@@maciektrybuszewski9964 Wielu artystów w prywatnym życiu jest nie do zniesienia. Co nie zmienia faktu, że to artyści wybitni. Jestem dziwnie spokojny, że gdybyś nagle po pijaku pobił swoją rodzinę, to nie zacząłbyś tworzyć jak Kaczmarski. Więc nie wystarczy.
Kropka lub przecinek po "co" całkowicie zmienia znaczenie :) Ja myślę, że to jest "Żyj tak bys zawsze wiedział po co." - to jest jedna myśl - po prostu wiedz po co / dlaczego żyjesz. "Bezcenny Ci kapitel ciała" - to jest druga myśl, w opozyji do puenty Herberta - mówiąca: głowa jest bezcenna, nie strać jej. Tak to jest też zaśpiewane, jak dwa osobne zdania (/równoważniki). Fajnie jednak, że mocno zmienia znaczenie, gdy zapisze się te dwa zdania jako jedno.
"Kapitel ciała" to nawiązanie do wiersza Zbigniewa Herberta "Potęga smaku". A dokładniej do zakończenia "Tak smaku który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała głowa"
Panowie i Panie Kaczmarski odpowiada na wiersz Herberta który wskazuj jedną z dróg jaką może obrać człowiek.Kaczmarski pokazuje drugą drogę zupełnie przeciwną do drogi jaką wskazuje Herbert ale jak najbardziej prawidłową.Herbert mówi o poświęceniu własnej głowy dla dobra większości a Kaczmarski wskazuję drogę W której człowiek jest swoim własnym światowidem i w którym głowa kapitel ciała jest najważniejsza.
To wcale nie jest takie łatwe Odłożyć dumną broń odmowy, Buntu rozpaczy szybką szablę, Hełm, który od posłuchu chronił, Pióropusz pieśni narodowych, Ostrogi krzywd nienaprawionych. Zdjąć puklerz niewzruszonych zasad Rzeźbiony w płaskie twarze Świętych, Którego wzór - po ciężkich czasach Winien być w duszy odciśnięty. To wcale nie jest takie łatwe. Zamknąć, z poczuciem że na zawsze Arsenał środków ostatecznych: Proch samopalny, cierpień lonty Do argumentów wszystkosiecznych. To wcale nie jest takie łatwe Zwinąć ostatnich redut mapę. Bo kwestią wielkiej jest odwagi W lustrze obojętnego światła Zobaczyć się bezbronnym, nagim - Istotą w istot rojowisku; Otwartą ręką przyjąć zakład O zawsze bezlitosną przyszłość. Nie wierząc w sens zbiorowej wiary Nie gardzić rasą jej wyznawców. Codziennie skromne kłaść ofiary W chramach bóstw ograbionych z blasku. To wcale nie jest takie łatwe. Być swoim własnym Światowidem, Cudzych nie wyśmiewając bożyszcz, Zdobywać współwyznawców wstydem Z prób nieporadnych bycia świadkiem: Bo przecież trwa noc długich noży Choć dziennym się maskuje światłem. Samotną nie pyszń się niemocą, Nie szukaj zbroi w arsenałach, Żyj tak byś zawsze wiedział - po co Bezcenny Ci - Kapitel Ciała. To wcale nie jest takie łatwe. Jacek Kaczmarski 21.1.1993
Potęga smaku To wcale nie wymagało wielkiego charakteru nasza odmowa niezgoda i upór mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku Tak smaku w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono słano kobiety różowe płaskie jak opłatek lub fantastyczne twory z obrazów Hieronima Boscha lecz piekło w tym czasie było jakie mokry dół zaułek morderców bark nazwany pałacem sprawiedliwości samogonny Mefisto w leninowskiej kurtce posyłał w teren wnuczęta Aurory chłopców o twarzach ziemniaczanych bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana (Marek Tulliusz obracał się w grobie) łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu składnia pozbawiona urody koniunktiwu Tak więc estetyka może być pomocna w życiu nie należy zaniedbywać nauki o pięknie Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać kształt architektury rytm bębnów i piszczałek kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów Nasze oczy i uszy odmówiły posłuchu książęta naszych zmysłów wybrały dumne wygnanie To wcale nie wymagało wielkiego charakteru mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku Tak smaku który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała głowa
bardzo to ladne wyjasnienie ale akurat na odwrot, termin kapitel w architekturze pochodzi od lacinskiego caput/capita czyli glowa, "glowa" jest pierwotnym znaczeniem tego slowa a wszytkie pokrewne wlacznie z kapitelem, kapitula i kapitalizmem pochodza od niego
Kolega adin2012 ma rację, ale ja wyjaśnię do końca - kapitel to szczytowa część kolumny w architekturze. A głowa to szczytowa część ciała, więc jakby jego kapitel.
Dla mnie to polemika z" Potęgą smaku" , gdzie Herbert każe odmówić, a nie " odłożyć dumną broń odmowy". Okazuje się, że żadna z tych postaw nie jest łatwa. Wszystko zależy od motywacji. Uległość z powodu tchórzostwa godna jest potępienia, ale płynąca z kalkulacji , gdzie stawką jest życie innych, ( np. powstania narodowe), to zupełnie inna sprawa. To rozsądek, który wcale nie jest taki łatwy.
Kaczmarski vs. Herbert, polemika na wiersze, kto ma rację? Jak dla mnie, te dwa wiersze nie są sobie sprzeczne lecz uzupełniające, lubię oba i prawda jest jakby pośrodku.
JACEK KACZMARSKI nie był UTALENTOWANY nie posiadał talentu obdarowania musiał wzorować lub kopiować innych . Takie odnoszę wrażenie czytając niektóre komentarze. Był UTALENTOWANY przez PANA BOGA OBDAROWANY ,TO JEST NIEPRZECIETNY TALENT, od dziecka wypracowany (ciężka praca) .
Nie, "żyj tak, byś zawsze wiedział po co; głowa jest bezcenna" - przynajmniej ja to tak interpretuję (no, jest to może nie tyle interpretacja, co półprodukt, ale chyba wiadomo, o co chodzi :P).
Boś się źle uczepił całego zwrotu.... "Samotną nie pyszń się niemocą, Nie szukaj zbroi w arsenałach, Żyj tak byś zawsze wiedział - po co Bezcenny Ci - Kapitel Ciała." // ...Bezcenna Ci - głowa... Za dużo wkładałeś. Kapitel, to zwieńczenie po prostu.. Niestety sądziłem, że będzie zakładka "Jacek o utworze..", ale tu niestety nie ma w tym przypadku. Ale myślę, że wystarczy się bardziej wsłuchać.. Powodzenia. :)
zasady i kto je ustala ? (wieczna manipulacja) w duszy odciśnięte, musi być tylko to, co jest dobre dla duszy, a to, to już wyższa sprawa, a nawet niższa, a nawet....czasem i z czasem subtelna , ale zawsze osiągalna, wystarczy nie słuchać rad na zawsze z zewnątrz, wystarczy raz w ciszy wsłuchać się w siebie, ale nigdy nie zaprzestawać pytać, czy to słuszne, nawet gdy nie złomne, nigdy nie zapominać , że jestem tu i teraz i tylko tyle mogę... ukraść, albo dać, albo zmienić się 3 razy, i nie. gdzie jest granica, nie ma jej wcale, ale z 4 strony gdzieś musi być... czyli jednak ograniczenie, tłumaczy naszą nie najwyższość. (gdzie tam robotom do nas ;) a kiedyś w przyszłości: gdzie tam nam, do robotów, szukajmy duszy, co nam pozostało ?
Herbert mu nie pasuje, bo Kaczmarski dobrze wiedział co robił własnej córce, co Z NIĄ robił... Autorytet moralny Kaczmarskiego runął, nie oszukujmy się, została smutna polska wersja Jacksona, maskowana słabym moralizatorstwem...
Coś pieknego , te słowa zawieraja cały sens isnienia człowieka , ale , to wcale nie jest takie łatwe !
Ostatni raz byłem na jego koncercie w 3005 r.w Osowie mam tych utworow okolo 500 gra mi w samochodzie pracy i domu.
chyba nie oglądałem tego sezonu futuramy ale to ulga wiedzieć że też ma swój słoik
Super że dożył 3005 r. Dzięki za feedback z przyszłości ❤
Zawsze aktualne. Tak jak i poezja Herberta.
Jak można być tak mądrym człowiekiem?
@@maciektrybuszewski9964 Wielu artystów w prywatnym życiu jest nie do zniesienia. Co nie zmienia faktu, że to artyści wybitni. Jestem dziwnie spokojny, że gdybyś nagle po pijaku pobił swoją rodzinę, to nie zacząłbyś tworzyć jak Kaczmarski. Więc nie wystarczy.
Bił
żonę . ,bili się ,Jacek Kaczmarski sińce nazwał pieczęciami które długo bolą .
@@grazyna5893 ordery z wojny wieloletniej...
@@grazyna5893Nie ma dowodu, głupcu
"żyj tak bys zawsze wiedział po co bezcenny Ci kapitel ciała" czyli żyj tak byś wiedział po co ci głowa, jednym słowem trzeba w życiu myśleć
Kropka lub przecinek po "co" całkowicie zmienia znaczenie :) Ja myślę, że to jest "Żyj tak bys zawsze wiedział po co." - to jest jedna myśl - po prostu wiedz po co / dlaczego żyjesz. "Bezcenny Ci kapitel ciała" - to jest druga myśl, w opozyji do puenty Herberta - mówiąca: głowa jest bezcenna, nie strać jej. Tak to jest też zaśpiewane, jak dwa osobne zdania (/równoważniki).
Fajnie jednak, że mocno zmienia znaczenie, gdy zapisze się te dwa zdania jako jedno.
"Kapitel ciała" to nawiązanie do wiersza Zbigniewa Herberta "Potęga smaku". A dokładniej do zakończenia
"Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo
choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa"
Przecież Jacek powiedział, że całość jest na postawie Herberta... Czy naprawdę idioci Go słuchają?
Mistrz👏👏👏
Panowie i Panie Kaczmarski odpowiada na wiersz Herberta który wskazuj jedną z dróg jaką może obrać człowiek.Kaczmarski pokazuje drugą drogę zupełnie przeciwną do drogi jaką wskazuje Herbert ale jak najbardziej prawidłową.Herbert mówi o poświęceniu własnej głowy dla dobra większości a Kaczmarski wskazuję drogę W której człowiek jest swoim własnym światowidem i w którym głowa kapitel ciała jest najważniejsza.
Wow, ta wersja jest znacznie lepsza, niż ta, którą znałem...
Tylko Jacek tak potrafił.
To wcale nie jest takie łatwe
Odłożyć dumną broń odmowy,
Buntu rozpaczy szybką szablę,
Hełm, który od posłuchu chronił,
Pióropusz pieśni narodowych,
Ostrogi krzywd nienaprawionych.
Zdjąć puklerz niewzruszonych zasad
Rzeźbiony w płaskie twarze Świętych,
Którego wzór - po ciężkich czasach
Winien być w duszy odciśnięty.
To wcale nie jest takie łatwe.
Zamknąć, z poczuciem że na zawsze
Arsenał środków ostatecznych:
Proch samopalny, cierpień lonty
Do argumentów wszystkosiecznych.
To wcale nie jest takie łatwe
Zwinąć ostatnich redut mapę.
Bo kwestią wielkiej jest odwagi
W lustrze obojętnego światła
Zobaczyć się bezbronnym, nagim -
Istotą w istot rojowisku;
Otwartą ręką przyjąć zakład
O zawsze bezlitosną przyszłość.
Nie wierząc w sens zbiorowej wiary
Nie gardzić rasą jej wyznawców.
Codziennie skromne kłaść ofiary
W chramach bóstw ograbionych z blasku.
To wcale nie jest takie łatwe.
Być swoim własnym Światowidem,
Cudzych nie wyśmiewając bożyszcz,
Zdobywać współwyznawców wstydem
Z prób nieporadnych bycia świadkiem:
Bo przecież trwa noc długich noży
Choć dziennym się maskuje światłem.
Samotną nie pyszń się niemocą,
Nie szukaj zbroi w arsenałach,
Żyj tak byś zawsze wiedział - po co
Bezcenny Ci - Kapitel Ciała.
To wcale nie jest takie łatwe.
Jacek Kaczmarski
21.1.1993
Potęga smaku
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
nasza odmowa niezgoda i upór
mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia
Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono
słano kobiety różowe płaskie jak opłatek
lub fantastyczne twory z obrazów Hieronima Boscha
lecz piekło w tym czasie było jakie
mokry dół zaułek morderców bark
nazwany pałacem sprawiedliwości
samogonny Mefisto w leninowskiej kurtce
posyłał w teren wnuczęta Aurory
chłopców o twarzach ziemniaczanych
bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach
Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana
(Marek Tulliusz obracał się w grobie)
łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
składnia pozbawiona urody koniunktiwu
Tak więc estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie
Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać
kształt architektury rytm bębnów i piszczałek
kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów
Nasze oczy i uszy odmówiły posłuchu
książęta naszych zmysłów wybrały dumne wygnanie
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa
Dziękuję za tekst.
"To wcale nie jest takie łatwe..." - zwłaszcza gdy wojna się jeszcze nie skończyła i gdy wróg nie został jeszcze pokonany...
Co autor miał na myśli? Teksty J. Kaczmarskiego są ponadczasowe...
Kapitel można bez problemu znaleźć na wikipedii, a czym jest ciało chyba wiemy (:D). Najlogiczniejszą interpretacją wydaje się po prostu "głowa" :P
bardzo to ladne wyjasnienie ale akurat na odwrot, termin kapitel w architekturze pochodzi od lacinskiego caput/capita czyli glowa, "glowa" jest pierwotnym znaczeniem tego slowa a wszytkie pokrewne wlacznie z kapitelem, kapitula i kapitalizmem pochodza od niego
Bez znajomości "Potęgi smaku" Herberta ciężko wyłapać sens utworu. Jest to dialog z wierszem Herberta.
Co ciekawe, Gintrowski śpiewał potęgę smaku
Dialog z wierszem , czyli JACEK naśladowcą . ????? . WRAZLIWY UTALENTOWANY PATRIOTA JACEK KACZMARSKI .
@@grazyna5893 nie naśladowcą. Polemizował z Herbertem.
Kolega adin2012 ma rację, ale ja wyjaśnię do końca - kapitel to szczytowa część kolumny w architekturze. A głowa to szczytowa część ciała, więc jakby jego kapitel.
da się jakieś taby do tego załatwić?? :)
Dla mnie to polemika z" Potęgą smaku" , gdzie Herbert każe odmówić, a nie " odłożyć dumną broń odmowy". Okazuje się, że żadna z tych postaw nie jest łatwa. Wszystko zależy od motywacji. Uległość z powodu tchórzostwa godna jest potępienia, ale płynąca z kalkulacji , gdzie stawką jest życie innych, ( np. powstania narodowe), to zupełnie inna sprawa. To rozsądek, który wcale nie jest taki łatwy.
Kapitel jest zwieńczeniem kolumny, tak jak głowa jest zwieńczeniem ciała....ale jak widać nie u każdego.
O, dobrze wiedzieć, aczkolwiek prosta interpretacja pt. "chodzi o bezcenność głowy" i tak działała :P
Kaczmarski vs. Herbert, polemika na wiersze, kto ma rację? Jak dla mnie, te dwa wiersze nie są sobie sprzeczne lecz uzupełniające, lubię oba i prawda jest jakby pośrodku.
JACEK KACZMARSKI nie był UTALENTOWANY nie posiadał talentu obdarowania musiał wzorować lub kopiować innych . Takie odnoszę wrażenie czytając niektóre komentarze. Był UTALENTOWANY przez PANA BOGA OBDAROWANY ,TO JEST NIEPRZECIETNY TALENT, od dziecka wypracowany (ciężka praca) .
@@grazyna5893 dobrze się czujesz?
@@jandzban5898 to jest osoba po czterdziestce w internecie. Nigdy nie wiesz o co jej chodzi.
Nie, "żyj tak, byś zawsze wiedział po co; głowa jest bezcenna" - przynajmniej ja to tak interpretuję (no, jest to może nie tyle interpretacja, co półprodukt, ale chyba wiadomo, o co chodzi :P).
Boś się źle uczepił całego zwrotu....
"Samotną nie pyszń się niemocą,
Nie szukaj zbroi w arsenałach,
Żyj tak byś zawsze wiedział - po co
Bezcenny Ci - Kapitel Ciała." // ...Bezcenna Ci - głowa...
Za dużo wkładałeś. Kapitel, to zwieńczenie po prostu..
Niestety sądziłem, że będzie zakładka "Jacek o utworze..", ale tu niestety nie ma w tym przypadku. Ale myślę, że wystarczy się bardziej wsłuchać.. Powodzenia. :)
zasady i kto je ustala ? (wieczna manipulacja) w duszy odciśnięte,
musi być tylko to, co jest dobre dla duszy, a to, to już wyższa sprawa, a nawet niższa, a nawet....czasem i z czasem subtelna , ale zawsze osiągalna, wystarczy nie słuchać rad na zawsze z zewnątrz, wystarczy raz w ciszy wsłuchać się w siebie, ale nigdy nie zaprzestawać pytać, czy to słuszne, nawet gdy nie złomne, nigdy nie zapominać , że jestem tu i teraz i tylko tyle mogę...
ukraść, albo dać, albo zmienić się 3 razy, i nie.
gdzie jest granica, nie ma jej wcale, ale z 4 strony gdzieś musi być...
czyli jednak ograniczenie, tłumaczy naszą nie najwyższość.
(gdzie tam robotom do nas ;)
a kiedyś w przyszłości:
gdzie tam nam, do robotów,
szukajmy duszy, co nam pozostało ?
A skąd masz? :)
1:55 jak nazywa się ta technika gry?
Bój
pls respond
Herbert - kto zacz?
Poeta - Zbigniew Herbert, przeczytaj wiersz Pan Cogito! Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach...
Dobra, ale w takim razie: "żyj tak bys zawsze wiedział po co; głowa" Co to znaczy, bo nie widzę sensu.
Zasady niewykonalne dla notabli.
to na końcu, "bezcenny ci kapitel ciała""
co to do jasnej cholery znaczy?
Czytaj książki, do jasnej cholery!
Rację zdają się mieć Ci, którzy twierdzą, że jest to polemika z "Potęgą smaku", gdzie Herbert kapitelem ciała określa głowę.
Dla Ukraińsów 04 2022! :(
w
miast czucia polemika intelektualna
Herbert mu nie pasuje, bo Kaczmarski dobrze wiedział co robił własnej córce, co Z NIĄ robił... Autorytet moralny Kaczmarskiego runął, nie oszukujmy się, została smutna polska wersja Jacksona, maskowana słabym moralizatorstwem...
BEZCENNE ......