаря! много ми е приятно да чета това и че Ви е било интересно! :) Ще се старая да има повече такива видео разходки.
Благодаря, че правите тези видеа, безценни са! Гледам с много голям интерес и мъничко тъга ❤
много Ви благодаря! Приятно ми е, че Ви е интересно. И за мен тези разходки са хем зареждащи с красотата и спокойствие, хем и с тъга.
Благодаря за положения труд...❤Харесва ми...
благодаря за отзива!
Благодаря, приятелю!
благодаря за коментара! :)
Браво за видео, а относно какво са търсили, явно традиция са имали на всеки мъртвец да ми сложат нещо за изпът, и затова са копали на всеки по отделно.
благодаря! сигурно в това е причината, какво ли са имали животновъдите на това място през средата на 19-ти век да сложат за изпът... ужасно е, че са разкопали това гробище.
Благодаря за поредното страхотно видео :)
много Ви благодаря за отзива! Винаги е приятно да получавам такива коментари, да знам, че има хора, на които са им интересни тези видео разходки!
@planinski_priklucheniya ако имах възможност,(в момента нямам такава да пътувам)обожавам да обикалям точно такива места.
Сега с вашите клипчета все едно се пренасям и аз там 😀
пожелавам пак да пътувате :) При мен такива разходки вече са по-рядко, не както преди няколко години, но все пак за сега успявам да намирам време, така че ще снимам още.
Благодаря ви 😊@@planinski_priklucheniya
Продължавай да правиш такива видеа,със всяко изминало е по интересно!
много благодаря! Радвам се, че Ви е интересно, ще продължавам ;)
Здравейте! Дървеният предмет с колело, който намерихте, се нарича чакрък и се е използвал за предене на прежда от вълната, добивана от животните.
благодаря Ви! :) ако бях наследник на къщата, щях да пазя уреда!
Каквото и да са търсили,ще си го намерят един ден.За този грях ще си плащат
със сигурност!
Продължавайте все така.
много благодаря!
Благодаря
благодаря за коментара! :)
Изваждат костите при изселването на селото и ги пренасят там където отиват
Така е от уважение към починалите
Гледам клиповете с интерес.Ще може ли да направиш клипове за махалите към Кулата на Искрец и за Веселиновци и околията Искрец.Там също има много оброчища и къщи.Надявам се на положителен отговор от ваша страна.
благодаря много! да, със сигурност ще има видеа и за Искрец и тези места, за които говорите.
Здравейте! Уредът, за който питате в една от изоставените къщи (след 2:30 мин.) е малък мутафчийски чекрък. Ценен е - хубаво би било да отиде в музей.
здравейте! благодаря за информацията. както къщата, така и уредът, по принцип, имат собственици, не ги познавам, не знам в кой край на страната или света са, така че никога не взимам нищо от къщите, само показвам такива, които така или иначе са разбити или се разпадат. Но наистина, място за такива неща е по музеите, поне така да се опазят.
Супер клип! Мога ли да попитам с каква камера снимате? Благодаря!
благодаря! dji action 4 , като на автоматични настройки, на които снимам, дава странна картина, когато е облачно - преекспонира видеото и става прекалено светло. иначе е ок за това, което е.
Уреда е за предене на вълна и навиване на масур.Масура се прави от тръстика,предачния уред се нарича Чакрък/ така му казваме в плевенско/!
Да, в този край също е наричан чекрък.
много благодаря! интересно, не съм чувал такава дума. като гледам овчарника в този имот, със сигурност са имали много голямо стадо, някъде може да има запазени дрехи, направени с вълна, навита на този уред!
вече ще знам! мерси!
Чакрък се казва и в Свиленград и Тополовград.
@snezhanasz Благодаря! И ние му казваме ЧАкрък с А ,но телефона ми го поправи! Ще го поправя в коментара си.😀❤️🍀
КРАСИВИ КРЪСТОВЕ. ЖАЛКО ЗА БЪЛГАРИЯ.
да, много са интересни, на това гробище всеки кръст е с различна изработка, няма два еднакви.
със бай тошо умря и бг
Благодаря за видеоразходката Павка!!!🎉
Що се отнася до иманярите, щом са копали толкоз много значи е имало защо.
При женските погребения носийте са имали ако не златни, то сребърни /закопчалки/ на коланите😢.
Пък и със съвременните металотърсачи за цветни метали едва ли са копали на халос.
А за вестниците, освен Земеделско знаме, Работническо дело имаше и Отечествен фронт и Кооперативно село и др.
Много Благодаря! Със сигурност металодетекторите им са ги насочили където трябва, едва ли иначе щяха да разкопаят толкова много. Интересно е това за вестниците, не съм намирал Кооперативно Село, май не са ги получавали по селата тук или пък не са ги пазили :) Другите три са редовните сувенири от онова време. Интересно ми е поянкога да прочета една- две статии в тях.
Здравейте, може да посетите и оброчните кръстове в махала Дяковци, с. Искрец в близост има и параклис.
здравейте! Благодаря за коментара! да, в Дяковци кръстовете са чудесни и дори все още се поддържат! единият от кръстове е с много рядка срещана форма - тип келтски кръст! трябва да се пазят!
Нищо не са проучили иманярите.Просто са си намерили безстопанствено гробище и са отишли да си практикуват хобито :) Поздравления за поредното интересно видео!
благодаря! този дял на планината е някакъв най-престъпният, няма неразбита стара къща, има поне две разкопани гробища, три разкопани оброчни места, а от местните хора научих, че над Бърдо преди няколко години са идвали от ГДБОП защото някой е отглеждал и марихуана тайничко в изоставена махала :) Какво ли ще намеря следващия път като обикалям тук...
Те затова иманярите си отиват без време,повечето места в пещерите имат капани,отрови,проклятия и магии.А и тези кръстове не са просто каменни кръстове,на други места хората ги пазят и вечер виждат около тях странни неща и не ги пипат изобщо.
@@planinski_priklucheniyaДобре е да не ходиш сам,вземи си един приятел,че е по-весело,а и ако паднеш по тия порутени къщи,да имаш другар.Не разчитай, че имаш телефон,не винаги има обхват по тия места.
Само пропусна топилата това е между махала Бахчата и там дето ходи в старо Бракьовци.Та там преди топилата от източната срана на дерето като слезеш под пътя има един малък кръст на слога над дола,трябва да се спънеш в него та да го видиш!А топилата ще ги познаеш по китката върби който растат в самото дере!Казват се топилата щото има вода и там навремето са топили гръстите(коноп)за правене на въжета и тъкане на така наречените прътени черги!Айде много здраве! 33:22
благодаря! странно ми е, колко близо до изворите на Топилата се намира гробището. Ще се оглеждам за кръста следващия път! Вие сигурно сте виждал това гробище преди да бъде разкопано, личаха ли се кръстовете преди? Людмил Прекрутов споменава, че през 1980-те в землището на старото село е имало запазен оброчен кръст до старата църква, сега не знам дали изобщо може да бъде открито това място.
@@planinski_priklucheniya Не съм знаел дори за тия гробища и не ми е било дори за цел това!
на мен са ми интересни места, където има история. ходя и по високите части на Рила и Пирин и т.н., но там не е същото, на мен ми е интересно да има и гледки и природа и малко история. тук във видеата повече показвам старите къщи, гледам, че това е интересно на хората, иначе обикновено разходките ми са 90% природа и 10% нещо историческо, не както във видеата, където процентите са обърнати.
Ама и в Пирин има истори но трябва да знаеш къде да ги търсиш!Над Банско има една местност ,"Бабичката с овците",вкаменели от това,че бабичката предала на турците как да прекъснат водата на крепоста ,"Бановата"крепост"!Намирасе на левия бряг на река бъндерица там където почва пътеката за хижа Бъндерица!Та бабичката подучила турците да държат жадно едно магаре няколко дена и след това го пуснали в подножието на крепоста и то започнало да рие там дето бил водопровода!Така паднала Бановата крепост,а щерка му Тодорка се опитала да избяга и турците я стигнали на едноименния сега връх когато я убивали тя гледала към сегашната хижа Вихрен та там има едно езеро ,"окото!От другата страна към хижа Дамяница пък има едни големи камъни казват им главите,там преданието е,че това са отсечените турски глави от хайдутите!От там Пирин пък в селоВлахи,Ощава и Стара кресна през 50-години на миналия век е действал Герасим главния горянин,убит е към Сандански при връх Елен,всъщност така се е казвала и операцията на милицията по ликвидиране на горяните в тоя раьон"Елен!В Банско е предаден и откупа за мис Стон!Чети Антон Страшимиров "Антология"!И ако кажеш,че по Пирина няма история здраве му кажи!
@@planinski_priklucheniyaАаа и пропуснах ,вземи прочети книгата "Калуня каля",калето на Калуня от Георги Божинов,да разбереш как е стаало клането в Батак,а не да ни промиват мозъците!Как помаците от Крибул,Аблан-сега Абланица и още други села от областа Чеч това е района след Гоце Делчев в Родопите!Така,че излза,чене турци а българи са клали българи!Няма нужда да си триеш подметките по горите ако не знаеш къде минаваш!НЕ Е ВАЖНО ДА ГЛЕДАШ ,А ВАЖНОТО Е ДА ВИЖДАШ !!А АКО НЕ ЧЕТЕШ НИЩО НЯМА ДА ВИДИШ САМО ШЕ СЕ СКИТАШ ПО ЧУКАРИТЕ!Първо научи историята на едно място за да знаеш какво да очакваш да видиш!АЙДЕ УСПЕХ 9:12 !
Виждам,че на много места , които посещаваш има стари , захвърлени снимки. Няма ли там наблизо музей, където да оставяш тези снимки ??? Би било по-добре да са там , отколкото да изгният в тези порутени къщи!
благодаря за отзива! прав сте, че стотици, хиляди такива спомени изгниват под порутените къщи! Имам правило да не взимам нищо от къщите, но специално за тази снимка с кравата трябваше да го наруша и да взема снимката и да я сканирам в добро качество. Оставих я до вратата, ако никой не я вземе и къщата още стои, при някое следващо ходене до Бахчата ще трябва да я спася :). За музей не знам дали това представлява интерес, може би за някое читалище в Брезе или наколо.
Здравей. Покажи ни кой са тези карти на селища с броя на населението.
здравей! картите гледам от kade.si, където прекрасни хора са успяли да направят голяма колекция карти да ги наслагат върху съвремени карти, мога да ги проучвам буквално с часове и мога да кажа, че без тяхната работа моят живот нямаше да е такъв! а населението гледам на сайта на НСИ - това е за след 1934-та година, а за преди това те имат сканирани документи от преброяваниято от след 1881-та година. Също така в книгата на Любомир Динев от 1943-та година за селата от пролома на река Искър има табица с населенията по селата. Ако искате, ще ви я пратя.
@@planinski_priklucheniya Не благодаря. аз съм от Хасково ако минаваш по тоя край и ти се прави екшън кино пиши ми.
Уреда в първата посетена къща е чекрък, използвал се е за предене на вълна.
благодаря Ви!
Портретът на бабата с кравата е безценен! Кръстовете, оброците. Жалко за отминалата епоха!...
да, чудесен спомен за едно много по-различно време е тази снимка! съжалявам, че я оставих в къщата...
Този уред с колелото се казва чекрък служи за навиване на прежда
благодаря ви! със сигурност са го използвали много години, съдейки по големия обор/овчарник, който са имали!
Tova e zakrak dace nravi konzi ot valna na ovze
мерси! сигурно са отглеждали много овце!
Голям грях са сторили тези ровейки в гробовете, не мога да разбера що за човек трябва да си за да правиш безпардонно такова безобразие!?
Каква информация и карти използвате (ако е удобно да споделите), защото в стандартните дори няма наименование на махалите?
да, ужасно е. Със сигурност същите са разкопали и гробището в съседното село Манастирище. Не си представям какви са тези "хора". Картите използвам от kade.si, там чудесните хора са събрали най-различни карти от 1884-та до сега, мога да ги разглеждам с часове.
@@planinski_priklucheniya много благодаря за информацията! Поздрави, Владимир.
Вад
Vsicko pokazva,ce naroda ima obsto s Srbija.I obrocite i imeto Brakjovci.
Обточените кръстове са доказателство,че са на българско население,защото ги има е цяла България.Сърбите нямат традиция за оброчни кръстове.Те доказват,докъде е българското землище.
@cecastojcev3915 освен може би някакви приятелски отношения към съседите на запад и сравнителна близост до границата, не мисля, че има нещо сръбско из тези земи :) братьята, основали селото, са били от Фердинандска околия (сега Монтанска).
@@planinski_priklucheniya otidi v Montanskite sela do granicata,da 4uesh kak govorat.Nema da razberesh nisto
Това е чакрък, за навиване ,на вретена с прежда.
благодаря!
Само на мен ли ми се струва странно,че тези кръстове не изглеждат съвсем православни или по онези времена павославните кръстове са такива ?
честно казано, очаквах да се намери някой, историк ли, краевед, който да коментира тези кръстове, но за сега такива няма. Кръстове в тези земи, които са били използвани по гробища и като оброчни, които имат дати от 1820-те нататък са с по-различна изработка. Тези са доста по-различни, единствен подобен съм виждал над Батулия (показах го в края на видеото, при разрушения кръст, на снимка). Тези кръстове предхождат разпространения стил на Оброчните кръстове от втората половина на 19-ти век. Може би са по-стари от колкото мисля. За разлика от кръстовете на Гинските майстори от след 1850-те, тук всеки кръст е различен, не видях два еднакви кръста! Сигурно са ги правили самите жители на Бракьвоци от 1700-те до средата на 1800-те. Вече в гробищата на новото Бракьовци кръстовете са типични за Гинската школа.
Богомили, това са равнораменни кръстове. Навярно гробовете са доста по-стари.
местилиса гробището
незаконно обаче
Това е гробище.Там по малко скитай.
съгласен съм!
Вретено?
тук хора коментират, че се нарича "чакрък".
Ударението в бълг.език е на първа сричка!
мерси! Но например село Сумер, за което споменах, съм произнесал като сУмер, а то било сумЕр :)
Кръстовете са на повече от 1000 години.
В ПЪРВАТА КЪЩА ИМАШЕ ЧАКРЪК ЗА НАВИВАНЕ НА ПРЕЖДА , МНОГО Е ЦЕНЕН.
ИМАШЕ И КРЪСТАЧКА НА ЗЕМЯТА .
@AnnaVeneva , благодаря! Сигурно е ценен исторически и културно, както и на нас, но за крадците, които са разбивали къщите тук не им се е сторил ценен, щом са го оставили. Дано наследниците да имат възможност да пооправят къщата и поне да затворят дупките в стените. Личи се, че сега в къщата влизат дивите животни.
@snezhanasz , защо мислите така?