Cześć :) Nie podam Ci niestety dokładnych namiarów na farby gdyż jak sam wspomniałeś, model ten robiłem wiele lat temu i jeśli nie uwieczniłem farby na filmie to nie przypomnę jej sobie raczej. Jednak starałem się wybierać kolory mniej więcej zgodnie z instrukcją, a ta zaleca żeby butle miały kolor jasnoniebieski. Nie kupowałem specjalnie dokładnie tej barwy, którą podał producent bo zwyczajnie nie miałem na to kasy ;) jednak miałem jakiegoś jasnoniebieskiego Humbrola który wydawał się mieć odpowiednią barwę (na oko, patrząc na zdjęcia innych modeli) - niestety prawdziwy Karaś nie istnieje aby znać barwę na pewno. Kolory foteli to któraś z brązowych Tamek - chyba Nato Brown - aby imitować skórzane obicie, jakiś Sandgelb by imitować brezentowe pasy no i srebrny na oparcie jeśli dobrze pamiętam. Do barw zewnętrznych powierzchni się lepiej przyłożyłem bo zakupiłem zestaw Hataki do polskich samolotów sprzed 2 Wojny Światowej, który zawiera dwa warianty polskiego khaki i odpowiedni odcień szaroniebieskiego na spód skrzydeł.
Chwilę mi zajęło załapanie o co chodzi ;). Reklama niezamierzona, ale może następnym razem wyślę zapytanie ofertowe do pozostałych producentów koncentratu pomidorowego :D
I made couple movies about panel lines. Try playlists on my channel, basically in every series is a movie dedicated to washing techniques. I'm sure you'll find something interesting there :).
Big Modeller okay then i will check some out! The issue is not major, just that when i try to wipe off the excess wash it also removes the ones in panel lines
Maybe the cloth/cotton bud is to moist? First try to wipe the panel line with a dry cloth, only if it doesn't work try to add a drop or two of thinner and touch a paper towel first so it can absorb most of the thinner.
Filmiki są fajnie robione, przyznam że skorzystałem z tego bo miałem wątpliwość jak zmontować środkowy kokpit, ale mam osobiście kilka uwag: 1. po co sklejać cały kokpit przed malowaniem skoro jest tam dużo małych elementów, które łatwiej i lepiej pomalować przed ich przyklejeniem (gaśnice, pasy, fotele itd..) ?, 2. wnętrze Karasia było na ściankach szaroniebieskie a nie khaki, (na pewno nie było to zgodne z instrukcją) 3. byłem ciekaw jak poradzisz sobie z elementami fototrawionymi ale wykorzystałeś ich tylko kilka, a szkoda (były wręgi, schodki dla radiotelegrafisty, mapniki, pasy dla tylnego strzelca czy pokładowy pistolet, 4. osobiście polecam stosowanie zwykłego kleju Tamyia Extra Thin do klejenia elementów fototrawionych - małe elementy w kokpicie świetnie się trzymają i łatwo kleją. Inna sprawa, choć to kwestia gustu, to stosowanie na całej powierzchni ciemnego wash'a do kokpitu. Sam stosuje ale usuwam go przed zaschnięciem aby pozostał tylko w niewielkiej ilości. Ciemne wnętrze to niewidoczne wnętrze.
Fajnie, że film się do czegoś przydał ;) Co do uwag: 1 - można i tak, tu już każdy musi sam zdecydować jak woli, niektórzy lubią najpierw zbudować cały segment a potem malować (głównie pancerniacy ;)) ja staram się zachowywać równowagę pomiędzy tymi modelarskimi filozofiami ;) 2 - zacytuję tylko instrukcję: "Jak do tej pory nie udało się ustalić jak malowane były wnętrza kabin Karasi. Nie zachowała się żadna informacja na ten temat, nie udało się nam również trafić na żadne artefakty. Obserwując zdjęcia można dostrzec, że wnętrze samolotu pomalowane jest jakąś ciemną farbą i NIE JEST TO ANI SREBRNY ANI JASNONIEBIESKI." 3 - do tego zestawu dokupiłem tylko maski na owiewkę, reszta jest prosto z pudełka. 4 - dzięki, spróbuję przy najbliższej okazji :) Co do washa, to już kwestia artystycznej wrażliwości modelarza. Ja też go wycieram, żeby został tylko w zagłębieniach.
Re.3 - na filmie widać że masz cała płytkę fototrawioną i wycinasz z niej pasy?.. Fotomontaż?..;-) Ciekawi mnie jeszcze jak zrobiłeś dolne stanowisko dla strzelca. W instrukcji tego prawie w ogóle niema opisanego i trzeba sie domyślić że należy to wygiąć z płaskiego elementu.... instrukcja jest niestety do dopracowania.
Ta płytka fototrawiona jest częścią zestawu. Użyłem wszystkich części, które były do tego przewidziane. Nie ma na niej ani wręg ani schodków ani pozostałych części, które wymieniłeś. Co do stanowiska dolnego strzelca, to jeszcze nie robiłem tej części, ale z tego co widziałem to faktycznie jest to płaski element, który trzeba wygiąć wzdłuż przygotowanych rowków.
Ok masz inną wersje płytki...teraz przyjrzałem się co widać w 01.00 minucie filmu. Ja też mam z boxa ale bardziej rozbudowaną. Wrzucę na fb fotki to porównasz jak mnie to wyszło.
Świetna robota. Zwłaszcza suchopędzlowanie. Trochę się bałem o pasy na fotelach, niemniej poradziłeś sobie znakomicie. Ale wiek zestawu już trochę widać, te koła trymera mogły by być fototrawione. ;)
Zwłaszcza, że pewnie prawie wcale nie będzie go widać. PS: spróbuj kiedyś przetestować Oilbrusher Starship Filth. Moim zdaniem lepiej działa, niż zwykły czarny wash. ;)
A pewnie, jak tylko się nadarzy okazja :) Myślałem raczej o rozbudowaniu palety farb olejnych, ale widzę że na rynku jest kilka fajnych gotowych olejnych specyfików do washowania :).
Jak oglądam te filmy to od razu chce mi się modele sklejać, jakaś magia..
To trzeba zakasać rękawy i kleić, zanim przejdzie ochota ;)
The instrument panel looked great. Impressive application of decals.
I had some struggle with those decals but everything ended well :)
Thanks for your work...!!! full respect from South Korea...!!!
Thanks mate :)
Dzień dobry rozumiem że było to 6 lat temu ale czy mógłby pan powiedzieć jakich farb pan użył głównie na tych małych butlach i kolor foteli i pasów.
Cześć :)
Nie podam Ci niestety dokładnych namiarów na farby gdyż jak sam wspomniałeś, model ten robiłem wiele lat temu i jeśli nie uwieczniłem farby na filmie to nie przypomnę jej sobie raczej.
Jednak starałem się wybierać kolory mniej więcej zgodnie z instrukcją, a ta zaleca żeby butle miały kolor jasnoniebieski. Nie kupowałem specjalnie dokładnie tej barwy, którą podał producent bo zwyczajnie nie miałem na to kasy ;) jednak miałem jakiegoś jasnoniebieskiego Humbrola który wydawał się mieć odpowiednią barwę (na oko, patrząc na zdjęcia innych modeli) - niestety prawdziwy Karaś nie istnieje aby znać barwę na pewno.
Kolory foteli to któraś z brązowych Tamek - chyba Nato Brown - aby imitować skórzane obicie, jakiś Sandgelb by imitować brezentowe pasy no i srebrny na oparcie jeśli dobrze pamiętam.
Do barw zewnętrznych powierzchni się lepiej przyłożyłem bo zakupiłem zestaw Hataki do polskich samolotów sprzed 2 Wojny Światowej, który zawiera dwa warianty polskiego khaki i odpowiedni odcień szaroniebieskiego na spód skrzydeł.
Dziękuje
Beautiful work!
Usaste H81 para el interior?
Seria bueno que compartieras numeros y equivalencias y marca de pintura
Cześć kolego
Do wnętrz użyłem farby Hataka Light Polish Khaki HTK-C011.
Pozdrawiam :)
@@Big-Modeller Gracias por el tip
Excelente tu trabajo 👍👍 salúdos 🤝
Dawtona, spróbujesz - pokochasz. Piękna robota suchym pędzlem.
Chwilę mi zajęło załapanie o co chodzi ;).
Reklama niezamierzona, ale może następnym razem wyślę zapytanie ofertowe do pozostałych producentów koncentratu pomidorowego :D
Your videos are very informative and helpful
Thanks. I'm glad you think so :).
Can you give tips on how to do panel lines on planes? Im struggling to do them on my models using a wash
I made couple movies about panel lines. Try playlists on my channel, basically in every series is a movie dedicated to washing techniques. I'm sure you'll find something interesting there :).
Big Modeller okay then i will check some out! The issue is not major, just that when i try to wipe off the excess wash it also removes the ones in panel lines
Maybe the cloth/cotton bud is to moist? First try to wipe the panel line with a dry cloth, only if it doesn't work try to add a drop or two of thinner and touch a paper towel first so it can absorb most of the thinner.
Big Modeller well maybe, ill try that tomorrow! Does the wash need any thinning? Its a vallejo black wash
I don't think so. I used pre-prepared washes (AK one) and it needed only a thorough shake before using.
Jak zwykle świetny nie moge sie doczekać konca
Dzięki, ja też :)
Świetna robota
Filmiki są fajnie robione, przyznam że skorzystałem z tego bo miałem wątpliwość jak zmontować środkowy kokpit, ale mam osobiście kilka uwag: 1. po co sklejać cały kokpit przed malowaniem skoro jest tam dużo małych elementów, które łatwiej i lepiej pomalować przed ich przyklejeniem (gaśnice, pasy, fotele itd..) ?, 2. wnętrze Karasia było na ściankach szaroniebieskie a nie khaki, (na pewno nie było to zgodne z instrukcją) 3. byłem ciekaw jak poradzisz sobie z elementami fototrawionymi ale wykorzystałeś ich tylko kilka, a szkoda (były wręgi, schodki dla radiotelegrafisty, mapniki, pasy dla tylnego strzelca czy pokładowy pistolet, 4. osobiście polecam stosowanie zwykłego kleju Tamyia Extra Thin do klejenia elementów fototrawionych - małe elementy w kokpicie świetnie się trzymają i łatwo kleją.
Inna sprawa, choć to kwestia gustu, to stosowanie na całej powierzchni ciemnego wash'a do kokpitu. Sam stosuje ale usuwam go przed zaschnięciem aby pozostał tylko w niewielkiej ilości. Ciemne wnętrze to niewidoczne wnętrze.
Fajnie, że film się do czegoś przydał ;)
Co do uwag:
1 - można i tak, tu już każdy musi sam zdecydować jak woli, niektórzy lubią najpierw zbudować cały segment a potem malować (głównie pancerniacy ;)) ja staram się zachowywać równowagę pomiędzy tymi modelarskimi filozofiami ;)
2 - zacytuję tylko instrukcję: "Jak do tej pory nie udało się ustalić jak malowane były wnętrza kabin Karasi. Nie zachowała się żadna informacja na ten temat, nie udało się nam również trafić na żadne artefakty. Obserwując zdjęcia można dostrzec, że wnętrze samolotu pomalowane jest jakąś ciemną farbą i NIE JEST TO ANI SREBRNY ANI JASNONIEBIESKI."
3 - do tego zestawu dokupiłem tylko maski na owiewkę, reszta jest prosto z pudełka.
4 - dzięki, spróbuję przy najbliższej okazji :)
Co do washa, to już kwestia artystycznej wrażliwości modelarza. Ja też go wycieram, żeby został tylko w zagłębieniach.
Re.3 - na filmie widać że masz cała płytkę fototrawioną i wycinasz z niej pasy?.. Fotomontaż?..;-)
Ciekawi mnie jeszcze jak zrobiłeś dolne stanowisko dla strzelca. W instrukcji tego prawie w ogóle niema opisanego i trzeba sie domyślić że należy to wygiąć z płaskiego elementu.... instrukcja jest niestety do dopracowania.
Ta płytka fototrawiona jest częścią zestawu. Użyłem wszystkich części, które były do tego przewidziane. Nie ma na niej ani wręg ani schodków ani pozostałych części, które wymieniłeś.
Co do stanowiska dolnego strzelca, to jeszcze nie robiłem tej części, ale z tego co widziałem to faktycznie jest to płaski element, który trzeba wygiąć wzdłuż przygotowanych rowków.
Ok masz inną wersje płytki...teraz przyjrzałem się co widać w 01.00 minucie filmu. Ja też mam z boxa ale bardziej rozbudowaną. Wrzucę na fb fotki to porównasz jak mnie to wyszło.
Chętnie obejrzę :)
Świetna robota. Zwłaszcza suchopędzlowanie. Trochę się bałem o pasy na fotelach, niemniej poradziłeś sobie znakomicie. Ale wiek zestawu już trochę widać, te koła trymera mogły by być fototrawione. ;)
Oj tam oj tam, nie szukaj dziury w całym, koło jest spoko ;)
Zwłaszcza, że pewnie prawie wcale nie będzie go widać. PS: spróbuj kiedyś przetestować Oilbrusher Starship Filth. Moim zdaniem lepiej działa, niż zwykły czarny wash. ;)
A pewnie, jak tylko się nadarzy okazja :) Myślałem raczej o rozbudowaniu palety farb olejnych, ale widzę że na rynku jest kilka fajnych gotowych olejnych specyfików do washowania :).
Zarąbisty !!!!
Dzięks :)
Wspaniały
Dzięki :)
I never knew you speak polish and I'm polish but can't write
Yep, Polish is my first language, but I understand English as well so feel free to use whichever language is more convenient to you :).