U mnie ten luz jest spooory, nie mierzyłem ale lekko 2-3mm przy frezowaniu się zdziwiłem, że różnica między przejazdami to 2-3mm - poprostu na przejeździe powrotnym podbiło frez do góry i tak już sobie jechał. Na szybko da się to "zablokować" podkładką pod śrubą wrzeciona która opiera śrubę o koła pasowe(?) od góry. Ale wtedy mamy ograniczenie mocne wysuwu, I za każdym razem trzeba to ręcznie blokować/dociągać. Pozdr.
Aaa dodam jedynie, że zośkę kupiłem niedawno (1-2msc) i nie ma problemu blokowania pinoli, po odblokowaniu łądnie wszystko chodzi i nic się nie blokuje.
Bardzo fajny materiał 👍🤟 też pracuję sobie na Zośce. Po małych modyfikacjach - pełny wałek kolumny, łożysk, liniały + liniał wrzeciona, wyregulowania wszystkiego bardzo fajna domowa wiertarko-frezarka 😎🤟👍 pozostaje jeszcze tylko falownik i będzie mega super
BTW to mogę Ci podesłać zdjęcia z modyfikacji jakie zrobiłem np. Wydrukowałem sobie mocowanie do pinoli na liniał proste zwykłe rozwiązania trwają najdłużej 😊🤣
@@marekolej9772 o panie, ja mam takie liniały ino jeszcze nie znalazłem czasu na ich montaż:D Jakbyś mogł podesłać zdjecia a najlepiej plik:P to bym też sobie druknął:P corpha76lon@gmail.com
Witaj Marku. Moja zośka zakupiona w tym roku ma tez modyfikacje jakie proponował Adam. Ale nadal mam problem- w czasie frezowania powierzchni (frez 40mm z 4 ostrzami zwęglika0) uszkodziły się wszystkie płytki , zostały wyszczerbione. Nie wiem co jest przyczyną. Zauważyłem luz na pinioli a wałek zębaty na regulacji wysokości oraz luz na napędzie wrzeciona czyli wieloklinie. Jeżeli możesz coś doradzić to proszę napisz.
Witam, bardzo pomocny materiał. Dobrze, że są ludzie dzielący się swoimi sposobami an ulepszenie różnych maszyn domowego użytku. Chciałem zapytać, czy ma pan jakiś sposób na likwidację luzu na całej pinoli. W mojej wiertarce występuje taki luz i podczas wiercenia głębszych otworów, jest to uciążliwe, gdyż otwór wychodzi po skosie. Pozdrawiam.
This Old Adam hehe :-) Jak byś wymieniał te łożyska we wrzecionie na stożkowe to jak nie będzie pasujących to zawsze można dorobić tuleję. I przydało by się dorobić dekielki z kalamitkami bo cały olej /smar z łożysk po pewnym czasie znajdzie się gdzieś na dole.
Niedawno dokonałem modyfikacji wrzeciona w sposob podobny jak kolega z filmu. Jak juz wspominalem w ktoryms z komentarzy głównym powodem ingerwncji w moim przypadku bylo to ze gniazda łożysk byly zbyr luźne. Co prawda jestem amatorem ale mam kilka spostrzeżeń. Do kasowania luzu nie nadaje sie nakretka ze skokiem wiekszym niz 1mm, bo tylko taki ledwo przechodzi przez wieloklin. Ja zastosowałem 2 nakretki lożyskowe km4. Jest dosyć problematyczne zakontrowanie tych nakrętek z powodu słabej dostępności, sa gleboko schowane, ja poradziłem sobie tak ze w pinoli na wysokosci pierwszej nakretki zrobiłem gwintowany otwor chyba m5 i wkrecajac śrubę blokowalem ta nakretke położona głębiej, aby dokrecic ta górną. Odpowiednie ustawienie nie jest łatwe ale jest wykonalne. Nastepna sprawa zakładając łożyska skośne warto wykonac podtoczenia w pinoli tak aby później w razie potrzeby wymiany lozysk bylo za co uchwycic te pierscienie zewnetrze lozysk. Do zabezpieczenia łożysk użyłem simeringow odpowiedni rozmiarach. I przyznam ze gdyby nie Adam to pewnie nie wykonał bym tej modyfikacji, wsumie to pewnie nie miał bym tej wiertarki, i pewnie bym nie frezował:)
Jeżeli chodzi o kamienie blokujące pinole to widziałem kiedyś rozwiązanie że w jednym kamieniu jest lewy gwint a w drugim prawy. Przez jeden kamień śruba przechodziła na wylot i była zamontowana dźwignia do kręcenia śrubą. Całość działała na zasadzie śruby rzymskiej. Kręcąc w prawo kamienie były ściskane a kręcąc w lewo kamienie były odpychane od siebie.
U mnie też kamienie trzymały po poluzowaniu. Tak samo było na kolumnie jak i pinoli. Wyjąłem kamienie, wyczyściłem, wyczyściłem otwory z resztek farby, posmarowałem olejem i problem z zacinaniem jest jakby mniejszy. Druga sprawa jest taka, że chyba trochę dopasuję kamienie do kształtu pinoli, bo są tak krzywe że powierzchnia styku jest bardzo mała co powoduje, że przy kasowaniu luzu pinoli lekkim (powtarzam lekkim) dokręcaniem kamieni, pinola chodzi z dużym oporem. Jak nie poprawię, to kamienie szybko też wyryją brzydką bruzdę w pinoli. Uważam że za blokowanie się kamieni jest też odpowiedzialne właśnie złe przyleganie do powierzchni pinoli. Pozdro!
Tak w temacie ZX7016. Ceny systematycznie rosną. W 2014r. moja wersja (jeszcze bez wyłącznika w obudowie pasków i przy osłonie wrzeciona - na szczęście) kosztowała 1100zł, teraz ponad 2k!
No nie wiem mi płaca od zeszłego roku wzrosła o 100zł a zośka jak jeszcze z miesiąc temu była za jakieś 2100zł na stronie MTP to teraz kosztuje 2899zł najtańsza jaką znalazłem. Szkoda bo chciałem sobie sprawić taką ale 3000 chyba nie dam...
Czekałem na ten odcinek. W moim egzemplarzu luz jest podobny, nie mierzyłem czujnikiem ale jest wyczuwalny. Nie robilem z tym jeszcze nic. Dodatkowy problem jaki zauwazylem to ze łozyska sa dosyc luźno spasowane w pinoli tzn luz jest nie wyczuwalny ale po ściągnięciu segera dalem rade wyciagnac wrzeciono w rekach. Co do kamieni to na poczatku bylo ok. Ale problem sie juz pojawił i chyba sie pogłębia, rozwiazane jest to tak samo jak w Twojej maszynie . Drazni mnie jescze jedna spawa a mianowicie stukanie pochodzące prawdopodobnie z wieloklina gdy maszyna pracuje bez obciążania a paski klinowe sa napięte tak aby nie slizgały. Przy wierceniu ustępuje, jak poluzuje paski tez . Nie mam pomysłu co z tym zrobic. Wydaje mi sie ze winne może byc mocowanie kola pasowego ktore odchyla sie troche przy napinaniu pasków i moze występować jakas nieosiowość Dzieki za film:)
@@AdamMaszynotwor wydaje mi sie ze powodem tego ze kamienie sie zaciskaja moze byc to ze ścięte sa pod złym kątem i blokują sie tak jak by byl wbijany klin pomiędzy pinole a korpus. A otwor w ktorym sie znajdują ma chropowata powierzchnie co dodatkowo zwieksza tarcie i po zluzowaniu docisku kamienie pozostają " wbite". Dzisiaj dla próby wygladzilem ten otwor drobnym papierem wodnym i i dalem tam oleju... problem ustąpił, tylko ciekawe na jak długo.
Ola meu amigo Adam!!! Também tenho este problema com minha furadeira de bancada folga aí o trabalho com precisão fica afetado!!! Obrigado pelo trabalho!!! Grande abraço do seu amigo aqui do Brasil!!! Atenciosamente João Carlos
Cześć Adam, ja w zosii którą mam po Tobie ostatnio zmieniłem łożyska na stożkowe, podtoczyłem jak na filmie, nagwintowałem wrzeciono i skręciłem dwoma nakrętkami. Osłonę łożyska dorobiłem z dętki rowerowej.
Niestety mam ten sam problem z blokadą pinoli. Ja odblokowuje stukając delikatnie młotkiem w śrubę zaciskającą te kamienie. Z tego co widzę to próbowałeś dać sprężynę miedzy te kamienie ale z mizernym skutkiem co? Ja mam wersje 3F, i nie wiedzieć czemu w niej nie było oświetlenia... ale domontowałem sobie bez problemu. Mówiłeś kiedyś że masz jakiś fajny patent na przerobienie tego ramienia od posuwu pinoli na jakąś dokładniejszą wersje (ślimakową?). Fajnie by było jakbyś znalazł kiedyś czas na to :P
Cześć. Zainspirowany filmem sprawdziłem jakie mam wrzeciono w swojej z 2014 roku. Wygląda na to że co najmniej od 2014r. nie było modyfikacji, bo wszystko jest tak jak w mojej. U mnie między kamieniami nie ma sprężynki, ale nic się nie zacina i nigdy nie miałem z tym problemu. Kamienie zeszlifowane na płasko i praktycznie po 6 latach nie zniszczyły pinoli i ciągle są płaskie - może teraz robią z bardziej miękkiego materiału?
Nad kamieniami się już zastanawiałem żeby je dopasować do płaszczyzny pinoli. Klinuje mi się masakrycznie. Chyba wytoczę nowe i je wymienię. Jeszcze nie wiem jak, ale już mam kilka koncepcji. Kluczowe będzie zdjęcie dokładnego wymiaru od osi pinoli do osi śruby dociągającej kamienie. Czy zwykła stal S355 będzie dobra, czy za twarda? Skoro pinola jest zrobiona ze zwyłej stali, to wolałbym żeby bardziej zużywały się kamienie. A może zrobić je z mosiądzu? Mam też koncepcję na doszlifowanie na oko, jakimś dremlem na tusz. Zawsze to lepiej niż jest teraz. Wrzeciono też mam w planach przerobić na łożyska skośne. Póki co luzy wzdłużne mam małe 0,17 ale mogłoby być lepiej, bo szkoda drogich frezów - dwa już wyszczerbiłem. Niestety w gwintowaniu na tokarce jestem w przedszkolu. Sie poćwiczy, sie zrobi. ;)
Co do blokowania pinoli to wydaje mi się że po prostu otwór w którym się porusza nie pozwala na poluzowanie. Spróbuj testowo po zablokowaniu i wyluzowanie puknąć w oś blokady z obu stron - jeżeli mam rację powinna odblokować pinole.
A co zrobic z luzem na zębach pinoli ? U mnie w nowej Zośce jest spory luz osiowy, widzę u ciebie po zablokowaniu też masz luz ale minimalny , u mnie to około 1mm. Uciążliwe to, ciężko nanieść poprawkę po frezowaniu plaszczyzny. A co do blokady myślę że wystarczy między dwoma klinami wstawić sprężynkę wcześniej powiększając otwory na nią przez którą będzie przechodziła śruba. A kliny raczej muszą być bo jak zrobisz pół okrągłe dopasowane do pinoli to będzie trzeba użyć większej siły przy ściskaniu tak mi się wydaje.
@@AdamMaszynotwor z tymi tulejami mimośrodowymi dobry pomysł , pomyśle nad tym ale będę musiał komuś to zlecić. A z klinami to faktycznie masz rację jeden klin bardziej złapie i odepchnie tego drugiego. Niewiem spróbuję wypolerować gniazdo i te kliny i nasmarować wtedy zobacze , a może zrobić kliny z innego materiału lub jeden klin na sztywno i jakby jeden klinowal ? To sprężynka by zdala egzamin
Dla zainteresowanych z tą blokadą klinów , po wypolerowaniu ich papierkiem i pasta polerską i gniazda, dobrym przesmarowaniu już 4 miesiące robię na niej i się nie zacina płynnie puszcza wraca
Z kamieniami mam to samo (żółty ZX) trzeba jeb#$ żeby odblokować. Jest na płasko i NIE ma tych sprężyn. - Poprawiałem to na pół okrągło i trochę lepiej ale itak trzeba jebn@c U siebie trochę podtaczałem wrzeciono pod inne łożyska oraz dorabiałem tulejki. - złączone na połączenie zimno gorącą z gwintem (tulejka nagwintowana nałozona na ori bierznie tylko tulejkka 3 setki mniejsza le była grzana a wrzeciono mrozone) - złożone na na łożyskach skośnych. Do tego nakrętka na łożysko przy wieloklinie. Bylo by spoko ale zwiększyłem lekko bicie na długich narzędziach bo nie mam idealnej osiowości choć starałem się to zrobić precyzyjnie
Jaki rozmiar ma wrzeciono z tej wiertarki - moje się niestety rozleciało i szukam jakiegoś zamiennika . Ja posiadam o przekroju 60 mm i długości 276 mm.
Jak zwykle to bywa wszystko zależy od wszystkiego; jaka lampa, jak ustawiona maska, jak blisko lampy siedzisz. Prawie zawsze da się to ustawić żeby nie przeszkadzało.
@@AdamMaszynotwor Witaj Adamie. Czytam wszystkie posty i widzę że usilnie niechcesz podać nikomu namiarów na Krzysztafa. Może lepiej gdy by on sam zdecydował.
@@AdamMaszynotwor Jeszcze jedno.Dzięki twoim programom kupiłem tą wiertarkę ZX7016, z którą nie mogę sobie poradzić, bo co rusz to problem. W moim egzemplarzu nic nie jest tak jak powinno być. Żadne próby poprawienia, jakości nie dają rezultatu, to wyjątkowa niedoróbka i bubel, ale kupiłem to i muszę tego używać.
@@AdamMaszynotwor Niestey sprzedawca stwierdził, że on nie ma wpływu na luzy. Towar Sprzedaje nawet go nie rozpakowując. Reklamacje do wroducenta, czyli do Chińczyka
Witaj Adamie. Pięknie dziękuję za pomoc w opanowaniu frezowania na Zośce, nie jestem tokarzem ani frezerem - uczę się, jako hobbista. Spieram w miarę możliwości twój kanał i warsztat, ale robię to na konto, bo nie mam karty. Twoje rady i filmiki bardzo mi pomagają, ale ciągle mam problemy z ZX7016. Po wprowadzeniu poprawek na wrzecionie okazuje się, iż pozostaje luz na pinioli. Jeżeli zablokuję ją kamieniami jest lepiej. Bez blokowania nie da się frezować, - co można z tym zrobić? Było by mi łatwiej tłumaczyć telefonicznie ale pewnie nie prowadzisz takich porad. Przepraszam z się naprzykrzam ale dla emeryta to jest zajęcie” jak woda życia”.@@AdamMaszynotwor
Cześć Adam mam pewien problem Może był byś w stanie mi pomóc. Mam pewien element do wykonania, jest to tulejka (łożysko ślizgowe) do pompy wody do zmywarki. Klient dostarczył mi detal na wzór i chce żeby wykonać to z tego samego materiału. Jednak nie wiem co to za materiał. Może jesteś w stanie rozpoznać co to za materiał? Podeślij jakiegoś maila to wyślę zdjęcia tego detalu. Pozdrawiam
@@maciex2008 mnie chodzi o zidentyfikowanie konkretnego detalu A nie z czego można go wykonać. Klient chce żeby był detal wykonany z tego samego materiału i o takich samych wymiarach ( jak by było można zrobić to z dowolnego materiału to zrobił bym to ze stali bo cena i dostępność jest na wycìgnienie ręki ) tak że to musi być ten sam materiał.
Kleszczą się w obudowie bo są krótkie, bo muszą, bo nie ma tam zbyt wiele miejsca bo to mała maszyna i zbyt niedokładnie spasowane, sprężyna zbyt słaba i nie jest w stanie odbić ich spowrotem, zaprawienie na półokrągło skróci je jeszcze bardziej ale oszczędzi powierzchnię na pinoli i będzie bardziej cywilizowane ale nic nie da żeby wracały na swoje miejsce. Dużo bo🤣
za cene tej zx kupił byś ws16 wyremontował i doposażył tam wrzeciono ma kasowanie luzu przez nakretke i łozysko oporowe oryginalnie nic nie trzeba przerabiac
Ty się nie przejmuj zasięgami. Prawda jest taka, że takie treści i tak nie są promowane przez algorytmy. Jak byś chciał zasięgi to sobie wylej wiadro chłodziwa na głowę, bo współcześnie YT i nie tylko promuje tylko bezwartościowy syf a dobre materiały merytoryczne nie są w cenie.
@@AdamMaszynotwor Wszystkie treści masz zajebiste. Tyle trzeba przyznać. Nie ma znaczenia czy CNC czzy budowa maszyn czy cokolwiek innego. Jest różnorodność i to jest super
Dokładnie, basenik z chłodziwem i skaczące w to friże i inne ekłipy, to by miało wyświetlenia. Niestety bardzo komuś zależy na propagowaniu marnotrawienia czasu na oglądanie takich amebotwórczych treści.
@@kolbakolba Problem bierze się z tego, że promowanie wymaga zasobów. Bardziej opłaca się w związku z tym promowanie tego co ludzie chętniej (statystycznie) oglądają czyli to na czym można więcej zgarnąć kasy z reklam itd. I tak większość odbiorców gównianych treści powoduje, że mniejszość szukająca treści merytorycznych nie dostaje ich tylko to gówno.
Z niecierpliwością czekam na kolejne filmy o modernizacji Zośki😁
super film. Pozdrawiam serdecznie Adam
U mnie ten luz jest spooory, nie mierzyłem ale lekko 2-3mm przy frezowaniu się zdziwiłem, że różnica między przejazdami to 2-3mm - poprostu na przejeździe powrotnym podbiło frez do góry i tak już sobie jechał. Na szybko da się to "zablokować" podkładką pod śrubą wrzeciona która opiera śrubę o koła pasowe(?) od góry. Ale wtedy mamy ograniczenie mocne wysuwu, I za każdym razem trzeba to ręcznie blokować/dociągać. Pozdr.
Aaa dodam jedynie, że zośkę kupiłem niedawno (1-2msc) i nie ma problemu blokowania pinoli, po odblokowaniu łądnie wszystko chodzi i nic się nie blokuje.
Bardzo fajny materiał 👍🤟 też pracuję sobie na Zośce. Po małych modyfikacjach - pełny wałek kolumny, łożysk, liniały + liniał wrzeciona, wyregulowania wszystkiego bardzo fajna domowa wiertarko-frezarka 😎🤟👍 pozostaje jeszcze tylko falownik i będzie mega super
Troszkę roboty i czekania na Aliexpress i jest git 😂 ale spokojnie Adam Ty już miałeś kilka Zosiek i każda prędzej czy później była dopieszczona 👍🤟
BTW to mogę Ci podesłać zdjęcia z modyfikacji jakie zrobiłem np. Wydrukowałem sobie mocowanie do pinoli na liniał proste zwykłe rozwiązania trwają najdłużej 😊🤣
@@marekolej9772 o panie, ja mam takie liniały ino jeszcze nie znalazłem czasu na ich montaż:D Jakbyś mogł podesłać zdjecia a najlepiej plik:P to bym też sobie druknął:P corpha76lon@gmail.com
Witaj Marku. Moja zośka zakupiona w tym roku ma tez modyfikacje jakie proponował Adam. Ale nadal mam problem- w czasie frezowania powierzchni (frez 40mm z 4 ostrzami zwęglika0) uszkodziły się wszystkie płytki , zostały wyszczerbione. Nie wiem co jest przyczyną. Zauważyłem luz na pinioli a wałek zębaty na regulacji wysokości oraz luz na napędzie wrzeciona czyli wieloklinie. Jeżeli możesz coś doradzić to proszę napisz.
Dzięki za cenny materiał.
Witam, bardzo pomocny materiał. Dobrze, że są ludzie dzielący się swoimi sposobami an ulepszenie różnych maszyn domowego użytku.
Chciałem zapytać, czy ma pan jakiś sposób na likwidację luzu na całej pinoli. W mojej wiertarce występuje taki luz i podczas wiercenia głębszych otworów, jest to uciążliwe, gdyż otwór wychodzi po skosie.
Pozdrawiam.
Filmy z Zośka zawsze 👍👍👍
This Old Adam hehe :-) Jak byś wymieniał te łożyska we wrzecionie na stożkowe to jak nie będzie pasujących to zawsze można dorobić tuleję. I przydało by się dorobić dekielki z kalamitkami bo cały olej /smar z łożysk po pewnym czasie znajdzie się gdzieś na dole.
Niedawno dokonałem modyfikacji wrzeciona w sposob podobny jak kolega z filmu. Jak juz wspominalem w ktoryms z komentarzy głównym powodem ingerwncji w moim przypadku bylo to ze gniazda łożysk byly zbyr luźne. Co prawda jestem amatorem ale mam kilka spostrzeżeń.
Do kasowania luzu nie nadaje sie nakretka ze skokiem wiekszym niz 1mm, bo tylko taki ledwo przechodzi przez wieloklin. Ja zastosowałem 2 nakretki lożyskowe km4. Jest dosyć problematyczne zakontrowanie tych nakrętek z powodu słabej dostępności, sa gleboko schowane, ja poradziłem sobie tak ze w pinoli na wysokosci pierwszej nakretki zrobiłem gwintowany otwor chyba m5 i wkrecajac śrubę blokowalem ta nakretke położona głębiej, aby dokrecic ta górną. Odpowiednie ustawienie nie jest łatwe ale jest wykonalne.
Nastepna sprawa zakładając łożyska skośne warto wykonac podtoczenia w pinoli tak aby później w razie potrzeby wymiany lozysk bylo za co uchwycic te pierscienie zewnetrze lozysk.
Do zabezpieczenia łożysk użyłem simeringow odpowiedni rozmiarach.
I przyznam ze gdyby nie Adam to pewnie nie wykonał bym tej modyfikacji, wsumie to pewnie nie miał bym tej wiertarki, i pewnie bym nie frezował:)
Jeżeli chodzi o kamienie blokujące pinole to widziałem kiedyś rozwiązanie że w jednym kamieniu jest lewy gwint a w drugim prawy. Przez jeden kamień śruba przechodziła na wylot i była zamontowana dźwignia do kręcenia śrubą. Całość działała na zasadzie śruby rzymskiej. Kręcąc w prawo kamienie były ściskane a kręcąc w lewo kamienie były odpychane od siebie.
U mnie też kamienie trzymały po poluzowaniu. Tak samo było na kolumnie jak i pinoli. Wyjąłem kamienie, wyczyściłem, wyczyściłem otwory z resztek farby, posmarowałem olejem i problem z zacinaniem jest jakby mniejszy. Druga sprawa jest taka, że chyba trochę dopasuję kamienie do kształtu pinoli, bo są tak krzywe że powierzchnia styku jest bardzo mała co powoduje, że przy kasowaniu luzu pinoli lekkim (powtarzam lekkim) dokręcaniem kamieni, pinola chodzi z dużym oporem. Jak nie poprawię, to kamienie szybko też wyryją brzydką bruzdę w pinoli. Uważam że za blokowanie się kamieni jest też odpowiedzialne właśnie złe przyleganie do powierzchni pinoli. Pozdro!
Zosi nie mam i raczej mieć nie będe, ale film obejrzałem z przyjemnością!
Tak w temacie ZX7016. Ceny systematycznie rosną. W 2014r. moja wersja (jeszcze bez wyłącznika w obudowie pasków i przy osłonie wrzeciona - na szczęście) kosztowała 1100zł, teraz ponad 2k!
No nie wiem mi płaca od zeszłego roku wzrosła o 100zł a zośka jak jeszcze z miesiąc temu była za jakieś 2100zł na stronie MTP to teraz kosztuje 2899zł najtańsza jaką znalazłem. Szkoda bo chciałem sobie sprawić taką ale 3000 chyba nie dam...
@@diabeczarny2195 masz rację;)
Świetny materiał. Pozdrawiam
8:00 u mnie kamienie też trzymają. Mam taką samą wersję tylko bez przełącznika i żarówki.
Super film , pozdrawiam 😁
Czekałem na ten odcinek. W moim egzemplarzu luz jest podobny, nie mierzyłem czujnikiem ale jest wyczuwalny. Nie robilem z tym jeszcze nic. Dodatkowy problem jaki zauwazylem to ze łozyska sa dosyc luźno spasowane w pinoli tzn luz jest nie wyczuwalny ale po ściągnięciu segera dalem rade wyciagnac wrzeciono w rekach.
Co do kamieni to na poczatku bylo ok. Ale problem sie juz pojawił i chyba sie pogłębia, rozwiazane jest to tak samo jak w Twojej maszynie .
Drazni mnie jescze jedna spawa a mianowicie stukanie pochodzące prawdopodobnie z wieloklina gdy maszyna pracuje bez obciążania a paski klinowe sa napięte tak aby nie slizgały. Przy wierceniu ustępuje, jak poluzuje paski tez . Nie mam pomysłu co z tym zrobic. Wydaje mi sie ze winne może byc mocowanie kola pasowego ktore odchyla sie troche przy napinaniu pasków i moze występować jakas nieosiowość
Dzieki za film:)
@@AdamMaszynotwor wydaje mi sie ze powodem tego ze kamienie sie zaciskaja moze byc to ze ścięte sa pod złym kątem i blokują sie tak jak by byl wbijany klin pomiędzy pinole a korpus. A otwor w ktorym sie znajdują ma chropowata powierzchnie co dodatkowo zwieksza tarcie i po zluzowaniu docisku kamienie pozostają " wbite". Dzisiaj dla próby wygladzilem ten otwor drobnym papierem wodnym i i dalem tam oleju... problem ustąpił, tylko ciekawe na jak długo.
Ola meu amigo Adam!!!
Também tenho este problema com minha furadeira de bancada folga aí o trabalho com precisão fica afetado!!!
Obrigado pelo trabalho!!!
Grande abraço do seu amigo aqui do Brasil!!!
Atenciosamente João Carlos
Cześć Adam, ja w zosii którą mam po Tobie ostatnio zmieniłem łożyska na stożkowe, podtoczyłem jak na filmie, nagwintowałem wrzeciono i skręciłem dwoma nakrętkami. Osłonę łożyska dorobiłem z dętki rowerowej.
Te elementy blokujące pinole to bym nasmarował mieszaniną: smar grafitowy + parafina (stopić, zmieszać i nasmarować)
Każdy luz zbędny, ale za ciasno tez nie dobrze :)
Witaj. W mojej ZX7016 jest luz 3mm. Moze krzysztof przerobił mi wrzeciono. Jeżeli możesz podaj namiary do kontaktu z Krzysztofem
👍
Niestety mam ten sam problem z blokadą pinoli. Ja odblokowuje stukając delikatnie młotkiem w śrubę zaciskającą te kamienie. Z tego co widzę to próbowałeś dać sprężynę miedzy te kamienie ale z mizernym skutkiem co? Ja mam wersje 3F, i nie wiedzieć czemu w niej nie było oświetlenia... ale domontowałem sobie bez problemu. Mówiłeś kiedyś że masz jakiś fajny patent na przerobienie tego ramienia od posuwu pinoli na jakąś dokładniejszą wersje (ślimakową?). Fajnie by było jakbyś znalazł kiedyś czas na to :P
W mojej Zośce zastosowałem wszystkie twoje modyfikacje. Adamie czy możesz udostępnić pozostałe modyfikacje Krzysztofa
Cześć. Zainspirowany filmem sprawdziłem jakie mam wrzeciono w swojej z 2014 roku. Wygląda na to że co najmniej od 2014r. nie było modyfikacji, bo wszystko jest tak jak w mojej. U mnie między kamieniami nie ma sprężynki, ale nic się nie zacina i nigdy nie miałem z tym problemu. Kamienie zeszlifowane na płasko i praktycznie po 6 latach nie zniszczyły pinoli i ciągle są płaskie - może teraz robią z bardziej miękkiego materiału?
Zrobiłeś już ta frezarkę cnc swoją bo mam pytanie czy nie. Dało by się zrobić jednego detalu
Nad kamieniami się już zastanawiałem żeby je dopasować do płaszczyzny pinoli. Klinuje mi się masakrycznie. Chyba wytoczę nowe i je wymienię. Jeszcze nie wiem jak, ale już mam kilka koncepcji. Kluczowe będzie zdjęcie dokładnego wymiaru od osi pinoli do osi śruby dociągającej kamienie. Czy zwykła stal S355 będzie dobra, czy za twarda? Skoro pinola jest zrobiona ze zwyłej stali, to wolałbym żeby bardziej zużywały się kamienie. A może zrobić je z mosiądzu?
Mam też koncepcję na doszlifowanie na oko, jakimś dremlem na tusz. Zawsze to lepiej niż jest teraz.
Wrzeciono też mam w planach przerobić na łożyska skośne. Póki co luzy wzdłużne mam małe 0,17 ale mogłoby być lepiej, bo szkoda drogich frezów - dwa już wyszczerbiłem. Niestety w gwintowaniu na tokarce jestem w przedszkolu. Sie poćwiczy, sie zrobi. ;)
weź kawał rury podobnym rozmiarze naklej papier scierny i wsadz na tokarke
a potem tym bembnem sobe zeszlifuj promień
Panie Adamie jak już jesteśmy w temacie kasowania luzu to kiedy odcinek o kasowaniu luzu na śrubie trapezowej? Pozdrawiam
@@AdamMaszynotwor zapowiada się mocny materiał filmowy. 🤯😃
Cześć Adamie. Mógłbyś podać link do kanału Krzyśka?
Witam serdecznie Panie Adamie mam pytanko co sądzisz o migomacie weldman pauer mig 210 synergia? Może by udało się zrobić testy pozdrawiam.
@@AdamMaszynotwor Dzięki i pozdrawiam.
Co do blokowania pinoli to wydaje mi się że po prostu otwór w którym się porusza nie pozwala na poluzowanie. Spróbuj testowo po zablokowaniu i wyluzowanie puknąć w oś blokady z obu stron - jeżeli mam rację powinna odblokować pinole.
A co zrobic z luzem na zębach pinoli ? U mnie w nowej Zośce jest spory luz osiowy, widzę u ciebie po zablokowaniu też masz luz ale minimalny , u mnie to około 1mm. Uciążliwe to, ciężko nanieść poprawkę po frezowaniu plaszczyzny. A co do blokady myślę że wystarczy między dwoma klinami wstawić sprężynkę wcześniej powiększając otwory na nią przez którą będzie przechodziła śruba. A kliny raczej muszą być bo jak zrobisz pół okrągłe dopasowane do pinoli to będzie trzeba użyć większej siły przy ściskaniu tak mi się wydaje.
@@AdamMaszynotwor z tymi tulejami mimośrodowymi dobry pomysł , pomyśle nad tym ale będę musiał komuś to zlecić. A z klinami to faktycznie masz rację jeden klin bardziej złapie i odepchnie tego drugiego. Niewiem spróbuję wypolerować gniazdo i te kliny i nasmarować wtedy zobacze , a może zrobić kliny z innego materiału lub jeden klin na sztywno i jakby jeden klinowal ? To sprężynka by zdala egzamin
Dla zainteresowanych z tą blokadą klinów , po wypolerowaniu ich papierkiem i pasta polerską i gniazda, dobrym przesmarowaniu już 4 miesiące robię na niej i się nie zacina płynnie puszcza wraca
Z kamieniami mam to samo (żółty ZX) trzeba jeb#$ żeby odblokować.
Jest na płasko i NIE ma tych sprężyn.
- Poprawiałem to na pół okrągło i trochę lepiej ale itak trzeba jebn@c
U siebie trochę podtaczałem wrzeciono pod inne łożyska oraz dorabiałem tulejki.
- złączone na połączenie zimno gorącą z gwintem (tulejka nagwintowana nałozona na ori bierznie tylko tulejkka 3 setki mniejsza le była grzana a wrzeciono mrozone)
- złożone na na łożyskach skośnych. Do tego nakrętka na łożysko przy wieloklinie.
Bylo by spoko ale zwiększyłem lekko bicie na długich narzędziach bo nie mam idealnej osiowości choć starałem się to zrobić precyzyjnie
Jaki rozmiar ma wrzeciono z tej wiertarki - moje się niestety rozleciało i szukam jakiegoś zamiennika .
Ja posiadam o przekroju 60 mm i długości 276 mm.
@@AdamMaszynotwor Teraz trochę poszperałem i chyba chodzi o gilzę ( część w której są łożyska i od spodu i góry nakrętka które trzymają całość )
Odpowiednikiem są łożyska serii 7xxx
kupił bym taką rurę do zośki zwłaszcza z tym wyfrezowaniem.
Siema
Mam pytanie czy maska samo ściemniająca reaguje na światło z lamp ?
Jak zwykle to bywa wszystko zależy od wszystkiego; jaka lampa, jak ustawiona maska, jak blisko lampy siedzisz. Prawie zawsze da się to ustawić żeby nie przeszkadzało.
Orientuje się Pan czy wiertarka wsd 6 ma skrętny korpus?
Niestety nie mam pojęcia
Adamie proszę o namiar na Krzysztofa. Chcę mu zlecić przeróbki ZX7016
@@AdamMaszynotwor Witaj Adamie. Czytam wszystkie posty i widzę że usilnie niechcesz podać nikomu namiarów na Krzysztafa. Może lepiej gdy by on sam zdecydował.
@@AdamMaszynotwor Jeszcze jedno.Dzięki twoim programom kupiłem tą wiertarkę ZX7016, z którą nie mogę sobie poradzić, bo co rusz to problem. W moim egzemplarzu nic nie jest tak jak powinno być. Żadne próby poprawienia, jakości nie dają rezultatu, to wyjątkowa niedoróbka i bubel, ale kupiłem to i muszę tego używać.
@@AdamMaszynotwor Niestey sprzedawca stwierdził, że on nie ma wpływu na luzy. Towar Sprzedaje nawet go nie rozpakowując. Reklamacje do wroducenta, czyli do Chińczyka
Witaj Adamie. Pięknie dziękuję za pomoc w opanowaniu frezowania na Zośce, nie jestem tokarzem ani frezerem - uczę się, jako hobbista. Spieram w miarę możliwości twój kanał i warsztat, ale robię to na konto, bo nie mam karty. Twoje rady i filmiki bardzo mi pomagają, ale ciągle mam problemy z ZX7016. Po wprowadzeniu poprawek na wrzecionie okazuje się, iż pozostaje luz na pinioli. Jeżeli zablokuję ją kamieniami jest lepiej. Bez blokowania nie da się frezować, - co można z tym zrobić? Było by mi łatwiej tłumaczyć telefonicznie ale pewnie nie prowadzisz takich porad. Przepraszam z się naprzykrzam ale dla emeryta to jest zajęcie” jak woda życia”.@@AdamMaszynotwor
Cześć Adam mam pewien problem Może był byś w stanie mi pomóc. Mam pewien element do wykonania, jest to tulejka (łożysko ślizgowe) do pompy wody do zmywarki. Klient dostarczył mi detal na wzór i chce żeby wykonać to z tego samego materiału. Jednak nie wiem co to za materiał. Może jesteś w stanie rozpoznać co to za materiał? Podeślij jakiegoś maila to wyślę zdjęcia tego detalu. Pozdrawiam
Takie tulejki robi się często z brązu. A jeżeli tworzywo sztuczne to igus ma pokaźną ofertę materiałów na łożyska ślizgowe.
@@maciex2008 mnie chodzi o zidentyfikowanie konkretnego detalu A nie z czego można go wykonać. Klient chce żeby był detal wykonany z tego samego materiału i o takich samych wymiarach ( jak by było można zrobić to z dowolnego materiału to zrobił bym to ze stali bo cena i dostępność jest na wycìgnienie ręki ) tak że to musi być ten sam materiał.
Nie mam Zośki, ale dzięki.
Duży masz warsztat?
@@AdamMaszynotwor Pewnie wiecznie miejsca brakuje. Pozdrawiam.
Nie ma ktoś może na sprzedaż koła pasowego z silnika od zośki?
Czy to oświetlenie jest tam montowane fabrycznie?
@@AdamMaszynotwor Dzięki na info :)
Ja mam Zośkę z silnikiem trójfazowym i w niej nie ma żarówki.
Cześć jak mogę się z tobą skontaktować?
@@AdamMaszynotwor czyli ten profil co masz na fb jest aktualny?
@@AdamMaszynotwor dobra pykło
@@AdamMaszynotwor doszła wiadomość?
Kleszczą się w obudowie bo są krótkie,
bo muszą, bo nie ma tam zbyt wiele miejsca bo to mała maszyna i zbyt niedokładnie spasowane, sprężyna zbyt słaba i nie jest w stanie odbić ich spowrotem, zaprawienie na półokrągło skróci je jeszcze bardziej ale oszczędzi powierzchnię na pinoli i będzie bardziej cywilizowane ale nic nie da żeby wracały na swoje miejsce. Dużo bo🤣
Dlaczego swoje dwie poprzednie zośki sprzedałeś???
Hej to Polska maszyna ze taka nazwa zofia?
za cene tej zx kupił byś ws16 wyremontował i doposażył tam wrzeciono ma kasowanie luzu przez nakretke i łozysko oporowe oryginalnie nic nie trzeba przerabiac
Ty się nie przejmuj zasięgami. Prawda jest taka, że takie treści i tak nie są promowane przez algorytmy. Jak byś chciał zasięgi to sobie wylej wiadro chłodziwa na głowę, bo współcześnie YT i nie tylko promuje tylko bezwartościowy syf a dobre materiały merytoryczne nie są w cenie.
@@AdamMaszynotwor Wszystkie treści masz zajebiste. Tyle trzeba przyznać. Nie ma znaczenia czy CNC czzy budowa maszyn czy cokolwiek innego. Jest różnorodność i to jest super
Dokładnie, basenik z chłodziwem i skaczące w to friże i inne ekłipy, to by miało wyświetlenia. Niestety bardzo komuś zależy na propagowaniu marnotrawienia czasu na oglądanie takich amebotwórczych treści.
@@kolbakolba Problem bierze się z tego, że promowanie wymaga zasobów. Bardziej opłaca się w związku z tym promowanie tego co ludzie chętniej (statystycznie) oglądają czyli to na czym można więcej zgarnąć kasy z reklam itd. I tak większość odbiorców gównianych treści powoduje, że mniejszość szukająca treści merytorycznych nie dostaje ich tylko to gówno.
Wyglada jak aplikator wazeliny do ...🤣
👍