Programowanie PLC _ Transport część1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 12

  • @ukaszgie6820
    @ukaszgie6820 7 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota.
    Czekam na więcej.
    Pozdrawiam.

  • @RafalJan88
    @RafalJan88 5 ปีที่แล้ว +3

    Kurs to to nie byl a raczej opisanie wykonywanych czynności..

  • @tomitom630
    @tomitom630 4 ปีที่แล้ว

    wielka szkoda, że to nie w TIA portalu ....

  • @tomitom630
    @tomitom630 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Mam pytanie odnośnie tego kodu. Wszystko jest dla mnie jasne poza jedną rzeczą. Chodzi o wartości w Inputach NextCVFree oraz StartIn. Przeciez domyslnie sa one false.... w kodzie nie jest nic napisane zeby zmienialy wartosc, są tylko jako zadeklarowane jako wejścia. Wiec jak to moze dzialac ? Przepisalem też kod dla testu i nic nie ruszy bo pierwszy network stoi na NextCVFree.... Fajny kanał gratuluję czekam na jakąś odpowiedź

    • @mateczek
      @mateczek  4 ปีที่แล้ว

      przy wywołaniu call fb310,db1. Każdy input, output, czy zmienna statyczna ma swoją reprezentację w bloku danych DB1 więc można je adresować przez podanie ich adresu na sztywno. zapodaj.net/99e46b05a2574.png.html. W Tia Portal Takie coś jest dosępne po wyłączeniu optymalizacji bloku danych.

    • @tomitom630
      @tomitom630 4 ปีที่แล้ว

      @@mateczek dzieki wielkie

  • @angelikabelica9680
    @angelikabelica9680 5 ปีที่แล้ว

    Czy każdy network to osobny sterownik? Podobno w jednym cyklu pracy sterownika PLC nie może on zmienić wartości jakiejś zmiennej, czy obrazu wejść. Czy realizacja jednego bloku to jeden cykl?

    • @mateczek
      @mateczek  5 ปีที่แล้ว +1

      sterownik czyta wejścia, wykonuje program, zapisuje wyjścia. (Tą sekwencję można nazwać cyklem sterownika) A odczytany , na początku cyklu sterownika, stan wejść faktycznie nie zmienia się w trakcie trwania tegoż cyklu. Co do innych zmiennych takich ograniczeń nie ma. Jak coś zapisujesz to stany zmieniają się w momencie zapisu (każda następna instrukcja już korzysta ze zmienionego stanu).
      W sterowniku siemensa z automatu cyklicznie wywołuje się blok OB1 i twój cały program jest w tym bloku. (W OB1 umieszczasz swoje funkcje i bloki funkcyjne). (Są jeszcze bloki przerwań i czasowe ale to do specjalnych zastosowań).Można przyjąć, że w sterownikach siemensa realizacja bloku OB1 to jeden cykl.
      Sterownik to komputer, który wykonuje program (jest jeden). Podział na networki jest tylko organizacyjny (Tylko po to by w języku drabinkowym się kod jakoś oddzielał). Podział na networki nie ma żadnego znaczenia. Poza utrudnieniami edycyjnymi. Program i tak wykonuje się instrukcja po instrukcji.
      Pozdrawiam mateczek

    • @piotrkurp4817
      @piotrkurp4817 5 ปีที่แล้ว

      @@mateczek nie zgodze sie z tym co piszesz Jezyk LAD w kazdym PLC dziala tak samo. czy to siemens czy allan bradley czy berck-hoff itd zasada jezyka jest prosta gdyz plc jako uklad mikroprocesorowy zawsze czyta caly jezyk binarnie od poczatku do samego konca.a networki sa dla programisty zeby mogl poprawnie utwozyc zakladana logike. Kompilator i tak utwozy kod w pozadku takim jaki pisalismy i tak zostanie utwozony.

  • @krzysztofk7413
    @krzysztofk7413 6 ปีที่แล้ว

    proszę wolniej

  • @andr27
    @andr27 3 ปีที่แล้ว

    troche bezużyteczne mówienie co robisz bez rysunku, szkicu bądź zdjęć tego do czego to będzie zaimplementowane. Takie pjerdolomento by coś było. To raport z tego co zrobiłeś bez walorów dydaktycznych

    • @mateczek
      @mateczek  3 ปีที่แล้ว +1

      przecież jest symulacja to coś więcej niż tylko rysunek!!! To wszystko jest uruchomione po-koleii na filmie th-cam.com/video/0mK6iSVs4eA/w-d-xo.html to jest wstęp do tuto-riala cały tutorial jest w playliście. Zrobiłem jak umiałem nie biorę za to pieniędzy ani nie zmuszam do oglądania nawet reklam nie ma :) bo za mały ze mnie youtuber.