ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

Dieta w chorobach autoimmunologicznych - obejrzyj zanim zaczniesz stosować! Film wprowadzający.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2019
  • #stwardnienierozsiane #hashimoto #chorobyautoimmunologiczne #chorobaprzewlekła #medycyna #RZS #łuszczyca #bielactwo #crohn #zapaleniejelit #dieta #dietoterapia #dietaeliminnacyjna
    Daj suba i nie choruj po omacku!👉👉👉 bit.ly/2knDky9
    I polub na facebooku - tam też się dzieje! 👉👉👉 www.facebook.c...
    Zacznę może od tego, że o samej diecie i suplementacji będą jeszcze dokładniejsze, bardziej szczegółowe filmy.
    Jednak uważam, że zanim zaczniesz drukować sobie z Internetu listę produktów "zalecanych i niezalecanych" w Twojej chorobie to warto powiedzieć "sprawdzam"!
    A jeśli usłyszysz od lekarza albo przeczytasz gdzieś "dieta to ściema, możesz jeść wszystko byle z umiarem"... to też powiedz "sprawdzam".
    Dieta, dietoterapia jest moim zdaniem integralną częścią w procesie leczenia. Dlaczego? Bo właściwe jej dobranie i stosowanie może pomóc organizmowi opanować niektóre procesy np. przewlekły stan zapalny przez co reaguje się lepiej na leczenie.
    Sama jestem przykładem, że dobrze dobrana dieta i suplementacja pozwalają na przykład trzymać w ryzach moje białe krwinki w tak dużej mierze wymordowane przez leki immunosupresyjne.
    A co na to nauka i publikacje?
    A gdzie znajdę informacje na ten temat?
    Zapraszam do oglądania!

ความคิดเห็น • 41

  • @Mierze19j87
    @Mierze19j87 3 ปีที่แล้ว +9

    Cześć Asiu! Wciąż tak mało się o tym mówi, tak mało jest wyważonego podejścia do odżywiania u ludzkości. Tak wiele dezinformacji, gdzie osoby chore są totalnie pogubione. Żądają setki pytań i gubią się we własnych myślach często nie wiedząc, w którym kierunku się udać...
    Dlatego zawsze będę kibicować osobom, które walczą w imię osób najbardziej dotkniętych przez życie, ale i każdej osobie, która pragnie uświadamiać społeczeństwo (również te zdrowe), dlaczego zbalansowany odżywianie w zakresie makro i mikroskładników, polifenoli, fitoskładników, probiotyków i prebiotyków, jest uczciwe, by najzwyczajniej w świecie, nie posypać się już za młodu.
    A teraz troszkę o mnie i moich technikach.
    Jestem od 16 lat CUD-akiem, z wątpliwą przyjemnością goszczę chorobę Crohna. Postać średnio - ciężka oporna na leczenie i farmakologiczne i sterydowe i biologiczne. Cóż... Nie pozostało mi więc nic innego, jak walczyć tym, do czego ludzki organizm został stworzony. Czyli racjonalnym odżywianiem, sportem, regeneracją i suplementacją kierunkową. Od lat pasjonuje mnie dietetyka. Z powodzeniem pomagam osobom zdrowych, kształcę się w tym kierunku. Wiem tak dużo, a jednocześnie wciąż pozostaję głupi. Kto sądzi, że posiadł wiedzę absolutną w dziedzinie funkcjonowania organizmu ludzkiego, ten tak naprawdę żyje w utopii.
    Moje spostrzeżenia odnośnie żywienia są takie, że osoby chore powinny opierać się na wiedzy ekspertów i ludzi doświadczonych, nierzadko osób chorych, które wygrywają walkę z "obcymi" poprzez stosowanie mądrych przemyślanych, celowanych, a także przetestowanych na sobie technik żywieniowych. Specjalnie nie określam tego dietą czy nazwą diety. Zakres produktów może być tak różny, jak duża jest ilość łudzi na ziemi. Natomiast niepodważalnym i kluczowym aspektem jest zacząć od podstaw. Wykluczając wszystko, co rakotwórcze i silnie szkodliwe, zmieniając tym samym nawyki i przyzwyczajenia. Opierać się też na badaniach i podstawach naukowych, a nie opiniach tabloidów. A dopiero wprowadzić w życie testy na sobie. Chora mikrobiota jest wymagająca. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zdrowy produkt może w sekundę zamienić się w truciznę, jeśli jest aktywatorem negatywnych objawów. Nie mniej jednak jestem w stanie pokusić się o stwierdzenie, że tak jak cukier rafinowany wywołuje fermentację (i namnażanie złych bakterii), gluten (typu D) i laktoza i kazeina (A1) rozszczelnia jelita, tak dorzucenie Omega 3, D3+K2, magnezu, cynku, selenu, miedzi, blonnika rozpuszczalnego (zarówno w formie suplementu, jak i produktów spożywczych), daje wymierne skutki. Tak samo, jak działanie na innych płaszczyznach, takich jak wybijanie stresu (a jeśli to niemożliwe stosowanie adaptogenów, form relaksu, odprężenia jak np. joga, medytacja), wprowadzanie w życie aktywności fizycznej, kultura snu, sprawia, że działalność prowadząca do wprowadzenia w remisję staje się kompletna. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, który aspekt jest kluczowy. Traktuje to, jako całość, dlatego, że organizm najzwyczajniej w świecie potrzebuje równowagi do funkcjonowania. Stosowanie tylko zdrowego i zbilansowanego odżywiania nic nie da, jeśli praca generuje chroniczny stres. To samo, jeśli trenujemy w fanatyczny sposób, zakrywając nocki, stres oksydacyjny doprowadzi do degeneracji Naszej mikrobioty, jelit, a w konsekwencji organizmu.
    Przepraszam za ten monolog, ale to zagadnienie jest zbyt złożone i można o tym napisać nie jedną, a kilka książek.
    Pozdrawiam 😏

  • @EwaPff
    @EwaPff 3 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dziękuję 🌹 uczę się żyć z PPSM jesteś wspaniałą osobą dodajesz mi chęci do życia ❤❤❤❤🎉

  • @magorzataoniewska2979
    @magorzataoniewska2979 5 หลายเดือนก่อน

    Jest pani młoda a ma pani taką wiedzę wielki szacunek !

  • @magdalenajacak818
    @magdalenajacak818 4 ปีที่แล้ว +4

    bardzo cenne informacje, zwłaszcza dla osób, które próbują szukać ślepo porad w internecie. daje suba i podziwiam, że nakręciłaś tak ciekawy filmik na głodniaka ;)

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki! Fakt, że obiadek kusił:) O diecie będzie jeszcze sporo filmów - jest już o bezglutenie:)

  • @vitalichyleka
    @vitalichyleka 4 ปีที่แล้ว +1

    Dużo ważny temat to temperatura jeży! Gorąca czy zimna. Staram się nie używać takie jedzenie. Tylko normalnie temperatury oprócz ostatnich rzeczy.
    Dziękuję za wideo!

  • @kingamichalak2311
    @kingamichalak2311 4 ปีที่แล้ว +4

    Właśnie jestem na etapie rozmyślań nt diety. Też naczytałam się różnych rzeczy w internecie, ale jak na razie uznaję, że trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Zauważyłam po sobie, że to co jem ma wpływ na moje samopoczucie, ale są elementy których nie wyobrażam sobie wyeliminować - mięso i nabiał. Jeśli chodzi o mięso to nie muszę jeść nie wiadomo ile, ale w połączeniu z dużą ilością warzyw jest smaczne i poprawia samopoczucie. A co do nabiału to bedzie problem, bo pomaga mi w innej dolegliwości - zaparciach. Z filmiku wnioskuję, że jednak dobrze myślę, a na pewno jak uznam że potrzebuję pomocy to zwrócę się do dietetyka. Pozdrawiam, znów mądry materiał. :)

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +2

      Rozsądek jest dobrym doradcą zwykle. Warto w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. Dziękuję za komentarz!

  • @TheDreamsKurai
    @TheDreamsKurai 3 ปีที่แล้ว +4

    Tak się cieszę że Cię dziś znalazłam, szkoda że nie znalazłam wcześniej, w roku 2020 kiedy zaczęłam swoją przygodę z SM. Teraz nie czuję sie z tym tak obco. Obecnie biorę Tecfidere i walczę z liczbą linfocytów. Czuję się raźniej oglądając Twojej filmy

  • @ola.7661
    @ola.7661 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za te słowa rozsądku. Od kilkunastu dni wiem, że mam Gravesa-Basedowa i głupieję od nadmiaru (często sprzecznych) informacji. Wczoraj przeczytałam o protokole tarczycowym - stwierdziłam, że odstawię nabiał (cukier i białą mąkę też). Dziś przeczytałam, o tym jak ważna jest dla mnie podaż białka - no i jak tu dostarczyć go sobie, gdy nie jem mięsa :) Wracam do twarogu! Rozsądek i różnorodność przede wszystkim :)

  • @marcozi9234
    @marcozi9234 ปีที่แล้ว

    U mnie neurolog przyznał, że muszę jeść więcej tłustych rzeczy. I tak zrobiłem. Dodatkowo zaobserwowałem, abym unikał stresu i za mocnych wyczynów sportowych i nawet ostatnio zastosowałem się i czuję poprawę u siebie

  • @Janozynski
    @Janozynski 4 ปีที่แล้ว +16

    Czy to żart? Tak wartościowy content i mniej niż 200 subskrypcji?

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +5

      Bardzo dziękuję za miłe słowa:) Kanał jest nowiutki więc liczę na to, że potrzebuje czasu aby się rozkręcić. Dlatego będę wdzięczna za udostępnianie, subskrypcje i pozytywne opinie:)

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +5

      Zobacz, już 200:)

  • @paulinak9255
    @paulinak9255 4 ปีที่แล้ว +7

    A ja jestem ciekawa gdzie i jak się szukać dobrego dietetyka który się zna na chorobach przewlekłych?

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +8

      Z polecania najlepiej. No i z dietetykiem czasami jak z mężem/żoną - trzeba kilku nieudanych randek, żeby znaleźć tego jedynego... Ale podsunęłaś mi myśl żeby nagrać film "po czym poznac dobrego specjalistę"

  • @jakubdzedzej1460
    @jakubdzedzej1460 4 ปีที่แล้ว +7

    Witam
    Pozwolę sobie napisać kilka rzeczy.
    Proszę nie odebrać tego jako krytyki, to są tylko moje spostrzeżenia i nikt nie musi się z nimi zgadzać. A mianowicie treść jaka jest zawarta w filmiku jest taka "mainstramowa" A jak dla mnie to sukces leży po stronie rozwiązań które nie są promowane przez wielki świat. Np nie wspominasz o kluczu jak dla mnie czyli eliminacji węglowodanów na rzecz odpowiednich tluszczow. Brak informacji aby nie spożywać produktów z e składnikami. Nie wspominasz o tym jak zatoksyczniona mam dziś żywność. Jak to może wpływać negatywnie na organizm. Np dorsz który zjadłaś, owszem jest bogaty w omega3 Ale obciążony jest toksynami oraz metalami ciężkimi. Żywność z supermarketów osoba chora powinna omijać szerokim łukiem. Należy sklep iść się w kierunku żywności naprawdę ekologicznej. A zamiast smaczego wolę napisać na zdrowie. Pozdrawiam

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +2

      To jest bardzo cenny komentarz:) film jest wstępem do całego cyklu filmów o diecie. Na pewno będę mówiła jeszcze i o jakości i o dodatkach i wiele z tuch tematów poruszę, bo to bardzo ważne. Proszę pamiętać, że filmy nie mogą trwać godzibę i nie da się w jednym opowiedzieć o tak ważnym i złożonym temacie jak dieta w chorobie:)

  • @kudlataowca
    @kudlataowca 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetny filmik!
    O tych pomidorach też ostatnio gdzieś wyczytałam - pomidory, papryka i ziemniaki są "pro-zapalne". Jest to poparte jakimiś badaniami, czy kolejna teoria na garstce pacjentów? Ja na początku zrezygnowałam z nabiału, produktów zbożowych i ograniczyłam do minimum alkohol. Ostatnio miałam kolejny rzut i teraz jem wszystko, tylko tych pomidorów i papryki unikam (mam z tyłu głowy że gdzieś coś wyczytałam i nie mogę tego wyplenić).
    Ja jestem ciekawa jakie masz zdanie na temat nocnego trybu pracy u osób chorych na sm. Mam wielu znajomych z branży gastronomicznej (w tym ja- barman z 6-letnim stażem), którzy chorują. Aktualnie będę zmieniać pracę, ponieważ stanie ponad 10 godzin już mnie męczy niestety. Niektórzy lekarze mówią że super zawód, świetna praca, a inni łapią się za głowę - to nie tryb życia dla osoby chorej. I bądź tu człowieku mądry. Czy to znaczy że twardzi o 22 powinni już smacznie lulać? :D
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dobre merytorycznie materiały 😊😚

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  4 ปีที่แล้ว +4

      Wiele tematów poruszasz! Zacznijmy od pomidorów i papryki. W skrócie chodzi o to, że mają one substancje, które mogą działać prozapalnie. ALE! (zawsze jest ale) tak jak powiedziałam w filmie zabierając się do diety musimy sami podjąć decyzję: czy chcę spróbować wyeliminować te składniki? Czy może je ograniczyć? Czy będę potrafiła zbilansować dietę bez różnych składników? Bo jeśli zaczniemy grzebać w publikacjach to wyjdzie nam, że bardzo wiele składników pokarmowych MOŻE mieć jakieś działanie niekorzystne. Trochę na zasadzie: dajcie mi podejrzanego, a ja znajdę na niego dowody winy. Dlatego moim zdaniem trzeba podejść do kwestii racjonalnie, a jak mamy wątpliwości to np. iść do dietetyka. A co do pracy w nocy - bardzo szeroki temat. Szykuję o tym cały film, bo dowodów na to, że praca zmianowa w nocy nie działa korzystnie jest bardzo wiele. I to nie chodzi tylko o to, że "to nie jest praca dla chorego" bo praca zmianowa na nocki nie jest dobra dla nikogo. Kwestia jest jednak taka, że wiele osób tak żyje, pracuje i wówczas trzeba się zastanowić jak można zminimalizować te efekty uboczne nocnej pracy. O śnie mam akurat bardzo dużo materiałów, więc film będzie na pewno mega fajny. Dzięki za komentarz.

    • @kudlataowca
      @kudlataowca 4 ปีที่แล้ว +1

      @@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak super! Dziękuję za odpowiedź 😊 W takim razie czekam na kolejny filmik 😊

  • @pinokiopalermo4005
    @pinokiopalermo4005 9 หลายเดือนก่อน

    Prosze, podaj mi dokladnybtytul tej ksiazki. Dziekuje!

  • @jadwigawoszczyna3383
    @jadwigawoszczyna3383 5 หลายเดือนก่อน

    zdrowa dieta odgrywa dużą rolę przy schorzeniach zapalenie reumatoidalne stawów i egzemy , mam od lat żadnych ostrych potraw mleko sery wyeliminować wędlin ani słodyczy jem chleb żytni mięso 3x w tygodniu ryba gości u mnie na stole ale z umiarem
    ziemniaki jak najbardziej dużo płynów suplementy np.ADEK.przez jakiś czas biorę jak skończę brać robię przerwę żeby organizm nie miał tego za dużo ale za jakiś czas
    zamawiam czarnuszkę od skoczylasa firma VIS Natura olej wysokiej jakości nie zrażam się że niedobry raz na dzień na czczo lub
    2godz po obiedzie ważne żeby nie popijać smaruję też zmiany chorobowe nie wierzyłam że taka czarnuszka może być pomocna

  • @danutachannel872
    @danutachannel872 3 หลายเดือนก่อน

    Ja mogę polecic dietę dr Brooke Goldner, napisała książkę,, Goodbye Lupus,,

  • @zosiacencner6579
    @zosiacencner6579 ปีที่แล้ว +1

    Za dlugo, blagam
    konkrety proszę.

  • @filipklodowski9843
    @filipklodowski9843 2 ปีที่แล้ว +3

    Podziwiam , to wielka sztuka mówić przez 15 minut i nic nie wnieść istotnego , tytuł to jakiś clickbait.

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  2 ปีที่แล้ว

      Cześć! Rozumiem, że film był dla ciebie zbyt ogólny. To był jeden z pierwszych moich filmów, o diecie nagrałam później jeszcze np. ten: th-cam.com/video/3zskVLVriZY/w-d-xo.html

  • @onaUT
    @onaUT 3 ปีที่แล้ว

    Słyszałaś może o badaniach na temat diety dla ludzi z HS (hidradenitis suppurativa)?

  • @karolinabogusz6323
    @karolinabogusz6323 3 ปีที่แล้ว +2

    Hej Asia! Ciekawa jestem co mowil Ci Twoj neurolog. Moja pani dr z programu wciaz obstaje przy swoim, ze dieta nie ma zadnego, absolutnie zadnego znaczenia. Pochodzac z rodziny lekarskiej mam tez inne opinie na ten temat i sama uwazam inaczej ale za kazdym razem czuje sie troche zagubiona i zostawiona sama sobie sluchajac pani dr prowadzacej :( Z kim Ty ustalalas swoja diete? Sama za pomoca prob i bledow czy z jakims specjalista? Bralas pod uwage nietolerancje pokarmowe? Pozdrawiam serdecznie!

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  3 ปีที่แล้ว +2

      Ja pracuję w temacie diet już od dawna - patrz moja książka "DIETA ELIMINACYJNA" PZWL. Zawsze jestem za tym, żeby dietę dobierać indywidualnie na podstawie badań + obserwacji co pomaga a co szkodzi. I zdecydowanie dieta ma znaczenie, chociaż nie w takim zakresie, że jakaś dieta "uleczy" chorobę.

    • @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak
      @OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak  3 ปีที่แล้ว +2

      A i jeszcze jedno - moja neurolog uważa, że warto próbować różnych rzeczy, nawet raz gastrolog mi powiedziała "badań niby nie ma jednoznacznych, ale coraz częściej się mówi o nadwrażliwościach pokarmowych związanych np. z glutenem"

    • @patruszki601
      @patruszki601 3 ปีที่แล้ว +3

      Ale kurcze jak nie ma znaczenia dla zdrowia czy bede jesc hamburgery frytki pizze i popijac cola czy warzywa owoce ryby orzechy itp? No prosze ..

  • @magorzatawiederek6002
    @magorzatawiederek6002 ปีที่แล้ว

    Ale co z tym dorszem? Czemu zły zestaw z pomidorem?

  • @joannars6079
    @joannars6079 4 ปีที่แล้ว

    Zastanawiałam się nad dietą Dobrowskiej przez tydzień, ale nie jesteśmy przekonana co z tecfiderą

  • @lukaszrozner2634
    @lukaszrozner2634 ปีที่แล้ว

    Fenomenalna kuracja Dr Wahls polecam wszystkim z Sm

  • @user-wj3er7mv2q
    @user-wj3er7mv2q 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ile ci zapłacili? Źle mówisz dziewczynko.Jedzenie przetworzone produkty robią wszystkie choroby!i stress