Czy fotografia obliczeniowa odmieni aparaty? Fotoformaty #4

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • Fotografia obliczeniowa często kojarzy nam się ze sztucznym rozmyciem tła czy zdjęciami HDR w smartfonach. To między innymi dzięki zaawansowanym algorytmom oraz wydajnym procesorom, smartfony są teraz dla wielu najważniejszym i wręcz jedynym aparatem. Aparatem, który zastąpił tanie lustrzanki, czy bezlusterkowce.
    Mało kto zwraca jednak uwagę, że algorytmy, są wykorzystywane także w nowych aparatach, oferując coraz bardziej zaawansowane funkcje. O jakich trybach mówimy? Jak je najlepiej wykorzystać, aby robić lepsze zdjęcia? I czy fotografia obliczeniowa to przyszłość, a może już teraźniejszość aparatów fotograficznych?
    Na te i wiele innych pytań, odpowiemy już 3 listopada o godz. 19:00 na kanałach Fotoformy na TH-cam oraz Facebooku. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Basel, a jego gościem będzie Przemysław Jakubczyk, Technical Expert marki OM-System, która od lat stosuje różne funkcje fotografii obliczeniowej w swoich aparatach. Prywatnie to doświadczony fotograf, który najlepiej czuje się w podróży, w trudnych warunkach, fotografując sport czy dziką przyrodę. Przemek będzie do waszej dyspozycji, zatem szykujcie pytania. Do zobaczenia!

ความคิดเห็น • 10

  • @darekw1967
    @darekw1967 ปีที่แล้ว +2

    Od ilus lat jest to wykorzystywane i nawet obiektywy moga byc optycznie slabsze bo oprogramowanie podociaga i wyprostuje wady ;) Od dawna RAW juz nie jest "czystym zrzutem z matrycy" a efektem posrednich obrobek oprogramowania aparatu ktore poprawiaja ukryte bledy technologii zastosowanych matryc ;)

  • @marcinpawlik2324
    @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki Krzyś za te wszystkie pytania i rozmowę, a Przemkowi nie zazdroszczę wypychania marketingowego OM5.

  • @123tibitibi
    @123tibitibi 8 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie odnośnie mocowania tej stopki, jaki jest prawidłowy/nieprawidłowo jakaś fotka przykładowa....
    Wspomniano tu o ciężkim obiektywie... Czyli jaki? Czy seria zuiko pro to właśnie te ciężkie? (Olympus ma dużo lżejsze obiektywy niż inne systemy, więc zdziwiło mnie słyszeć o "ciężkich obiektywach", kiedy na innych systemach się nie urywa mocowanie statywowe🤔
    Pozdrawiam serdecznie

  • @Wielki_Gonzo
    @Wielki_Gonzo ปีที่แล้ว

    w Chinach nie ma "całego systemu oceny społecznej", są pewne eksperymenty w niektórych miastach i w pewnych dziedzinach, np ocena pracownika

  • @annakrzysztofiak
    @annakrzysztofiak ปีที่แล้ว +2

    Wiec fotografowi pozostanie jedynie kadrowanie😃

  • @marcinkozak4678
    @marcinkozak4678 3 หลายเดือนก่อน

    .... czyli fotograf jest od nacisniecia przycisku...

  • @suoree
    @suoree ปีที่แล้ว

    ja tam dalej ostro jadę na sony a6000 i signie 1.4
    ostatnio nawet...w trybie auto+i..jpeg...
    abstrakcja

  • @djmariachibeta8955
    @djmariachibeta8955 ปีที่แล้ว +3

    Aparat fotograficzny został wynaleziony w XiX wieku i był to na tamte czasy wielki wynalazek technologiczny. Ale przede wszystkim miał na celu zapisywanie obrazów aby można było je archiwizować dla potomnych np. fotografowano ludzi, nowe maszyny parowe itp. Zawód fotografa wiązał się z dużymi umiejętnościami i doświadczeniem. Obecnie producenci sprzętu fotograficznego prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych bajerów żeby sprzedawać swoje produkty. To żadna przyjemność nacisnąć migawkę a aparat sam namaluje obrazek . I choć czasem są to przydatne funkcje np. w biznesie fotograficznym to osobiście uważam że te bajery zabijają magię fotografii . Przyjemność z fotografowania staje się coraz mniejsza . To tak jak by wynaleziono sztuczną rękawiczkę, która po założeniu na własną dłoń sama maluje wgrane jej obrazy farbami na płótnie . Wtedy każdy mógł by być malarzem jak np. Jan Matejko i inni znani artyści ale czy była by to taka sama przyjemność jak żywe malowanie na płótnie ? Wtedy malarstwo i sztuka stały by się tak pospolite że nawet mało ciekawe. I to samo w niedalekiej przyszłości stanie się z fotografią . Magia fotografii straci swoją moc . Ale patrząc z pozycji producentów i sprzedawców sprzętu fotograficznego , są zmuszeni wprowadzać i promować coraz to nowe i pewnie mało przydatne bajery bo inaczej stanęli by w miejscu i przestali zarabiać a co za tym idzie musieli by z biegiem czasu zwinąć interes i przeobrazić się w autoryzowane serwisy producenckie i produkować części i podzespoły do naprawy istniejącego już sprzętu fotograficznego . Trzeba tez powiedzieć ze za te nowinki technologiczne my konsumenci zapłacimy coraz to większe pieniądze.
    Pozdrawiam serdecznie kolegów i koleżanki fotografów :)

    • @jachu1959
      @jachu1959 ปีที่แล้ว

      Bardzo ciekawe i trafne spostrzeżenia. Dodałbym jeszcze, że te "trendy" są/mają być dostosowane do współczesnych młodych ludzi, którzy 90% czasu spędzają wpatrzeni w ekran smartfona. Wszystkie te technologie są oczywiście świetne, ale czy przypadkiem nie maja na celu promowania "nie myślenia" ? 😉

    • @djmariachibeta8955
      @djmariachibeta8955 ปีที่แล้ว

      @@jachu1959 Dawniej zdjęcia do czegoś służyły i można powiedzieć że nie które miały duszę a dziś mają być tylko idealne i doskonałe na pierwszy rzut oka. Podobne technologie dawniej już były w programach graficznych lub trzeba było umieć zrobić dobre zdjęcie prosto z aparatu. Czyli co za tym idzie ? Znać się na sprzęcie i fachu fotografa . Obecnie to wszystko producenci wkładają do swoich urządzeń żeby mieć nowinkę do sprzedaży urządzenia. Oczywiście ceny tych urządzeń też są kilka razy wyższe . Co prawda aparat ma od razu wiele powiedział bym nie potrzebnych i czasem mało przydających się bajerów , ale masz rację .,to wszystko daje pole do pomijania myślenia bo wszystko aparat zrobi sam. Obecnie nie ma czegoś takiego w fotografii jak naturalizm . Dziś zdjęcie musi być cyfrowym malowidłem inaczej jest przekonanie że zdjęcie jest brzydkie . Pozdrawiam serdecznie :)