Lot dookoła Warszawy / Flight Around Warsaw. Film 4K.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @krolice7219
    @krolice7219 4 ปีที่แล้ว +1

    hehe bardzo fajna sprawa mieć taki samolocik dla rekreacyjnego latania. nic tylko zbierać na jakieś równe pole i dobre szkolenie :)

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  4 ปีที่แล้ว +1

      Szkolenie - zdecydowanie tak! Pole - można znaleźć gościnne miejsca. A przygoda wspaniała!

  • @materdei110
    @materdei110 2 ปีที่แล้ว

    Panie Wiesławie,
    Czy to możliwe, że kiedyś widziałem Pana nad lądowiskiem w Skorupach ? To okolice Kołbieli/Celestynowa.
    Super materiały, ekstra promocja małego latania. Więcej!

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  2 ปีที่แล้ว

      W tym roku, to na pewno nie. Bardzo mało latałem. Dziękuję za miłe słowa :) Pozdrawiam.

    • @materdei110
      @materdei110 2 ปีที่แล้ว

      @@WieslawJedynakCptWuJot Panie Wieslawie, w tym nie :).
      Mógł to być 2020 lub 2019.
      Wtedy zastanawiałem się, co to za "garażowa" konstrukcja. Być może inny samolot, inny właściciel. Tych minifoxow chyba kilka jest w kraju.
      Pana rozmowa w "ulotnych" przesłuchana na jednym oddechu :)

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  2 ปีที่แล้ว

      Mogłem być ja :) Dziękuję, cieszę się, że kogoś, poza mną, ta rozmowa zainteresowała :) Pozdrawiam!

  • @patrickmckowen2999
    @patrickmckowen2999 4 ปีที่แล้ว

    Vey nice -- I love the MiniFox. Would like to see some CC added so I can follow your conversions.
    Cheers

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  4 ปีที่แล้ว

      Most of my viewers are Poles. But you are right, in new productions I will stick to the Polish commentary, but I will introduce English subtitles. I'll also try to add subtitles to some of my older movies. Thank you for your interest in my channel.

  • @Yaroooo
    @Yaroooo 3 ปีที่แล้ว

    Tak zapytam,jak latasz tak rekreacyjnie to musisz mieć cały czas łączność z organami nadzoru lotniczego,składać plany lotu itp.itd.??
    Ja mam licencję choć tylko na drony, ale u nas to wygląda o tyle inaczej,że do 120 metrów lotu mieścisz się w kategorii ogólnej gdzie de facto niczego nie trzeba oprócz zrobienia check-in w aplikacji Droneradar,która sama ci pokaże na jakich warunkach możesz latać w danym miejscu,gdzie są strefy zabronione,pokaże ci strefy CTR i inne i na jakich warunkach możesz tam latać,i czasem nawet w nich nie trzeba zgłaszać lotu.
    Choć check-in powoduje że ATS go widzi i zatwierdza lot.Tyle,że to formalność i trwa raptem z kilka minut góra i odbywa się online.
    Powyżej 120 metrów masz kategorię szczególną i powinno się wnioskować o zgodę a potem jest jeszcze certyfikowana i to już w ogóle inna bajka.
    Na jakich warunkach ty osobiście nie musisz niczego zgłaszać,tylko siadasz i lecisz??
    Jak rozumiem bez zgłoszenia i zgody latasz w klasie G??
    Tylko,że G ciągnie się do FL095,jeśli nie będzie jakichś wyjątków.
    Czy ty masz w związku z tym,że to nie wymaga licencji i egzaminów jakieś obostrzenia??
    Na przykład jak w dronach,że nie możesz wyżej niż np.500 metrów,czy cała przestrzeń niekontrolowana jest do twojej dyspozycji??

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  3 ปีที่แล้ว

      Całość polskiej przestrzeni powietrznej regulowana jest dość precyzyjnie przepisami. Można je znaleźć w AIP VFR Polska (jest dostęp za free przez www). Można przyjąć, że lot w przestrzeni G może się odbyć bez zgłaszania planu lotu i łączności. Jednak są od tego wyjątki. Część przestrzeni G wokół Warszawy (bo o tym rejonie teraz mówimy) pokrywa strefa RMZ, czyli Radio Mandatory Zone. Jest to strefa obowiązkowej łączności radiowej, obejmująca przestrzeń od 700 do 2000 stóp wysokości. Co do prowadzenia łączności i kontaktu z ATC (FIS) to uważam, że wszędzie tam gdzie można warto taką łączność prowadzić. Dajemy sygnał o tym, że lecimy, dostajemy informację o ruchu. Składając plan lotu dostajemy również służbę ratowniczą, na wypadek jakiegoś nieszczęścia. Ja bazuję w Bobrownikach. Jest to przestrzeń G, od góry przykryta warszawskim TMA, ale dopiero od wysokości 6500 stóp. Obowiązują tutaj zasady lotów VFR, czyli "wiedzieć i być widzianym". Minimalna wysokość lotu na terenem oraz pozioma i pionowa odległośc od chmur opisana jest w AIP. Lądowisko nie ma przydzielonej częstotliwości, jednak zwyczajowo wszyscy słuchamy i komunikujemy się na 123.45 MHz. Co do braku wymagań do latania, czyli braku licencji to w przypadku skorzystania z tej możliwości należy zdać w certyfikowanym ośrodku szkolenia przedmioty obejmujące również zasady ruchu lotniczego. Prawne aspekty latania na takim sprzęcie jak mój znajdziesz na mojej stronie internetowej www.cptwujot.pl.
      Trzeba się liczyć z tym, że obszary o dość dużym nasyceniu ruchem VFR będą podlegały pewnym regulacjom z zakresie monitorowania ruchu i łączności. Od przyszłego roku, w warszawski RMZ zostanie przekształcony w strefę z obowiązkiem używania transponderów mode A. Dlatego, aby być po "jasnej stronie mocy" oraz aby otworzyć sobie możliwość wlotu w przestrzeń klasy C, mam plan wyposażenia mojego Minifoxa w transponder.
      Pozdrawiam.

  • @patkot7748
    @patkot7748 4 ปีที่แล้ว +1

    Na dzień dzisiejszy to ile ma Pan wylatanych godzin na Pana Minifoxie?

  • @krugson5631
    @krugson5631 3 ปีที่แล้ว

    Taką maszyną można wlatywać w CTR np. Modlina?

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  3 ปีที่แล้ว +1

      Aby latać w CTR trzeba mieć transponder. W szczególnych wypadkach ATC może dać zgodę na wlot bez tego wyposażenia.
      Mój lot odbywał się poza granicami CTR EPWA.

    • @krugson5631
      @krugson5631 3 ปีที่แล้ว

      @@WieslawJedynakCptWuJot Dziękuję za odpowiedź

  • @leszekrogozinski4294
    @leszekrogozinski4294 2 ปีที่แล้ว

    Ma Pan aż takie zaufanie do tego silnika?

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  2 ปีที่แล้ว

      Aż takiego, to nie :) Latając na samolocie jednosilnikowym, trzeba zawsze mieć plan B, na wypadek jego awarii. Stąd tak ważne jest utrzymywanie wysokości zgodnej z przepisami. Temat latania jednosilnikowych samolotów w rejonie zabudowanym nie jest banalny i jest dość dobrze opisany w przepisach wykonawczych. Lot, do którego odnosi się Pański komentarz, został wykonany po trasie i na wysokości zgodnej z przepisami, opublikowanymi w AIP VFR Polska. Kolejna historia, to używanie w lotnictwie silników niecertyfikowanych, ale to zupełnie inna opowieść. Pozdrawiam :)

    • @leszekrogozinski4294
      @leszekrogozinski4294 2 ปีที่แล้ว

      @@WieslawJedynakCptWuJot Patrzę na to z perspektywy pilota szybowcowego/ sam. turystycznego i za każdym razem jak oglądam Pana filmy to coraz bardziej przekonuje się do zainwestowania w tą konstrukcję, jest Pan świetnym ambasadorem tego typu lotnictwa - kawał dobrej roboty ;-) Brakuje nowych filmów... Pozdrawiam serdecznie

    • @WieslawJedynakCptWuJot
      @WieslawJedynakCptWuJot  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Brak filmów związany jest z banalną sprawą. Na codzień latam w lini lotniczej, a teraz mamy bardzo wysoki sezon i obciążenie lataniem jest znaczne. Brakuje mi najzwyczajniej czasu na latanie rekreacyjne… Piszę to z dużym żalem, gdyż pomimo tego, że w tym roku wylatałem blisko 700 godzin, to brak tego „małego” latania jest dojmujący. Ostatnio przeglądałem materiały zgromadzone z poprzednich lotów, myślę, że jest tam sporo lotów, które warte są pokazania. Minifox jest świetną bazą do lotniczego majsterkowania, bezpiecznego latania, za umiarkowane pieniądze. Z tym większym żalem patrzę (często z góry) na stojący samolot. Czasami nawet zaczynam myśleć o tym, czy nie oddać go w inne ręce… Ale to zupełnie inna historia. Pozdrawiam serdecznie (Tym razem z Chicago) i życzę udanych lotów :)