110. Jakie moduły do rozdzielnicy naszego domu? Schneider Acti9, TOPJOB ® S WAGO, POKÓJ S.E.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 73

  • @rx543
    @rx543 2 ปีที่แล้ว +2

    Sam projektowałeś rodzielnicę? Czy zleciłeś? Polecisz jakiś program?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć! Wstępnie sam rozrysowywałem tak jak tam pokazałem gdzieś na grafice, więc wiem mniej więcej jaki powinien być rozmiar rozdzielnicy, też rozpoznałem ilość różnicówek, wyłączników nadprądowych oraz ich moce i podział poszczególnych obwodów na fazy - zgodnie z tym co prezentuje "Z Poradnika Elektryka". Projekt instalacji będę wykonywał sam na podstawie zebranej wiedzy i przykładowego projektu instalacji elektrycznej z naszego projektu budowlanego, choć tam jest przedstawiona prosta rozdzielnica 5x24.
      Żadnego programu nie polecę. Dla mnie wszystkie te programy są na śmietnik, ale ja się na nich nie znam i nie potrafię stworzyć własnego modułu np. modułu z Ampio. W Hager CAD One dostępne są tylko moduły Hagera, testowałem jeszcze QEletroTech ale tak jak poprzedni program są bardzo toporne. W ogóle programy przeznaczone dla fachowców elektryki, satela czy nawet Ampio, czyli dla elektryków są chyba robione przez elektryków dla elektryków i nikt nie zapytał żadnego zespołu UI/UX Czy to w ogóle się nadaje do czegoś... Nie przetestowałem natomiast SEEElectrical, ponieważ potrzebuję programu na więcej niż miesiąc. Podobno jest topowy. Skończyło się na tym, że narysowałem sobie niezbędne symbole i w programie do grafiki wektorowej, w której rysowałem wszystkie inne schematy i warstwy domu, to rysuję projekt instalacji i zaczyna to dobrze wyglądać i w miarę sprawnie idzie.
      Pozdrawiam!

  • @chudy9818
    @chudy9818 2 ปีที่แล้ว

    Ale super. Fajne zabawki. Składałbym :-) Z własnego doświadczenia polecam dołożenie lampek za głównym wyłącznikiem. Jeden rzut oka i wiesz czy masz awarię w domu, czy po za domem. Można wysłać nawet żonę żeby policzyła świecące lampki. I wiadomo czy warto ruszać tyłek z kanapy :-) Myślę też o licznikach energii na każdą fazę. Dałoby to obraz rozłożenia obciążenia na fazy, ale też szybka kontrolę aktualnego zużycia prądu. Może masz te klocki, ale na filmie ich nie pokazałeś, więc wspominam.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć! Kontrolkę sygnalizującą napięcie będę montował za ogranicznikiem przepięć, który znajdować się będzie za rozłącznikiem izolacyjnym. Czyli rozłącznik > ogranicznik > lampki i równolegle ogracznik > licznik > blok rozdzielczy.
      Co do licznika to nie wiem jeszcze jakie on ma funkcje, być może SDM630 pokazuje jak to wygląda na każdej fazie, a może nie? Kiedyś sprawdzę, a póki co nie kupuję jeszcze liczników, muszę się wstrzymać.
      Pozdrawiam!

    • @dariuszpolitowski3976
      @dariuszpolitowski3976 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Nie pamiętam co mówią normy ale przed ogranicznikiem czy też odgromnikiem powinieneś mieć "bezpiecznik" bo jak nie to będziesz biegał do ZKi jak Ci zadziała. Rozłącznik nie ma zabezpieczenia.

  • @kubpog8819
    @kubpog8819 ปีที่แล้ว

    cześć, fajnie sobie z tym wszystkim radzisz. Podziwiam i trzymam kciuki. Mam pytanie - w jaki sposób wprowadzasz do rozdzielnicy przewody niskiego napięcia od czujników i przycisków.? Też trafią na złączki wago w pierwszej kolejności? Co z żyłami niewykorzystanymi w danym kablu? Daj znać jak sobie z tym poradziłeś. Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Cześć! Jeszcze nie wspominałem o tym, ponieważ trochę czasu jeszcze potrzebuję by się tym zajmować. Będę wykorzystywał łączówki LSA, mocował je na szynę w rozdzielnicy i wpuszczał z jednej strony przewody z domu, a z drugiej strony przedłużał przewód i wprowadzał na wejście cyfrowe modułu automatyki. Wszystkie żyły będą zapięte i jedynie nie będą przedłużone po stronie rozdzielnicy. Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว

      Niewykorzystane żyły po stronie automatyki będą po prostu sobie wisiały. Może obkleję taśmą.

  • @ŁukaszPiętoń
    @ŁukaszPiętoń หลายเดือนก่อน

    Cześć, tak z ciekawości, dlaczego nie zastosowałeś ogranicznika przepięć producenta Schneider?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  หลายเดือนก่อน

      Cześć! Nie znam się na tym za bardzo. Użyłem DEHN bo podobno jest bardzo dobry. Być może ten ze Schneider też tak jest i nie ma różnicy koniec końców, ale nie wiem. Ochrona przepięciowa w elektryce to trudny temat.

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat 2 ปีที่แล้ว

    Top job !!!! Jak się bawić to na bogato😉 drogo ale ułatwi wszelkie modyfikacje do inteligentnego domu. Mnie ta to nie było stać.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć kolego! Wszystkie złączki wago kosztowały 1500 zł, więc jakby nie patrzeć sporo. Można za tyle złożyć rozdzielnicę do domu ;) Akurat złączki wago nie są do modyfikacji czegokolwiek, ponieważ tam raz podłączony przewód raczej zostanie na stałe, a modyfikacje będą wykonywane po tej drugiej stronie szafy, gdzie złączek nie ma ;) Chciałem by mi się wygodnie odizolowywało przewody idące z domu do rozdzielnicy i żeby nie robić tego na typowych listwach. Pozdrawiam!

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie wielokrotnie widziałem jak na top job'ach składają rozdzielnice bez podłączonego np grentona a później dokładają moduły przełączając na top jobach

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Tez można zrobić tak jak piszesz, tylko to wtedy jeszcze więcej kosztuje niż to co tutaj mam :) Nie chciałem tez zabrnąć za daleko w las :D

  • @krzysztof_antczak
    @krzysztof_antczak 2 ปีที่แล้ว

    Swietny materiał. Powodzenia 👍 Kiedy materiał ze skladania rozdzielnicy ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Krzysztof! Powoli będę składał rozdzielnicę i dodawał z poszczególnych etapów. Zanim ukaże się następny film to jeszcze pewnie wrzucę z innego tematu, który muszę najpierw zrealizować zanim będziemy mieć regularną porę deszczowa. Myślę, że kolejny film z elektryki gdzieś za 3 tygodnie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  • @bolekbolecki
    @bolekbolecki 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Posiadam taką samą etykieciarkę i polecam zamiast robić flagi kupić rurki termokurczliwe dymo. Są w takich samych kasetach co samoprzylepne i pasują do twojego modelu. Idealnie nadają się na przewody. Polecam, sam stosuję. 😊

    • @piotrfabianski8413
      @piotrfabianski8413 2 ปีที่แล้ว

      Możesz napisać model tej etkueciarku lub może link, pozdrawiam

    • @bolekbolecki
      @bolekbolecki 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrfabianski8413 Jak dobrze pamiętam to: Dymo Label Manager 160

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Bolku Bolecki! Dzięki za poradę. Sprawdzę tą rurkę termokurczliwą jeśli zaczną mi się odklejać flagi z przewodów. Poza wąską rozdzielnicą gdzie wylądują złączki Wago na normalnych przewodach chciałem wykorzystywać numerki z Ergom. Zobaczymy jak to tam będzie wyglądało. A etykieciarka jest dobra do długich oznaczeń i jeśli się flaga utrzyma, to będzie dla mnie super. Pozdrawiam!

  • @michabaszczuk3783
    @michabaszczuk3783 2 ปีที่แล้ว +1

    Tomku, do czego planujesz użyć aż tyle zacisków „N” montowanych na szynie TH? Masz przecież mostki do złączek, którymi połączy się obwody z tej samej różnicówki.
    Ja zawodowo również stosuje aparaturę ze schneidera i jestem bardzo zadowolony z jakości - możesz pomyśleć jeszcze o zastosowaniu tzw. styków pomocniczych (A9A26924) do wyłączników nadprądowych lub różnicówek. Bezpotencjałowy styk podłączysz pod jakieś wolne wejście w ampio i będziesz miał informację w przypadku zadziałania aparatu (np wybicie rożnicówki lub zwarcie w jakimś ważnym obwodzie (lodówka, brama, pompa do nawodnienia).
    Pozdrawiam !

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Michał! Rzeczywiście akurat z tymi listwami łączeniowymi może trochę przesadziłem i nie będzie mi aż tyle potrzebne, a może wykorzystam jedynie kilka. Na tamtym etapie gdy je zamawiałem to nie byłem pewny co i jak będzie połączone i tak, pewnie puszczę mostki lub przewody między złączkami (w zależności gdzie będą moduły dla tej samej różnicówki względem siebie). Te moduły zawsze będzie można sprzedać, więc się za bardzo nie przejmuję jeśli zostaną.
      Czytałem o stykach pomocniczych gdy wybierałem rozdzielnicę, dlatego między innymi wziąłem Acti9 a nie K60 bo one chyba nie mają tych styków. Może kiedyś do czegoś mi się taki styk przyda. Uwzględnię miejsce na szynie na ewentualne rozsunięcie modułów by zmieścić jakiś istotny styk.
      Pozdrawiam!

  • @naszaoaza
    @naszaoaza 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ładnie to wygląda. Ja ostatnio robiłem podrozdzielnice dla studni głębinowej, i niby niewiele obwodów, a wyszedł mi koszt około 1000zł. Co mogę powiedzieć, to wytrwałości ;). Pozdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Nasza Oazo :) Dokładnie, niby kilka elementów plus jakaś rozdzielniczka i robi się koszt. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @jerop2259
    @jerop2259 2 ปีที่แล้ว

    Cześć, bardzo fajne filmy. Jestem jakieś 3 etapy za tobą z budową ale zaintrygowałeś mnie automatyką Ampio... gdzie znaleźć jakieś wskazówki jak przygotować instalację, rozciągnąć skrętkę magistralną - zamysł jest taki, że na początek ma być to instalacja bez automatyki (układ gwiazdy) a z czasem będzie uzupełniana o inteligentne sterowanie. Pzdr.!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć! Zapraszam cię do przejrzenia moich innych filmów z elektryki. Jeśli zrobisz tak jak ja to będzie dobrze. Być może warto po szczegóły odezwać się do jakiegoś instalatora Ampio z okolicy. Ogólnie z mojej strony w skrócie:
      - gniazda niesterowalne to tradycyjna instalacja jak tobie tam pasuje podziel sobie na obwody;
      - gniazda sterowalne doprowadzić przewód w gwiazdę;
      - oświetlenie doprowadzić w gwiazdę;
      - - ampio ma też magistralę OWA (One Wire Ampio) - prowadzisz 3x1,5 czy inny odpowiedni i możesz na takim przewodzie mieć do 16 sterowalnych obwodów oświetleniowych. Potrzeba dokupić kontrolery, które podłączasz sobie gdzieś tam nad lampą w suficie. Można zaoszczędzić sporo przewodów. Ale to będzie wtedy bardziej do Ampio dostosowane niż do innych producentów. Można na tym zrealizować oświetlenie schodowe ze spacerującym światłem, czyli jedno po drugim się zapala lub gaśnie - tutaj więcej info: help.ampio.com/pl/tagi/moduły-magistrali-oświetleniowej-owa/
      - - jeśli chcesz mieć panele dotykowe ampio to możesz stworzyć magistralę ze skrętki i ciągnąć od rozdzielnicy do włącznika - do włącznika - do następnego aż dojdziesz z powrotem do rozdzielnicy - możesz mieć kilka takich magistral;
      - jeśli będziesz miał alarm, to wydaje mi się, i tak będę robił u siebie, że czujki i kontaktrony idą do alarmu, a z alarmem będę się integrował po RS 232;
      - doprowadzić skrętki do rozdzielacza podłogówki jeśli chcesz sterować siłownikami;
      - doprowadzić skrętki na ogród do sterowania elektrozaworami podlewania ogrodu;
      - ja wypuściłem jeszcze dwie skrętki by stworzyć sobie w przyszłości magistralę RS 485 na zewnątrz domu gdybym miał jakiś kaprys a niechciałbym robić bezprzewodowo (potrzebny jakiś kontroler do odczytywania przesyłanych sygnałów.
      - reszta to w sumie zależy od tego co potrzebujesz.
      Ampio też ma moduły dopuszkowe. Można też na tym przyoszczędzić na przewodach. Wady i zalety takie jak z magistralą oświetleniową.
      Jeśli będziesz prowadził skrętki do włączników to będziesz musiał zainwestować w przekaźniki bistabilne by móc włączać/wyłączać światło. Wtedy w przyszłości gdy się zdecydujesz na Ampio, możesz kupić moduł np. M-OC-32s, do którego podłączasz zasilacz DC i on może przełączać przekaźniki dla ciebie. Tylko wtedy od razu trzeba zainwestować w przekaźniki przełączające obwód AC za pomocą prądu DC.
      Pozdrawiam!

    • @jerop2259
      @jerop2259 2 ปีที่แล้ว

      Dzięki!!!

  • @dariuszpolitowski3976
    @dariuszpolitowski3976 2 ปีที่แล้ว

    Podziwiam Cie i kibicuje. Niektóre rzeczy może i przepłaciłeś ale większość się zgadza.
    Co do wartości bezpieczników to je dobiera się do tego jaki masz przewód i jakiej długości a nie to co masz w obwodach. Chyba ze obwód jest dedykowany do danego urządzenia na stałe, ale z założeniem ze kabel "da radę". Bezpieczniki przedewszystkim są do zabezpieczenia człowieka przed porażeniem.
    Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Dariusz! Pierwszy raz składam rozdzielnicę, więc możliwe, że kupiłem czegoś za dużo. Ilość bezpieczników raczej mi się zgadza z moją rozpiską, nie kupowałem tego w ciemno. W ciemno to tylko listwy łączeniowe. Nawet złączki wago mam tylko kilka sztuk więcej każdej w razie czego.
      Obwody są dedykowane do tego że dadzą radę z tym co będzie do nich zazwyczaj podłączane, a obwodów jest całkiem sporo. Jeśli wstawię B10A na obwód, gdzie będzie 4-5 gniazd, z czego używane będą dwa i okaże się, że będzie wyrzucało to wymienię na B16A. Sporo obwodów też ma swoje przeznaczenie konkretne, więc chyba za bardzo się nie pomyliłem z doborem. Przewód 2,5 mm2 ma obciążalność jakoś do 26A, więc cokolwiek bym nie dał B6, B10, B16 to i tak będzie to dobry bezpiecznik jeśli nie będzie wyrzucało go przy użytkowaniu gniazd, prawda? Popraw mnie jeśli się mylę.
      Natomiast wyłączniki nadprądowe przyznam, że nie wiedziałem jakiej mocy wybrać i wziąłem 40A 30mA (typowe) i chcę zrobić tak by sumaryczna moc zabezpieczeń B16, B6, B10 nie przekroczyła na różnicówce tych 40A. Akurat mam tyle różnicówek, że mi się to fajnie rozkłada.
      Przewody w rozdzielnicy będą stopniowane by spełnić wymaganie co do ich obciążalności na danym fragmencie instalacji.
      Z góry dziękuję za wszelkie porady :)
      Pozdrawiam!

    • @dariuszpolitowski3976
      @dariuszpolitowski3976 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie no to elegancko. Widzę że skrupulatnie podchodzisz do tematu. Tak jak piszesz może być.
      Z wiedzy ogólnej: 2.5mm2 ma 16A obciążalności długotrwałej/ciągłej z zachowaniem norm wyłączenia przy zwarciu w czasie mniejszym niż 0.4s. Dlatego wśród elektryko się mówi: kup mi wiadro C16 i B10. Pierwsze na wszystkie gniazdka 2.5mm2 drugie na oswietlenie dla1.5mm2. Wtedy nie zastanawiasz się co masz na końcu i czy później trzeba wymieniać. Różnicowa 40A i do tego 3-5 sztuk dobezpieczenia, jeśli ona już sama nie jest dobezpieczona.
      Reszta bezpieczników według wielkości kabla. Tak robi się na budowach zeby później nie wracać.
      Oczywiscie u Ciebie inna sprawa bo Ty jesteś cały czas 😁. Także elegancko. Będzie to śmigać aż miło. Zresztą fajnie widziedz Tak przemyślana rozdzielnie.
      Powodzenia i tak jak mówiłem masz pytania pisz.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      @@dariuszpolitowski3976 Dzięki Dariuszu. Pozdrawiam!

    • @pawelprochot6341
      @pawelprochot6341 2 ปีที่แล้ว +1

      Wiele osób mówiąc "bezpieczniki" ma na myśli zabezpieczenia nadprądowe np. popularne B16. Tak jak napisałeś, mają one za zadanie ochronić instalację przed uszkodzeniem i jego skutkom. Nie zabezpieczają one odbiorników energii ANI LUDZI (co zasugerowałeś). Te zabezpiecznia nie chronią człowieka przed porażeniem. Jedynym popularnie stosowanym zabezpieczeniem przeciw-porażeniowym są "różnicówki" (zabezpieczenia różnicowo-prądowe samodzielne lub z członem nadprądowym). Są też mało spotykane urządzenia monitorujące stan izolacji ale to już nie TNS.

    • @dariuszpolitowski3976
      @dariuszpolitowski3976 2 ปีที่แล้ว

      @@pawelprochot6341 Zwykly "bezpiecznik" rowniez zabezpiecza czlowieka. Tak jak sugerowalem. Chodzi o dotyk posredni.
      Wycinek z naukowego art.Lukasz Lewczuk 2018.
      Ochrona przed dotykiem pośrednim w urządzeniach elektrycznych
      "Ochrona przeciwporażeniowa jest kojarzona głównie z przeciwdziałaniem skutkom rażenia prądem elektrycznym w warunkach normalnej pracy urządzeń, przy braku uszkodzeń. Chodzi tu o podstawową ochronę przed dotykiem bezpośrednim, który ma miejsce przy dotknięciu części czynnych, będących w normalnych warunkach pracy urządzenia pod napięciem. Tymczasem równie ważna jest ochrona przed dotykiem pośrednim, gdyż sytuacje w których może do niego dojść są niewiele rzadsze niż w przypadku dotyku bezpośredniego.
      Metody zapewnienia ochrony przed dotykiem pośrednim w urządzeniach elektrycznych
      Zadanie ochrony przed dotykiem pośrednim sprowadza się w dużej mierze do zastosowania dwóch rozwiązań: zapewnienia bezpiecznej wartości napięcia dotykowego (ograniczenie wartości prądu rażeniowego i/lub czasu jego przepływu) albo też zapewnienia dostatecznie szybkiego wyłączenia uszkodzonego obwodu, co oznacza uniemożliwienie przepływu prądu przez ciało człowieka bądź zwierzęcia. Poniższe omówienie prezentuje najważniejsze możliwości objęte obydwoma rozwiązaniami.
      Samoczynne wyłączanie zasilania
      Jest ono powszechną formą ochrony i jest prawnie wymagane wtedy, gdy groźba niebezpiecznego (w patofizjologicznych skutkach) porażenia prądem wynika w głównej mierze z wartości i czasu utrzymywania się napięcia dotykowego (np. w wyniku uszkodzenia izolacji). Należy pamiętać, że mówimy tu o niskich napięciach, czyli o spodziewanym napięciu dotykowym przekraczającym 50 V wartości skutecznej prądu przemiennego oraz przekraczającym 120 V nietętniącego prądu stałego. Technicznie zapewnienie takiej ochrony polega na doprowadzeniu przewodu ochronnego do każdej dostępnej części przewodzącej i zastosowaniu urządzenia powodującego samoczynne wyłączenie zasilania. Urządzeniami wyłączającymi samoczynnie zasilanie mogą być zabezpieczenia przetężeniowe, które reagują na wzrost wartości prądu w obwodzie - np. wyłączniki samoczynne z wyzwalaczami bądź przekaźnikami nadprądowymi oraz bezpieczniki topikowe. Mogą nimi być też urządzenia różnicowoprądowe, reagujące na prąd upływu z obwodu."

  • @Antenyinstalatorsattv
    @Antenyinstalatorsattv 2 ปีที่แล้ว

    Super filmik

  • @pawelprochot6341
    @pawelprochot6341 2 ปีที่แล้ว

    Hej. Nie wiem jaką masz koncepcję dokładnie ale rozważ 2002-400 i 2004-402 przydadzą się do zmostkowania N na samych złączkach dla obwodów dzielących różnicówkę. Wtedy podchodzić musisz raz N (w zależności od obciążenia możesz więcej) i każdą fazą z dedykowanego zabezpieczenia nadprądowego. Mi przydadzą się też do zmostkowania niektórych obwodów oświetlenia oraz ładowarek EV (wtedy też mostkujesz fazy).

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć Paweł! W filmie pokazałem nawet te 2002-400, natomiast nie będę miał wielu złączek z tej samej rożnicówki obok siebie z tego względu, że przewody wpadają losowo do rozdzielnicy z trzech stron i nie mam możliwości za bardzo ich posortować. Będę musiał pracować na tym co mam, cześć połączę tymi zworkami, cześć przewodami po prostu i tez będzie oki :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

    • @pawelprochot6341
      @pawelprochot6341 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Zwracam honor!

  • @marcinzurek3665
    @marcinzurek3665 2 ปีที่แล้ว

    Witam dużo tego masz. Mam nadzieję że wszystko dobrze dobrałeś bo mi elektryk 5 razy zamówienie zmieniał nie z mojej winy 😅. A z jakiej firmy zamawiałeś?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Marcin! Pewnie niektóre elementy okażą się zbędne, innych za mało, innych za dużo, jak zawsze ;) Bezpieczniki zawsze można przechować, przydadzą się kiedyś. Pozdrawiam!

  • @tech8521
    @tech8521 2 ปีที่แล้ว

    14:20 10A to zapewne do oświetlenia ;)
    Jaką pompę wybrałeś ? :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć! B10A to głównie do jakiś tam gniazd. Akurat będziemy mieć całkiem sporo obwodów o niskim poborze prądu, a B6A to głównie ma być na oświetlenie 230V Chociaż z tym też różnie bo niektóre obwody będą na 12/24V DC więc 6A to będzie w sumie zabezpieczenie kilku zasilaczy i innych jakiś obwodów, których teraz nie pamiętam :)
      Pompę wybrałem Panasonic Aquarea 7 kW All-in-One, tzw. lodówka z dodatkowym zbiornikiem buforowym 100 litrów ze stali nierdzewnej.
      Pozdrawiam!

  • @danielhd6719
    @danielhd6719 2 ปีที่แล้ว

    Moge sie zapytac jaka byla wycena SSZ i SD dla tego domku liczona przez architekta / developera / etc ? Mozna by sobie porownac jak duzo wiecej doliczaja za czyjas robote.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Daniel! Nikt dla mnie nie robił takiej wyceny, z żadnym deweloperem nie rozmawiałem, a kosztorysu pd architekta nie chciałem, ponieważ sam sobie to policzyłem. Projekt indywidualny. Pozdrawiam!

  • @sposobnaremont
    @sposobnaremont 2 ปีที่แล้ว

    Jestem pod wrażeniem przyszłej rozdzielnicy, nawet w NASA będą mieć kompleksy, a sam Elon Musk po obejrzeniu tego filmu był pod wrażeniem ;) dużo roboty i kasy, ale potem spokój na dekady i pełna kontrola. Pozdrawiam :)
    PS. Może Pan zdradzić ile to wszystko kosztowało, jeśli to nie tajemnica?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Andrzej! Hehe, może tak być jak piszesz ;) To co widać na filmie to jest ponad 5000 zł. Moduły Schneider + Dehn 3500 zł, Wago 1500 zł. Dokładnymi kosztami podzielę się gdzieś tam na koniec etapu w osobnym materiale by podsumować kompletną elektrykę. Pozdrawiam!

  • @q1fly198
    @q1fly198 2 ปีที่แล้ว

    No to się będzie działo :-) pozdro

  • @karoljoc
    @karoljoc 2 ปีที่แล้ว

    Cześć, widzę że nie oszczędzasz na zabawkach :-) Ja także mam tablicę z elementami Schneider, ale coś nie zauważyłem u Ciebie "Ogranicznik przepięć Schneider A9L16482". Mogę się zapytać dlaczego masz tyle tych wyłączników różnicowoprądowych, czy będziesz rozdzielał to na wiele części aby np komputery się nie wyłączyły jeśli ktoś się kopnie prądem w kuchni :-) ? Czekam z cierpliwością na budowę tej olbrzymiej rozdzielnicy. Mamy mniej więcej tą samą powierzchnie a ja tylko mam rozdzielnice 5x12, więc czekam zobaczy co tam umieścisz. Powodzenia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć Karol! Nie oszczędzam na tym na czym nie należy oszczędzać :) Nie mam tego ogranicznika przepięć. Mam natomiast inny DEHN Shield TNS 255. Wyłączników różnicowo-prądowe mam tyle, ponieważ wyszedłem z założenia, że wyłączniki nadprądowe, które są do nich podłączone nie powinny przekraczać mocy, którą taki wyłącznik różnicowo-prądowy może przez siebie przepuścić. Może trochę przesadzone, nie wiem, bo widziałem realizacje całego domu na dwóch różnicówkach i też wszystko działa. Jak zadziała różnicówka, to nie wyrzuci połowy domu tylko zaledwie cześć obwodów.
      Komputery i tak się nie wyłączą bo mamy jedynie laptopy, ale też aż tak nie patrzałem pod tym względem. Starałem się rozdzielić obwody żeby kluczowe były na pierwszej fazie na 3 różnicówkach i w sumie na każdej fazie mam 3 różnicówki zaprojektowane. Też nie chciałem po kilkanaście obwodów ładować na jeden bezpiecznik stąd tyle bezpieczników się nazbierało, ale za to o małych prądach. Chciałbym w przyszłości zrobić jakieś awaryjne zasilanie jednej fazy zamiast trzech, to zawsze taniej i prościej gdy kluczowe obwody są na jednej fazie, tak jak kluczowe główne oświetlenie lub kluczowe obwody zasilające w kilku pomieszczeniach i żaluzje.
      Pozdrawiam!

    • @karoljoc
      @karoljoc 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Dzięki za wytłumaczenie. Ale różnicowo-prądowe wyłączniki są zabezpieczeniem na narażenie człowieka, nie na zabezpieczenia na wysokiego napięcia na bezpiecznikach. Ten bezpiecznik sprawdza czy dostaje taką samą siłę zwrotną co wysłał, a jeśli jest różnica pomiędzy wejściem a wyjściem o 0.3A (np zawarcie lub jeśli my palca damy do kontaktu i przez nasz lecie ten prąd zamiast przez różnicowo-prądowe) to się wyłącza. Więc ten bezpiecznik Ci nie da tego "ponieważ wyszedłem z założenia, że wyłączniki nadprądowe, które są do nich podłączone nie powinny przekraczać mocy". Ale nie jestem ekspertem i mogę się mylić 🙂

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      @@karoljoc Bardziej chodziło mi o to żeby przy tej ilości wyłączników nadprądowych pod jednym wyłącznikiem różnicowo-prądowym przy jakimś dużym obciążeniu ze wszystkich źródeł nie doszło do sklejenia się styków w wyłączniku różnicowo-prądowym. Pewnie można by było zaoszczędzić ze 3 różnicówki w tej instalacji, ale wolę mieć spokojną głowę, że jest na nich zapas prądu, które może przez nie przechodzić.

    • @karoljoc
      @karoljoc 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Jasne :-) Coś mi się wydaje że bardzo przesadzam ostatnio z tymi rozdzielaczami, wszystko się robi bardzo energooszczędne a rozdzielnice się powiększają. Brat ma 260m2 dom + 60m2 garaż, ma 2 pełne biura w domu, ma indukcje, ma wiele narzędzie elektrycznych, ma 2 pokoje telewizyjne, mam sporo sprzętu audio, ma oświetlenie ogrodowe, oświetlenie domu itd, ma rozdzielnice 2x12. i chyba ma w sum 7 obwodów 3x2.5mm2 i od 20 lat (nawet przed super żarówkami itd) wszystko mu działa. Osobiście myślę że to wszystko marketing i można by było zmniejszyć instalacje o 80% :-) Oświetlenie w domu rzadko przekroczy 1000W-1500W przy pełnym obciążeniu, więc wystarczy na to 1 kabel 1.5mm2 (wytrzyma 15.5A = 3500W) i jeden bezpiecznik 6A. Oprócz pompy ciepła, indukcji, pralki, suszarki i piekarnika które lepiej trzymać na osobnych obwodach, to pozostałe gniazdka w domu raczej nie przekroczą np 6000W, więc 3-4 obwody po 16A by wystarczyło. :-) Ale to tylko moja opinia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว +1

      ​@@karoljoc Coś w tym jest. Niby wszystko wytrzyma i jak widzisz u brata na 2x12 działa wszystko. Tak jak u moich rodziców na 2x8, bez ochronnika przepięć i z jedną różnicówką na 130 m2. Ale czy to jest dobrze wykonana instalacja? Tego nie wiem bo się aż tak nie znam. W projekcie miałem 5x24, ale musiałem powiększyć ze względu na to, że idę w automatykę. Trochę się czyta i ogląda i trochę marketing tak jak piszesz.

  • @dang3r160
    @dang3r160 ปีที่แล้ว

    Ale na elektryce to sie chyba znałeś wczesniej? czy też się uczyłeś z Youtuba?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  ปีที่แล้ว +2

      Cześć! Uczyłem się z internetu oraz przeczytałem dwie książki. Elektrykę będzie odbierał fachowiec. Pozdrawiam!

  • @adamwroclaw
    @adamwroclaw 2 ปีที่แล้ว

    Siemka 😍

  • @Krait17
    @Krait17 2 ปีที่แล้ว

    Po co listwy przyłączeniowe jeśli na złączkach wago można robić mostkowanie na N?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Rafał! Listwy kupiłem przed złączkami oraz na wypadek gdy nie będzie mi wygodnie łączyć toru N na Wago. Jest tam trochę ciasno i może lepiej będzie mi wyjść przewodem do dużej rozdzielnicy. Zobaczymy jak wyjdzie. Napewno samych łączników toru N nie będę mógł użyć bo będę miał złączki nie po kolei i nie pogrupowane na różnicówki. Będę musiał używać tulejek podwójnych by mostkować tory N. Pytanie co będzie wygodniejsze? Pozdrawiam!

    • @Krait17
      @Krait17 2 ปีที่แล้ว

      @@ProgramistaNaBudowie Osobiście raczej bym chyba dążył do tego żeby właśnie je poukładać fazami i wykorzystać ich główną zaletę(porządek w szafie, mniej kabli). Tak z ciekawości ile obwodów jednofazowych będziesz miał?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Nie ma takiej możliwości. Musiałbym wszystkie przewody doprowadzić nad rozdzielnice, posortować i powprowadzać. A co jak wymyślę później, ze dany obwód ma być jednak na 3 a nie 1 fazie?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Będzie 100 obwodów.

  • @ukaszsaczynski8976
    @ukaszsaczynski8976 2 ปีที่แล้ว

    bedzie troche dłubania

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć Łukasz! Tak jest, ale wszystko w swoim czasie, na spokojnie. Teraz tylko jedna żarówka i prąd do pompy doprowadzić. Pozdrawiam!

  • @donelbaron
    @donelbaron 2 ปีที่แล้ว

    wydajesz pieniadze na niepotrzebne rzeczy, kiedys moze ci ich zabraknac

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 ปีที่แล้ว

      Cześć! Jakie niepotrzebne rzeczy masz na myśli? Pozdrawiam!